#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2012 17:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο δικαστής θα κρίνει αν ήταν βλακεία ή πολιτικό έγκλημα



Του Γιώργου Χαρβαλιά

Απορώ γιατί ο πάντα διορατικός  A. Λοβέρδος, περιόρισε τις συνέπειες από οποιαδήποτε απόπειρα λογοδοσίας του πρώην πρωθυπουργού σε ένα απλό εγχώριο μακελειό. Προσωπικά θα έβλεπα μέχρι και αφορμή για τρίτο παγκόσμιο πόλεμο. Ειδικά τώρα, που ο μοναδικός, ο ανεπανάληπτος, ο αλησμόνητος, «εθνικός μας»  Γιώργος βάζει πλώρη για να εκλεγεί ηγέτης (σ.σ.γιατί όχι και ισόβιος;) του παγκόσμιου σοσιαλιστικού κινήματος.

Τι είναι αυτό; Κάτι σαν τον μουσικό διαγωνισμό της Γιουροβίζιον. Όπου, ένα πολύχρωμο εκλεκτορικό σώμα αντιπροσώπων, από όλες τις χώρες τις υφηλίου, ή τουλάχιστον αυτές στις οποίες εξακολουθούν να ευδοκιμούν...«σοσιαλιστικά ιδεώδη», θα ψηφίζουν τον αγαπημένο τους καλλιτέχνη του πολιτικού στίβου.

Τα νέα έφτασαν στα μέσα της περασμένης εβδομάδας από τη μακρινή Κοσταρίκα, συγκλονίζοντας τους απανταχού οπαδούς του σύγχρονου Έλληνα στοχαστή. Ο Γιώργος ζήτησε να αλλάξουν οι διαδικασίες ανάδειξης προέδρου στη Σοσιαλιστική Διεθνή και να γίνουν «ανοιχτές και άμεσες», σαν κι αυτές που έφεραν την Ελλάδα στην δοξασμένη εποχή του μνημονίου. Και η πρόταση έγινε ασμένως δεκτή, γιατί σ’ αυτή την λέσχη των περιφερόμενων αργόσχολων, ο δικός μας, αντιμετωπίζεται ως σπάνιο εξωτικό πτηνό, τα ακατάληπτα τιτιβίσματα του οποίου, γίνονται αμέσως κελεύσματα για όλο τον διεθνή σοσιαλιστικό συρφετό, ακόμη και για μερικούς ανυποψίαστους Γερμανούς χορτοφάγους...

Επιμύθιον:  Ο μεν Γιώργος κουτοπόνηρα, αλλά στοχευμένα, χτίζει την διεθνή του ασυλία. Κι εδώ, πάνω στην αποσυντεθείσα μάζα του πολιτικού του σαρκίου,  ορθώνεται ένα τείχος από πεινασμένα κοράκια που προσπαθούν να αρπάξουν τα αποφάγια,  μονοπωλώντας το δικαίωμα τεμαχισμού του πτώματος.

Ε, λοιπόν ποντάρουν λάθος. Γιατί η πολιτική σορός του Γιώργου δεν ανήκει ούτε στον σύντροφο Αγιάλα, ούτε στην κυρία Τσιντσίγια, ούτε στον Λοβέρδο, την Αννούλα και τ΄άλλα παιδιά. Ανήκει στον ελληνικό λαό που τον έφερε στην εξουσία. Και μέχρι να αποφανθεί ο (ιατρο)δικαστής για τα αίτια του πολιτικού του θανάτου, κανείς δεν έχει νομιμοποίηση να παριστάνει ούτε τον νεκροφύλακα ούτε τον καντηλανάφτη.

Η προσπάθεια ορισμένων να φιλοτεχνήσουν προφίλ «ιερής αγελάδας» και σύγχρονου «πολιτικού τοτέμ» στον πιο ανίκανο πρωθυπουργό που γνώρισε η χώρα στην ιστορία της μεταπολίτευσης, είναι κυριολεκτικά για κλάματα.  Όπως άλλωστε και η προσπάθεια να παραλληλίσουν οποιαδήποτε κοινοβουλευτική ή δικαστική έρευνα για τα πεπραγμένα του ανθρώπου που μας έφερε στην αγκαλιά του ΔΝΤ, με το ειδικό δικαστήριο που απάλλαξε τον μπαμπά του.

Τρείς θητείες πρωθυπουργός ο Ανδρέας, εμβληματική μορφή του πάλαι ποτέ κραταιού σοσιαλιστικού κινήματος, και με πολιτική οντότητα που δεν αμφισβητείται από εχθρούς και φίλους. Δύο χρόνια με το ζόρι και σκαστός απ΄το τιμόνι της χώρας ο Γιωργάκης, διεθνές όνειδος για την χώρα και με πολιτικό έργο που εξαντλείται στη νομιμοποίηση «του μπάφου» , των λαθρομεταναστών και των κάθε λογής Ραγκούσηδων.

Με μία διαφορά: Ακόμη κι αν ο Ανδρέας έβαλε το χέρι στο μέλι, το διακύβευμα για το έθνος ήταν κάποια εκατομμύρια δραχμές σε χαρτοκιβώτια. Ο Γιωργάκης, γύρισε μέσα σε δύο χρόνια το ρολόι της ιστορίας και άφησε πάμφτωχους, ανήμπορους και ταπεινωμένους μερικά εκατομμύρια Έλληνες. Έπεται δε και συνέχεια.

Ασύμμετρη η σύγκριση λοιπόν συντρόφια. Το «έγκλημα» είναι μεγάλο. Και θα κρίνει ο δικαστής αν και εφόσον οφείλεται σε απλή βλακεία ή σε κάτι άλλο.

Να καταστεί και κάτι ακόμη σαφές. Το αν φούσκωσε το έλλειμμα του 2009, με πολιτικό δόλο, το δίδυμο Παπακωσταντίνου-Παπανδρέου, αποτελεί μία μόνο παράμετρο του «πώς μπήκαμε στο μνημόνιο». Εύκολα συγχωροχάρτια δεν υπάρχουν. Η έρευνα θα γίνει. Σε βάθος και ολοκληρωμένη. Με τους όρους που θα θέσει η Νέα Δημοκρατία ως κυβέρνηση. Όχι βιαστικά και πολύ περισσότερο όχι εκβιαστικά, μέσα από το δίλημμα «κάνουμε-δεν κάνουμε εκλογές». Λίγη υπομονή. Γιατί υπάρχουν άλλωστε και αδικήματα που δεν παραγράφονται ποτέ...

(δημοσιεύεται στον "Τύπο της Κυριακής")

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 28/01/2012 17:38:51

    Βλακεία μπορεί να επικαλεστεί κάποιος μόνο πριν φανούν οι συνέπειες της πράξης του. Όταν πράξει και βλέπει ότι η χώρα αφανίζεται ως αποτέλεσμα των πράξεών του και αυτός συνεχίζει να κάνει το ίδιο τότε δεν είναι δυνατό να αναρωτιόμαστε αν το έκανε κατά λάθος.
    H ΝΔ θα εξετάσει τα εγκλήματα του ΓΑΠ όσο εξέτασε και εκείνα του Σημίτη.

  2. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 28/01/2012 17:54:38

    και βλαξ και δόλιος!!!!!

  3. βορειος avatar
    βορειος 28/01/2012 17:59:15

    οχι κυριοι ενας ((ανθρωπος)) ο οποιος αφομειωνει ξενες γλωσσες((Σουηδικα, Ελληνικα)) δεν νομιζω οτι μπορει να χαρακτηριστει βλακας, με καποιο αλλο υποκοριστικο ναι , αλλα βλακας οχι.

  4. manos avatar
    manos 28/01/2012 18:07:48

    Δεν θα δεχτώ ποτέ μου, ότι όλες οι ενέργειες αυτού του ανθρώπου ήταν από βλακεία.
    Καθαρός προδότης, της ίδιας πάστας με τον Εφιαλτη, τον Γούση, τον Παυσανία, και άλλων καλοθελητάδων ανά τους αιώνες.
    Αλλά ακόμα και αν είναι απλώς βλαξ, και αυτό χρήζει έρευνας και τιμωρίας.
    Δεν επικαλείσαι λόγους βλακείας για την καταστροφή ενός ολόκληρου έθνους.

    • Fanis avatar
      Fanis @ manos 28/01/2012 19:31:26

      Αλλά ακόμα και αν είναι απλώς βλαξ, και αυτό χρήζει έρευνας και τιμωρίας
      ==
      Κανενας εγκληματιας δεν αποφευγει την τιμωρια..
      Η π.χ θανατικη ποινη επιβαλλεται και στους βλακες.

      Η διαφορα ειναι απλα οτι ο συγκεκριμενος βλακας δεν θα καταλαβει ποτε τι εκανε και γιατι ο "ελληνα λαος" τον κρεμασε..

      "πασει θεου" δεν καταλαβαινει την διαφορα μεταξυ των λεξεων "καλτσες και καλπες"..

      • manos avatar
        manos @ Fanis 28/01/2012 19:48:28

        Φανη,

        Θα τον πηγαίνουν στην κρεμάλα, και αυτός θα μας λέει αξιόπουστους. :-)

  5. ΜΠ avatar
    ΜΠ 28/01/2012 18:19:50

    Με το που θα παραιτηθεί για να πάει Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής και αρθεί η πολιτική του ασυλία εδώ στην Ελλάδα, να έχουν έτοιμο το ένταλμα σύλληψης και την απαγόρευση εξόδου από τη Χώρα οι εισαγγελείς μας. Βαρύ το έργο τους.

  6. Βασίλης Χ. avatar
    Βασίλης Χ. 28/01/2012 18:28:50

    "...υπάρχουν άλλωστε και αδικήματα που δεν παραγράφονται ποτέ…"

    Και δεν καλύπτονται πίσω από νόμους "περί ευθύνης υπουργών", θα συμπλήρωνα!

  7. k avatar
    k 28/01/2012 18:55:29

    ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ...

  8. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 28/01/2012 19:18:10

    Ο Βλάξ θέλει ιδιαίτερη μεταχείριση , ο Ηλίθιος παλεύεται.
    Το αμάλγαμα μεταξύ αυτών δηλαδή ο Βλακοηλίθιος είναι λίαν επικίνδυνος !!!

  9. ΜΑΝΙΑ avatar
    ΜΑΝΙΑ 28/01/2012 19:37:58

    ΣΙΓΑ ΜΗ ΤΟΝ ΑΠΑΛΛΑΞΟΥΝ "ΛΟΓΩ ΒΛΑΚΕΙΑΣ"!!!!!!!!!!
    ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ!) ΕΓΚΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΟΜΕΛΕΤΗΜΕΝΟ!!!!!!!!

  10. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 28/01/2012 20:13:44

    Οτι θέλει γράφει ο άνθρωπος.

    Ο μεγάλος υπεύθυνος ήταν ο Ανδρέας Παπανδρέου.

    Αυτός έκανε τη διαφθορά θεσμό κάνοντας τα στραβά μάτι σε "μικρά δωράκια που έδειναν στους εαυτούς τους".

    Αυτός δημιούργησε το τεράστιο υδροκέφαλο Δημόσιο ,και "καλόμαθε" σε εξοργιστικό βαθμό τους Δ.Υ για να γίνουν η Πραιτωριανή Φρουρά του πράσινου συστήματος- με αποτέλεσμα σήμερα να οδηγούνται για το χατήρι τους στην εξαθλίωση έντεκα εκατομμύρια Ελληνες

    Αυτός συντέλεσε στη δημιουργία μιάς νέας τάξης πράσινων λαμόγιων που πήραν την οικονομική εξουσία στη χώρα.

    Αυτός διάλυσε την οικονομία με τα "Τσοβόλα δώστα όλα"

    Και όλα αυτά με δανεικά ,που ο Α.Π ,σαν ...καθηγητής των οικονομικών , ήξερε καλύτερα απο οποπιονδήποτε πως θα τα πληρώναμε κάποια στιγμή, εμείς και τα παιδιά μας, με αίμα και δάκρυα.

    Ο ΓΑΠ δεν ήταν παρα ένας ασήμαντος , που το χιούμορ της Ιστορίας τον έκανε να πληρώσει τα σπασμένα του πατέρα του. Τι να πληρώσει δηλαδή ,σιγά μην πεινάσει...

    Το αν απο πίσω του κρύβονταν κάποιοι άλλοι πονηροί ,φυσικά είναι θέμα δικαστηρίου. Αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός πως ο άνθρωπος φέρει τις βασικές ευθύνες για το κατάντημά μας είναι ο Α.Π.

    Οποιοσδήποτε γνωρίζει την μεταπολεμική ιστορία μας ,και δε φορά κομματικές παρωπίδες, ξέρει πως αν το καταραμένο 1961 είχε επιλέξει να παραμείνει στην Αμερική ,σήμερα η Ελλάδα θα ήταν μιά πολιτισμένη και ανεπτυγμένη δυτικοευρωπαική χώρα...

  11. sitting duck avatar
    sitting duck 28/01/2012 20:18:06

    Τα "δωράκια" του Ανδρέα και του κάθε Πασοκικού λαμόγιου, δεν έφεραν την χώρα δύο δεκαετίες πίσω. Δεν έφεραν εδώ τους λαθρομετανάστες του Τζέφρει, ούτε κατάντησαν την χώρα διεθνή περίγελω όπως σήμερα. Τι σχέση έχει το 81 με την διατεταγμένη αποστολή του Γιωργάκη που μας έφερε στο IMF. Kαι εν πάσει περιπτώσει, χίλια μύρια κακά είχε ο Ανδρέας, αλλά εθνικός προδότης δεν υπήρξε!

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ sitting duck 28/01/2012 20:44:36

      Καθιστέ Πάπιε, τα δωράκια ίσως όχι άμεσα. Τα δανεικά όμως που παίρναμε 30 χρόνια (για να πληρωθούν τα δωράκια και όλα τα άλλα) ,ναι. Περίγελος γίναμε γιατί χρωστάμε και δεν έχουμε να πληρώσουμε ,απλά.

      Δεν υπέρασπίζομαι τον Τζέφρυ ,Θεός φυλάξει! Σίγουρα αν το θέμα το είχε χειριστεί απο το 2009 μια σοβαρή κυβέρνηση, καπως καλύτερα θα ήταν τα πράγματα. Αλλα ,το χρέος ,χρέος.

      Οι λαθρομετανάστες άλλο θέμα. Αλλα ποιός έχτισε αυτήν την κοινωνία και αυτούς τους πολιτες , που μας γαμ*νε τα παιδιά οι Αφγανοί , και εμείς λέμε και ευχαριστώ, (για να μην μας πει κανείς ρατσιστές!) , αν όχι το ΠΑΣΟΚ -δημιούργημα του Αντρέα- εδώ και 30 χρόνια?

      Οσο για την τελευταία φράση σου,δεν μπορω να την σχολιάσω ,ασε μη μας τρεχουνε και για "προσβολή μνήμης τεθνεόντων"...

    • Lampros avatar
      Lampros @ sitting duck 29/01/2012 11:24:07

      Ο λαοπλανος Ανδρεας, εβαλε την εκρηκτική υλη (συσωρευση χρεους) μέσω στης αποβιομηχανισης, και υδροκεφαλισμου του κρατους, και ο δοσιλογος ο γιος του εβαλε το φυτιλι και το άναψε.
      Η καταστροφή που ζουμε χρειαζοταν ΚΑΙ τους δυο.

      Και ναι, χρειαζοταν ο "γερος της Δημοκρατιας" παππους του να ανοιξει τα ξερονησια για να υπαρχει ο απαραιτητος εθνικος διχασμος για το γνωστο "διαιρε και βασιλευε"...

  12. dorothea avatar
    dorothea 28/01/2012 20:20:01

    Aν ο Γιωργάκης νομίζει ότι θα τον σώσουν ο Αγιάλα κι η Τσιντσίγια, είναι βαθιά νυχτωμένος. Εδώ θα λογοδοτήσει. Ενώπιον της κοινωνίας που κατέστρεψε...

  13. Νησιώτης avatar
    Νησιώτης 28/01/2012 20:54:56

    Συμφωνώ απολύτως.Ισως το κακό να είχε ξεκινήσει και από τον παππού!!!

  14. jctergal avatar
    jctergal 28/01/2012 20:55:42

    Οι άνθρωποι ΓΑΠ Παπατζής κ Παπακωνσταντίνου είναι για φυλακή.

    Διόγκωσαν το έλλειμμα, βγήκαν στο εξωτερικό κ ξεφτίλιζαν τη χώρα, με αποτέλεσμα να ανέβουν τα επιτόκια 2.5% +.

    Πέρα από το ότι εξέθεσαν την ΕΕ κ νομιμοποίησαν όλο τον κόσμο να μας βρίζει σαν απατεώνες.

    Μόνο αυτή τους η κίνηση έφερε ζημιές ΔΕΚΑΔΩΝ ΔΙΣ για το Ελληνικό κράτος. Κ μετά οι άνθρωποι αυτοί μειώνουν τους μισθούς κ στέλνουν κοντά 1 εκατ. Έλληνες στην ανεργία κ στην ανέχεια, για να γλιτώσουν 1 δις.

    Είμαστε αξιολύπητοι που δεν απαιτούμε την φυλάκισή τους κ αυτοί οι άνθρωποι συνεχίζουν κ μας κυβερνούν.

  15. jctergal avatar
    jctergal 28/01/2012 21:05:59

    Ένας φίλος είπε χθες. Ο ΓΑΠ είναι ο χειρότερος πρωθυπουργός της Ελλάδας μετά τον Ιωαννίδη της χούντας.

    Κ το σκεφτόμουν κ έχει δίκιο. Κ ο Ιωαννίδης κατέστρεψε τουλάχιστον την Κύπρο κ όχι την Ελλάδα. Οπότε ίσως να είναι ο χειρότερος μετά τον Τσολάκογλου.

    Με όποιον να κάνεις σύγκριση είναι με διαφορά χειρότερος. Κ από Κώστα Καραμανλή Sr κ Jr κ με Αντρέα κ με σημίτη. Είναι χειρότερος και από τον Μητσοτάκη.

  16. Γιώργoς Αχαιός avatar
    Γιώργoς Αχαιός 28/01/2012 21:08:51

    Προτείνω ποινικοποίηση της βλακείας σε βαθμό κακουργήματος και της ηλιθιότητας σε βαθμό πλημμελήματος (ή μήπως αν'αποδα;). Έτσι για να είμαστε σίγουροι....

    • Advisor avatar
      Advisor @ Γιώργoς Αχαιός 28/01/2012 23:15:48

      Ο Μέγας Ναπολέων έλεγε: "Δραστήριος βλάκας;;; Αγχόνη!!"

  17. tiramola avatar
    tiramola 28/01/2012 21:14:37

    Τώρα που ο Παπανδρέου μας απάλλαξε από την παρουσία του, ιδού πεδίο δόξης λαμπρό για Σαμαράδες, Χρυσοχοίδηδες, Καρατζαφέρηδες και λοιπούς σωτήρες να κάνουν τα μαγικά τους ώστε και τα δανεικά να πάρουμε και να μην ζοριστούμε...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tiramola 28/01/2012 21:34:56

      Ξέχασες την Έφη Σαρρή. Από τον ΓΑΠ καλύτερη θά ήταν στην πρωθυπουργία.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ tiramola 28/01/2012 21:38:15

      Φτάνει να μη βρεθεί πάλι κανάς πρόθυμος αδαής να φέρνει κασόνια για να ανέβει να κηρύξει την πραμάτεια του κανάς σαλτιμπάγκος στυλ Παπανδρέηδες και τσιμπήσει πάλι ο Ελληνικός λαός...

    • Βασίλης Χ. avatar
      Βασίλης Χ. @ tiramola 29/01/2012 01:31:58

      - Αφού φρόντισε να αποκόψει την Ελλάδα από κάθε πιθανή εναλλακτική γραμμή πίστωσης,
      - αφού επί οκτώ μήνες έπαιζε το... μπεγλέρι του και άφηνε τη δημόσια δοίκηση να ξεχαρβαλώνεται ενώ έψαχνε τους ά(χ)ριστους και όχι τους αρεστούς,
      - αφού μας γελοιοποίησε διεθνώς με τα διαβόητα 'poverty tours',
      - αφού φρόντισε να νομιμοποιήσει τους λάθρο, να αποφυλακίσει τους ποινικούς, να επιδοτήσει τους παιδέρες και να νομιμοποιήσει τον μπάφο,
      - αφού άφησε τα σχολεία χωρίς βιβλία, τα νοσοκομεία χωρίς γιατρούς και υλικά και τον κόσμο χωρίς ρεύμα,
      - αφού φρόντισε να αποκαταστήσει - εξόδοις του... περήφανου ελληνικού λαού! - κάθε πιθανό και απίθανο "φρούτο" από το συρφετό των συμβούλων του,
      - αφού προώθησε - στην πλάτη των συνήθων υποζυγίων! - την πανάκριβη οικογενειακή μπίζνα της "πράσινης ανάπτυξης",
      - αφού έφτασε τη χώρα, μετά από δύο χρόνια αιματηρών στερήσεων να είναι σε χειρότερη μοίρα(!) από τη μέρα που μπήκε στο Μνημόνιο,
      - αφού με τις παλινωδίες, την απεραντολογία και τις ασυναρτησίες του κατάφερε να μας αντιμετωπίζουν οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι σαν κάτι μεταξύ περίγελου και μιάσματος,
      - αφού, κοντολογίς, έβαλε την Ελλάδα τόσο βαθιά στα σκ@τα που ούτε ο ίδιος ο Θεός να μη μπορεί πια να τη βγάλει,

      τώρα ο Γιωργάκης αποχωρεί, και πρέπει οι άλλοι να τρέξουν να διορθώσουν τις πομπές του - και θα είναι και άχρηστοι αν (που είναι και το πιθανότερο) δεν τα καταφέρουν. Ωραία λογική, λογική λαστιχάνθρωπου! Αλλά δεν είσαι ο Τιραμόλα και σε παρακαλώ να μη μαγαρίζεις αυτό τον ήρωα της παιδικής μου ηλικίας. Είσαι το ανθρωπάκι της Michelin: Λαστιχένιος και γεμάτος αέρα κοπανιστό.

      Όσο για το Γιωργάκη, που νομίζει ότι τα κατάφερε και θα φύγει σαν κύριος, έχω να του πω αυτό που έλεγαν οι Ιταλοί σε εκείνο τον άλλο που επίσης... τράκαρε το καράβι του και μετά πήγαινε να φύγει σαν να μη συνέβη τίποτε:

      VADA A BORDO, CAZZO!!!

  18. ΜΠ avatar
    ΜΠ 28/01/2012 21:29:56

    Ξεχνάτε όλοι τις πολεμικές αποζημιώσεις.
    Μας χρωστάνε ΔΕΝ τους χρωστάμε !!!!!
    Προσπαθούν να το θάψουν το θέμα αλλά δεν θα τους περάσει ..

    • deferakos avatar
      deferakos @ ΜΠ 28/01/2012 22:54:51

      μηπως θα πρεπει να ενημερωθουν ακόμη περισσότεροι για το site http://www.greece.org/blogs/wwii στο οποίο υπάρχου ήδη 109.000 υπογραφές και αφορά την διεκδίκηση των πολεμικών αποζημιώσεων????

  19. Πανδαμάτωρ avatar
    Πανδαμάτωρ 28/01/2012 22:07:33

    Είναι ικανός να φέρει το ΧΑΟΣ και εκεί! Why not??!!!

  20. rally monkey avatar
    rally monkey 29/01/2012 00:22:28

    αυτα που γραφει ο κ Χαρβαλιας επρεπε να ειχαν λεχθει απο την αξιωματικη αντιπολιτευση - το γεγονος ότι ο ΓΑΠ ολοκληρωσε την καταστροφη χωρίς ουσιαστικα να συναντήσει αντίσταση - μονο ερωτηματικα δημιουργεί.

  21. kotstak avatar
    kotstak 29/01/2012 01:14:11

    Τους Πρωθυπουργούς η ιστορία, ή τους προσπερνά, η τους κατατάσσει στους ΗΡΩΕΣ, ή στους προδότες.
    ΒΛΑΞ δε γράφει η ιστορία.

    Ελαφρυντικό λόγω βλακείας, δεν έχουν οι πολιτικοί.

  22. Wraia ta leme avatar
    Wraia ta leme 29/01/2012 02:00:49

    To πουλόβερ, αρχίζει και ξηλώνεται. Απο τον Νικολάκη Παπανδρέου...Κι αμα αρχίσει και μιλάει αυτό το παιδί...

  23. Βεντούζα avatar
    Βεντούζα 29/01/2012 09:02:13

    "H ΝΔ θα εξετάσει τα εγκλήματα του ΓΑΠ όσο εξέτασε και εκείνα του Σημίτη." Αυτό είναι σιγουράκι, 1.05 πληρώνει στο κουπόνι. Δυστυχώς.

  24. Παύλος avatar
    Παύλος 29/01/2012 10:23:21

    Βασίλη Χ, να αγιάσει το στόμα σου !!!!Π

  25. A.m.a.n. avatar