#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/06/2011 15:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ελληνικός λαός διέβη τον Ρουβίκωνα του φόβου και του βολέματος




Περισσότερος κόσμος σε όγκο και παλμό από ποτέ. Κόσμος που δεν κάθισε στο σπίτι τους και βγήκε να διαμαρτυρηθεί. Άφησε τον καναπέ για να στηθεί με τις ώρες όρθιος. Αντί για μια χαλαρή κυριακάτικη βόλτα, περπάτησε, στριμώχτηκε, φώναξε.

Η Ελλάδα στο πόδι. Ο κόσμος της διπλανής πόρτας κατέκλυσε το Σύνταγμα. Και οι «βασικοί» από την πρώτη μέρα εκεί. Να βλέπουν έκθαμβοι τον κόσμο να πολλαπλασιάζεται, την κοινωνία να δηλώνει παρούσα.

Η κοινωνία που δεν εκβιάζεται, δεν τρομοκρατείται, δεν λαμβάνει στα σοβαρά τον κίνδυνο που του επισείουν τα καθεστωτικά ΜΜΕ.

«Στην κοινωνία υπάρχουν και άτομα που θέλουν τη γενική ανατροπή. Δεν μπορούν προφανώς να την επιβάλουν διότι η συντριπτική πλειοψηφία του λαού ΔΕΝ θέλει. Ωστόσο υπό ορισμένες προϋποθέσεις μπορεί να προκληθεί τέτοια διασάλευση της τάξης που θα δικαιολογούσε έκτακτα μέτρα. Δηλαδή εκτροπή από τη συνταγματική τάξη. Αυτό θέλουν;»

Παίζουν με τους ενδόμυχους φόβους των απλών πολιτών, τα πολιτικά ανακλαστικά των αριστερογενών και εμπορεύονται ανερυθρίαστα  φόβο. Όμως η ελληνική κοινωνία δεν φοβάται πια. Έχοντας ζήσει το σοκ του Μνημονίου Ι γνωρίζει πολύ καλά τι της επιφυλάσσει το Μεσοπρόθεσμο. Δεν αποδέχεται τη μοίρα που του έχουν προδιαγράψει. Και δεν χωνεύει με τίποτα την ξεχασμένη από την εποχή του Πιουριφόι, άμεση εμπλοκή των ξένων στη διακυβέρνηση της χώρας.

Ο ελληνικός λαός διέβη τον Ρουβίκωνα της βόλεψης του: Μουτζώνει, φωνάζει, χορεύει, κορνάρει, υψώνει το ανάστημα του, απέναντι στους εγχώριους και αλλοδαπούς πάτρωνες. Και τους δηλώνει ευθαρσώς ότι θα τον βρουν απέναντι τους. Ειρηνικά αλλά με πολύ θυμό, χωρίς ακρότητες αλλά με σθένος και υπομονή να καθίσει στις πλατείες όσο χρειαστεί. Και βγαίνει να διεκδικήσει το αυτονόητο: το δικαίωμα στην αξιοπρεπή διαβίωση.

Η χθεσινή αίσθηση είναι ότι είμαστε ακόμη στην αρχή. Οι κοινωνικές διεργασίες βρίσκονται εν τη γενέσει τους. Η ελληνική κοινωνία γίνεται ωριμότερη. Και μετά από όλη αυτή την απίστευτη περιπέτεια θα γίνει και καλύτερη.

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 06/06/2011 15:20:48

    Δεν εχουμε χρονο για κοινωνικες διεργασιες! Αν περασει και το μεσοπροθεσμο τελειωσε η γενια μας. Μεχρι ποτε θα μας δεσμευει το 2020? Περισσοτερο? Δεν ξερω.
    Ξερω ομως οτι αν τους αφησουμε αυτους δεν θα μας αφησουν ουτε ανασα να παρουμε. Πρεπει να γινουν εκλογες. Και μαλιστα πριν να ψηφιστει το μεσοπροθεσμο.

  2. jerryjo avatar
    jerryjo 06/06/2011 15:28:46

    Το προβλημα δεν ειναι τόσο η κυβερνηση οσο η νοοτροπια που την εφερε στην εξουσια. Η ιδια νοοτροπια που επικρατουσε και στα δυο κομματα εξουσιας για 30 και βαλε χρόνια. Είμαι περήφανος που βλέπω επιτέλους τους συμπατριώτες μου να βγαίνουν στους δρόμους μονοιασμένοι και να παλεύουν για το κοινό καλό της πατρίδας μας.
    Ακόμα ωστόσο δεν έχει κριθεί τίποτα. Και ελπίζω απο όλη αυτή την φουρτούνα να επικρατήσει ο Ελληνικός δυναμισμός. Άλλωστε απο την ιστορία μας ξέρουμε ότι όσες φορές σταθήκαμε ενωμένοι νικήσαμε όλες τις μάχες μας. Ελπίζω να ύπαρξει ιστορική συνέχεια και να λένε ότι οι Έλληνες υπήρξαν φύλακες της πατρίδας τους απο τις Θερμοπύλες ως τις "μέρες του Συντάγματος".

  3. nikos avatar
    nikos 06/06/2011 15:35:35

    as katevoume oloi tote. oloi omos mexri na pesei

    geniki apergia den mporei na kirixthei xoris tis sfragides apo ta kathikia tis gsee?

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 15:47:33

    ΜΟ,
    μολις φυγουν οι πρωτοι Δ Υπαλληλοι θα δουν τη διαφορα!! ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ !..
    Οι κομματικοι στρατοι του ΠΑΣΟΚ στην απ εξω !
    Οι ΠΑΣΟΚΟΙ χωρις πελατεια και Γκρουεζες !
    Τρελλη Πολιτικη Πεινα, στη συμμορια των Μοχθηρων Πρασινων Μνημονιων και των Χαρτογιακαδων.

    ΠΠ

  5. Κτησιας avatar
    Κτησιας 06/06/2011 15:51:54

    Εδώ που φθάσαμε με την μωρία μας, έχουμε δυο επιλογές η στο τηγάνι η στα κάρβουνα , ελεύθεροι να επιλέξουμε!!!

  6. μη φοβάστε avatar
    μη φοβάστε 06/06/2011 15:58:00

    να στηρίζετε ο ένας τον άλλο.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 16:09:38

    Ερωτηση
    Value of Oil Imports US$ 17.082 Billions ( 2010 )
    Value of Oil Exports US$ 5.649 Billions ( 2010 )

    Εξαγουμε πετρελαιο !! και εισαγουμε πετρελαιο ???

    ΓΙΑΤΙ δεν εισαγουμε τη διαφορα 11.5δις αντι για 17δις? και να κανουμε χρηση-πωληση !!! της παραγωγης εντος Ελλαδος ??

    ΠΠ

    • tsar avatar
      tsar @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 16:23:26

      Έχω την εντύπωση πως το "Oil Exports" περιλαμβάνει και τα παράγωγα του πετρελαίου (πχ φυτοφάρμακα κλπ)

  8. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 06/06/2011 16:13:31

    Στην πρόσφατη απογραφή το ποσοστό προσληφθέντων επί ΠΑΣΟΚ ήταν 76% . Δέν πιστεύω ο Δήμαρχος της ΠΑΡΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ακολουθήσει kαι το ποσοστό αυτό στις απολύσεις; τι εντολές έχει δώσει το ΓΑΠ;

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 16:17:56

    "Ελλάς Εγκλωβισμένων Ελλήνων Ευρωπαίων Εκβιαζόμενων Εκβιαστών"

    Ποιος Ποιος Ποιος??? ο Μιμης ο θεος !! ο Μ εις την ν...

    Επιτίθεται στον ηγετικό πυρήνα της κυβέρνησης, τονίζοντας ότι αγνόησε με επιδεικτική αλαζονεία όλες τις έγκαιρες προειδοποιήσεις κινδύνου και ξόδεψε πολύτιμο κεφάλαιο εμπιστοσύνης.

    πω πω πω τι λεει !..

    " Η ηγεσία του πυρήνα της Ευρωζώνης πριν ένα χρόνο μας έθεσε σε τελευταία ανάλυση το εκβιαστικό δίλημμα έναντι των δανείων: Η Ύφεση και Παγίδα του Χρέους ή άμεση στάση πληρωμών, χρεοκοπία και τελικά έξοδος από το ευρώ σε συνθήκες οικονομικής κατάρρευσης, φτώχειας και χάους"

    ΑΜΑΝ ΑΜΑΝ ΑΜΑΝ
    "Ο ηγετικός πυρήνας της κυβέρνησης που αγνόησε με επιδεικτική αλαζονεία όλες τις έγκαιρες προειδοποιήσεις κινδύνου και ξόδεψε πολύτιμο κεφάλαιο εμπιστοσύνης καθώς και η ηγεσία της αξιωματικής αντιπολίτευσης της οποίας η κυβέρνηση οδήγησε τη χώρα στο χείλος του γκρεμού και τώρα τυχοδιωκτικά νοιάζεται μόνο να κάνει "ταμείο" εν μέσω χρεοκοπίας, αντί να πάρουν από κοινού μια ύστατη καταλυτική αξιόπιστη πρωτοβουλία για τη σωτηρία της χώρας, συνεχίζουν τα γνωστά προσχηματικά και μεταθέτουν το βάρος της ευθύνης των εξελίξεων αποκλειστικά στους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ: ή υιοθετείτε άκριτα!!!!!!! το εκάστοτε τσαπατσούλικο σχέδιο!!!!!! xaxaxaxaxaaaaa
    δίχως κανένα λόγο στην ακολουθούμενη διαπραγματευτική τακτική ή στις συνθήκες της ασταθούς ισορροπίας εντός και κυρίως εκτός της χώρας χρεώνεστε κάθε "στραβή", με ή χωρίς εκλογές, που μπορεί να ενεργοποιήσει την αλυσιδωτή αντίδραση της χρεοκοπίας με καταστροφικές συνέπειες για το βιοτικό επίπεδο του λαού μας, τη γεωπολιτική θέση της χώρας και την αναπόφευκτη βαλκανιοποίηση της."

    "Πλατείες: τελευταία ευκαιρία ή τελική πράξη του δράματος" χαχαχαα

    " το κλασσικό ερώτημα της Σφίγγας της Ιστορίας: υπάρχει μέσα σε αυτή τη σύγχυση και τον πανικό "κάποιος" - μια κυβέρνηση ευρείας εμπιστοσύνης – που να πει όλη την αλήθεια στο λαό;;;;;;;;;;; Να τον πείσει ότι στο κακό που μας "βρήκε" υπάρχει ένα πολύ χειρότερο κακό που μπορούμε να το αποφύγουμε όλοι μαζί και πως είναι προτιμότερο με αναλογικότητα και δικαιοσύνη να θυσιάσουμε τώρα κάτι για να μη χάσουμε αύριο τα πολλαπλάσια; Να εμπεδώσει την ασφάλεια στους καταθέτες και τους επενδυτές; Να επαναδιαπραγματευθεί!!!!!!!!!!!!!!!! σε κοινή θέα !!!!!!!!!!!!!! μερικά οριακά αλλά πολύτιμα για την ανάκαμψη της ελληνικής οικονομίας σημεία της δανειακής συμφωνίας; "

    Το σενάριο που ίσως φαίνεται να έχει καταλήξει η ηγετική ομάδα της κυβέρνησης "πρώτα ψήφιση του Μνημονίου ΙΙ και μετά πολιτικές πρωτοβουλίες" δεν είναι πλέον βιώσιμο.!!!!!!!!!!

    ΠΠ Μ^Π

  10. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 06/06/2011 16:19:02

    Ἒ ρὲ γλέντια στὴν ψήφιση τοῦ Μεσοπρόθεσμου, ἂν φτάσουμε μέχρι ἐκεῖ...

  11. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 16:23:01

    Γιούχαραν τον υφυπουργό Υγείας

    Νέος προπηλακισμός κατά πολιτικού προσώπου σημειώθηκε στη Βέροια. Αγανακτισμένοι ύψωσαν πανό, διακόπτωντας εκδήλωση, με κεντρικό ομιλητή το υφυπουργό Υγείας Μιχ. Τιμοσίδη....

    ΠΠ

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 17:55:13

      Θύρα Θύρα ξέρεις τί έγραφε στο ένα πανώ? Κακαλί μαλία! Αν δεν το καταλαβαίνεις, ρώτα κανένα Πόντιο. Ξεράθηκα στα γέλια....

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ίωνας 06/06/2011 19:39:05

        Το ειδα!!! αλλα δεν καταλαβα !! για δωσε πρασυνθημα

        ΠΠ

        • ήγγικεν avatar
          ήγγικεν @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 07/06/2011 13:56:23

          Οι τρίχες των ανδρικής ήβης!

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 16:24:19

    Ωρα 17.45 απόγευμα Κυριακής>

    Ντου έξω από το σπίτι του Ρέππα στη Στρατηγού Καλάρη, στο Παλαιό Ψυχικό, έκαναν γύρω στους 100 μοτοσικλετιστές οι οποίοι άρχισαν να φωνάζουν "κλέφτες" και

    "Αλήτες, Πασόκοι κανένας δεν σας σώνει.

    "Ο λαός απαιτεί τα λαμόγια φυλακή..."

    ΠΠ

    • Ίωνας avatar
      Ίωνας @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 17:53:13

      Αφού δεν καταλαβαίνουν το Ζάππειο(2), θα φύγουν με το Φάππειο...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 19:33:32

      Έτυχε να τους δώ και νόμισα πως πηγαίνουν στο μέγκα.
      Πήγαν στου Ρέππα???
      αχαχαχαχαχαχα
      Το ΦΑΠΟδιαστημόπλοι είναι κοντά

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 06/06/2011 16:26:12

    Την Δευτέρα 6 Ιουνίου στις 23.00 στον ΣΚΑΪ,
    την ίδια ημέρα που αναμένεται να ολοκληρωθεί και να παραδοθεί το πόρισμα της προανακριτικής επιτροπής της Βουλής ο Άκης Τσοχατζόπουλος μιλάει για όλα στον Αλέξη Παπαχελά και τον Τάσο Τέλλογλου.... χαχαχαααααααααααααααα

    ΠΠ

  14. petros avatar
    petros 06/06/2011 18:12:12

    Σχετικά με τους ανθρώπους που κατέβηκαν στις συγκεντρώσεις των αγανακτισμένων, πρέπει να σημειώσω ότι η πλειοψηφία των ΜΜΕ δεν λαμβάνει υπόψη της κάτι πολύ απλό. Η συγκέντρωση ήταν πολλαπλάσια, αφού όλοι όσοι κατέβηκαν δεν έμειναν και τις 5 ώρες στο Σύνταγμα ή στο Λευκό Πύργο. Κάποιοι κάθισαν μισή ώρα, άλλοι 1 ώρα, άλλοι 2 κλπ. Την ώρα που έφευγαν κάποιοι, έρχονταν άλλοι και ήταν μια ανθρώπινη λαοθάλασσα ανυπολόγιστη.
    Χαρακτηριστικά στο Λευκό Πύργο ο κόσμος πολλαπλασιάστηκε ξαφνικά όταν τελείωσε το ματς μπάσκετ Άρη-ΠΑΟΚ, ενώ είχαν αποχωρήσει χιλιάδες οικογενειάρχες με τα παιδιά τους και γέμισαν το κέντρο της πόλης σε μια πρωτοφανή πορεία ... Άρα, οι πολιτικοί όλων των κομμάτων να μη νομίσουν ότι ο κόσμος που κατέβηκε είναι όσους μέτρησαν στατικά... Καλό, όμως, είναι που δεν υπολογίζουν την ΕΚΡΗΞΗ του λαού. Θα βρεθούν προ εκπλήξεων όταν θα ανακοινώνουν τα νέα μέτρα που πλήττουν όλους, αλλά κυρίως τις Τρίτεκνες και Πολύτεκνες Οικογένειες. Δεν θα τους αφήσουμε να διαλύσουν την Ελλάδα δημογραφικά και να μετατρέψουν περιοχές της σε Κόσοβο...

  15. nOp avatar
    nOp 06/06/2011 18:36:36

    Οσο αυτο το αισχος παραμενει στο κεντρο της Αθηνας και αλλου, ανομολογητο, ο Ελληνικος λαος απλα στρουθοκαμηλιζει.

    http://www.eglimatikotita.gr/2011/06/blog-post_6761.html

  16. Vtheod avatar
    Vtheod 07/06/2011 00:09:44

    Και μέσα σε όλα κι Ο καμίνης με τους πραιτωριανούς να κόβει κλήσεις στα μηχανάκια για παράνομη στάθμευση. Για δώστε περισσότερη σημασία στην πράξη του.... και απαιτείστε την άμεση διαγραφή των προστίμων....