10/12/2008 23:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο επιτάφιος μιας χώρας που έκανε το μάγκα


 _________________________________________________________________________________________________

 Όταν:

- στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο κάνουν 11,00 πμ ενέσεις στην Τοσίτσα και στην Μπουμπουλίνας

- η ελληνική κοινωνία παράγει πολίτες του επιπέδου: «ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε ; Θα δεις τι θα σου κάνω»

- η Ελληνική Οικονομία είναι σαράφηδες και μεταπράτες, σε μια χώρα που τίποτα δεν παράγει

- η Ελληνική Πολιτική Σκηνή αντιπροσωπεύεται από επιγόνους απογόνων πολιτικών

- τα συλλογικά όργανα είναι κομματικά υποχείρια

- το σύστημα είναι έξι οικογένειες με προσυμφωνημένα πεδία δράσης

Μας κάνει εντύπωση που κάποιος τα σπάει επειδή:

-δεν έχει να φάει

-δεν του πήρε ο μπαμπάς καινούριο αμάξι

-δεν βγάζει πια τα μαύρα που είχε συνηθίσει

-εργάζεται σαν δουλοπάροικος για 600 €

-είναι "μαγκιά" τα Εξάρχεια

-είναι αντίδραση

-είναι συνωμοσία

-έχουν πολιτικούς πάτρωνες

Όχι... απλά είναι ο επιτάφιος μιας χώρας που 30 χρόνια έκανε τον μάγκα ενώ στην πραγματικότητα αποτελείται από ημιμαθείς ιδιώτες.

Ας μην ανησυχούν ορισμένοι, κανείς δεν ασχολείται μαζί μας. Το τσίρκο της Ευρώπης είμαστε, το παράδειγμα προς αποφυγή.

ΥΓ

Νέα πολιτική κίνηση;  ΟΚ
Αρχηγούς σωτήρες; Ποτέ δεν είχαμε έλλειψη
Να φύγει η ΝΔ; θα έρθει το ΠΑΣΟΚ - (με το σκεπτικό ότι ήταν λιγότερο ανίκανοι, όχι τίμιοι ή ικανοί αλλά λιγότερο ανίκανοι)
Πολίτες θα βρούμε; Ανθρώπους; Εργαζόμενους; Παραγωγούς;

Ιθαγενής

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ANTIo1 avatar
    ANTIo1 10/12/2008 23:27:57

    Πόσορηχό το σκεπτικό. Απαριθμείς προβλήματα δεκαετιών, που τα θυμήκες ξαφνικά σήμερα και ζητάς λύση από αυτούς που είναι λιγώτερο ανίκανοι (ΠΑΣΟΚ).
    Ο λόγος σου οξύμωρος, διόλου ανατρεπτικός, θυμίζει αριστερό του '70.

    Η δε απάντησή σου για νέο πολιτικό σχήμα απλώς ΟΚ(Αμερικάνικα ή ελληνικά?)

    Μπορείς να απαντήσεις στον αναγνώστη πώς θα λυθούν τα χρόνια προβλήματα που εκθέτεις???

    ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΑΛΛΑΓΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΒΙΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΑΛΛΟΙ?
    ΓΙΑΤΙ?????

  2. t avatar
    t 10/12/2008 23:30:09

    Γιατί ενύχτωσε κ' οι βάρβαροι δεν ήλθαν.
    Και μερικοί έφθασαν απ' τα σύνορα,
    και είπανε πως βάρβαροι πια δεν υπάρχουν.

    Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
    Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.

  3. Ph.D Alexandrou Dimitris avatar
    Ph.D Alexandrou Dimitris 10/12/2008 23:30:39

    Filoi mou min sas kanei entiposi to xali sto opoio exei perielthei auti i dismiri xora axion progonon me anaxious apogonous.Fisiko einai na ginetai panikos stin Athina epi 3 imeres otan afinoume apragoi tous amorfotous kai ta zoa na kanoun ton ntai.Mpatsoi kai koukouloforoi (i opoidipote upokoristiko tous armozei) ta idia skata exoun sto kefali katakathia autis tis koinonias kai oi dio,xaramofaides,nomizoun oti o kosmos einai diko tous kai mono.Mpastardoi katastrewate tin Athina,anaxioi na ferete pia to onoma autis tis polis.


    Enas aidiasmenos ithagenis tou mpourdelou pou legetai Ellada


    Ph.D Alexandrou Dimitris
    Ph.D Alexandrou

  4. t avatar
    t 10/12/2008 23:33:21

    Γιατί μέσα στην Σύγκλητο μια τέτοια απραξία;
    Τι κάθοντ' οι Συγκλητικοί και δεν νομοθετούνε;


    Γιατί οι βάρβαροι θα φθάσουν σήμερα.
    Τι νόμους πια θα κάμουν οι Συγκλητικοί;
    Οι βάρβαροι σαν έλθουν θα νομοθετήσουν.

  5. Ph.D Alexandrou Dimitris avatar
    Ph.D Alexandrou Dimitris 10/12/2008 23:50:02

    Mia zoi oi amorfottoi kivernane gia auto ftasame edo.Pios exei doulewei apo autous kaneis kaneis kaneis oute to onoma tous den xeroun na grawoun oxi na doulewoun.oloi poloitikoi,mpatsoi,anarxikoi,dimosoi upoliloi,oloi tous

    misafi pia

    Ph.D Alexandrou Dimitris

  6. t avatar
    t 10/12/2008 23:51:48

    Και τώρα τι θα γένουμε χωρίς βαρβάρους.
    Οι άνθρωποι αυτοί ήσαν μια κάποια λύσις.

  7. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 11/12/2008 00:00:47

    Υπάρχουν καί άντρες μέσα σ' αυτόν τόν λαό τών χοντρόκωλων κουραμπιέδων : Ο Μεγάλος Κούγιας.
    Τά είπε όλα. Έχει δίκιο σέ όλα.
    Καί σύν τοίς άλλοις: Άμα λάχει, ρίχνει καί καμμιά φάπα σβουριχτή, καί σέ κάτι λελέδες μέ δήθεν γενάκι, στύλ "άντρα" Σεργιανόπουλου, αλλά καί σέ κάτι κυράτσες στύλ συζύγου του. Καί σάν γνήσιος άντρας, μπλέκεται, καί τρώει καί καμμιά.

  8. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 11/12/2008 00:03:08

    Το μέγα, μέγιστο λάθος τους, είναι η λογική "μαζί μας ή εναντίων μας" απέναντι στον υπόλοιπο απλό κόσμο. Αυτό δεν είχε πει και ο Μπούς όταν κήρυττε τον πόλεμο κατά της τρομοκρατίας? Με την στάση τους, νομιμοποιούν πρακτικές στις οποίες είναι υποτίθεται αντίθετοι. Επικοινωνιακά λοιπόν, μηδέν εις το πηλίκο για άλλη μια φορά. Κάνοντας ανθρώπους να στέλνουν (ή να φέρονται οτι έστειλαν εν πάση περιπτώσει και να δείχνει εκ πρώτης αληθοφανές), τέτοιου είδους email στην Χρυσή Αυγή:

    ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΑΒΑΜΕ: “Προς Χρυσή Αυγή. Δεν θα σας απασχολήσω πολύ. Είμαι ψηφοφόρος της ΝΔ από το 1974 μέχρι σήμερα. Δεν είμαι αυτό που λένε «ακροδεξιός». Δε συμφωνώ μαζί σας σε πολλά πράγματα. Να το πω λαϊκά: σας θεωρώ πολύ ακραίους και κάπου σας φοβάμαι. Ένας ανιψιός μου, μου έχει φάει τ’ αυτιά να σας ψηφίσω στις ευρωεκλογές. Μέχρι χθες τον αντιμετώπιζα με κατανόηση, αλλά και με σαφή άρνηση. Έφτασαν μόνο δυο μέρες για να δω κατάματα τη σκληρή πραγματικότητα, την πραγματικότητα της πλήρους κατάλυσης-διάλυσης ενός ανύπαρκτου κράτους. Η πραγματική κατάσταση στην πατρίδα μας σήμερα είναι επικίνδυνα ακραία, και μόνο κάποιοι ακραίοι μπορούν υπ’ αυτές τις συνθήκες να δώσουν την πρέπουσα λύση. Θα σας ψηφίσω με όλη μου την καρδιά στις ευρωεκλογές και θα πείσω κι άλλους -όσους μπορώ περισσότερους- να κάνουν το ίδιο. Γιατί, εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα, μόνο αν πέσουν στην κάλπη 50, 100, 150 χιλιάδες ψηφοδέλτια της Χρυσής Αυγής κάποιοι θα σοκαριστούν και θα αναγκασθούν να αλλάξουν την κατάσταση.
    Γ.Μ Πατήσια”

  9. tiramola avatar
    tiramola 11/12/2008 00:11:31

    Αυτα ειναι χιλιοειπωμενα Ιθαγενη...

    Καποιος εχει μιλησει για συμμετοχικη δημοκρατια και κοινωνικο ελεγχο...
    Ισως αν εμφανιζοταν με τζακετ , βλοσυρο υφος και τσεκουρι στα χερια να επειθε περισσοτερο...

    Γιατι γενικευεις περι ημιμαθων ιδιωτων?
    Εγω π.χ. εργαζομαι σε εταιρεια που εχει δωσει ρευμα σε ολα τα νησια του Αιγαιου...
    Στον ΑΚΤΩΡ εργαζονται εκατονταδες μηχανικοι , ηλεκτρολογοι και πολλοι αλλοι Ελληνες επιστημονες που σχεδιαζουν και επιβλεπουν κατασκευες οπως οι συραγγες της κακιας σκαλας π.χ.

    Στον τελευταιο ερωτημα απλα σου λεω οτι ειμαι ενας ανθρωπος που εργαζεται και παραγει και μαλιστα εντατικα επι σειρα ετων...

  10. tiramola avatar
    tiramola 11/12/2008 00:28:10

    Απο συμπερασματα εχουμε χορτασει...

  11. ammmodytes vipera meridionalis avatar
    ammmodytes vipera meridionalis 11/12/2008 00:42:49

    χμμμ, τιραμόλα, εσύ είσαι με τις ανεμογεννήτριες??

  12. tiramola avatar
    tiramola 11/12/2008 00:46:11

    Οχι αυτης της τεχνολογιας.
    Των υποβρυχιων καλωδιων.
    Αμεσως χμμμ..

  13. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/12/2008 00:46:42

    Ολα ξεκινανε στην ανατροφη και στην εκπαιδευση.

    Σε ολα σχεδον τα αξιολογα πανεπιστημια του κοσμου μπαινεις σχετικα ευκολα αλλα φτυνεις αιμα για να παρεις ενα πτυχιο που ομως ΑΞΙΖΕΙ!

    Εδω γινεται το ακριβως αντιθετο...
    Ψαξε μετα που ειναι το λαθος...

  14. ammmodytes vipera meridionalis avatar
    ammmodytes vipera meridionalis 11/12/2008 01:07:38

    υποβρύχια καλώδια... εγκρίνεται. Δεν θα ρωτήσω τίνος, και μην πεις, και αρχίζουμε να φωνάζουμε και θα φάμε και οι δύο ξύλο :-)

  15. νικη avatar
    νικη 11/12/2008 01:38:51

    Οι πληρωμένες συμμορίες των Αμερικανών,
    ισοπεδώνουν την χώρα.

    Οι Έλληνες κρυμμένοι στα σπίτια τους.
    Τρομοκρατημένοι από την τρομοκρατία!

  16. apost avatar
    apost 11/12/2008 01:41:26

    Τα μοσχοαναθρεμένα της ΟΝΝΕΔ
    κρύβονται!
    Δεν ξέρουν από πεζοδρόμια, από πιάτσα.
    Μια ζωή μαθημένοι στα έτοιμα.

    Οι πληρωμένες συμμορίες αλωνίζουν την χώρα.
    Κινούνται οργανωμένοι βάση πολύ καλού και
    οργανωμένου σχεδίου.

  17. anτ avatar
    anτ 11/12/2008 01:47:14

    Είδατε τον Δήμαρχο της ΠΆΤΡΑΣ (τον Φαούρα),
    πως κατέβηκε για να κάνει πλάτες στους
    αναρχοαυτόνομους και στις συμμορίες.

    Άλλα τούλεγαν οι Έμποροι, άλλα άκουγε αυτός.

    Αφού το πολιτικό παιγνίδι τον ευνοούσε,
    τι θα το σταματούσε;

    Αρκεί που ευνοούταν το δικό του κόμμα.

    Δεν σκέφτηκε ότι τα ίδια θα πάθει από τους Αμερικανούς και το δικό του κόμμα;

    A! ξέχασα ο Γιωργάκης λέει πάντα YES στους Αμερικανούς.

  18. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 11/12/2008 02:19:01

    Κουγιας φορ Πρεζιντεντ!

    Ηταν ηδη αρρωστημενη λουλου οταν επαιζε (αναπληρωματικος)μπαλλα στον Ολυμπιακο Λουτρακιου και ρωτουσε για την οικονομικη κατασταση συμπαικτων,οικογενειων και λοιπα...

    Η αρρωστια διαρκει χρονια. Ας ρωτησει καποιος δημοσιογραφος την Ελενη Πετρουλακη τι γνωμη εχει για το υποκειμενο αυτο...

  19. Orestios avatar
    Orestios 11/12/2008 02:39:28

    Βατίδου φορ αντίδικος
    Εκεί να δείτε τι έχει να γίνει. Ψωμί να θρέψει χίλιες παράγκες

  20. tony avatar
    tony 11/12/2008 08:52:53

    Γιατι στεναχωριέστε.Η κατρακύλα τώρα αρχίζει.Σύντομα θα δουμαι παρόμοια φαινόμενα και σε άλλες χώρες.Δίκαιο είναι ζούμε 50 χρόνια σαν ανεπτυγμένος κόσμος σε βάρος της Ασιας και της Αφρικής.Κάποια στιγμή οι απαιτήσεις μας έγιναν πολύ μεγάλες,το υποζύγιο δεν μας άντεξε,και τώρα πρέπει να γίνουν αλλαγές.ένας πληθυσμός γερασμένος κακομαθημένος,τεμπέλης ψεύτης και κλέφτης.Αυτο τουλάχιστον δείχνουν οι ηγέτες μας.ΟΙ ΛΑΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟΥΣ ΗΓΕΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ.Ποια είναι η μοίρα αυτού του λαού.ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ το μόνο δίκαιο που αξίζει σε αυτόν τον λαό.Πάλι κακός έγινα.Κάθε που λέω αλήθειες γίνομαι κακός.

  21. Provocator. avatar
    Provocator. 11/12/2008 09:36:39

    Καλε ρε χαζοβιοληδες, δε βαρεθηκατε να λετε μαλακιες,περι Αμερικανων και συνωμοσιας;
    Οι Αμερικανοι φταινε που εμεις δεν μπορουμε να μοιρασουμε δυο γαιδουριων αχυρα;
    Αυτοι φταινε που δεν εχουμε Αστυνομια, γιατι δε συμφερει να εχουμε;
    Οι Αμερικανοι φταινε που ειμαστε ενας λαος χαβαλεδων που απογινε με τη διακυβερνηση απο το αληστου μνημης πασοκ,(που σα μαλακας, το ψηφιζα και εγω, και ζηταω συγγνωμη γι αυτο),που εμαθε τον κοσμο, οτι εχει μονο δικαιωματα και καμια υποχρεωση,και οτι αφου γλυψει κατουρημενες ποδιες, για να τον χωσει καποιος στο δημοσιο,το συγχρονο πρυτανειο δηλαδη, αμεσως μετα,πλακωνει τις απεργιες, για να παρει περισσοτερα, ενω οταν μπηκε, ηξερε ποσα θα επαιρνε.
    (Και σημερα ακομα, κανουν απεργια οι καφροι του υπυργειου "πολιτισμου", κλεινοντας τα μουσεια, για να παρουν καποιο επιδομα ).
    Οχι οτι θα ψηφισω τωρα ΝΔ.Μακρυα απο μενα αυτη η υβρις.Απλως, θα κατσω σπιτι.Και να πα να γαμηθουνε ολοι.Ετσι κι αλλιως, κανενας σοβαρος ανθρωπος, δν προκειται να παει στα κομματα, γιατι σιχαινεται,αρα, ειμαστε υποχρεωμενοι, να υφισταμεθα τους αλητηριους αυτους, που εχουμε ολα αυτα τα χρονια.
    Και τι θα γινει δηλαδη;
    Μα θα πτωχευσουμε κυριοι.Οικονομικα τωρα.Για να μας τσουξει κιολας,(ειδατε τι εγινε με τα spreads των 5ετων ομλογων του Ελληνικου Δημοσιου.200 μοναδες πανω απο τα αντιστοιχα Γερμανικα.Δηλαδη, θα πληρωνουμε 2% πανω στα δανεια που ασυστολως παιρνουμε για να συντηρουμε εναν επιπλαστο τροπο ζωης, που δεν τον δικαιουμαστε και που ηλθε η ωρα να σταματησει, και να μας μπει το αγγουρι),
    γιατι ηθικα, πνευματικα, επιστημονικα, εχουμε πτωχευσει προ πολλου.

  22. Me lene giorgo avatar
    Me lene giorgo 11/12/2008 10:56:44

    Βασικά, επειδή μένω στο εξωτερικό, σε πληροφορώ ότι όλοι ασχολούνται μαζί μας! Είμαστε το νούμερο ένα είδηση και όλοι οι γνωστοί μου με ρωτάνε έκπληκτοι "hey, what is happening in Greece?!"

  23. stelios avatar
    stelios 11/12/2008 11:53:04

    Τony και Provocator,ακριβως απο αυτα που γραφετε αποπροσανατολιζει το σημερινο μπαχαλο,διτι οταν(συντομα) προκυψει η ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ(χειροπιαστα και στην τσεπη),τοτε ολοι θα πεσουν απο τα συνεφα και θα ψαχνουν ποιος φταιει,αλλα κυριως ποιος θα μας σωσει.
    Οι νταβατζηδες που κυβερνουν δεν εχουν προβλημα αν χρεωκοπησει η χωρα,οταν θα βγει στο σφυρι,εχουν τα φραγκα και τους ανθρωπους για να την αγορασουν(τα φιλετα της)κοψοχρονια,και οχι υπερτιμημενα οπως ειναι σημερα.
    Ο εξορθολογισμος ομως των αξιων-αποτιμησεων,πρακτικα σημαινει για την πλειοψηφια ΕΞΑΘΛΙΩΣΗ.

  24. tony avatar
    tony 11/12/2008 15:42:25

    Εγώ Στέλιο ήδη το έχω νοιώσει και για αυτό τον λόγο έχω γίνει κακός πολύ κακός.Οσο για τους νταβατζήδες αυτής της χώρας,εγώ δεν μπορώ να τους τιμωρήσω αλλά πίστεψε με στο τέλος και αυτοί θα εισπράξουν τα έργα τους.όπως και εγώ τα δικά μου και ο καθένας τά δικά του.Οι νταβατζήδες ειναι σε χειρότερη μοίρα από εμένα απλώς θά πληρώσουν μετά.Και από τό ταμείο δεν γλυτώνει κανείς.

  25. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 11/12/2008 20:52:58

    Ορισμένοι είδαν ΠΑΣΟΚ, άλλοι ότι δεν παράγουν ή ότι συμφωνώ με νέο κόμμα ή συνωμοσίες ή ότι είμαι παλιός αριστερός του 70 (λυπάμαι αλλά το 70 ήμουν 3 χρονών δεν πρόλαβα το Πολυτεχνείο μαζί με τους 100.000 Ελληνες που ήταν εκεί, καθώς όλοι οι ηγήτορες του χθες και του σήμερα ήταν εκεί....τους βλέπουμε να προβάλλονται στα ΜΜΕ)

    Το πρόβλημα της χώρας (που δεν υφίσταται ως χώρα καθώς έχει χρεοκοπήσει, δεν είναι ο Κωστάκης ο Γιωργάκης τα νυν ή τα νέα κόμματα)καθώς θα στηριχθούν σε σαθρές υποδομές: σε εμάς.

    Δεν έχουμε παιδεία, δεν παράγουμε, δεν δημιουργούμε.
    Αρκεί να κοιτάξουμε στον δρόμο που οδηγούμε, στο περιβάλλον που καταστρέφουμε, στις συναλλαγές μας που χρηματίζουμε, στα σχολεία μας που παράγουν ημιμαθείς Ελληναράδες.

    ΥΓ

    άσχετο,

    -απαράδεκτη η ΑΥΓΗ που συγκρίνει κοινοβουλευτικά κόμματα με τη Χρυσή Αυγή.

    -η εικόνα της χώρας είναι ο σεβασμός στις αποφάσεις των δικαστηρίων (πχ Βοτανικός-ΣΤΕ-1000 άνεργοι-περιβάλλον), νυν υπέρ πάντων η ...τσέπη

    -το έχω γράψει πολλές φορές δεξιός είμαι, απλά προσπαθώ να σκέφτομαι (kai για αυτό στις επόμενες εκλογές δεν ψηφίζω κανένα από τα 5 κοινοβουλευτικά μας κόμματα, όπως και στις προηγούμενες)