#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/01/2011 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο βασιλιάς είναι γυμνός - αλλά κάποιος θα πρέπει να του το πει



Σε μια χώρα που φημίζεται διεθνώς ως το βασίλειο της ατιμωρησίας, της ανομίας, των σκανδάλων, και της διαφθοράς.

Σε μια χώρα όπου οι θάνατοι από τροχαία κάθε εβδομάδα είναι περισσότεροι από τους αντίστοιχους σε εμπόλεμες ζώνες του πλανήτη.

Σε μια χώρα που αυτήν την εποχή ζει μια από τις χειρότερες κρίσεις της, όντας υποταγμένη στο ΔΝΤ, και στους ξένους κερδοσκόπους επενδυτές.

Σε μια χώρα όπου τα χαστούκια στους απλούς πολίτες διαδέχονται το ένα το άλλο, και όπου το φως στο τούνελ ούτε σαν μακρινό όραμα δεν υπάρχει…

Σε αυτή την χώρα, λοιπόν,  οι κυβερνώντες είναι αλλού. Δεν έχουν καμία πλέον σχέση με τη καθημερινότητα των «υπηκόων» τους. Αντί να ασχοληθούν με τις ουρές στα συσίτια,

τα σκουπίδια στους δρόμους, την αθλιότητα των νοσοκομείων, την καλπάζουσα εγκληματικότητα, την καταρράκωση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας στις δημόσιες υπηρεσίες, την φοροδιαφυγή των πλουσίων, την ανεργία των νέων, την παραπαιδεία, τα κλειστά φαρμακεία, και χίλια άλλα παρόμοια καθημερινά βάσανα, τα βάζουν με τους …. καπνιστές.

Ρε παλικάρια της κυβέρνησης, τα είπαμε από εδώ χιλιάδες φορές. Είναι δυνατόν σε μια περίοδο απόλυτης οικονομικής δυσπραγίας, εσείς να κόβετε δουλειά από τα καταστήματα εστίασης, τα μπαρ, τα καφέ κλπ; Από αυτά δηλαδή που είναι τα μόνα που έμειναν ακόμη ανοιχτά, και από τα οποία ζουν οικογένειες, και από τα οποία περιμένετε να εισπράξετε φόρους; Είναι δυνατόν;

Επειδή δηλαδή, λόγων των εμμονών του, ο πρωθυπουργός τη χώρας αποφάσισε να κάνει την Ελλάδα Coolsville, εμείς θα το ανεχτούμε; Δεν βρίσκεται κανείς να του φωνάξει: «Ψιτ, μεγάλε, τι κάνεις;» Δεν βρίσκεται κάποιος να αλαλάξει: «Ρε παιδιά, ο βασιλιάς είναι γυμνός»;

Δεν βλέπει κανείς ότι ο συγκεκριμένος νόμος δεν είναι και εύκολο να εφαρμοστεί; Κανείς δεν αντιλαμβάνονται, εκεί στα υψηλά πατώματα της κυβέρνησης, ότι η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος αντενδείκνυται στην ανάγκη της οικονομικής ανάπτυξης και της εισροής εσόδων στα δημόσια ταμεία; Εκτός κι αν περιμένουν να βγάλουν λεφτά από τα πρόστιμα. Καλάααα….

Μέχρι και Παναγιώτης Ψωμιάδης, περιφερειάρχης πλέον, το έπιασε το ζήτημα σε σωστή βάση, και έβγαλε ανακοίνωση με την οποία προτείνει το αυτονόητο. Το διαχωρισμό δηλαδή των εν λόγω  μαγαζιών σε καπνιζόντων και μη. Έτσι απλά. Σιγά δηλαδή το αυγό του Κολόμβου, που χρειάζεται οικονομετρικές αναλύσεις για να λυθεί. Και μη μου πει κανείς ότι η  κυβέρνηση πάνω από όλα ενδιαφέρεται για την υγεία μας. Αν ήταν έτσι, θα είχε λύσει δεκάδες άλλα πολύ πιο άμεσα προβλήματα, και δεν θα είχε σχίσει και  το καλσόν….
Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εν Πλώ avatar
    Εν Πλώ 20/01/2011 11:17:27

    Μπράβο. Πέστα. Έτσι εχει η κατάσταση. Γύμνια παντού.

  2. φωτεινη avatar
    φωτεινη 20/01/2011 11:38:35

    μπραβο.επιτελους,εδω καραβια χανονται ,βαρκουλες αρμενιζουν.

  3. tsilivithras avatar
    tsilivithras 20/01/2011 11:48:31

    Επειδή βλέπω ότι το καπνο-θέμα ακόμα τραβάει κόσμο...

    (sigh)...

    Από Σεπτέμβριο τα λέγαμε και έκανα αυτό το σχόλιο

    http://www.antinews.gr/?p=59967#comment-513490


    Όποιος θέλει ας το κοπιάρει αν του αρέσει αρκεί να αναφέρει την πηγή.
    Όποιος έχει "στοκάρει" το κεφάλι του με δήθεν "δικαιώματα" και δίνει δίκιο στην αισχρή αυτή κυβέρνηση είναι πέραν των δικών μου δυνατοτήτων αντιμετώπισης περιορισμένης νοημοσύνης κι ας μην μπει καν στον κόπο.

    Το χω ξαναπεί ότι αυτός ο τύπος είναι ένας 8χρονος σε σώμα 60χρονου.
    Και τώρα τελευταία γνωρίζω 8χρονα με μεγαλύτερο δείκτη νοημοσύνης από αυτόν...

    Όσο για τα σκουπίδια που πνίγουν την πόλη...δεν τρέχει κάστανο.
    Θα κάνει ειδικές ζώνες πορνό ο Μπουτάρης, δεν έχει καιρό για τέτοια μικροθέματα.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ tsilivithras 20/01/2011 21:14:56

      @ tsilivithras Φίλε μου, είσαι ένας συμπαθέστατος αθεράπευτος καπνιστής αλλά και λάτρης της ποιοτικής κιθάρας (αθάνατος «Jimi» κ.α..) Γι’αυτό, σου αφιερώνω αυτόν τον ήχο, in slow southern style http://bit.ly/cuUnBC Enjoy it, with a puff of smoke. Cheers!

  4. tiramola avatar
    tiramola 20/01/2011 11:58:56

    Ο νόμος πρέπει να εφαρμοστεί.
    Τελεία και παύλα!
    Έχουμε γεμίσει από αντιπαραγωγικά καφέ-μπαρ σε όλη την Ελλάδα που κανένας δεν κολλάει ένσημα στους υπαλλήλους του.
    Να πάνε να κάνουνε άλλες δουλειές παραγωγικές.
    Αγοράζουν ένα μπουκάλι ουίσκι 15 ευρώ και το πουλάνε 75-80 πλένοντας μόνο το ποτήρι.
    Και ο Strange μας λέει ότι ο βασιλιάς είναι γυμνός...

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ tiramola 20/01/2011 12:23:08

      Καλά εσύ έχεις μπερδέψει την βούρτσα... άντε να μην πω με τι. ΟΚ ρε φίλε, ψήφιζε ΘΑΣΟΚ εφόσον είσαι μαζόχας ή παραδοσιακός πρασινοφρουρός αλλά μην μπερδεύεις τα μπουζούκια με τις καφετέριες...

      • tiramola avatar
        tiramola @ Χαλκιδέος 20/01/2011 12:33:23

        Όχι φίλε μου, στη χώρα είχαμε μπερδέψει αυτά που γράφεις.
        Στις άλλες χώρες τα έχουν ξεμπερδέψει χρόνια.

    • anonymous avatar
      anonymous @ tiramola 20/01/2011 13:15:00

      χαιλ χιτλερ!

  5. φωτεινη avatar
    φωτεινη 20/01/2011 12:24:44

    εγω νομιζω οτι δεν ειναι τυχαια η επιμονη του στο συγκεκριμενο θεμα.ειναι γνωστο το οτι οι ελληνες ειναι ανυποτακτοι και αλλο τοσο γνωστο το οτι ειναι φανατικοι καπνιστες.ειμαι βεβαιη οτι θα καταναλωσει πολλες δυναμεις σε αυτο το θεμα γιατι εδω παιζεται κατι πιο σοβαρο,το να «μας σπασει τον τσαμπουκα».οσο το να μοιαζει μηδαμινο σα θεμα εχει μεγαλη σημασια απο σημειολογικης αποψεως.

    • Kommenos avatar
      Kommenos @ φωτεινη 20/01/2011 14:11:27

      "Με τη συζήτηση.... να μας πείσει.... να μας σπάσει τον τσαμπουκά... να μην καπνίζουν οι καπνιστές σε κοινόχρηστους χώρους όπου επιβαρύνουν την υγεία και των αθώων μη καπνιστών..";

      Το πιστεύεις;

      Κάποτε στην Ιταλία επιτρεπόταν το κάπνισμα και μέσα στον κινηματογράφο κατά τη διάρκεια της προβολής του έργου και οι καπνιστές όταν τελείωναν το τσιγάρο εκσφενδόνιζαν αριστοτεχνικά τη γόπα προς την οθόνη. Δεν τους πείραξε η υγεία των άλλων ούτε οι πυργκαγιές που γίνονταν κάθε τόσο.

      Αν έχεις δει την ταινία "Στη φωλιά του Κούκου" που διαδραματίζεται σε ψυχιατρική κλινική, ανατρέχοντας στη δεκαετία του 50, όλοι οι ασθενείς κάπνιζαν μέσα στους θαλάμους τους. Σκέψου τι γινόταν. Πιστεύεις ότι όλοι αυτοί πείστηκαν με τα λόγια να μην καπνίζουν στους χώρους αυτούς. Ο νόμος το επέβαλε αυτό. Δεν χρειάζεται συζήτηση με κανέναν.

      Κάποτε και στο αεροπλάνο επιτρεπόταν το κάπνισμα στις τελευταίες θέσεις. Είχα πάει στο αεροδρόμιο του Ελληνικού τότε να πάρω την πτήση μου, ήταν όλες πιασμένες και με έβαλαν στις τελευταίες όπου όλοι κάπνιζαν. Σηκώθηκα και άρχισα να ψάχνω καμιά κενή θέση, επειδή οι αεροσυνοδοί της Ολυμπιακής εκείνη την εποχή με την μονιμότητα σε έγραφαν στα παλιά τους τα παπούτσια. Βρήκα μια κενή θέση ανάμεσα σε έναν κύριο και σε μία κυρία, όμως όταν προσπάθησα να καθήσω ο κύριος με εμπόδισε λέγοντας "Όχι, δεν θα μπείτε ανάμεσα σε μένα και στη γυναίκα μου, αυτή η θέση πρέπει να μείνει κενή, έπρεπε να με βάλουν σε business, δεν μου βρήκαν και με αποζημιώσαν έτσι. Ψάξτε αλλού, καθήστε όρθιος, δεν με αφορά". Απειλήθηκε συμπλοκή. Κάποιος μου είπε, "βάλε λίγο νερό στο κρασί σου, μην τα βάζεις με αυτόν, ξέρεις ποιος είναι, είναι ο Βουλγ@@ά@ης . Και εγώ έλεγα, πώπω Θεέ μου, βόηθα να μην έρθει η ΝΔ στην εξουσία, γιατί θα με κυνηγάει σαν Υπουργός, η η γυναίκα του δεν θα μου φτιάχνει τα συμβόλαιά μου.

  6. φωτεινη avatar
    φωτεινη 20/01/2011 12:27:30

    ιδου και ο τιραμολας,αξιος εκπροσωπος της θεωριας της υποταγης.«ο νομος πρεπει να εφαρμοστει».Ο ΝΟΜΟΣ.αυτο ειναι το μεγαλο ζητημα.

    • tiramola avatar
      tiramola @ φωτεινη 20/01/2011 12:35:17

      Ναι, κάνε αντίσταση εσύ φουμάροντας, ανυπότακτη επαναστάτρια του καπνού...

      • Εν Πλώ avatar
        Εν Πλώ @ tiramola 20/01/2011 13:06:48

        Τα ίδια έγραφε ο ΣΤΡΕΙΝΤΖ και άλλοι εδώ και επί της ΝΔ και του νόμου Αβραμόπουλου. Ξεκόλλα τυραμόλα.

  7. sawas avatar
    sawas 20/01/2011 12:35:41

    Απο το 1856 κραταει αυτη η κολωνια :-)

    h**p://en.wikipedia.org/wiki/File:Anti-smoking_Law_Greece_1856.PNG

    Ο βασιλιας ΗΤΑΝ γυμνος?

  8. φωτεινη avatar
    φωτεινη 20/01/2011 12:47:56

    τιραμολα προσεξε, γιατι ο αρχηγος σου δεν συμφωνει και με το βοδινο κρεας.μπορει ο επομενος ΝΟΜΟΣ να ειναι γι αυτο.αγορασε καταψυκτες,εκτος κι αν κι εκει« ο νομος πρεπει να εφαρμοστει.τελεια και παυλα.»επισης και για ολα οσα ενδεχομενως επονται ,μελετησε καλα τους λογους του [στα αγγλικα]και σα νομοταγης πολιτης προετοιμασου.

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 20/01/2011 12:58:29

    Ό,τι γράφει ο Γ. Τριάντης στη σημερινή "Ε" το γράφω, για τον θίασο που παίρνεται για κυβέρνηση, σε τούτο εδώ το ιστολόγιο εδώ και 2 και χρόνια αν και όχι τόσο εύγλωττα. Μάλιστα, ένα απο τους ΠαράγοντεςΧ με έψεξε όταν πρωτοεκλέχθηκε η κυβέρνηση το 2009, για τους "βαρείς" χαρακτηρισμούς μου.

    "Οικτρόν ιδείν..."
    Καμμία «σύμβαση ύφους» δεν μπορεί να αναχαιτίσει -ή να αμβλύνει- τους βαρύτατους χαρακτηρισμούς για τους κυβερνώντες: οι άνθρωποι είναι αστείοι.

    Ενα επικίνδυνο σκορποχώρι, παντελώς ανίκανο να διαχειριστεί το στοιχειώδες. Πόσω μάλλον, να ανταποκριθεί στις μεγάλες απαιτήσεις της απειλητικής συγκυρίας... Απτά, συγκεκριμένα και ιλαροτραγικά τα γεγονότα των ημερών, που αφορούν στο κυβερνητικό έργο: την προηγούμενη εβδομάδα ο υπουργός Αμυνας κ. Βενιζέλος σχεδόν «αποπήρε» την κυρία Μπιρμπίλη και την ανάγκασε να πάρει πίσω την εισήγησή της για τις Αποκλειστικές Οικονομικές Ζώνες (ΑΟΖ). Επρόκειτο για ανεπεξέργαση εισήγηση, η οποία θα μπορούσε να δημιουργήσει ποικίλα προβλήματα στη χώρα. Και λες: συνεργάζονται οι συναρμόδιοι υπουργοί; Υπάρχει στην κυβέρνηση κάποιος που ξέρει τι ετοιμάζουν οι υπουργοί, που ελέγχει, συντονίζει και ενημερώνει τον πρωθυπουργό; Και ο ίδιος ο πρωθυπουργός -με το αυτοκρατορικό επιτελείο του Μαξίμου- γνωρίζει, παρακολουθεί και νοιάζεται για τη δραστηριότητα, τις πρωτοβουλίες και το έργο των υπουργών του; Κρούσμα δεύτερο: ο νόμος του κράτους για το κάπνισμα έστεκε ανεφάρμοστος και τσαλαπατημένος σαν παλιόχαρτο στο πεζοδρόμιο, ώσπου ο νέος υπουργός αποφάσισε να τον αναθεωρήσει. Τις σχετικές προτάσεις του είχαν δημοσιεύσει αποκλειστικά τα «Νέα», την περασμένη Τετάρτη. Βγήκε όμως προχθές ο πρωθυπουργός, «άδειασε» τον υπουργό του και, χθες, ο κ. Λοβέρδος, «σα να μην τρέχει τίποτε», ανήγγειλε σε συνέντευξη Τύπου ότι ο... προηγούμενος νόμος θα... εφαρμοστεί! Εδώ, η ασυνεννοησία, η έλλειψη συντονισμού και η ελαφρότης αποκτούν ιλαρές διαστάσεις... Κρούσμα τρίτο: η πρόθεση της κυρίας Μπιρμπίλη να επιβάλει όριο 10 στρεμμάτων για οικοδομική δραστηριότητα σε ζώνες Natura, ξεσήκωσε σάλο στις τάξεις της Κοινοβουλευτικής Ομάδος του ΠΑΣΟΚ. Παρενέβη η κυρία Βάρτζελη για να εκτονωθεί η κατάσταση, και, ω του θαύματος, η κυρία Μπιρμπίλη έκανε πίσω! Ιλαροτραγικά κι εδώ τα πράγματα. Κινδυνώδη και απελπιστικά... Και μιλάμε για τη «σοδειά» των τελευταίων ημερών και μόνο *** Παραλυμένοι και παραλυτικοί. Ερασιτέχνες διαχειριστές, επαγγελματίες προπαγανδιστές. «Πρόθυμοι» και δεδομένοι...

    Τι να πώ...
    οφείλετε να αναγνωρίσετε ότι, δυστυχώς, οι χαρακτηρισμοί μου που, αν και ακούγονται έτσι, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προσωπικοι, δεν ήταν άκαιροι.

    • johnnythespecs avatar
      johnnythespecs @ Νίκος 20/01/2011 13:14:16

      @ Νίκο,

      Εξαιρετικός, νάσαι καλά!!!

  10. φωτεινη avatar
    φωτεινη 20/01/2011 13:20:15

    κι απο μενα νικο ,μπραβο ,εξαιρετικο.

  11. ηλιας avatar
    ηλιας 20/01/2011 14:08:57

    Νικο θα τους συμμαζεψουν (τους κυβερνωντες)οι εβραιοι ,τωρα οπου ναναι...
    Ε...Ε...Ερχονται...χαχαχαχα!

  12. Σταύρος avatar
    Σταύρος 20/01/2011 14:29:55

    Αρχίστε την επανάσταση χωρίς εμένα.
    Εγώ έχω βάρδια στην μηχανή!
    "στ' άρματα, στ' άρματα
    εμπρός στα τασάκια"

  13. black sea avatar
    black sea 20/01/2011 15:09:56

    ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!

  14. Kaskarelis K. avatar
    Kaskarelis K. 20/01/2011 16:16:41

    Καλά, η κυβέρνηση θα έπρεπε να ασχολείται με άλλα σοβαρότερα θέματα. Εμείς ρε θεριακλήδες, το να σεβαστούμε κάποια στιγμή τον δίπλα μας, είναι τόσο αδιανόητο σε αυτήν τη χώρα ? Δηλαδή αν καπνίσουμε έκτος μαγαζιού ρε παλικάρι, δεν θα βγούμε να φάμε Αν δεν παρκάρουμε όπου μας έρθει δεν θα κατέβουμε στο κέντρο. Σε όλη την Ευρώπη από την στιγμή που ψηφίζεται ένας νόμος εφαρμόζετε χωρίς συζήτηση. Εδώ πρέπει να τρελαθούμε στα σχόλια και στις εξαιρέσεις?
    Αλλά αρκετά, ας ανάψω το COHIBA μεγάλε και δεν ...... ο δίπλα μου.

  15. lampros avatar
    lampros 20/01/2011 16:42:25

    Αν η διεύθυνση του μπλογκ αυτού δεν αποτελούνταν, όπως δείχνουν τα πράγματα, από τόσο φανατικούς καπνιστές, “…. Σε μια χώρα που φημίζεται διεθνώς ως το βασίλειο της ατιμωρησίας, της ανομίας, των σκανδάλων, και της διαφθοράς” (για να χρησιμοποιήσω τα λόγια σου) δεν θα έφερναν και ξανά και ξανά, για συζήτηση το αυτονόητο “το αν δηλαδή θα επιτρέπεται ή θα απαγορεύεται σε κοινόχρηστους χώρους, σε χώρους, καφετεριών, εστιατορίων, μπουζουκοκέντρων, κλπ, το κάπνισμα, όπως γίνεται σε όλη την Ευρώπη και πρόσφατα και στην Τουρκία”.

    Δεν κατάλαβα. Τι σχέση έχει η ανομία ―που αφορά πραγματικές παραβιάσεις― με έναν φτιαχτό νόμο, δήθεν για την δημόσια υγεία;

    Το να τιμωρείται η κλοπή είναι αυτονόητο. Το να απαγορεύεται το κάπνισμα καθόλου. Έμας υποχρεωμένοι εμείς να μιμηθούμε ό,τι κάνουν οι πουριτανοί πολιτίκαλι κορέκτ σε κάθε χώρα; Αυτονόητο από που και ως πού; Επειδή «βλάπτει την υγεία»; Να απαγορέψουν και τις τηγανητές πατάτες, τα λουκάνικα και τις βαριές σάλτσες τότε.

    Κάποτε απαγόρευσαν και το ποτό στις χώρες τους ―με γνωστά αποτελέσματα. Αν αύριο το ξανααπαγορέψουν θα έρθεις να γράψεις ότι ντροπή που επιτρέπεται στην Ελλάδα αφού έχει απαγορευτεί στις ΗΠΑ και τη Βρετανία και στο κάθε Λουξεμβούργο;

    Ούρτα ρε Αμερικανάκια, σας πετάνε νομοθετίλα και ενθουσιάζεστε...

    • Επαρχιώτης avatar
      Επαρχιώτης @ lampros 20/01/2011 22:52:41

      Δεν το ήξερα ότι όταν κάποιος τρώει τηγανιτές πατάτες η πίνει κρασί κάνει κακό και στον διπλανό του! Αλλο τι θα διαβάσουμε εδώ μέσα!!!

  16. STATHIS avatar
    STATHIS 20/01/2011 17:05:45

    Αντίθετα με τα παραπάνω , πιστεύω ότι .....ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ότι είναι γυμνός ΑΛΛΑ ΕΠΙΔΕΙΚΝΥΕΙ, ΜΕ ΥΠΕΡΗΦΑΝΕΙΑ - ΑΥΤΑΡΕΣΚΕΙΑ & περίσσιο ΝΑΡΚΙΣΣΙΣΜΟ, ΤΗ ΓΥΜΝΙΑ ΤΟΥ , με ακλόνητη μέσα του τη πίστη ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΗΚΟΟΥΣ ΤΟΥ ΔΕ ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΦΩΝΑΞΕΙ !!!!!

    ΙΣΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΥΑΛΙΑ ΠΟΥ, ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ, ΜΑΣ ΦΟΡΑΕΙ Η ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΚΑΙ ΤΑ , ΛΟΓΗΣ-ΛΟΓΗΣ , ΕΓΧΡΩΜΑ ΠΟΥΛΙΑ .....ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΗ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ (αλλά κάπου εκεί πρέπει ν' αρχίσουμε κι' εμείς να τα σπάμε και να τα πετάμε). !!!!

    *Μιά άποψη.- (χωρίς γυαλιά).

  17. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 20/01/2011 23:37:29

    Είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ φορά που συμφωνώ με τον τιραμόλα! Σε όλα όσα γράφει παραπάνω! Μάλλον πρέπει να πάω στο γιατρό το πρωί. Μνήσθητί μου Κύριε...

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/01/2011 00:11:13

    Οι υπηρεσίες αρνούνται να αναλάβουν το κυνηγητό των καπνιστών. Εμείς τα λέγαμε πριν από πολύ καιρό. Επί ΝΔ φίλε Τιραμόλα.

    "Πιο πολύ πάντως με ενδιαφέρει να δω το πώς θα εφαρμόζεται αυτός ο αυστηρός νόμος παρά το αν θα συμμορφωθούν οι Έλληνες. Και εννοώ ότι είναι γνωστό πως η αστυνομία μας τελεί σχεδόν σε μόνιμη λευκή απεργία. Τους καλείς να έρθουν και αν δεν πρόκειται για δολοφονία ή έστω ένοπλη ληστεία… δεν πολυεμφανίζονται. (Στις περιπτώσεις που ανταποκρίνονται, το κάνουν πάντα κατόπιν εορτής και για προφανείς λόγους). Οπότε; Ποιος θα κυνηγήσει τους θεριακλήδες εξ ημών; Θεωρητικά θα πρέπει να καλείται το «100» τρία εκατομμύρια φορές την ημέρα. Ή μήπως υπερβάλλω; Ίδωμεν."

    "Ποιός θα κυνηγήσει τους θεριακλήδες;" ΑΝΤΙΝΙΟΥΖ, 26-6-2009

  19. Kommenos avatar
    Kommenos 21/01/2011 00:12:33

    Τα μπλογκς, σαν φορείς ελεύθερης διακίνησης ιδεών, μπορούν να οδηγήσουν πολλές φορές σε τολμηρές τομές στα αδιέξοδα της κοινωνίας μας, εκεί που οι παραδοσιακοί φορείς λήψεις αποφάσεων κολλάνε καμιά φορά, όπως στο θέμα της απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους.

    Ειπώθηκε πως θα μπορούσε να θεσπιστεί ότι θα ήταν σωστό να εναπόκειται στον ιδιοκτήτη της καφετέριας, εστιατορίου, νυχτερινού κέντρου, σκυλάδικου, καζίνο κλπ να αποφασίζει αν θα είναι για καπνιστές ή για μη καπνιστές, οι οποίοι σε τελευταία ανάλυση, ως ενήλικοι, θα είναι υπεύθυνοι και για τις επιλογές που θα κάνουν. Αφού λοιπόν βρήκαμε μια ιδανική λύση, να δούμε πως θα μπορούσαμε να την επεκτείνουμε με ανάλογη εφαρμογή και σε άλλους τομείς της ζωής μας. Π.χ.

    Να υπάρχουν και ανάλογα νυχτερινά κέντρα στα οποία να επιτρέπονται και τα ναρκωτικά, ενώ σε άλλα να μην επιτρέπονται.

    Να επιτρέπονται σε ορισμένα νυχτερινά κέντρα τα αλκοολούχα ποτά σε ανήλικους, με γραπτή άδεια των γονέων τους, ενώ σε άλλα να μην επιτρέπονται.

    Σε ορισμένες συνοικίες της Αθήνας να υπάρχει απεριόριστο ύψος των οικοδομών, ενώ σε άλλες να είναι περιορισμένο.

    Να οριστούν ορισμένες, ειδικά σηματοδοτημένες εθνικές οδοί, δεν θα υπόκεινται στον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας και θα τρέχει κανείς όσο θέλει, ή θα σταματάει στη μέση του δρόμου για καφέ και για τάβλι, όποτε θέλει, αφού θα είναι δηλωμένο από την αρχή του δρόμου ότι ο καθένας θα μπαίνει με δική του ευθύνη στο δρόμο αυτό για να νιώθει ελεύθερος.

    Να καθιερωθούν ορισμένα νησιά μας ότι σ’ αυτά θα επιτρέπεται να δημιουργηθούν δικτατορίες, να επιβάλλονται στρατιωτικοί νόμοι, να εκτοπίζονται οι πολίτες να βασανίζονται με μεθόδους του ΕΑΤ ΕΣΑ, αφού όσοι θα μένουν σ’ αυτά θα έχουν κάνει νομότυπα την επιλογή τους. Σε άλλα νησιά να μην υπάρχει Αστυνομία και ο καθένας να κάνει ότι θέλει, να πυροβολεί να σκοτώνει όποιον θέλει, αφού όποιος θα έχει αποβιβαστεί στα νησιά αυτά, θα έχει δηλώσει υπεύθυνα ότι έχει επίγνωση των συνεπειών και είναι δική του επιλογή.

    Σε άλλες περιοχές της επικράτειας, θα είναι ελεύθεροι άλλοι πολίτες, εφόσον επιλέξουν νομότυπα να ζουν εκεί γνωρίζοντας τις συνέπειες, ότι θα φέρονται ως φανατικοί Χριστιανοί ακρωτηριάζοντας αρχαία αγάλματα και καταστρέφοντας αρχαία μνημεία, χωρίς καμία δυσμενή γι’ αυτούς έννομη συνέπεια, ενώ άλλοι αρχαιολάτρες παραδίπλα θα θυσιάζουν βόδια σε κεντρικές πλατείες και θα κυνηγούν Χριστιανούς.