#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/05/2011 19:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο εκβιασμός δεν πέρασε, τα κεφάλια έξω



Ο Αντώνης άντεξε στις πιέσεις. Ο Αλέξης τα ’ριξε. Ο ΛΑ(Γ)ΟΣ κούνησε τη φτέρη – κακό του κεφαλιού του. Η Παπαρήγα τα ’χει με τον καπιταλισμό (και όχι με τον Γιώργο).

Το χαρτί του εκβιασμού έπεσε στο τραπέζι όταν ο Παπακωνσταντίνου ξαναείπε ότι έχει λεφτά μέχρι τα μέσα Ιουλίου. Και τώρα αρχίζουν να το παίρνουν πίσω. Ήδη η πίεση από το εξωτερικό για εσωτερική συναίνεση αμβλύνεται, γιατί δεν είναι όλοι με όσους ελπίζουν ότι θα βγάλουν λεφτά με την χρεοκοπία μας.

Ο Ομπάμα στους G8 είπε ότι προσφέρει απλόχερη στήριξη στις χώρες της ευρωζώνης, για τον χειρισμό της κρίσης χρέους της Ελλάδας και ήδη οι Ευρωπαίοι διαπιστώνουν ότι δίνει απλόχερη πολιτική στήριξη στην Ελλάδα και σε όσους δεν κερδοσκοπούν από την χρεοκοπία της.

Στην ίδια γραμμή και ο Σαρκοζί –"Εάν αναδιάρθρωση σημαίνει ότι ένα ευρωπαϊκό κράτος δεν θα εξοφλήσει τα χρέη του, τότε η λέξη δεν θα ανήκει στο γαλλικό λεξιλόγιο. Είναι σαφές, απλό, καθαρό", υπογράμμισε, μετά τη σύνοδο κορυφής του G8 στο Ντοβίλ ο πρόεδρος της Γαλλίας και πρόσθεσε: "Το σπουδαίο είναι ότι θα υπερασπιστούμε και θα υποστηρίξουμε το ευρώ και την αλληλεγγύη στο εσωτερικό της ευρωζώνης. Δεν θα υποχωρήσουμε καθόλου σ' αυτό το πεδίο της αξιοπιστίας".
Ο πρόεδρος του Eurogroup Ζαν Κλοντ Γιούνκερ, που μας έλεγε ότι καταβολή της επόμενης δόσης από το ΔΝΤ είναι αμφίβολη, τώρα λέει ότι δεν είπε τίποτε φοβερό, αλλά απλώς ότι «σύμφωνα με το καταστατικό του ΔΝΤ, η καταβολή μπορεί να γίνει μόνο εάν η αναχρηματοδότηση για περίοδο 12 μηνών είναι εγγυημένη. Είναι δεδομένο, όχι σχόλιο».

Και ο προσωρινός αντικαταστάτης επικεφαλής του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου Τζον Λίπσκι δηλώνει στο CNBC ότι οι συζητήσεις για την Ελλάδα συνεχίζονται όσον αφορά την επόμενη δόση του δανείου της Ελλάδας και δεν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία για την καταβολή της επόμενης δόσης. «Έχουμε σε εξέλιξη με τις ελληνικές αρχές ένα πρόγραμμα που υποστηρίζεται από τους ευρωπαίους συνεργάτες μας και αυτό το πρόγραμμα δεν συμπεριλαμβάνει καμία αναδιάρθρωση ή οτιδήποτε τέτοιο», ξεκαθαρίζει.
Ο επικεφαλής της Κεντρικής Τράπεζας της Ολλανδίας, Νουτ Βέλινκ, εκφράζει τη βεβαιότητα ότι το ΔΝΤ θα αλλάξει τη τοποθέτηση, και θα ξεμπλοκάρει την 5η δόση.

Ο διοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος Γιώργος Προβόπουλος, τέλος, χαρακτηρίζει στο διεθνές πρακτορείο "Μάρκετ Νιους" ως παντελώς γελοίες τις συζητήσεις για έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 27/05/2011 19:47:38

    Η Credit agricolle είναι λίγο πριν την πτώχευση πείτε του Σαρκοζί

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Orestios 27/05/2011 19:53:15

      Είπ' ο γάδαρος τον πετεινό τσεφάλα!
      Με Τρισέ και Λαγκάρντ να τρομπάρουν ορρό, που πάς ρε διασωληνωμένε Καραμήτρο;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Θείος 27/05/2011 21:01:49

        Τυπώνουν ευρώ ή σώζουν το δολλάριο?????

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 27/05/2011 19:51:10

    Άρα;
    Αυτό το Σαββατοκύριακο θ' ανάψουν τα τέλια και θα καεί το πατάρι.
    Η παρτίδα είναι πιά μόνον για ψύχραιμους. Μακριά τ' αναμμένα κεφάλια από σπινθήρες.

    • σίγουρος avatar
      σίγουρος @ Ο Θείος 27/05/2011 19:58:32

      Το γλέντι να κρατήσει για Σαββατοκύριακο, από Δευτέρα όμως θα μυρίσει και πάλι μπαρούτι... Έχουμε μπει σε μεγάλη περιπέτεια...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 27/05/2011 21:15:42

      Έλα Θείο, άσε τους χρησμούς, καν' το πιο λιανά...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ο Θείος 27/05/2011 21:38:06

      Δηλαδή; Αγοράζω ή να περιμένω; Διότι "Υπάρχουν Λεφτά!"

  3. kiki avatar
    kiki 27/05/2011 19:51:17

    Εγραφε ο σταθης, οτι αυτος ο Λιπσκι, μοιαζει με σεριφη του Κεντακυ.
    Περαν αυτου ο Λιπσκι, εγκατασταθηκε επι πινοσετ στην Χιλη, και τους αλλαλιασε , και ειπαμε ποιος δικος μας ηταν εκει απο τα παιδια του Σικαγου, ο συζυγος της Λουκας, ναι ναι θυμαμαι.
    Ωραιους φιλους εχει ο ΓΑΠ, με εκβιασμους και απειλες , και εγω δεν ειπα ετσι αλλα αλλιως,
    δεν ντρεπεται ο Γιουνκερ, κοτζαμ προεδρος, φτηνος εκβιαστης, με το αζημιωτο παντα.

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ kiki 27/05/2011 19:54:16

      Εμ, άς προσέχαμε τόσα χρόνια, αντί να σαβουρίζουμε μακαρονάδες στη Ραφήνα!

  4. Y. avatar
    Y. 27/05/2011 19:54:08

    Την μη καταβολή της επόμενης δόσης, οι πρώτοι που θα το γνώριζαν, θα ήταν οι χρηματαγορές και οι τράπεζες. Και σήμερα το ΧΑΑ θα έσπαγε το 1000άρι, τα σπρέντς στα 4500, και θα είχε αδειάσει ο και του πουλιού το γάλα
    Αρα...?

    • Y. avatar
      Y. @ Y. 27/05/2011 20:17:41

      ...ένα πράμα δε πρέπει να φοβώμαστε....το φόβο (κάπου το διάβασα και μ’άρεσε)

  5. ΑμανΤοΜατιΜου! avatar
    ΑμανΤοΜατιΜου! 27/05/2011 20:00:53

    Τελικά μάλλον τόχει χάσει κι ο Αδωνις για να του προτείνει παράδειγμα της παρούσης καταστάσεως την διαφωνία των δύο ηγετών στην Ναυμαχία της Σαλαμίνας, του Ευρυβιάδη και του Θεμιστοκλέους.
    Εκεί, και οι δυο, ακόμα και διαφωνώντας, ο καθενας με την στρατιωτική και πολιτική του ευφυία ανάλογα, αγωνιζόνταν ΕΝΑΝΤΙΟΝ του εχθρού και τα κατάφεραν.
    Εκείνο που φέρνει κοντύτερα το παρελθόν και προβάλλεται στο δύστοινο παρον μας, ειναι ό,τι έγινε 100 χρόνια μετα την ένδοξη απάντηση των Ελλήνων, ενωμένων και αποφασισμένων, στην επιθεση των Περσών.
    Η Ανταλκίδειος ειρήνη! οι αδιάκοποι πόλεμοι μεταξύ τους, κατάφεραν μεσα σε 100χρονια, τους υπερήφανους Έλληνες να προστρέξουν στις αυλές του Αρταξέρξη του Β με τον Ανταλκίδα, για να του ζητιανέψει για την ευσπλαχνία του!
    Ανταλκίδας η κλαπαρχίδας ο Γιώργος, το μόνο που στέκει συμπάσχον διπλα του και αγωνιόν είναι το συντεταγμένο πλήθος των Φρονήμων ΝΕοταξιτών, υπαλλήλων του "Μεγάλου Βασιλιά" που εδώ και 35 χρόνια ψωμιζονται στις τραπεζές του!


    ΚΑι για του λόγου το αληθές, Αδωνί μου!
    "Η Ανταλκίδειος ειρήνη (ή Βασίλειος ειρήνη ή Ειρήνη του Βασιλέως) ήταν η έκβαση του Κορινθιακού πολέμου, που σηματοδότησε το τέλος του.

    Οι Σπαρτιάτες(ΠΑσοκ-Λαος-Νδόρα) εξαντλημένοι από τον πόλεμο με τους Αθηναίους, τους Θηβαίους, τους Ευβοείς και τους λοιπούς Έλληνες έστειλαν ένα ναύαρχό τους, τον Ανταλκίδα(Γιώργο τον ΔελταΝηΤαυφόρο), να υπογράψει ειρήνη με τους Πέρσες του Αρταξέρξη Β'(ΕρωΠέους της Μερκελ) (386 π.Χ.). Οι όροι αυτής της ειρήνης ήταν να κρατήσει η Περσική Αυτοκρατορία, που είχε υποστηρίξει τις υπόλοιπες πόλεις εναντίον της Σπάρτης, τις πόλεις των Μικρασιατικών παραλίων και η Αθήνα τις κληρουχίες της στη Λήμνο, την Ίμβρο και τη Σκύρο.( ΤΟ ξεπούλημα δηλαδή !!!!)

    Μετά την Ανταλκίδειο ειρήνη επικράτησε για λίγα χρόνια ηρεμία στον ελληνικό κόσμο, ωστόσο άρχισαν και πάλι οι συγκρούσεις, αυτή τη φορά μεταξύ Βοιωτών και Σπαρτιατών. Ο νέος αυτός πόλεμος κατέληξε στην κατάρρευση της Σπαρτιατικής ηγεμονίας, φέρνοντας στο προσκήνιο τους Θηβαίους με τη Θηβαϊκή ηγεμονία."

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 20:10:08

    To ΜΕΓΚΑ ειπε μολις, οτι στην Προταση Επαναδιαπραγματευσης απο Κοινου , ολοι το ΓΑΠ απαντησε " θα πρεπει να συμφωνησει η Τροικα" και οχι " δεν το επιτρεπει η Τροικα"........
    Θα βγει σε δηλώσεις τωρα...,

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 20:15:59

      Ο Τεντερης πρεπει να με διαβασε.. !!... ΜΕΓΚΑ βλεπω?

      ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 20:18:29

      Τσιμας, σολο ντεκλαρε πρασινια στη μεση... 50-5ο αλλα "ο Αντωνης δεν ηθελε να χρεωθει το ΟΧΙ ξεκαθαρα" χαχαχαχαααα..... ρεαλιστικοτατος !
      "Τουμπας = μαρτυρας υπερ ΓΑΠ !"
      "καχυποψια στην Ευρωπη για τους Πολιτικους της Χωρας"
      χαχαχαα
      ντιν νταν ντον

      ΠΠ

      • kiki avatar
        kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 20:20:46

        Μη μου μαλωνεις το παιδι ,
        θα ανοιξω το ρημαδι και θα με κλεισει,
        μη με τσιγκλας ,
        εχω και εγω τα απωθημενα μου.

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 20:39:19

        Ο τσίμας πήγε να κάνει ερμηνεία και τα έκανε σκ....τα

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 20:29:50

    Ολοι βλεπετε οτι με το ΟΧΙ στη Συναινεση απο Αντωνη εχασαν τον υπνο τους οι Δανειστες !!!!... σε απολυτο πανικο ! ξυπνησε ο Γψαδορος μεσα τους... πεταε χολη δεξια κ αριστερα !! καταλυουν Δημοκρατικες Διαιδικασιες !!
    ΑΥΤΟΥς ΜΑς ΕΦΕΡΕ ΤΟ ΓΑΠ !!! ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥς ΤΥΠΟΥΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑς ΑΓΟΡΑΣΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ !!!
    Φανταζεστε τι εχουν να παθουν εαν απαιτησουμε το 5% οσων εργαφα?? χαχαχααααα.... ΓΙΑΤΙ γουσταρω τόσο πολυ???
    ΓΙΑΤΙ γουσταρω Δευτερα Αγορες σε τιλτ μοντ?
    ΓΙΑΤΙ γουσταρω CDS's στο Ταβανι??
    Γιναμε ολοι μαρτυρες του χαρακτηρα αλλα και τωνπροθεσεων των Δανειστων!!!
    ΒΓΗΚΑ αληθεινος και δεν εχετε δει τιποτε ακομη... στις ΗΠΑ ειναι νωρις 1.30 το μεσημερι... θα γινει χαμος !!!

    Σας κανει εντυπωση η παρεμβαση Βαρδη??? χαχαχαχαχαχα μεσα στους Δανειστες μιλαει και ο Βαρδης?? τι ζορι τραβαει αυτος?? εχει αγορασει ευρω? εχει CDS? ΠΟΙΟΣ εισαι εσυ κυριε που θα κανεις και υποδειξεις στους Πολιτικους?? ΠΟΙΟΣ? θα βγει και ο Μπομπολας αυριο?? χαχαχαχαχαχ

    ΒΛΕΠΕΤΕ τι συμβαινει?? Τωρα αρχιζει το παρτυ !! σε σιεστα και πατρε ρετσινες και φραπεδες... σε αναμονη της Πρασινης θεατρικης παραστασης

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 20:56:59

      Έτσι.
      Να ξέρουμε ποιούς θα βάλουμε φυλακή

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 20:37:47

    ΓΑΠ.... διαβαζει οτοκιου φυσικα !
    " εξ αρχης επιδιωξα της συνεργασια"... χαχαχ ναι εσυ και ενα τηγανι.
    " εγγυηση σε οσους την Ελλαδα αμφισβητουν" = απο αγγιλκη μεταφραση !!!!
    " κοινες θεσεις στις διαπραγματευσεις με τους εταιρους μας, απο κοινου" - καμι σχεση... διαψευδει τον εαυτο του και το ΜΕΓΚΑ !
    " συνεργασια με δυναμεις που εχουν κοινους στοχους" - δες Τροικα
    " να κοψουμε καθε κουβεντα σε αυτους που διακινουν καταστροφικα σεναρια περι εξοδου μας απο το ευρω " - δες Δαμανακη..αχχαχαχααα τι ΠΑΣΟΚΟΣ τι σταχτης
    " Οι πολιτες εχουν βαλει πλατη σε αυτη την προσπαθεια" - εσυ και οι φιλοι σου
    " τωρα ανακτιεται η αξιοπιστια της Χωρας μας" οι Δανειστες το γνωριζουν?

    αυταα....ααα....αααα ανεμενομενος, χεσμεντεν... αλλα εχει υποσχεθει εξω και αλλα του προεκυψαν !!... χαχα τι κριμα !

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 20:59:15

      Ή είναι στην καρακοσμάρα του και δεν κατάλαβε τί έχει γίνει, ή έχει πάρει κάτι.
      Δεν εξηγείται

  9. Y. avatar
    Y. 27/05/2011 20:46:42

    Ντόρα, στο σεμινάριο που κάνει, “...να δημοσιευθούν τα πρακτικά της σημερινής συνσκεψης”
    Αχουουού...
    Αντώνη εδώ και τώρα, για βγάλε τα πρακτικά του ’92 που παρευρίσκετο κι ο μπαμπάκας της, αυτά με το σκοποιανό?
    Και βάλε να βγάλουν από τα αρχεία της ΝΔ, τα σχετικά της συγκυβέρνησης του ‘89, με τις Συμβάσεις του ΟΤΕ με Κόκκαλη?
    Ρόμπες. Όλους....

  10. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 20:51:21

    Ο Λοβερδος λεει οτι το ΓΑΠ προτεινε επαναδιαπραγματευση με Τροικα!!!
    Ειδατε πως χανεται η μπαλλα?
    Μονο την Φορολογικη Πολιτικη θα Επαναδιαπραγματευτουμε με την Τροικα?? - Ασχετο αλλα αυτο λενε !
    οι ΠΑΣΟΚΟΙ και το ΜΕΓΚΑ βαφτιζουν αποψε την ΑΛΛΑΓΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ σε Αλλαγη Φορολογιοκης Πολιτικης !! δλδ να μην γινουν και ρομπες!! Ποια η διαφορα? ΚΑΜΙΑ ! λενε ναι αρχικα σε αλλαγη ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ !
    θα μας αφησουν μωρε οι Δανειστες ή τσαμπα αγχωνεται το αγορι ο Λοβερμαν??
    Με το ζορι συμβωνια... για να μπαλωσουν την Αλλαγη Πολιτικης !! και να βγει λαδι το ΓΑΠ.. αλλα θα φαει πορτα απ την Τροικα !!! διοτι αλλα εχει υπογραψει και υποσχεθει !!!

    Εκει πας με ολους του Πολιτικους Αρχηγους ΜΑΖΙ !!! δεν παιρνεις σημειωσεις...

    ΠΠ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 27/05/2011 21:00:33

      Άλλα είπε το GAP, άλλα λέει ο Λοβέρδος. Μετά ξαναλλέει πως συμφωνεί με το GAP.
      Αλλαλούμ, τα έχουν χάσει.

  11. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 27/05/2011 20:59:19

    ΜΟΛΙΣ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΔΙΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΕΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ
    ************************************************************
    Συμπέρασμα : " MEA CULPA "

    - Θα κάνω ότι κάνω και οι εκλογές , ¨σύμφωνα με το Σύνταγμα ¨ που δεν τηρεί , θα γίνουν το 2013 !

    - Έχουμε τη ¨λαϊκή εντολή¨ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ( ! ) , σύμφωνα με το προεκλογικό ¨ λεφτά υπάρχουν ¨ και το μεταεκλογικό ¨λεφτά δεν υπάρχουν¨ , Νόμος δίωξης για ¨αθέτηση πολιτικών υποσχέσεων ¨ και ¨συμβολαίων με το λαό¨ δεν υπάρχει . Η πολιτική δεν έχει τιμή , αλλά μόνο τιμές συναλλαγής .

    - ¨Θέλω¨ την συνεργασία , αλλά στην βάση των ειλημμένων και προσυνεννοημένων αποφάσεων με τους φίλους μου στην ¨Σοσιαλιστική Διεθνή¨ και τις άλλες ¨Λέσχες¨ .

    Ύφος ( υποκειμενική εκτίμηση που μπορεί να είναι ¨λάθος¨ ) :

    Αδόλφου στις τελευταίες του ώρες στο Μπούνκερ της Καγκελαρίας , χωρίς να κινδυνεύει όμως άμεσα από τα ¨συμμαχικά στρατεύματα¨ , αλλά από φίλια και εχθρικά πυρά ...

    ¨Μάλλον¨ δικτατορία έχουμε ...

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΝΤΑΝΤΟΝ 27/05/2011 21:01:15

      Μάλλον????????

  12. zame avatar
    zame 27/05/2011 21:40:56

    η Παπαρηγα ειπε μια αληθεια ομως σημερα στο βραδυνο δελτιο..
    που ερμηνευει αυτο το μεγαλο ΑΛΜΑ στην ΙΣΤΟΡΙΑ που εκανε ο Καπιταλισμος..(εχει παρα πολυ & δυσκολο δρομο ομως ακομα) δηλαδη την επαναπροσεγγυση της Αριστερας ..απο τα αριστερα της...καταστρεφοντας ενα μεγαλο κομμάτι "δόλιου"πλούτου..με στοχο την ισορροπία..
    (για να μην "παιζει" και μονος του..)

    • ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
      ΝΤΑΝΤΟΝ @ zame 27/05/2011 22:05:12

      Φοβερή ¨μαρξιστική ανάλυση¨ από την κυρία Αλ. Παπαρήγα .

      Μάθαμε πως :

      Α. Δεν υπάρχει καπιταλισμός και καπιταλιστικός τρόπος παραγωγής , αλλά ¨κυριαρχία των μονοπωλίων…¨

      Β. ¨Ανάμεσα στα κράτη μέλη…υπάρχει οξύτατος ανταγωνισμός…¨ .

      Ποια είναι τα κράτη μέλη που καθορίζουν τον ανταγωνισμό αυτό , δεν έχουν όνομα ; Γερμανικό 4ο Ράιχ , Αγγλικός – Γαλλικός ιμπεριαλισμός ;

      Μήπως είναι ο ανταγωνισμός μεταξύ του ελληνικού κράτους με αυτό του Λουξεμβούργου;

      Ο κυρίαρχος ανταγωνισμός δεν είναι ¨μεταξύ των κρατών μελών¨ της Γερμανίας, της Γαλλίας , της Αγγλίας και της Ιταλίας , με -παράλληλο- ανταγωνισμό και συμμαχία με τις ΗΠΑ ( που πολλές φορές εκφράζεται και με ¨διμερή συνεργασία¨ ενός από αυτά τα ¨κράτη μέλη¨ με την ¨Υπερδύναμη¨) ;

      Γ. Η λεγόμενη ¨οικονομική ανισομετρία¨ ( Νέο-Κ.Κ.Ε. ορολογία ) μεταξύ των ¨μονοπωλίων¨ παράγει την ¨πολιτική ανισομετρία¨ και όχι η οικονομική ανισομετρία – μεταξύ των κρατών- και των επεκτατικών ιμπεριαλιστικών πολιτικών τους ;

      Τελικά για το Κ.Κ.Ε δεν υπάρχει ιμπεριαλισμός – ΚΑΠΟΙΩΝ ΚΥΡΙΑΡΧΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΑ ¨κρατών μελών ¨ και των Εθνικών Αστικών τάξεων τους που προκαλεί όλες τις ¨ρίξεις¨ που ζούμε σήμερα , αλλά η ¨οικονομική ανισομετρία μεταξύ των διαφόρων ανά τον κόσμο μονοπωλίων¨ ;

      Δ. Επείγει όπως λέει η δημιουργία ¨παλλαϊκού κινήματος¨ ( δηλαδή και ¨διαταξικού¨ , διαφορετικά δεν μιλάμε για ¨παλλαϊκό¨ κίνημα αλλά για ένα αποκλειστικά ¨εργατικό¨ κίνημα ) και στο τέλος καταλήγει στο να προτείνει-βασικά- να επικεντρωθούμε στην ¨ενίσχυση των εργατικών συνδικάτων¨ σαν απάντηση σε ότι ζούμε και ότι έχει δρομολογηθεί σήμερα ( εθνική και ταξική υποτέλεια και εκμετάλλευση );

      Δηλαδή μας λέει ότι κατά την διάρκεια της τελευταίας -ανοιχτής- γερμανικής κατοχής έπρεπε το Κ.Κ.Ε να μην ιδρύσει το ΕΑΜ , αλλά να επικεντρωθεί σε ¨αγώνες¨ μέσα στην κατοχική Γ.Σ.Ε.Ε. και σε -συνδικαλιστική- οργάνωση αποκλειστικά η κυρίαρχα στους ¨τόπους εργασίας¨ καταπολεμώντας τα ¨γερμανικά , αγγλικά και ελληνικά μονοπώλια¨ ΄;

      Τέλος δεν μας λέει η ¨δήλωση¨ της κ. Παπαρήγα εάν είναι υπέρ της άμεσης ανατροπής της κυβέρνησης Παπανδρέου και του Μνημονίου , με εκλογές ή ¨δημοψήφισμα¨ , με την σχετική κινητοποίηση με αυτό τον στόχο του ¨λαϊκού -εργατικού κινήματος¨ ( ¨έξω και μέσα από την Βουλή ¨ όπως συνήθως λέει ) Η΄ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ ΤΟ ¨ΕΡΓΑΤΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ¨ , αλλά ο ¨ενδιάμεσος στόχος¨ ( μην γελάτε ) της ¨κατάληψης της εξουσίας από την εργατική τάξη¨ που θα αναλάβει την διαχείριση των ¨μονοπωλιακών επιχειρήσεων¨ ( μην τρομάζετε φίλοι μου αστοί , οι ¨μικρές¨-μη μονοπωλιακές καπιταλιστικές επιχειρήσεις , ίσως και τα Ολιγοπώλια , μάλλον θα επιζήσουν , είναι θέμα ¨ερμηνείας¨…) .

      Δεν είναι αξιοπερίεργα όλα αυτά ; Δεν προκαλούν θυμηδία και απορία ;

  13. zame avatar
    zame 27/05/2011 21:58:26

    ..που εδω που τα λεμε.. με "μαμουνια" την εβγαλε....
    δλδ. (δημιουργω προβλημα & πουλω την λυση του)