06/11/2008 01:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο εμφύλιος στην Αμερική τελείωσε

Γράφει ο Τόμας Φρίντμαν στη «New York Times»: «Ξεκινά ένα νέο κεφάλαιο στην αμερικανική ιστορία. Ένας εμφύλιος πόλεμος που εν πολλοίς ξεκίνησε στο Bull Run της Βιρτζίνια στις 21 Ιουλίου του 1861, τελείωσε 147 χρόνια μετά μέσω μιας ψηφοφορίας στην ίδια αυτή πολιτεία. Τίποτε δεν αποτυπώνει με τον πλέον συμβολικό τρόπο το τελευταίο κεφάλαιο του αμερικανικού εμφυλίου πολέμου από το γεγονός ότι η Κοινοπολιτεία της Βιρτζίνια ψήφισε Δημοκρατικούς, επιβεβαιώνοντας με αυτό τον τρόπο ότι ο Μπαράκ Ομπάμα θα γινόταν ο 44ος Πρόεδρος των Ηνωμένων Πολιτειών. Ο Εμφύλιος Πόλεμος δεν θα μπορούσε ποτέ να ειπωθεί ότι τελείωσε μέχρι η λευκή πλειοψηφία της Αμερικής να εκλέξει στην Προεδρία της χώρας ένα Αφροαμερικανό».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/11/2008 01:17:29

    Σωστο! Αν βεβαια παψει η εξαγωγη πολεμων θα ειναι ακομα καλυτερα για τον κοσμο ολο...

  2. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 06/11/2008 01:34:16

    2

    Βuy at the rumour,sell at the fact...

  3. αιμίλιος avatar
    αιμίλιος 06/11/2008 01:55:23

    Μεγάλη εξυπνάδα αυτό το άρθρο των ΝΥΤ που ως γνωστόν υποστήριξαν Obama.

    Πώς δεν σκέφτηκε κάποιος από τους πανέξυπνους δημοσιογράφους της ΝΥΤ να γράψει ότι πριν να εκλέξουν "αφροαμερικανό" θα έπρεπε να εκλέξουν Ινδιάνο πρόεδρο; Ώστε να πάψουν και κάποιοι κακόγλωσσοι να τους κατηγορούν για γενοκτονία των ερυθροδέρμων, ή, ορθότερα, των αμερικανο-αμερικανών;;;

    Μεγαλοστομίες σαπουνόπερας, ενώ στο παρασκήνιο τα lobbies ετοιμάζονται για νέα παρτίδα εξουσίας.

  4. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 06/11/2008 02:57:00

    Όταν διαλυθούν οι καπνοί από τα βεγγαλικά, θα φανεί ποιοί έχουν δίκαιο ή άδικο να πανηγυρίζουν. Έως τότε, υπομονή και τα μάτια μας ανοιχτά..

    Και όπως έλεγε ο ποιητής ..
    "πάντα ευκολοπιστη και πάντα προδομένη"

  5. ισμαήλος avatar
    ισμαήλος 06/11/2008 06:32:45

    Αμερική έδειξε κόσμο τι σημαίνει δημοκρατία. Ενα μαύρο έγινε πρόεδρο. Εδώ στο Ελλάδα δέρνουν ξένους και μετά βρίζουν τους άλλους για ρατσισμό

  6. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 06/11/2008 07:52:30

    simberasma ton eklogon ine oti ta 6 hronia tou Bush kourasan kai apogoitevsan ton lao tou -pliri apotihia tis ideologias tis tromokratias kat eksakolouthisi tou polemou Afganistan ,Irak diladi tou imperialismou os anotero stadio tou kapitalismou .Efhomaste ston lao tis amerikis tin psifismeni Allagi metaksi avton ke tin ensomatosi tou simfonou tou KIOTO .

  7. Λάκης avatar
    Λάκης 06/11/2008 07:53:57

    Καλημέρα σε όλους.

    Βρε παιδιά, εφόσον έπρεπε να φύγει ο τρισκατάρατος Μπους και να μην βγει ο διάδοχος Μακκειν, γιατί πανηγυρίζουν οι απανταχού Εβραίοι με την εκλογή Ομπάμα?????????

    Υ.Γ. Βλέπω άρχισαν στην Ελλάδα να πέρνουν μαθήματα από την Ισπανία (πάγωμα δανείων)

  8. αεναος avatar
    αεναος 06/11/2008 08:07:50

    Τι θέλεις να πεις ρε λάκη ότι ο Ομπάμα είναι σιωνιστής. Μην στεναχωριέσαι κανείς δεν ξεπερνά τους έλληνες Παντού είναι πρώτοι!!!!

  9. ισμαήλος avatar
    ισμαήλος 06/11/2008 08:16:10

    η νίκη του ομπάμα είναι νίκη όλων των δυστυχισμένων στη γη

  10. sovokai avatar
    sovokai 06/11/2008 09:08:18

    Εγω εβλεπα 24 ωρες και εχω ζήσει μαυρο αμερικάνο πρόεδρο

  11. Λάκης avatar
    Λάκης 06/11/2008 09:32:58

    ΑΕΝΑΕ,

    εσυ τουλαχιστον εισαι παλιος...

    Πρεπει να ξερεις συνεπως οτι στην Αμερικη κανουν κουμαντο 5 εταιριες ανεξαρτητως εαν εχουν "αχυρανθρωπο" Ρεπουμπλικανο η Δημοκρατικο...

    Οσο για τον σιωνισμο των Ελληνων, εχεις απολυτο δικιο!

    Τολμα στην Ελλαδα να πεις κατι εναντιον των εβραϊκων συμφεροντων πολυεθνικων κα τραπεζων και να δουμε εαν υπαρχει τρυπα να κρυφτεις απο τον Συριζα...

  12. Άτακτοs avatar
    Άτακτοs 06/11/2008 09:34:39

    Ζητιάνος παρά υπουργός"

    Στίχοι: Σωκράτης Μάλαμας
    Μουσική: Σωκράτης Μάλαμας
    Πρώτη εκτέλεση: Σωκράτης Μάλαμας

    Τράπεζες, βίντεο κι ασφάλειες ζωής,
    οι καταθέσεις που τη φτώχεια σου ξορκίζουν,
    σαν συνολάκι εορτών με δανεικά λεφτά,
    την όμορφη ζωή σου να στολίζουν.

    Θρέφεις τη νύχτα τα όνειρα του πρωϊνού,
    και την καρδιά σου παραδίδεις στους αλήτες,
    αν δεν τους μοιάσεις έχε κατά νου,
    ήρωας αφανής με τους κοπρίτες.

    Κάλλιο ζητιάνος παρά υπουργός,
    ψεύτης για χάρη μιας μεγάλης λόξας,
    στέκεις στην άκρη πάντα μοναχός,
    σπρωξιά χρειάζεσαι στο βόθρο αυτής της δόξας.

    Ό,τι σε σώνει είναι ο έρωτας,
    εσύ ξεσκίζεσαι σαν πόρνη επί πιστώσει,
    θα μοιραστείς την πτώση σου με μας,
    ποια κατηφόρα θα σ' ελευθερώσει.

    Επαναπαύσου σ' έτοιμη ζωή,
    η τηλεόραση μας παίζει αυτό το έργο,
    τι να σου πω για τούτη τη σκηνή,
    την έχεις ζήσει πλέον μέσα κι έξω.

    Αυτή η χαρά δεν φτάνει μέχρι εδώ,
    μην τυρρανιέσαι άλλο γύρνα πίσω,
    για ότι τραβάς ο φταίχτης είμαι εγώ,
    εικόνα του εαυτού σου, ποιον να βρίσω.

    Κάλλιο ζητιάνος παρά υπουργός,
    ψεύτης για χάρη μιας μεγάλης λόξας,
    πίνε στην άκρη πάντα μοναχός,
    σπρωξιά χρειάζεσαι στο βόθρο αυτής της δόξας,
    αυτής της δόξας.

  13. Νικόλας avatar
    Νικόλας 06/11/2008 10:32:20

    sovokai έχεις απόλυτο δίκιο..
    Άλλωστε για οτιδήποτε πρόκειται να συμβεί μας προετοιμάζουν με τις ταινίες τους οι αμερικάνοι!!
    Θα είδατε φαντάζομαι την δημοσιογράφο ολόγραμμα ε;;;

  14. john avatar
    john 06/11/2008 11:44:42

    Σας αρέσει δεν σας αρέσει η νίκη του Ομπάμα είναι νίκη των κατατρεγμένων στις ΗΠΑ Στις ΗΠΑ στα δημόσια σχολεία διδάσκουν το Δαρβίνο, εσείς ακόμα τσακώνεστε αν πρέπει να διδάσκονται τα θρησκευτικά στο σχολείο και ύστερα μιλάτε για δημοκρατία αρχαίο πνεύμα αθάνατο και άλλες 'παρλαπίπες'. Είσαστε για γέλιο!!!!

  15. Σαος avatar
    Σαος 06/11/2008 12:03:10

    Μια ηλίθια ερώτηση... Γιατί όλα τα δελτία ειδήσεων μας έχουν πρήξει πως ο Ομπάμα είναι ο νέος ... πλανητάρχης; Γιατί μόνο τα ελληνικά ΜΜΕ παρουσιάζουν τον εκάστοτε πρόεδρο των ΗΠΑ ως πλανητάρχη; Παίρνουν γραμμή να τον αναφέρουν έτσι ή απλά είναι ηλίθιοι αυτοί οι δημοσιογράφοι;

  16. καμασουτρα avatar
    καμασουτρα 06/11/2008 12:08:23

    John πάρε μια απάντηση από το Ριζοσπάστη για να ηρεμήσεις.
    Οι γραφίδες και τα ρεπορτάζ των ηλεκτρονικών ΜΜΕ έχουν βαλθεί τον τελευταίο καιρό, με αφορμή τις χτεσινές προεδρικές εκλογές στις ΗΠΑ (τα αποτελέσματα θα γίνονταν γνωστά σήμερα), να πείσουν ότι στην Αμερική πνέει «άνεμος αλλαγής». Ο υποψήφιος των «Δημοκρατικών» Μπαράκ Ομπάμα «αγαπιέται» με όλους τους τρόπους, από τη μεγαλύτερη μερίδα των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης της άρχουσας τάξης, έναντι του έτερου του δικομματικού συστήματος, του υποψηφίου των «Ρεπουμπλικάνων», Τζον Μακέιν. Οι προσδοκίες για αλλαγές στο εσωτερικό και τη διεθνή σκηνή, που καλλιεργούνται για την προεδρία Ομπάμα, φουσκώνονται υπερβολικά και με την τεράστια πλύση εγκεφάλου φαίνεται ένα σημαντικό κομμάτι της κοινής γνώμης να τις πιστεύει.

    Ωστόσο, αυτό που είναι σταθερό στην πολιτική των αμερικανικών κυβερνήσεων, ανεξαρτήτως προσώπων, είναι η προώθηση των ιμπεριαλιστικών συμφερόντων του αμερικανικού κεφαλαίου. Τα δήθεν διλήμματα για την αφροαμερικάνικη προέλευση του Ομπάμα σε σχέση με τον Μακέιν, ότι είναι νεότερος και πιθανά εξυπνότερος, για την επικοινωνιακή του δεινότητα κλπ., σε τίποτα δεν αλλάζουν το γεγονός ότι ο Πρόεδρος και η κυβέρνηση στη μητρόπολη του ιμπεριαλισμού έχουν προαποφασισμένη ατζέντα. Ιμπεριαλισμός σημαίνει πόλεμος, κατοχή, καταλήστευση πόρων άλλων λαών και ενίσχυση του κεφαλαίου σε βάρος των λαϊκών στρωμάτων της χώρας του.

    Και στη χώρα μας δυνάμεις της σοσιαλδημοκρατικής διαχείρισης και του οπορτουνισμού, προεξάρχοντος του Προέδρου του ΠΑΣΟΚ Γ. Παπανδρέου, αλλά και αρθρογραφία σε εφημερίδες του χώρου, κάνουν λόγο για «ελπίδα που γεννιέται» με την εποχή Ομπάμα. Τα ίδια έλεγαν και το Νοέμβρη του 1992, με την εκλογή του Μπιλ Κλίντον, που μάλιστα τη χαρακτήριζαν και ως στροφή «προς τα αριστερά». Η μετέπειτα ιστορία, με κύριο σταθμό την ιμπεριαλιστική επέμβαση στη Γιουγκοσλαβία στις 24 Μάρτη του 1999, που οδήγησε στο διαμελισμό της ενιαίας χώρας, αποδεικνύει το αντίθετο. Είχαν προηγηθεί τα χτυπήματα στη Βοσνία και το μακελειό στη Σομαλία. Ολα επί προεδρίας του «δημοκρατικού» Κλίντον. Είναι ο ίδιος που τώρα συμμετέχει στο πλευρό του Ομπάμα, στη διάρκεια της προεκλογικής εκστρατείας. Τέτοια είναι η «αλλαγή» που θα έρθει στις ΗΠΑ με την αλλαγή φρουράς.

    Αυτό που θα συμβεί είναι να αλλάξουν τα πρόσωπα στο Λευκό Οίκο, αλλά η πολιτική θα παραμείνει ίδια. Το αμερικανικό δικομματικό σύστημα έχει καταφέρει να διοχετεύει κάθε φορά τη λαϊκή δυσαρέσκεια από το ένα στο άλλο κόμμα, να εγκλωβίζει τα λαϊκά στρώματα, με την παραπληροφόρηση και τη χειραγώγηση, πότε στη «Σκύλλα» και πότε στη «Χάρυβδη». Το ζητούμενο ωστόσο, τόσο για τον αμερικανικό λαό, όσο και για τους λαούς σε όλο τον κόσμο και τη χώρα μας είναι να δυναμώσουν τον αντιιμπεριαλιστικό αντιμονοπωλιακό αγώνα, να μην πέσουν σε αυταπάτες περί εξανθρωπισμού του καπιταλισμού και να διεκδικήσουν όλο τον πλούτο που παράγουν. Να κλείσουν τ' αυτιά τους στις αυταπάτες που καλλιεργούνται για δήθεν φιλολαϊκές προσδοκίες με τον Ομπάμα. Αλλωστε, το έργο το έχουν ξαναδεί με την ίδια, από τα ελληνικά αστικά ΜΜΕ, αλλά και τα κόμματα του ευρωμονόδρομου, προπαγάνδα την περίοδο της εκλογής του Κλίντον. Εδώ ισχύει το «φοβού τους Δαναούς...». Γι' αυτό μακριά και αλάργα, σύγκρουση και ρήξη με τα μονοπώλια και τη φιλοαμερικανική, ευρωατλαντική, ιμπεριαλιστική πολιτική έως την ανατροπή της.

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 06/11/2008 12:15:34

    @ Σαος
    Διότι η παραποίηση της πραγματικότητος και η παρουσίαση των ΗΠΑ ως παντοδύναμης χώρας που διοικεί όλο τον πλανήτη είναι ΔΟΜΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ της νεοελληνικής μυθολογίας -και του αντιαμερικανισμού -που χρησιμεύει για να αποποιούνται τις ΕΥΘΥΝΕΣ τους οι πολιτικοί ,δημοσιογράφοι αλλά και όλος ο λαός στην Ελλάδα.
    Εάν υπήρχε μία ορθολογική συζήτηση για το τι μπορούν και τι δε μπορουν να κάνουν οι Αμερικανοί θα ερχόταν το ερώτημα τι μπορούν να κάνουν και οι Ελληνες εκτός από πορείες και διαμαρτυριες και πως θα αντιμετωπίσουν τα προβλήματα και τις ανταγωνιστικές ή εχθρικές χώρες αντί να τα μεταθέτουν όλα στο αόριστο αμερικανοελεγχόμενο "σύστημα" και αυτό δεν βολεύει.

  18. anonymous  σχ. 9 avatar
    anonymous σχ. 9 06/11/2008 12:34:57

    Ανώνυμε 19 Αν μπορούσα να σου πάρω λεφτά, θα σε τάπωνα. Τα στατιστικά των εκλογών με φυλές, κόμματα, χρώματα κλπ, είναι δημοσιευμένα κατά κόρον. Δεν μπορώ να σου πάρω λεφτά, και επομένως ψάξε βρέστα.

    Χοντρικά, 52% ο ένας 45κάτι ο άλλος. Πόσοι Αμερικάνοι είναι μαύροι (που ψήφισαν) μεγάλε? Πόσο τα % είναι άσπροι? Θεωρείς ότι οι Ισπανόφωνοι ψήφιασαν ενιαία? Οι Ασιάτες ψήφισαν ενιαία? Οι Κορεάτες ψηφίζουν άσπρο ή μαύρο?

    Σοφότεροι από σενα, έχουν πει πιο ανόητα πράγματα, αρα συγχωρεισαι

  19. ntinos avatar
    ntinos 06/11/2008 13:13:09

    ψυχραιμία 22

    Αυτό ακριβώς πιστεύω και γω, με δυό σειρές έδωσες την πεμπτουσία της νεοελληνικής κοσμοθεωρίας και του ψυχισμού που καλλιεργείται πλέον στους Έλληνες εξ απαλών ονύχων και όποιος τολμά να το επισημαίνει στιγματίζεται ανάλογα.

  20. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/11/2008 13:42:24

    Αυτό πού καλλιεργείται στούς Ελληνες 50 χρόνια τωρα είναι πώς η Ελλάδα είναι Πολιτεία τής Αμερικής.
    Τα λοιπά είναι τά γνωστά Σωμερίτεια πού ενσυνειδήτως ξεχνάνε τι σημαίνει Ιμπεριαλιστική Πολιτική και με αυτόν τόν εύσχημο τρόπο αποσείεται οιαδήποτε ευθύνη τών Αμερικανών γιά την Παγκόσμια κατάσταση..
    Φυσικά πάντα φταίνει οι Λαοί τής Περιφέρειας...
    Αλλοίμονο.............
    Το οτι έφυγε η συμμορία Ευαγγελιστών-Σιωνιστών απο τον Λευκό Οίκο είναι μιά πολύ θετική εξέλιξη μέν γιά την ανθρωπότητα ,αλλά τό τί θα προκύψει στην συνέχεια δεν το γνωρίζουμε.
    Αλλως τε και τον Βασιλάκη τον Κλίντον τον υποδεχτήκαμε σαν Σωτήρα και ματοκύλισε τά Βαλκάνια.
    Για το εσωτερικό τών Η.Π.Α. η νίκη Ομπάμα συμβολίζει όντως ΄νίκη΄τών ασθενεστέρων και αυτό φάνηκε απο τίς πραγματικά συγκινητικές εικόνες τών Αφροαμερικανών πού πανηγύριζαν.
    Μακάρι η νίκη του να μήν παραμείνει ΄νίκη΄σε συμβολικό επίπεδο και να εμφανιστεί το πιό Φιλελεύθερο πρόσωπο τής Αμερικής.

  21. silegav avatar
    silegav 06/11/2008 13:51:43

    Αυτού του είδους τα σχόλια που κάνουν οι liberals της Νέας Αγγλίας είναι πολύ ενοχλητικά για τους Νότιους που υποστήριξαν τον Obama.

    Εδώ η σχετική ανάρτηση στο blog του Krugman:
    Blue victory in Virginia (Ο τίτλος και μόνο μία εικόνα από την συνθηκολόγηση των Νοτίων):
    (http://krugman.blogs.nytimes.com/2008/11/04/blue-victory-in-virginia/

    Βέβαια αντιλαμβάνομαι τον ενθουσιασμό τους καθώς είχαν από την εκλογή του Κένεντυ να δουν μη-Νότιο Δημοκρατικό πρόεδρο.

  22. leon avatar
    leon 06/11/2008 14:17:01

    Οταν επεσαν οι Διδυμοι πυργοι ο Αμερικανος κοντοσταθηκε λιγο σαστισμενος και μετα εδωσε το πρασινο για εισβολη στο Αφγανισταν. Μετα καποιος του ειπε πως δεν φτανει αυτο…πρεπει να μπει και στο Ιρακ αν θελουν να αισθανονται ασφαλεις. Αφου δεν του ειπαν πως θα μπουν στο σπιτι του εδωσε το πρασινο φως και για το Ιρακ. Τωρα ομως που μπηκαν σπιτι του και στην τσεπη του, αποφασισε να στηριξει το νεο και ελπιδοφορο. Ο Αμερικανος ψηφιζει με την τσεπη του οπως αλλωστε και ολοι στον υπολοιπο κοσμο…

  23. leon avatar
    leon 06/11/2008 14:21:19

    @ John 18
    Στις ΗΠΑ του σημερα ο πολεμος μεταξυ των Δαρβινιστων και τους οπαδους του "ευφυους σχεδιου" βρισκεται στο απογειο του. Μην λες λοιπον πως ειναι μπροστα οι ΗΠΑ σε αυτο το θεμα. Στην πραγματικοτηταοι Αμερικανοι Ταλιμπαν εχουν γυρισει την χωρα τους (σε αυτο το τομεα) χρονια πισω!

  24. john avatar
    john 06/11/2008 15:15:41

    @leon 27 μίλησα για το τι διδάσκονται οι μαθητές στο γυμνάσιο και όχι για τη διαμάχη στην κοινωνία. Οι οπαδοί του 'ευφυούς σχεδίου' έχουν χάσει όλες τις δίκες.Μπορείς να μου πεις αν διδάσκονται οι έλληνες μαθητές το Δαρβίνο ;

  25. ntinos avatar
    ntinos 06/11/2008 15:33:06

    Το θόλωμα των νερών δεν εξυπηρετεί σε τίποτε. Το διεθνές περιβάλλον είναι αυτό που είναι και η κάθε χώρα και ο κάθε πολίτης οφείλει να πράττει ανάλογα, λαμβάνοντας υπόψιν το κάθε τι. Μεμψιμοιρίες και καφενειακές ερμηνείες του διεθνούς περιβάλλοντος, δίνουν απλά άλλοθι στην ανικανότητα και απεκδύουν από τις ευθύνες όσους δεν έκαναν όσα όφειλαν να κάνουν.
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα: Το τανκ που έριξε την πύλη του Πολυτεχνείου και οι πυροβολισμοί που σκότωσαν τους φοιτητές, δεν ήταν της 101ης αερομεταφερόμενης των πεζοναυτών των ΗΠΑ, ήταν του Ελληνικού Στρατού. Δεν είδα όμως στην επέτειο του Πολυτεχνείου να γίνεται καμμιά πορεία προς το Ελληνικό Πεντάγωνο, μας βολεύει να λέμε ότι "δε φταίμε εμείς οι έλληνες για τη Χούντα, οι αμερικανοί φταίνε".

  26. leon avatar
    leon 06/11/2008 16:59:27

    @ John 29
    Η διαμαχη στην κοινωνια εχει αμεσο αντικτυπο στην διδασκομενη υλη των μαθητων. Ετσι λοιπον υπαρχουν παμπολα σχολεια στις ΗΠΑ (για το αν ειναι γυμνασια η λυκεια δεν θα ασχοληθω οπως δεν ασχοληθηκες και εσυ στο πρωτο σου post) τα οποια διδασκουν τον ευθυες σχεδιασμο στα παιδια. Η θεοσεβουμενη (και με τις περισοτερες εκτελεσεις κρατουμενων) πολιτεια του Τεξας κατεχει το μεγαλυτερο ποσοστο τετοιων σχολειων. Οι δικες που ανεφερες δεν ειναι κερδισμενες απο κανεναν...ακομα υπαρχουν πολιτες αυτης της χωρας οι οποιοι μαθαινουν πως η ηλικια της Γης ειναι μολις 10,000 χρονων.
    Οσο αναφορα τα δικα μας σχολεια...ναι. Μαθαινουν την Δαρβινικη εξελιξη.

  27. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/11/2008 22:20:39

    Απότι κατάλαβα ο Παπαδόπουλος και ο Ιωαννίδης δεν είχαν καμιά σχέση με τους Αμερικανούς.
    Ετσι απλά ξύπνησαν κάποια στιγμή και έστησαν μιά Χούντα.
    Κισσινγκερ και Τάσκα αγωνίστηκαν με ολες τους τις δυνάμεις για την Πτώση τής Χούντας.
    Βρέ τά παλιόπαιδα που διαδήλωναν κατά της Αμερικανικής Πρεσβείας αντί να πάνε στο Πεντάγωνο..
    Και στην Λατινική Αμερική οι αιμοσταγείς χούντες τής Χιλής ,τής Κολομβίας ,της Αργεντινής και της Παραγουάης γίνανε απο ντόπιους...
    Σιγά μην ευθύνεται ο Αμερικανικός Παράγων...
    Ούτε ο Φρίντμαν που ασχολήθηκε ιδιαίτερα με το Χιλιανό μοντέλο Πινοτσέτ.
    Ποσο παπαγαλάκια μπορεί να είναι μερικοί,πού τεχνηέντως ΄ψαρεύουν σε θολά νερά΄και αθωώνουν τον Ιμπεριαλισμό.

  28. ntinos avatar
    ntinos 06/11/2008 22:47:34

    Ε τότε τι καθόμαστε και δε πιανουμε δυο τρεις Τούρκους στρατηγούς να τους "ϋπαγορεύσουμε" να αποσύρουν τον τουρκικό στατό από την Κύπρο; Μερικοί κάνουν το χαζό. Σειρήνες θα υπάρχουν πάντα, η ευθύνη είναι σε κείνους που τις ακούνε και τις υπακούνε. Αν ο ελληνκός στρατός έκανε ότι του έλεγαν οι αμερικανοί, ποιός έχει την πρωταρχική ευθύνη εκείνοι ή εμείς;

  29. Σπύρος avatar
    Σπύρος 06/11/2008 22:51:44

    Προφανως δεν έχει ακουστεί ποτέ στην Ιστορία η έννοια τής Αρχουσας αστικής τάξης και τών συμφερόντων της.
    Είπαμε νάμαστε φιλοαμερικανοι αλλά οχι και να αθωωνουμε εντελώς τον Ιμπεριαλισμό.
    Και το επιχείρημα περί υπαγορεύσεως στους Τούρκους Στρατηγούς δεν ευσταθεί..
    Τι είναι οι 2-3 Στρατηγοί.??
    Αναρχοαυτόνομοι ανεξάρτητοι απο το Στρατοκρατικό κατεστημένο??

  30. ntinos avatar
    ntinos 07/11/2008 11:29:48

    Δε με ενδιαφέρει να αθωώσω κανέναν. Οι ξένοι κάνουν τη δουλειά τους είτε μας αρέσει είτε όχι. Εγώ όμως ζω στην Ελλάδα και έχω απαίτηση από τους συμπατριώτες μου να κάνουν τη δική τους τη δουλειά και να μην είναι ενεργούμενα κανενός. Από αυτούς θα ζητήσω ευθύνη, αυτούς θα στηλιτεύσω αν δεν την κάνουν, τι με νοιάζει τι κάνουν οι ξένοι, φυσικά αυτοί τα δικά τους συμφέροντα θα κοιτάξουν. Τα δικά μας όμως δε πρέπει να τα κοιτάξουμε εμείς; Με το να βρίζω τον διεθνή ιμπεριαλισμό και τον ξένο παράγοντα, παύω να ασχολούμαι και αθωώνω τους κύριους φταίχτες που παρέβησαν τον όρκο και τη δουλειά τους, δηλ τους δικούς μας. Δημιουργώ την νοοτροπία του καρμίρη, όπου για το κακό το ριζικό μας δε φταίμε εμείς και οι πράξεις μας, αλλά πάντα κάποιοι σκοτεινοί "άλλοι" και δημιουρώ απάθεια, ευθυνοφοβία, συνομωσιολογία και μοιρολατρία. Σίγουρη συνταγή για το θάνατο ενός έθνους.

  31. miaouth avatar
    miaouth 09/11/2008 11:29:56

    Θα άξιζε να επισημανθεί επίσης, ο αξιοπρεπής και δημοκρατικός τρόπος με τον οποίο αντιμετώπισε ο ΜακΚέην την ήττα του και την εκλογή Ομπάμα: "Ο Μπαράκ Ομπάμα είναι ο Πρόεδρός μου".
    Από έναν άνθρωπο, που μάλλον δεν θα έχει μια νέα ευκαιρία για ρεβάνς, αυτό είναι μάθημα δημοκρατίας. Προς όλους.
    Το οικονομικό και πολιτικό σύστημα ασφαλώς προτιμούσε Ομπάμα, για την αυτοσυντήρησή του (μεσο-μακροπρόθεσμα). Τουλάχιστον έχει τη λογική αυτή (σε αντίθεση με κάποιων άλλων χωρών). Αλλά τελικά ο αμερικανικός λαός είναι αυτός που επέλεξε. Και οι πολιτικοί έδωσαν το δείγμα γραφής που μπορούσαν να δώσουν. Ως χαρακτήρες (γιατί δεν είναι μαριονέτες, άνθρωποι είναι).
    Η συνέχεια επί της οθόνης.