#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/07/2011 22:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο δεκάλογος του καύσωνα



Όπως ανακοίνωσε η ΕΜΥ οι υψηλές θερμοκρασίες αναμένεται να συνεχιστούν και το επόμενο διήμερο και θα συνδυαστούν με την συσσώρευση ατμοσφαιρικών ρύπων (κυρίως όζοντος).Το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής συνιστά στους πολίτες συγκεκριμένες πρακτικές για να αντιμετωπίσουν τον καύσωνα. Επειδή τις εφαρμόσαμε και τις θεωρούμε αναποτελεσματικές, προτείνουμε έναν άλλο δεκάλογο για τον καύσωνα.

1. Αποφύγετε τα δελτία των οκτώ. Αν δεν εκνευριστείτε από τις πολιτικές ειδήσεις, θα εξοργιστείτε ή θα μελαγχολήσετε από τις οικονομικές. Αν πάλι δείτε τίποτα λουόμενους που « έτρεξαν στις κοντινές παραλίες», μην ψαρώσετε: από την εποχή του …Αλογοσκούφη είναι τα πλάνα.

2. Κάντε πολλά ντουζ. Και να μην ζεσταίνεστε τόσο, η καθαριότητα δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Για τους ζωηρούς άρρενες ενδείκνυται η τοπική χρήση κρύου ύδατος για χαλάρωση.

3. Αν πάλι σώνει και καλά θέλετε να επιδοθείτε σε …πνευματικού περιεχομένου αναζητήσεις, προτιμήστε κάτι γρήγορο και χωρίς πολλές-πολλές περιπτύξεις, τις οποίες φρόνιμο είναι να αφήσετε για τις κρύες νύχτες του χειμώνα, που δεν θα έχουμε και θέρμανση.

4. Ανάψτε τα κλιματιστικά στους 25-27 βαθμούς Κελσίου. Αν βάλετε το μηχάνημα στους 20 βαθμούς, ή θα το κάψετε, ή θα σηκωθείτε το πρωί με μια γενικευμένη ακαμψία.

5. Οι παραδοσιακοί λάτρεις των ανεμιστήρων, αν δεν γυρνάνε σαν τη σούβλα στον ύπνο τους, θα έχουν πρόβλημα. Αν έχετε ανεμιστήρα οροφής, αποφύγετε να παρακολουθήσετε την κίνηση του με τα μάτια. Εκτός από τον πονοκέφαλο, είναι βέβαιο ότι θα ξαναψηφίσετε ΠΑΣΟΚ…

6. Πιείτε πολλά υγρά. Τώρα αν κάποιος καταλάβει μπύρες και πιει μισό τελάρο, καλό είναι ο χώρος να κλιματίζεται.

7. Τρώτε «λίγο και σε πολλά γεύματα». Έχοντας συνηθίσει λόγω Μνημονίου «το λίγο σε λίγα γεύματα», προσέξτε την αντίδραση του στομάχου σας.

8. Οι ομάδες υψηλού κινδύνου (γυναίκες 18-45 και άρρενες 30-60) είναι απαραίτητο  να επισκεφθούν παραλιακά κλαμπ και μπουζούκια. Μετά το πέρας της βραδιάς σκόπιμη είναι και η νυχτερινή βουτιά. Μαγιό προαιρετικό…

9. Σε περίπτωση υπέρβασης των οριακών τιμών για το όζον, επισκεφθείτε το πλησιέστερο αστυνομικό τμήμα και ζητήστε να εισπνεύσετε λίγο από τα χημικά «του Μεσοπρόθεσμου». Μετά ο καύσωνας θα σας φαίνεται πρωινή δροσιά του Μάρτη.

10. Φορέστε ρούχα ανάλαφρα. Δεν είναι απαραίτητο να είναι και σίι-θρου, καθώς τότε θα προξενήσετε προβλήματα σε άλλους –επιρρεπείς- συμπολίτες μας.

Αν ο καύσωνας συνεχιστεί θα προβούμε σε νέα ανακοίνωση με στόχο την προφύλαξη του (ωραίου) πληθυσμού.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. victoria (true) avatar
    victoria (true) 19/07/2011 10:57:02

    Δεν παίζεσαι! Μπονζούρ

  2. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 19/07/2011 10:59:45

    ΚΑΛΑ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/07/2011 11:00:40

    Τον Ροδινό και τα μάτια μας.
    Κομπρέσες, οξυγόνο, πορτοκαλάδες, και κλιματισμό.
    Έχει, λέει, να δει τόση ζέστη από το `99 ....
    (1899).

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 19/07/2011 11:38:34

      Πάλι ανιστόρηστος σε συλλαμβάνω Strange.
      Ηταν το Καλοκαίρι, δεύτερο έτος του Τρωϊκού Πολέμου που αναζητούσαμε λίγη δροσιά με τον Οδυσσέα στον Σκάμανδρο!

  4. ΝΙΚΟΛΑΟΥ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΟΥ 19/07/2011 11:02:41

    ΘΕΙΚΟ ΚΟΡΜΙ

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/07/2011 11:03:49

    Ο Ροδινός;

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/07/2011 11:05:43

    Ρε Οδυσσέα, δεν ντρέπεσαι; Εγώ σούστειλα τη φωτό της γυναίκας μου για εσένα μόνο, και συ την έβαλες στο διαδίκτυο;
    Ντροπή!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 19/07/2011 11:15:36

      Μην μπερδεύεσαι από τη θέα. Η Εύα είναι...

      • danaos avatar
        danaos @ Μικρός Οδυσσέας 19/07/2011 11:19:51

        Σαν πολύ πάρε-δώσε με την Εύα μικρέ!Θα πέσουν μονομαχίες!!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 19/07/2011 11:41:16

      Strange,
      Mια απορία την έχω: Και γιατί έστειλες τη φωτογραφία της γυναίκας σου στο Μ.Ο;
      Ετοιμάζει κανένα περιοδικό life style;
      Υστερα τη εμπιστοσύνη να έχεις στον Οδυσσέα:
      Είναι ειδικός στους Δούρειους Ιππους!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 19/07/2011 11:47:33

        Σκέφτομαι να την αποσύρω, και να πάρω καινούργια (πιο μικρή). Ο Μ.Ο εξεδήλωσε ενδιαφέρον.

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 19/07/2011 11:54:49

          Φίλε μου Strange
          α) Την να την κάνεις τη μικρή; Για τα γεράματα;
          β) Πόσο ...παλιά είναι και θέλει ...απόσυρση;
          γ) Ο Μ.Ο. έχει ..αδυναμία στις ...ηλικιωμένες;
          δ) Η γυναίκα σου το ξέρει οτι είναι προς ..απόσυρση, γιατί αν το μάθε...

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Strange Attractor 19/07/2011 12:31:29

          Περίμενε να απελευθερώσουν το πετρέλαιο να πάρεις μια ντιζελοκίνητη, να σου έρχεται πιο οικονομική.

  7. danaos avatar
    danaos 19/07/2011 11:09:03

    Τον ψήνω το Ροδινό να ανεβεί Χαλκιδική.Μετά το μπάνιο θα τον πηγαίνω σε λασπόλουτρα και ιαματικά!!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ danaos 19/07/2011 11:13:10

      Με φορείο τις μετακινήσεις του, αλλιώς θα σου μείνει στα χέρια.

      • danaos avatar
        danaos @ Strange Attractor 19/07/2011 11:18:17

        Τα έχω φροντίσει όλα! Άσε που μπορεί να έρθει και η Εύα για συμπαράσταση!Οδηγός ασθενοφόρου ο TopganZ! Εσύ θα είσαι υπεύθυνος για τα υπογλώσσιά του!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ danaos 19/07/2011 12:09:10

          Όταν λες οδηγός ασθενοφόρου εγώ, θες να τον σώσουμε τον ασθενή ή να πάθει πολλαπλά εγκεφαλικά?

          • danaos avatar
            danaos @ TopGunZ 19/07/2011 12:11:46

            Εγώ σε όρισα!Εσύ δε θα μιλάς!Ούτε θα απλώνεις χέρι στις νοσηλεύτριες!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ danaos 19/07/2011 12:19:56

            Καλά, εγώ για το καλό του ασθενούς το είπα.

            Για τις δε νοσηλεύτριες, εγώ κουτσά στραβά μπορώ να κρατηθώ, αυτές θα μπορούν να κρατηθούν να μην απλώσουν χέρι πάνω μου?

  8. pikras57 avatar
    pikras57 19/07/2011 11:09:32

    Η ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ!!!

  9. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 19/07/2011 11:16:39

    Μπονζούρ μαντάμ, μπονζούρ μεζ αμί

  10. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 11:21:44

    ...μετά το σολάριουμ που πρότεινες να κάνω! Κρατάς το λόγο σου ΜΟ και σου το αναγνωρίζω! καλημέρα!

  11. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 11:26:12

    Αν είναι για τον κ. Ροδινό θα πάρω κι άλλα κορίτσια μαζί μου!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΕΥΑ 19/07/2011 11:28:16

      Φρόντισε να έχουν πτυχίο νοσηλευτικής ή έστω να ξέρουν από πρώτες βοήθειες.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΕΥΑ 19/07/2011 11:32:51

      ΕΥΑ μου,
      ευχαριστώ, αλλά μην ακούς αυτές τις ....αθλητιότητες του τριγώνου Strange-Δαναού-Μ.Ο!
      Ολο λόγια είναι!

      • danaos avatar
        danaos @ Κώστας Ροδινός 19/07/2011 11:50:10

        Την τριγωνοποίηση εσύ μας την έμαθες όταν με τη μαγκούρα μας έλεγες παραμύθια! Ας το βεβαιώσει και ο Strange!

  12. blue nile avatar
    blue nile 19/07/2011 11:30:29

    Μπράβο Strange, ωραία γυναίκα...
    Όταν ήμουν λεύθερος μ'άρεσε αυτή η εποχή γιατί εν υπήρχε κάνα νέο αρνεμούσι (μούχτι) έκλεινα ραντεβού για θάλασσα όπου είχα πλήρη δυνατότητα αξιολόγησης της λεγάμενης χωρίς την παρουσία των παραπλανητικών αστικών ψιμυθίων...
    Ξέρετε οι γυναίκες εδώ έχουν ανάγει σε επιστήμη το καμουφλάζ στα αδύνατα σημεία και τον υπερτονισμό στα δυνατά. Για μπείτε σε μια μπουτίκ να δείτε τι λένε οι πωλήτριες στις υποψήφιες αγοράστριες: Καλά εσύ με τέτοια επίπεδη και γυμνασμένη κοιλιά δεν θα φορέσεις αυτό ή το μίνι αναδεικνύει τα ωραία πόδια σου κλπ
    Στην αμμουδιά όμως ουδέν κρυπτόν από τον ήλιο ...
    Πάντως τέτοια κορμιά εκπάγλου καλλονής σπανίζουν...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ blue nile 19/07/2011 12:14:41

      Πολύ καλό το σκεπτικό σας αγαπητέ, αλλά το ίδιο ισχύει και δι' ημάς τους άρρενες και τα πατσοκοίλια μας, αν και εγώ καταφεύγω στις γνωστές δικαιολογίες, κάτω από μεγάλο βράχο μεγάλο φίδι κρύβεται, τα μεγάλα οχήματα θέλουν και μεγάλα υπόστεγα κλπ.

      • blue nile avatar
        blue nile @ TopGunZ 19/07/2011 15:39:10

        ...και το σώμα βοηθάει αλλά άλλα αρκετά πολυσύνθετα παίζουν ρόλο στην τελική αποδοχή...άσε που αν δεχτεί να έρθει για μπάνιο μισοψημένη είναι ...αν δεν γίνει κανένα μεγάλο λάθος η ευτυχής έκβαση είναι εξασφαλισμένη...

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ blue nile 19/07/2011 18:57:15

          Ναι, δεν έχεις άδικο, η αρχή είναι σε αυτές τις περιπτώσεις το 90%, όχι απλά το ήμισυ.

  13. katalytrikos avatar
    katalytrikos 19/07/2011 11:31:09

    Στο παρελθόν με συνθήκες καύσωνα και ¨νέφους¨ η πολιτεία έπαιρνε έκτακτα μέτρα (θυμηθείτε τι έγινε στη Γαλλία το 2003), τώρα περιορίζεται σε συστάσεις και συμβουλές. Γιατί??? .
    h--p://envthink.blogspot.com/2011/07/blog-post_18.html

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ katalytrikos 19/07/2011 12:25:16

      Γιατί τώρα, σου λέει, μπορεί να γλυτώσουμε και καμιά σύνταξη.

  14. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/07/2011 11:35:23

    Να μου επιτραπεί η αποκάλυψη.
    Η κυρία της φωτογραφίας είναι η επερχόμενη υπουργός Οικονομικών της Ν.Δ. την οποία ...ψήνει ο Φάκτορ στην παραλία για να ...αντέχει τις κακουχίες!

    • blue nile avatar
      blue nile @ Κώστας Ροδινός 19/07/2011 11:40:06

      Κε Ροδινέ τη λέξη αρνεμούσι την έμαθα τις προάλλες στον Ίασμο, είναι θρακιώτικος ιδιωματισμός που σημαίνει το φλερτ...

    • juliet avatar
      juliet @ Κώστας Ροδινός 19/07/2011 11:49:03

      Αν είναι να βάλει ο Πρόεδρος τέτοια κορμιά ,τις πήραμε τις εκλογές.Με κάθε ψήφο και μια μέρα στη παραλία ...με τα ουρί .
      Μ.Ο , πρόσεχε σε χρησιμοποιούνε ,επιλεκτική παραπλάνηση κάνουνε.... εξασφάλιση του μεσοκαλόκαιρου επιδιώκουν.

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 11:38:56

    ΜΟ, σε βλέπω για προϊστάμενο πολιτικής προστασίας...στο νέο αυτό σχεδιασμό, ο ρόλος του danaou, βελτιώνεται..θα σχεδιάζει άμεσες κατασβέσεις πυρκαγιών στα κορίτσια που ΄΄καίγονται΄΄! ο SA θα αναλάβει ρόλο πρωτοκόλλου..θα ορίζει τα έκτακτα περιστατικά..
    ΥΓ: ΜΟ..να φερθείς έξυπνα...να λαδώνεσαι με έκτακτα bonus!!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΕΥΑ 19/07/2011 11:43:02

      ΕΥΑ,
      Ο ΜΟ δεν έχει τέτοια προβλήματα!
      Βολεύεται και με τα ...τακτικά!

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 19/07/2011 13:25:12

        Δεν με αγγίζει η λάσπη σου Ροδινέ. Από την εποχή των Λαυρεωτικών ο ρόλος σου είναι ύποπτος. Δεν βλέπεις ότι μας έφαγε τη θέση του "πυροσβέστη" ο Δαναός;

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 19/07/2011 12:00:28

      Με τρόπο Εύα μου θα έχω αυτόν το ρόλο!Είναι βλέπεις και η κούραση και ο καύσωνας!Πάντως όσα μπορώ να τα κάνω, τα κάνω πολύ καλά!Όσα δεν μπορώ τα διδάσκω!!!!

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ danaos 19/07/2011 12:15:52

        Με έκανες πιο πάνω οδηγό ασθενοφόρου, δε με κάνεις και οδηγό πυροσβεστικού ξαναμμένων κορασίδων?

        • danaos avatar
          danaos @ TopGunZ 19/07/2011 12:23:09

          Θέλει πτυχίο και πρακτική!Χα!

          • TopGunZ avatar
            TopGunZ @ danaos 19/07/2011 12:26:56

            Που στέλνω βιογραφικό? Στην κοπελιά της φωτό?

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/07/2011 11:46:12

    Αυτό που βλέπω εγώ είναι ότι καύσωνας ξεκαύσωνας, εμείς είμαστε πάνω απ το πληκτρολόγιο.
    Μήπως δεν πάμε καλά;
    Και άντε ο Ροδινός είναι ανήμπορος να βγει έξω (έχει και φωτοφοβία), οι υπόλοιποι;

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 19/07/2011 11:54:33

      Τι λες ρε Strange!Ο μικρός έχει καπαρώσει θέση στο νέο κυβερνητικό σχήμα κι εμείς θα αποτελούμε την αυλή του!Σε λίγες μέρες θα το γράψουν και οι έγκυρες φυλλάδες!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 19/07/2011 11:56:35

      Εχουμε και IPad στις παραλίες Strange!

  17. xenios avatar
    xenios 19/07/2011 11:46:40

    Να το κάνουμε δωδεκάλογο;

    11. Επειδή με τον καύσωνα οι παλάμες ιδρώνουν, κάνετε έκταση δακτύλων και στρέψατε αυτάς εις την πιθανή θέση του ορίζοντα που βρίσκεται ο Πρωθυπουργός (το Mega σαν ενημερώνει έγκυρα). Σε δύο κινήσεις ωθήσατε τις παλάμες προς το σημείο αυτό, έναααα δύοοοοοο. Επαναλάβατε.

    12. Η εκτόνωση του θυμού σας, βοηθάει τον οργανισμό να προσαρμοστεί στην θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Θυμηθείτε τι έγιναν οι συντάξεις σας, οι μισθοί σας, πόσο φόρο πληρώσατε, το κλείσιμο του μαγαζιού σας η αύξηση του ΦΠΑ ή την ανεργία σας και κατεβάστε ότι σας έρθει εύκαιρα στο μυαλό σας. Θα νιώσετε ανακουφισμένος και κάτι σαν μια δροσερή πνοή ανέμου, θα στεγνώσει τον ιδρώτα του προσώπου σας.

  18. Aggelos avatar
    Aggelos 19/07/2011 11:54:32

    "Οι παραδοσιακοί λάτρεις των ανεμιστήρων, αν δεν γυρνάνε σαν τη σούβλα στον ύπνο τους, θα έχουν πρόβλημα. Αν έχετε ανεμιστήρα οροφής, αποφύγετε να παρακολουθήσετε την κίνηση του με τα μάτια. Εκτός από τον πονοκέφαλο, είναι βέβαιο ότι θα ξαναψηφίσετε ΠΑΣΟΚ…"



    ανεμιστηρες οροφης παιδια..

    τετοιους εχου παντου,,και ειμαι ωραιος,,και μηδεν καταναλωση..
    βεβαια ειμαι σε ελαιωνα κοντα στην Πατρα και οχι στα αθηναικα τσιμεντα..

    αλλα με ανεμιστηρες 40 ευρω απο τα πρακτικερ.. ειμαστε μια χαρα,,,,το μονο λιιγγο ζορισμα ειναι τις λιγες μερες που πραγματικα βαραει 40αρια..

    • juliet avatar
      juliet @ Aggelos 19/07/2011 12:16:34

      Ο αέρας της Πάτρας είναι που σας δροσίζει....ξεφυσάνε οι Πασόκοι.

  19. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/07/2011 11:59:21

    O strange είναι σε προχωρημένο αλτσχαϊμερ.
    Τι να βεβαιώσει!
    Εδω θέλει να ...αποσύρει τη γυναίκα του αντι για το αυτοκίνητό του...
    Σε λίγο αντι να παίρνει τή σύνταξή του,θα τη χαρίζει στον....Γιώργο!

    • juliet avatar
      juliet @ Κώστας Ροδινός 19/07/2011 12:05:57

      Μπορεί η απόσυρση ,εννοώ η δωρεεά να του βγεί σε καλό,κρίμα να μην το αφήσεις να δοκιμάσει.
      Τη γυναίκα του εννοείς χαρίζει,γιατί η σύνταξη θα του χρειαστεί.

    • danaos avatar
      danaos @ Κώστας Ροδινός 19/07/2011 12:06:08

      Μια παρέα φιλενάδων στα 40 τους συζητούσε πού θα έβγαιναν για φαγητό.

      Τελικά συμφώνησαν να συναντηθούν στο εστιατόριο Ocean View, μια και οι σερβιτόροι

      φορούσαν στενά παντελόνια και είχαν ωραία οπίσθια.
      10 χρόνια αργότερα, κλείνοντας τα 50, συζητούσαν και πάλι πού θα πήγαιναν για φαγητό. Τελικά, συμφώνησαν να πάνε στο εστιατόριο Ocean View, επειδή το φαγητό εκεί ήταν πολύ καλό και η συλλογή των κρασιών εξαιρετική.


      10 χρόνια αργότερα, στα 60 τους, συζητούσαν για άλλη μία φορά πού θα πήγαιναν να φάνε. Τέλος συμφώνησαν να βρεθούν στο εστιατόριο Ocean View, επειδή εκεί θα έτρωγαν ήσυχα και το εστιατόριο είχε πανέμορφη θέα στη θάλασσα.
      10 χρόνια αργότερα, 70άρες πια, συζητούσαν πού θα πήγαιναν για φαγητό. Τελικά συμφώνησαν να πάνε στο εστιατόριο Ocean View, μια και ήταν προσβάσιμο στα αναπηρικά τους καροτσάκια και υπήρχε ακόμη και ασανσέρ.
      10 χρόνια αργότερα, έχοντας κλείσει πια τα 80, συζητούσαν πάλι πού θα έβγαιναν για φαγητό. Τέλος, συμφώνησαν να πάνε στο εστιατόριο Ocean View, μια και δεν είχαν ξαναπάει ποτέ εκεί.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ danaos 19/07/2011 12:10:50

        Πλάκα-πλάκα, έφτασαν τα 80!
        Ηταν και ο Strange εκεί;

        • danaos avatar
          danaos @ Κώστας Ροδινός 19/07/2011 12:13:14

          Σερβιτόρος!Αυτός μου το είπε!

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 19/07/2011 11:59:46

    Τσου ρε... εσύ ακόμα κυκλοφορείς με άβακα και θεωρείς το (σταθερό) τηλέφωνο σατανικό πράγμα, για τους πιτσιρικάδες.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Strange Attractor 19/07/2011 12:34:12

      Υπάρχουν κινέζικες μαιμούδες του μηχανισμού των Αντικυθήρων με ενσωματωμένο ηλιακό ρολόι (αυτό με τη σκιά, όχι ηλιακά επαναφορτιζόμενο) και περιβάλλον προγραμματισμού σε Γραμμική Β.

  21. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 12:10:31

    danae
    εκείνο το ΄΄τρίγωνο τσ΄Μερόπ΄ς΄΄, είναι ΄΄στάση΄΄; κάτι σαν ΄΄τη στάση του Νίκα΄΄΄΄η του ΄΄κεμπάπ΄΄; έλεγα μήπως και ο κ. Ροδινός ήταν πιο κατάλληλος για επεξηγήσεις...! αφού εσύ είσαι και κουρασμένος...

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 19/07/2011 12:17:57

      Μήπως είσαι ο Μ.Ο. βρε Εύα;

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ danaos 19/07/2011 13:31:40

        Είστε πολύ καχύποπτοι τελικά. Η αλήθεια είναι ότι αν δεν υπήρχε η Εϋα θα έπρεπε να την είχα εφεύρει, αλλά ευτυχώς υπάρχει...

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 19/07/2011 12:25:20

      Δε με προσέχεις!Σου είπα πιο πάνω ότι όσα δεν μπορώ να τα κάνω, τα διδάσκω!

  22. juliet avatar
    juliet 19/07/2011 12:18:01

    Εύα,σου δίνει ποσοστά, ο Λοβέρδος ,θνησιμότητας και είπες μεσημεριατικά να τους ξεκάνεις;

  23. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 12:58:56

    juliet
    Με αδικείς! εγώ απλά είπα να τους οργανώσω..μη μπερδεύονται στους ρόλους τους!
    danae
    μην τα θέλεις όλα δικά σου...και πνευματικά και υλικά δικαιώματα! θα φορολογηθείς άδικα, θα μας πάθεις και τίποτα, και θα μείνει χήρα η θέση του αρχιπυροσβέστη! καραδοκεί κι ο Topgun..

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΕΥΑ 19/07/2011 13:33:59

      Η juliet έχει δίκιο Εϋα. Προκαλείς τεχνηέντως τον πληθυσμό και θα έχουμε προβλήματα καλοκαιριάτικα

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 19/07/2011 13:57:51

      Τα πνευματικά δεν μ' ενδιαφέρουν εξ άλλου αν ψάξεις στο yt έχω αρκετά εξασφαλισμένα! Όσο για τα υλικά εντάξει δε θα τα χαλάσουμε!Θα τα βρούμε στην τιμή!

  24. danaos avatar
    danaos 19/07/2011 13:54:16

    Καλά το υποψιάστηκα! Γι αυτό και η φωτό απ την εικονική πραγματικότητα!Και είναι τεχνηέντως τοποθετημένη!Δεν αγοράζουν που δεν αγοράζουν είπες πεπόνια ρίχτους δυο στη μάπα!

  25. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 14:00:18

    ΜΟ..Μη στενοχωριέσαι για τη θέση του αρχιπυροσβέστη...από το δικό σου πόστο ΄΄δουλεύεται΄΄ καλύτερα η επιλεκτική πυρόσβεση...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΕΥΑ 19/07/2011 14:21:16

      Σου έχω ξαναπεί ότι μου αρέσει ο τρόπος που σκέπτεσαι!

  26. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 14:02:50

    Δαναέ
    έχεις μάθει πολύ καλά τη μείζονα επιμόρφωση!

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ ΕΥΑ 19/07/2011 14:14:59

      Συνδυάζει παλλαϊκή άμυνα και μαζικό αθλητισμό

      • juliet avatar
        juliet @ Μικρός Οδυσσέας 19/07/2011 14:45:24

        Μ.Ο,που το πας που το φέρνεις στον αθλητισμό,με τη ζέστη κάποια αθλήματα είναι στο κόκκινο ,π.χ τα πηδήματα επί κοντώ....κλπ,οι κοιλιακοί άνω και κάτω και να προσέχεις τους πλάγιους ,γενικά καταπονήσαι ενώ η γυμναστική των οφθαλμών επιτρέπεται είναι ακίνδυνη και ψυχοθεραπευτική.
        Οσο για την άμυνα μην ελπίζεις πολλά ,μάλλον παράδοση εννοείς.
        Εύα μου,συμφωνείς ......εγώ συμβουλές δίνω και εσύ μάλλον ζιζάνια σπείρεις και τσιμπάνε.

        • danaos avatar
          danaos @ juliet 19/07/2011 14:50:38

          Ναι εσύ σιγανοπαπαδιά είσαι εκτός νυμφώνος!

  27. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/07/2011 14:16:58

    Θα ήθελα να ενημερώσω τους φλεγόμενους αναγνώστες και αναγνώστριες του ΜΟ ότι πολύ μεγάλη εταιρεία που δραστηριοποιείται στις ΑΠΕ με έδρα την Ελβετία, δημιούργησε έναν πρωτοποριακό ανεμιστήρα ο οποίος δεν καταναλώνει ηλεκτρική ενέργεια αλλά ηλιακή.
    Τοποθετείτε ένα μικρό φατνίο με φωτοβολταϊκά στοιχεία στην ταράτσα του σπιτιού σας (το μικρό κόστος το καλύπτετε, φυσικά, με δάνειο από οποιαδήποτε πράσινη τράπεζα). Συνδέετε με μια διακλάδωση το καλώδιο της κεραίας της τηλεόρασης με ένα ρευματολήπτη επί στον ανεμιστήρα. Το παραγόμενο ρεύμα από τον ήλιο οδηγείται σε ένα μικρό συσσωρευτή ενέργειας επί του ανεμιστήρα ο οποίος διαθέτει τριες βαθμίδες δροσισμού.

    - Στην πρώτη βαθμίδα τα περιστρεφόμενα πτερύγια σχηματίζουν την εικόνα του Ευάγγελου Βενιζέλου με το χαμόγελο της αισιοδοξίας στα χείλη ενώ αναγράφoνται στο υπόβαθρο τα γράμματα SD.
    -Στη δεύτερη βαθμίδα σχηματίζεται η εικόνα του Γεωργίου Α. Παπανδρέου πλέοντος ανοιχτά του Καστελλόριζου με το κανώ του
    - Στην τρίτη βαθμίδα σχηματίζεται η εικόνα ελικοπτέρου το οποίο απογειώνεται με πλήρη φόρτο από κάποιο κυβερνητικό κτίριο.

    Μαζί με τον ανεμιστήρα που χορηγείται δωρεάν θα λάβετε ένα πακέτο βιβλίων για το καλοκαίρι που αποτελείται από τους εξής τίτλους:

    "Δέκα πράγματα που θέλουν οι άντρες και δε θέλουν οι γυναίκες" του Μ.Ο., Εκδόσεις Φρύνη, 2011
    "Τα σωζώμενα Άπαντα του Κ. Ροδινού από κτίσεως κόσμου", Bibliotheca Teubneriana, 1674
    "Τα τσιπουράδικα της Θεσσαλονίκης. Μια μεσοπρόθεσμη προσωπική διαδρομή" του Strange Attractor, Εκδόσεις Γράπα, 2011
    "Διδάσκοντας το ασθενές φύλλο. Μια περιπέτεια κατανόησης του ακατανόητου" του Δαναού, Εκδόσεις Έρως, 2010

  28. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 14:21:19

    Ευτυχώς Γιάννη δεν έγραψες τίποτα για την Καϊλή...θα παρεξηγούνταν ο strange!!!!!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ ΕΥΑ 19/07/2011 14:22:27

      Δεν αγγίζουμε τα "Θεία"...

      • juliet avatar
        juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/07/2011 15:13:08

        Αν παίζει ΣΚΑΥ η τάση αυξάνει,αν αγορεύει ο κυρ-Μπάμπης έχουμε ολική καταστροφή του έλικα ή θα παίρνει ενέργεια απο τα συμπεράσματα των θεωριών του και των θεωρείων του.Αν ο Μπένυ αναλύει, ο αέρας θα είναι καθαρός ή θα έχει και οσμές αερίων;
        Πολλές και ανεξέλεκτες οι καταστάσεις της πράσινης ανάπτυξης και της ηλιακής ενέργειας .

  29. danaos avatar
    danaos 19/07/2011 14:53:22

    Και όσο ήθελα να γράψω πού εξαφανίστηκε σήμερα ο Φαίλτωρ;

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 19/07/2011 15:00:15

      Λιώνουν τα νειάτα μας στη βιοπάλη
      Με τα κομμάτια μας δένει τ' ατσάλι...

  30. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 15:19:05

    juliet
    στο νέο κυβερνητικό σχήμα θα προταθείς ν΄αναλάβεις το ρόλο του συμβούλου-γυμναστή, γιατί κινδυνεύουν τ΄αγόρια αν τ΄αφήσεις χωρίς επίβλεψη...ούτε να ψηφίσουν το φθινόπωρο δεν θα έχουν δυνάμεις!

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 19/07/2011 15:53:21

      Εύα μου, απο push up κινδυνεύουν γιατί θέλουνε εκτός απο δύναμη και αυτοσυγκέντρωση .Για δύναμη δεν ξέρω αλλά για αυτοσυγκέντωση όλα τα λεφτά.Λέω να τους αυτοσυγκεντρώσουμε με μια φωτο πολλά υποσχόμενη του Μπένυ ,τι λες .....Οσο για τη προπόνηση ,το στρατό της Μερκελ θα σου φτιάξω.......με μπούκλες και φουφούλες..........για να σπάσει η μονοτονία.

  31. danaos avatar
    danaos 19/07/2011 15:22:20

    Το κατάλαβα γιατί ακόμα περιμένω απάντηση...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ danaos 19/07/2011 15:35:12

      Ες αύριο τα σπουδαία...

      • Enzo avatar
        Enzo @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/07/2011 15:40:59

        μεθαυριο θες να πεις , με την συνοδο κορυφης των λαμογιων.

  32. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/07/2011 15:23:42

    Υπάρχει στο κύκλωμα ειδικός μετατροπέας (με την ονομασία Και που να σφίξουν κι άλλο οι ζέστες!), της έντασης που προκαλεί η τηλεθέαση κάθε παρουσιαστή και κάθε καναλιού σε ηλεκτρική ενέργεια. Τίποτε δεν πάει χαμένο. Η πράσινη ανάπτυξη τα έχει προβλέψει όλα...Το ενεργειακό ισοζύγιο είναι θετικό...

    • juliet avatar
      juliet @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/07/2011 15:36:25

      Ετσι εξηγούνται όλα!!!!!!!!!!!

  33. Φακ Κωστας avatar
    Φακ Κωστας 19/07/2011 15:47:13

    Μ.Ο. μάλλον μας δουλεύεις...
    Η κοπελιά στη φώτο φέρνει αλλά δεν είναι η Εύα...είναι σίγουρα πιο ανοιχτόχρωμη στην πραγματικότητα...άσε που δεν πιστεύω να κάνει ηλιοθεραπεία σε δώμα ενώ έχουμε τόσες παραλίες...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Φακ Κωστας 19/07/2011 16:34:30

      Μπορεί να έχεις δίκιο Κώστα. με μπέρδεψαν τα ...μάτια

  34. juliet avatar
    juliet 19/07/2011 15:54:58

    Ε,βρε Κώστα απο το πρωΐ στον ήλιο με τέτοια θερμοκρασία καρβούνιασε.

  35. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 15:55:47

    Στο μπαλκόνι Κώστα!

    • juliet avatar
      juliet @ ΕΥΑ 19/07/2011 16:30:09

      Το δώμα είδε και για τις βεράντες δεν είπε τίποτε ......ο ήλιος,Εύα μου, ο ήλιος τον τύφλωσε,και χάζεψε.....

  36. juliet avatar
    juliet 19/07/2011 16:26:59

    Δεν είναι σίγουρο ,μπορεί να αρέσκονται σε αυτά τα........ειδή και να βρούνε την υγειά τους .....

    • juliet avatar
      juliet @ juliet 19/07/2011 16:34:03

      Οι παρόντες εξαιρούνται....

      • danaos avatar
        danaos @ juliet 19/07/2011 16:57:52

        Έχω και για σένα ράμματα για τη γούνα σου!

  37. danaos avatar
    danaos 19/07/2011 16:56:16

    Εγώ βρε μικρό ανθρωπάκι κάνω τώρα τρία πράγματα ταυτοχρόνως και απαντώ και σε σας! Ο Ροδινός ο Strange o Φαίλτωρ μετά το μουσακά και δυο φέτες καρπούζι, παρέδωσαν τα όπλα και βρίσκονται στις αγκάλες του Μορφέα!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ danaos 19/07/2011 19:03:00

      Σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια Δαναέ !!! Με υποχρέωσες. Σας κάνει εύθικτους η ζέστη;

      • danaos avatar
        danaos @ μικρός οδυσσέας 20/07/2011 00:00:31

        Ανακαλώ!

  38. juliet avatar
    juliet 19/07/2011 16:56:16

    Εύα,είναι εκείνο που λένε κάνε το ψυχικό ,δώσε και σώσε!!!!!!!!

    • danaos avatar
      danaos @ juliet 19/07/2011 17:07:46

      Λες;

  39. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 19/07/2011 20:14:08

    Άσε τις καλοσύνες ιδιοκτήτη ΚΤΕΛ τριχών !!!

    • danaos avatar
      danaos @ Μικρός Οδυσσέας 19/07/2011 20:50:49

      Επειδή το ΚΤΕΛ είναι Κοινό Ταμείο θα σε προσλάβω για εισπράκτορα!

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ danaos 19/07/2011 21:08:27

        ¨ολοι πάμε Πάτρα;;;
        Δεν ανακάλεσες όμως

        • juliet avatar
          juliet @ Μικρός Οδυσσέας 20/07/2011 00:03:52

          Εγώ θα είμαι σ΄εκείνα τα μέρη αύριο.Λουκουμάκια;;;;

  40. Bloody Mary avatar
    Bloody Mary 19/07/2011 20:49:54

    Έσφιξαν οι ζέστες!

  41. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 19/07/2011 21:27:54

    Για να μην τσακώνεστε βραδιάτικα, σας ανακοινώνω ότι μόλις τώρα ο Μπάμπης κάλεσε το Σαμαρά να μην λέει στους ταξιτζίδες να κλείνουν τα λιμάνια. Ως εκ τούτου ο ανεμιστήρας δουλεύει στο φουλ και δεν ξέρω τι να κάνω την περίσσεια ενέργειας.
    Λέω να κάνω πακέτα δροσιάς σε μονωμένα δοχεία και να σας στα στείλω...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 19/07/2011 21:31:08

      xaxa δεν τσακωνόμαστε Γιάννη, είναι ο κώδικας επικοινωνίας με το Δαναό. Γιάννη κράτα την ενέργεια. ότι έχει ο καθένας καλό είναι

  42. ΣΤΕΦΑΝΟΣ avatar
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ 19/07/2011 22:24:15

    107 σχόλια με μια φωτογραφία!!!! Όντως έσφιξαν οι ζέστες...

    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    ΚΕΡΚΥΡΑ

    • juliet avatar
      juliet @ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 20/07/2011 00:02:23

      Ναι ,αλλά τι σχόλια!!ζεστά!!!!!!!!!!!

  43. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/07/2011 23:31:28

    ΣΤΕΦΑΝΕ
    108 σχόλια για τα δέκα σημεία του άρθρου+μια φωτογραφία!!!

  44. factorx avatar
    factorx 20/07/2011 00:28:54

    Για να χαλαρώνουμε παρακαλώ και να σταματήσει η παραπληροφόρηση από τον Μικρό Οδυσσέα. Η φωτογραφία είναι απο το ΠΡΟΣΩΠΙΚΌ ΜΟΥ ΑΡΧΕΙΟ