06/01/2009 18:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο γάιδαρος που τρόμαξε τον ισραηλινό στρατό.

Ο στρατός ο οποίος θεωρεί τον εαυτό του ως τον ισχυρότερο, έριξε στη Beit Lahiya μια έξυπνη βόμβα GBU-39 πάνω σε ένα κάρο που έσερνε γάιδαρος, σκοτώνοντας αμέσως όχι μόνο το γάιδαρο, αλλά και τη Lama και τη Haya, τις δύο νεαρές αδελφές, ηλικίας 4 και 11 χρόνων, που έψαχναν να βρουν κάποια τρόφιμα για την οικογένειά τους.

Περισσότεροι από 40 Παλαιστίνιοι σκοτώθηκαν και δεκάδες τραυματίσθηκαν σήμερα από πυρά ισραηλινών αρμάτων μάχης, σε σχολείο του ΟΗΕ στη Λωρίδα της Γάζας, έγινε γνωστό από πηγές δυο νοσοκομείων της περιοχής. Δυο οβίδες αρμάτων μάχης εξερράγησαν έξω από το σχολείο στη Τζαμπαλίγια με αποτέλεσμα θραύσματα να διασκορπιστούν έξω και μέσα στο σχολείο όπου εκατοντάδες Παλαιστίνιοι έχουν αναζητήσει καταφύγιο.

Στην φωτογραφία η Lama και η Haya στο νεκροτομείο

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μάρκος avatar
    Μάρκος 06/01/2009 18:55:40

    ΑΜΑΡΤΩΛΟ.

    Στη Σμύρνη Λέλα,
    Ηρώ στη Σαλονίκη,
    στο Βόλο Κατινίτσα έναν καιρό…
    Τώρα στα Βούρλα με φωνάζουν Νίκη…
    Ο τόπος μου ποιος ήταν? Ποιοι οι δικοί μου?
    Αν ξέρω ανάθεμά με!
    Σπίτι, πατρίδα μου έχω τα μπορντέλα…
    Ως κι οι αθώοι χρόνοι οι παιδικοί μου
    θολές σβησμένες ζωγραφιές
    κι είναι αδειανό σεντούκι η θύμησή μου!
    Το σήμερα χειρότερο απ`το χτες
    και τ`αύριο απ` το σήμερα θε νάναι…
    Φιλιά από στόματα άγνωστα, βρισιές
    κι οι πολιτσμάνοι να με τραβολογάνε…
    Γλέντια, καβγάδες ως να φέξει,
    αρρώστιες, αμφιθέατρο του Συγγρού
    κι ενέσεις 606.
    Πνιγμένου καραβιού σάπιο σανίδι
    όλη η ζωή μου του χαμού…
    Μ`από την κόλασή μου στο φωνάζω:
    Εικόνα σου είμαι, Κοινωνία, και σου μοιάζω.

    Γαλάτεια Καζαντζάκη.

  2. KaryID avatar
    KaryID 06/01/2009 19:29:58

    Διάβασα στην προηγούμενη ανάρτηση για τη Γάζα ένα σχόλιο ότι χρησιμοποιούν απεμπλουτισμένο ουράνιο στις επιστρώσεις των σφαιρών. Είναι αλήθεια; (αναφέρει και τοblog όπου αναρτήθηκε αυτό).

  3. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/01/2009 19:39:58

    Με θύματα 40 μαθητές το σχολειο ειναι του ΟΗΕ

  4. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 19:55:26

    @4
    Αντιδράσεις από τον ΟΗΕ, υπάρχουν; Δυναμικές εννοώ, όχι πάλι δηλώσεις, παρόλες και αφορισμούς.
    Υπάρχουν;

  5. KaryID avatar
    KaryID 06/01/2009 20:21:19

    υπάρχει θέμα με καμικάζι αυτοκτονίας και δέκα τον αριθμό;

  6. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 20:30:12

    @6 KaryID

    Τρίτη, 6 Ιανουάριος 2009
    "Η πρώτη ανθρώπινη βόμβα κτύπησε το ναζιστικό Ισραήλ"

    "Η εκτέλεση των 10 ναζιστών ισραηλινών στρατιωτών, επετεύχθει από ανθρώπινη-βόμβα της Παλαιστινιακής Αντίστασης.
    Το Ισραήλ επέβαλε πλήρη ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ σε δημοσιογράφους και ΜΜΕ!
    Εσείς έλληνες ανταποκριτές των ΜΜΕ, γιατί δεν αποχωρείτε από αυτό το σκηνοθετημένο «πανηγύρι» των ναζί;...
    Γιατί δεν τιμάτε τον «Έλληνα δημοσιογράφο»;
    Πόσο αξίζει η υποταγή στα συμφέροντα του κάθε καναλάρχη;"

    http://sibilla-gr-sibilla.blogspot.com




    Αναρτήθηκε από troktiko στις 5:56 μμ

  7. KaryID avatar
    KaryID 06/01/2009 20:39:52

    Δηλαδή τα συμβατικά ΜΜΕ στην Ελλάδα το αποσιώπησαν;

  8. kanis avatar
    kanis 06/01/2009 20:43:13

    @8 KaryID..Δεν έχω δει/ακούσει/διαβάσει τβ/ραδιο/εφημ μόνο αυτή την αναφορά στο τροκτικο σχετικά με το ερώτημα σου στο σχ.6.

  9. KaryID avatar
    KaryID 06/01/2009 20:51:54

    @8 kanis: Ούτε εγώ. Στο μέγκα τώρα λίγο που άκουσα δεν είπε κάτι σχετικό - έχουν υποβαθμίσει το θέμα της Γάζας σε προτεραιότητα φυσικά! Είπε απλώς ότι: "αναφέρονται 4 απώλειες ισραηλινών στρατιωτών, αλλά οι Ισραηλινοί αρνούνται ότι το έκανε η Χαμάς, αλλά οφείλεται σε φίλια πυρά, ήταν δικό μας έργο είπαν. Δηλαδή προτιμούν να πουν οι Ισραηλινοί ότι έβαλαν αυτογκόλ παρά να παραδεχθούν 4 απώλειες από τον εχθρό, για λόγους προπαγάνδας φυσικά.
    Κουβέντα όμως για το καμικάζι.

  10. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/01/2009 21:54:33

    KaryID-Έχουμε πόλεμο άρα το κράτος του Ισραήλ επέβαλε ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ,τα ΜΜΕ εδώ ακολουθούν πιστά πανιαλ
    Μετά την δήλωση του κυβερνητικού εκπροσώπου Mark Regew δηλώσεις έκανε και ο Ομπαμα …

  11. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/01/2009 22:03:54

    μετα εκανε δηλωσει και ο Ajman az-Zawahiri

  12. sfirao kleftika avatar
    sfirao kleftika 06/01/2009 22:12:32

    Kαι μια ερώτηση . Νομπελίστας ναζιστής, σφαγέας παιδιών και αμάχων, με 5 γράμματα ?

  13. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 06/01/2009 23:34:27

    Θυμάστε την εκτέλεση παιδιών στη Τσετσενια (Γροσνη) και εκεί πόλεμος κατά της τρομοκρατίας ήταν ..

  14. Σπύρος avatar
    Σπύρος 07/01/2009 00:32:14

    Νά και η Τέτα Παπαδοπούλου βγήκε παγανιά...

  15. μουλάρι avatar
    μουλάρι 07/01/2009 08:07:14

    Ο γάιδαρος μπορεί να μήν τους τρόμαξε, αυτό πάντως τους τρομάζει σίγουρα.

    www.mylinkspage.com/israel.html