Ο αριστερός ... Βαγγέλης Μαρινάκης
04/05/2014 13:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο αριστερός ... Βαγγέλης Μαρινάκης

Ευτυχώς που πρόλαβε ο Σαμαράς και μιλά για τη "Νέα Ελλάδα" διότι καραδοκούσε ο ... Μαρινάκης.

Αν δεν κατέβαινε ο Μώραλης στις εκλογές θα ψήφιζε τον συνδυασμό του ΣΥΡΙΖΑ στον Πειραιά, δηλαδή τον Δρίτσα. Ποιος το λέει αυτό; Ο… αριστερός Βαγγέλης Μαρινάκης που δίνει συνέντευξη στο ΒΗΜΑ και λέει ότι δεν επιθυμεί να γίνει ο Μπερλουσκόνι της Ελλάδας και ότι το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι ο Πειραιάς. Σε αντίθετη περίπτωση, όπως σημειώνει, θα έφτιαχνε το δικό του «Ποτάμι ή Ελιά ή Νέα Ελλάδα».

Ευτυχώς δηλαδή που τον πρόλαβε ο… Σαμαράς και μιλά για τη Νέα Ελλάδα διότι καραδοκούσε ο Μαρινάκης. Αλλά να μας βγει από τ’ αριστερά, ποιος το περίμενε. Ούτε ο Τσίπρας δεν περίμενε τέτοιον υποστηρικτή. Αλλά μετά από αυτό δεν αποκλείεται ο ΣΥΡΙΖΑ να του απευθύνει πρόσκληση συστράτευσης.

Το καλύτερο το είπε πάντως ο Μαρινάκης για τον Βασίλη Μιχαλολιάκο. Τον κατήγγειλε και για μεγάλη απραξία αλλά και για εξυπηρέτηση συμφερόντων.

Ο Μαρινάκης κατηγορεί κάποιον για συμφέροντα. Έτσι όπως πάει θα μοιάζει με τον Τσε Γκεβάρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΙΑΣΩΝ avatar
    ΙΑΣΩΝ 04/05/2014 13:35:06

    γιατί ο Μιχαλολιάκος δεν εξυπηρετεί συμφέροντα δεν είναι παρέα με το Σγουρό στο κόλπο με Μπόμπολα κ.λπ. καλά κάνει ο Μαρινάκης και τραβάει γραμμή από το κατεστημένο του Μπόμπολα Αλαφούζου κ.λπ. καλά κάνει!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ ΙΑΣΩΝ 04/05/2014 18:34:42

      Πέτα λάσπη. Με το κιλό πληρώνεσαι άλλωστε.

  2. ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
    ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 04/05/2014 13:49:21

    Για να ρωτησουμε τον Αρβανιτοπουλο , στις επαναληπτικες του δημου Πειραια θα ψηφισει και αυτος Δριτσα ,οπως δηλωνει ο συνεταιρος του Μαρινακης ? Αλλα και για τους δυο ,θα τριζουν τα κοκκαλα του μεγαλου Μιλτιαδη που αν ζουσε θα τους πλακωνε στις κλ....ιες και τους δυο. ΝΤΡΟΠΗ !!!!!!!!!

  3. Marcelos avatar
    Marcelos 04/05/2014 14:34:20

    Ο Μαρινάκης δεν είναι κρατικοδίαιτος επιχειρηματίας! Οι δραστηριότητές του βρίσκονται σχεδόν αποκλειστικά στο εξωτερικό και οι εταιρείες του είναι εισηγμένες σε μεγάλα χρηματιστήρια του εξωτερικού. Οι δραστηριότητές του δεν έχουν σχέση με το κράτος συνεπώς τι είδους "διαπλεκόμενος" είναι;;; Έχουμε μάθει στην Ελλάδα τώρα ότι όποιος είναι επιχειρηματίας με περιουσία, είναι αυτόματα λαμόγιο, διαπλεκόμενος κτλ. κτλ. Αυτό ισχύει για όποιον έχει δοσοληψίες με το κράτος και προμηθεύει το κράτος με προϊόντα ή υπηρεσίες. Δεν ισχύει για κάποιον που έχει 60 καράβια και κουβαλά ξηρό φορτίο από τη Βραζιλία προς την Ευρώπη για λογαριασμό ξένων εμπορικών εταιρειών ή κουβαλά πετρέλαιο από την Αραβία προς την Ευρώπη... Προσωπικά δεν τον γουστάρω γιατί είναι κολλητός της Ντόρας αλλά η αλήθεια να λέγεται. Δεν έχει "πελάτη" το κράτος να προμηθεύει τα νοσοκομεία με π.χ. φάρμακα (Γιαννακόπουλος), ούτε έχει κανάλια να παίρνει διαφημίσεις (Κοντομηνάς, Αλαφούζος), ούτε έχει κατασκευαστικές να παίρνει δημόσια έργα (Μπόμπολας, Παρασκευαΐδης), ούτε έχει εταιρείες εξοπλισμού να προμηθεύει όπλα/πυρομαχικά ή να διαμεσολαβεί στα εξοπλιστικά προγράμματα. Δεν έχει να κάνει με το ελληνικό κράτος για αυτό άλλωστε είναι και από τους διασωθέντες διότι όσοι είχαν "πελάτη" το κράτος φαλίρισαν μαζί με αυτό...

    • airman avatar
      airman @ Marcelos 04/05/2014 16:23:40

      Δεν είναι απλά κολλητός της Ντόρας. Η σχέση του με το Μητσοτακέικο εικάζεται βάσιμα ότι είναι πιο συγκεκριμένη!

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Marcelos 04/05/2014 18:52:37

      Δεν έχει κανένα πλοίο του σε Ελληνική σημαία. Δες το site της εταιρείας του CAPITAL που είναι εισηγμένη στο χρηματιστήριο της ΝΥ. http://www.capitalship.gr/index.php?option=com_rubberdoc&view=category&id=8&Itemid=4&lang=en

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ ΣΟΝ ΠΕΝ 04/05/2014 21:25:35

        Γιατί οι "εφοπλιστές" του ΠΑΣΟΚ και της Ν.Δ τα έχουν με ελληνική σημαία;;; Ο Μαρινάκης δεν έχει να κάνει με το ελληνικό κράτος και αυτό τον κάνει αυτόματα μη διαπλεκόμενο. Διαπλεκόμενος μπορεί να είναι μόνο όποιος έχει δοσοληψίες με το κράτος δηλαδή το προμηθεύει με προϊόντα/υπηρεσίες είτε αναλαμβάνει δημόσια έργα από αυτό.

        • airman avatar
          airman @ Marcelos 05/05/2014 00:44:16

          Ελληνική σημαία στα καράβια δε σημαίνει απαραίτηρα πως κάποιος εφοπλιστής έχει σχέση με τον κρατικό μηχανισμό. Η δε ξένη σημαία σημαίνει ότι εφαρμόζονται διατάξεις της "χώρας σημαίας" (ευνοϊκότερες μάλλον) όσον αφορά θέματα οικονομικής-εργοδοτικής φύσεως και όχι μόνο. Γι' αυτό άλλωστε ο ελληνόκτητος στόλος σήμερα υστερεί συγκρινόμενος με το στόλο υπό Ελληνική σημαία. Και στις δύο περιπτώσεις (είτε με Ελληνική σημαία είτε όχι) οι όποιοι εφοπλιστές πολύ καλά κάνουν. Ας δοθούν τα κίνητρα εκείνα ώστε όχι μόνο οι Έλληνες εφοπλιστές να εγγράφουν το στόλο τους στο Ελληνικό νηολόγιο, αλλά και πολλοί άλλοι. Επιπλέον, διαπλεκόμενος είναι όποιος προσπαθεί και (του επιτρέπεται να) επηρεάζει δι' ανταλλαγμάτων αποφάσεις που σχετίζονται με υποθέσεις και ζητήματα δημοσίου συμφέροντος, εννοείται προς άμεσο ή έμμεσο όφελός του και σε βάρος του δημοσίου.

          • airman avatar
            airman @ airman 05/05/2014 00:58:41

            "... ο ελληνόκτητος στόλος σήμερα υπερτερεί συγκρινόμενος ..."

      • Μίτσος avatar
        Μίτσος @ ΣΟΝ ΠΕΝ 05/05/2014 15:43:56

        Το γεγονός ότι δεν έχει κανένα πλοΐο με ελληνική σημαία, δεν είναι σημαίνει ότι φταίει ο καραβοκύρης. Κάποιος το επέτρεψε (ή μάλλον δεν το επέτρψε) ψηφίζοντας αηδίες νομοσχέδια περί φορολογίας, ασφάλισης προσωπικού κτλ. Ας ίσχυαν πιο ευννοϊκοί όροι και ας έδινε το κράτος κίνητρα για στόλους με ελληνική σημαία. Γιατί άραγε όλα αυτά τα χρόνια τα πλοΐα υπό ελληνική σημαία έχουν μειωθεί σημαντικά;

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ Marcelos 04/05/2014 19:50:44

      τα παραπολιτικα τι τα θελει τοτε?

  4. evans avatar
    evans 04/05/2014 18:31:11

    Κάποιους τους ενοχλεί το διαφορετικό...το καινούργιο... τους ενοχλούν άνθρωποι που δεν είναι εξαρτημένοι απο κόμματα . τους πειράζει που κάποιοι επιτυχημένοι επιχειρηματίες θέλουν να φτιάξουν τον Πειραιά. γιατι κάποιοι θέλουν τον Πειραιά 2ο και την Αθήνα 1η... γιατι κάποιοι δεν έχουν ανάγκη να φάνε λεφτά....

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ evans 04/05/2014 18:57:34

      Για να αποδειχθεί αυτό που λές, το πόσο ενδιαφέρεται για τον Πειραιά δες αυτό: http://www.capitalship.gr/index.php?option=com_rubberdoc&view=category&id=8&Itemid=4&lang=en

  5. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 04/05/2014 20:35:36

    Προσωπικά κρίνω ως μεγάλη ήττα του Τσίπρα να έχει υποστηρικτή έναν άνθρωπο του κεφαλαίου που υποτίθεται βρίσκεται σε πόλεμο με την αριστερά. Αποδεικνύει πολλές υπόγειες επαφές του Τσίπρα και πολύ μεγάλη υποκρισία όταν καταγγέλλει τη μη φορολόγηση των εφοπλιστών από τη μία και από την άλλη αρέσει στο Μαρινάκη.

  6. simon avatar
    simon 04/05/2014 20:53:14

    Λέει κι άλλα στην σημερινή του συνέντευξη στο ΒΗΜΑ όπως: «Εμείς για το λιμάνι του Πειραιά έχουμε μια ξεκάθαρη, κρυστάλλινη θέση. Λέμε λοιπόν ότι θα πρέπει να
    διατηρηθεί ο δημόσιος χαρακτήρας του. Οπως συμβαίνει και με το 97% των λιμανιών στην Ευρώπη.>

  7. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 05/05/2014 00:36:12

    To πολιτικό ένστικτο του "Λαού" είναι επιεικώς για τα μπάζα. Το μυρίστηκαν όλοι και "κατεβαίνουν" ή κάνουν κόμματα. Στον Βόλο θα σαρώσει ο...Αχιλλέας Μπέος και κάποιοι θα "γλείφουν" πάλι το "Λαό" για το "αλάνθαστο κριτήριο" και το ...φιλότιμό του.

  8. Κώστας ΜΠ avatar
    Κώστας ΜΠ 05/05/2014 01:12:32

    Γιάννης Μώραλης... Γιος πασόκου υπουργού. Του μακαρίτη Πέτρου Μώραλη. Αθάνατο ΠΑΣοΚ , η προσωποποίηση της Λερναίας Ύδρας! Ο δε Μαρινάκης είναι τρομερά έντιμος και δεν είναι διαπλεκόμενος. Η προσωποιήση του νέου Έλληνα επιχειρηματία. Μορφωμένος και με ήθος. Και ο Αχιλλεύς Μπέος επίσης...

    • έτσι απλά avatar
      έτσι απλά @ Κώστας ΜΠ 05/05/2014 09:51:45

      Αιτιολόγησε πρώτα τα επιχειρήματα σου με σοβαρές απαντήσεις και όχι λάσπη και μετά μπορεί κάποιος να σε πάρει στα σοβαρά.

  9. spiros spartakos avatar
    spiros spartakos 05/05/2014 10:05:30

    Δηλαδη τοσα χρονια που διοικουν κοματαρχες στον Δημο Πειραια δεν υπηρχαν συμφεροντα?κομματικα εξυπηρετησεις αυτων που στηριζαν οικονομικα οσους κατεβαιναν στις εκλογες, απευθειας αναυεσεις εργων οπως αυτο που κατηγορηθηκε ο Μιχαλολιακος υψους 300.000 ευρω στο δημοσιευμα στο ΒΗΜΑ..οι απευθειας αναθεση των ασφαλιστηριων των οχηματων του Δημου στη αντιδημαρχο του Καλαγια κλπ...ο Μαρινακης μονο αναγκη απο χρημα δεν εχει..και ας δει επιτελους καποιος τις γνωσεις που εχει στην Ναυτιλια ποσο χρησιμες ειναι για την αναπτυξη του Πειραια...ο Μιχαλολιακος και οι αλλοι το μονο που ξερουν απο θαλασσα ειναι τα...μπρατσακια.

  10. Γιώργος avatar
    Γιώργος 05/05/2014 11:59:20

    Είπε ότι άμα δεν κατέβαινε ο Μώραλης από το να ψηφίσει τον Μιχαλολιάκο θα ψήφιζε το Δρίτσα στον ΠΕΙΡΑΙΑ...Έλεος δηλαδη... για το θεό!! Δεν μίλησε για κόμματα δεν μίλησε για αριστερούς και δεξιούς και ακόμα και να ανήκει σε ένα κόμμα όταν βγαίνει και δεν κάνει απολύτως τίποτα διαλέγεις κάτι άλλο που μπορεί να μην σε εκφράζει απόλυτα αλλά ίσως να κάνει κάτι περισσότερο για την πόλη /χώρα σου αυτό είναι το λογίκο..Και ο Μώραλης κατεβαίνει ανεξάρτητος τώρα ο καθένας μπορεί να του κολλήσει από μια ταμπελάρα ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΣΥΡΙΖΑ ΜΥΡΙΖΑ...Πάντως ότι και να δήλωσει πάλι θα είχε κόσμο να τον υποστηρίζει και ότι και να δηλώνει κάποιος ή ότι τάμπελα και αν του μπαίνει δεν είναι απαραίτητο να τηρηθεί κι όλας ..Πάντως στη προκειμένη περίπτωση μιλάμε για τον ΠΕΙΡΑΙΑ και μόνο..

  11. ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑ avatar
    ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑ 06/05/2014 00:40:43

    ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ??? ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ. Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΔΕΝ ΕΠΕΙΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ KAI ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΓΡΑΜΜΗ ΠΛΕΥΣΗΣ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΝΕΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΠΕΙΡΩΘΕΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΩΡΑΛΗ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΝΕΚΡΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ!!!! Ο ΠΕΙΡΑΙΩΤΙΚΟΣ ΛΑΟΣ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΤΡΙΝΑ ΠΙΑ. ΤΟ ΔΙΣ ΕΞΑΜΑΡΤΕΙΝ ΟΥΚ ΑΝΔΡΟΣ..........ΚΛΠ ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝ ΟΤΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΕΤΣΙ??? ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΤΕ!!!!!!

  12. Περιρρέουσα σαπίλα avatar
    Περιρρέουσα σαπίλα 06/05/2014 15:57:47

    Αριστερός ο Μαρινάκης; Λες να μας βγει αριστερός και ο αρβανιτόπουλος; και ο ανδριανόπουλος; και ο Μιλτιάδης (του Ιωάννη ντε!); και ολη η σαπίλα που διοικούσε το Δήμο δεκαετίες τώρα και συστρατεύτηκε μαζί του; μα βρε Φαήλο (και όλη η παρέα εκεί πέρα) ΜΗΠΩΣ το παραχέσατε κι εσείς με το Μελισσανίδη; Λέω... ΜΗΠΩΣ;;;