#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2011 10:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο βιασμός μιας χώρας



Ο Ντομινίκ Στρος Καν έκανε το κέφι του και τώρα πληρώνει τα λάθη του. Η δικαιοσύνη των ΗΠΑ δεν αστειεύεται όταν πρόκειται για σεξουαλικές παρενοχλήσεις, βιασμούς ή απόπειρες. Αργά ή γρήγορα θα πληρώσει.

Αντίθετα, στην Ελλάδα, ο βιασμός μιας χώρας φαίνεται να περνά απαρατήρητος. Και μάλιστα πρόκειται για κατά συρροή βιασμό της αξιοπρέπειας αυτού του λαού που βρίσκεται στα πρόθυρα της εθνικής κατάθλιψης, που υπομένει τα βάσανα και τις θυσίες αλλά που βλέπει και πάλι κάποιοι να πίνουν στην υγεία των κορόϊδων.

Η κυβέρνηση για ακόμη μια φορά δεν τα έβαλε με τους κατά συρροή βιαστές της χώρας. Δεν τόλμησε να τα βάλει με τα λαμόγια που κλέβουν καθημερινά τον εθνικό πλούτο. Δεν τα έβαλε με τους νταβατζήδες που ξερογλείφονται έξω από την πόρτα του Μαξίμου περιμένοντας να φάνε το κομμάτι από την πίτα που τους αναλογεί.

Δεν μπόρεσε να τα βάλει με τις μερικές εκατοντάδες φοροφυγάδες που αποστερούν από τη χώρα δεκάδες δις ευρώ κάθε χρόνο.

Δεν κατάφερε να πολεμήσει τα συνδικάτα, κατά κύριο λόγο πασοκικά.

Δεν κατάφερε το κυριότερο να καταπολεμήσει τον κακό της εαυτό. Θέλω να πιστεύω ότι είχαν καλές προθέσεις, αλλά ήταν απλώς ανίκανοι.

Και τώρα τι γίνεται; Τα νέα μέτρα που ανακοινώθηκαν αποτελούν απλά το αποτέλεσμα του βιασμού. Είναι όπως αυτό που λένε οι αμερικανικές αρχές. «Βρέθηκε DNA στο φόρεμα της καμαριέρας».

Ετσι και στην Ελλάδα, το Μνημόνιο 2 είναι επιστέγασμα του βιασμού. Θα αφήσει πίσω του μια καθημαγμένη χώρα που θα προσπαθεί να καταπολεμήσει τα προβλήματά της αλλά δε θα μπορεί.

Και η κατάληξη είναι σίγουρα μία και μοναδική. Η αναδιάρθρωση του χρέους. Όποια μέτρα κι αν πάρουν το χρέος δεν τιθασεύεται. Η χρεοκοπία είναι προ των πυλών.

Και η βιασθείσα κόρη θα βιάζεται καθημερινά.

Αριστερός Ψάλτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 24/05/2011 10:50:30

    Έννοια σου, και θα έρθει πολύ πιο γρήγορα. Πριν προλάβουν να ξεπουλήσουν τα πάντα.

    Ο κόσμος έχει ήδη εντατικοποιήσει την απόσυρση των καταθέσεών του, και δε βλέπω το σύστημα να αντέχει μετά το τέλος του καλοκαιριού. Θα καταρρεύσει και η χρεωκοπία πλέον θα έρθει και θα φαίνεται λυτρωτική. Ό,τι προλάβουν να ξεπουλήσουν, μόνο μέχρι τότε. Μετά, δις ιζ πάρτα.

    • Χρήστος Π. avatar
      Χρήστος Π. @ Αυριανιστής 25/05/2011 13:48:27

      Είμαστε οριακά στο να πούμε ότι είναι πλέον αργά...

      http://youtu.be/fiPGY9NBHsE

  2. Nikos Draxmi avatar
    Nikos Draxmi 24/05/2011 11:08:17

    Το θεμα ειναι οτι η χρεωκοπια - haircut μεσω ΕΚΤ και ευρω ειναι απιθανη , οπως ειπε ο καζακης, διοτι υπαρχει κινδυνος να κοπει η ρευστοτητα και τοτε αντιο γλαρετζα
    Οι αναδιαρθωσεις θα κοστισουν εκατονταδες δις , αφου θα εφαρμοστουν και στις αλλες χωρες
    Οποτε Θα κανουν τα αδυνατα δυνατα για να το αποτρεψουν για να μην επεκταθει και στις αλλες χωρες του νοτου , αυτος ειναι ο λογος που δεν θελουν επισημη χρεωκοπια και κουρεμα μεσα στο ευρω

    Τρεις χωρες ειναι υποψηφιες για εξοδο απο την ονε ( ελλαδα , ιρλανδια , πορτογαλια) ,συμφωνα με την WSJ

    Παντως ο μηχανισμος στηριξης εχει πληρως αποτυχει , μετα την ελλαδα και οι υπολοιπες χωρες θα χρειαστουν και αλλα πακετα , αν μπει και η ισπανια
    GAME OVER
    Πρεπει η ΕΚΤ να κοβει σε μονιμη βαση νεο χρημα , δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να συναινεσουν οι ευρωπαικοι πολιτες για μια ακομα φορα , στον ολετηρα των τραπεζων κατα των αδυναμων κρατων

    Φιλανδοι , γερμανοι , αγγλοι , ολλανδοι ηδη τσινανε και βλεπωντας την εξαθλιωση του ευρωπαικου νοτου που δεν βγαζει πουθενα παρα μονο στην εξασφαλιση των κερδων των τραπεζιτων

    Μην προδικαζετε απολυτως τιποτα , αυτοι που πρεπει να ανησυχουν περισσοτερο απο ολους ειναι οι αρχιτεκτονες του ευρω , μια ενδεχομενη καταρρευση του , θα βολευε αφανταστα πολλες προβληματικες χωρες , δεδομενου οτι η πλειοψηφεια αυτων εχει ανεξελεχτα ελλειματα , οσο για μας δεν τειθεται θεμα , θα ειναι δωρο εξ ουρανου και μακαρι να γινει γρηγορα

  3. Αληκτώ avatar
    Αληκτώ 24/05/2011 11:09:09

    @Αριστερέ Ψάλτη
    Η Κυβέρνηση ΓΑΠ δεν μπορεί να κάνει τίποτα γιατί πρώτη αυτή βίασε την Ελλάδα.

  4. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 24/05/2011 11:22:08

    Όταν λες ότι είχαν καλές προθέσεις το πιστεύεις; Αν πράγματι είχαν,θα περίμεναν πρώτα,για τα μάτια του κόσμου, να συζητήσουν τα περί συναίνεσης και μετά θα ανακοίνωναν τα μέτρα.Συνεπώς στόχος τους είναι ο βιασμός της Χώρας!!!

  5. βαγόνι avatar
    βαγόνι 24/05/2011 11:28:24

    Δεν είναι μόνο μερικές εκατοντάδες οι φοροφυγάδες....μερικές
    εκατοντάδες είναι, ίσως, οι ....πανίσχυροι φοροφυγάδες!
    Το σπόρ είναι γενικευμένο!

  6. http://neotera.wordpress.com avatar
    http://neotera.wordpress.com 24/05/2011 11:56:31

    Η δικαιοσύνη στις ΗΠΑ δεν έχει σχέση με την απόφαση για δίωξη, ή τη μη δίωξη με πλανητική διαπόμπευση ανθρώπων όπως ο Στρως Καν ακριβώς όπως συμβαίνει στην Ελλάδα όπως και παντού λίγο πολύ. Οπωσδήποτε το θέμα μας δεν είναι αυτό σήμερα, εκτός αν πρέπει να χωριστούμε σε φιλοαμερικάνους, αριστερους, δεξιούς αντιαμερικάνους κ.ο.κ. Καλύτερα να τα βάλουμε με δήθεν αριστερούς - δήθεν "γκαβούς" που περίμεναν από το "πείραμα" της Παγκόσμιας Διακυβέρνησης του γιωργάκη και ΣΙΑ κάτι άλλο από το χειρότερο για την Ελλάδα και τους έλληνες. Διότι εκεί είναι το πρόβλημά μας στην παραπλάνηση, στην πολιτική απάτη που κυριάρχησε και " νομιμοποιεί" την προδοσία σήμερα, καθώς παραμένει ατιμώρητη από την εποχή του Αντρέα... Αυτό πρέπει να είναι το δίδαγμα και συνέπειά του. Η παραπλάνηση τιμωρείται ΑΜΕΣΑ με διαπόμπευση. Το γιωργάκη και τα "παιδιά", πολιτικούς και δημοσιοκάφρους που σήμερα έκλαιγαν στην πρωινή ζώνη, να δούμε πάνω σε γαϊδάρους ανάποδα να περιδιαβαίνουν στις οθόνες μας...

  7. Ναυσικά... avatar
    Ναυσικά... 24/05/2011 11:57:14

    Μήπως οι φοροφυγάδες υπάρχουν εξαιτίας των τραπεζών που φροντίζουν να ενημερώνουν έγκαιρα τους μεγαλο- καταθέτες τους για τους πιθανούς κινδύνους της αγοράς και έτσι φροντίζουν πάντα να καλύπτουν τα νότα τους, πρίν ψηφιστεί το όποιο νομοσχέδιο; Το παιχνίδι ήταν- είναι - θα είναι σικέ. Τα υπόλοιπα είναι "άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε".

  8. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 24/05/2011 12:08:21

    Αριστερέ Ψάλτη, ο πειραματικός και παρά φύσιν βιασμός...

  9. Tonia G avatar
    Tonia G 24/05/2011 12:08:40

    Για να μη συγχέουν κάποιοι νεόκοποι τα πράγματα. Άλλο ελεύθερη αγορά, άλλο ιδιωτικοποίηση και φιλευθερισμός και εντελώς διαφορετικό πράγμα το ξεπούλημα.
    Το στοίχημα γιατί πρέπει να είναι ιδιωτικό; Για να μπουν οι Μπούκεις από τα Barbados ,τα Νησια Cayman με τους εδώ συνεργάτες τους (γνωστοί εργολάβοι – καναλάρχες) και να αρμέγουν τους δύστυχους “κολλημένους με το στοίχημα”; Αυτό δεν είναι ιδιωτικοποίσηση… μάλλον με κοινωνικό έγκλημα μοίαζει.
    Ή επειδή το συγκεκριμένο πολιτικό σύστημα κατέστρεψε τους δημόσιους φορείς, πρέπει η Ελλάδα να γίνει περιουσία των ξένων και των τοπικών μεγιστάνων.
    Απ’ οσο ξέρω και το σύστημα υγείας απέτυχε και το εκπευδευτικό απέτυχε και το σωφρονιστικό όπως και το σύστημα ασφάλειας. Ας ιδιωτικοποιήσουν και όλα τα σχολεία και τα νοσοκομεία και τις φυλακές…
    Το πρόβλημα λοιπόν είναι του πολιτικού συστήματος και του πολιτικού προσωπικού που τις κατέστρεψε και όχι των εταιρειών που θέλουν να τις ιδιωτικοποιήσουν….
    Είδαμε και με την ιδιωτική τηλεόραση .... πόση ποιότητα, ελευθερία γνώμης και δημοκρατία έδωσε στον πολίτη! Είδαμε και με τις άλλες ιδιωτικοποιήσεις στην Ελλάδα.
    Αντί όντως να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός, τελικά λειτούργησ είτε μονοπώλιο είτε καρτέλ... Γιατί αραγε;
    Γιατί το πρόβλημα στην πατρίδα μας δεν είναι η κρατικοποιημένη ή η ιδιωτικοποιημένη επιχείρηση... Το πρόβλημα είναι η μαφιοζο-σοβιετική δομή του πολιτικού συστήματος.
    Αν αυτό δεν αλλάξει και το στρατό να ιδιωτικοποιήσουμε ο πολίτης θα τα πληρώνει πάλι.

  10. raindog avatar
    raindog 24/05/2011 12:21:10

    ...μήπως, λέω μήπως ο GAP και οι γύρω του κατέβασαν τα κανό και τις σωσίβιες βάρκες και την κάνουν; δεν εξηγείται αλλιώς η όλη κατάσταση...την κάνουν επειδή τη δουλειά τους την τελειώσανε. Τώρα ας πάρει ο Σαμαράς την καυτή πατάτα... και θα πάνε πάλι με τα συνδικάτα και τον στρατό τους στο δημόσιο.

  11. ern avatar
    ern 24/05/2011 12:22:54

    Καταλάβετε κάτι:

    Καταλάβετε το καλά αδέρφια:

    Ξέρετε τι συμβαίνει αυτή την στιγμή;

    Η Ελλάδα είναι μία γυναίκα. Που την ξάπλωσαν στο κρεβάτι ενός νοσοκομείου με τον ζόρι. Την έδεσαν με λουριά και της προκάλεσαν τεχνητό κόμμα αφού πρώτα την ξυλοκόπησαν αγρίως.

    Τώρα οι τοκογλύφοι, πολιτικοί, πράκτορες, οικονομικοί δολοφόνοι, δημοσιογράφοι, -όλοι μαζί τέλος πάντων αυτοί και όπως θέλετε πείτε τους και βαφτίστε τους-, της έχουν ανοίξει τα πόδια και την περνάνε ένας ένας και όλοι μαζί αμα λάχει, την ίδια ακριβώς ώρα που κάποιοι άλλοι την έχουν ανοίξει και της παίρνουν καρδιά, νεφρά, συκώτι, ψυχή και ότι έχει και δεν έχει.

    Βιάζεται και σφάζεται την ίδια στιγμή! Και γουστάρουν ρε! Πάντα μισούσαν αυτή την παλιά ευλογημένη αριστοκράτισσα που τους κοιτούσε αφ' υψηλου χτυπώντας τους τα παλιά της μεγαλεία, μέχρι που την κατάντησαν αυτή την ευλογημένη γυναίκα που είχε όλα τα καλά, μια πρεζού πόρνη που πουλιέται σε δόσεις για τις δόσεις!

    Απο ανθρώπους που είναι νεκρόφιλοι και ανώμαλοι και βιάζουν αλυσοδεμένα πτώματα ενώ τους παίρνουν τα νεφρά! Που υπογράφουν συμφωνίες κατάρρευσης εθνών χωρίς να ιδρώνει το αυτί τους. Που καταδικάζουν σε θάνατο ανθρώπους απο πείνα, απο απελπισία, απο κατάθλιψη και ΔΕΝ τους ενδιαφέρει. Κάνουν τις μπίζνες τους, ολοκληρώνουν τον ομαδικό βιασμό παράλληλα με την αφαίρεση οργάνων, και μετά πάνε για φαγητό σε ακριβά ξενοδοχεία και το πρωί για μπανάκι στην Ριβιέρα με τις 20χρονες γκομένες τους πίνοντας σαμπάνια!

    Ρε δεν μιλάμε απλά για τοκογλύφους. Μιλάμε για ανθρώπους ΠΟΛΥ σκοτεινούς, ανώμαλους. Επικίνδυνους. Που υπογράφουν για πείνα, απελπισία, λοιμούς, πολέμους, καθεστώτα, και το βράδυ κοιμούνται ήσυχοι και ευχαριστημένοι που εκτέλεσαν τις εντολές των στοών τους.

    Ναι ξέρω σας αηδίασα πρωί πρωί, αλλά ΕΤΣΙ ειναι.

    Ο εχθρός δεν είναι κάτι φλούφληδες χαρτογιακάδες με κουστουμάκια....

    • ern avatar
      ern @ ern 24/05/2011 12:56:08

      Έγώ αδέρφια όπως έγραψα και αλλού, πήρα γυναίκα και οικογένεια τώρα που τα γεροντάκια μου βγήκαν στην σύνταξη, και πάμε στο χωριό. Βάλαμε πρόβατα, βάλαμε μποστάνια, γύρισα στο κλεινόν άστυ που πάνε να μας το κάνουν φέρετρο, για να ετοιμάζω τα πραγματάκια μου και φεύγω. Εντάξει, δεν έχει βολέματα στην αρχή. Δεν μπορώ να μείνω εδώ. Άνεργος εγώ, άνεργη αυτή, τι να κάνουμε. Μαζεύω τώρα το σπίτι μου, το σπίτι της. Άντε να κλείσεις ρεύματα, συνδέσεις και δεν συμμαζεύεται. Αλλά δεν πειράζει. Τώρα έχουμε κάτι να ασχολουμαστε στο χωριό, με το αμάξι όλα απέχουν κανα 20λεπτο το πολύ, τρώμε φρέσκο φαί, βάλαμε μποστάνι, σηκωνόμαστε με τα κελαιδίσματα των πουλιών.

      Κάντε κάτι να σωθείτε, η Αθήνα θα γίνει war zone και όλα θα ζορίσουν πιο πολύ ακόμα. Όποτε κατεβαίνω στο τσιμέντο για δουλειές, θα βουτάω την σύνδεση της ξαδέρφης καλη ώρα, να σας λέω ένα γεια, και θα σας διαβάζω απο το κινητό της γυναίκας (γιατί εγώ έχω μια κακομοίρα μπακατέλα) όταν δεν θα πέφτει παντόφλα οτι της χρεώνω το κινητό. :D

      Καλή τυχη σε όλους μας.

      • Φακ Κωστας avatar
        Φακ Κωστας @ ern 24/05/2011 13:20:42

        Φίλε ern,

        Nα μη στεναχωριέσαι, και να θυμάσαι ότι όπως δεν υπάρχει πόρτα που αν τη διαβείς θα είσαι για πάντα ευτυχισμένος ευτυχώς συμβαίνει και το αντίθετο:
        Tα άσχημα που σε όλους μας συμβαίνουν μας κάνουν πιο δυνατούς.

        Όσο για το ίντερνετ, σε πολλά σημεια πλέον υπάρχει wireless δικτυο..να συνδέεσαι από εκει τσαμπα...

        • ern avatar
          ern @ Φακ Κωστας 24/05/2011 14:16:49

          Όλοι κάνουμε οτι μπορούμε φίλε μου. Όλο και κάποιο hotspot θα βρίσκω κάτω στην κωμοπολη, που θα πάει. :D

          Ο Θεός μαζί σας αδέρφια. Πηγαίνετε καμία βόλτα απο τα χωριά σας. Να ειστε όλοι σας καλά. Σας διαβάζουμε οικογενειακώς. :)

          • τάσος avatar
            τάσος @ ern 24/05/2011 19:02:27

            εσύ φίλε ερν είσαι ο αρχιαπάλευτος.

          • ern avatar
            ern @ τάσος 24/05/2011 20:32:21

            Τι να κάνουμε αδερφέ, καθένας με τα καλά του και τα κακά του, ότι και αν εννοείς με αυτό. Την υγειά μας να' χουμε και όλα τα άλλα γίνονται. Καλό κίνητρο και θέληση να υπάρχει.

          • τάσος avatar
            τάσος @ ern 24/05/2011 22:48:46

            την υγειά μας αδερφέ, αλλά μάλλον πολύ δούλεμα μας ρίχνεις.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ern 24/05/2011 12:56:57

      Το έχουμε ξαναπεί, και είναι πλέον γενικευμένο και παγκόσμιο.

      Ο πόλεμος είναι μέχρις εσχάτων και έχει δύο στρατόπεδα: νεοφιλελευθερισμός εναντίον κοινωνίας. Και είναι πλέον ζωτικού χαρακτήρα ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ αν θα είναι με την κοινωνία ή με την κτηνωδία. Σ' αυτόν τον πόλεμο δεν χωράνε ούτε λιποψυχίες, ούτε "συναινέσεις". Πρέπει να είναι αμείλικτος και να μην περιορίζεται μόνο σε πολιτικούς.

  12. Θετταλός avatar
    Θετταλός 24/05/2011 12:31:31

    Με το σύνθημα «Κάντε ησυχία μην ξυπνήσουμε τους Έλληνες», οι Ισπανοί συγκεντρωμένοι διαδηλωτές στη Μαδρίτη μας χλευάζουν για την απάθειά μας.
    Μας βιάζουν και ξύπνιους μας βιάζουν και κοιμισμένους...........

    • ern avatar
      ern @ Θετταλός 24/05/2011 12:41:38

      Έλα μωρέ αδερφέ με τους χίπηδες. Τι να μας πουν και οι Ισπανοί απο την ζωή τους; Η μισή χώρα άνεργη και έχουν κατέβει στους δρόμους 30.000 με 50.000. Με κλαρίνα, με νταούλια, με βαμμένα μούτρα και θα μιλήσουν για εμάς...Τι σχέση έχουμε εμείς μαζί τους;

      • Θετταλός avatar
        Θετταλός @ ern 24/05/2011 12:45:23

        Una faccia una razza

        • ern avatar
          ern @ Θετταλός 24/05/2011 12:53:38

          Αυτοί είναι έτσι απο μόνοι τους. Εμάς έτσι μας έκαναν. Εδώ ξέρουμε όλοι τι θα γίνει αν ξεκινήσει τώρα μια ανεξέλεγκτη κατάσταση. Πρώτα πρέπει να βγουν οι γνωστοί παράγοντες απο την μέση μαζί με τους αλλοδαπους φίλους τους που χαλάνε πάντα κάθε πρωτοβουλία τρώγοντας κλοτσιές απο τον κόσμο, και μετά κλοτσιά σε κάθε εργατοπατέρα και κομματικοποίηση. Μια καθαρά εθνική κινητοποίηση πρέπει να γίνει; Μπορεί; Ή θα κάψουν πάλι κανένα φουκαρα;

          Εδώ ειναι Ελλάδα, καταλάβετε πως έχουν τα πράγματα ειδικά εδώ.

          • Tonia G avatar
            Tonia G @ ern 24/05/2011 13:23:22

            Τουλάχιστον οι Ισπανοί μπορούν αν θελουν να μαζευτούν 20 χιλ ή 30 χιλ άνθρωποι και να διαδηλώσουν επί μέρες σε μια πλατεία. Εδώ στη χώρα του Φασισμού και της μόνιμης Κατεστημένης Δικτατορίας, σε δυο ώρες θα είχαν κατέβει 150 κουκουλοφόροι, θα τα καναν γης μαδιάμ, θα καιγαν 1-2 κτηρια (με ή χωρίς ανθρώπους) και μετά τα ΜΑΤ θα τελείωναν την όλη Ιστορία με Δακρυγόνα και κρότου λάμψης.
            Οι Ισπανοί έχουν απόλυτο δίκιο για τον Υπνο των Ελλήνων... Και ο Ύπνος δεν αναφέρεται στη μη αντίδραση στα μέτρα... ο Ύπνος είναι γιατί αφήσαμε δεκαετίες το παρακράτος, τις κατευθυνόμενες συντεχνίες και τα κόμματα επαγγελματικής διαμαρτυρίας να κάνουν "δήθεν αγώνες" υπέρ μας.
            Μπράβο στους Ισπανούς που μπορούν να διαδηλώνουν επί μέρες σε ένα μέρος με σημαίες και τραγούδια!
            Μπράβο στο Ισπανικό κράτος που τους αναγνωρίζει αυτό τους το δικαίωμα.
            Μπράβο στο Ισπανό Πρωθυπουργό που δεν έστειλε τα ΜΑΤ και τους παρακρατικούς να καταστείλουν 40.000 ανθρώπους που διαμαρτύρονται τραγουδόντας για τη βελτίωση της ζωής τους.
            Αίχος και ντροπή σε μας που έχουμε εναποθέσει τη ζωη μας στους εκπροσώπους άλλων...

          • ern avatar
            ern @ Tonia G 24/05/2011 14:20:27

            Δεν είναι ύπνος παιδιά. Απλά ο κόσμος ξέρει αυτά που αναφέρεις Τόνια και γι αυτό δεν κατεβαίνει. Αν δεν τελειώσουν τα πρακτοριλίκια και τα κοματικα καπελώματα, κόσμο κάτω στους δρόμους δεν θα δείτε εντελώς μαζικά. Πηρε ο κοσμάκης το μήνυμα με την Μαρφιν, είναι αμείλικτοι. Με αυτούς πρέπει να τελειώσουμε πρώτα, αλλιώς ο κόσμος δεν θα βρει το θάρρος να κατέβει απεγκλωβισμένος απο νόρμες και κόμματα. Εδώ τρώγονται για τον αν θα πρέπει να κρατάμε Ελληνικές σημαίες ή όχι. Πάνε να περάσουν στον κόσμο την εθνική αχρωματοψία, να κολλάνε μόνο στα οικονομικά και τίποτα άλλο όταν η κοινωνία διαλύεται πρώτα εθνικά και ηθικά. Κοιτάτε ρε σεις ΤΙ πάνε να κάνουν δηλαδή...Πρέπει να τελειώνουμε με τις κατσαρίδες.

          • Astrahan avatar
            Astrahan @ ern 24/05/2011 19:10:13

            Μπορείς να μας πεις πως θα τελειώσουμε μ'αυτούς? Με το να φεύγει ένας ένας για το χωριό του (όταν δει τα δύσκολα) ?

          • ern avatar
            ern @ ern 24/05/2011 21:18:20

            Θα δύσκολα τα βλέπω πάρα πολλά χρόνια με τρόπο που δεν φαντάζεσαι. Δεν έχεις δικαίωμα να με κρίνεις που πάω στο χωριο μου χωρίς να γνωρίζεις. Ούτε σημαίνει πως αν πας στην πόλη παύεις να αγωνίζεσαι και δεν προσφέρεις, και μάλιστα πολύ περισσότερο απο το να είσαι κλεισμένος σε ένα τσιμεντένιο κλουβί, άνεργος και χωρίς να μπορείς να προσφέρεις τίποτα.

            Οπότε άκυρο αυτό που είπες.

            Το πως θα τελειώσουμε με αυτούς το ξέρουμε όλοι. Με μαζική πνευματική αφύπνιση του λαού που θα τον ξυπνήσει απο τον ηθικό λήθαργο που τον έριξε η διαφθορά και ο πλαστικός καπιταλισμός. Το πως θα γίνει αυτό το πράγμα στην πράξη λυπάμαι, δεν το ξέρω. Μακάρι να το ήξερα.

          • ern avatar
            ern @ ern 24/05/2011 21:19:47

            *αν πας στο χωριό ήθελα να πω

  13. spiros1 avatar
    spiros1 24/05/2011 12:43:28

    Πυρ ομαδόν με ευρύτερη κλίμακα, πυρ κατά βούληση. Ολομέτωπη επίθεση στα Λαϊκά στρώματα. Στραγγαλισμός του Λαού και ξεπούλημα ξεδιάντροπο.
    Νέα φοροεπιδρομή για να κλείσει η «μαύρη τρύπα» του προϋπολογισμού! Αυτό λέγεται «σουρωτήρι» και όχι προϋπολογισμός από ανάλγητους μαθητευόμενους μάγους. Λεηλατούν τους συνήθεις υπόπτους, μισθωτούς και συνταξιούχους. Αντιθέτως, Οι «Βολευτές», εθνοσωτήρες και εθνομητέρες δεν αγγίζονται.
    Αντί να κόψουν τα προνόμια των βουλευτών, τις συντάξεις των βουλευτών λεηλατούν τον λαό.
    Ολοταχώς σε χρεωκοπία γιατί έχουμε κυβερνήσεις υποτακτικές που υποχωρούν στις απαιτήσεις των διεθνών τοκογλύφων. Έχουμε μια οικονομική και πολιτική ολιγαρχία που λεηλατεί το Κράτος.

    Τα λεφτά των Ελλήνων φορολογουμένων πάνε στους τοκογλύφους. Προέχει η διάσωση των Τραπεζών και του Ευρώ! «ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΗΣΤΕΥΕΙ ΤΟ ΛΑΟ»!

    Θέτουν το τρομοκρατικό δίλημμα «ή τα χάνετε όλα ή χάνεται η Ελλάδα»! Δεν κυβερνά πλέον ο Λαός δια των εκπροσώπων του. Ξύλινη γλώσσα, χιλιοειπωμένα λόγια «Το πατριωτικό καθήκον δεν συγχωρεί λιγοψυχία, αλλάζουμε την χώρα… Τα κάνουμε όλα σωστά αλλά βάζω και άλλα μέτρα. Θέλω και άλλα ! Μας κυβερνούν Απίθανοι τύποι.

    «Πατριωτικό καθήκον είναι η διάλυση της χώρας. Πατριωτικό καθήκον είναι η αποδοχή των βάρβαρων αντιλαϊκών στραγγαλιστικών μέτρων. Αντί να πιέζει τους δανειστές, εκβιάζει τους πολίτες.
    Τα πλατειά λαϊκά στρώματα εξοντώνονται ! Ληστεία και λεηλασία. Ζητούν ξεδιάντροπα, συναίνεση και εθνική συνεννόηση για την εξαθλίωση, την φτώχεια, στην διάλυση της χώρας η οποία μετατρέπεται σε μια Αφρικανική Τριτοκοσμική χώρα.

    «Η Χώρα θα πάει σε στάση Πληρωμών. Δεν θα πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις»! δήλωσε χθες ξεδιάντροπα ο ταχυδακτυλουργός. Θα πληρώνει όμως κανονικά αυτούς που υπηρετούν, τους διεθνείς τοκογλύφους.

    Τώρα καταλαβαίνουμε τι εννοούσε ο κατοχικός ΓΑΠ όταν έλεγε «Λεφτά Υπάρχουν»! ‘Εχουμε πρόγραμμα και όραμα»! Εννοούσε στους μισθούς και τις συντάξεις, δηλαδή την λεηλασία του λαού.
    Εύκολη αρπαγή του εισοδήματος των απροστάτευτων. Πειραματισμοί και αυτοσχεδιασμοί, λεηλασία.
    Τι κάνει ο Έλληνας πολίτης ; Έχει καταντήσει ραγιαδόπαιδο, καναπεδόπαιδο, φραπεδόπουλο, αραχτούληδες, ο καθένας κοιτάει τον εαυτό του. «Κάντε ησυχία, μην ξυπνήσουν οι Έλληνες»
    γράφουν σε ένα πανό οι διαδηλωτές της Ισπανίας. Περιμένουμε τον Δήμιο να μας αποτελειώσει.
    Ο ΓΑΠ είναι ικανότατος να κάνει εγχείριση στον Λαό χωρίς αναισθητικό!

    Ο «Πνευματικός Κόσμος», οι Πανεπιστημιακοί, οι διανοούμενοι, οι εργατολόγοι, οι συνταγματολόγοι,
    Οι σεισμολόγοι, κοινωνιολόγοι κλπ κλπ, σιωπούν. Έγιναν Κρατικοδίαιτοι και δεν πρέπει να μιλούν!
    Οι εργατοπατέρες έχουν εξαφανιστεί. Περιμένουν πότε θα γίνουν βουλευτές. Γελοίοι εργατοπατέρες που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στην ζωή τους με επικεφαλής τον άλλοτε εργατοπατέρα, συνδικαλιστή και σημερινό στραγγαλιστή ΥΠΟΙΚ.

  14. takis avatar
    takis 24/05/2011 12:44:35

    Προς antinews:

    Είστε μία ελεύθερη φωνή για τους ΈΛληνες. Το λέω, και το εννοώ. Γιατί αυτή η αλλαγή; Γιατί άλλαξατε στάση; Σε ό,τι αφορά την ΔΕΗ. ΤΟ ζητούμενο είναι αν είναι ο κάθε φωτόπουλος πιο σημάντικος από την τρόικα. Η μόνη λύση παιδιά είναι να μην πληρώσουμε, όπως έκαναν οι Γερμανοί με τους Γάλλους μετά τον Α παγκόσμιο πόλεμο. Ας δούμε τί πουλιά πιάνει ο σάκοως των γερμανικών και γαλλικών τραπεζών, αμα δεν δώσουμε χρήματα. Να δείτε τί γίνετε και πως αλλάζουν όλα.
    Όλα τ'αλλα πυο γράφετε και ακούγονται από Συγγρού, μου προκαλούν σκέψεις πως τέλος μια για πάντα η Ελλάδα. Αν το δεχτήκατε το μνημόνιο , να μας το πείτε...Γιατί αν τελικώς φταίει πως..δεν εφαρμόστηκε, τότε τί διαφέρετε από την κόρη του Δρακουμέλ;;;;θέλω να δω την πατριωτική στάση που ήξερα από εσάς και όχι την μεσοβέζική, τύπου "αλλαγή μνημονίου" και τέτοιες μπαρούφες. Είμαι πλήρως απογοητευμένος...

    • Factorx avatar
      Factorx @ takis 24/05/2011 12:47:12

      Αγαπητέ εμείς δεν αλλάξαμε στάση. Παραμένουμε κάθετα αντίθετοι στον εργατοπατερισμό και το "σύστημα ΠΑΣΟΚ"

      • drider avatar
        drider @ Factorx 24/05/2011 13:07:50

        Μόνο σύστημα ΠΑΣΟΚ; Είσαι σίγουρος για αυτό;

        Επίσης τι νομίζει η ΝΔ ότι θα γίνει στο προσεχές μέλλον; Δεν θα ενταθεί η "ταξική πάλη"; Πεδίο δόξης λαμπρό υπάρχει στο εργασιακό-ασφαλιστικό μέτωπο, στην υγεία, στην παιδεία και τέλος για τις ιδιωτικοποιήσεις...

        Ένα μνημόνιο δεν μπορεί να φέρει το τέλος της ιστορίας. Ούτε οι εκβιασμοί, ούτε η τρομοκράτηση του κόσμου, ούτε οι συναινέσεις.

  15. koinos_nous avatar
    koinos_nous 24/05/2011 13:06:10

    Ειναι αληθεια οτι το 1964 ο Παπανδρεου με Μητσοτακη υπουργο αναγνωρισαν τα χρεη για τα οποια κηρυξαμε πτωχευση το 1893 και το 1932?
    Αν ναι γιατι δεν το φωναζει κανενας ?

  16. Άλλος avatar
    Άλλος 24/05/2011 13:16:24

    Τόσα σχόλια σε τόσα άρθρα και το κυρίαρχο στοιχείο η εθνική μας νεύρωση: εμείς οι καλοί και οι άλλοι οι κακοί που μας εκμεταλεύονται μας βιάζουν και όλα τα συναφή. Όχι πως δεν υπάρχει μια πραγματικότητα αλλά αφενός την έχουμε διαμορφώσει και αφετέρου ο τρόπος που τη βιώνουμε είναι τόσο μα τόσο αναποτελεσματικός. Τι να κάνουμε; Σίγουρα όχι αυτό που κάνουμε τώρα. Και μετά είναι η προσδοκία των εκλογών. Θα ήταν μια λύση αλλά μάλλον δεν θα έχουν κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Όποιος θυμάται την εποχή που πέρασε στο στρατό, όπου υπάρχει το αντιπροσωπευτικότερο (στατιστικά) δείγμα της ελληνικής πραγματικότητας και νοοτροπίας θα συμφωνήσει με την άποψη ότι αυτές οι κατά τα άλλα αξιόλογες μονάδες αποτελούν μια άμορφη μυθομανή μάζα όσον αφορά τα κοινά. Φοβάμαι πως η ωριμότητα είναι άγνωστη λέξη για τους περισσότερους από εμάς.

  17. τάσος avatar
    τάσος 24/05/2011 18:54:24

    στην ελλάδα δε χρειάζονται συγκεντρώσεις σε πλατείες και μαλακίες. ένα 15% το πασοκάκι στις εκλογές και άντε γεια.

  18. thanasis avatar
    thanasis 24/05/2011 22:00:43

    Ο βιαστής είναι ο ΓΑΠ όχι ο Στρος Καν.

  19. Χρήστος Π. avatar
    Χρήστος Π. 25/05/2011 13:44:49

    Η αναδιάρθρωση του χρέους είναι όντως αναπόφευκτη. Μέχρι προ ολίγων ημερών θα έλεγα ότι είναι και το πλέον θεμιτό αποτέλεσμα. Αφότου όμως είδα το παρακάτω βίντεο, κατάλαβα ότι με την αναδιάρθρωση η χώρα παύει αυτομάτων να έχει την οποιαδήποτε μορφή κυριαρχίας επί των εδαφών της. Σας ακούγεται σκληρό; Απίθανο; Είναι πραγματικότητα.
    Πρώτα θα πρέπει να προσβάλουμε σαν ελληνικός Λαός τη σύμβαση ως απεχθή επειδή λίγος χρόνος μας μένει. Αν δεν το πετύχουμε αυτό, η μόνη μας ελπίδα είναι η Κύπρος, η οποία όντας ένας από τους δανειστές μας θα έχει δικαίωμα επί της κυριαρχίας.
    Εν συνεχεία θα πρέπει να τιμωρηθούν για εθνική προδωσία οι εμπλεκόμενοι και να δικαστούν για αυτό.
    Τέλος, ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ ΟΛΙ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ όχι αυτόν που θα μας βολέψει, αλλά αυτό που θα είναι ειλικρινής και διαφάνος.

    http://youtu.be/fiPGY9NBHsE