21/03/2009 14:20
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο επικεφαλής νεκροπομπός της ΝΔ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 21/03/2009 15:00:43

    Τιποτα απο αυτα που λες δεν προκειται να πετυχει.Το γεγονος οτι ο τυπος ασχολειται μαζι του τον τελευταιο καιρο ειναι αποτελεσμα των σχεσεων του με τους νταβατζηδες της διαπλοκης και ειναι το ανταλλαγμα αυτης των παροχων σε δημοσια εργα και οχι μονον.Εχετε ακουσει ασφαλως για τα διοδια που εχει επιβαλει για εργα που ΘΑ το ξαναλεω ΘΑ γινουν??Ποιος τα εισπρατει αυτα τα χρηματα??Ιδιωτικες κατασκευαστικες εταιριες για να χρηματοδοτησουν τα εργα που ΘΑ γινουν.Και ειναι και ο εισηγητης των νεων φορομπηχτικων μετρων και οσων προκειται να ακολουθησουν!! Στην κηδεια της ΝΔ οπως γραφεις αμφιβαλω εαν θα ειναι παρων γιατι θα ψαχνει μερος να κρυφτει!!!!

  2. XORTHS K. avatar
    XORTHS K. 21/03/2009 15:08:07

    Αυτό σημαίνει ανανέωση της πολιτικής ζωής! Με ή χωρίς τον υπουργό της διαπλοκής, τη Δεξιά θα την έχουν εγκαταλείψει οι πάντες πολύ πριν την κηδεία της!!!

  3. ΠΑΤΡΑ avatar
    ΠΑΤΡΑ 21/03/2009 15:08:25

    Κανε υπομονη λιγο ακομη Αντωνη...

  4. osaperas avatar
    osaperas 21/03/2009 15:10:47

    Στην κηδεία της ΝΔ, θα είναι μπροστά μπροστά στην πομπή εκείνων που θα συνοδεύουν το πτώμα της στον τάφο.

    Δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα ο Σουφλιάς. Άλλωστε είναι συνηθισμένος να "πατάει επί πτωμάτων"

  5. Aurora avatar
    Aurora 21/03/2009 15:16:35

    4. Πανω απο ποσα πτωματα μπορει να διαβει κανεις με το ενα ποδι στο λακκο;

  6. osaperas avatar
    osaperas 21/03/2009 15:26:28

    @5
    Εάν ρωτάς κυριολεκτικά για τον "άνθρωπο Σουφλιά", δεν ξέρω και δεν ασχλούμαι.

    Εάν ρωτάς μεταφορικά για το "πολιτικό ΣΟυφλιά" τότε η απάντηση είναι "πάνω από χιλιάδεσ" όπως άλλωστε και πολλοί άλλοι στο παρελθόν και στο παρον

  7. tiramola avatar
    tiramola 21/03/2009 15:32:10

    Σωστός ο osaperas!

  8. Aurora avatar
    Aurora 21/03/2009 15:33:37

    6. Παντος καιρου ανθεκτικη ρατσα αυτη η σαρακατσανικη. Λες να μας ξαποστειλει ολους μας;

  9. kanis avatar
    kanis 21/03/2009 15:36:13

    Η "προθέρμανση" που κάνει ο Γ. Σουφλιάς για τη θέση του "μεταβατικού πρωθυπουργού" έχει ενοχλήσει τους άλλους δελφίνους και ιδιαίτερα την Ντόρα Μπακογιάννη. Πληροφορίες μάλιστα λένε ότι την ερχόμενη εβδομάδα θα εκδηλωθεί, έστω και από ...πλάγια κατεύθυνση, "χτύπημα" κατά...
    του Γ. Σουφλιά για να ανακοπεί η προσπάθειά του να γίνει αυτός ο διάδοχος του Κ. Καραμανλή.

    πρεσσ.γρ

  10. ΣΚΑΙς avatar
    ΣΚΑΙς 21/03/2009 15:41:58

    Γειά σας ορε καλόπαιδα...
    Το μίσος σας οδηγεί.... αλλά γιατί μετετρέπεστε σε προφήτες και δεν περιμένετε λίγο???
    Άλλωστε τέτοιου τύπου συζητήσεις έχετε κάνει και το 81, 85, 89, 93, 96, 2000! Η ΝΔ όμως είναι εδώ και κυβερνά τον τόπο και μάλιστα σε περίοδο κρίσης!!!!
    Θυμάστε την χολή που εκτοξεύατε όταν ο θείος του σημερινού πρωθυπουργού μας έβαζε στην ΕΥρωπαϊκη οικογένεια!

  11. stelios avatar
    stelios 21/03/2009 15:45:25

    10@

    Μηπως εισαι αυτος που εβαλε καινουργια δοντια στο χασοδικη Υπουργο που εφαγε ξυλο?

  12. Απορων avatar
    Απορων 21/03/2009 16:03:04

    ΣΚΑΙς...Η ΝΔ όμως είναι εδώ και κυβερνά τον τόπο και μάλιστα σε περίοδο κρίσης!!!!
    ... ρίχτα μεγάλε,φοβερά τα επιχειρήματά σου,η κ.Πατριανάκου χρειάζεται την βοήθεια σου!

  13. Θύμα avatar
    Θύμα 21/03/2009 16:45:32

    Λένε όλοι οτι πρόκειται για τον πιό πετυχημένο και τίμιο υπουργό. Για τίμιος δέν ξέρω σε σχέση με άλλους είναι τιμιότερος, αλλά ήταν 5 χρόνια υπουργός ΠΕΧΩΔΕ με την προσφορά του στον τομέα των Δημόσιων Έργων μηδέν στο πηλίκο.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/03/2009 16:51:15

    συγγνώμη, ο Σουφλιας δεν ήταν που για ένα χρόνο, επί Μητσοτάκη, στο ΥΠΕΘΟ, δεν έκανε ΤΙΠΟΤΑ; Ή τον μπερδέυω με τον Αβραμό;

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/03/2009 17:32:08

    Η δυστυχία του νεοέλληνα. Ελλείψει πραγματικά μεγάλων πολιτικών, θεοποιεί ή και νομιμοποιεί βλέψεις πολιτικών τύπου Σουφλιά, Διαμαντοπούλου, Αβραμόπουλου, Χάρη κλπ.
    Δεν βλέπετε ότι όλοι είναι λίγοι ή μήπως απλά εγώ είμαι (πράγματι) βλάξ;

  16. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 21/03/2009 17:58:11

    μην βρίζεις τους "λίγους"

  17. Θύμα avatar
    Θύμα 21/03/2009 18:28:53

    O τύπος όταν ήταν Υπουργός Παιδείας επι Μητσοτάκη είχε απαγορεύσει όλες τις μεταγραφές, όλοι οι φοιτητές που πήγαιναν μακριά απο το σπίτι τους δέν μπορούσαν να γυρίσουν ούτε με σφαίρες λόγω άρνησης προσωπικά του ίδιοιυ του υπουργού.
    Ξέρω πολλές περιπτώσεις γνωστών μου.

  18. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 21/03/2009 21:43:52

    Ε και;Και γιατι επρεπε να μετεγγραφονται;Δεν το ξερανε,οταν βαζανε την ταδε Σχολη,στην ταδε πολη;
    Αμα δεν τους αρεσει,να μην δηλωνουν επαρχιακη πολη.Αλλοιως,ας πιεσουν να καταργηθουν οι επαρχιακες Σχολες,για να μη γινεται αυτο το μπαχαλο.
    Οσον αφορα στον κουφο,δεν ξερω αν ειναι τιμιος.,πορει και να ειναι.
    Εκεινο που ξερω ομως, απο τον αδελφο ου,που δουλευει εκει,δεν εκανε τιποτα επι χρονια,οταν βγηκε η νδ.Απολυτη απραξια.
    Και οπως καταλαβαινετε,αμα δεν κανεις τιποτα,δεν κλεβεις κολας.

  19. ataktos avatar
    ataktos 21/03/2009 21:50:21

    καλο και απο επαρχεια http://antigoldgreece.wordpress.com/2009/03/21/egcontracts/

  20. pikis avatar
    pikis 21/03/2009 22:42:03

    Ο βαρύκωος υπουργός μας έχει δύο μεγάλα "προτερήματα": α) Είναι μασώνος και β)ταϊζει ασύστολα τους μεγαλοεργολάβους-εκδότες. Παρατηρήστε το απυρόβλητο στο οποίο των έχουν οι εφημερίδες/κανάλια τους. Δεν ακούγεται πουθενά τίποτα αρνητικό για δαύτον. Μόνο ο Χατζηπηδουλάου λίγο πάει να τον κράξει και ο λόγος είναι να του δώσει να γλύψει και αυτός κάτι.Τα διόδια κάθε 10 Km είναι μια σαφή απόδειξη ότι για το πόσο ηλίθιοι είμαστε που δεν τους κατεδαφίζουμε.

  21. Θύμα avatar
    Θύμα 22/03/2009 06:24:18

    @Προβοκατωρ ένας φοιτητής απο αυτούς που σου λέω ήταν βαμένος Νεοδημοκράτης δέν μπορούσε να πάρει μεταγραφή λόγω Σουφλιά. Τελικά την πήρε το 1993 αμέσως όταν βγήκε το ΠΑΣΟΚ.

  22. dia_ploki avatar
    dia_ploki 22/03/2009 09:12:37

    O Μπομπολας χρησιμοποιεί τις δημοσκοποίσεις των Καλογρίτσα-Θεοδωρικάκου, ο κυρ-Σταύρος έχει το δικό του μηχανισμό αντικειμενικών δημοσκοπήσεων. Ολα υπερ του πολιτικου άστρου του Σουφλιά.

  23. ClarkKent avatar
    ClarkKent 22/03/2009 10:37:46

    Ειναι ν' απορει κανεις πως ο Καραμανλης εδωσε ρολο και ισχυ σε ανθρωπους (Σουφλιας, Μπακογιαννη) που μισουν προσωπικα τον ιδιο και πολιτικα ολοκληρη την καραμανλικη πτερυγα που ειναι παραδοσιακα πλειοψηφουσα εντος της ΝΔ.

  24. ClarkKent avatar
    ClarkKent 22/03/2009 10:56:31

    Παντως ειναι τραγικο η επομενη μερα να κρινεται απο...

    - Μια αμμορφωτη που τα βρηκε ολα ετοιμα και αν διαβασει κανεις απομαγνητοφωνημενο κειμενο ομιλιας της, διαπιστωνει οτι δε διαθετει καν πολιτικο λογο.

    - Ενα μνησικακο, συμπλεγματικο μπουρτζοβλαχο που παλευει πεισματικα κοντρα στο χρονο, μονο και μονο για να παρει την εκδικηση του για τον εξευτελισμο που υπεστη με τη διαγραφη του.

    - Ενα ψωνιο που εχει την εμμονη οτι οταν γεννηθηκε, οι Μοιρες πηγαν πανω απο την κουνια του και τον μοιραναν με την ευχη να γινει καποια στιγμη ο Σωτηρας του πολιτικου μας συστηματος, της Δημοκρατιας μας, ισως και συμπασας της Ανθρωποτητας.

    - Εναν κουφιοκεφαλακη αλαζονα ο οποιος, πηγε στην κολαση της πολιτικης εξαφανισης και επανηλθε, ενω το μονο που κρατησε απο ολες τις οδυνηρες εμπειριες του στο παρελθον ειναι οχι καποια διδαχη απο τα σφαλματα που εκανε, αλλα η ετοιμοτητα του να επαναλαβει τα ιδια και χειροτερα

    - Ενα λαικιστη, εθνικιστη, ρατσιστη, αδεξια ακροδεξιο βαψομαλλια, που νομιζει οτι μπορει να χει κανεις ταυτοχρονα συνομιλητες απο τον αναρχοκομμουνα μεχρι το χρυσαυγιτη και που ειναι ικανος να παραπλανει μονο τιποτα γριες παλιοημερολογιτισσες βαζοντας περιστερια να καθονται πανω στην κορακοκομοδινη κομμωση του.

    και τον κρυφο ΑΣΣΟ...

    - Ενα ανωνυμο παλικαρακι το οποιο, μη δισταζοντας να κανει οτιδηποτε ειναι ικανο να εξασφαλισει σε εναν κοινο ανθρωπο γρηγορη ανελιξη προς την κορυφη, τωρα πλεον πιστευει οτι μπορει να κυβερνησει μια ολοκληρη παραταξη αρχικα και μια ολοκληρη χωρα στη συνεχεια

    Στην υγεια μας και καλη ψυχη να παραδωσουμε...

  25. Θύμα avatar
    Θύμα 22/03/2009 11:40:40

    @ClarkKent άν ο Καραμανλής είχε κάποια δόση λογικής σε αυτά που έκανε, άν δέν συμπεριφερόταν σάν πρωθυπουργός τόσο ανισσόροπα με αυτούς τους αντιπάλους που έχει μέσα στο κόμμα του, αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα κόμματα, στην αντιπολίτευση θα παρέμενε άνετα πρωθυπουργός 20 χρόνια. Ακόμα και τώρα οι περισσότεροι κλείνουν τα μάτια και τα δέχονται όλα αλλά ο Καραμανλής δέν κάνει τίποτε άλλο απο το να κάνει ηθελημένες βουτιές πολιτικής αυτοκτονίας.

  26. Robin Hood avatar
    Robin Hood 22/03/2009 11:41:46

    @ Θύμα 23
    Δεν κατάλαβα. Αυτό είναι ψόγος ή έπαινος για τον Σαρακατσάνο;

  27. Θύμα avatar
    Θύμα 22/03/2009 11:48:49

    Για τον σαρακατσάνο έχω την χειρότερη γνώμη, θα προτιμούσα καλύτερα την Ντόρα.

  28. Robin Hood avatar
    Robin Hood 22/03/2009 11:52:17

    @ 27
    Τηρουμένων των αναλογιών, και αν λάβουμε υπόψη ότι ήταν ένα εντελώς άπειρος πολιτικός που ανέβηκε ταχύτατα και έγινε καπετάνιος στη γέφυρα του πολιτικού θηριοτροφείου ΝΔ, πρέπει να του αναγνωρίσουμε ότι άντεξε πάρα πολύ, υπερβολικά μάλλον. Εννοείται ότι το πολιτικό DNA δεν κληρονομείται, βοήθησε όμως πολύ (όπως βοηθά κι άλλους), η οικογενεική πολιτική επένδυση των προγόνων. Φαίνεται όμως ότι ο ΚΚ Β΄ είχε την ευφυία να οικοδομήσει και άλλες, "επικοινωνιακού" τύπου συμμαχίες, ή λυκοφιλίες άν το προτιμάς.
    Αυτές οι τελευταίες όμως δεν είναι πάντοτε αξιόπιστο στήριγμα διακυβέρνησης, ειδικά σε περιόδους κρίσης και ένδειας σε "κυκλοφορούν ρευστό".
    Ηθικόν δίδαγμα: Η διακυβέρνηση φθείρει, η "επικοινωνιακή" διακυβέρνηση φθείρει ακόμα πιό γρήγορα.

  29. Θύμα avatar
    Θύμα 22/03/2009 11:59:59

    @30
    Εμπλοκή υπουργών ή βουλευτών σε σκάνδαλα σημαίνει παίρνω κεφάλια, τους σταματάω διαφορετικά άν δέν σταματήσουν τους στέλνω σπίτι τους έξω απο το κόμμα διαγραφή, ανταυτού ο Καραμανλής τους κράτησε με τα δόντια όσο μπορούσε σε κορυφαία κυβερνητική θέση και έστειλε σπίτι του τον Πολύζο.

  30. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 22/03/2009 12:11:02

    Θα σας πώ μία ιστοριούλα που δέν είναι και τόσο καινούργια. Τότε που τα όργανα, όπως διαβάζει κανείς στην Γένεση, συγκροτήθηκαν σε σώμα και πρώτος ο εγκέφαλος ζήτησε απο τα υπόλοιπα όργανα να τον αναγνωρίζουν σαν αρχηγό. Σε λίγο όμως και τα μάτια διαμαρτυρήθηκαν και είπαν ότι, δεν στήνονται σκέψεις, άν το μυαλό δέν έχει εργαλεία για να βλέπει. Και γι'αυτό τα μάτια θα είναι οι Αρχηγοί. Ακολούθησε το στομάχι με το γνωστό επιχείρημα ότι, το νηστικό αρκούδι δέν χορεύει. Μετά το ίδιο έκακαναν και τα πόδια και ύστερα απο έναν ηχηρό ορυμαγδό σαν απο μεταφορά βαρέων επίπλων ακούγεται μία φωνή απο το βάθος.

    - Είμαι η ... κουράδα. Εγώ θα γίνω αρχηγός ...

    - Χά, χα, χα...οι υπόλοιποι, πολύ γλέντι και μετά σιωπή...

    Μία μέρα, δύο, πέντε, δέκα... Και το κεφάλι αρχίζει να πονάει, τα μάτια να βγαίνουν έξω, το στομάχι να πρήζεται και τα πόδια να πηγαινοέρχονται στην τουαλέτα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

    Δεκαπέντε μέρες πέρασαν μέχρις ότου και μετά απο έναν ορυμαγδό και κραυγές βγαίνει η κουράδα και ηρεμούν οι ενοχλήσεις. Και τότε ακούγεται ένα Ζήτω! Κουράδα, εσύ θα είσαι στο εξής ο Αρχηγός μας ....

    ΚΑΙ ΤΟ ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ

    κάθε κουράδι μπορεί να γίνει Αρχηγός. Εσείς βάλετε απο κάτω την φωτογραφία αυτού, που επιλέγετε σαν Αρχηγό....

    >>> Και ακολουθεί μία αξέχαστη μαρτυρία σε ανύποπτο χρόνο απο καθηγητή στο ΑΠΘ ( όνομα δέν λέγεται ), που είχε φοιτητή τον σημερινό μας ΥΠΕΧΩΔΕ. Ήταν, είπε τότε και δέν ξέρω άν βρίσκεται ακόμα στην ζωή, ο μεγαλύτερος βλάξ φοιτητής που φεύγει απο το Πολυτεχνείο σαν πολιτικός Μηχανικός.

    Πρίν δε κάποιος αποφασίσει και σπεύσει να διαψεύσει αυτήν την "μαρτυρία", άς κάνει τον κόπο να σκεφθεί, πόσο χρόνο έκανε ο κύριος ΥΠΕΧΩΔΕ για να καταλάβει ότι, η υποθαλάσσια αρτηρία της Θεσσαλονίκης απαγορεύεται να κατασκευασθεί εκεί, όπου ο Μπόμπολας ετοίμαζε το έργο, επειδή δίπλα οδεύει θεμελιώμένος οικεί και ως έτυχεν ο κεντρικός αγωγός μεταφοράς φυσικού αερίου που στην παραμικρή προσβολή του θα ισοδυναμεί με εκρηκτικό μεγατόνων και όχι μόνο για την οριζόντια τρύπα μεσα στο νερό, αλλά και για τις πολυκατοικίες της Θεσσαλονίκης στην παλιά παραλία.

    Και για να μην πεί στον ελληνικό λαό αυτήν την συνταρακτική αλήθεια έβαλε τον εξάδελφο και υπουργό πολιτισμού κ.Λιάπη να απαγορέψει την κατασκευή της υποθαλάσσιας, επειδή η όδευσή της μέσα απο τον ΟΛΘ θα επηρεάζε αρνητικά τα διατηρητέα κτίσματα απο τον Α'Π.Π.

    Ακόμα δέν βάλατε την φωτογραφία;;;;

    ΠΕΛΙΑΣ

  31. Ioannis avatar
    Ioannis 22/03/2009 14:49:43

    Δέν ξέρω γιατί γράφονται όλες αύτές οί άνοησίες γιά όρισμένους στή ΝΔ, καί δέν καταλαβαίνω γιατί χτυπάτε τή ΝΔ καί δέν άσχολείστε μέ τό φοβερό παγκόσμιο πρόβλημα τής ύφέσεως πού συγκλονίζει όλη τήν ύφήλιο. Μάλλον καταλαβαίνω γιατί, είσαστε κατά πάσα πιθανότητα παιδιά τού μπαμπά μέ λυμένα, πρός τό παρών, οίκονομικά προβλήματα, είσαστε από αύτούς πού θεωρούν δημοκρατική ύποχρέωση νά χτυπούν τή ''δεξιά'', είσαστε από αύτούς πού χάσανε τήν κουτάλα καί τίς μάσες, ή τέλος είσαστε σέ διατεταγμένη ύπηρεσία νά ρίξετε τόν Καραμανλή καί συμμετέχετε στό αμερικανικό σχέδιο τού χαζογιώργου καί τού τσίριζα. Αφού είναι τόσο χάλια ή ΝΔ άφήστε την νά πέση μόνη της. Μήν κουράζεστε. Τώρα πώς καταφέρνει καί διαχειρίζεται άποτελεσματικά μιά παγκόσμια κρίση γιά τή χώρα μας, μάλλον τυχαίο θά είναι...

  32. theo1611 avatar
    theo1611 22/03/2009 15:59:50

    @32 ΠΕΛΙΑΣ

    Προφανώς ο καθηγητής θα αναφερόταν στην ευστροφία του ως πολιτικού μηχανικού.

    Όχι ως προς τη διαχείριση των πολιτικών και λοιπών μηχανικών που μελετούν και κατασκευάζουν τα έργα!!!!

  33. Θύμα avatar
    Θύμα 22/03/2009 17:57:00

    @Ioannis εγώ λέω να αφήσουν την ΝΔ και τον Καραμανλή έναν χρόνο ακόμα μέχρι την εκλογή προέδρου δημοκρατίας, και να μή θέλουν δέν μπορεί να κάνουν διαφορετικά και άν η αντιλαική πολιτική ξεπεράσει όλα τα όρια να προκαλέσει το ΠΑΣΟΚ εκλογές με το θέμα του προέδρου.

  34. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 22/03/2009 20:30:20

    Theo1611,

    δέν ξέρω σε ποιά πτυχή αυτής της σπάνιας προσωπικότητος αναφέρονταν ο καθηγητής του, γιατί όταν εγώ ερχόμουν αυτός έφευγε.

    ΑΛΛΑ

    άν κρίνω απο τις επιλογές του σε διευθυντικές θέσεις πανηλιθίων μηχανικών, μόνο και μόνο επειδή είναι και αυτοί σαρακατσάνοι ( ψάξε και θα τους βρείς ) καθώς επίσης και απο την διαχείριση των απελπιστικά φθαρμένων οδοστρωμάτων εθνικών και μή οδών, ενώ αυξάνει διόδια και ενώ εδώ και δύο χρόνια δέν είδαμε τις ελληνικές και ξένες εταιρείες, τα ονόματα των οποίων είχε ανακοινώσει προ πολλού, να προχωρούν σε βελτιώσεις, ταπητίδια κ.λ.π. και ο κόσμος ταξιδεύοντας, όχι μόνο καταστρέφει τις αναρτήσεις των αυτοκινήτων, αλλά κοντεύει και να σκοτωθεί, το λιγότερο που μπορώ να πώ είναι ότι, απο τότε που κοπροσκύλιαζε στις τοπικές, γλείφοντας όσους επώνυμους εμφανίζονταν εκεί μέσα, δέν έχει βελτιωθεί ούτε κατα κεραίαν μέχρι σήμερα.

    Δέν σου λέω δε να διαβάσεις την σύμβαση, που έχει υπογράψει με τον Μπόμπολα για την υποθαλάσσια αρτηρία της Θεσσαλονίκης, γιατί δέν θα το χαρείς αυτό το έργο. Θα αυτοκτονήσεις πολύ νωρίτερα.

    ΠΕΛΙΑΣ