16/06/2011 23:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ανασχηματισμός σκάλωσε στην ... Ιφιγένεια

«Σκάλωσε» ο ανασχηματισμός στα πρόσωπα που αρνήθηκαν να πάρουν χαρτοφυλάκιο ή ακόμη σβήνουν και γράφουν ονόματα, γι’ αυτό και αναβλήθηκε για το πρωί της Παρασκευής;

Κανείς δεν μπορεί να ξέρει, αλλά πάντως κάτι τρέχει. Διότι από την Τετάρτη το βράδυ που ανακοινώθηκε ο ανασχηματισμός ο κ. Παπανδρέου είχε το χρόνο να βρει την κυβέρνησή του.

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι το θέμα ίσως κολλάει στο ποιος θα παίξει το ρόλο της… Ιφιγένειας πηγαίνοντας στο υπουργείο Οικονομικών. Διότι φανταστείτε αν χρεοκοπήσει η χώρα, εκείνος που θα είναι υπουργός θα βάλει την υπογραφή του. Αφήστε που θα πρέπει να υπηρετήσει το Μνημόνιο 2 το οποίο θα είναι δημιούργημα του πιο αποτυχημένου υπουργού που πέρασε ποτέ, του κ. Παπακωνσταντίνου.

Τα ονόματα που έπαιζαν μέχρι αργά ήταν του Ευ. Βενιζέλου, του Λ. Παπαδήμου κι ίσως κάποιου σκληρού κομματικού όπως ο Μ. Χρυσοχοϊδης ή η Άννα Διαμαντοπούλου.

Μπορεί ο κ. Βενιζέλος να παζαρεύει την «προίκα» που θα πάρει προκειμένου να «αυτοκτονήσει» πολιτικά παίρνοντας το καυτό αυτό χαρτοφυλάκιο. Δηλαδή ποια μέτρα του φορολογικού θα πάρει πίσω και πώς θα εξευμενιστούν  οι πολίτες που είναι οργισμένοι. Πάντως, θα ήταν μια καλή «εκδίκηση» για τον πρωθυπουργό να τοποθετήσει τον κ. Βενιζέλο στη θέση του τσάρου.

Κατά τα λοιπά, υπάρχει το ενδεχόμενο της αντιπροεδρίας για τον κ. Βενιζέλο, ενώ ο Γ. Παπακωσταντίνου πάει να ηρεμήσει είτε στο Πεντάγωνο είτε στο υπ. Εξωτερικών. Ενοποιημένο υπουργείο Υγείας και Εργασίας για τον Α. Λοβέρδο ενώ ο κ. Ρέππας δεν αποκλείεται να πάρει θέση που θα συνδέει το κόμμα με την κυβέρνηση καθώς και τα δύο είναι μπάχαλο.

Ο ανασχηματισμός ενδεχομένως να «σκαλώνει» και στην αξιοποίηση των «κηπουρών». Τι θα κάνουν δηλαδή οι κ. Δρούτσας, Παμπούκης, Γερουλάνος, η κ. Μπιρμπίλη, ο κ. Πεταλωτής.

Κοντός ψαλμός αλληλούια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 17/06/2011 00:00:59

    O αποτυχημένος βρίσκει μόνο αποτυχημένους για υπουργούς.
    Είναι τελείως τελειωμένος.
    Πρέπει να ζητηθεί διακομματικός έλεγχος για τη δόση του δανείου αν τυχόν δοθεί
    για να μην κατασπαταληθεί.

    • madprof avatar
      madprof @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 17/06/2011 09:12:16

      Πωπω ο Πανίκας στον Αυτιά γαυγίζει: "Αφήσαμε έργο στην νομαρχία". Άραγε να εννοεί τις "τρύπες" από τα 45αρια ???
      ΤατιανοΤσιτσιολινοΠαναγιωτοΓιωργοΑντωνοΚώσταινα τι σούμελε να πάθεις.
      Πούσε ρε Γ.Π. να δεις τις δημοκρατικές προκοπές μας, εσύ που μας ήθελες στο γύψο γιατί εγκαίρως πρώτος διέγνωσες την αρρώστια μας "μαλάκυνση εγκεφάλου" και μεις σε λοιδορούσαμε !.
      Εκχωρήσαμε αυτοβούλως όλα τα δικαιώματά μας στους "δημοκράτες" manager "πολιτικούς" τ(ρ)αγους μας και αφηθήκαμε στην σαγήνη των Τατιανοκάναλων=Trash tv=ΜέσαΜαζικού εκμαυλισμού και ουρλιάζουμε οι βάρβαροι σε δρόμους-πλατείες-αρένες γηπέδων στημένων παιγνίων (a propo, ούτε αγώνες ποδοσφαίρου πλέον μπορούνε να διοργανώσουνε), ενώ η ανεργία , τα κανόνια στην αγορά και τα λουκέτα των επιχειρήσεων χτυπάνε limit up, πάει 2ος χρόνος και έπεται συνέχεια. Τα χείριστα έρχονται.
      Η κάστα μοίρασε τους ρόλους και όρισε τους κανόνες του σοσιαλκαπιταλιστρικού παιγνίου έχοντας νομοθετήσει την ατιμωρησία των παικτών (ενώ στις γενέτειρες του παιγνίου ηπα-ηβ επιβάλλονται παραδειγματικές ποινές, για να έχει και το παίγνιο την σημειολογία της στρατηγικής ανταγωνιστικότητας), εφαρμόζοντας πιστά το δόγμα του μεταμοντέρνου παγκοσμιοαποιοκρατικού καπιταλιστρισμού, που είναι :
      "ό,τι απέκτησες=τσέπωσες=άρπαξες είναι δικό σου και αποτελεί μέρος της ιδιωτικής περιουσιακής συλλογής της "sagrada famiglia σου"".
      Κ. Ζουράρης στον Αυτιά: "Μια κατοχική κυβέρνηση που άλαξε προσωπείο"!.
      Καλή διασκέδαση συνκρατούμενοι της μεταμοντέρνας δημοκρατίας μας.

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2011 00:02:23

    Χωρίς Ιφιγένεια πως θα σαλπάρουν τα πλοία για την Τροία?

  3. BlueSky avatar
    BlueSky 17/06/2011 00:07:52

    Και οι κωλοτούμπες αθανασιάδηδες, κουρουπλήδες, ρομπόπουλοι, κουκουλόπουλοι και σία ο.ε θα γλείψουν κανά κοκκαλάκι!!!

    • ΕΛΛΑΣ avatar
      ΕΛΛΑΣ @ BlueSky 17/06/2011 07:36:27

      ΣΑΝ ΤΙΣ ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/06/2011 00:09:36

    Μα το μεγαλύτερο πρόβλημα...
    Μα η γελοιότητα του εγχειρήματος...
    Είναι ότι όποιος και να μπει μέχρι χθες ήθελε να τον διώξει ως αποτυχόντα και να τον αντικαταστήσει με τεχνοκράτες ή κοινής αποδοχής...
    Οι δε βουλευτές του ΠΑΣΟΚ θα κλιθούν να δώσουν ψήφο εμπιστοσύνης στον Πρωθυπουργό που ήθελε να αντικαταστήσει με οικουμενική την κυβέρνηση τους, ως ....ατυχήσασα

    Οπότε δεν έχει ...Ιφιγένεια η κυβέρνηση τον Κλέωνα στους Ιππής έχει ως πρωταγωνιστή...

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ο Ιθαγενής 17/06/2011 00:21:10

      +1000

  5. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 00:22:21

    Ποιός βουλευτής θα βάλει το κεφαλάκι του στη γκιλοτίνα του μεσοπρόθεσμου????

    Ποιός ζεί, ποιός πεθαίνει μέχρι να ξημερώσει.

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Orestios 17/06/2011 00:59:51

      Ορέστιο μήπως πιάνει η κατάρα σου (αν εισαι σαββατογεννημένος δλδ) ;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κοντη Λιζα 17/06/2011 01:06:25

        Δεν ξέρω.
        Δεν ρίχνω κατάρες όμως.

  6. Orestios avatar
    Orestios 17/06/2011 00:26:11

    Θεωρείτε ότι τα αίτια που οδήγησαν στην αποκάλυψη της αποτυχίας του μνημονίου έχουν εκλείψει?????????
    Οι βουλευτές του μνημονίου τώρα διόρθωσαν το λάθος που δημιούργησαν πριν ένα χρόνο??????

    Ποιός θα βγεί στους δρόμους να μιλήσει με τον λαό???????

    Κρίσιμα ερωτήματα που δεν έχουν απάντηση.
    Μέχρι ο ήλιος να φτάσει στην κορυφή θα έχουμε εκλογές.

  7. babayaro avatar
    babayaro 17/06/2011 00:29:38

    συγγνωμη, ο Παπακωνσταντινου γιατι δεν ξεκουμπιζεται? Μηπως εχει εργο μπροστα του στο Αμυνης να ολοκληρωσει?
    Οταν χειροκροτουσαν,ηξεραν οτι η παρεουλα θα συνεχισει απτοητη η θα μας πουν παλι αυριο πως διαφωνουν?
    Δεν τους μπορω αλλο,αηδιασα....

    • xenios avatar
      xenios @ babayaro 17/06/2011 07:42:47

      Έλα ντε...

      Εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι.

      Όταν μια ομάδα ποδοσφαίρου έχει πατώσει, υπάρχει περίπτωση να παίζει καλύτερα, αν βάλει τους αμυντικούς στην επίθεση και τους επιθετικούς στην άμυνα;

  8. nasos avatar
    nasos 17/06/2011 00:38:14

    δηλαδή κανένας δεν θέλει να γίνει Τσάρος;
    μάλλον φοβούνται πως θα'χουν την τύχη του Νικολάου του Β'

    • Orestios avatar
      Orestios @ nasos 17/06/2011 00:44:48

      Του Νικολάε Τσαουσέσκου την τύχη φοβούνται.
      Το μονοπάτι είναι το ίδιο.

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Orestios 17/06/2011 01:00:40

        ΛΟΛ, ΛΟΛ

  9. Kargia avatar
    Kargia 17/06/2011 01:09:23

    Τι σαχλαμάρες λέτε. Αυτοί δεν φοβούνται τίποτα εγχώριο. Οι αφέντες τους βρίσκονται βόρεια αυτής της Ηπείρου και στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Αν νομίζεται ότι βλέπουν τους ¨Αγανακτισμένους" ως κάτι μεγαλύτερο από μια παρωνυχίδα είστε γελασμένοι. Ίσως οι βουλευτές τις περιφέρειας να έχουν κάποιο πρόβλημα αλλά αυτά είναι στρατιωτάκια ή αλλιώς πιονάκια. Οι στρατηγοί είναι ατρόμητοι, αδίστακτοι και αποφασισμένοι, και αυτά έχουν μάθει να πειθαρχούν ως άλλα γιουσουφάκια. May (or June, July e.t.c) the God save Greece.

  10. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 17/06/2011 01:37:49

    Κάτσε τώρα. Σκάλωσε στην Ιφιγένεια εν ταύροις ή εν αυλίδι . Εγώ πάντως διαλέγω την εν ταύροις.

  11. ΑΝΤΩΝΗΣ avatar
    ΑΝΤΩΝΗΣ 17/06/2011 02:11:48

    Καλά, είναι δυνατόν να έχουν βάση τα όσα ακούγονται για υπουγό Εξωτερικών και Άμυνας, ο πιο αμφιλάγενος Παπακωνσταντίνου; Μα για σταθείτε: Τι παίζρεται εδώ, αν έχει βάση αυτή η πληροφορία! Δηλαδή μετα την υποθήκευση της χώρας, η "παραχώρηση" της πατρίδας; Ρε μπας και κάνετε λάθος;

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ ΑΝΤΩΝΗΣ 17/06/2011 04:30:19

      Αυτός κι αν είναι εφιάλτης!
      Αχ Θεέ μου πόσο θα διαρκέσει αυτή η πασοκική νύχτα?

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/06/2011 02:41:49

    Σιγὰ μὴν μετακινηθεῖ ἡ πράσινη Τίνα. Ὅλα τὰ ἄλλα στελέχη τοῦ ΠΑΣΟΚ ποὺ πρωτογνώρισε ὁ Γιῶργος στὸ γυμναστήριο εἶναι σαφῶς χαμηλότερης ποιότητας.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 17/06/2011 07:47:24

      Σωστα, το ΓΑΠ-ΝΧ ειναι διαφημιστης των Πρασινων Επενδυσεων και των ΔιαστημοΔανειων Μαμουθ.
      Εαν δεν εχει δικο του ανρθωπο να διαχειριστει τα 16δις επενδυσεων σε ΑΠΕ, γυμνασμενο, να μην καπνιζει, και να εισπνεει με χαρα την Πρασινη Σταχτη, τι θα απογινει???
      Στο ΠΑΣΟΚ δεν "αφηνουμε" τιποτε στην τυχη..!
      Οπως με Ολυμπιαδα, Αεροδρομιο κλπ κλπ

      ΠΠ

  13. peter k avatar
    peter k 17/06/2011 03:36:59

    Μια απο τα ιδια,τα ιδια προσωπα σε ανακυκλωση,και ψηφο θα παρουν και το μεσοπροθεσμο περνανε,και διακοπες θα κανουν.αλλοιμονο απο το κοσμακι που θα ψηνεται.Οσο καθεστε μπροστα στα λαπτοπ αυτοι θα αλλωνηζουν.Οταν φταση το στομαχι σας στη πλατη τοτε θα βγητε στους δρομους.Αλλα τοτε δεν θα εχετε δημοσια περιουσια.Περαστικα.

  14. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 17/06/2011 03:59:49

    ¨Πάει με όλα...¨ , αλλά πιστεύω ότι σαν μια ¨ιδιαίτερη άποψη¨ θα μπορούσε ν΄αναρτηθεί - δημοσιευτεί ξεχωριστά .

    Η ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ ΤΕΛΕΙΩΣΕ - ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ¨ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΗΣ¨ ( ΑΥΤΟ ΤΟΥ 74΄)

    Του ¨ΝΤΑΝΤΟΝ¨
    http://istrilatis.blogspot.com/2011/06/74.html