#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/04/2012 16:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο επικίνδυνος λαϊκισμός του κ. Καμμένου και τα ταξίδια με το ελικόπτερο



Ο κατ’ απονομήν πρόεδρος των ΑΝΕΛ,πέταξε χθες ακόμα μια στρακουστρούκα στη βουλή: «ΝΔ και ΠΑΣΟΚ έχουν υπογράψει χαρτί στην τρόικα ότι θα συγκυβερνήσουν αν δεν υπάρξει αυτοδυναμία στις επερχόμενες εκλογές» .

Προσκόμισε κάποιο έγγραφο;

Όχι βέβαια!

Κατέθεσε κάποια μαρτυρία;

Τι χρείαν μαρτύρων  έχουμε, αφού το λέει ο … κ. Καμμένος;

Έτσι πετάει μια μπαρούφα για να δημιουργήσει εντυπώσεις!

Έτσι πορεύεται…

Οχυρωμένος πίσω από την ασφάλεια της βουλευτικής του ασυλίας μπορεί να λαϊκίζει ασύστολα, να συκοφαντεί χωρίς αιδώ και να λέει ό,τι θέλει χωρίς ποτέ να αισθάνεται την ανάγκη να προσκομίσει έστω και ένα έγγραφο που να τεκμηριώνει τα λεγόμενά του.

Πριν μερικούς μήνες, είχε πείσει ακόμα και εμένα το δύσπιστο ότι τα CDS  ήταν ένα τρις! Το ανέφερα σε κάποια σοβαρή συζήτηση με αποτέλεσμα να ..πέσουν και τα ταβάνια.

Είδατε τελικά πόσα ήταν τα CDS.

Μήπως αισθάνθηκε την ανάγκη να δώσει κάποια εξήγηση;

Στο …πρόγραμμά του …υπόσχεται κατώτατη εγγυημένη σύνταξη 800 ευρώ! Έτσι, χωρίς να μας λέει από που θα τα βρεί ούτε να επικαλείται κάποια αναλογιστική μελέτη για την βιωσιμότητα των ταμείων.

Αλλά αξίζει τον κόπο να ασχοληθούμε και με το θέμα που προέκυψε από το προχθεσινό δημοσίευμα της Δημοκρατίας η οποία έγραψε για το πόσο κόστιζαν οι πτήσεις του με ελικόπτερο όσο ήταν υφυπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας.

Έγραψε η Δημοκρατία:

“Ο Π. Καμμένος στο διάστημα (2007-2009) που διατέλεσε υφυπουργός εμπορικής ναυτιλίας, Αιγαίου και νησιωτικής πολιτικής χρησιμοποιούσε αφειδώς ελικόπτερα της πολεμικής αεροπορίας για να πηγαίνει όχι μόνο στα απομακρυσμένα νησιά, αλλά στην κοσμοπολίτικη Μύκονο και στη Σύρο και φυσικά στην Ικαρία όπου διατηρεί εξοχική κατοικία. Όπως φαίνεται από τα τιμολόγια που φέρνει σήμερα στο φως η «Κυριακάτικη Δημοκρατία», οι πτήσεις αυτές έβαλαν μέσα στον προϋπολογισμό του κράτους κατά 248.757 ευρώ, καθότι, ως γνωστόν, το ελικόπτερο δεν καίει …αμόλυβδη.

Φυσικά, δεν είναι διόλου παράλογο ένας υφυπουργός με αρμοδιότητα τη νησιωτική πολιτική να χρειαστεί να χρησιμοποιήσει ορισμένες φορές ένα ελικόπτερο για να μεταβεί σε κάποιο νησί της άγονης γραμμής. Είναι όμως απόλυτα παράλογο να το κάνει αυτό τακτικά, να χρεώνει με σχεδόν 250.000 ευρώ τα δημόσια ταμεία μόνο για αυτό το λόγο και μάλιστα για μετακινήσεις σε νησιά όπως η Μύκονος.

Για παράδειγμα, στις 6 Αυγούστου του 2008, το υπουργείο πλήρωσε 12.768 ευρώ ώστε ο κ. Καμμένος να πάει στον Πόρο, στη Μύκονο και στη Σάμο. Τον Δεκαπενταύγουστο του ίδιου έτους, σε μία πρωτοφανή επίδειξη εργασιομανίας, ο υφυπουργός εμπορικής ναυτιλίας πήρε πάλι το ελικόπτερο (κόστος: 13.542 ευρώ) για να πάει στη Μυτιλήνη, στην Ικαρία και στη Μύκονο.

Μόλις πριν από λίγους μήνες, στον Καναδά, είχε ξεσπάσει σάλος όταν ο υπουργός άμυνας χρησιμοποίησε ελικότερο που του διέθεσε η κυβέρνηση για να πραγματοποιήσει μια πτήση διάρκειας δέκα λεπτών. Στην Ελλάδα, ο κ. Καμμένος όχι μόνο δεν αναμένεται να ζητήσει συγγνώμη από τον ελληνικό λαό που κατασπαταλούσε με αυτό τον τρόπο το υστέρημά του, αλλά θα αξιώσει με τον ίδιο ζήλο την ψήφο του, προκειμένου να τον «σώσει».

Δείτε  τι απάντησε ο κ. Καμμένος από το facebook:

 ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑ ΤΗΣ ΦΥΛΛΑΔΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΥΠΟ ΑΓΝΩΣΤΗ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΜΟΥ ¨ΧΡΕΩΝΕΙ ¨ΤΑΞΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΤΗΣ ΠΑ ΣΑΝ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΑΙΓΑΙΟΥ ΚΑΙ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ ΣΤΑΘΜΟ ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ ΚΑΥΣΙΜΩΝ ΤΗΣ ΜΥΚΟΝΟΥ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 20 ΛΕΠΤΩΝ ΜΟΝΟ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΚΑΥΣΙΜΑ ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΜΕΙΩΣΕΙ ΟΤΑΝ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΚΑΘΗΚΟΝΤΩΝ ΜΟΥ ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΩΝ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΜΕ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΗ ΜΥΚΟΝΟ…. ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΑΓΩΝΙΖΟΜΟΥΝΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΝΗΣΙΑ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΟΙ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΝΤΕΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΣ ΤΩΝ 2 ΜΝΗΜΟΝΙΩΝ ΠΛΗΡΩΝΑΝ 2000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΟΥΝ ΞΑΠΛΩΣΤΡΑ ΣΤΗΝ ΨΑΡΟΥ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΜΕΝΟΙ ΣΕ ΚΟΥΤΣΟΥΜΠΟΛΙΣΤΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ ΜΕ ΣΤΑΡ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ…

Απαντά δηλαδή χωρίς να πει τίποτα για τα 250.000 ευρώ που χρέωσε στο Δημόσιο με τις πτήσεις του, αλλά πετώντας το μπαλάκι σε κάποιον από τους …ντιντήδες που απομένουν στη ΝΔ. Μετά διαμαρτύρεται επειδή ο Αργύρης Ντινόπουλος καταδίκασε το δικό του lifestyle

Αν δεν κάνω λάθος όμως το antinews μίλησε πρώτο για τους “ντιντήδες” της ΝΔ και το έκανε θέμα. Και το antinews διαφώνησε με την συμμετοχή στη κυβέρνηση Παπαδήμου όταν όλοι οι βουλευτές των ΑΝΕΛ πλην Καμμένου την στήριζαν. Δεν πήγε όμως να κάνει και … κόμμα την παραμονή της αυτοδυναμίας της ΝΔ για να βοηθήσει και να σώσει το ΠΑΣΟΚ.

Διαβάστε τώρα τι απαντά σήμερα το kammenos watch.blogspot.com

Ταξιδάκι Καμμένου Αθήνα-Μύκονο και πίσω με ελικόπτερο του Στρατού!!! Πόσο μας στοίχισε;

Πέραν του γελοίου της απάντησης ότι το ελικόπτερο έπρεπε να ανεφοδιαστεί στη Μύκονο (όταν μπορεί να πετάξει χωρίς στάση μέχρι τη Λήμνο), του αφιερώνουμε και το παρακάτω αποδεικτικό για άλλη μετακίνηση του Π. Καμμένου αποκλειστικά στη Μύκονο!!! Όπως βλέπετε η πτήση ήταν Ελευσίνα-ΟΛΠ-Σύρος-Μύκονος-Σύρος-ΟΛΠ-Ελευσίνα

Σύμφωνα με το έγγραφο το ελικόπτερο στις 6/12/2008, πήγε στον Πειραιά (ΟΛΠ) προκειμένου να παραλάβει από εκεί (από το υπουργείο) τον κ. Καμμένο και τελικός προορισμός του ήταν η Μύκονος. Το ταξιδάκι του κ. Καμμένου μας στοίχισε 14.500 ευρώ

Εκτός αν θέλει να μας πει ότι πήγαινε στη Σύρο αλλά πετάχτηκε μέχρι τη Μύκονο να βάλει βενζίνη...

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 10/04/2012 16:13:33

    Από τα λόγια μέχρι τη πράξη μεσολάβησε κάτι... Μια χρεωκοπία...Μετά τη χρεωκοπία προείχε η όσο το δυνατόν καλύτερη διαχείριση της...

  2. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 10/04/2012 16:17:16

    Petros, επιχειρήματα θέλουμε . Επί του θέματοοοοοοοοοοος!

  3. TopGunZ avatar
    TopGunZ 10/04/2012 16:24:29

    Τον πελεκάνο της Μυκόνου τι τον έχετε? Γιατί και για παπαγαλάκι πολύ άχρωμος είστε...

  4. ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
    ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 10/04/2012 16:46:49

    Υποστηρικτής της Ντόρας. Σωσίβιο του ΠΑΣΟΚ. Ο μεγαλύτερος υποστηρικτής του μοντέλου πρωθυπουργίας τύπου Παπαδήμου. Μεταλλαγμένος Καρατζαφέρης.
    Aαααα...και ανεξάρτητος Έλληνας (αυτό μην το ξεχνάμε).

    • GIORGOS TSAVOLAKIS avatar
      GIORGOS TSAVOLAKIS @ ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ 10/04/2012 17:06:10

      ΤΙ ΠΙΝΕΙΣ

      • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
        ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ GIORGOS TSAVOLAKIS 10/04/2012 17:17:50

        Δεν πίνω αλλά αν θες να με κεράσεις μια ρακί δε θα πω όχι.

  5. franc avatar
    franc 10/04/2012 17:12:30

    Και μόνο η αναφορά του σε συγκυβέρνηση Σαμαρά - ΠΑΣΟΚ αποτελεί συκοφαντική δυσφήμιση και θα πρέπει να του γίνει μήνυση.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ franc 10/04/2012 22:10:23

      Εδώ του αρέσει η συμμαχία με ΣΥΡΙΖΑ και υποστήριξε Ντόρα στις εσοκομματικές. Ο άνθρωπος έχει χάσει τη μπάλα. Πατριώτης, Ντορικός και Συριζαίος. Τέτοιες αντιφάσεις μόνο ο Καρατζαφέρης μας είχε προσφέρει έως σήμερα...

  6. stam avatar
    stam 10/04/2012 17:19:24

    ο καμμενος ειναι ο καινουργιος γαπ...1).λεει οτι θελουν να ακουσουν τα αυτια ....και 2)εχει το ειδικο βαρος του γαπ...τουτεστιν ,για λοχιας αριστος,,για ταγματαρχης και πανω,,,κριμα τα παληκαρια ,ταχει στειλει αδιαβαστα ολα!!!

  7. stam avatar
    stam 10/04/2012 17:27:29

    ειναι ενα καινουργιο αντιγραφο του γαπ....χαιδευει τα αυτια και εχει το ειδικο βαρος οσο και του γαπ...για λοχιας καλος ..για ταγματαρχης και πανω ζητω που καηκαμε

  8. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/04/2012 20:33:14

    Ετσι δεν "αποκάλυψε" και πέρσι που ήταν ο πόλεμος στη Λιβύη πως...Ελληνική φρεγάτα χτυπήθηκε απο πύραυλο?

    Και έκανε τους γονείς των παιδιών που υπηρετούσαν να πεθάνουν απο την αγωνία τους?

    Την αποκάλυψη για τις επαφές με τους εξωγηινούς πότε θα την κάνει άραγε?

  9. maria papadaki avatar
    maria papadaki 10/04/2012 21:10:38

    Οσο ηταν στη ΝΔ γιατι αυτα δεν τα καταγγελατε,και το θυμηθηκατε τωρα;

    • Kennan avatar
      Kennan @ maria papadaki 10/04/2012 21:18:33

      Μα δεν ασχολείτο κανείς με τον κ. Καμμένο τότε αγαπητή μου

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ maria papadaki 10/04/2012 22:13:28

      Γιατί όταν δεν προκαλείς δεν ασχολούνται μαζί σου. Όταν όμως κατηγορείς τον ΑΣ που τον έλεγες φίλο σου από χρόνια για προδοσία ενώ εσύ ο Υπερπατριώτης στήριξες Ντόρα, προκαλείς άσχημα. Χρειάζεται λοιπόν ανάλογη απάντηση. Και όπως αποδεικνύεται είναι ακατάλληλος για πολιτικός που θέλει να το παίζει καθαρός που βρίζει τους βρώμικους. Να μας πει ένα σκάνδαλο που μπορεί να"έφαγε" ο ΑΣ λεφτά φορολογούμενων. Δε θα βρει ΠΟΤΕ!

    • julia avatar
      julia @ maria papadaki 10/04/2012 22:23:34

      Γιατί ποιός ήταν ο Καμμένος για να ασχοληθούμε? Η γνωστή οικογένεια τον επέβαλε στον Κ.Κ και γυρνούσε τα νησιά με τα φουσκωτά και τα ελικόπτερα παριστάνοντας τον ''ακτιβιστή'' υπουργό........

  10. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 10/04/2012 21:48:37

    Πάνος Καμμένος - Πάμε στοίχημα : http://www.youtube.com/watch?v=mF6nX15U-vQ&feature=youtu.be

  11. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 10/04/2012 22:14:48

    Ο «Ανεξάρτητος Έλλην», είναι η κλωνοποίηση του Καρατζαφέρη του 2000, εν έτει 2012, τίποτα λιγότερο και τίποτα περισσότερο! Ένα επίτευγμα των καλοστημένων διαχρονικά μηχανισμών του μητσοτακισμού, του οποίου οι υποστηρικτές και τα φερέφωνα ενδύθηκαν πολύ έγκαιρα το μανδύα του Νεοδημοκράτη με έναν και μοναδικό σκοπό: Να συμβάλουν στην παράδοση της Ν.Δ. στην «οικογένεια», που είχε καταφέρει να τρυπώσει από την χαραμάδα!

    Η ατυχήσασα του 2009 κόρη βιαζόταν πολύ και έκρινε πως το 2000 δεν ήταν καθόλου προς το συμφέρον της η εκλογή του Καραμανλή. Δεν είχε καταφέρει το 97΄με τους Σουφλιάδες και άλλες αλχημείες να αποτρέψει την εκλογή του, οπότε μπήκε σε λειτουργία το άλλο σχέδιο, αυτό της υπονόμευσης εκ των έσω. Τότε ακριβώς ανέλαβε δράση ο ομογάλακτος αδελφός Καρατζαφέρης, που μαζί με το Μάνο κατάφεραν να βάλουν γερή πλάτη στα όνειρά της!

    Και τώρα η «οικογένεια», παρότι η «στρατιώτης της παράταξης» προτίμησε να αποχωρήσει από το να τρελαθεί, βλέποντας τον Αντώνη στο τιμόνι που είχε σχεδόν σιγουρέψει για πάρτη της, άφησε πίσω το στερνοπούλι και τα υιοθετημένα της, «διά παν ενδεχόμενον»!

    Επειδή λοιπόν το βέβαιον ενδεχόμενο, εδώ και καιρό, ήταν η αυτοδυναμία του Αντώνη, ανέλαβε δράση το ένα από τα υιοθετημένα, ο πιο φασαριόζος και ο πιο φωνακλάς.

    Αργά ή γρήγορα και αυτοί που τον ακολουθούν θα καταλάβουν το ρόλο του, γιατί η Ελλάδα έχει μεγάλη ηλιοφάνεια και "ουδεν κρυπτόν υπό τον ήλιον"!

  12. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 10/04/2012 22:35:30

    29 Μαρ 2011

    Επίθεση δέχτηκε η φρεγάτα Λήμνος!

    Εν τω μεταξύ θέμα επίθεσης με αντιπλοϊκό βλήμα Styx κατά τη φρεγάτας του ΠΝ F451 «Λήμνος» τέθηκε σήμερα στη Βουλής και πιο συγκεκριμένα στην επιτροπή Εξωτερικών και Άμυνας από τον βουλευτή Πάνο Καμμένο, το οποίο πάντως δεν επιβεβαιώθηκε από τον υπουργό Εθνικής Άμυνας Ευάγγελο Βενιζέλο. Σύμφωνα με το βουλευτή η φρεγάτα «Λήμνος» δέχθηκε επίθεση κατά τη διάρκεια της περιπολίας της...

    Σοβαρότης...ΓΑΠ στα Εθνικά θέματα!

    Αλλο:

    Βενιζέλος προς Καμμένο: Φαντασίες οι φήμες για βολές κατά Ελληνικής φρεγάτας

    Φραστικό επεισόδιο υπήρξε σήμερα στη Βουλή μεταξύ του ΥΕΘΑ κ. Ευάγγελου Βενιζέλου και του βουλευτή Πάνου Καμμένου. Ο κ. Καμμένος ισχυρίσθηκε ότι Ελληνική φρεγάτα δέχθηκε επίθεση από Λίβυους! Ο ΥΕΘΑ απάντησε με ειρωνικά σχόλια στον κ. Καμμένο δηλώνοντας ότι ο βουλευτής δεν μπορεί να «λέει ότι είδε εχθές στην τηλεόραση» και ότι «οι πληροφορίες του ξαδέλφου του κ. Καμμένου ήταν λάθος».

  13. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 10/04/2012 22:37:41

    Ο μόνος λόγος πολιτικής ύπαρξης του Καμμένου,είναι να μην πάρει αυτοδυναμία ο Σαμαράς.Και ο Σαμαράς είναι ο μόνος Πολιτικός Αρχηγός στην Ιστορία του Κοινοβουλευτισμού που βάλλεται απο άκρα Αριστερά έως ακρα Δεξιά.

  14. Gerome avatar
    Gerome 10/04/2012 23:09:33

    Μην ξεγελιέστε ότι είναι και καλά μόνο ένα χαριτωμένο οικονομικό σκάνδαλο. Επαναστατική γυμναστική έκανε ο comandante Καμμένος. Αν στις εκλογές δεν λάβει λαϊκή εντολή, θα επιβιβάσει στο ελικόπτερο τον Τσίπρα και τον Καζάκη και θα πάνε στην Μύκονο για να ξεκινήσουν την επανάσταση. Έχει σκοπό να μετατρέψει το κοσμοπολίτικο νησί σε Κούβα της Μεσογείου. Γελάτε εσείς. Έτσι γελάστηκε και ο Μπατίστα!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Gerome 10/04/2012 23:50:24

      !!!

  15. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 11/04/2012 07:58:31

    Έξοχο το σχόλιο! Για το νησί δεν αμφιβάλλω και πολύ, αν και ως έδρα της επανάστασης βάζουν σοβαρή υποψηφιότητα και άλλα νησιά και ανατολικότερα και αρκετά νοτιότερα της Μυκόνου. Όσον αφορά στους συντρόφους , θαρρώ πως η Ντόρα και ο Καρατζαφέρης, είναι καταλληλότεροι, χώρια που θα βάλει χέρι ως εξωτερικός συνεργάτης και ο Φώτης. Τους δένει η κοινή τους αγωνία, για τη μη αυτοδυναμία της Ν.Δ. και για αυτό θέλει αρετή και τόλμη η «υποκρισία» τους!