#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/03/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο αντιεξουσιαστής των πέντε Μνημονίων





Είναι πολλά τα απίστευτα που είπε ο Γ. Παπανδρέου στο υπουργικό συμβούλιο της  Κυριακής. Τι για μεγάλες επιτυχίες, τι για μάχες που κέρδισε, τις για τους  Έλληνες που πιστεύει ότι είναι μαζί τους. Όμως, η ατάκα που επανέλαβε και  προκαλεί αν μη τι άλλο πολύ γέλιο είναι η εξής:

«Θυμίζω, εμείς είμαστε αντιεξουσιαστές στην εξουσία. Δεν είμαστε υπερασπιστές  των κατεστημένων καταστάσεων στα Υπουργεία και στις Διοικήσεις».

Για να μην το ξεχάσουμε λοιπόν ο κ. πρωθυπουργός μας είπε ότι είναι ο σύγχρονος… Μπακούνιν της Ελλάδας. Αντιεξουσιαστής μέχρι το κόκκαλο, κι αυτός και οι υπουργοί του.

Αντιεξουσιαστής αυτός που έχει χρησιμοποιήσει την εξουσία του για

να επιβάλλει τα πιο σκληρά μέτρα της ιστορίας.

Αντιεξουσιαστής ο κ. Πάγκαλος που με τις… αντιεξουσαστικές δηλώσεις του δεν τολμά να βγει στο δρόμο γιατί θα φάει γιαούρτια.

Ή μήπως ο κ. Παπακωνσταντίνου, ο κ. Ρέππας, η κ. Διαμαντοπούλου, ο κ. Δρούστας.

Όλοι αυτοί, σύμφωνα με τον πρωθυπουργό θα πρέπει να βγουν στους δρόμους και να ζητήσουν την… ανατροπή της εξουσίας, δηλαδή του ΠΑΣΟΚ.

Ο κ. Παπανδρέου λέει ότι δεν υπερασπίζεται τις κατεστημένες καταστάσεις. Τότε γιατί ετοιμάζεται να δώσει τρελές μπίζνες στους εργολάβους και τα λαμόγια που ακονίζουν τα μαχαίρια τους για τις αποκρατικοποιήσεις που έρχονται;

Γιατί όλα αυτά που λέει ο πρωθυπουργός και επαναλαμβάνει κατά καιρούς είναι τόσο αστεία; Αλλά αν στο πρώτο υπουργικό συμβούλιο πριν 18 μήνες ήταν απλά αστεία για  να γελάμε, τώρα είναι επικίνδυνα. Όταν ο κόσμος πεινάει και δεν έχει δουλειά δε λες ότι η κυβέρνηση είναι όλοι… αναρχικοί που πολεμάνε το κατεστημένο.

Έλεος πια με τις ανοησίες που γράφουν οι λογογράφοι του πρωθυπουργού. Ας βρουν τίποτε πιο έξυπνο από το να το παίζουν ραμολί Τσε Γκεβάρες.


 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 11:09:47

    Αγαπητέ φάκτορα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την κριτική στον ΓΑΠ, μήπως όμως πρέπει να δημιουργηθεί η άλλη πρόταση απο την ΝΔ ; Ο Α. Σαμαράς έχει σκοπό να κυβερνήσει τιμώντας τις υπογραφές του μνημονίου; Αν είναι έτσι τότε καλός είναι και ο Γιώργος και χωρίς να μπαίνουμε στον κόπο των εκλογών. Αν ο Σαμαράς δεν αντιληφθεί οτι πρέπει να εκλεγεί πρωθυπουργός απο τον ελληνικό λαό και όχι απο τους σύγχρονους κοτζαμπάσηδες τότε καλύτερα είναι να καθίσει στην Κηφισιά και να διαβάζει στον κήπο.

    • Λίγκα Του Βορρά avatar
      Λίγκα Του Βορρά @ Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 11:33:05

      Κανονικά και με το νόμο... Είναι ν΄αναρωτιέσαι;

      Εδώ δε κάνει τ΄αυτονόητα κατ΄εμέ τουλάχιστον, δηλαδή, να δώσει πόδι Αρούληδες & ΣΙΑ... Ζητάς ειδικούς χειρισμούς που θα τρίβουμε τα μάτια μας σ΄ότι αφορά το μνημόνιο;

      Είμαι πραγματικά απογοητευμένος και νιώθω ξεκρέμαστος... Σαν το Έθνος μας ένα πράμα... Δε ξέρω, προσωπικά, από που να πιαστώ...

      Τα «αν αντιληφθεί» ξέχασέ τα... Κανείς δεν είναι χαζός. Τα΄χουν εμπεδώσει πλήρως. Το ότι δεν αλλάζει τίποτε, μήπως είναι η αφορμή να το εμπεδώσουμε κι εμείς;

      • αντιλαικος avatar
        αντιλαικος @ Λίγκα Του Βορρά 14/03/2011 14:01:56

        ξερετε γιατι συμβαινουν ολα αυτα ?
        γιατι ο Σαμαρας μας θεωρει δεδομενους

        ε, λοιπον δεν ειμαστε. Δεν εχουμε δεθει με ορκους αιματος!

        απλα πιστεψαμε οτι αυτος ειναι πατριωτης και μπορει και γι'αυτο τον στηριξαμε

        οσο θυμαμαι εκεινα τα βαρυγδουπα για την γιαγια του την Πηνελοπη Δελτα

        • Λίγκα Του Βορρά avatar
          Λίγκα Του Βορρά @ αντιλαικος 14/03/2011 15:20:03

          Έτσι ακριβώς... Και λίγα σταράτα «Δεξιά» λόγια που ακούσαμε, οι Αρούληδες και ο άλλος ο βαρύμαγκας, ο ηλικιωμένος τηλεορασάκιας -δε θυμάμαι τ΄όνομά του, κόλλησα- τα έκοψαν μαχαίρι απ΄ότι φαίνεται...

      • Σιατιστεύς avatar
        Σιατιστεύς @ Λίγκα Του Βορρά 14/03/2011 14:58:50

        Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας .

  2. Rote Phane avatar
    Rote Phane 14/03/2011 11:17:38

    factorx: όποιος βιάζεται σκοντάφτει, Για Ριζοσπάστη ειχες ξυπνήσει πρωί πρωί;

  3. Γιωργος Ασημένιος avatar
    Γιωργος Ασημένιος 14/03/2011 11:41:16

    Το τελευταίο διάστημα ολο και περισσότεροι πολίτες την κάνουν σιγά σιγά απο τη γειτονιά της ΝΔ και αυτό διότι αντιλαμβάνονται οτι και η ΝΔ είναι κόμμα συστημικό όπως το ΠΑΣΟΚ , ο Καρατζαφέρης, η Ντορα . Α. Σαμαρά αντιλαμβάνεσαι οτι ο χρόνος μετρά αντίστροφα;

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 14/03/2011 11:59:39

    Aυτα τα αντιεξουσιαστικα πιανουν σε πολλους που εχουν αλλεργια με την εννοια του συγκροτημενου κρατους.Αν ενας λαος δεν εχει καποια ταση δεν καταληγει να εχει failed state.

  5. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 12:34:57

    Το ΓΑΠ δηλωσε.. και κανεις δεν σχολιασε... εκτος απο μενα..

    "ζητησαμε , ζητησαμε, ζητησαμε εναν Ευρωπαικο Φορο στης Χρηματοπιστωτικες συναλλαγες για να πληρωσουν και οι Τραπεζες την κριση που αυτες δημιουργησαν στην Ευρωπη, Διεκδικησαμε Διαπραγματαυτηκαμε και τα Καταφεραμε..!" χαχαχαχα

    Δε μου λες ρε ΓΑΠ μονος σου τα καταφερες με το φορο στις Τραπεζες?? ΕΣΥ το διεκδικησες και στο περασαν?? χαχαχαχαχ ΕΣΥ μεγαλε διαπραγματευτη που εχει δωσει 55ΔΙς εγγυησεις μεχρι σημερα στις Τραπεζες μας?? χωρις αντικρυσμα φυσικα... ΕΣΥ ολα ΕΣΥ

    Καταλαβατε οτι αυτος που του γραφει τους λογους ειναι ΒΑΘΥ ΠΑΣΟΚ.. σου λεει μαζι με τα ΕΤΟΙΜΑ - επιμηκυνσεις κ επιτοκια, θα του βαλω πολλα "ζητησαμε" και θα του κολλησω τα παντα ολα να φανουμε αντιεξουσιαστες στις Τραπεζες !!!χααχχαχααχα ποιος του εγραψε την ομιλια προχτες????

    ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΧΘΡΟΣ !!!... η κουρτινα 3.

    Εγω δεν κοιμαμαι... αλλοι κοιμουνται και τους ξυπναω !!!

    ΠΠ

  6. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/03/2011 12:52:26

    21/11/2001
    Προβλέψεις Ευρωπαϊκής Επιτροπής για ελληνική οικονομία.

    Θετικές είναι οι προβλέψεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής για τις επιδόσεις της ελληνικής οικονομίας τα επόμενα χρόνια. Αυτό προκύπτει από την έκθεση της ΚΟΜΙΣΙΟΝ για την πορεία της ελληνικής οικονομίας, η οποία δόθηκε το μεσημέρι στη δημοσιότητα, στις Βρυξέλλες. Στην έκθεση εκτιμάται ότι ο ρυθμός ανάπτυξης του ΑΕΠ στην Ελλάδα θα κινηθεί το 2001 στο 4% και θα είναι υπερδιπλάσιος από το μέσο όρο των "15". Το 2002 ο ρυθμός αύξησης του ΑΕΠ θα διαμορφωθεί στο 3,5% και το 2003 στο 4,2%. Ο πληθωρισμός το 2001 θα κλείσει στο 3,6% και το 2002 στο 2,7% για να φθάσει το 2003 στο 2,9%

    Κυβέρνηση-Προϋπολογισμός.

    Το υπουργικό συμβούλιο ενέκρινε το νέο προϋπολογισμό στη συνεδρίαση που ολοκληρώθηκε στη μία μετά το μεσημέρι υπό την προεδρία του πρωθυπουργού Κώστα Σημίτη. Το απόγευμα ο προϋπολογισμός θα κατατεθεί στη Βουλή. Ο κρατικός προϋπολογισμός του 2002, ο οποίος είναι ο πρώτος που καταρτίστηκε σε ευρώ, προβλέπει πλεόνασμα 0,8% του ΑΕΠ έναντι 0,1% φέτος. Για την εισοδηματική πολιτική προβλέπει αυξήσεις μισθών 2,5% για τους δημοσίους υπαλλήλους οι οποίες με την ωρίμανση θα φθάσουν στο 4%. Επίσης η αύξηση στις συντάξεις ανέρχεται στο 3,5% ενώ το οικογενειακό επίδομα θα καταβληθεί σε δύο δόσεις και στους δύο συζύγους.

    Ειδατε οι Αντιεξουσιαστες Συντροφοι ο Δρακος ο Γιαννος και το ΓΑΠ χαρα που ειχαν.. και η ΕΕ ειχε μεγαλη χαρα !!!... ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ !

    ΠΠ

  7. kiki avatar
    kiki 14/03/2011 15:07:08

    Οι εισαγωγες λιθιου αυξηθηκαν απο την προπερασμενη βδομαδα στην χωρα.
    αν παρεις μεγαλυτερη δοση , παθαινεις κατι σαν να εχεις παρει λιγμενα, και εχεις φαντασιωσεις.

  8. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 14/03/2011 17:04:12

    Φοβερός τίτλος.

  9. prasina_poylakia avatar
    prasina_poylakia 14/03/2011 18:32:15

    ΕΛΛΑΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΜΕΝΩΝ ΣΟΣΙΑΛΗΣΤΩΝ...

  10. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 14/03/2011 18:53:41

    Ο,τι και να λέτε ο Γ.Α.Παπανδρέου έριξε τον Σαμαρά στο καναβάτσο!

    Οσες ειρωνίες να πετάτε, η ΝΔ αποδείχθηκε δυστυχώς κατώτερη των Περιστάσεων.

    Τελικά τσάμπα περιμένουμε την ΝΔ, είμαστε μόνοι μας.

    Η ΝΔ κάνει μόνο "υπέυθυνη" αντιπολίτευση, όχι ουσιαστική.

    Οταν θα τελειώσουν με το μνημόνιο θα κάνουν όλοι μαζί Γιωργάκης κι Αντωνάκης, παρέα με τον Καραμανλή.

  11. vassilis avatar
    vassilis 14/03/2011 20:21:13

    Οταν το ΠΑΣΟΚ κυβερνα φταιει η ΝΔ.Οταν η ΝΔ ειναι στην κυβερνηση φταιει το ΠΑΣΟΚ.Αν προσθεσουμε και τα αλλα μικροτερα κομματα που ριχνουν τις ευθυνες σε ΝΔ και ΠΑΣΟΚ εχουμε τελικα μια πολιτικη κατασταση που βολευει και ευνοει τους διαχειριστες της εξουσιας!Απο κανεναν πολιτικο χωρο ,ωσαν να μην υπαρχουν διαφορετικες αποψεις,δεν λεγεται ξεκαθαρα τι πρεπει να γινει για να παει η χωρα μπροστα.Το πολιτικο συστημα χωριστηκε σε μνημονιακους και αντιμνημονιακους.Κανενας πολιτικος χωρος δεν αναφερεται στη γενεσιουργο αιτια αυτου του αρρωστημενου πολιτικου συστηματος.Κανενας δεν προτεινει αλλαγη του πολιτειακου συστηματος και τη μεταβαση σε ενα δημοκρατικο συστημα οπου για τα σοβαρα ζητηματα θα ζητειται η γνωμη του λαου.Φανταστειτε αν σε ζητηματα εξωτερικης πολιτικης ηταν υποχρεωμενοι να θεσουν τις συμφωνιες ενωπιον του Ελληνικου λαου και ποση ελευθερια κινησεων θα ειχαν οι πολιτικοιμας με αυτο ως δεδομενο.Αυτο ομως θα σημαινε οτι οι πολιτικοι εχουν ως προτεραιοτητα τους την πορεια της χωρας και οχι την πορεια των τραπεζικων τους λογαριασμων.Υπαρχει πολιτικος φορεας σημερα που να προτεινει λυσεις με βαση το δημοκρατικο πολιτευμα της χωρας;Εγω παντως δεν τον βλεπω και ουτε ελπιζω οτι θα φανει συντομα!

    • SAS avatar
      SAS @ vassilis 15/03/2011 18:13:47

      Ξεκινάς με την παραδοχή ότι έχουμε δημοκρατικό πολίτευμα κάτι που οδηγεί σε λάθος θεώρηση της πραγματικότητας . Από την στιγμή που στην βουλή μπορούν να εκλεγούν μόνο όσοι είναι γρανάζια του συστήματος και συγχρόνως έχουν τα οικονομικά μέσα και την στήριξη των ΜΜΕ για πια δημοκρατία μιλάμε . Είναι μια ολιγαρχία που δεν κρατά ούτε τα προσχήματα πια και μετατρέπεται σιγά σιγά σε δικτατορία για το ''καλό'' μας φυσικά .

  12. ANNITA avatar
    ANNITA 15/03/2011 09:43:13

    Γιαούρτια η ξύλο θα φάνε όλοι αυτοί; Αναρωτιέται κανείς γιατί τόση σιωπή στον κόσμο; Πως μπορούν οι έλληνες και δέχονται όλα αυτά που τους συμβαίνουν; Πως δεν αντιδρούν όλοι όσοι πεινούν όσοι νοικοκυραίοι ψάχνουν στα σκουπίδια για να βρούν τροφή για τις οικογένειες τους, γιατι ο μισθός που κουτσουρεύτηκε δεν φτάνει οχι για τους ίδιους ουτε για τα παιδιά τους. Και ξέρουμε καλά ότι τα παιδιά μέχρι να φτάσουν τουλάχιστον 18 χρονώ έχουν τεράστια έξοδα.Για να μη πω για τα άλλα έξοδα, καθημερινά και μηνιαία που έχει μια οικογένεια και όχι μόνο αλλά και αυτοί ακόμα που ζούν μόνοι και εργάζονται,φτάνει ο μισθός για να καλύψουν τρέχουσες ανάγκες; Tα γιαούρτια λοιπόν με ένα απλό πλύσιμο φεύγουν και ξεχνούν το γεγονός. Το ξύλο όμως μένει και το θυμούνται για ολόκληρη ζωή.