08/12/2009 22:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ανέξοδος «αριστερός» βερμπαλισμός της κυβέρνησης



Σε δύο βάρκες προσπαθεί να πατήσει ο Μ. Χρυσοχοϊδης και η κυβέρνηση στο θέμα της ασφάλειας των πολιτών. Από τη μια θέλει να δείξει ότι ζούμε σε μια δημοκρατική χώρα που όλοι κινούνται με ασφάλεια, χωρίς αστυνομική βία, μια πραγματική... Δανία του Νότου. Από την άλλη όμως η πραγματικότητα είναι σκληρή. Χιλιάδες προληπτικές προσαγωγές, αστυνομική βία, αστυνομοκρατία, περικυκλωμένα πανεπιστημιακά κτίρια, φόβος να περπατήσεις στο κέντρο ή να διαδηλώσεις ειρηνικά γιατί μπορεί ξαφνικά θα βρεθεί στο Μεταγωγών ή τη ΓΑΔΑ και μπορεί και να φορτωθείς και κανένα κακούργημα αν κρατάς στο χέρι σου το κράνος.

Ο κ. Χρυσοχοϊδης βρίσκεται σε ένα διαρκές δίλημμα που δεν ξέρει τι να επιλέξει, ή μήπως έχει σχέδιο; Δηλαδή, να εμφανίσει ένα πρόσωπο δημοκρατικό που σέβεται τα δικαιώματα των πολιτών, που δεν ανέχεται ζαρντινιέρες, που ο αστυνομικός περνά απαρατήρητος; 'Η μήπως να γίνει ένας σκληρός υπουργός που θα μπορούσε να είναι και μέλος κυβέρνησης της ΝΔ ώστε να πάρει μέτρα σαν κι αυτά των προηγούμενων ημερών; Μήπως ο υπουργός έχοντας στο τσεπάκι του μια υψηλή δημοφιλία που τους την εξασφαλίζουν οι νοικοκυραίοι έχει υψηλές φιλοδοξίες;

Και για να προλάβουμε κάποιους που θα κάνουν ανέξοδη κριτική: Φυσικά να μην καεί η Αθήνα, βεβαίως να μη χάσουν την περιουσία τους εκατοντάδες έμποροι ή να καταστραφούν πανεπιστημιακά κτίρια. Έχει όμως μεγάλη διαφορά από το να αισθάνεσαι ότι ζεις σε μια πόλη όπου σε κάθε γωνιά βρίσκεται κι ένας αστυνομικός και το χειρότερο, αυτός ο αστυνομικός είναι προκατειλημμένος και αν τον στραβοκοιτάξεις θα προσαχθείς. Ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι αν έχει κάποιος στοιχεία που να δείχνουν επίσημα ποιος είναι, αν δείξει δηλαδή την ταυτότητά του, τότε η προσαγωγή του είναι παράνομη. Όπως παράνομο είναι να κρατούν με χειροπέδες και στα γόνατα πολίτες χωρίς καμιά κατηγορία, να τους οδηγούν στη ΓΑΔΑ και έπειτα να τους απελευθερώνουν αφού δεν υπάρχουν στοιχεία για να κατηγορηθούν.

 Άλλο να συλλαμβάνει κάποιον που καταστρέφει περιουσίες, κι άλλον να εξευτελίζεις ένας περαστικό που είχε την τύχη ή την ατυχία να βρεθεί στην περιοχή. Και η αστυνομίας του κ. Χρυσοχοϊδη το έκανε κατά κόρον τις προηγούμενες ημέρες.

 Ας αφήσουν λοιπόν αυτή τη δήθεν αριστερή ρητορεία και ας λάβουν μέτρα ώστε να μη γίνονται επεισόδια σαν κι αυτά του περασμένου Δεκέμβρη ή τα προχθεσινά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. syn avatar
    syn 08/12/2009 23:21:49

    να που συμφωνούμε κάπου συντάκτα.

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2009 23:28:22

    Μου αρεσει που θεωρουνται μετρο σκληροτητος υπουργοι της ΝΔ.Δηλαδη ο Παυλοπουλος;
    Επι της ουσιας δεν υπαρχει αλλος δρομος.Καθε τακτικη εξαρταται απο το περιβαλλον στο οποιο αναπτυσσεται.Ηπια τακτικη θα ηταν δυνατη πριν δεκαετιες.
    Αφου οι πολιτικοι εξεθρεψαν το φαινομενο της αναρχικης βιας και υπαρχουν χιλιαδες ανθρωποι προθυμοι να τα σπασουν τα σκληρα μετρα ειναι μονοδρομος.

  3. remali avatar
    remali 08/12/2009 23:31:00

    μπραβο που καλυπτετε τα προσωπα γενικα

  4. ΠΕΤΡΟΣ avatar
    ΠΕΤΡΟΣ 08/12/2009 23:44:38

    Εγώ καταρχάς τον κρίνω θετικά, αλλά θέλει να φτιάξει την ομελέτα χωρίς να σπάσει τα αυγά. Γίνεται;;;

    • Le canard avatar
      Le canard @ ΠΕΤΡΟΣ 09/12/2009 02:47:45

      Πέτρο, σιγά τα ωά!!!

  5. ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ avatar
    ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 08/12/2009 23:45:39

    Βαζω καποια ερωτηματα:Πιστευει ο κ Χρυσοχοιδης οτι η αστυνομοκρατια που υπαρχει αυτη τη στιγμη στο κεντρο κανει λιγοτερο κακο στην κινηση των καταστηματων, απο την ελλειψη της;Γιατι με τοση αστυνομια που υπαρχει στο κεντρο μονο φετιχιστες θα καταβαινουν σε λιγο για αγορες.Δεν ειναι φυσιολογικη εικονα να βγαινεις για ενα ποτο και να περνας αναμεσα απο ασπιδες και γκλοπ.Νομιζω οτι στο Τελ Αβιβ πρεπει να εχει λιγοτερη αστυνομια απο οτι στην Αθηνα.
    Και τελος παντων υπαρχει καποιος εχθρος τον οποιο περιμενουμε;
    Μπορουν οι κουκουλοφοροι να βλαψουν την δημοκρατια μας;Αξιζει να δημιουργουμε και να συντηρουμε κλιμα πολεμου μονο και μονο για τις εντυπωσεις;Αν ο κ Χρυσοχοιδης δεν εκανε εδω και τοσες μερες δηλωσεις οτι δεν θα ανεχοταν δευτερο Δεκεμβρη,θα υπηρχαν εστω αυτα τα επεισοδια;
    Φοβαται κατι η κυβερνηση που δεν γνωριζουμε εμεις;
    Μην ανησυχητε κυριοι ανατροπες μια φορα γινονται.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ 08/12/2009 23:48:43

      Μάλλον δεν πρόλαβαν να σου σπάσουν το μαγαζί. Ακόμη!!!!

  6. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/12/2009 23:49:01

    Νεες δηλωσεις Χρυσοχοιδη.
    http://www.naftemporiki.gr/news/cstory.asp?id=1752482
    Ο εχθρος ειναι ο στρατος των αναρχικων που δεν ειναι πια 500 ανθρωποι οπως λεγεται αλλα πολλες χιλιαδες.Αν ο Χρυσοχοιδης δεν τα εκανε αυτα θα επιχειρουσαν πολυ περισσοτερα επεισοδια.

  7. pennyton avatar
    pennyton 09/12/2009 00:07:22

    Το άσυλο είναι μια σαχλαμάρα και μισή που έχει καταντήσει άσυλο βλακείας και χουλιγκανιμσού...και αυτές οι διαδηλώσεις χωρίς να θέλω να θίξω κανένα πραγματικό διαδηλωτή έχουν καταντήσει ευκαιρία για φασαρία...ΟΚ, δεν φταίεο ο τίμιος αγωνιστής και διαδηλωτής αλλά είναι μαθηματικά πλέον σίγουρο ότι διαδήλωση=σπασίματα+καψιμο κτλ...στο Κέντρο δουλέυουν 1000δες άνθρωποι, μαγαζιά κτλ...είναι δυνατόν κάθε λίγο κ λιγάκι να γίνεται Beirut εκεί από 1000 Χούλιγκανς...Θέλει πολύ μυαλό για να συμφωνήσουν όλοι σε αυτό? Ξέρετε καμιά άλλη τέτοια πόλη στην Ευρώπη? Και ούτε ήμουν αλλά ούτε και υπήρξα συντηρητικός, απλά τελικά μόνο Χρυσοχοίδης και βαριά αστυνόμευση είναι η λύση...τι να θέλουμε δηλαδή, κάθε χρόνο σπασμένο και καμένο κέντρο από άμυαλους δήθεν 'επαναστάτες αναρχικούς'? Αφού δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Τρίζουν τα κόκκαλα του τσε...Όσο για Τσίπρα τι να πω, είναι και νέο παιδί..με τέτοια φιλαράκο η Ελλάδα δεν πάει μπροστά...θέλει σοφία το τι λες και πότε το λες...

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ pennyton 09/12/2009 01:47:27

      Αν νομίζεις πως θα δώσεις συμβουλές στον Τσίπρα...Ο Τσίπρας μέσα από το μπάχαλο αναδείχθηκε: αρχηγός σε καταλήψεις στη Γκράβα ήταν. Δεν θα πάει κόντρα στη φάμπρικα που τον ανέδειξε και συνεχίζει να φτιάχνει και άλλους σαν κι αυτόν.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ pennyton 09/12/2009 01:53:18

      Σχετικά με τις διαδηλώσεις, έχω καταλάβει ότι είναι τα ίδια και τα ίδια άτομα. Οχι παραπάνω από 5.000, άντε μέχρι 10.000 στις "καλές" μέρες. Οι ίδιοι "επαγγελματίες" διαμαρτυρόμενοι (γενικά και αόριστα, και οπωσδήποτε κατά του "αστικού καθεστώτος"). Ομοιόμορφη εμφάνιση, διαχρονική και απαράλλαχτη (η δεκαετία του 80 σταθερή αξία στο look, τα φώτα της ντίσκο λείπουν για να συμπληρωθεί το ντεκόρ), ομοιόρφα διαχρονικά συνθήματα, ξύλινη γλώσσα...Προφανώς, τους δίνει λόγο ύπαρξης αυτού του είδους η "δράση". Είναι ένα είδος προσκοπισμού για ενήλικους αριστερούς.

      Και προσοχή: Μην μπερδευτούν τα "μπλοκ": Αλλού του ΚΚΕ (ΠΑΜΕ, φύγαμε και δεν συμμαζεύεται), αλλού του ΣΥΡΙΖΑ, όπου προσκολλώνται και οι μπαχαλάκηδες. Είναι και ο ΑΝΤΑΡΣΥΑ βέβαια, άλλη γραφικότητα αυτή.
      Μιλάμε για φυλές με φυλάρχους, όχι αστεία.

  8. donaE avatar
    donaE 09/12/2009 00:18:44

    Οπως ακουγοτανε σε εμας τους παλιους τα αρχαια του γυμνασιαρχη,ακουγονται και τα αριστεριστικα του Χρυσοχοιδη στους μαθητες σημερα.
    Βαρετα και ψευτικα.

  9. Αλίκη avatar
    Αλίκη 09/12/2009 00:52:15

    Εύγε, Φάκτωρ.

  10. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2009 01:00:05

    Verba volant.....λόγια του αέρα επί το ελληνικότερο

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Orestios 09/12/2009 03:51:23

      Verba volunt μηπως;

  11. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 09/12/2009 01:01:35

    Καλά ότι πάει να περάσει τα μέτρα και καλά σοσιαλιστικά και διαφέρουν από αυτά την ΝΔ είναι γεγονός, επί της ουσίας όπως light καταστολή δεν υπάρχει.

    Μπορεί να πέτυχε και να έφερε εις πέρας την αποστολή του πλην όπως πάει να το περάσει σαν ευαίσθητη αριστερή καταστολή.

    • «Κασσάνδρα» avatar
      «Κασσάνδρα» @ «Κασσάνδρα» 09/12/2009 01:02:26

      Τέτοιο στραπάτσο από οι αριστερούληδες ούτε από το ΛΑΟΣ δεν θα έτρωγαν.

  12. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 09/12/2009 01:45:35

    Προσωπικά δεν αισθάνομαι καθόλου ότι ζω σε αστυνομοκρατούμενη πόλη, αυτά είναι σαχλαμάρες. Εχετε πάει καθόλου σε πόλη της δυτικής Ευρώπης ή στον Καναδά;
    Από την άλλη, αισθάνομαι ότι η αστυνομία με κοροϊδεύει όταν ο γάιδαρος παρκάρει μπροστά στους αστυνομικούς πάνω στη ράμπα και αυτοί λένε "δεν είμαστε αρμόδιοι να τον γράψουμε" ή όταν κάνουν τα στραβά μάτια μπροστά στην αυθαίρετη κατάληψη του πεζοδρομίου από μικροπωλητές λαθρομετανάστες, μέσα στο Κέντρο μέρα-μεσημέρι.
    Το μόνο που ζητάω είναι αστυνόμευση σύμφωνα με όσα ισχύουν σε μία δυτικοευρωπαϊκή χώρα. Είμαι υπερβολικός;
    Δεν με ενδιαφέρει πώς θα λέγεται αυτό που θα το πετύχει, Χρυσοχοϊδης ή Αργυροχοϊδης, αν είναι ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ ή Κόμμα Κυνηγών. Με ενδιαφέρει να είναι αποτελεσματικός.

  13. aris53m avatar
    aris53m 09/12/2009 06:37:18

    «αριστερός»: μην μολύνεις τη λέξη

  14. Ψώνιο avatar