#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/02/2010 14:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο «δεν υπάρχει σάλιο» υπουργός σε ρόλο λαγού



Ο   «δεν υπάρχει σάλιο»  υπουργός εργασίας Ανδρέας Λοβέρδος, μας προειδοποιεί σήμερα από την πρώτη σελίδα του Βήματος, ότι «ως τον Ιούνιο λεφτά για τις συντάξεις!»

Καλά ήθελα να ξέρω, σκέφτονται πολύ όταν κάνουν  τέτοιες  δηλώσεις;

Δεν αντιλαμβάνονται ότι με τον τρόπο αυτό …ανοίγουν τις σαμπάνιες των κερδοσκόπων;

Εκτός και εάν ο κ. Λοβέρδος ενεργεί ως …λαγός και προετοιμάζει την κοινή γνώμη για τα επώδυνα   που έρχονται ή θέλει να ασκήσει πίεση στον υπουργό οικονομικών και των πρωθυπουργό για να μην τον αφήσουν ακάλυπτο.

Αλλά και έτσι να είναι, ο ίδιος έχει τη χειρότερη σχέση με το πολιτικό timing. Γίνονται τέτοιες δηλώσεις την παραμονή  αφίξεως του κ. Ρεν;

Οι άνθρωποι νομίζουν ότι ακόμα είναι στην αντιπολίτευση…

Λίγοι, αμετανόητοι και ανεπίδεκτοι μαθήσεως…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/02/2010 14:57:20

    Από τότε που είχα την τύχη να ρίξω μια ματιά στο αντικείμενο του κ. Λοβέρδου, κατέληξα ότι δυστυχώς είμαι ανασφάλιστος στην χώρα αυτή, και ότι τα λεφτά που «εισφέρω» εγώ ή ο εργοδότης μου κάθε τόσο, είναι παντελώς πεταμένα. Στον Κεϋλανό στα φανάρια αν τα έδινα, θα έπιαναν περισσότερο τόπο.

    Κάνουμε μια λίστα ποιοί φταίνε για αυτό; Ο ΓΑΠ δεν ήταν υπουργός στην Κυβέρνηση Σημίτη; Πόσο τον άκουγαν τα καραγκιοζάκια που παρίσταναν τους «προεδρικούς» τότε;

  2. Στέργιος avatar
    Στέργιος 28/02/2010 14:58:45

    Πρωτοπαλλίκαρο τού Βενιζέλου και πρώτος βουλευτής σε σταυρούς πανελλαδικώς, ο Λοβέρδος έχει προφανώς και λόγους, και απόθεμα οίησης, για να χαράσσει τη δική του ανεξάρτητη πολιτική γραμμή μέσα στο ΠΑΣΟΚ.

  3. Orestios avatar
    Orestios 28/02/2010 15:16:35

    Και βέβαια είναι λαγός. Η δήθεν διαφωνία του ήταν μόνο για τα μάτια του κόσμου και για να συγκρατηθούν όποιες φωνές αντίδρασης. Το θέμα είναι πως η μέχρι τώρα πρακτική είναι απλά διαχειριστική. Τίποτε άλλο δεν γίνεται. Κανένα όραμα, καμία προοπτική, καμία επιθυμία για αλλαγή. Απραξία και απάθεια για τα προβλήματα ώστε να παρουσιαστεί αργότερα η επιβολή μέτρωνα σαν επιθυμία άλλων και όχι των ιδίων.
    Κόλπο που ίσως έπιανε σε εποχές παχιών αγελάδων. Η ευθύνες αυτού και της κυβέρνησης είναι όχι απλά τεράστιες αλλά τιτάνιες. Αυτές είναι συμπεριφορές διαφθοράς και όχι άλλες.

  4. donaE avatar
    donaE 28/02/2010 15:22:32

    Ολοι μαζι παθανε ανοια;
    Και για ποσο χειροτερα να θελουν να προετοιμασουν τον κοσμο;
    Ειναι σαν να του λενε να ξεσηκωθει γιατι θα πεθανει της πεινας.
    Σκετη προκληση ειναι ολα αυτα,αλλα με αποδεκτες ποιους;
    Τους κερδοσκοπους, τον κοσμο η ολους μαζι...

    • Orestios avatar
      Orestios @ donaE 28/02/2010 17:50:28

      Ποιός ανοίγει τις πόρτες στους κερδοσκόπους? Οι φίλοι τους donaE. Αυτοί που προκαλούν αναστάτωση. ανησυχία και θόρυβο γενικώς. Αυτοί είναι που τους προσκαλούν για γεύμα με τα λεφτά μας.

  5. spartaner avatar
    spartaner 28/02/2010 16:22:53

    Μήπως δεν θέλουμε να ακούσουμε τα πράγματα με το όνομα τους? Μήπως για να πεί κάποιος μια φορά την Αλήθεια στη Ελλάδα χρειάζεται λεβεντιά και δύναμη? Και αν πράγματι είναι έτσι (δηδ οτι δεν υπάρχουν χρήματα) πρέπει να αποκρυφθεί μέχρι που το καλοκαίρι και να μας έλθει σαν μια ροπαλιά σε κάποια παραλία ενος ελληνικού νησιού? Μήπως ομως και μείς σαν πολίτες δεν έχουμε κάποια ευθύνη σε αυτό.? Αραγε (με το χέρι στη καρδιά)
    a)πόσοι πληρώσαμε τα ασφάλιστρα του ξένου εργάτη που δούλεψε στο χωράφι μας στη οικοδομή μας η στη επιχείρηση μας?
    b)Πόσοι πληρώσαμε εργατικές εισφορές στην ξένη γυναίκα που αποσχολούμε για να προσέχει τους γέρους γονείς μας η στην οικιακή βοηθό που απασχολούμε?
    c)Γιατί αποδεχθήκαμε να έχουμε συνταξιούχους 49 ετών?
    d)Σε πιά χώρα της γής παίρνουν η παίρναν σύνταξη οιγυναίκες στη Δεκο και δημόσιο μετα απο 15ετία?

    Θέλω να πώ τελικά μήπως και μεις σαν πολίτες φέρουμε ευθύνες?
    Mήπως πρέπει να κάνουμε προτάσεις εδώ μέσα αγαπητοί συνομιλητές?
    Στεργιε , archaeopteryx, donna kai orestios..κάντε κάποιες προτάσεις ας πούμε οτι είσαστε εσείς στη θέση του Λομβερδου τι θα κάνατε? Ιδιαίτερα όταν το ασφαλιστικό ταλανίζει χρόνια τη χώρα και κανείς δεν τόλμησε να έλθει σε ρίξεις στη χώρα μας..
    Καλο βράδυ και αναμένω..

    • Orestios avatar
      Orestios @ spartaner 28/02/2010 18:10:08

      Εμείς δεν είμαστε πολιτικοί spartaner για να κάνουμε προτάσεις. Είμαστε για να θέτουμε ερωτήματα. Οι πολιτικοί είναι για να κάνουν προτάσεις και για να απαντούν στα ερωτήματα. Αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι από αυτά ας πάνε σπίτι τους καλύτερα.

  6. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 28/02/2010 17:45:09

    spartaner οπως τα λες,η αληθεια ποναει.....Αλλα ξεχασα για ολα φταινε οι ξενοι,οι εβραιοι, ο μπους,ο ΕΤ,οι transformer, ο λοβερδος και και και, ΕΚΤΟΣ απο μας γιατι εμεις(λαος) τα κανουμε ολα σωστα οι αλλοι μας βαζουν τρικλοποδιες

  7. donaE avatar
    donaE 28/02/2010 17:55:44

    Αν δεν φταινε οι υπευθυνοι δηλαδη αυτοι που εχουν αναλαβει την ευθυνη,εχουν ορκιστει και πληρωνονται,τοτε οι λεξεις χανουν το νοημα τους,και δεν ξερω πως θα συνενοηθουμε.
    Θα μπορουσε ο Λοβερδος να απευθυνθει στους συνυπουργους του για χρηματα.Εμεις που κολλαμε;

  8. spartaner avatar
    spartaner 28/02/2010 18:17:28

    @ Νιόνιος-διονύσης , Eυχαριστώ..

    donaE @ Σε παρακαλώ προτάσεις... Εγώ έχω τις δικες μου... αλλα θέλω πρώτα να ακούσω τις δικές σας..
    Mου λές... Εμεις που κολλαμε; Εγώ σας ρωτώ απλά ..τι θα κάνατε στη θέση του Λομβέρδου???
    Bέβαια έχω αμφιβολία για αυτό που λες....... Θα μπορουσε ο Λοβερδος να απευθυνθει στους συνυπουργους του για χρηματα... Ποιά χρήματα??
    Αφού δέν θα έχουμε λίγο καιρό ούτε κηροζίνη να πετάνε τα αεροπλάνα να αναχαιτίσουν τους τούρκους..
    όσον αφορά για την εκφραση..Αν δεν φταινε οι υπευθυνοι δηλαδη αυτοι που εχουν αναλαβει την ευθυνη... Μα αυτούς τους υπεύθυνους ΕΜΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΏΣΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ???
    Όμως προσπαθώ να σας πώ οτι και ΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ με τις Συμπεριφορές μας φταίμε..
    Επιθυμώ λοιπόν προτάσεις..απο σας που καταφέρεσθαι εναντίον του κάθε Λομβέρδου... (ΕΧΩ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 16 ΧΡΟΝΙΑ Συνεπώς δεν είμαι ουτε φίλος ουτε οπαδός κανενός κόμματος...
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ..
    Δηλ.
    1. Θα εκανα αυτό
    2 θα έκανα εκείνο..
    3...και πάει λέγοντας,,,
    Να είσθε καλα.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ spartaner 28/02/2010 18:40:30

      1. Μηχανογράφηση και μηχανοργάνωση με θέσπιση ηλεκτρονικών συναλλαγών :Ασφαλισμένος - Ιατρός - Φαρμακείο - Ασφαλιστικό Ταμείο. Θα μείωνε στο 50% τις ιατροφαρμακευτικές δαπάνες και θα τσάκιζε την φοροδιαφυγή των Ιατρών. Ως χώρα βέβαια προτιμούμε την μηχανοργάνωση του κρατικού τζόγου
      2. Να σταματήσει να πληρώνει από το ΟΑΕΔ 2,500 υπαλλήλους της ΟΑ και να γίνουν οι μετατάξεις
      3. Να κάνει μια απλή διασταύρωση στοιχείων: 2 ημέρες θα χρειαστεί αν έχουν καταβληθεί οι εισφορές από όποιον απασχολεί μισθωτό
      4. Να βγάλει τους υπαλλήλους έξω σε κλιμάκια ελέγχου για την αντιμετώπιση της μαύρης εργασίας
      5. Να εξορθολογιστεί το ύψος των συντάξεων και στους ήδη συνταξιούχους: δεν μπορεί με το ΕΚΑΣ να παίρνεις μεγαλύτερη σύνταξη από 20 χρόνια εργασίας.
      κλπ

      Αλλά απλά μιλάει, γιατί οι πολιτικοί μας ξέρουν, ότι αυτοί έχουν οικοδομήσει το υπάρχον σύστημα με τις συγκεκριμένες λειτουργίες και δεν θέλουν.
      Οι άνθρωποι είναι αναξιόπιστοι:

      01/02/2010 ΝΕΤ : κ Λοβέρδος ισχύουν τα 3 ΔΕΝ
      09/02/2010: ανατροπές στις συντάξεις, στο τρόπο υπολογισμού και στην παράταση του εργασιακού βίου.

      Όχι σχέδιο δεν έχουν αλλά δεν ξέρουν που πατάν και που βρίσκονται όχι που να πάνε.

  9. Στέργιος avatar
    Στέργιος 28/02/2010 18:21:20

    @spartaner:

    Συμφωνώ με τη donaE.
    Πιστεύω πως δεν είμαι ο μόνος Έλληνας που δεν έχω καθόλου υπομονή μεν, αλλά έχω πολύ θυμό δε, για τους πολιτικούς μας.

    Δεν έχω ΚΑΜΜΙΑ διάθεση να κάνω ΚΑΜΜΙΑ θυσία, όταν όλοι αυτοί στο σινάφι τού Λοβέρδου και οι νταβατζήδες τους, που μας έφτασαν στα σημερινά χάλια εξακολουθούν να ζουν βασιλικά, χωρίς οι ολέθριες πράξεις τους να έχουν συνέπειες.

    Ο Σημίτης πούλησε την ψυχή τής Ελλάδας στον διάβολο, δηλαδή στη Goldman Sachs. Έγινε τίποτα; Όχι. Μας ατενίζει αφ'υψηλού με εκείνο το χαμόγελο το "μού'φαγε ο γάιδαρος το ψωμί", που έλεγε και η Μαλβίνα, και όλα καλά. Βγήκε λάδι ο λαδέμπορας.

    Λοιπόν; Τι μου λες τώρα;

    Για τα ερωτήματα a, b, c, και d που θέτεις, δεν με αφορούν. Με εξοργίζει η ισοπέδωση των πάντων που επιχειρείς, όχι μόνο εσύ, με ένα ψευδεπίγραφο ψευτοχριστιανικό "ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλλέτω". Έρχεσαι και μου λες, δηλαδή, ότι για τα χάλια τής ελληνικής οικονομίας φταίει μεν ο Ρουσσόπουλος κι ο Μπόμπολας που έστησαν το Βατοπαίδιο για να τα κονομήσουν χοντρά στερώντας δισεκατομμύρια σε φόρους από το κράτος, αλλά φταίω κι εγώ γιατί δεν ζητάω απόδειξη από τον περιπτερά όταν αγοράζω σοκοφρέτα.

    Ε, όχι, δεν τη δέχομαι τη λογική σου. Θεωρώ ότι είναι εκ του πονηρού και ότι εξυπηρετεί τα λαμόγια που μας έφτασαν εδώ και φοβούνται τη λαϊκή αντίδραση.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Στέργιος 28/02/2010 20:36:36

      O spartan γυρευει προτασεις για να τις μεταφερει στο κομμα του μπας και ξεκολλησουν!

  10. donaE avatar
    donaE 28/02/2010 18:26:45

    Η παρατηρηση ειναι στο εξης:Οταν δεν μπορω να κανω την δουλεια μου φευγω,δεν ρωταω τους πελατες τι να κανω.Δεν στεκει.

  11. ataktos avatar
    ataktos 28/02/2010 18:52:26

    Μήπως ήρθε η ώρα που θα μας ξαναπροβάλουν τον λαοπρόβλητο τεχνοκράτη ....Σημίτη

  12. spartaner avatar
    spartaner 28/02/2010 21:18:47

    Χαίρομαι για τη ανταπόκριση αλλα μόνο ο Ιθαγενής μου έδωσε καίριες απαντήσεις, σωστές και εφαρμόσιμες αυριο το πρωί. Αυτό περίμενα και απο τους αλλους..που δυστυχώς δεν ήλθαν. Και συνεχίζω με τα μέτρα.
    6) Κατάργηση της σύνταξης για τις ανύπαντρες θυγατέρες. Δεν σημαινει οτι όταν ειναι ανύπαντρες δεν μπορούνε να δουλέψουν.
    7) Κατάργηση τών προόρων συντάξεων. Αν κάποιος θεμελιώνει σύνταξη στα 50 κανένα πρόβλημα ο πρώτος μισθός της σύνταξης όμως θα πληρώνεται στα 65. Εν τω μεταξύ θα πρέπει να ζησει με τις οικονομίες του μέχρι τα 65.
    8) Αν κάποιος θέλει να πάρει σύνταξη στα 61 θα είναι μειωμένη κατα 6% για κάθε χρόνο μεχρι τα 65 δηλαδη 24% μειωμένη σύνταξη.
    @ Donna Δυστυχώς δεν είμαστε ΠΕΛΑΤΕΣ στο κράτος .όπως γράφεις...αλλα.ειμαστε ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ,,,Συνεπώς πρέπει να συμπεριφερθούμε και μεις ανάλογα...
    @ΟRESTIOS..Γράφεις..
    **Εμείς δεν είμαστε πολιτικοί spartaner για να κάνουμε προτάσεις. Είμαστε για να θέτουμε ερωτήματα. Οι πολιτικοί είναι για να κάνουν προτάσεις και για να απαντούν στα ερωτήματα. Αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι από αυτά ας πάνε σπίτι τους καλύτερα.###
    Μα εκέι είναι το πρόβλημα.. Δεν πρέπει να είμαστε άβουλοι όταν μας λένε κα΄τι οι πολιτικοί αλλα να σκεπτόμαστε και μεις και να προτείνουμε και μεις λύση ..Διοτι αγανακτώ ΟΤΑΝ ΑΛΛΟΙ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ ΓΙΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ...Δεν το δέχομαι το θεωρώ προσβλητικό τελικα. Στο κάτω κάτω και μεις οι πολίτες πρέπει να χρησιμοποιούμε τις γνώσεις μας και το κοινο νου.
    @Στέργιος
    Γράφεις..((Δεν έχω ΚΑΜΜΙΑ διάθεση να κάνω ΚΑΜΜΙΑ θυσία,....)... Δέν έγραψα πουθενά για θυσίες...Εννοώ όμως οτι ολοι πρέπει να συνεισφέρουν σύμφωνα με τις δυνάμεις τους..ειτε αυτοί λεγονται Λομβέρδοι..είτε οτι άλλο λέγονται
    Τα ερωτήματα μου που δεν σε αφορούν δυστυχώς θα πρέπει να τα σκεφθείς πολύ συντομα.. διότι θα εξαναγκασθουμε να τα απαντησουμε οταν σε μερικούς μήνες δεν θα μπορούν να πληρώσουν τα ταμεία συνταξεις στους γεροντες γονείς μας και παπούδες μας... Η έχεις την εντύπωση οτι θα βάλει το χέρι στη τσεπη ο Γερμανος και ο Γάλλος?
    Γράφεις..***.Έρχεσαι και μου λες, δηλαδή, ότι για τα χάλια τής ελληνικής οικονομίας φταίει μεν ο Ρουσσόπουλος κι ο Μπόμπολας που έστησαν το Βατοπαίδιο για να τα κονομήσουν χοντρά στερώντας δισεκατομμύρια σε φόρους από το κράτος, αλλά φταίω κι εγώ γιατί δεν ζητάω απόδειξη από τον περιπτερά όταν αγοράζω σοκοφρέτα.####
    Απαντώ.. Εννοώ οτι όταν ένα καράβι βουλιάζει δεν βουλιάζει απο τη μία στιγμή στη άλλη και την ευθύνη δεν τη έχει μόνο ο Καπετάνιος αλλά και ο ναύτης που άφησε τη μπουκόπορτα ανοιχτή..ο μηχανικός που δεν ασφάλισε τις στεγανές πόρτες..ο ναυτικός που δέν κατέβασε τις βάρκες εγκαίρως... Ο κατήφορος της Ελληνικης οικονομίας άρχισε μετα το 1980 όταν κλείνανε τα εργοστάσια (διοτι δίκαιο ήταν ο νόμος του εργάτη) και οι πολίτες χειροκροτούσαν..Δέν επεκτείνομαι περισσότερο.. Τελικά ναι και ΜΕΙΣ οι ίδιοι οι πολίτες έχουμε τις ευθύνες αλλά βέβαια σε μικρότερο βαθμό ..
    Αν κλέψει κάποιος μια τσίχλα είναι κλεψιά αλλα και 1 εκατομύριο είναι πάλι κλεψιά .Υπάρχει μόνο διαφορά μόνο στο μέγεθος της πράξης..αλλα ειναι το ίδιο κακή ..
    Καλο Βράδυ...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ spartaner 01/03/2010 09:38:42

      ΟΚ, λύσεις:

      Στέρηση πολιτικών δικαιωμάτων σε όλους τους πολιτικούς που ενεπλάκησαν σε σκάνδαλα και αποδεδειγμένα έλαβαν μαύρα λεφτά από εταιρείες: Λιάπης, Ντόρα, Κυριάκος, κλπ.

      Φυλακή για όσους πολιτικούς αποδεδειγμένα φοροδιαφεύγουν: Βουλγαράκης, Ρουσσόπουλος, κλπ.

      Δήμευση περιουσιών που έγιναν με νεοαποικιακό τρόπο: Κόκκαλης, Μπόμπολας, Νεονάκης, κλπ.

      Δήμευση περιουσιών των ανθρώπων που απερίσκεπτα μας έβαλαν σε περιπέτειες: ο Αλογοσκούφης που φούσκωσε το ΑΕΠ και μας έκανε κατά 25% πλουσιότερους σε μια νύχτα, ο Σημίτης που έφερε τους κερδοσκόπους μέσα στο σπίτι μας και τζόγαρε τα λεφτά των ταμείων στο χρηματιστήριο για να τα φάει ο Κόκκαλης, κλπ.

      Αν γίνουν αυτά, τότε όχι μόνο δεν θα βαρυγκωμώ για τους νέους φόρους, αλλά ΣΟΥ ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ΣΕ Ο,ΤΙ ΕΧΩ ΙΕΡΟ ότι θα δώσω τη μισή μου περιουσία στο κράτος.

  13. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 28/02/2010 22:14:24

    spartaner δεν συμφωνω οταν λες (Τελικά ναι και ΜΕΙΣ οι ίδιοι οι πολίτες έχουμε τις ευθύνες αλλά βέβαια σε μικρότερο βαθμό ).μαλλον ΕΜΕΙΣ εχουμε την μεγαλυτερη ευθυνη γιατι οι πολιτικοι και οι κυβερνησεις δεν ηρθαν ουρανοκατεβατες,καποια πλειοψηφια τους εβγαλε.Και οταν πολυ σωστα λες (Ο κατήφορος της Ελληνικης οικονομίας άρχισε μετα το 1980 όταν κλείνανε τα εργοστάσια (διοτι δίκαιο ήταν ο νόμος του εργάτη) και οι πολίτες χειροκροτούσαν) αυτο συνεχιστηκε μεχρι τωρα.δηλαδη με λιγα λογια ψηφιζαμε για να διοριστουμε,να μην δουλευουμε-παραγουμε,για να εχουμε συνταξεις Μ.Ο 58 χρονια,επιδοματα και και και.Ακομα και τωρα που ειμαστε μια ανασα απο το χαος και την καταρευση μιλαμε για στον 14 μισθο και απειλουμε με.δυστηχως ευτηχως πρεπει να αλαξουμε νοοτροπια για το αυριο.

  14. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 28/02/2010 22:14:48

    άμεσα έλεγχος σε όλες τις συντάξεις, ιδίως κάτι αναπηρικές για αιμορρϊδες...
    ποιός δεν έχει στον περίγυρο του γυναίκα συνταξιούχο του δημοσίου, γύρω στα 70 που παίρνει σύνταξη από τα 33 της;! κι επιπλέον ποσοστό της συντάξεως του μακαρίτη;
    αυτά πρέπει να αλλάξουν.
    συμφωνώ και για τις άεργες ορφανές.
    οποσδήποτε ανάπτυξη των πράσινων μορφών ενέργειας, ένταξη του πράσινου σχεδιασμού στις νέες κατασκευές, θέσεις εργασίας.
    ανάπτυξη της αγροτικής παραγωγής, σύγχρονη και βιολογική. η τεχνογνωσία υπάρχει, η όρεξη λείπει.
    οι ιταλοί κάναν χαζομάρα που επαναπατρίσαν κεφάλαια με εφάπαξ φορολόγηση 5% ;
    προφανώς υπάρχουν πολλά.
    και φυσικά πρέπει να προτείνομε κι εμείς.
    πόσα βαριά αμάξια κυκλοφορούν στη χώρα; αυτό δεν είναι επίδειξη πλούτου;
    κι αν είναι νόμιμα αποκτημένος κανένα πρόβλημα,
    αλλά είναι στοιχείο, ίχνος για ψάξιμο...

  15. Orestios avatar
    Orestios 28/02/2010 22:38:56

    spartaner
    κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ή δεν καταλαβαίνεις τελικά. Ο Λοβέρδος και ο κάθε Λοβέρδος της κυβέρνησης μπορεί να εφαρμόσει τα μέτρα για τα οποία εκλέχθηκε. Αν αδυνατεί μπορεί
    α)να παραιτηθεί
    β)να βγεί και να πει: "σας είπα ψέμματα μόνο και μόνο για να εκλεγώ. Τώρα θα κάνω ότι θέλω"
    Η πολιτική ανανδρία στις μέρες μας δεν είναι ευθύνη κανενός λαού, παρά μόνο αυτών που την κουβαλούν και πάντα τυχαίνει να είναι πολιτικά πρόσωπα. Συνεπώς δεν μπορεί να κατηγορείται ο ψηφοφόρος για την εξαπάτηση που υπέστη, όταν επιμελώς καλύφθηκε η ανανδρία από ψεύδη, φρούδες ελπίδες και κενές υποσχέσεις. Η προσπάθεια εκ νέου ενοχοποίησης των ανθρώπων που ασκούν το δημοκρατικό δικαίωμά τους είναι χαρακτηριστικό ολοκληρωτικών φασιστικών καθεστώτων.
    Δυστυχία είναι για όλους μας να έχουμε εναποθέσει τις τύχες μας στα χέρια ανθρώπων που στερούνται (?) της ικανότητας να βρούν τις λύσεις ή ανθρώπων που περιμένουν να βρουν λύσεις από το διαδίκτυο. Κρίμα οι σύμβουλοι και κρίμα τα λεφτά των φορολογουμένων από τα οποία πληρώνονται για να κάθονται αραχτοί.
    Ο Λοβέρδος είναι συνυπεύθυνος για την κατάσταση που έχει προκύψει παρά τους λεονταρισμούς στους οποίους επιδίδεται χάριν της συντήρησης μιας διεστραμένης στρατηγικής, που πρεσβεύει την σχάση των βασανιστών σε καλούς και κακούς. Είναι τόσο εμφανές που καταντά βαρετό για να μην το χαρακτηρίσω γελείο.

    @Ιθαγενή
    Είσαι καλόψυχος αλλά το βραβείο θα το πάρει ο σύμβουλος και εσύ θα πληρώσεις άλλη μια φορά την απραξία ενός υπουργού.

    • Liberty avatar
      Liberty @ Orestios 01/03/2010 18:12:01

      Orestie,
      Diladi les pws osoi polites psifisan stis ekloges PASOK pisteuan pragmatika auta pou elege o GAP (lefta yparxoun), tin idia stigmi pou apo tin alli pleura legontousan ta antitheta? Egw pantws den to pisteuw. O GAP tin douleia tou ekane poulise to paramythi pou thelane oloi na akousoun, kai tous arese, kai etsi pire psifous. Synidita paei kapoios na psifisei kai psifisan me tin prosdokeia oti tha erthei to PASOK kai tha fane pali me xrysa koutalia opws tin epoxi tou mega Papatzi Andrea.
      Kala ta leei loipon o spartaner alla i alitheia panta einai skliri kai dyskola apodekti. Ftaiei KAI o kathe enas apo emas pou emesa i amesa ana tis dekaeties epwfelithike synidita apo mikro/megalo rousfetia. Opws: Diwrise mou to paidi mou stin tade ypiresia, metethese to gio mou pou ypireti ston Evro, stin Athina na einai konta to paidi sto spiti tou. Nomimopoiise mou to authereto eksoxiko mou kal alla pola. Poloi ligoi einai autoi pou den eixan kapio ofelos eitai apo to PASOK eite apo tin ND.

  16. Απόγειος avatar
    Απόγειος 28/02/2010 22:48:43

    Κοιτάξτε να δείτε ΡΕ που ξύπνησαν όλοι οι καναπεδόβιοι, εκ του ασφαλούς λυσσαλεορμώμενοι και κάνουν και προτάσεις.
    Δεν έχει το κράτος λέει λεφτά. Και ποιος τα έφαγε ΡΕ; Ο ΛΑΟΣ;
    Ο κοσμάκης ΡΕ χαραμοφάηδες όλου του κόσμου ενωθείτε, δουλεύει όπως κι αν βρήκε αυτή τη δουλειά.
    Φταίει ο πολίτης που το κράτος δεν δημιούργησε από την αρχή αξιοκρατικές προυποθέσεις; Ποιος ανάγκασε ΡΕ τον κόσμο να παρακαλάει;
    ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΙ Ε ΜΑΥΡΟΓΙΑΛΟΥΡΟΙ.
    Εφαγαν τα λεφτά καμια 60ριά μεγαλοξύπνοι όλου του κόσμου και μιλάτε κι από πάνω. Σ’ αυτούς ΡΕ μπορείτε να κάνετε προτάσεις; Μπορείτε να τους πείσετε να φέρουν πίσω τα λεφτά που έφαγαν και μας έφεραν ως εδώ;
    Προτείνετε περικοπές για να εξοικονομηθούν περισσότερα ΑΡΑ να φάνε οι συνιθισμένοι περισσότερα.
    Μαθετε ΡΕ ότι και μέτρα να παρθούν ο απλός πολίτης θα τα υπομείνει, αλλά το περιβόητο σύστημά σας ΔΕΝ ΘΑ ΣΩΘΕΙ. Γιατί έχει πεθάνει προ πολλού.
    Συνεχίστε τώρα τον καπουτσινάκο σας θα κρυώσει και δε λέει

  17. Ακέρμων avatar
    Ακέρμων 28/02/2010 23:43:52

    -Τα κορόϊδα σύνταξη στα 65 ή και τα 67 και οι «ξύπνοι» στα 45 ή τα 50 !!!!


    ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ

    Του Στεφ. Β. Αναγνώστου

    26.02.10

    Το ..πόπολο ή τα κορόϊδα θα βγαίνουν στη σύνταξη στα 65 ή και τα 67 και οι «ξύπνοι» οι «δικοί» μας στα 45 ή τα 50 και άσε τα κλιμάκια της Ε.Ε. και του Δ.Ν.Τ. να κάνουν ελέγχους!
    Τις παραπάνω φράσεις αναφωνεί όποιος διαβάσει δυo πρόσφατες ανακοινώσεις των συνδικαλιστικών εκπροσώπων των εργαζομένων στις ασφαλιστικές εταιρίες, μετά την διαβεβαίωση που έλαβαν από τον υφυπουργό Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης κ. Γ. Κουτρουμάνη ότι το καθεστώς των όρων της συνταξιοδότησής τους ,που είναι 25 χρόνια εργασίας και σύνταξη στα 45 ή τα 50, δεν θα αλλάξει παρά τις αλλαγές που θα γίνουν στα όρια ηλικίας συνταξιοδότησης για όλους τους υπόλοιπους εργαζόμενους. Μάλιστα μετά την δέσμευση αυτή που απέσπασαν προ ημερών , που υποτίθεται ότι ο υπουργός Εργασίας κ. Α. Λοβέρδος, είχε βγεί …στο μπαλκόνι του υπουργείου του και φώναζε ότι «δεν υπάρχει σάλιο» και άλλα παρόμοια, οι συνδικαλιστικοί εκπρόσωποι, μη μπορώντας να κρύψουν τη χαρά τους, έσπευσαν να ανακοινώσουν τα ευχάριστα «μαντάτα» στους εργαζόμενους των ασφαλιστικών εταιριών. Πρώτη έκανε ανακοίνωση στις 19 Φεβρουαρίου η Ομοσπονδία Ασφαλιστικών Συλλόγων Ελλάδος και ακολούθησαν μετά και άλλοι σύλλογοι,(22-2-2010) ένας εκ των οποίων είναι και ο Πανελλήνιος Σύλλογος Εργαζομένων Αγροτικής Α.Ε.Ε.Γ.Α , δηλαδή της Αγροτικής Ασφαλιστικής, η οποία είναι θυγατρική εταιρία της Αγροτικής Τραπέζης της Ελλάδος.

    Πρόκειται για την έκφραση μιας ακόμη …διγλωσσίας της σημερινή Κυβέρνησης, η οποία , με τον τρόπο αυτό, εκπέμπει μηνύματα αναξιοπιστίας και στους πολίτες της χώρας αλλά και στις περίφημες «αγορές», στις οποίες καταφεύγει η Χώρα μας για να δανεισθεί τα χρήματα που έχει ανάγκη για να καλύψει τις δαπάνες του κράτους, μέσα στις οποίες είναι και οι συντάξεις! Επίσης με τις δεσμεύσεις που έδωσε ο υφυπουργός Κοινωνικών Ασφαλίσεων στους προσκείμενους στο ΠΑΣΟΚ συνδικαλιστικούς εκπροσώπους των εργαζομένων στις ασφαλιστικές
    εταιρίες, ουσιαστικά δημιουργεί μια κατηγορία «ημετέρων» στον χώρο της εργασίας και της ασφάλισης, η οποία διατηρεί τεράστια προνόμια προϋποθέσεων συνταξιοδότησης, τα οποία οι υπόλοιποι εργαζόμενοι δεν θα έχουν! Διότι είναι τουλάχιστο προκλητικό να συνταξιοδοτείται κάποιος πλήρως έχοντα 25 χρόνια εργασίας και ηλικάι 45 ή 50 ετών, ακόμη και όταν αλλάξουν οι όροι συνταξιοδότησης με αύξηση των ορίων ηλικίας, για το σύνολο των εργαζομένων!
    Τέλος , σύμφωνα με πληροφορίες από συνδικαλιστές, η δυνατότητα συνταξιοδότησης και μετά την 1-1-2011 των εργαζομένων στις ασφαλιστικές εταιρίες, την οποία υποσχέθηκε να μελετήσει «σοβαρά» ο υφυπουργός Κοινωνικής Ασφάλισης, έχει να κάνει και με την επιδίωξη του ΠΑΣΟΚ να εξακολουθήσει να έχει τον πλήρη έλεγχο διαφόρων τομέων εργαζομένων, καθώς έτσι ένας μεγάλος αριθμός συνδικαλιστικών στελεχών, θα μπορούν να παραμένουν στις θέσεις τους στις Ασφαλιστικές Εταιρίες και μετά το 2011 και άρα να διοικούν τους Συλλόγους καθώς οι περισσότεροι από αυτούς στο τέλος του 2010 θα έχουν συμπληρώσει 25 χρόνια εργασίας και θα είναι άλλοι μέν 45 και άλλοι 50 και υποχρεωτικά θα συνταξιοδοτηθούν.

  18. Απόγειος avatar
    Απόγειος 28/02/2010 23:56:50

    19+35=54
    19+37=56

    17+35=52
    17+37=54

    Μιλάμε για αυτούς τους ανθρώπους, εργάτες, υπαλλήλους. Δικαιούνται η δεν δικαιούνται την σύνταξή τους έστω κι αν είναι είναι νέοι;

    Για να μην πάμε σε ακραίες περιπτώσεις μια και πολύ καλά΄όλοι θυμόμαστε οτι η Ελλάδα δεν υπήρξε πλούσια χώρα, άρα πολλοί πάρα πολλοί έβγαιναν στην εργασία ακόμη κι απ' τα 14.

    Πλήρωσαν όλοι αυτοί κανονικά τις εισφορές τους ή οχι;
    Κι επειδή η απάντηση είναι ΝΑΙ, ας πάρουν λοιπόν την σύνταξη που δικαιούνται.

    Για να αναφερθούμε και σε τι είδους εργασίες πάλεψαν η περσσότεροι απ' αυτούς.

  19. salmonellas avatar
    salmonellas 01/03/2010 11:42:17

    Ποιος τον ακουει πλεον αυτο το γραφικο τυπο που οι ισορροπιες τον εστειλαν σ' αυτο το ποστο? Γιατι δεν παραιτειται αραγε?