#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/07/2011 09:03
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο εσωκομματικός πόλεμος στο ΠΑΣΟΚ άρχισε με τον Α. Λοβέρδο



Είναι ηλίου φαεινότερον ό,τι τα μεγαλο-στελέχη του ΠΑΣΟΚ έχουν το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον και η στρατηγική τους  περιστρέφεται γύρω από  δυο άξονες :

 Πρώτον, να αποκαθάρουν τα ανομήματά του παρελθόντος, ... να τοποθετηθούν εν όψει των επερχομένων.

Και θεωρούν την παρούσα κρίση ως μια εξαιρετική αφορμή.

Μες το γενικό χαμό, τα λέμε όλα  και κάνουμε την αυτοκριτική μας με τις λιγότερες δυνατές συνέπειες.

Μέγας Κάλφας στην τακτική αυτή ο επί της Υγείας Υπουργός.

Τώρα θυμήθηκε ότι το ΠΑΣΟΚ δημαγωγούσε στην αντιπολίτευση, ήταν το κόμμα του «όχι» και  ό,τι, εν γνώσει τους,  έλεγαν «λεφτά υπάρχουν», ενώ ήξεραν πως δεν υπήρχαν!

Μας λέει γνωστά πράγματα γιατί δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί σοβαροί Έλληνες που έχουν αντίθετη άποψη.

 Δεύτερον, ο κ. Λοβέρδος, ανησυχών προφανώς από το προβάδισμα του κ. Βενιζέλου, θυμήθηκε να αφήσει και κανένα …υπονοούμενο.

Τι υπονοούμενο δηλαδή , που το είπε φανερά.

Διαφώνησε με την πολιτική που εσχάτως  μας σερβίρει η κυβέρνηση, την επιλεκτική χρεοκοπία.

Είπε συγκεκριμένα ότι «αγωνιζόμαστε να την αποφύγουμε».

Αποφεύγεις κάτι που είναι κακό!

Το καλό το …επιδιώκεις!

Άρα η επιλεκτική χρεοκοπία, κατά τη λογική του κ. Λοβέρδου θα πρέπει να είναι μια κακή εξέλιξη.

Όμως, ό,τι και να συμβεί στο τέλος, ο κ. Λοβέρδος  θα …δικαιούται πλέον διά να ομιλεί!

Διότι τα είπε εγκαίρως!

Αγωνίζεται να κερδίσει πόντους …σοβαρότητας!

Αυτό που συμβαίνει είναι ένας  εσωκομματικός πόλεμος.

Λογικό, είναι:

Όταν ένα κόμμα καταρρέει, αρχίζουν οι διαφωνίες.

Μόνο που, όταν αυτό το κόμμα κυβερνάει,  παραλύει  η κυβέρνηση, άρα επιταχύνεται η φθορά.

Κ.Ρ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. periptero avatar
    periptero 17/07/2011 09:31:11

    Ο Λοβέρδος και όλοι οι λοβέρδοι είναι μέλη μιας κλίκας που λυμαίνεται την ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια. Η προσπάθεια για συγχωροχάρτι μέσω των καναλιών, μόνο τους ανόητους μπορεί να πείσει. Ο κόσμος ξύπνησε ή αργά αλλά σταθερά ξυπνά. Σκεφτείτε πόσοι μαθαίνουν τα νέα από το Internet και όχι από τα χαζοκούτια....

  2. trans avatar
    trans 17/07/2011 11:10:16

    Απόλυτα κατανοητό το άρθρο
    Μου περνάει απο το μυαλό που όλοι στοχεύοντας στις επόμενες ςκλογές ,σκαρφίζονται τρόπους αποτελεσματικούς, όσον αφορά τη χειραγώγηση του Έλληνα Πολίτη.Και ο Πολίτης αναρωτιέμαι,πως μπορεί να αντιδράσει αποτελεσματικά,δεδομένου του χάους

  3. Armageddon avatar
    Armageddon 17/07/2011 11:54:48

    ΔΙΣΤΙΧΟΣ ΑΡΓΕΙ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑ......

  4. kp8 avatar
    kp8 17/07/2011 13:10:45

    Σε συνέντευξή του sthn Realnews απειλεί μάλιστα ότι θα φύγουν, για να έρθουν άλλοι να τα κάνουν καλύτερα... Αμήν !

  5. spiros avatar
    spiros 17/07/2011 13:35:26

    Κώστα έχεις απόλυτο δίκαιο.
    Δεν φοβήθηκε την προώθηση του Βενιζέλου τόσο όσο βλέπει άμεσα εξελίξεις και ήθελε να υποβαθμίσει τον αντιπρόεδρο πριν αρχίσει η κατακρίμνηση για να διατηρήσει τα ερίσματα στην μετά ΓΑΠ εποχή.

  6. Λαός χωρίς μνήμη είναι λαός χωρίς αύριο! avatar
    Λαός χωρίς μνήμη είναι λαός χωρίς αύριο! 17/07/2011 13:43:45

    Δεν μου λες κύριε Λοβερδο, αύριο που το κόμμα σου θα είναι στην αντιπολίτευση και θα μιλάτε πάλι για «σοσιαλισμό ή βαρβαρότητα» εσύ τι θα κάνεις? Θα παραιτηθείς ή θα ακολουθήσεις την κομματική γραμμή?

    Ότι κάνετε τώρα στο Πασοκ το κάνετε για να επικαλεστείτε το φιλότιμο της μεσαίας τάξης αλλά δυστυχώς για εσάς ο κόσμος έχει μάθει το Πασοκ και στην κυβέρνηση και στην αντιπολίτευση και δεν πείθετε πλέον κανένα… εκτός βέβαια το κομματικό σας στρατό στο δημόσιο.

  7. madprof avatar
    madprof 17/07/2011 15:51:11

    Έρχονται απίστευτες ανατροπές για τους Λοβέρδους ένθεν, κακείθεν, παρακείθεν.
    Απλά πιστεύουν πως θα την γλιτώσουν με παπαλιάγκες και σαχλοσυνεντεύξεις!. Ελεεινά υποκείμενα της ιστορίας της πατρίδας μας. Ουέ τοις χρεοκοπημένοις τε αηδιασμένοις αν δεν εξαφανίσουν τα οικογενειακά τους δενδρύλλια από την επικράτεια του ΧουντοΦασιστοΦρουδοΔημαγωΦεουδοΤατιανοΝεποτισμοΔικαιοΤσιτσιολινοΣοσιαΛηστοΚαπιταλιστροBerluKaraΓιωργοΝροροΑντωνο2ΚώσταιναΠροτεκτοράτου!

  8. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 17/07/2011 15:55:21

    Εύστοχα τα χτυπήματα, όπως πάντα! πότε θα γίνουν εκλογές στο Πασόκ για νέο πρόεδρο;

    ΥΓ:Στη φωτό διακρίνονται εύκολα κάποια στελέχη του Πασόκ..άλογα για Βενιζέλο και Πάγκαλο θα βρεθούν;