28/03/2009 14:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο γητευτής των αλόγων και των «άλογων»

Οι επιτυχημένοι αρχηγοί της αντιπολίτευσης μοιάζουν με γητευτές αλόγων, ειδικά αν ηγούνται κομμάτων που έχουν μείνει εκτός εξουσίας για πολύ καιρό, επειδή ακριβώς άσκησαν - όπως την άσκησαν - την εξουσία για πολύ καιρό. Αποστολή τους είναι να καθησυχάσουν και να πείσουν ένα νευρικό εκλογικό σώμα ότι το κόμμα τους δεν αποτελεί την απειλή του παρελθόντος. Εν προκειμένω, ο Γιώργος Παπανδρέου έχει καταφέρει να πείσει τον κόσμο για τις «αγνές» προθέσεις του και να περάσει ως «καλό παιδί», αλλά του μένει κάτι πολύ σημαντικό ακόμη: να πείσει τους πολίτες ότι μπορεί και να κυβερνήσει.

Αυτός ο στόχος γίνεται δυσκολότερος από κάτι που εξακολουθεί να είναι ο μεγαλύτερος φορέας δυσπιστίας στην Ελλάδα. Τι είναι αυτό; Είναι πράσινο, έχει έναν μισοανατέλλοντα ήλιο για σήμα και ... πολύ σωστά μαντέψατε! Είναι το ΠΑΣΟΚ! Η μαύρη τρύπα της αναξιοπιστίας.

Το ΠΑΣΟΚ έχει μία ικανότητα που κανείς δεν ξεχνά: να κάνει το άσπρο - μαύρο. Το ΠΑΣΟΚ του '90 που έκανε το  Χρηματιστήριο άλογο και είδαμε μετά 3.000.000 «άλογα» (πιο γνωστοί ως  «Έλληνες επενδυτές») να τρέχουν να βρουν τις χαμένες αποταμιεύσεις μιας ζωής. Το ΠΑΣΟΚ του '80 που από τη μία  έδιωχνε τις βάσεις που έμεναν και από την άλλη ισχυριζόταν ότι θα μας έβγαζε από την ΕΟΚ και κατέληξε να διασπαθίζει για δύο δεκαετίες κοινοτικές επιδοτήσεις. Αυτό ήταν το ΠΑΣΟΚ του Αντρέα και του Σημίτη που έκανε τη μεσαία τάξη «άλογο» και την κοινή γνώμη να χάσει τη λογική της.

Όμως, αυτά ανήκουν στο παρελθόν. Οι αντιπολιτεύσεις δεν κρίνονται από την ιστορία τους, αλλά από την ικανότητά τους να καταγράφουν στο συλλογικό υποσυνείδητο ως μαύρη και άραχνη την ιστορία των αντιπάλων τους. Και εδώ - δόξα τω Θεώ - το ΠΑΣΟΚ έχει μια μεγάλη ιστορική βοήθεια: προέρχεται από μια γαλάζια γροθιά που χουφτώνει έναν πυρσό. Ποια είναι; Και πάλι σωστά μαντέψατε! Είναι η ΝΔ του Κώστα Καραμανλή.

Έτσι λοιπόν και επειδή η χώρα μας είναι, ως γνωστόν, η γενέτειρα και της κωμωδίας και του δράματος, ο σύγχρονος γητευτής των αλόγων φαίνεται ότι βρίσκεται κοντά στο να πετύχει να τον ακολουθήσουν οι νέοι «άλογοι».

Αλέξανδρος Κουμπεριώτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 14:46:38

    Kαλα,βγηκανε τα καλοπαιδια απο τη Ρηγιλης και προσπαθουνε να σωσουν τα ασωστα.
    Και δε μου λες ωρε παλληκαρι,καλα αυτοι οι πασοκοι,ειναι οι κακουργοι,οι κλεφτες οι ληστες οι μπηξε οι δειξε.Εκεινοι οι χχχχχχχχχ οι μπλε,που επι 5 χρονια τωρα κυβερνουν ,τι σκατα κανουν και εγω δεν το βλεπω;
    Εδω τα διαλυσανε ολα κι εσυ μας λες τωρα διαφορα.Τιο διαολο,τυφλος εισαι;
    Και οσον αφορα στο χρηματιστηριο,τωρα,επεσε παλι στον πατο.Γιατι δε σκουζεις το ιδιο;
    Δεν ξερεις πανασχετε,οτι το χρηματιστηριο, ειναι τζογος,και για να βαλεις εδω λεφτα,πρεπει να σου περισσευουν;
    Ο γειτονας μου,αφου εχασε τα μαλλιοκεφαλα του το 99,πηγε και δανειστηκε,ναι,δανειστηκε, εδω και μερικους μηνες,και ταχωσε παλι.
    Και τα ξαναχασε.
    Ποιος του φταιει ρε συ ασχετοπουλε,(που δεν ξερεις οτι ο τζογαδορος,ειναι τζογαδορος,και οσο μεγαλυτερος ο κινδυνος,τοσο περισσοτερο τον εξιταρει),που ταχασε;
    Μηπως ο Σημιτης παλι,ή μηπως ο Γιαννος;

  2. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 14:47:02

    Factorx. Ειναι αληθεια οτι προσπαθεις να κρατησεις καποιες ισοροπιες αλλα η τακτικη αυτη δεν ειναι παντα επιτυχημενη!! Ισως εισαι απο του τελευταιους εναπομειναντες που δεν εχουν πεισθει( ??) ακομη.Αλλα που θα παει θα πεισθεις οσονουπω και εσυ εστω και κατα την κυβερνητικη θητεια του Πασοκ που δεν ειναι και πολυ μακρια ,ισως ειναι πολυ ποιο ενωρις οπως πανε τα πραγματα με τον ''κουρασμενο""......

  3. Factorx avatar
    Factorx 28/03/2009 14:51:20

    @Προβοκατωρ: αυτό το στυλάκι με τους τάχαμ δήθεν εξοργισμένους σχολιασμούς και χαρακτηρισμούς αρχίζει και ενοχλεί. Δεν θα κάθομαι να σβήνω αυτα που γράφεις, αλλη φορά. Και δεν βλέπω να εκθειάζει πουθενά τη ΝΔ ο αρθογράφος. Επισημαίνει απλώς οτι δεν πρεπει κατά την γνώμη του να ξεχνάμε τι έκανε το ΠΑΣΟΚ

  4. αντί avatar
    αντί 28/03/2009 14:59:12

    Ο αρθρογράφος λέει αλήθιες και πραγματικά δεν κατάλαβα να ευνοεί τη ΝΔ. Πρέπει να είναι πολύ ΠΑΣΟΚ κάποιος για να το νομίζει αυτό.

    Ο άνθρωπος λέει, πολύ λογικά, ότι ο Έλληνας είναι δέσμιος της μνήμης χρυσόψαρου που τον χαρακτηρίζει.
    Αυτούς που πριν λίγα χρόνια δεν ήθελε να βλέπει τους θεωρεί σωτήρες ξαφνικά για να τον σώσουν από αυτούς που θα θεωρεί σωτήρες σε λίγα χρόνια..

  5. Orestios avatar
    Orestios 28/03/2009 15:23:55

    Αντιλαμβανόμαστε Skorpie ότι δεν μπορείς να αρθρώσεις ούτε ένα επιχείρημα πέραν από τα συνθήματα, αλλά αυτό δεν σε καθιστά κριτή των σχολιαστών. Αν γνωρίζεις ανάγνωση, διάβασε το πόστ και τοποθετήσου επ'αυτού. Όλα τα άλλα σε κάνουν να φαίνεσαι λίγος. Πολύ λίγος.

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 28/03/2009 16:24:40

    Ο ΑΚ αλλού ξεκινάει κι αλλού πηγαίνει.

  7. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 28/03/2009 16:29:28

    Μου αρέσει πάρα πολύ που ενώ έχουν περάσει 5 χρόνια με ΝΔ θεωρείς ακόμη ότι η αναξιοπιστία ταιριάζει στο ΠΑΣΟΚ.Νόμιζα ότι οι ηλικιωμένοι ξεχνούν τα τωρινά και θυμούνται τα περασμένα. Λέω λοιπόν να σου φρεσκάρω λίγο τη μνήμη. 1ο Μήπως αλήθεια έμαθες ποιος μοίραζε στις εκκλησίες παραμονές των εκλογών του 2004 εκείνο το αισχρό βιβλίο που κατηγορούσε για αντίχριστο τον Παπανδρέου όπως μας έλεγε η ΝΔ. 2ο Αλήθεια αφού υπέγραψε μαζί με τη γυναίκα του για τις ταυτότητες γιατί 5 χρόνια τώρα που είναι κυβέρνηση δεν τις αλλάζει ο ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΣ; 3ο Μήπως έμαθε κανένας σας γιατί έπεσε εκείνο το ταλαίπωρο το σινούκ με τον Πατριάρχη; Για πες μου αλήθεια δεν ήταν τρομερά αστείοι όταν προσπαθούσαν να κρύψουν το γεγονός ότι ο καταλληλότερος το έμαθε αλλά δεν ήθελε να χαλάσει τη φιέστα;4ο Το γνωρίζεις ότι αφού εκμεταλλεύτηκαν για εκλογικό όφελος την τροπολογία Πάχτα μόλις έγιναν Κυβέρνηση την πέρασαν στα μουλωχτά γιατί ήταν σωστή;5ο Έμαθες ποτέ ποιος υπέκλεπτε τα τηλέφωνα του ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ;6ο Μήπως ποιος έκανε τις απαγωγές των Πακιστανών; 7ο Επειδή φοβάμαι ότι κουράστηκες και αφού σου υπενθυμίσω ότι τα προηγούμενα έγιναν τον πρώτο χρόνο της ΝΔ λύσε μου μια απορία.Τον Σεπτέμβρη άκουσα τον ΚΑΡΑΜΑΝΛΗ να λέει ότι ο Βουλγαράκης καλά έκανε με την οφ σορ για να γλυτώσει τους φόρους για τα παιδιά του. Αμέσως μετά πλήρωσαν(δηλαδή εγώ κι εσύ) μια διαφημηστική καμπάνια για τη ΦΟΡΟΔΙΑΦΥΓΗ και τώρα ζητάει να πληρώσουν μέχρι και οι πεθαμένοι. Δεν ήξερε τι έλεγε; Προκειμένου να γλυτώσουμε τον κολλητό μας λέμε και καμια ....; ή δεν είχε πάρει χαμπάρι ότι το ταμείο ήταν μείον;Αλήθεια δεν πρέπει να ΠΑΡΑΙΤΗΣΕΙ τον εαυτό του για παντελή ανικανότητα επιλογής συνεργατών όπως έκανε με τον Τσιτουρίδη;ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΠΙΣΩ ΤΑ ΚΛΕΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΜΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΧΑΘΗΚΑΝ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟ ΤΑ ΕΧΑΣΑΝ ΟΙ ΤΖΟΓΑΔΟΡΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΤΣΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ. ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΕΚΛΕΨΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΡΩΤΗΣΟΥΝ Να τους χαίρεστε τους ΑΞΙΟΠΙΣΤΟΥΣ κλεφτες,ψευτες,ανικανουςκ.λ.π.

  8. ataktos avatar
    ataktos 28/03/2009 16:32:37

    o GAP hrisopsaro i skatopsaro ????

  9. Αλέξης avatar
    Αλέξης 28/03/2009 16:42:30

    Πολύ ρηχή ανάλυση. Ο τριών ετών γιός μου θα μπορεί σε λίγα χρόνια να αναλύει τα πράγματα σε μεγαλύτερο βάθος.
    Σπαταλάς το χρόνο μας Αλέξανδρε

  10. Απορων avatar
    Απορων 28/03/2009 16:58:26

    Αλέξανδρος Κουμπεριώτης ...πολύ το χουφτώνεις το θέμα,αλα γιατί τόσο ζόρι?

  11. αντί avatar
    αντί 28/03/2009 17:19:52

    @7

    Μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί το γεγονός ότι η ΝΔ έκανε όσα λες, ακυρώνει τις αμαρτίες του ΠΑΣΟΚ και δεν πρέπει να τις θυμόμαστε;

  12. tiramola avatar
    tiramola 28/03/2009 18:36:56

    Δεν τον ξέρω τον Κουμπεριώτη αλλά υποψιάζομαι ότι είναι κρυφοδεξιός.
    Στοχεύει το "άρθρο" όπως και η δεξιά προπαγάνδα στους χειρότερους των ψηφοφόρων , τα κριάρια , όπου προσωπική ευθύνη δεν υπάρχει ποτέ...
    Πάντα φταίει κάποιος άλλος και πάντα πρέπει να υπάρχει κάποιος που θα μας "εξυπηρετήσει"...
    Αν αγαπητοί συνομιλητές η πλειοψηφία του λαού μας ανήκει σε αυτήν την κατηγορία μπορεί ο ΚΚ να ξαναεκλεγεί...

    Ρε συ αρθρογράφε πολύ πτωχό το ιστορικό σκανδάλων του ΠΑΣΟΚ....

  13. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 19:06:14

    Δηλω υπευθυνως και εν γνωσει του νομου περι ψευδους δηλωσεως,οτι δεν προκειται να ψηφισω,ουτε πασοκ,αλλα ουτε και νδ.
    Αλλα ομως,και εν ετει 2009,νομιζω οτι δεν ειναι τοσο ηθικολογοι οι κυριοι γραφοντες εδω,ωστε να ενοχλουνται τοσο,απο την αθυροστομια καποιου,που δεν το κανει per se,αλλα γιατι η ολη κατασταση το φερνει.
    Και εν πασει περιπτωσει,νομιζω οτι η κατασταση που αντιμετωπιζουμε συνηθως,ειναι πολυ χειροτερη απο τις δικες μου,πότε πότε εκρηξεις.
    Απλως,ετσι ειμαι εγω,εκρηγνυμαι κατα καποιο τροπο, γι αυτο,προσφατα,βλεπω οτι μου ανεβαινει και η πιεση.
    Και δηλωνω πολυ θιγμενος,με την εκφραση στυλακι.

  14. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 28/03/2009 19:12:31

    Κυριε πυροπαθη,τα σεβη μου.
    Νομιζω ομως,οτι θα μπορουσες να γραψεις και αλλα.
    Για τον Τριανταφυλλοπουλο πχ,που ξεσκισε τον Παχτα μολις ο νυν αρχηγος του πασοκ,πηρε την αρχηγια,και ενω το βαρομετρο εδειχνε ανοδο υπερ του πασοκ.
    Φωναζοντας κατω οι κλεφτες,τους καταβαραθρωσε,και βεβαια οι "αξιοπιστοι" βγηκαν με τα τσαρουχια.
    Και η πλακα ειναι,οτι πριν απο κανα χρονο,καλεσε τον Παχτα στην αθλια εκπομπη του,και του ζηταγε συγγνωμη,αλλα βεβαια το πουλακι, ειχε πεταξει.

  15. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 19:16:27

    @ 5 Orestie .Αντιλαμβανομαι τον πανικο σου οσο πλησιαζει ο χρονος των εκλογων που θα επισφραγισουν την συντριβη της παραταξης σου.Την απαντηση στο σχολιο σου την δινουν οι ιδιοι συνομηλιτες,δεν χρειαζεται να σου απαντησω εγω.Αληθεια γιατι δεν σχολιαζεις τα ποιο πανω σχολια και ασχολεισαι μαζι μου μονο και σχεδον αποκλειστικα???Παντα αποφευγεις να απαντας στην ουσια του καθε σχολιου .Μηπως επειδη τα επιχειρηματα σου εχουν τελειωσει??

  16. tiramola avatar
    tiramola 28/03/2009 19:19:15

    Κατά την αποψή μου η νίκη του Γιώργου στις εκλογές θα είναι η νίκη της πραγματικής πολιτικής και της δράσης και η ήττα της επικοινωνίας και της ανικανότητας.

  17. Orestios avatar
    Orestios 28/03/2009 20:43:32

    @ 15
    Σκορπιέ, απαντώ όταν έχω κάτι να πω. Όπως τώρα.
    Μηδέν προ του τέλους μακάριζε.

  18. Orestios avatar
    Orestios 28/03/2009 20:45:31

    Μηδένα

  19. Skorpios!!! avatar
    Skorpios!!! 28/03/2009 21:17:31

    @ 17 18.Τελος παντων ,αφου δεν θελεις να απαντησεις ,θα σεβαστω την θεση σου και την σταση σου!!!

  20. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 28/03/2009 21:47:19

    Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί που να αμφισβητούν ότι το ΠΑΣΟΚ θα κερδίσει τις επόμενες εκλογές.
    Το θέμα είναι τι θα κάνει,δεδομένου ότι, στην καλύτερη περίπτωση, είναι ένα τυπικο αστικό σοσιαλδημοκρατικό κόμμα που δεν έχει καμία πρόθεση,ούτε περιθώρια ριζοσπαστικοποίησης. Εξ'άλλου, ο ΓΑΠ έχει τόσα γραμμάτια προς εξόφληση...
    Η άποψή μου?
    Θα κάνει ότι και η ΝΔ και θα προσπαθήσει να πείσει τον κόσμο που θα διαμαρτύρεται ότι δεν υπάρχει άλλη λύση.
    "Το όραμα και το εφικτό".
    Κάτι μου θυμίζει - κάτι μου θυμίζει!!

  21. Lavazza avatar
    Lavazza 28/03/2009 22:31:51

    @Προβοκατωρ

    το Χρηματιστήριο όντως έχει πέσει στον πάτο αλλά ΔΕΝ βγήκε ο Αλογοσκούφης ή ο Παπαθανασίου να πει δημόσια προς το λαό αυτό το αξέχαστο:

    "Eπενδύστε στο Χρηματιστήριο γιατί θα φτάσει τις 11.000 μονάδες"

    όπως ο τότε "Τσάρος" του ΠΑΣΟΚ τον οποίο χρησιμοποιούσαν ως φερέφωνο τα πασοκικά λαμόγια του Χρηματιστηρίου που τώρα ζούνε και βασιλεύουν στην Ελβετία.

    Όχι οτι κι ο Γιάννος είναι στην ψάθα δηλαδή...

  22. apostolos34s avatar
    apostolos34s 29/03/2009 05:50:36

    Επειδή συνήθως με όσα γράφω το "βαραίνω" το πράγμα, λέω εν προκειμένω να τοποθετηθώ με χιούμορ. Για μένα, διαχρονικά, η διαφορά ΠΑΣΟΚ-ΝΔ (μετά και από τα πέντε τελευταία χρόνια γαλάζια διακυβέρνησης, είναι αυτό που κάποια ψυχή είπε κάποτε για τους άπιστους συζύγους.
    "Όταν ένας άνδρας απατά τη γυναίκα του και δεν το μαθαίνει κανείς είναι Γάλλος. Όταν το κάνει και γίνεται βούκινο, είναι Αμερικανός". Όπου Γάλλος βάλτε ΠΑΣΟΚ, και όπου Αμερικανός βάλτε ΝΔ.
    Επίσης, εκείνος ο άθλιος τύπος ο Τσουμάκας το είχε πει πολύ σωστά και σοφά:
    "Εμείς τα πρώτα 4 χρόνια διορίσαμε τους πάντες, την επόμενη τετραετία πέσαμε στη μάσα και την τρίτη τετραετία πήγαμε φυλακή. Αυτοί οι Νεοδημοκράτες μέσα σε 4 χρόνια θέλησαν να τα κάνουν όλα μαζί"....
    Αμφότεροι το νου τους στον πατσά τον έχουν, ωστόσο για να είμαι δίκαιος, οι ΠΑΣΟΚοι είναι πιο αρσενικοί ακόμη και όταν τους τσακώνουν, ενώ οι Νεοδημοκράτες σκούζουν και ολοφύρονται σαν μανιάτισσες χήρες. Άσε που οι "γαλάζιοι" είναι ερασιτέχνες και ποιο "κότες" από τους όντως επαγγελματίες στις μίζες "πράσινους".

  23. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/03/2009 08:35:52

    Θα αστειευεστε κυριε.
    Κανενας δεν ειπε ,επενδυστε στο Χρηματιστηριο.
    Απλως οταν ωτηθηκαν,και μαλιστα ΠΙΕΣΤΙΚΑ απο τους καραγκιοζηδες δημοσιοκαφρους-παπαγαλακια,ειπαν οτι η επιτυχια της οικονομικης πολιτικης και η καλυτερευση της οικονομιας,θα εχεο θετικες επιπτωσεις στο Χρηματιστηριο.
    Εσυ αν ησουν υπουργος,τι θα ελεγες

  24. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/03/2009 08:47:12

    Ωχ,δεν ξερω τι εγινε,και εφυγε το μηνυμα απο μονο του.
    Τι θα ελεγες λοιπον,παρτε δρομο γιατι θα σας φανε τα λεφτα;
    Ενηλικος εισαι,δεν εισαι παιδακι,αρα εισαι υπεθυυνος για τις οποιες επιλογες σου.
    Ασε τα σαπια λοιπον,και παραδεξου οτι εκανες πατατα,και ασε τους πολιτικους στη μιζερια τους.
    Η νυφη μου,επαιζε,γιατι ετσι το ελεγε,επαιζε λοιπον,φουσκες,και το ελεγε και κοκορευοταν οτι κερδιζε παμπολλα.Στα χαρτια βεβαια.
    Τελικα βεβαια,πηρε το μπουλο.
    Ο γειτονας μου,εχασε τα μαλλιοκεφαλα του τοτε και σημερα,πηγε και δανειστηκε και ξαναπαιξε,και τα ξαναχασε.Και ειναι δανεικα.
    Και οσοι δεν επαιξαν,γιατι λες οτι το εκαναν;Γιατι δεν ειχαν λεφτα;
    Εγω πχ,ειχα,αλλα δν εβαλα φραγκο.Και μετα γελαγα για τη βλακεια και την ΑΠΛΗΣΤΙΑ οσων πιστεψαν,οτι θα γινουν Ωνασηδες.
    Καλα να παθουν λοιπον,και ας αφησουν τους πολιτικους,που ειναι υπευθυνοι για ενα σωρο αλλες βλακειες και απατεωνιες,αλλα οχι γι αυτο.
    Αλλα για τα παπαγαλακια,που βγαινανε στις τηλεορασεις και φουσκωναν το μπαλονι ,κανενας δε λεει τιποτα,γιατι ειναι κολλητοι τους δημοσιοκαφροι.
    Εκεινο το γερακο,τον προεδρο των μικρομετοχων,τον θυμαστε;Καθε μερα εβγαινε και ελεγε και ελεγε και τελικα εκεινος κερδισε ΤΑ δις,ενω εσεις τα χασατε ολα.
    Γιατι δε βγαινετε να του ζητηστε τα ρεστα;
    Ο Σημιτης και ο Γιαννος σας φταινε;
    Κλαψτε τωρα,κανει καλο.Αυτοι ετσι κι αλλοιως εχουν η μισθο η συνταξη.

  25. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 29/03/2009 15:47:55

    Επειδή το θέμα με το χρηματιστήριο έχει παρατραβήξει και μάλιστα από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν το αντικείμενο αλλά ακούν μόνο την προπαγάνδα της ΝΔ θα σας πω μερικά πράγματα μια που παίζω στο χρηματιστήριο από το 1990. Άλλοι αγοράζουν λαχεία, άλλοι παίζουν χαρτιά,άλλοι παίζουν στον ιππόδρομο,άλλοι βάζουν στοιχήματα. Όλοι αυτοί τζογάρουν προσδοκώντας το εύκολο κέρδος. Απλά το χρηματιστήριο είναι και θέμα ενημέρωσης και γνώσης οικονομικών. Δύσκολο παιχνίδι. Δεν είναι για τον καθένα. Εγώ λοιπόν που θέλω να είμαι ενημερωμένος παρακολουθούσα κάθε βράδυ την εκπομπή του Κ. Παναγιωτόπουλου (κόκκινου Πάνου, Υπουργού της ΝΔ) που ήταν σχετική με το χρηματιστήριο.Ακολουθούσα τις συμβουλές των καλεσμένων του και τις δικές του. Δεν με παρακίνησε κανένας Πασόκος να παίξω. Μια απορία τώρα. Πώς γίνεται με τις ίδιες συμβουλές εγώ να έχω χάσει και ο Κόκκινος Πάνος να έχει κερδίσει αρκετά λεφτά όπως δήλωσε στο πόθεν έσχες.Βέβαια ο Καμμένος είχε κερδίσει περίπου τα διπλά σύμφωνα πάντα με τη δήλωσή τους. Ανήκουν κι αυτοί στους κλέφτες που έφαγαν τα λεφτά του χρηματιστηρίου; Κανένας του ΠΑΣΟΚ δεν δήλωσε τόσα πολλά κέρδη όσα ο Καμένος και ο Παναγιωτόπουλος. Εγώ πάντως δεν τα έχω με κανένα τους γιαυτό. Μεγάλο παιδί είμαι ήξερα τι έκανα. Δεν είμαι ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΣ να μου φταίνε πάντα οι άλλοι. Οι κύριοι αυτοί όμως γιατί δεν μας εξηγούν πώς κατάφεραν και κέρδισαν τόσα πολλά; Είχαν πληροφόρηση από τους κλέφτες; Και ποιος φώναζε πιο πολύ για το χρηματιστήριο;Ο άνθρωπος που κατάφερε να πάρει πτυχίο οικονομικών με 5 κι αυτό χατηρικό.Ο κ. ΕΒΕΡΤ.Επι τη ευκαιρία να χαίρεται το γαμπρό του. Αυτός δεν κλέβει στο χρηματιστήριο αλλά από τα ασφαλιστικά ταμεία.Είναι πιο εύκολο.Βάζεις και την Υπογραφή σου στο ΒΑΤΟΠΕΔΙ και έχεις και την ΕΥΛΟΓΙΑ του Εφραίμ.

  26. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 29/03/2009 22:20:33

    Νασαι καλα ρε πυροπαθη.Και μια ακομα φωνη λογικης,μεσα στο τρελοκομείο που μας περιβαλλει.

  27. apostolos34s avatar
    apostolos34s 30/03/2009 02:11:46

    @ Πυροπαθή
    Με διαφορά περισσότερα από όλους (φυσικά και από τον Καμμένο και τον "κόκκινο Πάνο" Παναγιωτόπουλο, "σήκωσε" από το Χρηματιστήριο ο θείος Αχιλλέας Καραμανλής.
    Φυσικά δεν λησμονούμε ότι πλούτισε-θησαύρισε και ο ...οδοντίατρος Μιχάλης Νεονάκης, εκ των "λογαχών" του ΠΑΣΟΚ...:)

  28. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 30/03/2009 09:20:58

    Ma δεν ειναι εγκλημα να κερδισει καποιος απο το χρηματιστηριο,αφου ειναι νομιμο,αλλο εαν ειναι και ηθικο.
    Εαν παντως δεν υπαρχει θεμα εσωτερικης πληροφορησης και μανιπουλαρισμα μετοχων,δεν υπαρχει κανενα εγκλημα,ουτε καν για το Νεονακη.
    Μερικοι,ειναι πιο εξυπνοι απο τους αλλους,η απλως και πιο τυχεροι.