Ο «γαλάζιος» Θύμιος αρχίζει να κοκκινίζει;
18/06/2014 20:38
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο «γαλάζιος» Θύμιος αρχίζει να κοκκινίζει;

Από τα λεγόμενα του Λυμπερόπουλου μάλλον κι αυτός ετοιμάζεται να προσχωρήσει στην Κουμουνδούρου

Ήταν Οκτώβριος του 2011 και η χώρα έβραζε από τις κινητοποιήσεις των ταξιτζήδων κατά της κυβέρνησης Παπανδρέου και κυρίως κατά του τότε υπουργού Γιάννη Ραγκούση. Ο γνωστός σε όλους «γαλάζιος» Θύμιος Λυμπερόπουλος του σωματείου των αυτοκινητιστών συναντάται με τον Αντώνη Σαμαρά και κάνει δηλώσεις:

«Εγώ δεν ζήτησα κάλυψη από τον κ. Σαμαρά, είπα ότι έχουμε δίκιο στις διεκδικήσεις μας. Έμεινα ικανοποιημένος από τις απαντήσεις που μου έδωσε ο πρόεδρος». Τόνισε, επίσης, ότι συνεχίζεται ο αγώνας τους και προέβλεψε ότι το νομοσχέδιο δεν θα περάσει και ότι «θα σπάσει τα μούτρα του ο κ. Ραγκούσης».

Τρία χρόνια μετά και οι ταξιτζήδες ετοιμάζουν κινητοποιήσεις και ο Λυμπερόπουλος εξαπολύει επίθεση κατά της κυβέρνησης αφήνοντας αιχμές και για τον Σαμαρά. Είτε ο «γαλάζιος» Θύμιος αρχίζει να κοκκινίζει είτε κάποιοι έχουν πάρει λάθος δρόμο.

Αλλά από τα λεγόμενα του Λυμπερόπουλου μάλλον κι αυτός ετοιμάζεται να προσχωρήσει στην Κουμουνδούρου. Διότι ετοιμάζει απεργίες χωρίς ουσιαστικά αιτήματα παρά μιλά για τους φόρους, τα χρέη στον ΟΑΕΕ και κάνει μια άνευ προηγούμενου επίθεση ζητώντας επιτακτικά από την κυβέρνηση να «φύγει τώρα», καταλογίζοντάς της ότι έχει χάσει την επαφή με την πραγματικότητα. Χαρακτηριστικά αναφέρουν «μέσα σε όλα αυτά τα προβλήματα υπάρχει μια κυβέρνηση που πέτυχε πρωτογενές πλεόνασμα... Που υπόσχεται καλύτερες μέρες... κάποτε, που ανασχηματίζεται , που θα κάνει το ένα, θα κάνει το άλλο....».

«Ποιο άρρωστο τεχνοκρατικό μυαλό στοχεύει σε ανάπτυξη με έναν ανύπαρκτο καταναλωτή» αναρωτιούνται ενώ δεν παραλείπουν να τονίσουν ότι «ακόμη και κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας οι κατακτητές έπαιρναν το μεγαλύτερο μερίδιο της παραγωγής των Ελλήνων, τους άφηναν όμως όσα χρειαζόταν για να ζήσουν.

«Μας πίνουν το αίμα καθημερινά. Μας οδηγούν στην αυτοκτονία, στην εξαθλίωση, στην φτώχεια. Θέλουν τον Έλληνα αδύναμο και χωρίς ιδιοκτησία. Επαίτη ζωής και εργασίας. Κάθε ελεύθερος επαγγελματίας, κάθε Έλληνας θα είναι υπάλληλος των καρτέλ με μισθούς Πακιστάν. Θα τους αφήσουμε να συνεχίσουν το έργο τους και θα συμφιλιωθούμε με την ιδέα ότι θα γίνουμε το Πακιστάν της Ευρώπης ή θα βγούμε μπροστά και θα παλέψουμε για τη ζωή μας ; Αρχίζουμε με τη διανομή εντύπου σε όλους τους πελάτες μας , στο οποίο θα εξηγούμε γιατί πρέπει να αντιδράσουμε μαζικά και άμεσα.

Ζητάμε την παραίτηση του πρωθυπουργού και της κυβέρνησής του, γιατί όπως όλες οι κυβερνήσεις από το φθινόπωρο του 2009 και μετά εξαπάτησαν τον ελληνικό λαό με τις υποσχέσεις τους και φάνηκαν ανάξιοι του ιστορικού ρόλου που είχαν».

Είναι η ώρα της επανεκκίνησης τονίζουν οι αυτοκινητιστές υποστηρίζοντας ότι το 95% της ελληνικής κοινωνίας υποφέρει και λιμοκτονεί και η κυβέρνηση έχει σώσει μόνο το υπόλοιπο 5%, για το οποίο εργάζεται και το οποίο υπηρετεί.

Στην ανακοίνωση του ΣΑΤΑ σημειώνεται ότι «οι αυτοκινητιστές θα σηκώσουν πρώτοι το λάβαρο της επανάστασης».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 18/06/2014 23:30:52

    Επρεπε ο βαψομαλλιάς να είχε απέναντί του καμμιά Θάτσερ και όχι την ψοφοδεή ΝΔ να καταλάβει τι εστί βερύκοκκο. Ιδίως αν η ΝΔ διαολόστελνε τους ταξιτζήδες θα είχε όλο τον λαό δίπλα της. Και εν πάσει περιπτώσει, ρωτούσα προχθές ταξιτζή πως τα πάνε οικονομικά και με είπε: μεροκάματο βγαίνει.

    • Θάνος avatar
      Θάνος @ Tassos 19/06/2014 01:04:01

      Μπράβο ωραίες απόψεις έχεις, δηλαδή όποιος έχει διαφορετική άποψη απλά θέλει "τις ψιλές του" για να στρώσει. Με κάτι τέτοιες απόψεις απο 48% πήγαμε στο 22% και στην πράξη αφήσαμε το Πασοκ να κάνει κουμάντο. Και για να είμαστε λίγο σοβαροί άλλα χρειάζεται να κάνει η ΝΔ για να φέρει το λαό δίπλα της και όχι να πλακώσει στο ξύλο τους ταξιτζήδες.

    • Κυνας avatar
      Κυνας @ Tassos 19/06/2014 10:35:45

      Ετσι ακριβως Τασο αλλα γιατι μονο τους ταριφες ;; Και τους λιμενεργατες, τους φαρμακοποιους, τους συμβολαιογραφους , τους νοσηλευτες , τους γιατρους , τους ηλεκτρολογους , τους φορτηγατζηδες , τις καθαριστριες , τους τραυματιοφορεις , τους εργατες χαλυβουργικης , τους λεωφοριατζηδες , τους εκπαιδευτικους, τους περιπτεραδες , τους ξενοδοχους , τους ταβερνιαρηδες..... Γενικως ολους αυτους που ηταν ενας συνεχης βραχνας στο λαιμο της συγκυβερνησης αυτα τα τελευταια 4-6 χρονια και δεν τους αφηναν να εργαστουν για το καλο του τοπου και να περασουν τις μεταρυθμισεις που θελουν (αλλοι) βρε αδερφε... Ναι ,αν τους διαολοστελνε ολους αυτους η κυβερνηση θα ειχε "ολο τον λαο διπλα της" , τωρα πιανης χωρας το λαο ειναι αλλο ζητημα.....ισως της Γερμανιας.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Κυνας 19/06/2014 12:26:22

        ΟΛΟΣ ΑΥΤΟΣ Ο ΛΑΟΣ ΑΝΤΙΔΡΟΥΣΕ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΗ (ΒΛΕΠΕ ΤΙΣ ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΜΟΙΡΟΣ ΕΥΘΥΝΩΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΛΑΙΚΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΛΑΙΚΙΖΟΥΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

        • Pegasus avatar
          Pegasus @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 19/06/2014 16:28:46

          Μιλάμε για απαράδεκτο λαό, εκτός από λαϊκισμό έχει και θράσος... θέλει να έχει εισόδημα.... για να επιβιώσει αυτός και η οικογένειά τους. Μιλάμε για πολύ θράσος. Σας διαβάζει κανείς όλους και πραγματικά απορεί που βρίσκετε όλη αυτή την χολή για τον συνάθρωπό σας.

          • aegian light avatar
            aegian light @ Pegasus 19/06/2014 17:54:08

            Φίλε μου πόσο δίκαιο έχεις ! Όμως δε θα έπρεπε να απορείς, όλοι αυτοί σαν τον ΑΓΙΟ (οξύμωρο) ΠΕΙΡΑΙΩΤΗ πιστεύουν σε ένα και μόνο ένα σύνθημα «Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάρτης» οπότε μη σου κάνουν εντύπωση αυτά που γράφουν.

  2. greekfournaris avatar
    greekfournaris 18/06/2014 23:49:41

    Άσχετα με τα αιτηματα των ταξιτζηδων ειπε μια μεγαλη αληθεια: ''Ποιο άρρωστο τεχνοκρατικό μυαλό στοχεύει σε ανάπτυξη με έναν ανύπαρκτο καταναλωτή;'' Αυτο να τ' ακουνε στο Υπουργειο Οικονομικών και ν' αρχισουν να επεξεργαζονται δευτερα και τριτα σχεδια οπως θα οφειλαν να εχουν κανει εδω και χρονια!

  3. giorgos avatar
    giorgos 19/06/2014 05:31:13

    "Χωρίς ουσιαστικά αιτήματα" δηλαδή η κατάργηση πχ των φόρων, των αποδείξεων στα ταξί, των εισφορών στον ΟΑΕΕ δεν είναι αιτήματα επειδή δεν "βολεύει"?????

  4. my way avatar
    my way 19/06/2014 07:26:18

    Άλλη μία ευχαριστημένη κατηγορία πολιτών. Μα να μην υπάρχει ούτε μία δυσαρεστημένη;!

    • Tassos avatar
      Tassos @ my way 19/06/2014 08:26:04

      Σ'έχω νέα: Χρεωκοπήσαμε το 2009. Και συ ψαχνεις για ..."ευχαριστημένους"? :-)

      • my way avatar
        my way @ Tassos 19/06/2014 08:52:11

        Χρεωκοπήσαμε το 2010, όχι το 2009 και μάλιστα ηθελημένα.

        • my way avatar
          my way @ my way 19/06/2014 08:57:15

          Συγγνώμη, παρασύρθηκα... διορθώνω σε "χρεοκοπήσαμε".

          • Giorgis avatar
            Giorgis @ my way 19/06/2014 09:08:08

            Μια δόρθωση ... είστε χρεοκοπιμένοι, μη προσπαθείτε να φάτε κι άλλα απο την επόμενη γενιά, αυτά είναι φαγομένα. Να δούμε αν μπορείτε να μη φάτε από την επόμενη

          • my way avatar
            my way @ Giorgis 19/06/2014 09:23:34

            Ποιοι είμαστε εμείς;

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ my way 19/06/2014 13:05:51

            Οι χαμένοι έτσι κι αλλιώς..

      • aegian light avatar
        aegian light @ Tassos 19/06/2014 09:04:31

        Αυτή η καραμέλα περί χρεωκοπίας «παραπιπιλίθηκε» και δεν έχει πέραση πια γιαυτό άστο καλλίτερα. Έχω όμως μια ερώτηση μετά 5 χρόνια εφαρμογής ενός προγράμματος ποιο κατά τη γνώμη σου είναι το κριτήριο ότι αυτό είναι αδιέξοδο (που είναι) το γεγονός ότι όλοι οι πολίτες είναι δυσαρεστημένοι έως οργισμένοι ή ότι ο Schäuble είναι ευχαριστημένος. Και ένα σχόλιο σχετικά με το είδωλό σου την Thatcher πρώτον όταν πέθανε ή συντριπτική πλειοψηφία των Βρετανών πανηγύριζε και δεύτερον οι πρακτικές της που υπαινίσσεσαι έχουν καταδικαστεί και σε κάθε περίπτωση δεν περνάνε στην Ελλάδα γκέγκε ;;;.

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ aegian light 19/06/2014 12:47:08

          ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΠΟΥ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΥ. Η ΘΑΤΣΕΡ ΕΚΛΕΓΟΤΑΝΕ 12 ΧΡΟΝΙΑ ΣΥΝΕΧΩΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΓΓΛΙΑ ΠΟΥ Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΤΟΥ ΟΥΙΛΣΟΝ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ "70.

          • Giorgis avatar
            Giorgis @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 19/06/2014 13:39:46

            Όλοι οι οικονομολόγοι τα βλέπανε χρόνια τώρα και λίγα είναι. Το έργο της λιτότιτας έχει δρόμο ακόμα μέχρι τα έσοδα του κράτους να είναι περισότερα από τα έξοδα, μέχρι η ιδιωτική προτοβουλία είναι ανεξάρτιτη και κερδοφόρα και να υπάρχει προτογενές παραγογή. Δεν υπάρχει λόγος να τρώμε από τα φορολογικά έσοδα της Γερμανίας όσο και να γκρινιάζουμε, υπάρχουν δεκάδες πιό φτωχές χώρες που τα δικαιούνται πιο πολύ από εμάς. Ας έρθει και ο Τσίπρας για να το καταλάβουμε ... τσάμπα λεφτά τέλος. Θέλετε Αργετινή, θέλετε Βενεζουέλα σήστιμα κάντε το κι αυτό ... τα παιδιά σας θα σας μισήσουν αλλά θα το μάθετε το μάθημα

          • Pegasus avatar
            Pegasus @ Giorgis 19/06/2014 15:45:06

            Μακάρι το μάθημα να έχει και ορθογραφία μέσα γιατί μερικοί την χρειάζονται.

          • aegian light avatar
            aegian light @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 19/06/2014 17:26:09

            Μάλλον εσύ έχεις πρόβλημα αντίληψης. Εγώ είπα ότι όταν πέθανε οι Βρετανοί (η πλειοψηφία) πανηγύριζαν, αυτό το αμφισβητείς ; Όσο για τα περί ανάκαμψης της Βρετανικής Οικονομίας , το έχω ξαναγράψει, ας μην εύρισκαν τα πετρέλαια στη Βόρεια Θάλασσα και θα σου έλεγα εγώ για ποια οικονομία θα μιλούσαμε σήμερα. Σε κάθε περίπτωση ούτως η άλλως θα ανέκαμπτε , γιατί είχε πατώσει και όχι επειδή η ακατονόμαστη τσάκισε τους ανθρακωρύχους ή έκοψε το γάλα από τα σχολεία.

  5. Jimakos avatar
    Jimakos 19/06/2014 08:39:35

    Αφού βλέπει οτι οποιος μπορεί και εκβιάζει όλο και κάτι τσιμπάει, γιατί να κάθεται να περιμένει την ανάπτυξη;

  6. GJ avatar
    GJ 19/06/2014 08:40:48

    Ο τύπος είναι γραφικός σε λίγο θα ζητήσει να κλείσει το μετρό για να 'ανοίξουν' οι δουλειές του!!! Μόλις άρχισε και αυτός να πληρώνει εφορία έγινε αριστερός...

    • panos avatar
      panos @ GJ 19/06/2014 11:06:44

      πέστα χρυσόστομε

  7. Giorgis avatar
    Giorgis 19/06/2014 09:06:34

    Δώστους Συριζα επιτέλους πια, άντε πια μας τα πρίξανε

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Giorgis 19/06/2014 12:58:02

      ΚΟΙΤΑΞΕ ,ΤΟ 2009 ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ,ΤΩΡΑ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΚΑΙ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ "ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ" . ΠΙΟ ΑΡΓΟΙ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ.

      • tk avatar
        tk @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 19/06/2014 15:23:22

        Είναι προκλητικό να λες αγαπητέ ..Άγιε αυτά που λες. Την στιγμή που άνθρωποι πεθαίνουν, πεινάνε, μαγαζιά κλείνουν κατά χιλιάδες, το.."κανονικό κράτος" σου έχει εξαπολύσει διωγμό απροκάλυπτα σε όλους, έχοντες και μη έχοντες, που αν του χρωστάς σε στείνει στα 5 μέτρα ενώ αν σου χρωστάει κάνει τουμπεκί και δεν δίνει λόγο πουθενά, την στιγμή που παιδεία, υγεία κλπ κλπ έχουν πάει κάτω από τον πάτο και τελικά μετά από τόσα και τόσα χρωστάμε περισσότερα απ'ότι χρωστάγαμε όταν άρχισε αυτή η λεηλασία, εσύ μας λές ότι επιτέλους βγαίνουμε από την κρίση και γινόμαστε .."κανονικό κράτος". Κι από πάνω μας λές ότι είμαστε ηλίθιοι όλοι που δεν το βλέπουμε... Αν βγεις αυτά και τα πεις σε καμιά γειτονιά αγαπητέ έτσι όπως τα γράφεις εδώ με κεφαλαία για να τα δουν όλοι αμέσως, φωναχτά δηλαδή, δεν ξέρω αν θα την βγάλεις καθαρή, η οργή είναι τεράστια! Η αδικία είναι τεράστια! Το αν είμαστε οι τελευταίοι στην ευρώπη που γράφεις δεν φταίει ο ταρίφας, ο δάσκαλος, ο μαγαζάτορας, ο αστυνομικός κλπ. Ή αν θες φταίνε δευτερευώντος διότι δεν έστειλαν στον διάολο κι ακόμα παραπέρα όλους αυτούς που 40+ χρόνια τώρα τους/μας δουλεύουν ψιλό γαζί. Οι άλλοι όμως, τα κεφάλια, φέρουν την πρωταρχική ευθύνη για όλα αυτά, αυτοί τα σκάτωσαν, αυτοί τώρα μας σώνουν και μας φτιάχνουν το.."κανονικό σου κράτος". Αφού βέβαια έφαγαν τον άμπακα από το δημόσιο χρήμα, έφτιαξαν βιλάρες και ζουν στην χλίδα και τώρα μετά τις ..σωτήριες επεμβάσεις τους χρωστάμε περισσότερα απ'ότι πριν! Ένα τέτοιο κράτος είναι τυρρανικό, δεν έχει καμιά σχ΄ση με κράτος δικαίου! Είναι εχθρικό στον πολίτη! Κι ο πολίτης είναι η Ελλάδα αγαπητέ! Και τέλςο πάντων αν είναι να σκοτώσουμε τον ασθενή για να τον θεραπεύσουμε οκ...σε τέτοιο κράτος αγαπητέ δεν νομίζω ότι θα υπάρξει ένας που να μην είναι απέναντι! Εσύ τώρα βγες και λέγε ότι βγαίνουμε από την κρίση, το φως στο τούνελ έλαμψε και σιγά σιγά γινόμαστε κανονικό κράτος.. Μήπως είσαι βαλτός ρε Άγιε...

      • Pegasus avatar
        Pegasus @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 19/06/2014 15:49:55

        Ναι συμφωνώ μαζί σου άγιε, τώρα γινόμαστε σιγά - σιγά " κανονικό κράτος" , διότι ένα κανονικό όπως λες κράτος πρέπει να έχει πάνω από ένα εκατομμύριο άνεργους. Δεύτερον πρέπει να επιβάλει τέτοιους φόρους που στο τέλος δεν μπορεί να εισπράξει ούτε τα μισά απ΄όσα προβλέπει. Τρίτον αλλάζει κάθε λίγο και λιγάκι την φορολογική νομοθεσία. Τέταρτον νομοθετεί αλλά παρά την παρέλευση τριμήνου η νομοθεσία δεν εφαρμόζεται.... θέλεις να σου γράφω κι άλλα για αυτό το κανονικό κράτος?

  8. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 19/06/2014 09:37:17

    Ποιος μιλάει! Η ...συμπαθής τάξη των Ταξιτζίδων που επί ΝΔ δεν προλάβαιναν να τρώνε. Αν θυμάστε ήταν και η τελευταία τάξη που ...απήλαυσε αύξηση (εκτός από την άλλη ...συμπαθή τάξη των μεγαλοεργολάβων των οδικών έργων ), όταν οι υπόλοιποι παρακαλούσαμε να παραμείνουν τα πράγματα ως έχουν! Αυτό που περιμένω από την Κυβέρνηση είναι η εφαρμογή της ισότιμης ματεχείρησης και η ενεργοποίηση μεταξύ των άλλων, της εκδόσεως αποδείξεων, αλλά και της πλήρους απελευθερώσεως του κλειστού επαγγέλματος των, αλλά ακόμα και της απελευθερώσεως του τιμολογίου! Για το τελευταίο μάλιστα πολλοί ταξιτζίδες είναι υπέρμαχοι, αναπολώντας τις εποχές του φθηνότερου Ταξί και τις ουρές του κόσμου να τους περιμένει!!

  9. Ραβινος avatar
    Ραβινος 19/06/2014 10:06:03

    Αυτο που χρειαζεται ο βαψομαλλιας Θυμιος ειναι μια νομοθετικη ρυθμιση λειτουργιας της υπηρεσιας car-sharing Uber και στην Ελλαδα για να τελειωνουμε και με τους ταξιτζηδες που εχουν γινει η βδελλα στο σωμα του καταναλωτη που οψιμα υπερασπιζεται ο δεξιος στην τσεπη Θυμιος και αριστερος επαναστατης στο πνευμα.Α ρε μια Θατσερ που μας χρειαζεται . Η Uber Technologies, η υπηρεσία car-sharing Η Uber Technologies, η υπηρεσία car-sharing

    • Μαρκος avatar
      Μαρκος @ Ραβινος 19/06/2014 16:05:21

      Αυτο που χρειαζεται ειναι οχι απελευθερωσει μονο των ταξι αλλα και καθε περιουσιακου στοιχειου που ειναι στην γη.Τα οικοπεδα δεν τα εφτιαξε κανενας.

  10. paki avatar
    paki 19/06/2014 11:12:00

    οσο το μετρο επεκτεινεται τοσο η δουλεια του ταριφα κοβεται,πρεπει να το καταλαβουν ολοι ,βαψομαλλιαδες και μη,οι χρυσες εποχες του ταξι τελειωσαν ,οτι βγαλατε ,βγαλατε ,δεν θα καταργησουμε το μετρο ,οκ;

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ paki 19/06/2014 19:07:22

      Μπράβο! Δυο μεριές μείνανε ακόμη. Άπαξ κι έκανε το μετρό μία καλή προς τα δυτικά προάστια μέχρι τον Πειραιά και μία καλή προς το Μαρούσι, ΤΕΛΕΙΩΣΕ η "παντοκρατορία" των ταξί που σε πήγαιναν όπου "γούσταραν" και αν "γούσταραν" (και με 3-4 πελάτες μέσα)... Το κράτος έδωσε άδειες με 150 Ευρώ παράβολα κι επειδή οι ταξιτζήδες μεταξύ τους σε άτυπες "συμφωνίες κυρίων" τις μεταβίβαζαν για 150-200 χιλιάρικα ΜΑΥΡΑ, "έπρεπε" το κράτος να τους αποζημιώσει ισόποσα!!! Παγκόσμια πρωτοτυπία!

  11. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 19/06/2014 12:51:00

    ΜΠΑ . ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΑΜΦΙΤΑΛΑΝΤΕΥΕΤΑΙ ...ΜΕΤΑΞΥ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΙ ΧΡΥΣΗΣ ΑΥΓΗΣ .

  12. Marcelos avatar
    Marcelos 19/06/2014 18:57:06

    Ολόκληρη η χώρα "έρμαιο" των συνδικάτων και των συντεχνιών... Από πού να ξεκινήσεις και πού να σταματήσεις... Περισσότερα είναι τα συνδικάτα από τους εργαζόμενους... Παγκόσμια πρωτοτυπία!

  13. NikosP avatar
    NikosP 20/06/2014 04:25:23

    Του ήρθε φορος 5000 συν 2500 προκαταβολή απο το πυθενα. Μέσα στην κριση δεν ειναι η κατάλληλη στιγμή να ζητάς απο κάποιον 7500 φορο που δεν είχε προϋπολογίσει. Οσο να ´ναι του πέφτει βαρύ. Ας μην ειμαςτε κριτές των πάντων. Όπως κατάλαβενετε οι αστοχίες δεν εχουν βγει ακόμα στην επιφάνεια γιατι δεν εχουν βγει τα εκκαθαριστικά. Πολλοί ειναι αυτοι που ψήφισαν χωρις να εχουν ενημερωθεί. η ΝΔ και ο βενιζελος θα δεχτεί τρία τεςςερα νεα μεγάλα πλήγματα το επόμενο διάστημα που θα μειώσουν δραματικα τα ποσοστά τους : φόροι σε ελεύθεροι επαγγελματίες, φόροι στα οικόπεδα, φόροι σε αγρότες αρχές του 2015. Δεν μιλάμε για νεα μέτρα, μιλάμε για τα ήδη ψηφισμένα. όλοι αυτοι , συν τους συνταξιούχους ειναι οι τελευταίοι ψηφοφόροι της ΝΔ. Το να παράλάβεις κόμμα με 35% να το πας στο 22 και να το παραδώσεις με άσο η με μονοψήφιο ποσοστό ενδεχομένως να το ζήσει και ο Σαμαρας σύντομα. Κουράγιο λοιπόν για να μη καταντήσει βενιζελος στις δύσκολες μέρες που έρχονται.

  14. "Μανώλης Πετράκης" avatar
    "Μανώλης Πετράκης" 20/06/2014 13:02:26

    Είμαι αρκετά μεγάλος για να θυμάμαι την συμπεριφορά των ταξιτζήδων ιστορικά από τις αρχές της δεκαετίας του '80. Τέσσερεις δεκαετίες τώρα, δύο μόνο άψογους και υποδειγματικούς ταξιτζήδες συνάντησα και δούλευαν και οι δύο πειρατικά που μίσθωσα για μεγάλη διαδρομή. Ακόμα και σήμερα μπαίνεις σε ταξί και είσαι υποχρεωμένος να βλέπεις την αξυρισιά, να μυρίζεις τον καπνό (για να μην πω τίποτα χειρότερο) και να ακούς τα ποδοσφαιρικά ή τα σκυλάδικα μέσα στο όχημα που ΕΣΥ μισθώνεις. Κανένα απολύτως έλεος, δεν υπάρχει άλλωστε η παραμικρή συμπάθεια προς αυτήν την τάξη από το σύνολο της κοινωνίας εκτός από όσους έχουν ταξί στην οικογένεια. Όπως έστρωναν τόσα χρόνια, να κοιμηθούν. Να φτιαχτούν εταιρείες με υπαλλήλους να μετακινούμαστε σαν άνθρωποι. Σε κανένα μέρος του κόσμου δεν υπάρχουν ταξιτζήδες / "άρχοντες". Και το κυριότερο, όταν αρχίσει να υπάρχει η έννοια της εταιρικής ταυτότητας θα φτιάξει αυτόματα και η συμπεριφορά.