#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/07/2011 10:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο εθνοσωτήρ και εθνοπροστάτης Ευ. Βενιζέλος

 

Η χθεσινή  εμφάνιση του  Αναπληρωτή Πρωθυπουργού (μη γελάτε έτσι συστήνεται) και Υπουργού Οικονομικών στη Βουλή, ήταν κοινοβουλευτικά και πολιτικά απαράδεκτη.

Θυμίζει εποχές του αποφασίζομεν και διατάσσομεν.

Δεν νοείται ο Αντιπρόεδρος, μιας δημοκρατικά εκλεγμένης κυβέρνησης,  να ….δίνει εντολή στην Αντιπολίτευση να ακολουθεί την πολιτική της  και μάλιστα με ..στρατιωτική πειθαρχία!

Αυτό είναι ανήκουστο!

Εδώ απλή πειθαρχία δυσκολεύονται να επιβάλλουν στους δικούς τους βουλευτές, την απαιτούν από την αντιπολίτευση;

Μάλλον απέκτησε κακή νοοτροπία από το σύντομο πέρασμά του από το Πεντάγωνο.

Η κυβέρνηση δεν μπορεί να δίνει εντολές, ούτε στα κόμματα της αντιπολίτευσης, ούτε στον λαό.

Τον λαό τον υπηρετεί. Δεν τον ποδηγετεί.

Τα κόμματα δε της αντιπολίτευσης τα έστειλε στη Βουλή ο λαός για να ελέγχουν την κυβέρνηση.

Αυτή είναι η δουλειά τους!

Όχι να την ακολουθούν και μάλιστα με στρατιωτική πειθαρχία!

Και όταν  ή κυβέρνηση εφαρμόζει λάθος πολιτική, όπως κάνει μέχρι σήμερα, τότε η αντιπολίτευση όχι μόνο υποχρεούται να μην ακολουθεί, αλλά  είναι δημοκρατικό και πολιτικό της καθήκον  να στηλιτεύει την κυβερνητική ανεπάρκεια. Και να φιλοδοξεί να την οδηγήσει στις κάλπες για να την διαδεχθεί.

Πολύ φοβούμαι ότι ο κ. Βενιζέλος ξεφεύγει…

Είναι και καθηγητής Συνταγματικού Δικαίου.

Θα  τον ακούνε οι φοιτητές του και θα σκίζουν τα πτυχία τους…

Τέτοια τους μάθαινε στα αμφιθέατρα;

Επιπλέον, αυτή η συμπεριφορά του κ. Βενιζέλου προδίδει και μια υπέρμετρη αλαζονεία και έπαρση.

(Ας θυμηθεί λίγο ότι αυτό ακριβώς πλήρωσε το 2007, αλλά όπως φαίνεται έξις Δευτέρα φύσις.)

Μήπως πιστεύει ότι κατέχει την εξ αποκαλύψεως αλήθεια και απαιτεί από τους άλλους να τον ακολουθούν με στρατιωτική πειθαρχία;

Είναι τόσο αιθεροβάμων;

Γιατί η πολιτική του συνηγορεί προς την αντίθετη κατεύθυνση.

Σε σύντομο χρονικό διάστημα έχει παρουσιάσει τόσα  ήξεις-αφίξεις  και τόσες ανακολουθίες, που και να ήθελε κανένας να τον ακολουθήσει, τον φοβίζει.

Και φοβίζει ακόμα περισσότερο μια κυβέρνηση, που ξεκίνησε με το …αθάνατο «λεφτά υπάρχουν», μας οδήγησε  στο ΔΝΤ, προκειμένου να μας σώσει και τώρα συζητάει την πτώχευση της χώρας, για να μας …ξανασώσει!

Από τα «λεφτά υπάρχουν» μέχρι την «selective default» ή τη μερική στάση πληρωμών, που είπε ο κ. Παπανδρέου, η απόσταση είναι τεράστια!

Νομίζω ότι ο κ. Βενιζέλος, φλερτάρει με επικίνδυνα μονοπάτια.

Αν συνεχίσει έτσι, πολύ φοβούμαι, σε λίγο θα απαγορεύσει και τις εκδηλώσεις διαμαρτυρίας.

Η αντίθετη άποψη μπορεί, κατά τον κ. Βενιζέλο, να  θεωρείται ότι δεν διευκολύνει το …..έργο της κυβέρνησης! Και αφού αυτό το έργο είναι….εθνοσωτήριο, τότε όποιος αντιτίθεται βλάπτει το …εθνος.

Δεν ξέρω, αν το προσέξατε, αλλά  στην ομιλία ο κ. Βενιζέλος είπε ότι δεν θα αφήσει κανέναν να παίξει «με το μέλλον του έθνους»!!!

Εθνοσωτήρ και Εθνοπροστάτης!

Αντιλαμβάνομαι ότι η κυβέρνηση βρίσκεται αντιμέτωπη με  δυσάρεστες και σκληρές αποφάσεις, αλλά τα ήθελε και τα έπαθε!

Ο κ. Παπανδρέου έκανε τα πάντα για να ανατρέψει τον Καραμανλή. Φώναζε για πρόωρες εκλογές από τον Μάρτη του 2008. Χρησιμοποίησε τον θεσμό του Προέδρου της Δημοκρατίας για να εκβιάσει πρόωρες εκλογές. Είπε, εν γνώσει του, τερατώδη ψέμματα για να κερδίσει τις εκλογές (τις οποίες θα κέρδιζε ούτως ή άλλως). Υστερα έχασε έξη μήνες σε άσκοπα ταξίδια για να μας ανακοινώσει από το Καστελόριζο ότι μπαίνουμε στο γνωστό Μηχανισμό. Σχεδόν ενάμισυ χρόνο εφαρμόζει ένα βάναυσο πρόγραμμα λιτότητας που διαλύει την κοινωνία και οδηγεί εκατοντάδες χιλιάδες συμπολίτες μας στο περιθώριο.

Και μετά από όλα αυτά έχουν το θράσος και προκαλούν;

ΚΡ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/07/2011 10:40:42

    Όταν η αστυνομία απογυμνώνεται από μέσα κατά της εγκληματικότητας (τα περιπολικά της Αμέσου Δράσεως δεν έχουν λεφτά για σέρβις και ανταλλακτικά) και ταυτόχρονα ενισχύεται σε μέσα καταστολής (ΜΑΤ), δεν είναι προφανές ότι μεταβαίνουμε σε ένα σκληρό ολοκληρωτικό καθεστώς που με διάφορα προσχήματα θα επιχειρήσει να περιορίσει δραστικά και βίαια την ογκούμενη διαμαρτυρία του κόσμου;

  2. εξυπνάκιας avatar
    εξυπνάκιας 15/07/2011 10:42:08

    ναι έχουν το θαρρος και προκαλούν, όπως και εσείς

  3. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/07/2011 10:46:12

    Βλέπω ότι επιβεβαιώνεις πλήρως το ψευδώνυμό σου.

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ Αυριανιστής 15/07/2011 11:09:23

      Μπα! ΒΛΑΚΑΚΙΑΣ έπρεπε να λέγεται...

  4. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/07/2011 10:49:37

    Μήπως φτάσαμε σε τέτοιο σημείο, ώστε μπερδεύουμε πιά τους Βενιζέλους, παλαιότερους και νεότερους;

  5. ΗΛΙΑΣ avatar
    ΗΛΙΑΣ 15/07/2011 10:53:47

    Αν μπορούσε να ρωτήσει κάποιος τον κ. Βενιζέλο : Την φορολογική του δήλωση την συμπληρώνει μόνος του ;;; Μπορεί ;;;

  6. blue nile avatar
    blue nile 15/07/2011 11:03:48

    Aν εξετάσει ειδικός τη περιπτωση της ψυχοσφαίρας του Βενιζέλου τα συμπεράσματα μπορεί να αφήσουν άφωνο πολύ κόσμο.
    Ο άνθρωπος παρουσιάζει προβλήματα που δεν έχουν να κάνουν με μια ποσοτική υπερβολή τύπου υπέρμετρης εγωπάθειας ή κάποιας νεύρωσης.
    Είναι έξυπνος όμως αυτοαναιρείται με χαρακτηριστική ευκολία και δεν μπορεί να διαχειριστεί την εικόνα του. Ορισμένες στιγμές βγάζει κάτι το απίστευτα ανισόρροπο.
    Το κρίσιμο ερώτημα είναι αν μπορεί να θεωρηθεί ότι η συμπεριφορά του είναι προεόρτιο μελλοντικά εμφανιζόμενης ποιοτικής διαστροφής...
    Ωραία τα πάμε...πρωθυπουργός με δυσγλωτία που σπάει τα κοντέρ και να μην ξεχνάμε ότι άνθρωπος άγλωσσος είναι και άνθρωπος άσκεπτος.
    Αναπληρωτής πρωθυπουργός που ίσως να φλερτάρει με τη παράνοια...
    Κοντά τους συμπληρώνει το μοιραίο τρίο ο ογκώδης διοπτροφόρος, μέγιστο παράδειγμα πολιτικού παχυδερμισμού...
    Βοήθεια μας...

  7. tiramola avatar
    tiramola 15/07/2011 11:06:34

    Κώστα μην το φοβάσαι το Βενιζέλο.
    Δεν είναι ανάγκη να ξοδεύεις μελάνι προκειμένου να αποδομήσεις έναν πιθανό δύσκολο αντίπαλο για τον Σαμαρά.
    Ο Βενιζέλος εν τέλει τόλμησε.
    "Δεν βάζω τα προσόντα μου στον τόκο γιατί θα χάσω το κεφάλαιο της ιστορίας"
    Θα καεί?Το πιθανότερο.
    Κάποιος όμως πρέπει να κάνει τη βρώμικη δουλειά για να έρθει μετά ο Αβραμόπουλος να κάτσει άνετος στην καρέκλα να ξεκουραστεί...

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ tiramola 15/07/2011 11:21:18

      Που είσαι βρε Τιραμόλα,
      Σ' εχω χάσει.
      Ολα καλά; Γιατί έχεις καιρό να εμφανιστείς.
      Ουδόλως ανησυχώ για τον Βενιζέλο.
      Δεν αμφιβάλλω οτι τόλμησε και ενδεχομένως αυτό που έχει στο μυαλό, να διαδεχθεί τον Παπανδρέου, να το πετύχει τελικά, αλλά αυτό αφορά στον ίδιο και όχι τη χώρα.
      Για τον Αβραμόπουλο τα έχουμε πει και άλλες φορές και ξέρεις οτι συμφωνούμε.
      Ηθελα, όμως, την άποψη σου για τα μνημόνια...

      Την καλημέρα μου

      • nostos avatar
        nostos @ Κώστας Ροδινός 15/07/2011 11:47:40

        O xristos kai i panagia, o tiramola blepei oti to pasok tha fygei... !!

        • tiramola avatar
          tiramola @ nostos 15/07/2011 11:57:36

          Θα φύγει αφού θα καταποντιστεί στις εκλογές με τα μέτρα που παίρνει.
          Φυσικό δεν είναι στη χώρα όπου η κυρίαρχη λογική είναι ότι πάντα φταίει κάποιος άλλος?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 15/07/2011 11:47:40

        Τιραμόλα,

        Να υποθέσω οτι στα περί ....συνομωσίας αναφέρεσαι σ' εκείνους τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ που ...έβλεπαν Ιουλιανά μέρα μεσημέρι!

        Ασχέτως κομματικών προτιμήσεων η μόνη πολιτική επιλογή που έχει δικαιωθεί μέχρι στιγμής είναι αυτή του Σαμαρά.

        Αρλούμπες έλεγαν εκείνοι που μας ...έσωσαν με το Μνημόνιο, υποτίθεται οτι μας ξαναέσωσαν με το Μεσοπρόθεσμο και τώρα θέλουν να μας ξανασώσουν εκ νέου με selective default!

        • tiramola avatar
          tiramola @ Κώστας Ροδινός 15/07/2011 12:06:19

          Ποιά είναι η πολιτική Σαμαρά που έχει δικαιωθεί μέχρι τώρα ρε Κώστα?
          'Ελεος!
          Η μείωση του ΦΠΑ κατά δύο μονάδες είναι η λύση του Ελληνικού οικονομικού προβλήματος?

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ tiramola 15/07/2011 12:15:15

            Τιραμόλα,
            μάλλον σε συλλαμβάνω αδιάβαστο.
            Η μείωση των φόρων είναι μια πρόταση που την πιστεύουν όλοι πλέον.
            Πιο πρόσφατα το είπαν και ο Βενιζέλος και ο Οικονόμου.
            Το ευρωομόλογο,αρχίζει πλέον να κερδίζει έδαφος παντού.
            Η έμφαση σην ανάπτυξη απασχολεί ακόμα και τους θιασώτες της λιτότητας.
            Η αξιοποίηση της περιουσίας του δημοσίου, έγινε πολιτική ακόμα και του ΔΝΤ.
            Δεν έχει νόημα να συνεχίσω...
            Οποιος θέλει καταλαβαίνει.
            Οποιος δεν θέλει, δεν θέλει!
            Τι να κάνουμε!!!

          • εξυπνάκιας avatar
            εξυπνάκιας @ Κώστας Ροδινός 15/07/2011 12:22:56

            δηλ ο ΓΑΠ διαφωνουσε με το ευρωομόλογο και τη μείωση φόρων?..μήπως οι δανειστές διαφωνούσαν μ'αυτά?

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 15/07/2011 12:45:20

            εξυπνάκια,
            οι δανειστές προστατεύουν τα συμφέροντά τους.
            Εμείς;
            Στο κάτω-κάτω το ευρωομόλογο δεν θα τους έβλαπτε.
            Ομως, ποιός σοβαρός πίστευε οτι η Ελλάδα των τόσων προβλημάτων μπορούσε να πληρώσει 110 δις σε τρία χρόνια;
            Αυτά λέει το πρώτο Μνημόνιο που υπέγραψε ο Γιώργος.
            ή δεν κατάλαβε τι υπέγραψε
            ή μας κορόϊδεψε οταν το υπέγραψε.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 15/07/2011 12:09:49

        Κώστα, όπως έχει πει ο Προφήτης (και άλλοι), ο tiramola δεν είναι ο πάλαι ποτέ γνωστός τιραμόλα...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 15/07/2011 12:11:24

          Για να το λέει ο Προφήτης....

        • danaos avatar
          danaos @ Αυριανιστής 15/07/2011 13:52:15

          Το έγραψα και χθες.Αυτή η γραφή δεν είναι του γνωστού μας τιραμόλα...

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ tiramola 15/07/2011 11:31:06

      Μπά.....?
      Ο Τιραμόλα!!!!

  8. pikras57 avatar
    pikras57 15/07/2011 11:16:08

    μέγα ατόπημα Βενιζέλου!
    που προσπαθεί απεγνωσμένα .......να καθαρίσει την μπουγάδα..
    Αυτοαποδομήθηκε ...

    Ελλάς..Ελλήνων .....

    • pikras57 avatar
      pikras57 @ pikras57 15/07/2011 11:21:16

      ....παρεμπιπτόντως καλά τα αντανακλαστικά της ΝΔ

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ pikras57 15/07/2011 11:22:20

      και άλλος ...εξαφανισμένος.
      Καλημέρα.

      • pikras57 avatar
        pikras57 @ Κώστας Ροδινός 15/07/2011 13:41:35

        κάνεις λάθος...συμμετέχω και από άλλο μετερίζι ...δεν με παρακολουθείς

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ pikras57 15/07/2011 14:48:59

          δεν μπορώ να τα προλαβαίνω όλα, να δίνεις σήμα!!!

  9. NIK THE GR avatar
    NIK THE GR 15/07/2011 11:53:53

    Χαρακτηριστικα του εξυπνου ο κοφτος δωρικος λογος και η αποτελεσματικοτητα πραγματα που ο Βαγγελς δεν διαθετει.Πλατιαζει στον τροπο στοιχειοθετησεις σκεψεις και παει χωρις κανεις να του ζητησει Ζαππειο.Εξις δευτερη φυσις-πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι.

  10. ορτικι ορτικαδ avatar
    ορτικι ορτικαδ 15/07/2011 12:00:53

    Η πολλη παρεα με την Μερκελ φαινεται τον μετετρεψε σε φασιστα,γιατι εμενα φασιστα μου θυμισε στην βουλη.

    • tiramola avatar
      tiramola @ ορτικι ορτικαδ 15/07/2011 12:09:27

      Καλά...έχεις να φας φασολάδα στην ουρά για το συσσίτιο...
      Άμα έχει και ρέγγα θα πανηγυρίζεις...

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ tiramola 15/07/2011 12:11:13

        Ναι, προφανώς εκεί μας οδηγούν οι εργοδότες σου.

        • tiramola avatar
          tiramola @ Αυριανιστής 15/07/2011 12:22:07

          Τα μυαλά που κουβαλάς θα σε οδηγήσουν εκεί, που τα κουβαλάς χρόνια και που σου είναι δύσκολο να αλλάξεις στα γεράματα.
          Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά.
          Αν έχεις, θα φας τόσες ροχάλες που δεν θα μαζεύεσαι με τίποτα..

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ tiramola 15/07/2011 12:18:32

        Καλά ρε tiramola και σε μένα το έχεις πει αυτό για την φασολάδα. Για πες μου λοιπόν: Την ώρα που εμείς οι βλάκες θα τρώμε φασολάδα εσύ τι θα τρώς;

        • tiramola avatar
          tiramola @ Χρήστος Δημάρης 15/07/2011 12:23:21

          μπομπότα

          • Χρήστος Δημάρης avatar
            Χρήστος Δημάρης @ tiramola 15/07/2011 12:43:49

            Τυχερούλη!!!

          • danaos avatar
            danaos @ tiramola 15/07/2011 13:55:35

            Μπομπόλια θα τρως,όχι μπομπότα και αν δεν ξέρεις τι είναι ρώτα να μάθεις!

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Χρήστος Δημάρης 15/07/2011 12:27:23

          Παντεσπάνι θα τρώει. Η Ιπποκράτους πληρώνει καλά τους Γεωργαλάδες της.

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ tiramola 15/07/2011 19:31:54

        Τον αναγνωρίσατε τώρα τον Τιραμόλα?
        Καλησπέρα σε όλους και καλές διακοπές σας εύχομαι,ας είναι και με ρέγγα, μπομπότα,ή φασολάδα.

  11. Χαμενος avatar
    Χαμενος 15/07/2011 12:22:28

    Τον Μπένι τον ντόπαραν στην ΕΕ και μας κατέφτασε φουριόζος. Ουσιαστικά με τα λεγόμενα του μας μεταφέρει τις προθέσεις της κορυφής της ΕΕ και των Μέρκελ-Σαρκοζί οι οποίοι θέλουν ένα μπετόν αρμέ σύστημα-καθεστώς στη ΕΕ γιατί αυτό πουλάνε (ή ανταλλάσσουν) στην παγκόσμια αγορά. Με άλλα λόγια τα οικονομικά θα τα μαγειρέψουν όπως τους βολεύει αλλά εμείς πρέπει να ξεχάσουμε κάθε φιλοδοξία για να συναποφασίσουμε, πολύ περισσότερο να αυτενεργήσουμε.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/07/2011 12:28:32

    Για να είμαι ειλικρινής, μ' αυτά που ακούω εδώ και 2 - 3 μέρες, νοσταλγώ σφόδρα τον Παπακωνσταντίνου.
    Σοβαρολογώ απολύτως.
    Υπάρχουν από την άλλη και ελαφρυντικά για το Βαγγέλη και την αγάπη του για την πειθαρχία: Όλοι μας κάτι νοσταλγούμε και έχουμε να λέμε από τη "θητεία" μας στο στρατό.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Ο Θείος 15/07/2011 12:42:21

      Θείε,
      αν φτάσουμε στο σημείνο να ...νοσταλγούμε τον Παπακωνσταντίνου....

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Ο Θείος 15/07/2011 12:43:53

      ...φτάσαμε, φτάσαμε. Η ροή του χρόνου έχει επιταχυνθεί απίστευτα.
      Σκέψου το βαθύτερα.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Ο Θείος 15/07/2011 13:36:11

        Θείο, εδώ ο ελληνικός λαός δεν είχε την ευθυκρισία να αποδεχθεί το πάγωμα μισθών που "πρότεινε" ο Καραμανλής, και προτίμησε τα λεφτά που "υπάρχουν" του ΓΑΠ. Ε, τη συνέχεια την ξέρουμε όλοι...

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ Αυριανιστής 15/07/2011 16:14:33

          Να τα λέμε όλα:
          Τις εκλογές το 2009, τι τις ήθελε ο Καραμανλής; Είχε κάνει το 2007, πάλι πρόωρες πριν 2 μόνον χρόνια. Άς έπαιρνε τα μέτρα λιτότητας ως ώφειλε (είχε πλειοψηφία στη Βουλή), να είναι εντάξει.
          Κι άς προέκυπτε αδιέξοδο με την Προεδρική εκλογή (που δεν ήταν εντελώς μα εντελώς σίγουρο), 6 - 8 μήνες μετά. Δεν θα ήταν δική του ευθύνη.
          Αυτός θα ήταν ο ορθός, ο υπεύθυνος δρόμος. Διάλεξε τον πολιτικάντικο, τον δρόμο αποφυγής της ευθύνης.
          Ο πολιτικός πρέπει να δείχνει το πρότυπο στον ψηφοφόρο. Όχι να του πασάρει το μουτζούρη και γαία πυρί μιχθήτω.

  13. Πετρος Μ. avatar
    Πετρος Μ. 15/07/2011 13:18:19

    Εκπληκτική άποψη συνταγματολόγου (λέμε τώρα ) περί λειτουργίας του δημοκρατικού πολιτεύματος:
    Η κυβέρνηση διατάζει και η αντιπολίτευση πειθαρχεί.
    Περασαν πολλοί φοιτητές από τα χέρια του;
    Τελικα καλύτερα να τρώει παρά να μιλάει.

    • κανένας avatar
      κανένας @ Πετρος Μ. 15/07/2011 13:51:30

      Που θα πάει θα τις απαγορευσουν και τις εκλογές λόγω έκτακτης οικονομικής συγκυρίας. Γιαυτό δε φοβούνται με αυτά που λένε. Μου θυμίζουν το βιβλίο 1984. Κάθε δήλωση τους ανασκευάζεται και επαναδιατυπώνετε κατά το πως τους συμφέρει. Οι ίδιοι που μίλησαν για χρεωκοπία βγήκαν την επομένη να το διαψευσουν. Τυχαίο; Δε νομίζω!
      Κάτι θα κέρδισαν από στα χαρτοφυλάκια τους για να τα πουν...

  14. Alkimos avatar
    Alkimos 15/07/2011 13:42:39

    Η όλη η μέχρι τώρα στάση του Μπένι, με αποκορύφωμα την χθεσινή έκτακτη εμφάνισή του (ήταν εκτός προγράμματος… κάτι σαν το Ζάππειο), φανερώνουν πως δεν σέβεται τον λαό αυτής της χώρας. Δείχνει να τον διακατέχει ένας αέρας «ανωτερότητας», που από τις τελευταίες εμφανίσεις του στην Ευρώπη καταλάβαμε που οφείλεται: Ο άνθρωπος έδειξε ότι εκεί αισθάνεται σαν στο σπίτι του… Ανάμεσα σε αυτά τα γλοιώδη ανθρωπάρια, που αν τους αφαιρέσει κάποιος τα χαρτοφυλάκιά τους θα ξεφουσκώσουν σαν παιδικά μπαλόνια. Αυτούς βλέπει ο νυν Υπουργός Οικονομικών σαν «ανώτερους» ανθρώπους και σε αυτήν την κατηγορία φαίνεται να έχει κατατάξει τον εαυτό του, γι αυτό αντιμετωπίζει με αυτήν την αλαζονεία όλους εμάς, στους οποίους απευθύνεται. Δείχνει να θεωρεί τον εαυτό του όχι ως «σωτήρα» του έθνους, αλλά μάλλον σαν …αναμορφωτή. Ο ποιο κατάλληλος άνθρωπος για να εφαρμόσει στην Ελλάδα τα σχέδια των φλεγματικών Ευρωπαίων.
    Ο ΝΕΟΣ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΗΣ μετά τον …Κινέζο.

  15. madprof avatar
    madprof 15/07/2011 14:04:16

    Ο καθηγητής της νομοθέτησης - νομιμοποίησης ασυλίας των κυβερνώντων για ποινικά αδικήματα όπως καταλήστευση δημόσιου πλούτου (και δανεικού) και εσχάτης προδοσίας, Φασίζει και Διατάσσει! Φεύ !

  16. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 15/07/2011 15:37:30

    Εκλογές βουλευτικές αυστηρά κάθε 4 χρόνια.
    Και με σταθερή ημερομηνία: Έχουν και οι ΗΠΑ μερικές καλές συνήθειες για να διδαχθούμε.
    Από τον Απρίλιο 2004 μέχρι Οκτώβριο 2009 (65 μήνες) γίνανε 3 φορές βουλευτικές εκλογές, δηλαδή περίπου κάθε 22 μήνες - ούτε 2 χρόνια - κατά μέσο όρο. Χωρίς κανένα απολύτως λόγο.
    Έλεος, σκεφτήκαμε τι οικονομικό βάρος φορτώνουν στην πλάτη μας τέτοιες κακές πολιτικές συνήθειες;
    Να ψάχνουμε για μυαλό, τώρα, τι τα θέλω...

  17. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/07/2011 16:37:31

    Συμφωνώ απολύτως.
    Ετσι θα γινόταν όλοι πιο υπεύθυνοι.
    Λαός και κόμματα.

  18. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/07/2011 16:40:39

    Θείε,
    φαντάζεσαι τι θα γινόταν στην Αθήνα, αν έπαιρνε τα μέτρα που έπρεπε;
    Αν και προσωπικά ήμουν εναντίον των πρόωρων εκλογών, αλλά θα άντεχε η οικονομία μια παρατεταμένη προεκλογική περίοδο μέχρι την Ανοιξη;
    Αλλοι ήταν ανεύθυνοι που υπόσχονταν λεφτά.