#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2010 20:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο αξιόπιστος κ. Παπακωνσταντίνου



Ο κ. Παπακωνσταντίνου ήταν λαύρος εναντίον των Κυβερνήσεων της Ν.Δ, επειδή κατά τους ισχυρισμούς του,  έδιναν ψευδή στοιχεία στην  Ε.Ε. για  την κατάσταση της ελληνικής οικονομίας. Και ήρθε αυτός να αποκαταστήσει την αλήθεια!

Στη λογική αυτή θεμελίωσε την κριτική του ως αντιπολίτευση και την πολιτική του ως υπουργός οικονομικών.

Μετά τις σημερινές του ανακοινώσεις ο κ. Παπακωνσταντίνου πρέπει να μας απαντήσει:

1. Στο πρόγραμμα σταθεροποίησης που υπέβαλε στην Ε.Ε. προβλέπει ότι η ύφεση της οικονομίας μας για το 2010, θα είναι περίπου στο  -0.3%

2. Πριν μερικές εβδομάδες  διέδιδε, ότι τελικά θα ανέλθει στο -2%. Το ίδιο νούμερο ανακοίνωσε  η Eurostat, (προφανώς με βάση τις εκτιμήσεις και τα στοιχεία του υπουργείου οικονομικών) και ο Διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος!

3. Σήμερα μας αποκάλυψε ότι θα φτάσει στο -4%

Μέσα σε έξη μήνες το -0.3%  έγινε -4% παρά τα επώδυνα μέτρα που έλαβε!

Είναι δυνατόν, να πέφτει τόσο έξω στις προβλέψεις του για ένα τόσο θεμελιώδες μέγεθος της οικονομίας πάνω στο οποίο στηρίζονται όλα τα άλλα;

Πόσο βέβαιος  μπορεί να είναι ο κ. Παπακωνσταντίνου ότι και η σημερινή του εκτίμηση του  δε θα διαψευστεί;

Μόλις πριν λίγες μέρες μας έλεγε ότι δεν θα χρειαστούν νέα μέτρα για το 2010!

Αυτά που ανακοινώθηκαν  σήμερα τι είναι;

Μπορεί να μας εγγυηθεί ότι δε θα πάρει πρόσθετα μέτρα εντός του 2010;

Και κάτι τελευταίο:  Όταν ο κ. Παπακωνσταντίνου στο ΠΣΑ έλεγε ότι η ύφεση θα περιοριστεί στο -0.3%, έδινε ψεύτικα στοιχεία στην Ε.Ε. ή  απλώς (για να το πω ήπια)  ήταν τόσο σχετικός με την οικονομία που έκανε τις επιθυμίες του πραγματικότητα;

Κώστας Ροδινός

Υ.Γ. Ο κ. Παπακωνσταντίνου ανακοίνωσε επίσης την αναστολή της χορήγησης της  δεύτερης δόσης του επιδόματος αλληλεγγύης. Η συνολική δαπάνη όμως επιβαρύνει τον προϋπολογισμό του 2009 ή κάνω λάθος;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 02/05/2010 20:33:16

    Από την κυβέρνηση βγαίνουν πολλά ανέκδοτα.
    "Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα"
    "Σοσιαλισμός με ανθρώπινο πρόσωπο"
    "Το GAP κλαίει και δεν κοιμάται τα βράδυα"

    Τώρα "Ο αξιόπιστος Παπακωνσταντίνου"
    χο! χο! χο!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Orestios 02/05/2010 21:13:57

      Θα ήθελα παρακαλώ τις΄λέξεις "αξιοπιστία" και τις συνώνυμές της, να μην τις χρησιμοποιείτε σε προτάσεις που έχουν να κάνουν με κομμάτικά στελέχη του Πασόκ, εκτός αν θέλετε να μας κάνετε να γελάσουμε, σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς.
      Ευχαριστώ.

  2. yangoolas avatar
    yangoolas 02/05/2010 20:38:41

    τι λέει βρε ο μπακαλιάρος...

  3. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 02/05/2010 20:40:28

    Tα έσοδα του 2009 επιβάρυνε και η αναβολή πληρωμής των τελών κυκλοφορίας κατά 15 μέρες, η οποία ανακοινώθηκε 3 μέρες πριν τη λήξη του 2009!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ o βουνίσιος 02/05/2010 20:58:28

      Σωστή επισήμανση

  4. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 02/05/2010 20:53:42

    …έτσι εξηγείται και το γεγονός ότι το διάστημα Ιανουάριος-Φεβρουάριος 2010 αυξήθηκαν τα έσοδα κατά 13,2% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του προηγουμένου έτους,

  5. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 02/05/2010 20:57:11

    Αντιδράσεως μή ούσης,το θράσος της κυβέρνησης κορυφώνεται. Οσο δέ,αντιλαμβάνονται ότι τελειώσαν τα ψέματα,τόσο θ'αποθρασύνονται.Γιά την ώρα,τις ευθύνες γιά το χάλι,τις φορτώνουν στον ΚΚ τον Β'.Αργότερα,θα πάνε στον Παπάγο και κάπου στον Καποδίστρια,θ'αρχίσουν ν'αναζητούν τις ευθύνες του Περικλέους.

  6. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 02/05/2010 23:06:31

    Εξακολουθεί να υπάρχει έστω και ένας Έλληνας, που να πιστεύει ότι τα μέτρα που ανακοινώθηκαν σήμερα είναι μέτρα τριετίας; Μήπως είναι... τριμήνου (και αν);

    • diasapollon avatar
      diasapollon @ Αυριανιστής 02/05/2010 23:45:18

      Μάλλον τριμήνου......

  7. ΑΠ avatar
    ΑΠ 03/05/2010 12:39:41

    ωραίο άρθρο Κύριε Ροδινέ! το υστερόγραφο το σκεφτόμουν κι εγώ... ευχαριστούμε

  8. GREKO avatar
    GREKO 04/05/2010 00:12:37

    Ο ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΟΦΟΥΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΣΗΜΙΤΗ ΠΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΨΑΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΟΝΕ, ΚΑΙ Ο ΘΡΑΣΕΙΣ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΗ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟΥ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΣΧΟΙΝΙ? Η ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΧΑΖΟ? ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΡΕ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ, ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΤΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ. ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ.

  9. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 04/05/2010 00:15:29

    Στο σκαμνί της εξεταστικής για την οικονομία να κάτσουν Παπανδρέου (ΥΠΕΞ επί Σημίτη) και Παπακωνσταντίνου (οικονομικός σύμβουλος του Κινέζου).