#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/09/2009 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο γιος Ψυχάρη στο επίκεντρο των διπλωματικών χειρισμών για τα «μαύρα ταμεία»

 



Στο μεταξύ, σε διπλωματικό επίπεδο, η καυτή πατάτα Χριστοφοράκου-Καραβέλα, περνάει στο νέο πρόξενο της χώρας μας στο Μόναχο, τον κ. Ανδρέα Ψυχάρη, τον γιο του εκδότη της εφημερίδας Βήμα, Σταύρου Ψυχάρη. Ο νέος πρόξενος που υπηρετούσε στο προξενείο μας στην Τάμπα των ΗΠΑ, τοποθετήθηκε στην αρχή του Αυγούστου στο Μόναχο, στη θέση που κατείχε έως πρότινος η κ. Α Κόρκα. Γενικότερα, η θέση του διπλωματικού εκπροσώπου στο Μόναχο θεωρείται ιδιαίτερης σημασίας, δεδομένου ότι η βαυαρική πρωτεύουσα είναι σημαντικό οικονομικό και πολιτικό κέντρο της Γερμανίας. Εκεί επίσης, υπάρχει μεγάλη ελληνική κοινότητα, ενώ συχνότατα είναι τα πήγαινε-έλα Ελλήνων μεγαλοεπιχειρηματιών που δραστηριοποιούνται εκεί.

(Φωτογραφία: Ο κ. Α. Ψυχάρης σε φετινή εκδήλωση της ομογένειας στη Φλώριδα, λίγους μήνες προτού τοποθετηθεί πρόξενος στο Μόναχο)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. maquis avatar
    maquis 07/09/2009 15:49:54

    Ορθή τοποθέτηση. Ετσι θα είναι σε αποσταση λίγων μόλις ωρών απο τη βιλλα στο Πόρτο Χέλι και την ωραία δυσπρόσιτη παραλία της.

  2. Υ. avatar
    Υ. 07/09/2009 16:12:28

    Καταπληκτική είδηση.

    Για να προσπαθήσω να βάλω τα χρονολογικά και ποιοτικά δεδομένα και εσείς να στήσετε το story?
    Τέλη 2003-αρχές 2004
    ·Ντόρα, υπουργός Εξωτερικών
    ·Είδηση σε παραπολιτικές στήλες εφημερίδων, για επίσκεψή της στο σπίτι Λαμπράκη στο Κολωνάκι, και απόφαση/δέσμευση ΔΟΛ για πλήρη στήριξη Μητσοτάκηδων.

    2005-2009
    ·Ουσιαστικές αποφάσεις του συγκροτήματος, μεταβιβάζονται σταδιακά και καθ’ ολοκληρία στον Ψυχάρη και στην ομάδα του
    ·Μπαίνει μέσα ο Ρέστης

    Ιούνιος-Αύγουστος 2009
    ·Ο Χριστοφοράκος υπό τον έλεγχο του Γερμανικού συστήματος και ιδιαίτερα της Βαυαρίας
    ·Στο φουλ το πολιτικό σκηνικό με το θέμα Siemens και τα CDs του εκζητούμενου
    ·Το όνομα της Άγιας Οικογένειας, ακούγεται ως πολλαπλώς αναμεμιγμένο
    ·Μετάθεση αρχές Αυγούστου του υιού Ψυχάρη στο Μόναχο (πρωτεύουσα του κρατιδίου), με εκκρεμότητα όλα τα δικαστικά του κου Miezens. (Εκ της ιδιότητας, οι ξένες επίσημες αποστολές και τα στελέχη τους έχουν πρόσβαση και άριστες σχέσεις με τις τοπικές κυβερνητικές υπηρεσίες και μηχανισμούς)
    ·Αρνητική απόφαση του Συνταγματικού Δικαστηρίου για μη έκδοση Χριστοφοράκου

    Ζητούνται καλοί σεναριογράφοι.

  3. Wolverine avatar
    Wolverine 07/09/2009 16:14:13

    Κολλήγα γιος του πάπου μου ο παπούς,
    κολλήγα γιος του πάπου μου ο πατέρας
    κι ο παπούς μου κολλήγας κι αυτός...

  4. Swell avatar
    Swell 07/09/2009 17:11:22

    Ευτυχώς που δεν έχει γυιό ο Χρήστος.

  5. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 07/09/2009 18:51:26

    Αρχίζει να μπαίνει το πάζλ σε σχέση με τα "Μεγάλα μέσα" που κυκλοφορούσε προ μερικών εδβομάδων σε σχέση με το μιζοφοράκο.

    Μπάρβο Φάκτωρ για αυτή την καταπληκτική αποκάλυψη η οποία δείχνει πολλά...


    Μιας και το έφερε η κουβέντα, ο έτερος υιός Ψυχάρης, με τι ασχολείτε και ποιές αντιπροσωπείες έχει στην Ελλάδα υπό τη διαχειρισή του?

  6. Μαχμουτ  Κοεν avatar
    Μαχμουτ Κοεν 07/09/2009 21:23:34

    Ειδες ο ΔΟΛ; οπυ γουσταρει διοριζει και διπλωματες!

  7. parsifal avatar
    parsifal 07/09/2009 22:34:10

    Αφου το ΠΑΣΟΚ δια του απύλωτου Υπουργού των Εξωτερικών εκαμε τον πατέρα ...Διοικητή του Αγίου Ορους τι πιο φυσικό η ΝΔ να προαγάγει τον θιό στην Διπλωματία...Εκκλησία και πρακτοριλίκια στην χώρα της Στάζι: ολα ειναι ενα κουβάρι στην καφρολάνδη...Ιερές Μονές, τηλεπικοινωνίες, συγκροτήματα τύπου και δουλειές με Γερμανούς, beaucoup d'argent !

  8. Le canard avatar
    Le canard 08/09/2009 01:33:17

    Παραδοσιακά το Συγκρότημα συνδέεται με το γερμανικό λόμπυ (παλαιότερα, σίγουρα της σοσιαλδημοκρατίας).