#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/04/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο εκβιασμός της Τρόικας και το στοίχημα του Σαμαρά



Στο πιο ωμό εκβιασμό που έχει υποστεί ανεξάρτητη χώρα τα τελευταία χρόνια, επιδίδονται οι δανειστές της Ελλάδας, η περίφημη τρόικα. Τις τελευταίες ημέρες ξαφνικά όλοι οι «επίσημοι» φορείς, από τους εκπροσώπους της ΕΚΤ μέχρι τους τεχνοκράτες του ΔΝΤ και τους χαρτογιακάδες της Κομισιόν έχουν αρχίσει να λένε το ίδιο τροπάρι: «Να τηρήσετε πιστά τους όρους του Μνημονίου».

Μέχρι και συνάντηση κορυφής στην Αθήνα µε τη συµµετοχή του επικεφαλής του ΔΝΤ Ντοµινίκ Στρος-Καν, του προέδρου της ΕΚΤ Ζαν-Κλοντ Τρισέ και του επιτρόπου Όλι Ρεν λέγεται πως μελετά να διοργανώσει η τρόικα προκειµένου να επιτευχθεί νέα πολιτική συµφωνία (βλ. να πείσουν τον Σαμαρά να συναινέσει) για ένα πολύ αυστηρό οικονοµικό πρόγραµµα δηµοσιονοµικής προσαρµογής και διαρθρωτικών µεταρρυθµίσεων.

Είναι προφανές ότι όλοι οι εκπρόσωποι της τρόικας θέτουν πλέον ξεκάθαρα ένα δίλημμα που περισσότερο μοιάζει με εκβιασμό. Ή τηρείτε πιστά τους όρους που υπογράψατε ή… αναδιάρθρωση, πτώχευση για τους γνωρίζοντες.

Ξαφνικά το Μνημόνιο φαντάζει ως η μόνη λύση διότι η άλλη είναι η πτώχευση. Έτσι, μ’ αυτό το δίλημμα θα πάμε τους επόμενους μήνες, μ’ αυτό το δίλημμα πιθανόν θα πάει και η κυβέρνηση σε εκλογές σε περίπτωση που στριμωχθεί πολιτικά. Μ’ αυτό το δίλημμα θα πάει και ο Γ. Παπανδρέου στην ψηφοφορία του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος που θα γίνει γύρω στις 15 Μαΐου. Με 156 βουλευτές και με τη δήλωση σε ανύποπτο χρόνο ότι «με 152 βουλευτές εγώ δεν κυβερνώ», ο πρωθυπουργός θα επιχειρήσει να κατευνάσει τις αντιδράσεις στην κοινοβουλευτική ομάδα.

Ο εκβιασμός προφανής: Ψηφίζετε το μακροπρόθεσμο Μνημόνιο, λέτε ναι στα μέτρα που θα γονατίσουν τον κόσμο αλλιώς πάμε σε αναδιάρθρωση χρέους. Γι αυτό και μας ζαλίσαν τόσες ημέρες με τα σενάρια περί αναδιάρθρωσης.

Αυτός είναι ο πολιτικός εκβιασμός και είναι εσωτερικό θέμα του ΠΑΣΟΚ. Όμως, ο άλλος εκβιασμός, αυτός της τρόικας στην Ελλάδα έχει σχέση με την εθνική κυριαρχία της χώρας.

Διότι πλέον τα περιθώρια έχουν στενέψει και λύσεις στον ορίζοντα δεν υπάρχουν. Ο κόσμος, μέσω των Media, πρέπει να πειστεί ότι το Μνημόνιο είναι η μόνη διέξοδος. Κάτι σαν χάπι δια πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν.

Μοιάζει με το μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Έτσι το έχουν στήσει το παιχνίδι οι ξένοι δανειστές μας. Πρόσφατα ο Γ. Σταρκ, δεξί χέρι του Τρισέ και στη συνέχεια αξιωματούχοι του ΔΝΤ και της Κομισιόν με αλλεπάλληλες δηλώσεις τους αυτό ακριβώς το στόχο πέτυχαν:

Να «εξευγενίσουν» το κακό Μνημόνιο αφήνοντας να εννοηθεί ότι η άλλη λύση είναι η χρεοκοπία.

Θα μου πείτε πια είναι η διέξοδος. Εδώ είναι το μεγάλο στοίχημα των υγιών δυνάμεων, πολιτικών και οικονομικών αυτού του τόπου. Εδώ και είναι το στοίχημα του Αντώνη Σαμαρά αν θέλει να πείσει ότι μπορεί να βγάλει τη χώρα από το αδιέξοδο.

Η λύση που θα κάνει την Ελλάδα δυνατή, χωρίς εξαρτήσεις και μακροχρόνια μέτρα. Νοικοκυρεμένη χώρα, με διαφορετική νοοτροπία των πολιτών, χωρίς τα «πάρτι» του παρελθόντος, αλλά το κυριότερο περήφανη που μπόρεσε να ξεπεράσει μια τόσο μεγάλη κρίση.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 26/04/2011 11:18:29

    ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΤΟ ΖΑΠΠΕΙΟ ΙΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ.
    ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΑΠΟΠΝΕΕΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΠΩΘΟΥΝ ΟΛΑ ΑΠΛΑ, ΛΙΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ, ΧΩΡΙΣ ΔΙΦΟΡΟΥΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΙΣΟΛΟΓΑ.
    ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΗ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ (ΜΟΝΟ)ΔΡΟΜΟΣ.

  2. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 26/04/2011 11:24:32

    Αν διαβάσετε το επίσημο όργανο του ΔΝΤ και του νεοφιλελευθερισμού (την κυριακάτικη των Αλαφούζων, ντε...) θα δείτε με πόση λύσσα έχουν πλέον επιδοθεί ανοιχτά στον εκβιασμό αυτόν. Στο άρθρο του Alexis, ομολογείται πλέον ανοιχτά η εγκατάλειψη ακόμα και του ΓΑΠ από τους πάτρωνές του ως ανεπαρκούς. Σχεδόν... εντέλλεται να αναθέσει την εξουσία σε εξωθεσμικά τεχνοκρατικά κέντρα, ενώ στο ίδιο μοτίβο κινείται όλη η πολιτική και οικονομική αρθρογραφία του φύλλου.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Αυριανιστής 26/04/2011 12:09:50

      Είναι το Plan B αυτό, να διώξει όλο τους πασοκικούς υπουργούς - άλλο που δεν ήθελε - και να φέρει ξένους τεχνοκράτες.

      Ήδη κυβερνά ένα όργανο ξένων συμβούλων του Μάντισον, οπως το ονόμασε ο Δ. Κωνστ/λος προχτές, και το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας θα φέρει ξένο σύμβουλο για την περιουσία του και τα στρατόπεδα, ενώ κάλεσαν και δυνάμεις ασφαλείας ξένης χώρας, και δή Βούλγαρους αστυνομικούς ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ υπεύθυνη για τους Βούλγαρους τουρίστες.

      Νομίζω μετατρέπουν αθόρυβα και ύπουλα την Ελλάδα στην πρώτη χώρα ΧΩΡΙΣ ΣΥΝΟΡΑ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.

      Τα γνωρίζει αυτά η ΝΔ;

      • rally monkey avatar
        rally monkey @ αλλενάκι 26/04/2011 13:09:16

        Αν δεν τα γνωρίζουν είναι δυναμει πιο επικίνδυνοι
        Η τροικα μας το έχει πει σε όλους τους τονους ποιος κυβερνάει τη χωρα

    • xbab avatar
      xbab @ Αυριανιστής 26/04/2011 13:04:02

      Τον Μάνο και τα εξαπτέρυγα, γρήγορα-γρήγορα....

  3. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 11:28:21

    *Η Ιρλανδική κυβέρνηση έπεισε την Ε.Ε. και το ΔΝΤ τα έσοδα από την πώληση ορισμένων περιουσιακών στοιχείων του κράτους να χρηματοδοτήσουν την ενίσχυση της απασχόλησης αντί την αποπληρωμή των χρεών της χώρας, δήλωσε σήμερα ο υπουργός Δημοσίων Δαπανών και Μεταρρύθμισης, Brendan Howlin. Η πρόταση για τη δαπάνη με στόχο τη δημιουργία θέσεων εργασίας εγκρίθηκε στην πρόσφατη τριμηνιαία έκθεση επισκόπησης του πακέτου διάσωσης της Ιρλανδίας, δήλωσε.

    Προς γνωσιν και συμμορφωσιν !!!... Ο ξεπουληματιας το ΓΑΠ μας εχει στο ΓΥΨΟ!

    ΠΠ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 12:26:26

      Άλλοθι είναι όλα αυτά. Ο βασικός στόχος της Νέας Τάξης, το ξεπούλημα της δημόσιας υποδομής, επιτυγχάνεται πλήρως.

      Στόχος είναι ο έλεγχος των χωρών με μοχλό το χρέος και όχι η εξόφληση του χρέους. Αν ήταν στόχος η εξόφληση, πώς και δέχονται μια τέτοια ρύθμιση για την Ιρλανδία; Γιατί στο καλό να ξεπουληθούν τότε οι δημόσιες υποδομές, αν στόχος δεν είναι το χρέος;

      Η Νέα Τάξη μας αφήνει να δούμε τους στόχους της σχεδόν απροκάλυπτα, αλλά εμείς κοιτάμε το δάχτυλο.

      Όχι σε ΚΑΘΕ εντολή της Νέας Τάξης. Δεν είναι συνωμοσιολογία, είναι κοινή λογική.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 26/04/2011 12:34:38

        Καλημερα Επωνυμε, Χριστος Ανεστη.
        Ετσι οπως τα λες ειναι ... τα φωναζω απ την πρωτη μερα μαζι με αλλους εδω μεσα. Τα χρωστουμενα ΔΕΝ ΑΠΟΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ με την καμια, και στοχος ειναι η Γη, η Επιφανειες του Παμπουκη και οι Υποδομες. Ολα τα $$ ειναι εκει. Οταν σου λενε εξω.. μα η περιουσια του Ελληνικου ΔΗμοσιου ειναι οση το ΑΕΠ !!!.. και στο πετανε ετσι στο ακυρο... μονο ακυρο δεν ειναι!! ποια 50 Δις και μην πω...!

        Μας εβαλαν και την εκχωρηση και υποθηκευση στη Δανειακη....
        Το συνολικο Ενεργητικο της Χωρας ειναι 660Δις.

        ΠΠ

        • Apollonios avatar
          Apollonios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/04/2011 16:09:33

          Να το λέμε και να το ξαναλέμε, μπας και το συνειδητοποιήσουμε κι όλας, μπας και ξυπνήσουμε και αντιδράσουμε έτσι όπως πρέπει.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 11:32:02

    *Η πρώτη έκδοση που έχει καταθέσει η Ελλάδα για ομόλογα διασποράς στις ΗΠΑ, είναι ύψους 3 δισ.δολαρίων, ανέφερε ο υφυπουργός Οικονομικών, Φ. Σαχινίδης σε συνέντευξη του.

    Αυτο το ομολογο κυροι συνΕλληνες της διασπορας θα παει για αποπληρωμη Απεχθους Χρεους και οχι για ενισχυση της Ελληνικης Οικονομιας...!!! το νου σας και μη μασησετε σε Πρασινιες.. Να ζητησετε εγγυησεις και να βαλετε εντεταλμενο συμβουλό σας να ελεγχει του θα πανε τα 3 Δις !!! εγω σας το λεω απο νωρις...!!!
    μην ερθετε μετα και πειτε δεν ηξερα !!!! κ εκει στη ΝΔ το νου σας...
    ο αποδημος Ελληνισμος αγαπα την πατριδα και θα ειναι κακουργημα να πατησουν καποιοι πανω σ αυτη την ευαισθησια και να τους τα παρουν απ την πισω πορτα!! τα 3 ΔΙς να πανε στην ενισχυση της εργασιας και των ανεργων !!

    ΠΠ

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 12:27:54

      Πάνε τα λεφτά... Εγώ λέω, καλύτερα να μη δώσουν οι άνθρωποι τίποτα. θα τους τα φάνε! Αυτά τα λεφτά μπορεί να μας χρειαστούν αύριο για να ξαναστήσουμε ελληνικό κράτος από τις στάχτες του... Ας μην τα δώσουν τώρα σε αυτή την ολικά ξεπουλημένη κυβέρνηση, σε αυτό το ολικά ξεπουλημένο κράτος.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 12:30:53

      Ομόλογο της Διασποράς χωρίς να τους δίνει δικαίωμα ψήφου και δίνει στους αφροπακιστανούς που δε μιλάνε γρι ελληνικά;

      Πως είπατε;

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ αλλενάκι 26/04/2011 12:39:16

        Ποιο δικαιωμα ψηφου ?? θα τους τα παρουν και μετα θα τα κουρεψουν!! αφου πληρωθουν στο 100% οι τοκογλυφοι !!!...
        να ταν κιαλλα...... ο καπταιν Νεμο εχει σχεδιο !

        Χριστος Ανεστη Αλλενακι

        ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 12:36:58

      Παιδια, θα τα φανε τα $$ οι Τοκογλυφοι !!
      Οι ΠΑΣΟΚΟΙ θα πουλησουν Πατριωτισμο !!! και θα προσπαθησουν να τα υφαρπαξουν !!.. μακαρι να ενημερωθουν ολοι οι ΣυνΕλληνες για τον ΠΑτριωτισμο του ΓΑΠ και του ΠΑΣΟΚ που ενεχειριασε τη Χωρα ....

      Στη ΝΔ να τα βλεπουν και να αντιδρασουν !!! ΑΜΕΣΑ!!!

      ΠΠ

      • http://neotera.wordpress.com avatar
        http://neotera.wordpress.com @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 16:00:07

        Χριστός Ανέστη σ' εσένα και σ' ολους. Συμφωνώ σε όλα, ειδικά ως προς τους στόχους των τοκογλύφων... Μόνη διαφορά μας για τη ΝΔ, η οποία αν ήταν να αντιδράσει θα το είχε κάνει από καιρό και είτε το Μνημόνιο θα ήταν διαφορετικό, είτε το πιθανώτερο, δεν θα υπηρχε Μνημόνιο και δανειακή σύμβαση τύπου ΔΝΤ.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 11:33:35

    *Την είσοδο ιδιωτών, αρχικά σε 29 από τα 40 συνολικά περιφερειακά αεροδρόμια της χώρας, μέσω Συμπράξεων Δημόσιου και Ιδιωτικού Δικαίου και την απελευθέρωση της επίγειας εξυπηρέτησης, προβλέπει το Μεσοπρόθεσμο Πλαίσιο Δημοσιονομικής Στρατηγικής 2012-2015.

    Το νου σας........

    ΠΠ

  6. ΑΓΡΟ avatar
    ΑΓΡΟ 26/04/2011 11:36:04

    ΑΣ ΘΥΜΗΘΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΡΙΝ ''ΠΤΩΧΕΥΣΩΜΕΝ''ΠΩΣ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΑΝΑ ΤΑΣ
    ΕΥΡΩΠΑΣ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΤΗΣ ΠΤΩΧΗΣ ΠΛΗΝ ΤΙΜΙΑΣ ΚΑΙ ΨΙΛΟΠΤΩΧΕΥΜΕΝΗΣ ΨΩΡΟΚΩΣΤΑΙΝΑΣ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ''ΠΤΩΧΕΥΣΩΜΕ''
    ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΓΑΡΝΙΤΟΥΡΑ(ΑΣΠΡΗ,ΠΡΑΣΙΝΗ,ΚΟΚΚΙΝΗ,ΟΣΜΗΡΗ
    Η ΟΧΙ,ΡΕΥΣΤΗ Η ΑΠΟΦΛΟΙΩΜΕΝΗ).

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/04/2011 11:39:46

    Στο Βloomberg δημοσιεύεται ανταπόκριση για haircut του 50% του ελληνικού χρέους.

    Δημοσιεύεται και αυτό στο διαδίκτυο:
    Διαγραφή 40-50% του ελληνικού χρέους!

    Έτοιμο το σχέδιο της Κομισιόν για έγκριση από τους ηγέτες της ΕE

    Σύμφωνα με σημαντική πηγή των Βρυξελών, το σχέδιο βρίσκεται στο τελικό στάδιο από ηγετική ομάδα τεχνοκρατών της Κομισιόν.

    Συγκεκριμένα, κατόπιν πολιτικής εντολής, ανατέθηκε σε ομάδα υψηλού επιπέδου εμπειρογνωμόνων της Ε.Ε. να αναζητηθεί έκτακτο σχέδιο αντιμετώπισης του ελληνικού προβλήματος που ταυτόχρονα θα διασφαλίζει:

    1. Σταθερότητα της Ευρωζώνης
    2. Επανασταθεροποίηση της Ελλάδος

    Βάσει, της ίδιας πηγής, οι Ευρωπαίοι τεχνοκράτες κατέληξαν στο πόρισμα που θα υποβάλλουν στην πολιτική ηγεσία της Ευρώπης, το οποίο και θεωρούν-αν εγκριθεί- μοντέλο λύσης που μπορεί να ισχύσει (αν κριθεί αναγκαίο) και για τις αποσταθεροποιημένες οικονομίες Ιρλανδίας, Πορτογαλίας κινούμενο αυστηρά εντός Ευρωπαϊκού πλαισίου.

    Το, εν λόγω, τελικό σχέδιο στηρίζεται σε ριζοσπαστική λύση. Ζητάει, άμεση διαγραφή 40-50% του ελληνικού χρέους.

    Γιατί, όπως συμπεραίνουν οι ειδικοί, μόνο με αυτή τη δραστική απόφαση θα μπορέσει, σε κλίμα ασφάλειας, η ελληνική οικονομία να εισέλθει με ομαλές κοινωνικές συνθήκες σε διατηρήσιμη αναπτυξιακή τροχιά.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 26/04/2011 12:29:23

      Ναι μωρέ. Έτσι θα ικανοποιηθούν τα μάλα και όσοι αγωνίζονται να κηρύξουν το ελληνικό χρέος απεχθές.

      Αν δεν καταλάβουμε τι κρύβεται πίσω από αυτή την εξαιρετικά ελκυστική και, γι' αυτό, εξαιρετικά ύπουλη τοποθέτηση, θα μας πάρουν τη χώρα χωρίς να το καταλάβουμε...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Επώνυμος 26/04/2011 12:34:36

        Μπορεί και να μην είναι απεχθές, να είναι όλο νόμιμο...
        Το θέμα είναι αν είναι αποπληρώσιμο με αυτούς τους όρους.

        Αναδιάρθρωση με επιμήκυνση ληκτοτήτων σημαίνει "ρίχνω το χρέος στα αγέννητα παιδιά και εγγόνια των ηλίθιων Ελλήνων, και πάλι ωραίος είμαι, και θα τους κουνάω το μαντίλι σε ένα χρόνο από τις λεωφόρους του Μάντισον"

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ αλλενάκι 26/04/2011 12:56:16

          Είναι και παραείναι. Ρίχνουμε τώρα χρήμα στην οικονομία για να πάρει μπρος και έχουμε σε χρόνο μηδέν δραστικό περιορισμό (αν όχι μηδενισμό) του ελλείμματος. Αμέσως πέφτει δραστικά και το επιτόκιο και ίσα που πάμε και σε πλεονάσματα. Διορθώνουμε και τις λογιστικές αλχημείες του ΓΑΠ και ρίχνουμε το χρέος εκεί που είναι κανονικά, ίσως στο 130%. Σιγά σιγά αρχίζει να μειώνεται η σχέση χρέους προς ΑΕΠ και τελειώνει εκεί η συνωμοσία.

          Το πρόβλημα για μένα είναι μόνον η κίνηση break through που θα σπάσει το φαύλο κύκλο να γίνει με το σωστό τρόπο. Τα άλλα θα έρθουν εύκολα.

          Επίσης, να προλάβουμε και την αναδιάρθρωση, που θα είναι η ταφόπλακα στη δυνατότητα εξόδου μας στις αγορές.

          Ο αναστάς Κύριος βοηθός μας, αδέλφια...

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ Επώνυμος 26/04/2011 13:10:52

            Είχα πει ότι ο Τρισέ πρέπει να μηνυθεί για δόλο.

            Διάβασε την απάντηση του στην επιστολή ανησυχίας που πολύ σωστά του απηύθυνε η Ρόδη Κράτσα με αφορμή την αύξηση του euribor.
            (για δόλο διότι αυξάνει το επιτόκιο ΕΠΙ ΤΟΥΤΟΥ στις τρεις δανεισμένες χώρες, Ελλάδα, Ιρλανδία, Πορτογαλία).

            Όχι να γίνει και δεκτός εδώ.

            Το ΔΝΤ έχει δανείσει 30 δις., η ΕΕ έχει δανείσει τα 80 δις.

            Πρόκειται για ΤΗ μεγάλη μπάζα της ΕΕ από τα τρία αυτά δάνεια ύψους 350 δις .

          • αλλενάκι avatar
            αλλενάκι @ αλλενάκι 26/04/2011 13:13:54

            Πιο σωστά: έχουν βάλει στο μηχανισμό από 30 το ΔΝΤ και 80 η ΕΕ, δεν έχει εκταμιευθεί το ποσό φυσικά.

            Ούτε και το θέλουμε και πρέπει να βρεθεί τρόπος να τους τα επιστρέψουμε τώρα μαζί με την έξοδο από το Μνημόνιο.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ αλλενάκι 26/04/2011 13:35:58

            Είναι λίγο πιο σύνθετο, αλλενάκι, αλλά επί της ουσίας ισχύει αυτό που λες (αν και εγώ πηγαίνω στο συμπέρασμά σου από μια παρακαμπτήριο, που δεν υπάρχει λόγος να μακρυγορώ τώρα και να την εξηγώ).

            Το ζήτημα είναι άλλο και το ύψος του επιτοκίου δεν είναι, τελικά, τόσο σημαντικό. Αν έχεις ανάπτυξη αντίστοιχη του επιτοκίου δεν φοβάσαι. Και αν ρίξεις χρήμα στην αγορά και ξοφλήσεις τα χρέη του κράτους και έχει χρήμα, υγιές χρήμα η αγορά, έχεις ανάπτυξη ΑΥΡΙΟ.

          • skeptiki avatar
            skeptiki @ Επώνυμος 26/04/2011 16:22:07

            Συγνώμη βρε Επώνυμε αλλά δεν φτάνουν τα λεφτά για υγιή ανάπτυξη. Που τη βλέπεις τη δυνατότητα για υγιή ανάπτυξη και επιχειρηματικότητα στη χώρα των επιδοτήσεων, της κουμπαριάς, των παραγόντων και της επιπολαιότητας? Η χρεοκοπία είναι πρώτα πολιτιστική και ηθική ώστε να εξασφαλίζεται η κατρακύλα ακόμα και με το " λεφτά υπάρχουν" (Πολιτική δεν νομίζω ότι είχαμε πολλά χρόνια τώρα οπότε τι να χρεωκοπήσει)
            Όλα τα χρέη αν αποπληρωθούν αύριο, και ακόμα κι άν οι μισθοί επανέλθουν οι ελληνάρες θα κάνουν το μόνο που ξέρουν καλά τον ξέφρενο καταναλωτή. Ποιός θα βάλει κανόνες για πραγματική ανάπτυξη?

          • ΠΗΛΕΑΣ avatar
            ΠΗΛΕΑΣ @ Επώνυμος 27/04/2011 01:02:40

            Αγαπητέ Επώνυμε,
            κάποτε με επέκρινες για τον πεσσιμισμό μου. Αλλά πως θα μπορούσα να νοιώθω αλλοιώς, με τόσους αιθεροβάμονες (υπάρχουν και βαρύτερες εκφράσεις) να μας διαβεβαιώνουν ότι, μόλις ρίξουμε μερικά λεφτά στην αγορά η ανάπτυξη θα ανθίσει; Μα, δέκα χρόνια τώρα, λεφτά ρίχναμε στην αγορά, στραβά και δανεικά. Όταν δίναμε 18,5 μισθούς στην ΔΕΠΑ και κάθε λαμόγιο έπαιρνε "έργα" στην επαρχία, όταν βγάζαμε συντάξεις στα 40 και χρίζαμε "παραμεθόρια" τα 2/3 της χώρας, λεφτά στην αγορά δεν ρίχναμε; Αλλά τα σύνορα (οικονομικά) ήταν ανοιχτά και τα λεφτά δεν γίνονταν νέα εγχώρια παραγωγή, αλλά νέα Καγιέν και -για τους πληβείους- Τιγκουάν. Και έτσι θα γινόντουσαν και τώρα αν τα ρίχναμε στην αγορά -αλλά δεν θα τα ρίξουμε, γιατί δεν υπάρχουν.
            Δεν αρκούν λεφτά για παραγωγή (που να είναι ανταγωνιστική, γιατί άλλως θα μείνει στο ράφι και θα προτιμηθούν τα εισαγόμενα). Χρειάζεται πολιτική τιμών και εισοδημάτων (διάβασε σχετικά), που δεν επιβάλλεται σε μια χώρα όπου ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ γιατί αντιβαίνουν στην ελευθερία της αγοράς και η ΕΕ δεν τα επιτρέπει. Επιτρέπει μόνο "εσωτερική υποτίμηση", που είναι ανόητο και σαν σκέψη ότι μπορεί ποτέ να πετύχει, αφού θα την στοιχειώνουν πάντα οι πάροχοι ανελαστικών αγαθών και υπηρεσιών (π.χ. γιατροί, δικηγόροι, τρόφιμα, καύσιμα κ.α.).
            Και, βέβαια, χρειάζονται και πολλά άλλα, για να ξεπεράσουμε το ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΜΠΟΔΙΟ, που λέγεται "δέσμευση στο Ευρώ" και να μπούμε σε ανταγωνιστική ρότα για να δούμε -μόνον τότε- την ανάπτυξη να ξεκινά.
            ΥΓ. Πες με πάλι πεσσιμιστή, αλλά το "ΖΑΠΠΕΙΟ 2" δεν θα μας δώσει καμιά λύση. Οι Έλληνες σπανίζουν και στην Συγγρού. Και κανένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη μόνος του -αν ποτέ το επιδιώξει.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 26/04/2011 12:43:20

        Ενα απο τα πολλα που κρυβονται ειναι η γραμμη Γερμανιας να πεσει το Ευρω !! σημερα ειναι 1.4570 !!!!!
        Θα εξαγουν επι 4... και χεστηκαν για κουρεματα και Ελλαδες...
        Το Ισοζυγιό τους με Κινα θα πεσει πολυ συντομα και δεν εχουν διεξοδο !!! ποια ΕΕ και ποιο ΓΑΠ...

        ΠΠ

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 12:58:12

          Δεν πέφτει το ευρώ, ό,τι και να γίνει, διότι το δολάριο είναι υπερβολικά αδύναμο. Γι' αυτό και έγινε και όλο το σκηνικό με την Ελλάδα, άλλωστε, για να κρυφτεί η αδυναμία του δολαρίου, που ΔΕΝ εκφράζεται μόνον στην ισοτιμία (αυτό είναι το λιγότερο, κανένας Άραβας π.χ. δεν θα βάλει τα λεφτά του σε ένα νόμισμα που σε μερικά χρόνια μπορεί να μην υπάρχει, αυτό είναι όλο το ζουμί υπέρ του δολαρίου).

          Οπότε, κρατούν και τη Γερμανία αδύναμη στις εξαγωγές, σώζουν και το δολάριο και είναι όλη η Νέα Τάξη ευχαριστημένη.

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Επώνυμος 26/04/2011 13:20:41

            Το ντομινο της Ελλαδας θα το ριξει το Ευρω...
            Στην τελικη οι Γερμανοι δεν ενδιαφερονται !! αυτο λεω.
            Συμφωνω σε οτι γραφεις, αλλα το Ευρω θα πεσει.

            δλδ τωρα που μιλαμε δεν αγοραζουν δολλαρια οι πονηροι Ευρωκάτοχοι???

            ΠΠ

          • spiros avatar
            spiros @ Επώνυμος 26/04/2011 13:35:53

            Συμφωνώ απόλυτα. Όλη η φασαρία γίνεται για να στηριχθεί το $ . Δολάριο χωρίς € δεν γίνεται. Η ύπαρξη και των δύο είναι απαραίτητη. Ένα νόμισμα σκληρό το στηρίζουν όλοι!!!!!!!

  8. Aris. A avatar
    Aris. A 26/04/2011 11:51:08

    Το οχι τώρα είναι ποιό εύκολο.

    Αφού στα πάντα απέτυχε το προηγούμενο μνημόνιο γιατί να πετύχει αυτό;;

    Το χαρτί με εκβιασμούς για την υπερψήφιση του μνημονίου το έπαιξαν την προηγούμενη φορά τώρα το έκαψαν.

    Η χώρα έχει ανάγκη για μια άλλη πολιτική και σχεδιασμό όποιος την έχει ας την προτείνει.

    Για τους ερασιτεχνισμούς που έχει επιδείξει το οικονομικό επιτελείο και ο πρωθυπουργός δεν θα γίνει κουβέντα;;

    Υπάρχει κυβερνητική επάρκεια να χειρισθούν ακόμα και το καλύτερο πρόγραμμα;;

    Η ΝΔ και ο Σαμαράς ή βγαίνουν τώρα μπροστά ή σιωπούν και ακολουθούν την λογική του ώριμου φρούτου και όπου βγει αφήνοντας την χώρα στα χέρια των σκιτζίδων και των Παγκαλαίων.

    Μπροστά σε αυτό τον θίασο η κυβέρνηση Καραμανλή που τόσο έχουμε κατηγορήσει φαντάζει καλοκουρδισμένη μηχανή.

    Ας δούμε τα επιτόκια που δανειζόμαστε για να καταλάβουμε.

    Ηρθε η ώρα της επίθεσης.

    Πρώτα από την Δεη πρέπει να ζητήσει η ΝΔ των απεγκλωβισμό της από τους συνδικαλιστές αλλά όχι το ξεπουλημά της τσάμπα για να μας διπλασιάσουν την τιμή του ρεύματος.

    Δεν είμαστε ούτε με τον Φωτόπουλο ούτε με όσους θέλουν να κάνουν το ηλεκτρικό είδος πολυτελείας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Aris. A 26/04/2011 12:54:48

      Η ΝΔ και ο Σαμαράς πρέπει να καταλάβουν ότι οι αντίπαλοι σήμερα είναι "νεοφιλελευθερισμός εναντίον κοινωνίας". Γι' αυτό και, κατά τη γνώμη μου, η στάση "ούτε με τους Φωτόπουλους, ούτε με τα συμφέροντα", είναι βολική μεν, αλλά δεν παίρνει επαρκώς θέση απέναντι στο κτήνος του νεοφιλελευθερισμού -για να παραφράσω λίγο τον Alexis, που αρέσκεται να γράφει για "το κτήνος του λαϊκισμού"- που δείχνει ξανά τα δόντια του και ζητάει να δει αίμα, να δει απολύσεις, να δει ακόμα μεγαλύτερη εξαθλίωση των μαζών.

      Ξέρουμε ότι ο Σαμαράς είναι με την κοινωνία. Θέλουμε όμως και να το δούμε, με ακόμα μεγαλύτερη σαφήνεια.

      • Kώστας Β. avatar
        Kώστας Β. @ Αυριανιστής 26/04/2011 18:38:36

        Συμφωνώ απόλυτα με τον Αυριανιστή.

  9. δρόμος avatar
    δρόμος 26/04/2011 11:56:45

    Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά με υγεία για όλους-ες.

    Και ακόμη: ειρήνη υμιν και ... ημιν ... όλα τα κόλπα θα μετέλθει το ΠΑΣΟΚ πριν επιτέλους αποφασίσει να ασχοληθεί με τον περιορισμό των προνομίων της νομενκλατούρας του, όπως το πιέζουν από παντού. Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πολύ πιό απλά, μόνο οι κυβερνώντες έχουν τα διλήμματα, προκειμένου να διατηρήσουν στο μέγιστο βαθμό την επιρροή τους, ως μη ώφειλαν.

    Στα πλαίσια του (ανόητου) επικοινωνιακού τους παιγνιδιού βγάλανε σήμερα τον Χρ. Λαζαρίδη στη σέντρα, έναν εναντίον πέντε, στο ΜΕΓΚΑ: τόσο ήρωες, μιλάγανε ο ένας πάνω στον άλλο, ούτε μεταξύ τους σεβασμός (υπάρχει τέτοιο πράγμα ξεχασμένο στην τιβι μας?) και όλοι μαζί επίθεση στον Χρύσανθο, σε μια συζήτηση για τις επικείμενες προτάσεις της ΝΔ. Προφανώς δεν το είδε κανείς σας, δεν βλέπω κάπου σχόλια. Αξίζει να το αναζητήσετε. Ήρεμος και συγκροτημένος ο Χ.Λ., τους τάπωσε όλους παρά τις άναρθρες κραυγές τους.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ δρόμος 26/04/2011 11:58:55

      Αληθώς Ανέστη!

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ δρόμος 26/04/2011 12:05:49

      Τα ίδια έγιναν και στον Μπογιόπουλο που τον έκοψε ο Κος Δημοσιογράφος άρον άρον και θάμπωσαν τα γυαλιά του από την εσωτερική βράση, τα ίδια έγιναν και στο Λαπαβίτσα μόλις άρχισε να λέει για το εργαλείο της ανεξάρτητης νομισματικής πολιτικής, τα ίδια θα κάνουν και στο Φαήλο και σε όσους αντιμνημονιακούς της ΝΔ θα βγαίνουν στα κανάλια.

      Σκοπός τους είναι να τους εξευτελίζουν μέσα σε μια οχλαγωγή κραυγών για να φαίνονται ίδιοι με αυτούς.
      Γι αυτό πρέπει να διατηρούν τη ψυχραιμία τους και να τους αφήνουν να εκτίθενται στο μίσος τους και μετά να χτυπάνε στα μάτια κατευθείαν όπως ο Κλιγκόπουλος.

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 26/04/2011 11:57:35

    Οι ευρωπαίοι ηγέτες ή θα συζητήσουν έντιμα με την Ελλάδα [έντιμα εδώ εννοείται: μεταξύ κατεργαραίων ειλικρίνεια, όταν το 50% του χρέους μας 180 δις διοχετεύθηκε σε εξοπλισμούς] και θα το διαγράψουν ή διαφορετικά

    ΕΝΤΙΜΗ ΕΣΩ-ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΛΥΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ!!!

    Ο λαός μας θα συνεχίσει να σύρεται αιμάσσων στον εξανδραποδισμό του.

    Πέραν αυτού οι "κεφαλές" της Τρόικας είναι Personae non gratae στα Ελληνικά χώματα.

    Προσφέρεται μια μοναδική ευκαιρία, ίσως η τελευταία; στον επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης να τους δείξει ευγενικά τη πόρτα, όπως έκαναν οι Ούγγροι, όπως έκαναν οι Ιρλανδοί, όπως έκαναν οι Ισλανδοί, όπως σύντομα θα κάνουν οι Αυστριακοί.

    Ας το τολμήσει.
    Και θα ανταμειφθεί.

    Διαφορετικά... ας μην κουράζονται ούτε για Ζάπειο ΙΙ, τζάμπα ο κόπος...

    Και ας μην ξεχνούν ότι το πασοκ είναι ένας πολιτικός χαμαιλέοντας, ένα κόμμα -ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ- όπως έχει πολύ εύστοχα πει ο Ψυχραιμία εδώ, είναι σε θέση να ενσωματώνει θέσεις και απόψεις άλλων, να τις παρουσιάζει ως δικές του, να ψεύδεται συνεχόμενα "λεφτά υπάρχουν", να υπερακοντίζει και να υπερφαλαγγίζει και να τη βγαίνει και από αριστερά και από δεξιά στη στροφή.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ αλλενάκι 26/04/2011 12:08:09

      γειά σου, αλλενάκι. Όπως το λες, πολιτικός χαμαιλέων, πάλι κατάφεραν να με νευριάσουν πρωί-πρωί, ακόμη δεν τελείωσε καλά καλά η πασχαλινή αποτοξίνωση... Φαίνεται πως τα βρήκαν σκούρα στις επαρχίες τους, και βάλθηκαν να πάρουν τη ρεβάνς. Το να ενσωματώνουν θέσεις της ΝΔ (κάτι που κάνουν συνεχώς, παρουσιάζοντάς τες για δικές τους) ας πούμε ότι ωφελεί τον τόπο, οπότε ας δεχθούμε ότι δικαίως τους αφήνει να το κάνου ο Σαμαράς. Αλλά να επιμένουν ακόμη και τώρα ότι για΄την κατάρρευση της οικονομίας φταίει ο Καραμανλής, ε, παιδιά, μάλλον κι εμείς δεν ακουγώμαστε αρκετά, ούτε και η ΝΔ φυσικά, που ακόμη να αποφασίσει να βάλει το θέμα στο τραπέζι ...

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ δρόμος 26/04/2011 12:27:58

        Οι πολιτικές ευρεσιτεχνίες δεν πρέπει να χαρίζονται όμως...

        Αυτό ισχύει γενικά.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ αλλενάκι 26/04/2011 12:35:43

      Τα βρώμικα παπαγαλάκια πάντως, "φρόντισαν" να βγάλουν προς τα έξω ότι, ούτε λίγο ούτε πολύ, όλες αυτές οι κυβερνήσεις που διαολόστειλαν την τρόικα και το μνημόνιο... υποτάχθηκαν και εξευτελίστηκαν μπροστά στη δύναμη των "μεγάλων της Ευρώπης"! Έβγαλαν το άσπρο, μαύρο δηλαδή, μπας και τσιμπήσει το πόπολο που τους ακούει κάθε βράδυ και τους διαβάζει -όσοι τους διαβάζουν- στις φυλλάδες τους.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 26/04/2011 12:42:10

        Πολύ σοβαρό αυτό που λες, Αυριανιστή. Πρέπει να υπάρξει αντιπληροφόρηση.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Επώνυμος 26/04/2011 12:59:21

          Τϊποτε καινούργιο δεν λέω, Επώνυμε. Είναι γνωστό τοις πάσι. Ειδικά το "Βήμα" είχε επιτεθεί με σχεδόν χυδαίες εκφράσεις εναντίον του νεοεκλεγέντος Έντα Κένι, όταν εκείνος τόλμησε και είπε "όχι" στην υποδούλωση που επιφύλασσε για τη χώρα του η νεοφιλελεύθερη λαίλαπα. Τον δε Πορτογάλο αρχηγό της αντιπολίτευσης, που αναμένεται να είναι και ο νικητής των εκλογών, εφηύραν ότι... "έκανε στροφή 180 μοιρών και είναι υπέρ του μνημονίου (!!!) αφήνοντας μόνο το Σαμαρά".

          Γκαιμπελική τακτική, από έντυπα που -ας μην ξεχνάμε- υπηρέτησαν συνεπέστατα και την πρώτη γερμανική κατοχή...

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ αλλενάκι 26/04/2011 12:40:43

      Αλλενάκι, το πρόβλημα είναι ότι, ενώ εσύ καταλαβαίνεις καλά τι γίνεται, στον πολύ κόσμο που κινείται από το ένστικτο του μπαταχτσή, που το έχουν γιγαντώσει 37 χρόνια θεωρητικού και 30 χρόνια εφαρμοσμένου σοσιαλισμού αλά γκρέκα, η "διαγραφή" του χρέους είναι που μετράει, είτε γίνεται "με τσαμπουκά" (που ΔΕΝ θα γίνει, δεν έχει η κοινωνία μας αυτές τις αντοχές, μιλάμε για την κοινωνία του φραπέ), είτε γίνεται ως "δώρο" των "εταίρων" μας.

      Δεν καταλαβαίνουν όλοι τη διαφορά! Το θέμα είναι ότι, για τον πολύ κόσμο μετράει η διαγραφή!

      Αυτό είναι το υπόβαθρο των εκατοντάδων χιλιάδων χιτς του debtocracy!

      Έχουμε έναν σύμμαχο για να γλιτώσουμε από αυτή την κωμικοτραγική ιστορία που ζούμε και αυτός είναι, ναι, οι μισητές αγορές. Που επίτηδες δαιμονοποιήθηκαν από το σύστημα ΓΑΠ-ΔΝΤ, προκειμένου να νομίζουμε ότι με τίποτα δεν πρόκειται να βγούμε.

      Πάμε ένα στοίχημα ότι και αύριο να βγούμε, οι αγορές θα μας δανείσουν!;;; Θα είναι βέβαια τσιμπημένο το επιτόκιο, όμως την ίδια μέρα που θα το κάνουμε, θα αρχίσει να πέφτει και θα αρχίσει ο ενάρετος κύκλος δημιουργίας κερδών για όσους μας εμπιστευτούν.

      Καταγγέλλουμε τη διεθνή μπλόφα και γλιτώνουμε. Τόσο απλά.

      ΔΕΝ είναι όλοι μυημένοι, παρά μόνον ελάχιστοι, στο colpo grosso της Νέας Τάξης. Γι' αυτό χρειάζονται τους Financial Times, για να ψαρώνουν τους πολλούς, τους πάρα πολλούς αμύητους.

      ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι το χρέος είναι βιώσιμο και με λίγους μόνον μήνες σωστής διακυβέρνησης αυτό θα φανεί αμέσως. Θα γίνουν θαύματα μόλις μας αναλάβει κάποιος σοβαρός άνθρωπος και μας βγάλει ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ από το Μνημόνιο αλά Ουγγαρία.

      Υπόψιν ότι η Ουγγαρία ΔΕΝ είπε "δεν πληρώνω", ΟΥΤΕ η Ισλανδία, η οποία μόνον αρνήθηκε να αναλάβει ιδιωτικά χρέη των τραπεζών.

      Αν τις έχουμε για πρότυπο αυτές τις χώρες, ας τις έχουμε σωστά.

      Το "δεν πληρώνω", με οποιοδήποτε υπόβαθρο, μπορεί να μας ικανοποιήσει ψυχολογικά, όμως κατά τη γνώμη μου θα είναι, αυτή τη στιγμή, η θανατική μας καταδίκη. Διότι θα μας βγάλει για πάντα από τις αγορές.

      Χώρια το τεράστιο πλήγμα στις τράπεζές μας (δηλαδή: στις καταθέσεις μας) και στα ασφαλιστικά μας ταμεία (δηλαδή, στην κινητήρια δύναμη της εγχώριας αγοράς)...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Επώνυμος 26/04/2011 13:05:33

        Επώνυμε, κατανοώ πώς έχεις αντιληφθεί το θέμα, αλλά θα σε ρωτήσω το εξής: όπως βλέπουμε όλοι, οι τροϊκανοί κατακτητές έρχονται με ένα σαφές, κυνικό δίλημμα: ή μνημόνιο όπως σας το επιβάλλουμε, ή χρεωκοπία. Ενδιάμεση επιλογή, δεν μας επιτρέπουν. Τι κάνουμε;

        • Επώνυμος avatar
          Επώνυμος @ Αυριανιστής 26/04/2011 13:07:15

          Έξοδο στις αγορές ΤΩΡΑ!

          Ας το δοκιμάσουμε ρε παιδιά κι ας μην πιάσει.

          Θα δείτε όμως ότι θα πιάσει. Και θα τρίβουν όλοι τα μάτια τους...

          • Misha avatar
            Misha @ Επώνυμος 26/04/2011 16:03:58

            Δε θα πιάσει Επώνυμε...
            Και ξέρεις γιατί δε θα πιάσει;
            Γιατί οι «αγορές», ο Στρος Καν και το ΔΝΤ, ο Όλι Ρεν, ο Βαν Ρομπέι , ο Τρισέ και ο Άκερμαν είναι ένα και το αυτό πράγμα:

            ληστοσυμμορίτες που σε συνεργασία με τους εδώ δοσιλογους συνεργάτες τους, ξεπουλάνε τη χώρα!!!

            Η λύση είναι άλλη: ΕΘΝΙΚΟ ΝΟΜΙΣΜΑ και κλείσιμο των συνόρων ΤΩΡΑ . Θα ζοριστουμε κανα εξάμηνο, αλλά μετά θα είμαστε καβάλα στο κύμα....
            Σημερα το μεσημέρι είδα οικογένειες άστεγων μπροστά στο Ρεξ, καταμεσής στο ιστορικό κέντρο, στο παρκάκι δίπλα στην Εθνική Βιβλιοθήκη, την Ακαδημία και τοΠανεπιστήμιο...Μάνα να βυζαίνει το μωρο της ζητιανεύοντας...Σκηνές ΚΑΤΟΧΗΣ ..Και σκέφτομαι πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΊ , είναι αδύνατον να επιτρέπουμε να ξανάρχοναι τέτοιες σκηνές στην Αθήνα , 70 χρόνια μετά εκείνο το μαύρο χειμώνα του 41...

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Επώνυμος 26/04/2011 16:13:55

            Οι αγορές είναι κουκλοθέατρο. Και πριν και τώρα ´κουβέντα ´ γίνεται μ´αυτον που κινεί τα νήματα.

  11. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 26/04/2011 12:03:24

    Δεν υπάρχει περίπτωση, κατά τη γνώμη μου, να ενδώσει ο Σαμαράς στις πιέσεις των Τροϊκανών, όσο μεγάλες κι αν είναι αυτές.
    Εύχομαι και ελπίζω, σ΄ αυτό!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Igor Rasputin 26/04/2011 12:46:44

      Συμφωνώ μαζί σου, αλλά το πρόβλημα είναι άλλο: Πώς θα το περάσει πολιτικά στον κόσμο. Διότι μέχρι σήμερα έτσι φέρεται και οι οχτροί καταφέρνουν και το ακυρώνουν πάντοτε αυτό σε επικοινωνιακό-πολιτικό επίπεδο.

      Αν πει κάνει το ΠΑΣΟΚ ως αντιπολίτευση το 50% των ουσιαστικών ΟΧΙ που είπε ο Αντώνης, θα το είχαν κάνει παντιέρα πρωί βράδυ τα ξεπουλημένα Μέσα. Εδώ γίνεται ακριβώς το αντίθετο. Οι οχτροί μας είναι επιστήμονες του είδους.

      • Igor Rasputin avatar
        Igor Rasputin @ Επώνυμος 26/04/2011 14:12:44

        Επώνυμε, υπάρχει τρόπος και είναι απλός.
        Όταν οι "μεταφορικές εταιρίες" είναι κλειστές για σένα, τότε μεταφέρεις την πραμάτια σου, μόνος.
        Και την πηγαίνεις εκεί που ακριβώς θες και την παραδίδεις όπως ακριβώς θές.
        Οι δε "μεταφορικές" χάνουν τον πελάτη τους και τρέχουν ξοπίσω του για να τον παρακαλέσουν να πάρουν την πραμάτια (λέγε με είδηση) του πάλι... κλπ. κλπ.
        Τόσο απλά!!!

        • effie B. avatar
          effie B. @ Igor Rasputin 26/04/2011 16:09:37

          είπες την πιο μεγάλη αλήθεια. όταν τα μέσα σε παρεμποδίζουν βρίσκεις άλλους τρόπους: διαδίκτυο, προσωπικές επαφές. Μεταλαμπαδεύεις το μήνυμα και μεταφέρεις την πραμάτεια ΜΟΝΟΣ σου!!!

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 12:12:08

    Το νεο εργο εχει τιτλο.. " Το ΓΑΠ Οβελιας "...

    ΠΠ

  13. lampropoulos avatar
    lampropoulos 26/04/2011 12:12:38

    τα spread 1200...ολοταχώς προς την άβυσσο...δραματικές καταστάσεις προσεχώς...εξέγερση/τυφλή βία κτλ...φυλακή και καθαίρεση στους φαύλους πολιτικούς της ΝΔ και του Πασοκ..........

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ lampropoulos 26/04/2011 12:43:00

      Ναι μωρέ, όλοι το ίδιο είναι. Οι της ΝΔ μας έβαλαν στο Μνημόνιο.

      Μην ακούτε τα παραμυθάκια του ΓΑΠ. Στο Μνημόνιο μας έβαλε ο ΓΑΠ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ Ο ΓΑΠ!

  14. Enzo avatar
    Enzo 26/04/2011 12:15:16

    εγω ειμαι σιγουρος οτι θα πει ωραια πραματα στο Ζαππειο 2 αλλα τι να το κανεις? σαμπως θα το καταλαβει ο πολυς κοσμος? δεν νομιζω.
    χρειαζονται πολλα περισσοτερα.
    ας ξεκινησει με το να ζηταει εκλογες καθε μερα καταρχας .

  15. ανένταχτος avatar
    ανένταχτος 26/04/2011 12:32:49

    "Εδώ είναι το στοίχημα του Αντώνη Σαμαρά αν θέλει να πείσει ότι μπορεί να βγάλει τη χώρα από το αδιέξοδο.
    Η λύση που θα κάνει την Ελλάδα δυνατή, χωρίς εξαρτήσεις και μακροχρόνια μέτρα. Νοικοκυρεμένη χώρα, με διαφορετική νοοτροπία των πολιτών, χωρίς τα «πάρτι» του παρελθόντος, αλλά το κυριότερο περήφανη που μπόρεσε να ξεπεράσει μια τόσο μεγάλη κρίση".

    Κε Σαμαρά, θα τολμήσετε πέρα από εξαρτήσεις των μεγάλων συμφερόντων που θέλουν την Ελλάδα μικρή και τους Έλληνες φτωχούς;

    Ιδού η Ρόδος, ιδού και το πήδημα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ανένταχτος 26/04/2011 12:46:20

      Καλημερα Χριστος Ανεστη ανενταχτε.

      Οσα και να πει ο Σαμαρας, λιγα θα μεινουν τον κοσμο.. διοτι δεν τον ακουμπουν ΑΜΕΣΑ αλλα με ΟΡΑΜΑ.. και το ΟΡΑΜΑ δεν ΤΡΩΓΕΤΑΙ !!!!

      Ας πει οτι ολοι οι Βουλευτες της ΝΔ θα κατεβουν παραιτουμενοι της Βουλευτικης Ασυλιας... και θα δεις ποσο θα ακουμπησει το ΛΑΟ !!!!... μετα τρωμε και ΟΡΑΜΑ με ΟΝΕΙΡΟ σαλτσα και ΟΥΣΙΑ στο πηρουνι.

      ΠΠ

      • Loretta avatar
        Loretta @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/04/2011 17:35:08

        εχω μια κρυφη ελπιδα οτι θα το πει ΠΠ!!

        Χριστος ανεστη!!

  16. nick avatar
    nick 26/04/2011 12:39:40

    Παιδιά συγγνώμη για το εκτός θέματος σχόλιο, αλλά το πρωί στο μεγκα είχανε τον Χρύσανθο Λαζαρίδη.
    Είδα τη συνέντευξη στο site του μεγκα και μιλάμε για το απόλυτο σκίσιμο. 5 εναντίον ενός, ο ένας να μιλάει πάνω στον άλλον, να του επιτίθενται όλοι μαζί και αυτός μόνο με το δίκιο των επιχειρημάτων του να τους φέρνει σε πασοκικό αμόκ.
    Όποιος θέλει να γελάσει εδώ είναι ο σύνδεσμος:
    http://www.megatv.com/koinoniaoramega/default.asp?catid=20695&subid=20495&pubid=27216778

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ nick 26/04/2011 14:06:22

      Φίλε μου, σε ευχαριστώ ΑΠΟ ΒΑΘΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑΣ για το λινκ!

      Μιλάμε παιδιά, για ΑΠΟΛΑΥΣΗ! Απλώς του έσκισε!

      Χωρίς πλάκα, η διανοητική ανωτερότητα του Χρύσανθου είναι τόσο μεγάλη, που ξεχωρίζει. Τους έστειλε για ραδίκια, τους έβαζε να απαντούν μόνοι τους στα όσα τον ρωτούσαν, γενικά το χάρηκα όσο δεν φαντάζεστε και χάρηκα πολύ που μας τιμά πού και πού με την παρουσία του και εδώ μέσα.

      Το μόνο που θα ήθελα να του πω με το θάρρος της συμμετοχής μας στο ίδιο φόρουμ, είναι ότι η διαχείριση αυτής της διανοητικής ανωτερότητας είναι πολύ δύσκολη, τόσο για να μην πέσει ο ίδιος στη λούμπα της αλαζονείας, όσο και για να μην βρεθεί τόσο πιο μπροστά από τον περίγυρό του (ειδικά μέσα σε αυτό το κόμμα...), που δεν θα καταλαβαίνει κανένας αυτά που λέει και θα τον αποκόψουν, λίγο-λίγο, από τον Πρόεδρο.

      Αλλά φαντάζομαι ότι θα τα γνωρίζει και ο ίδιος γιατί, λογικά, θα έχει "λουστεί" τις "βλαβερές" συνέπειες της διανοητικής του ανωτερότητας αρκετές φορές...

      Αν όμως τώρα βγει στη σέντρα σε τόσο κεντρικό επίπεδο, τότε οι κίνδυνοι αυτοί θα ξαναέρθουν αναβαθμισμένοι και με νέο, απειλητικό πρόσωπο. Γι' αυτό παίρνω το θάρρος και τα γράφω...

      Πάντως παιδιά, δείτε το. Αξίζει τον κόπο.

      Η καλύτεερα Ελλάδα έρχεται, παίδες, και δεν τη σταματάει τίποτα! Πρώτα ο Θεός!

      Venceremos!

      • nick avatar
        nick @ Επώνυμος 26/04/2011 14:38:00

        Να 'σαι καλά φίλε Επώνυμε!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ nick 26/04/2011 14:19:25

      Ασκήσεις ιώβειας υπομονής και επίδειξη πολιτικού λόγου υψηλού επιπέδου από το Λαζαρίδη απέναντι στον αριστερό αντάρτη Οικονομέα, στην τσιρίζουσα Κοραή, στο συγγραφέα Καμπουράκη και στους άλλους. Αξίζει να το δείτε.
      Μακριά μόνο από τις οθόνες παιδιά γιατί σε κάποιες στιγμές μπορεί να μπείτε στον πειρασμό να τις σπάσετε...

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/04/2011 14:30:13

        Τι να τις σπάσουμε, Γιάννη, δεν έχω ξαναενθουσιαστεί τόσο με την τηλεόραση εδώ και πολύ καιρό!

        Τους ξεβράκωσε κανονικά!

        Εδώ ο Καμπουράκης είχε τη λίστα με τις γνωστές "ερωτήσεις παγίδα" και τις τελείωσε χωρίς να πάρει ούτε ένα λάφυρο! Έτσι για την τιμή των όπλων!

        Μπράβο Χρύσανθε! Μα μπράβο!

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Επώνυμος 26/04/2011 14:39:00

          Χριστός Ανἐστη Επώνυμε.

          Αυτή η Κοραή θα έλεγε κανείς ότι έχει ψυχολογικά προβλήματα γυναικείας φύσεως. Δεν αντέχεται η γυναίκα...
          Πάντως στην αρχή ήταν όλα τα λεφτά όταν τους είπε κατάμουτρα ότι δεν νομιμοποιείται κανενός είδους αριστερά να διεκδικεί αποκλειστικά για τον εαυτό της την ΗΘΙΚΗ.
          Μόνο που δεν έπεσαν να τον φάνε οι ψευτοαριστερούληδες...

          Νομίζω πως θα ήταν καλό να ανέβει το βίντεο σε ξεχωριστή ανάρτηση.

          • nick avatar
            nick @ Γιάννης Φαίλτωρ 26/04/2011 14:41:57

            Συμφωνώ.
            Φάκτορα, αν μπορείς βάλε το βίντεο της συνέντευξης Λαζαρίδη σε ξεχωριστή ανάρτηση.

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ nick 26/04/2011 17:10:17

      Κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε. Συγχαρητήρια Χρύσανθε Λαζαρίδη.
      Το έχω ξαναπεί, όσο εμπιστεύομαι το Σαμαρά τον ίδιο, τόσο εμπιστεύομαι που έχει ανθρώπους σαν τον Λαζαρίδη κοντά του.

      • Loretta avatar
        Loretta @ victoria (true) 26/04/2011 17:37:31

        +100000000

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Loretta 26/04/2011 18:26:28

          Τα ΜΜΕ ομως προβαλλουν κυριως τη διαμαχη με τον Αλογοσκουφη για την απογραφη.

          • Loretta avatar
            Loretta @ ψυχραιμια 26/04/2011 19:44:06

            Τα ΜΜΕ ...κανουν αυτο που τους εχουν υποδειξει...!! Μακαρι ολοι να ειχαν την αμεσοτητα που ειχε σημερα ο Χρυσανθος Λαζαριδης...!!! Τους κατατροπωσε πολυ απλα πολυ ανθρωπινα και πανω απο ολα πολυ ΛΟΓΙΚΑ χωρις φανφαρονισμους υπερβολες .
            Μακαρι να ειχαμε περισσοτερους πολιτικους με την στοφα του Κου Λαζαριδη.

          • victoria (true) avatar
            victoria (true) @ ψυχραιμια 26/04/2011 22:47:49

            Θλιβερό, μα αναμενόμενο.

  17. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 26/04/2011 12:44:57

    Λύση υπάρχει και είναι ΜΟΝΟΝ η πλήρης και άμεση απεμπλοκή από το Μνημόνιο. ΑΥΡΙΟ έκδοση ομολόγων με οποιοδήποτε επιτόκιο!

    • Φούλης avatar
      Φούλης @ Επώνυμος 26/04/2011 13:32:38

      Αχά, αν ήταν τόσο εύκολο γιατί μπλέκουν όλοι Ιρλανδοί, Πορτογάλλοι και λοιποί ομοιοπαθούντες, με συζητήσεις για ευνοικότερη χρηματοδότηση. Ξέρετε που οδηγεί το φόρτωμα μιας χρεωμένης πιστωτικής κάρτας σε μια άλλη.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Φούλης 26/04/2011 13:59:44

        Μπλέκουν διότι και αυτοί έχουν υπαλλήλους, Φούλη μου, στην ηγεσία τους. Όπως και το δικό σου αφεντικό. Βέβαια, έδειξαν περισσότερες αντιστάσεις εκείνοι εκεί οι υπάλληλοι, από τα δικά σου αφεντικά, καθότι και οι κοινωνίες εκέί δεν έφαγαν τόσο εύκολα το κουτόχορτο που ξέρει να σερβίρει σε εμάς το ΠΑΣΟΚ.

        Δεν υπάρχει θέμα "ευνοϊκότερης" χρηματοδότησης, υπάρχει μόνον θέμα σωστού χειρισμού της οικονομίας.

        Στην Πορτογαλία αν δεν κατέρρεε η κυβέρνηση θα το είχαν αποφύγει. Αλλά η Νέα Τάξη έχει πολλά πλοκάμια.

        Γι' αυτό λέω ότι χρειάζεται διεθνές ξεμπρόστιασμα αυτής της αδίστακτης διεθνούς συμμορίας.

        Και τότε θα μείνεις άνεργος, Φούλη μου...

        • Φούλης avatar
          Φούλης @ Επώνυμος 26/04/2011 14:02:11

          Μα τι λες μένουμε εμείς οι νεοταξίτες χωρίς δουλειά? Εξακολουθείτε να μην απαντάτε πως θα αναχρηματοδοτηθεί δάνειο με σπρέντ 1100+ μονάδες με την μέθοδο σας, του τέστιν να βγούμε στις αγορές.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Φούλης 26/04/2011 14:12:21

            Τα είπα παραπάνω. Πάλι τα ίδια θα λέω;

            Στην αρχή παίρνεις δάνειο με σπρεντ 1100. Την άλλη μέρα θα είναι χαλαρά κάπου 700-800 (και ακόμη πιο κάτω), μόνο και μόνο επειδή έδειξες αυτοπεποίθηση. Παίρνεις κι άλλο, μαζεύεις το πρώτο (αφού έχεις δώσει μια τρελή απόδοση σε όσους σε εμπιστεύτηκαν, που όμως δεν θα σου κοστίσει πολύ σε χρήμα) και ξαναβγαίνεις πάλι. Σύντομα θα είναι 500 πλην και όταν θα έχει φτάσει (σε λίγες εβδομάδες) ξανά στα 400, τότε έχεις βγει από το Μνημόνιο.

            Εντωμεταξύ, μαζεύεις τα δάνεια υψηλότερου επιτοκίου και δίνεις, πάλι, τρελές αποδόσεις σε όσους σε εμπιστεύτηκαν και δημιουργείς τον ενάρετο κύκλο.

            Απλά τρικ των αγορών είναι αυτά, για όποιον έχει ασχοληθεί λιγάκι και ξέρει την ψυχολογία των αγορών. Για πότε αλλάζει, ούτε που καταλαβαίνεις.

            Σε ολόκληρη υφήλιο που διαχειρίζεται τετράκις εκ. δολαρίων και ευρώ, δεν θα βρεις πέντε-έξι τζογαδόρους για να κάνεις τη δουλειά σου;

            Κι αν τα ξέρω ο εγώ ο ψευδώνυμος Επώνυμος αυτά, σκέψου πόσοι άλλοι τα ξέρουν.

            Δεν σε θεωρώ εσένα ατομικά νεοταξίτη, εσύ είσαι απλός υπάλληλος. Αμύητος. Λες ό,τι σου λένε τα αφεντικά.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ Επώνυμος 26/04/2011 14:15:37

            Επώνυμε, την επόμενη μέρα λέτε ότι με αυτοπεποίθησην πως τα σπρεντ θα πάνε στα 700 με 800. Μπορείτε να μου εξήγησετε τον μηχανισμό διότι το μπακαλίστικο παρελθόν μου λέγει το εξής. Όταν δανείζεσαι με υψηλότερο επιτόκιο για να αποπληρώσεις παλαιότερο χρέος με χαμηλότερο επιτόκιο καταλήγεις να βουλιάζεις περισσότερο στο χρέος.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Φούλης 26/04/2011 14:28:30

            Δεν πάει έτσι. Αυτό λέει η λογιστική, η λογική των αγορών είναι διαφορετική.

            Θα ξαναπώ για μια ακόμη φορά το παράδειγμα της Εθνικής. Όταν όλοι είχαν το ελληνικό τραπεζικό σύστημα καταδικασμένο λόγω του επερχόμενου haircut, η Εθνική βγήκε με αυτοπεποίθηση και έκανε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου τον Οκτώβριο του 2010 και έγινε η πέμπτη ισχυρότερη κεφαλαιακά τράπεζα στην Ευρώπη! Με εγγυημένες καλύψεις, μεν, από τους αναδόχους, που δεν χρειάστηκε όμως να παρέμβουν διότι τελικά το 98% των μετόχων (!) συμμετείχε στην αύξηση κεφαλαίου και υπερκαλύφθηκε κάμποσες φορές. Απλώς οι ανάδοχοι τελικά πήραν μια θαυμάσια προμήθεια για την εγγύηση που παρέσχαν.

            Να σου θυμίσω τι έγινε μετά; Η Ευρώπη άφωνη κοιτούσε την Εθνική με θαυμασμό για το μπίνγκο και αυτό συμπαρέσυρε και το ελληνικό σπρεντ που για πλάκα, επιμένω, ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ, πήγε δύο εβδομάδες μετά την επιτυχημένη αύξηση κεφαλαίου από περίπου 900 σε 652! Λίγο ακόμη και θα έβγαινε η Ελλάδα στις αγορές! Χωρίς να αλλάξει τίποτε στα νούμερα της ελληνικής οικονομίας (που φαγώθηκαν να μας πείσουν ότι "δεν βγαίνουν").

            Ήρθε μετά το αφεντικό σου ο ΓΑΠ και έσωσε την παρτίδα για τους εργοδότες του με την "ασύμμετρη απειλή" των εκλογών που ξαναανέβασε τα σπρεντ σε δυο-τρεις μέρες στα 900. Ευτυχώς για τα αφεντικά, διότι λίγο έλειψε να αποκαλυφθεί η Μεγάλη Μπλόφα με το δανεισμό της Ελλάδας... Θα χάνανε μετά και Ιρλανδία και Πορτογαλία και ποιος ξέρει τι άλλο. Μεγάλη υποχρέωση θα του έχουν του ΓΑΠ, δεν θα πρέπει να τον ξεχάσουν.

            Τι κάνεις λοιπόν; Πας κι εσύ σ' αυτούς που έχουν τα ομόλογά σου και τους λες "χαμένοι για χαμένοι είστε, τουλάχιστον να κάνουμε μια απόπειρα; Βγάλτε με στις αγορές με το τρέχον επιτόκιο, ευγγηθείτε μου δηλαδή αγορά των ομολόγων μου και πιστεύω ότι θα συμβεί αυτό κι αυτό" (αυτό δηλαδή που σου περιγράφω παραπάνω).

            Επειδή οι τύποι δεν είναι αρχάριοι στις αγορές ξέρουν ότι είναι από τα παιχνίδια που βγαίνουν. Αρκεί να υπάρξει η κατάλληλη υποστήριξη και να κινηθούν διακριτικά. Θα βγάλουν ένα σωρό λεφτά και θα σώσουν και τα ομόλογά τους.

            Κάπως έτσι γίνεται και τελικά δεν θα σου μείνουν τα ομόλογα με 12% επιτόκιο. Σχεδόν αμέσως θα πας σε 9%, λίγο αργότερα σε 7% και όταν θα είσαι στο 6% θα έχεις σωθεί. Και μετά πας σε βραχυπρόθεσμο δανεισμό και χρηματοδοτείσαι με 2%, αν σου φαίνεται ακριβό το 6%. (Σε περιόδους κρίσης είναι καλό πράγμα ο βραχυπρόθεσμος δανεισμός, διότι δεν ρισκάρει πολύ ο δανειστής).

            Δεν πιστεύω ότι θα επιτρέψει η Νέα Τάξη να υλοποιηθεί αυτό το σενάριο, διότι θα είναι καταστροφικό για τα σχέδιά τους, αλλά αν το ρισκάρεις, μπορεί να βγει, διότι είναι άλφα-βήτα των αγορών. Τα νούμερα βγαίνουν μια χαρά. Και όλοι ξέρουν ότι, τελικά, ένα κράτος δεν χρεωκοπεί ποτέ. Αφήστε τους να λένε για χρεωκοπία. Δεν γίνεται αλλιώς, διότι δεν αφήνουν οι τράπεζες να γίνει αλλιώς. Όλο το τραπεζικό παιχνίδι βασίζεται στην πιστοληπτική αξιοπιστία του κράτους. Γι' αυτό και είναι τεράστιο το κόλπο με το ελληνικό χρέος, επειδή αφαιρεί μια κεντρική σταθερά του χρηματοπιστωτικού συστήματος.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ Φούλης 26/04/2011 14:48:35

            Κυρίε, ημείς οι νεοταξίται πορευόμεθα με το γνωστόν πρόβλημα της επαγωγής. Δηλαδή το ειδικόν δεν ξέρουμε αν λέγει και για το ολικόν. Όλοι οι κύκνοι ήσαν άσπροι και έτσι ενόμιζαν μέχρι την ανακάλυψην της Αυστραλίας όπου ανακαλύφθηκαν μάυροι κύκνοι. Ο νεοταξίτης Πόππερ και ο μαθητής του εβραιομασώνος Σόρρος μας εδίδαξαν ημάς τους νεοταξίτας πως το γεγονός οτί η Εθνική πήρε κεφάλαια κάποτε δεν εγγυάται πως το ελληνικό κράτος μπορεί να κάνει το ίδιο. Τα σπρεντ παρέμειναν στα 652 απαγορευτικά ακόμα και κανείς δεν σας εγγυάται οτί θα έπεφταν. Όπως επίσης πρέπει να αποδείξετε την σύνδεση της ΑΜΚ της Εθνικής με την πτώση των σπρεντ. Η οικονομική σας λογική είναι σαν τις προσευχές των πιστών. Ελπίζετε συνέχεια και όταν δακρύσει η εικόνα φωνάζετε θαύμα, θαύμα! Δεν εξετάζετε αν έχει υγρασία.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Φούλης 26/04/2011 23:27:46

            Μια χαρά το κάνει και το κράτος. Αλήθεια, γιατί δεν δοκιμάζει; Υποτίθεται ότι "αποκλειστήκαμε από τις αγορές", αλλά εγώ ξέρω ότι όποτε ζητούμε έντοκα γραμμάτια, μας δανείζουν, όχι μόνον ελληνικές, αλλά και ξένες τράπεζες.

            Αν ζητήσουμε ομόλογα και βάλουμε εγγυητές με καλή προμήθεια, αυτούς που ήδη έχουν τα ομολογά μας και τρέμουν, τι θα γίνει κε. υπάλληλε;

          • rally monkey avatar
            rally monkey @ Επώνυμος 28/04/2011 02:28:39

            Μια διευκρίνιση εδώ -από ένα επίπεδο σπρεντ και πάνω το επιτόκιο που προκυπτει δεν είναι επιτόκιο δανεισμού αλλά ένας ´κομψός ´ τρόπος για να σου πει η αγορά ´δεν σε δανειζώ ´ (αφορά τα μέσο / μακροπρόθεσμα επιτόκια που είναι και αυτά που μας ενδιαφέρουν μιας και με έντοκα γραμμάτια μηνών δεν ζει κανείς )

          • Enzo avatar
            Enzo @ Φούλης 26/04/2011 14:14:40

            το σπραϋ φουλημ εσεις το πηγατε εκει που εφτασε επιτηδες.
            εχεις και το θρασος και μιλας.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ Enzo 26/04/2011 14:49:52

            Ναι έχω θράσος και μιλάω. Δεν μας είπατε όμως πως τα σπρεντ πήραν την ανηφόρα όταν ο Χηνοφώτης και ο καθηγητής Πάκης άφηναν την Αθήνα να καίγεται για μια εβδομάδα.

          • Enzo avatar
            Enzo @ Φούλης 26/04/2011 14:59:27

            και για κοιτα μετα που ξαναπηγαν.ασε που ολα εσεις οι νεοταξιτες τα κανατε αυτα, και την Αθηνα καψατε και την Ελλαδα, αληθεια ρε παιδια απο ποτε εχουμε να δουμε φωτιες?
            ε?
            για κοιτα φουλημ τι σπραϋ σου παρεδωσε ο Καραμανλης και που τα εφτασες με τους ερασιτεχνισμους σου.

          • anonymous avatar
            anonymous @ Φούλης 26/04/2011 15:02:37

            θελατε και αλλους νεκρους και δε σας βγηκε...

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ Φούλης 26/04/2011 15:06:37

            Τελικά εμείς οι νεοταξίτες τι θέλαμε? Νεκρούς αναρχικούς χωρίς σπασμένα μαγαζιά, σπασμένα μαγαζιά χωρίς νεκρούς αναρχικούς, υψηλά σπρεντ? Αποφασίστε.

          • Αυριανιστής avatar
            Αυριανιστής @ Φούλης 26/04/2011 15:09:27

            Αυτό που σίγουρα θέλετε, είναι νεκρούς υπαλλήλους. Δημοσίους και ιδιωτικούς.

          • Φούλης avatar
            Φούλης @ Φούλης 26/04/2011 15:12:56

            Μην το λέτε εμείς οι άθεοι νεοταξίται δεν ζούμε από τα πενηντάευρα που παίρνει ο κληρικός σε κάθε μνημόσυνο, κηδεία κλπ.

          • Επώνυμος avatar
            Επώνυμος @ Φούλης 26/04/2011 23:25:53

            Σωστά. Ζείτε από τα κατοστάευρα που δίνει το σύστημα προπαγάνδας ΓΑΠ-ΔΝΤ.

  18. Θετταλός avatar
    Θετταλός 26/04/2011 13:34:40

    Η τρέχουσα οικονομική κατάσταση της χώρας μας πρόσφερε μια μοναδική ευκαιρία να μελετήσουμε επιτέλους και την "οικονομική ιστορία" από το 1821 έως σήμερα, ώστε να καταλάβουμε πως φτάσαμε σε αυτό αδιέξοδο.
    Είναι να σε πιάνει φρίκη με τη διαχρονική ρεμούλα που έχει γίνει. Έχουν γίνει απίστευτα πράγματα. Έχουν φαγωθεί τεράστια ποσά.
    Με τόσο χρήμα που έχει περάσει από τον τόπο μας θα έπρεπε να είχαμε γίνει όχι ελβετία, αλλά εκατό φορές παραπάνω.
    Τώρα καταλαβαίνω γιατί ποτέ δεν διδαχτήκαμε αυτή την πλευρά της ιστοριάς μας.
    Καλά είπαν κάποιοι πως δεν μπορεί 1000 οικογένειες (που μαζί τα φάγαν, τα τρώνε και θα τα τρώνε) να κουμαντάρουν 10.000.000 λαό και από την άλλη το εθνικό χρέος μοιραζόμενο σε κάθε έλληνα πολίτη να είναι 35.000 περίπου δολλάρια και να ζητάνε από πάνω και νέες θυσίες.
    Τι να σε κάνει και ο Σαμαράς, μήπως δεν γνωρίζει την κατάσταση; Πάλι καλά που είναι ήπιος, γιατί αν όξυνε τα πράγματα θα είχαμε εμφύλιο. Εδώ ο Καραμανλής μιλούσε για καθήλωση μισθών, και μόνο επανάσταση δεν έγινε απο τους κατά τα άλλα λαλίστατους συνδικαλίστες και τα μμε. Έτσι είναι, όποιος λέει την αλήθεια τον τρώει μαύρο φίδι, ενώ ο λεφταςυπάρχουν ζει και βασιλεύει και νέα μέτρα μαγειρεύει

  19. φωνη avatar
    φωνη 26/04/2011 13:59:25

    Το Π.Α.ΣΟ.Κ προσπαθεί να μεταφέρει τα δικά του αδιέξοδα στην κοινωνία εκβιάζοντάς την με ψευτοδιλλήματα. Επειδή η πολιτική του μνημονίου απέτυχε και αυτό το γνωρίζει η κοινωνία, επειδή το βιώνει...προσπαθούν να την εγκλωβίσουν στις επιλογές τους. Έναν χρόνο τώρα ως κυβέρνηση απειλούν και τρομοκρατούν την κοινωνία και θέλουν έτσι να την οδηγήσουν να αποδεχτεί συγκεκριμένες αποφάσεις, που μόνο με τη φοβέρα μπορεί να τις δεχτεί κανείς.
    1.Ή μπαίνουμε στο μηχανισμό ή δεν πληρώνουμε μισθούς και συντάξεις (ψευτοδίλλημα το οποίο ξεσκεπάστηκε κιόλας, μιας και τα χρήματα του μηχανισμού δεν έρχονται στη χώρα, αλλά πηγαίνουν στους δανειστές μας, από αυτά τα χρήματα το μόνο που έρχεται στη χώρα είναι επιπλέον χρέος)

    2. Η με ψηφίζεται στις περιφεριακές εκλογές ή πάω σε πρόωρες. ( ενώ δεν μπορούσε να προκυρήξει εκλογές χωρίς να ρωτήσει τα αφεντικά του)

    Τώρα συνεχίζουν το ίδιο παιχνίδι με το ψευτοδίλλημα ή μνημόνιο ή πτώχευση.
    Και βέβαια προσπαθούν και επιδιώκουν τη συναίνεση της αντιπολίτευσης. Το Π.Α.ΣΟ.Κ. για να φορτώσει αμαρτίες δικές του και στο Σαμαρά, επικαλείται τη συναίνεση,και ύστερα παριστάνει ότι ζητάει τη συναίνεση δήθεν για το καλό της χώρας. Να φημώσει τον αντιπολιτευτικό του λόγο, αυτό προσπαθεί.. Ψάχνουν και πάλι συνενόχους.
    Όσον αφορά στους παράγοντες του εξωτερικού πιέζουν την αντιπολίτευση, να συναινέσει, για να αποκτήσουν τον πλήρη έλεγχο της χώρας. Να μην τους συμβεί καμιά στραβή και βγεί ο Σαμαράς, μια μέρα και δεν πάει με τα νερά τους.

    Και η κοινωνία και ο Σαμαράς πρέπει να πουν όχι στους εκβιασμούς που επιβάλλει η αποτυχία της πολιτικής τους και η ανυπαρξία του πολιτικού τους ήθους.

    • φωνη avatar
      φωνη @ φωνη 26/04/2011 14:11:56

      2. Η με ψηφίζεται* στις περιφεριακές εκλογές ή πάω σε πρόωρες.
      *ψηφίζετε

  20. antanistimi avatar
    antanistimi 26/04/2011 14:24:28

    http://www.euro2day.gr/news/economy/124/articles/636861/Article.aspx

  21. greek news avatar
    greek news 26/04/2011 15:22:54

    Πάντως το δίλημα που έχει ο νέος είναι : Μένω Ελλάδα να υποστώ τα δύσκολα ή φεύγω για εξωτερικό να σωθώ... Αυτό πρέπει να το προσέξουμε...

  22. Misha avatar
    Misha 26/04/2011 15:56:02

    Η Πατρίδα δέχεται συντονισμένη επίθεση από το ευρωφασιστικό διευθυντήριο και το χρηματοπιστωτικό κατεστημενο των ΗΠΑ ,που κινούνται συντονισμένα, με ομοφωνία και ευελιξία τέτοια που θυμίζει Αττίλα και 1974...

    Η ΕΕ κατέληξε το σφαγείο μας...
    Ξυπνάτε συμπολίτες! Το «ανήκομεν εις την Δύσιν» καταλήγει η αγχόνη μας!

    • Enzo avatar
      Enzo @ Misha 26/04/2011 16:26:49

      τι να ξυπνησουν ? ολοι φορτωμενοι με αρνια ηταν χτες στους δρομους, εχει ακομα λιπος ο Ελληνας να καψει και το ξερουν και δυστυχως δεν υπαρχει κανεις να τους ξυπνησει ακομα, τελευταια ελπιδα του τοπου το Ζαππειο ΙΙ του Σαμαρα και ο θεος βοηθος!
      Σώσον κύριε τον λαόν σου, και ευλόγησον την κληρονομίαν σου.....!

    • Φούλης avatar
      Φούλης @ Misha 26/04/2011 18:23:01

      Απλούστατα ας καταγγείλει την σύμβαση, σιγά το δύσκολο.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Misha 26/04/2011 18:34:21

      Μπουρδες.Δεν ψηφισαν ξενοι τον Παπανδρεου ουτε ξενοι εκαψαν την Αθηνα το 2008.Ουτε ξενοι βγηκαν και ειπαν οτι η ελληνικη οικονομια ειναι τιτανικος.
      Ωστοσο η συγκριση με το 1974 ειναι διαφωτιστικη.Ελληνες τα εκαναν και τοτε ολα απο το πραξικοπημα μεχρι τις επιστολες Μακαριου αλλα δηθεν φταινε ξενοι.
      Το κολπο παντα ειναι το ιδιο : ενεργειες Ελληνων που τα κανουν θαλασσα και δημιουργουν κρισεις αποδιδονται σε ξενους ωστε να μη φταινε ποτε οι ημεδαποι.

      • Μisha avatar
        Μisha @ ψυχραιμια 26/04/2011 19:24:22

        Ψυχραιμία
        Για μια ακόμα φορά, εισαι εκτος τοπου καιχρόνου.

        Τη χουντα την έκαναν οι αμερικάνοι, ζητησαν και συγγνωμη μάλιστα.
        Στον Αττίλα πετουσαν άγγλοι πιλοτοι τα τουρκικα αεροπλάνα, τους επιασαν δικοί μας όταν έριξαν τα αεροσκάφη.
        Στη διάρκεια του πραξικοπήματος Ιωαννίδη ,ήταν στην Αθηνα ο Μωσέ Νταγιάν και εγκαταστάθηκε στο σπιτι του γαμπρου του ,του γιατρού Αλαζράκη (το επώνυμο του μαρτυρεί και τη γενιά του)

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ Μisha 26/04/2011 19:48:27

          Ναι ενταξει συνεχισε τη μυθολογια των κακων ξενων που παραπλανουν τους Ελληνες.Δε ζουμε σε αυτη τη χωρα και δεν βλεπουμε συνεχεια τα πιο απιστευτα πραγματα απο τον καθενα.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ ψυχραιμια 26/04/2011 23:24:54

        Αχ, πάλι εκεί εσύ, στην προπαγάνδα σου. Το 1974 ο Ιωαννίδης απλώς πιάστηκε κορόιδο από τους ξένους που τον έπεισαν ότι μπορεί να προχωρήσει σε ανατροπή Μακαρίου, τάχα με τις πλάτες των ΗΠΑ, που μετά του τράβηξαν το χαλί κάτω από τα πόδια. Προσχεδιασμένα, φυσικά.

        Κι ενώ τα ξέρεις αυτά πολύ καλά, συνεχίζεις να προπαγανδίζεις περί του αντιθέτου. Εδώ επιβεβαιώνεται ο ρόλος σου, με κάτι τέτοια φαιδρά που γράφεις.

        • Μisha avatar
          Μisha @ Επώνυμος 27/04/2011 10:34:42

          Επώνυμε,

          Ο Ψυχραιμίας δεν έχει ακούσει τίποτα γι αυτά...
          Ούτε πως πριν το δημοψηφισμα για το σχέδιο Ανάν ο ΥΠΕΞ του νταβατζή,Κόλιν Πάουελ έπαιρνε τηλέφωνο τρεις φορές τη μέρα τους υπουργούς του Τάσσου και τους ρωτούσε , γεμάτος «ανιδιοτελές ενδιαφέρον»,για το πώς πάνε τα παιδιά τους στο σχολείο,πώς είναι η υγεία της πεθεράς τους,αν η γυναίκα τους είναι καλή μαγείρισσα κ.ο.κ.

          Ο Ψυχραιμίας ακούει μόνο ό,τι του λέει ο Αλέξις...

  23. dimos avatar
    dimos 26/04/2011 18:51:41

    Αναθεώρηση του συντάγματος για να περάσει η αρση μονιμότητας στο Δημόσιο, μειωση των βουλευτών σε 100 , κατάργηση των προνομίων τους, αμισθί υπουργοί, κατάργηση διεφθαρμένω δημάρχων, συνδικαλιστών , νομαρχών, βουλευτών, δημόσιων υπαλλήλων με σαρωτικό πόθεν έσχες, μείωση φορολογικών συντελεστών με υπόσχεση για καμιά αλλαγή στο φορολογικό σύστημα για 10 χρόνια , μαζικές ιδιωτικοποιήσεις από άκρη σε άκρη του δημόσιου τομέα. Αυτό πρέπει να είναι το Ζάππειο 2 - αυτή είναι η ελπίδα. Πλέον μεσοβέζικες λύσεις για το δημόσιο δεν υπάρχει χρόνος.

  24. Μisha avatar
    Μisha 26/04/2011 19:40:27

    Aυτες οι προτάσεις ειναι έωλες γιατί βασίζονται στη δογματική παραδοχή περί δήθεν κακού δημόσιου τομέα και καλών ιδιωτών που (ξανά δήθεν) θα βάλουν τάξη στη χώρα.
    Από πού κι ως πού είναι καλύτερη η ιδιωτική Ουλεν απότην δημόσιαΕΥΔΑΠδεν μας το έχουν εξηγήσει ακόμα τα νεοφιλελεύθερα «σαΐνια».Μαλλον το αντιθετο συμβαινει ,όπως δειχνει η παγκοσμια εμπειρία.

  25. Μisha avatar
    Μisha 26/04/2011 19:58:55

    Γαργάρα ...

  26. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/04/2011 22:37:49

    ΠΡΟΣ ANTINEWS ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΣΧΟΛΙΑΣΤΕΣ: ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ...ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ ΟΙΣΤΡΟΣ ΣΕ ΑΡΘΡΑ ΚΑΙ ΣΧΟΛΙΑ..ΕΛΠΙΖΩ Η ΣΥΓΓΡΟΥ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΑΙ ( Ή ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ...) ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ...

  27. dimos avatar
    dimos 26/04/2011 22:52:06

    OK θα κρατήσουμε την ΟΥΛΕΝ δημ'οσια αν εκεί κολλάμε. Στο κάτω κάτω αν ο ιδιώτης είναι λαμόγιο την πληρώνει ο ιδιώτης μετοχος. Στις λαμογιές στο δημόσιο, πληρώνει ΟΛΟΣ ο ελληνικος λαός. Ας κάνουμε όλα τα άλλα και χάρισμα στα λαμόγια η ΟΥΛΕΝ και η ΔΕΗ

    • Μisha avatar
      Μisha @ dimos 27/04/2011 10:37:05

      Κάνεις τεράστιο λάθος: όταν ο ιδιωτης κάνει λαμογιές χρησιμοποιώντας κοινωνικές δομές (ρευμα, τηλεπικοινωνίες, νερό, νοσοκομεία, δρομους κλπ) την πληρωνεις ΕΣΥ κιΕΓΩ.
      Πάρε παράδειγμα με τα διόδια , την Κερατέα αλλά και τους εξοπλισμούς...

  28. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΡΟΥΜΟΓΛΟΥ 27/04/2011 11:49:43

    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΑΠΗΤΟ ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΟΙ ΕΘΝΙΚΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΕΞΕΙΣ ΤΑΜΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣῌ ΑΥΤΕΣ, ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΗΣῌ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙΣῌ ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ ΨΗΦΟΦΟΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΘΕΣΙ ΤΟΥ ΝΑ ΦΕΡῌ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΙ. ΑΝΑΠΤΥΞΙΣ ΧΩΡΙΣ ΕΝΑΝ ΙΣΧΥΡΟΤΑΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΤΟΜΕΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

  29. resistance avatar
    resistance 28/04/2011 00:03:11

    Πρέπει να καταλάβετε κάποια στιγμή ότι η λύση του "κουρέματος" δεν είναι καταστροφή όπως επιμένουν να την παρουσιάζουν, αρκεί να γίνει έξυπνα. Είναι η μόνη λύση για την Ελλάδα και είναι λυπηρό που η Νέα Δημοκρατία δεν το συζητά γιατί δήθεν τα ταμεία θα φαληρίσουν. Όλοι έχουν ξεφορτωθεί τα ελληνικά ομόλογα ή μεγάλο μέρος τους εδώ και καιρό. Η ζημιά θα είναι μηδαμινή. Για κάποιο περίεργο λόγο, όμως, η Νέα Δημοκρατία συναινεί στην μη αναδιάρθρωση. Γιατί άραγε;