11/07/2010 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο … ελληνόφωνος (!!!) πρόεδρος της ΔΕΘ

Ιδού ποιον διόρισε το ΠΑΣΟΚ πρόεδρο της ΔΕΘ: «Έναν ευρωπαίο ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟ κεντροαριστερό δικηγόρο»
Ο δικηγόρος Γιάννης Κωνσταντίνου είναι ο νέος πρόεδρος της Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης που διόρισε το ΠΑΣΟΚ του ΓΑΠ.

Σε παρουσίαση του «Μακεδονικού Αναγνωστικού» είχε δηλώσει: «Είμαι ένας ευρωπαίος ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟΣ κεντροαριστερός δικηγόρος». Τον πιστεύουμε. Είναι αναμφίβολα «ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟΣ». Γι' αυτόν τον προτίμησε ο νέος πατριωτισμός που εκφράζει το ΠΑΣΟΚ του ΔΝΤ.
ΔΕΙΤΕ ΤΟΝ ΣΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ataktos avatar
    ataktos 11/07/2010 13:25:48

    factorx- μια διευκρίνηση Παρακαλω .. αυτό το.... κεντροαριστερό , σημαίνει εθνικοσοσιαλιστής..

  2. NTINOS avatar
    NTINOS 11/07/2010 13:35:19

    ΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΟΣΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΜΠΕΡΤΕ;;.ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΟΣ;;; ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΚΑΚΟΦΩΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΒΑΡΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ.

  3. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 11/07/2010 14:06:04

    Αφού συμβαίνει απλώς να είναι ελληνόφωνος-όπως π.χ κι η γυναίκα μου που είναι γαλλίδα- γιατί δεν πάει να βρει μια δουλειά ΕΚΤΟΣ της Ελλάδας που τόσο φαίνεται να μισεί ο εν λόγω κύριος;;;ΝΤΡΟΠΗ του και ντροπή στον -δυστυχώς ούτε καν ελληνόφωνο GAP- για το θράσος του να τον διορίσει σε θέση του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ δημοσίου!Αν νομίζουν ότι η χώρα μας είναι τσιφλίκι τους ,καλό θα είναι να τους ενημερώσουμε -στέλνοντας e-mail διαμαρτυρίας στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ ότι έχουν αρχίσει να ξεπερνάνε τα όρια της υπομονής και της ανεκτικότητάς μας.ΟΧΙ στους ΕΘΝΟΜΗΔΕΝΙΣΤΕΣ !!!

  4. donaE avatar
    donaE 11/07/2010 14:09:14

    Νομιζω οτι ολα αυτα δεν γινονται τυχαια.Δυστυχως.

  5. Δον Κιχώτης avatar
    Δον Κιχώτης 11/07/2010 14:10:33

    Το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να διαμαρτυρηθούμε στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ:

    http://www.hellenicparliament.gr/Vouleftes/Ana-Koinovouleftiki-Omada/?partyId=1b0dc746-cc77-4035-8f39-914706d07482

  6. popolaros avatar
    popolaros 11/07/2010 14:44:15

    BRAVO GIORGO.
    Δεν εξεπλάγην.

  7. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/07/2010 15:10:16

    Ο Δον Κιχώτης έχει απόλυτο δίκιο.

    Δεν είναι τουλάχιστον ειρωνικό που ο κ. Κωνσταντίνου, αυτός ο ελευθέριος αρνητής τού φασιστικού κι εθνικιστικού έθνους-κράτους, μετά χαράς δέχεται να τον διορίσει αυτό το ίδιο έθνος-κράτος που τόσο καταπιέζει τους "Μακεδόνες", σε πλουσιοπάροχα αμειβόμενη δημόσια θέση;

    Επίσης, δράττομαι τής ευκαιρίας να καταγγείλω τον κ. Κωνσταντίνου για ευρωρατσισμό κι ευρωεθνικισμό. Γιατί, δηλαδή, δηλώνει ελληνόφωνος Ευρωπαίος, και όχι ελληνόφωνος Γήινος ή ελληνόφωνος κάτοικος τού Σύμπαντος; Δεν αποτελεί αυτός του ο αυτοπροσδιορισμός ξενοφοβική περιχαράκωση που στρέφεται εναντίον των Κινέζων και των Αρειανών;

    • προβοκατορας avatar
      προβοκατορας @ Στέργιος 11/07/2010 21:01:01

      τι περιμενεις εδω ο βοσκοπουλος του ουρανιου τοξου ειναι στη ΔΕΗ, ο λιανης βουλευτης, ο πετσος πρωην υπουργος και η μανα του γκρουεφσκι λαμβανε συνταξη του ΟΓΑ στα σκοπια οπου κατεφυγε το '49.
      το λεει ομως ο πατροΚοσμας ο αιτωλος. ''απο τους μορφωμενους θα σας ευρει το κακο'' και ''το ψευτορωμαικο θα ερθει αλλα μη φοβαστε θα φυγει πισω συντομα''

  8. ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ avatar
    ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 11/07/2010 15:13:28

    Πολύ καλά. Πολύ καλά. Θα μπορούσε να ήταν επικεφαλής ο Τάκης Μίχας, ο Αλί Μπιράντ.....

    • anetos avatar
      anetos @ ΓΙΑΔΙΚΙΑΡΟΓΛΟΥ 12/07/2010 09:54:21

      η τα αλλα "διαμαντια" ο Δημητράς και "καθηγητης" ο Ηρακλειδης

      • ataktos avatar
        ataktos @ anetos 12/07/2010 11:49:54

        anete-ποιος εκτος ΓΑΠ και Ντορας δεν το ξερουν χιχχιι

  9. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΤΟΥΛΑΣ 11/07/2010 15:16:53

    Να τελειώνουμε με τους εθνομηδενιστές. Συμπαγές ιδεολογικό μέτωπο κατά του εθνομηδενισμού και όποιου το στηρίζει.

  10. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/07/2010 15:27:16

    Είδα το βίντεο. Αυτό που έχει πολλή πλάκα είναι ότι ο "Οθωμανός" Ονσούνογλου και ο "Μακεδόνας" Βοσκόπουλος που εμφανίζονται όλο αγάπες και χαμόγελα στο πάνελ, μεταξύ τους σκοτώνονται για τους Πομάκους! Ο πρώτος τους θεωρεί Τούρκους και ο δεύτερος "Μακεδόνες". Αυτοί οι κύριοι που κατηγορούν την Ελλάδα για εθνικισμό πλειοδοτούν σε εθνικιστικό παραλήρημα για τους Πομάκους, έναν πληθυσμό που τους έχει σιχαθεί και τους δύο!

  11. Στέργιος avatar
    Στέργιος 11/07/2010 15:40:35

    Δεν ακούσαμε ούτε λέξη για την ταμπακέρα τού Αμπετσένταρ.
    Το Αμπετσένταρ εκδόθηκε από την ελληνική κυβέρνηση το 1926, όχι για να διδαχτούν τη γλώσσα τους οι αλλοεθνείς "Μακεδόνες" τής Ελλάδας, αλλά με σκοπό το ελληνικό κράτος να κλείσει το μάτι στους σλαβόφωνους Έλληνες και να τους πει, ναι, μιλάτε μια σλαβική γλώσσα, αλλά η γλώσσα σας διαφέρει από τα βουλγαρικά γιατί δεν είστε Βούλγαροι, αλλά Έλληνες Μακεδόνες. Μην ξεχνάτε ότι με τη συνθήκη τού Νεϊγί το 1919, έγινε ανταλλαγή πληθυσμών μεταξύ Ελλάδας και Βουλγαρίας, με αποτέλεσμα όλοι οι σλαβόφωνοι τής Μακεδονίας και της Θράκης που δεν ένιωθαν Έλληνες, να μετοικήσουν στη Βουλγαρία. Οι σλαβόφωνοι που έμειναν στην Ελλάδα (πλην ελαχίστων, που εδιώχθησαν το 1945) ένιωθαν πάντα Έλληνες και πολέμησαν για αυτήν την χώρα.

    Και φυσικά, η γλώσσα τού Αμπετσένταρ δεν έχει σχέση με το επίσημο τιτοϊκό κατασκεύασμα τού 1945 που περνιέται ως η "προαιώνια γλώσσα των Μακεδόνων". Μοιάζει, όπως μοιάζουν όλες οι σλαβικές γλώσσες μεταξύ τους. "Ρέκα" λέγεται το ποτάμι στη Γευγελή, "ρέκα" και στο Βλαδιβοστόκ. "Χλεμπ" λέγεται το χωμί στο Βελιγράδι, "χλεμπ" και στη Βαρσοβία.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Στέργιος 11/07/2010 15:41:00

      Διόρθωση: χωμί=ψωμί

  12. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 11/07/2010 15:48:00

    Είναι λάθος που λοιδορείται τον κύριο αυτόν.

    Έχει το δικαίωμα του ¨αυτοπροσδιορισμού¨ και θα πρέπει να του το αναγνωρίσουμε ότι δεν είναι Έλληνας πολίτης , αλλά κάποιος πολίτης που ζει στην Ελλάδα και έμαθε ελληνικά ¨εξ ανάγκης¨.

    Δηλαδή μέσω του ¨φασιστικού συστήματος της ¨μητρικής γλώσσας¨ του ΕΠΙΒΛΗΘΗΚΕ ένα ¨γλωσσικό ιδίωμα¨ που τον ¨υποχρέωσε¨ να είναι ¨ελληνόφωνας¨.

    Όπως είναι η ¨Φωνή της Αμερικής¨ και η ¨Ντόϊτσε Βέλλε¨ , ¨ελληνόφωνες¨ -όχι ελληνικές εκπομπές , έτσι και αυτό το ¨πολιτιστικά συγχυσμένο παιδί¨ είναι ένας ¨πολίτης του κόσμου¨ με αταβιστικές συνήθειες σε ελληνικά φωνητικά ¨ακούσματα¨ , που ¨δεν μισεί¨ , όπως όλοι οι άλλοι ¨ελληναράδες¨ , τον υπόλοιπο κόσμο , ο οποίος τον σαγηνεύει , ακριβώς επειδή δεν είναι Ελληνικός , είναι ¨κάτι το άλλο¨ , ¨κάτι το διαφορετικό¨ από το ¨μίζερο δικό του περιβάλλον¨.

    Η πλάκα , και η σχιζοφρένεια αυτών των ανθρώπων , είναι ότι αυτές τις δηλώσεις περί ¨απλής ελληνοφωνείας¨ τις έκαναν , για λόγους ¨διεθνιστικής κοσμοπολίτικης αλληλεγγύης ¨ , δίπλα σε ανθρώπους οι οποίοι ¨αυτοπροσδιρίζονται¨ όχι μόνο σαν ¨σλαβόφωνοι¨ , αλλά ΜΕΛΗ ΤΗΣ -ΕΘΝΙΚΗΣ- ¨Μακεδονικής Μειονότητας¨...

    Οι απλά λοιπόν ¨ελληνόφωνοι¨ που δεν αναγνωρίζουν την ¨φαντασιακή πρόσληψη της εθνικής ταυτότητας¨ , συμπαραστάτες στον Σλαβομακεδονικό Εθνικισμό !

    Πέρα από το ζήτημα της ¨εθνικής ταυτότητας¨ δεν θα έπρεπε το ¨Σύνταγμα των Ελλήνων¨ να ορίζει και κάποιες άλλες ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ για την κατάληψη ¨δημόσιων αξιωμάτων¨ ;;;

  13. Νίκος avatar
    Νίκος 11/07/2010 17:11:59

    Καμμια εκπληξη. μεγαλο τμημα της ελλαδικης αλητ ταυτιζεται και αυτονομιμοποιειται συναισθηματικα και ψυχολογικα με αλλα "κεντρα". Ειναι, απλα, χρησιμοι ηλιθιοι αλλα το μονο αισθητηριο που λειτουργει σε τετοιους ανθρωπους ειναι αυτο της ατομοκεντρικης ιδιοτελειας. Εξ' αλλου, να μην πηγαινουν χαμενες και οι επιδοτησεις αλληλοκατανοησης.

  14. ZARKO avatar
    ZARKO 11/07/2010 17:12:21

    1]ΓΙΑ ΤΟΝ ''ΟΘΩΜΑΝΝΟ''
    Αυτός ο ομορφούλης που αυτοπροσδιορίζεται ως ''Οθωμανός'' γνωρίζει ότι η Οθωμανική Αυτοκρατορία, αυτό το χωνευτήρι των λαών, εντός του οποίου όπως τελευταία μαθαίνουμε όλοι ζούσαν ειρηνικά και γαλήνια, μέχρις ότου εμφανίστηκαν οι καταστρεπτικοί εθνικισμοί;
    2] ΓΙΑ ΤΟΝ ''ΜΑΚΕΔΟΝΑ''
    λέει ο κύριος αυτός στη ''μακεδονική'' γλώσσα : ''...potreba da pripajam na nekuj naci i na nekuj ver. (δλδ ...ανάγκη να ανήκω σε ένα έθνος ή σε μια θρησκεία)
    για να δούμε πως θα το έλεγε ενας Σέρβος: ''...potreba da pripadam nekoj naciji i nekoj veriji''.
    Όχι μη σας ξεγελάει η ομοιότητα η γλώσσα του ''μακεδόνα'' είναι ξεχωριστή και μοναδική. Αν υπάρχει και κανένας βουλγαρομαθείς ας μας πει πως θα το έλεγε και ένας Βούλγαρος.
    3] ΓΙΑ ΤΟ ΑΜΠΕΤΣΕΝΤΑΡ (ABECEDAR)
    Το εν λόγω αλβάφητο δημιούργηθηκε κάτω από την πίεση της Κτε (Κοινωνίας των Εθνών) το 1925 όταν η Ελλάδα αρνήθηκε τελικά να επικυρώσει το Πρωτόκολλο Πολίτη - Καλβώφ, το οποίο αναγνώριζε βουλγαρική μειονότητα στη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ. Το αλφάβητο αυτό το οποίο δεν ήταν κυριλλικό, ΚΑΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΛΑΒΟΦΩΝΟΥΣ ΣΤΟ ΑΜΥΝΤΑΙΟ, όταν επιχειρήθηκε να προωθηθεί στα σχολεία της Δυτικής Μακεδονίας.
    4] ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΟΙΠΟΥΣ
    δεν θα χάσω την ψυχραιμία μου για να τους αντικρούσω είναι τα περισσότερα γνωστά.

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ ZARKO 11/07/2010 17:14:27

      Στο 1] λόγω της ταραχής ξέχασα να συμπληρώσω ότι η Οθωμανική αυτοκρατορία έχει διαλυθεί έδω και έναν αιώνα. Πως μπορεί να αυτοπροσδιορίζεται με τον όνομα ''Οθωμανός'' τότε;

  15. Mak avatar
    Mak 11/07/2010 19:26:11

    Τέλειωσαν οι Έλληνες και προτιμήθηκε ο ελληνόφωνος;;;;;;;;;;;

    Ή στο πασοκ του ΓΑΠ πιστεύουν ότι οι Έλληνες δεν ικανοί να διοικήσουν τη ΔΕΘ....

    Ή θεωρούν τη Θεσσαλονίκη μη ελληνική οπότε η επιλογή ήταν ανάλογη....

    Θα είχε ενδιαφέρον να μας απαντήσει η κυβέρνηση "των Πελλοπονήσιων γραφιάδων και Κρητικών χωροφυλάκων".

    Να το θυμούνται αυτό όταν θα ξανασκεφτούν να συνεργαστούν με τον Τρεμόπουλο...

    Δεν είναι εθνικιστές, αλλά υιοθετούν ακραίες τοπικιστικές κορώνες επιπέδου Λέγκας του Βορρά της Ιταλίας.

    Τρικυμία εν κρανίω...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Mak 11/07/2010 20:49:50

      Όπως φαίνεται και από τα παραπάνω μου μηνύματα, διαφωνώ και κατακρίνω τα εθνομηδενιστικά τής αμπετσενταροπαρέας, αλλά στα περί Πελοποννήσιων γραφιάδων και Κρητικών μπάτσων είχε δίκιο ο Τρεμόπουλος.

      Νομίζετε ότι η αντιπάθεια των βορείων Ελλήνων προς τους "χαμουτζήδες" έχει να κάνει με την κόντρα ΠΑΟΚ - Ολυμπιακού;

      Είναι απλώς ο τρόπος με τον οποίο Μακεδονία και Θράκη επιστρέφουν την υποτιμητική αντιμετώπιση που υφίστανται από τους κρατούντες τού "κράτους των Αθηνών", αντιμετώπιση που περνάει και στον λαό τής Νότιας Ελλάδας.

      Θυμάμαι, μια φορά στο λεωφορείο που μας πήγαινε από το αεροπλάνο, που μόλις είχε προσγειωθεί από την Αλεξανδρούπολη, στο κτίριο τού αεροδρομίου τού Ελληνικού, ένας νεαρός Αθηναίος φαντάρος με ανακούφιση αναφώνησε: "Επιτέλους, Ελλάδα!".

      Το παραπάνω είναι ένα από τα χιλιάδες μικρά επεισόδια ρατσιστικής αντιμετώπισης τής Βόρειας Ελλάδας από τους νότιους Έλληνες, επεισόδια που μας στιγματίζουν και μας πληγώνουν βαθιά εδώ στον Βορρά.

      Κάθε Βόρειος έχει χιλιάδες παρόμοιες εμπειρίες για να σας διηγηθεί.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ Στέργιος 11/07/2010 22:27:22

        Φαντάζομαι την αγαλλίαση που θα ένοιωσε ο Αθηναίος φαντάρος όταν σουλατσάρισε στην Ομόνοια, το Μεταξουργείο και τις υπόλοιπες περιοχές της πρωτεύουσας που θυμίζουν Ελλάδα...

      • anetos avatar
        anetos @ Στέργιος 12/07/2010 10:13:55

        Στέργιε πήρες τις μετρητοίς ένα κακομοίρη φαντάρο ..είναι κρίμα να αναμασάμε τέτοιες κακιουλες και διακρίσεις για βόρειους νότιους όταν στην πραγματικότητα δεν υφίστανται παρά μόνο σε μερικούς κομπλεξακηδες προβληματικους ...μου είχε πει κάποτε ένας "κομμωτής" σε ένα χωριό ότι η νοιώθει(!!!!) την Αθήνα να είναι η «πραγματική» Ελλάδα ...

  16. warum nicht? avatar
    warum nicht? 11/07/2010 19:37:58

    Υπάρχει κόσμος με οικογένειες, ΕΛΛΗΝΕΣ, που έχουν να δουν δουλειά 8 μήνες!
    Καλύτερα να βγω να δανειστώ και να τα κάψω μπροστά τους παρά να ξέρω οτι με τους φόρους θα πληρωθούν οι μισθοί τέτοιων τυχάρπαστων.

  17. denkserotipota avatar
    denkserotipota 11/07/2010 20:29:32

    Αν ξανακούσετε κάπου την ομιλία του γαπ στη Θεσσαλονίκη προεκλογικά, θα καταλάβετε ΠΟΛΛΑ για το σχέδιο που υπάρχει για τη Μακεδονία. Τα είπε ΟΛΑ εκεί το παιντί, αλλά δυστυχώς δεν έδωσε κανένας σημασία..........

  18. ataktos avatar
    ataktos 11/07/2010 21:47:03

    μα αφού υπάρχει και είναι σε πληρεί και νόμιμη λειτουργία .. τώρα ρωτήστε πως ?? ..το παραμαγαζο του Παναγιώτη Δήμητρα ..μην εκπλήσσεστε εδώ

  19. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 11/07/2010 23:23:06

    Τα γεγονότα είναι καθημερινά και διαδέχονται το ένα το άλλο. Είναι τυχαίο ;

  20. Orestios avatar
    Orestios 12/07/2010 00:00:28

    Είναι όμως πατριώτης όπως το GAP?

  21. sos avatar
    sos 12/07/2010 00:05:03

    ολα χυμα από τους αλοπρόσαλους του ΓΑΠ

    • ataktos avatar