#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/09/2010 13:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο αλέκτωρ και ο Πανόπτης



Τα παίρνει όλα και φεύγει ο Σαμαράς από τη ΔΕΘ. Κυριακή βράδυ και όλη τη Δευτέρα, όπου έστεκες Αντώνης, όπου βρισκόσουν Σαμαράς.

Επιχειρήματα, σχέδιο εξόδου, βαθιά γνώση των προβλημάτων,  εύληπτα μαθήματα μίκρο και μάκρο-οικονομίας. Η πολιτική ως αξία και όχι ως επάγγελμα.

Αλλά πριν αλέκτωρ λαλήσει τρίτο πρωινό μετά τη συνέντευξη, συγκεντρωτικά πυρά αντιπερισπασμού. Ένας  ευρωβουλευτής -της κάθε είδους αντιπολίτευσης- μας θυμίζει τα καλά της σύμβασης των 110 δις, που κάνει καριέρα ως «μνημόνιο».

Συνεχίζει δεύτερος -πάντα- ο κύριος Αντιπρόεδρος, ο οποίος  μας επαναφέρει στην τάξη με το μοναδικό του στυλ, δηλώνοντας στη Βουλή «μαζί τα φάγαμε τα λεφτά». Και μαζί και μόνος ίδιος είναι ο πόνος. Για τους πολλούς. Οι λίγοι φτιάχνουν Ε9 400 σελίδων, σκληρόδετο με μαλακό εξώφυλλο.

Η τρίτη ομοβροντία ήταν και η πιο «δουλεμένη». Κλήτευση του τέως πρωθυπουργού στην προανακριτική για το Βατοπαίδι ή Βατοπέδι, όπως προτιμάτε, για τροχοπέδη στον Σαμαρά το πάνε. Πάντως το «δώρο» της φιγούρας του Καραμανλή να προσέρχεται στην επιτροπή δεν θα το λάβουν.

Θα μείνουμε ως το τέλος αρνητές των θεωριών συνομωσίας. Απλά επισημαίνουμε τις «αφύσικες» συγκυρίες κάποιων δηλώσεων, κλήσεων και κλίσεων. Αν και προσωπικά με είχε πείσει ο εκπρόσωπος με τη γλαφυρή δήλωση του «δραπέτη».

Ο οποίος, αν ενθυμούμαι καλώς ανεδείχθη μες τη σκόνη του Βατοπεδίου και ενώ, την ίδια πάνω-κάτω εποχή  ο Σκυλακάκης έμπαινε υποψήφιος ευρωβουλευτής, στο πλαίσιο του δόγματος των ισορροπιών της τότε ΝΔ και ο Πάγκαλος αντιπολιτευόμενος ξιφουλκούσε κατά του ΚΚΕ.

Ενώ το ΕΣΡ διαβεβαιώνει για την κανονική λειτουργία του Πανόπτη, του μηχανήματος που καταγράφει το πρόγραμμα των τηλεοπτικών σταθμών εθνικής εμβέλειας, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν τηρούνται οι αρχές της ισότιμης προβολής των υποψηφίων και των συνδυασμών. Απλά μας υπενθύμισε ότι το μηχάνημα δεν καλύπτει τους ραδιοτηλεοπτικούς σταθμούς της περιφέρειας, γιατί δεν υπάρχει υποδομή για κάτι τέτοιο.

Όπως όλοι αντιλαμβανόμαστε στην περιφέρεια θα βασιλεύσει το πολιτικό χρήμα και θα πρυτανεύσει η ανισότητα στην προβολή.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. lypon avatar
    lypon 22/09/2010 14:22:35

    Μικρή σημειολογική απορία:

    Ο Αντιπρόεδρος, με το "όλοι", εννοούσε το σύνολο των κομμάτων ή, όπως το εξέλαβαν τα περισσότερα ΜΜΕ, το σύνολο του Ελληνικού Λαού;

    Γιατί η διαφορά [b]ΔΕΝ[/b] είναι αμελητέα...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ lypon 22/09/2010 14:34:47

      Όλα τα κόμματα, όλοι οι βουλευτές, το όλον ΠΑΣΟΚ, το μεζονάτο υπόλοιπο Αττικής, όπως θέλει ο καθείς το αντιλαμβάνεται. Τη δουλειά της την έκανε η δήλωση

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/09/2010 14:28:18

    Mικρέ Οδυσσέα,

    Ο κ.Αντιπρόεδρος δεν διόρισε σχετικά πρόσφατα την θυγατέρα του στο δημόσιο ή κάνω λάθος;
    Αρα το ...φαγητό συνεχίζεται...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 22/09/2010 14:37:56

      "Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί ...πάρτης"

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 14:41:12

    Για τον αλέκτωρα δεν ξέρω αλλά ΄Άργος ο Πανόπτης κατά την ελληνική μυθολογία ήταν ένας τερατόμορφος γίγαντας απόγονος του ιδρυτή του Άργους. Στο σώμα του ήταν διάσπαρτα εκατό μάτια. Έτσι μπορούσε να βλέπει πάντοτε προς όλες τις κατευθύνσεις όλο το εικοσιτετράωρο. Τον είχε προσλάβει η Ήρα για να φυλάει την ερωμένη του μπερμάντη Δία, την Ιώ, την οποία ο Ξένιος Ζεύς την είχε μεταμορφώσει σε αγελάδα για να μην ακούει τη γκρίνια της γυναίκας του.
    Ο Άργος Πανόπτης σκότωσε τη μυθική Έχιδνα αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό στον Δία οποίος ανέθεσε στον Ερμή να τον σκοτώσει. Ο φτερωτός θεός των ΕΛΤΑ μεταμορφώθηκε σε βοσκό και εξασκώντας την αυλητική του τέχνη, αφού αποκοίμησε τον γίγαντα Πανόπτη, τον σκότωσε μέσα στη σπηλιά του.
    Προφανώς αυτή είναι και η αιτία που δε λειτουργεί στην περιφέρεια.

    Κατά τον Λιακόπουλο ο Πανόπτης δεν ήταν τίποτε άλλο από ένα δορυφορικό σύστημα των πρωτοελλήνων όπου μπορούσαν να κατασκοπεύουν τα πάντα. Τα εκατό μάτια ήταν πανοραμικές φωτογραφικές μηχανές υψηλότατης ανάλυσης και ταχύτητας των οποίων η τεχνολογία παραμένει άγνωστη μέχρι σήμερα.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 14:51:19

      Γιάννη μήπως ψέκασαν τα Οινόφυτα αυτή την εβδομάδα?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 14:53:09

      Γιάννη,
      Ο Μικρός Οδυσσέας μας υποσχεθεί,πριν το Καλοκαίρι ότι,τάχα,κατά την διάρκεια των διακοπών του θα διάβαζε ένα βιβλίο που του είχα προτείνει για τον Δια.
      Από τότε σιγή ασυρμάτου.
      Μήπως τελικά το βιβλίο το΄διάβασες εσύ αντ' αυτού;

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 22/09/2010 14:56:09

        Ναι, ναι του είχα κάνει απευθείας ανάθεση...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 22/09/2010 15:02:47

        Ναι, μου έκανε απευθείας ανάθεση επί του σκάφους Γουαδαλαχάρα. Υπάρχει και μαρτυρία γνωστού υψηλόβαθμου ευτραφούς πολιτικού! Μα το Δία.

        ΥΓ. Κε Ροδινέ, υπάρχει συλλεκτικό το πρώτο τεύχος του Μπλέκ σε αρχείο powerpoint. Αν ενδιαφέρεστε για το αρχείο σας, πολύ ευχαρίστως να σας το μεταβιβάσω!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 22/09/2010 15:07:30

        Γιάννη,

        Εχει και σκάφος ο Μικρός Οδυσσέας;
        Μένω άναυδος!
        Προφανώς και με ενδιαφέρει.
        Ζήτησε το mail μου.
        Θα το αναμένω!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 22/09/2010 15:15:38

        Τι σκάφος. Μια βαρκούλα έχει. Αλλά δε βαριέσαι. Τώρα όμως που ασχολείται με το πολιτικό ρεπορτάζ ανοίγονται νέοι ορίζοντες!

        Επειδή το αρχείο είναι μεγάλο, το mail δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος. Θα βρούμε άλλη λύση. Θα βοηθήσει και ο Καμβύσης.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 22/09/2010 15:19:36

        Ζϊπαρε το και στείλτο. Ποιο σκάφος. Μια σκάφη έχω κληρονομιά..

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 14:53:37

      Ο Πανόπτης των ....υστεροελλήνων δεν βλέπει τα περιφερειακά, μόνο τα πανελλαδικά κανάλια. Πεδίο δόξης λαμπρόν

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 22/09/2010 14:56:14

    «Don’t say anything, and don’t think.

    And don’t move, unless you feel it.»
    http://bit.ly/13bcaB

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ η Dimi 22/09/2010 15:22:12

      Εκπληκτική σκηνή, μέτρια ταινία...
      Thanks Dimi μας για την ανάσα

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 15:42:33

        Μιά μικρή ανάσα ενάντια στη κατάθλιψη που θέλουν να μάς τυλίξουν, Οδυσσέα. To νόημα της ατάκας επίκαιρο και διττό.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 15:46:18

        Διττόν οπωσδήποτε

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ η Dimi 22/09/2010 15:29:49

      Νομίζω ότι είναι υπέροχο, ιδιαίτερα αν ξέρεις

      h**p://www.youtube.com/watch?v=dBHhSVJ_S6A

      • Minnie avatar
        Minnie @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 15:41:25

        Πραγματι!
        Γνωριζετε ομως οτι το παραδοσιακο ταγκο ηταν χορος ανδρων?
        Εγω το πληροφορηθηκα μολις χθες.
        Δειτε το, αξιζει.

        h**p://www.filestube.com/c1St3ifxEkQ/Tango-bailado-a-la-vieja-usanza.html

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 15:49:27

        Δεν το ήξερα όχι. Κάπου είχα διαβάσει για τις διαφορές με τη σάμπα, με το άρθρο να εστιάζει στις απότομες κινήσεις του χορού, σε αντίθεση με τη διαρκή, ομάλή κίνηση της σάμπα

      • Minnie avatar
        Minnie @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 15:53:25

        Σ'αυτο το φιλμακι δεν με ενοχλει καθολου που χορευουν δυο ανδρες αλλα μαλλον θα με προβληματιζε καπως αν χορευαν σαμπα...

        :]

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 15:57:35

        Μιννι μας να προβληματισθούμε για τους Βραζιλιάνους ποδοσφαιριστές που πανηγυρίζουν συχνά πυκνά χορεύοντας σάμπα?

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 15:57:53

        Minnie, επειδή πρόκειται γιά τον πιό ερωτικό χορό του κόσμου, με έντονο το άρωμα γυναίκας, προτιμώ το "μη-παραδοσιακό" tango, anytime of the day.

        Cheers!
        η Dimi

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 16:03:52

        Συμφωνώ με τη Dimi μας.
        Όμως στην πρώτη ευκαιρία, δεσμεύομαι να δω το λινκ σου Μίννι.
        Μετά το Μπλεκ βεβαίως-βεβαίως.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 16:04:45

        Ocho adelante!

      • Minnie avatar
        Minnie @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 16:06:24

        @Μικρός Οδυσσέας
        Ουπς... δεν βλεπω ποδοσφαιρο!
        Παντως η σαμπα αναδεικνυει τον θηλυκο αισθησιασμο. Ο ανδρας μαλλον υποστηριζει τον χορο της νταμας του. Η πρωταγωνιστρια ειναι εκεινη.


        @η Dimi
        Συμφωνω κι'εγω.

        cheers right back atcha

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 16:17:16

        Adelante 8/10 naughty
        χα,χα,χα

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 17:43:48

        Κυβερνάνε αλλιώς οι Γυναίκες Θείε, δεν χρειάζονται βουλές.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 17:45:12

        Αφού το ξέρατε ότι κυβερνάτε, τότε τι τον θέλατε το φεμινισμό βρε αλλενάκι;

        Μήπως κι εμείς δεν το ξέραμε ότι κυβερνάτε;

        Το σερσέ λα φαμ τυχαία βγήκε;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 17:46:50

        Con gancho!

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 17:47:25

        χα χα χααα!

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 22/09/2010 17:21:36

      @ Ο Θείος Επειδή πολλοί οι μισογύνιδες που μάς προέκυψαν τελευταία, κι επειδή μάς ονομάτισες, Εμείς, ανήκουμε στη κατηγορία των Γυναικών που Τιμούν τα Φουστάνια τους και Λατρεύουν και Σέβονται το Ανδρικό Φύλο.

      Τα «ευχάριστα νέα» σού τα επιστρέφουμε, γιά να στείλεις «τη χαρά», εκεί που ξέρεις, ανόητε.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ η Dimi 22/09/2010 17:31:38

        Θείε, σε λίγο θα ζητήσουν ψήφο και οι δικές μας εδώ...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ η Dimi 22/09/2010 17:46:23

        Πάντως, δεν το έγραψα ειρωνικά. Σκέφθηκαν μόνον ότι εμείς εδώ έχουμε δρόμο ακόμα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ η Dimi 22/09/2010 17:48:54

        Θείε, ειρωνικά ή μη, τον πήρες τον χαρακτηρισμό σου σε χρόνο ντε τε: "...εκεί που ξέρεις, ανόητε...".
        Που να ψηφίζανε κιόλας.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ η Dimi 22/09/2010 17:51:49

        Συνηθισμένα τα βουνά από χιόνια.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 22/09/2010 17:39:00

      strange, too much tsipouro is no good for you..

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ η Dimi 22/09/2010 17:43:48

        Try it, you`ll like it.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 22/09/2010 17:51:43

        I have. And I Don't.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ η Dimi 22/09/2010 17:54:06

        No wonder you`re always uptight. Loosen up hon.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 22/09/2010 18:03:32

        Respect if you want to be respected.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ η Dimi 22/09/2010 18:05:17

        Look who`s talking.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 22/09/2010 18:09:08

        Exactly!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ η Dimi 22/09/2010 18:11:57

        I rest my case. It`s obvious that you`ve got issues. Plus, you`re clearly not playing with a full deck of cards. Είμαι μέσα;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ η Dimi 22/09/2010 18:20:07

        Peace brothers and sisters!

        h**p://www.youtube.com/watch?v=6GAHFrLAxzM

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ η Dimi 22/09/2010 18:21:52

        Φαίλτωρα, άρχισες τα χίππικα;

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 22/09/2010 18:22:32

        Eίσαι εκτός. Υπενθυμίζω την άλλη, ξέρεις πολύ καλά σε ποιά κυρία αναφέρομαι, την εξαιρετική, την πολύ μορφωμένη κυρία, που δεν άντεξε τις ειρωνείες και σταμάτησε να σχολιάζει. Εδώ, βάζω τελεία και παύλα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ η Dimi 22/09/2010 18:26:32

        Όταν χαρακτηρίζεις ως ανόητους τους συνχολιαστές σου, άνευ λόγου και αιτίας, καλά είναι;
        Σου αφιερώνω το τραγούδι Under My Thumb των R.S. για να χαλαρώσεις.
        P.S: You`re way too slow for me anyway. No contest. See ya, it`s been a slice.

      • Γλίτσας avatar
        Γλίτσας @ η Dimi 22/09/2010 18:29:16

        Στειντζ, την καθάρισες σαν αυγό.

  5. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 22/09/2010 15:17:05

    Υπάρχει ανάμειξη Πεταλωτή στην υπόθεση Βατοπέδι? Πολλά ακούγονται..

  6. Minnie avatar
    Minnie 22/09/2010 16:22:40

    Παλι εξαφανιστηκαν τα Τελευταια Σχολια. Τι συμβαινει?

  7. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 22/09/2010 16:26:41

    Minnie, Dimi, αλλενάκι και λοιπές, ευχάριστα νέα για σας (ίσως και για μάς τους άρρενες, θα δείξει):
    Οι γυναίκες πήραν την εξουσία στην Ελβετία:
    h**p://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,718935,00.html

  8. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 22/09/2010 19:17:23

    @Dimi "λατρεύουν και σέβονται το αντρικό φύλο" : ότι και να γράψω θα είναι λίγο, υποκλίνομαι.
    @Λοιπούς άρρενες: Ρε σεις ΚΨΜ θα το κάνουμε και θα τσακωνόμαστε για τα οφσάιντ, τα πέναλτι και το Ριχάρδο το Λεοντόκαρδο; Αφηστε τις κυρίες να σχολιάζουν ελεύθερα και να έχουν και τον τελευταίο λόγο...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 19:25:08

      Ερώτηση για αγοράκια.Μπλεκ διάβασες?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 19:29:30

        Θα το τυπώσω να το απολαύσω το βράδυ αργά. Αν και η νοσταλγία των παιδικών χρόνων δεν είναι καλό πράγμα...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 19:34:56

        Εντάξει, μην το πάρουμε και κατάκαρδα. Ξεθωριασμένες αναμνήσεις όπως και οι σελίδες του περιοδικού.
        Ο καθηγητής Μυστήριος ενημερώθηκε?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 19:36:11

        Που να προλαβαίνατε και τον Τζιμ Άνταμς.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 19:45:16

        Κάτσε ρε Παράξενε...εγώ είμαι τζόβενο μπροστά σας και τον Τζιμ Άνταμς πρέπει να τον έχω κάπου φυλαγμένο.

        Τσιπιρίπο, Πεπίτο...

        Μέχρι και το Τρουένο θυμήθηκα...

        Γμτ

        Ben Lipper anyone???

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 19:46:17

        Δημήτρης Αδαμόπουλος παρακαλώ. Το θρυλικό ελληνόπουλο!
        Κόντρα στο μεγάλο του αντίπαλο Ομάρ Ατατούρκ!

      • tiramola avatar
        tiramola @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 19:47:26

        Εγώ ήμουν φαν του Ζαγκόρ.
        Τζιμ Άνταμς φανατικά και όλη η παρέα, Πεπίτο, Ντιάνα και Τσιπιριπο.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 19:48:02

        Τσίλι
        Πως λέγανε το φανατικό οαπδό της Μέλτσεστερ που καθότανε πίσω απ' το τέρμα του γιατρού?

      • tiramola avatar
        tiramola @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 19:49:11

        Κοκομπίλ με τα περιφερόμενα σαλάμια στους δρόμους διάβαζε κανένας?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 19:49:47

        Λάθος! Όχι της Μέλτσεστερ αλλά της Μάνκαστορ Σίτυ

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:02:57

        @Γιάννης Φαίλτωρ

        Δεν θυμάμαι.
        Θυμάμαι τις θεικές ατάκες-συννεφάκια πάνω από το κεφάλι του γιατρού που υπολόγιζε τον άνεμο στο κόρνερ και έκανε κάτι βολέ τρελά που ήταν πάρε-βάλε και κάτι γκολ από την σέντρα!!!

        Α και νομίζω μια φορά μπλόκαρε μια μπάλα που πήγαινε να σπάσει μια τζαμαρία...ή κάτι τέτοιο...

        Θεός!!!

        Ο άλλος ο μπαλαδόρος με το ένα πόδι κοντύτερο ποιος ήταν ρε γμτ;;;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:18:13

        Πρέπει να είστε πιό παλιοί εσείς.Τους μόνους που θυμάμαι από ποδοσφαιρικό κόμικς ήταν ο Τζορτζ της Μάντσεστερ γιουνάιτεντ και ο Τζίμυ της Μάντσεστερ σίτυ.
        Μιλάμε για τουλάχιστον 40 χρόνια πριν...

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:12:22

    Η Μάνκαστορ είχε και ένα γατόνι σέντερ φορ με μούσια που πάντα τάχωνε στο 90!

    Ο άλλος ήταν ο Λέσλι Τόμσον. Κουτσα Κουτσα προς τη Δόξα! (όχι Δράμας)

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:29:58

      Got it...Jimmy Worth!!!

      O Λέσλυ ο κουτσός να πούμε σε έκανε να θες να προνίσεις το πόδι σου με τις τσακαλιές που έκανε.
      Ούτε ο Μέσι τέτοια ντρίπλα...

  10. julia avatar
    julia 22/09/2010 20:17:19

    Προφανώς και "Μικρός Ηρωας" ηταν της εποχής σας :)

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ julia 22/09/2010 20:19:15

      Όχι, όχι. Ο Μικρός Ήρως είναι προϊστορικό κόμικ της εποχής Ροδινών, Αττρακτόρων κλπ.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:22:31

        Ποια κόμικς και αηδίες. Ο Ροδινός έχει δουλέψει 8 μήνες ως αγελαδάρης σε ράντσο της Μοντάνα, τον χειμώνα του `78 (1878).
        Εγώ τότε ήμουν χρυσοθήρας στο Κλόνταϊκ. Σαν χθες τα θυμάμαι.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:33:28

        Ναι, και μετά δούλεψε στο σιδηρόδρομο Great Northern ανοίγοντας το πέρασμα Marias Pass στο Glacier National Park. The rest is history

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:35:28

        Ο Μικρός Ήρως σήμερα θα θεωρούνταν τρομοκρατικό ανάγνωσμα και πιθανότατα θα γινόταν αντικείμενο εξεφτελισμού από τα media.

        Βut what a movie would it make...no???

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:39:26

        Τέτοια διάβαζε και ο φαρμακοχέρης και δες που κατέληξε. Ενώ αν διάβαζε Μανίνα, θάταν υποψήφιος στο ΛΑΟΣ και σίγουρα φίρμα πανελίστας.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:44:41

        Ελιναι αλήθεια ότι Ο Ρόυ Ρέης είναι εμπνευσμένος από το Βάσια?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:49:11

        Δεν τον ξέρω τον κύριο. Εγώ μελετούσα τότε. Και έγραφα τη στήλη του έρωτα στο νεανικό περιοδικό ΚΑΤΕΡΙΝΑ.

  11. julia avatar
    julia 22/09/2010 20:32:42

    Φίλοι του Σπίθα ??

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ julia 22/09/2010 20:52:23

      @Julia, μην μας βάζεις όλους στο ίδιο ηλικιακό τσουβάλι. Το μικρός είναι ηλικιακό από τον Πατριάρχη του πολιτικού. Η ερώτηση που θα τους κάνεις θα αφορά το Μουντιάλ του 1974. Αν θυμούνται πολλά είναι σαράντα φεύγα, αν θυμούνται και το 1966 στην Αγγλία είναι εξηνταέλα

  12. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 20:53:33

    Μήπως έγραφες και τον Κόσμο της Πάτυ?

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/09/2010 20:58:26

    Εδώ θυμόμαστε τον Χαλιαμπάλια, δεν θα θυμηθούμε τον Heredia και τον Balbuena;

  14. julia avatar
    julia 22/09/2010 21:00:30

    @ Μικρός Οδυσσέας

    Η Διαφορά ηλικίας σου απο τους γνωστούς σχολιαστές και φίλους του Σπίθα φαίνεται.

    1974 Αργεντινή- Δυτική Γερμανία ?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ julia 22/09/2010 21:01:55

      Εφλω θυμάμαι την τεσσάρα από την Ολλανδία του Κρόϊφ.

  15. julia avatar
    julia 22/09/2010 21:01:29

    Γερμανία- Ολλανδία λαθος*

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/09/2010 21:03:05

    Σε τάπωσα Οδυσσεύ;

  17. tsilivithras avatar
    tsilivithras 22/09/2010 21:10:35

    Και που σαι...πιάσε και μια ποικιλία πετεφουράκια...!!!

    Μην πάει ξεροσφύρι το τήλιο...

  18. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 21:16:35

    Στο σχολείο τα μόνα άριστα που παίρνανε ήταν τα Άριστα Ματσάγγου! Ο Αττράκτορας μαζί με το Ροδινό ήτανε και στην υποδοχή του Ντεγκρέτσια το 60 όταν γύρισε Ολυμπιονίκης από τη Ρώμη.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 21:29:37

      Γιάννη μην ανοίγεις θέματα και βρες μας την Περιπέτεια στα πρώτα τεύχη με Λοχαγό Μαρκ και Όμπραξ εναλλάξ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 21:40:55

        Ελήφθη, εξετελέσθη!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 21:56:39

        Δεν παίζεσαι Γιάννο, σε ευχαριστώ

  19. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 22/09/2010 21:22:54

    Κάτσε να εμφανιστεί ο Ροδινός με την ουρουγουάη του 1950 και θα δεις

  20. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 22/09/2010 21:26:05

    @Julia μην τους τα λες κατάμουτρα ότι φαίνεται η διαφορά, θα με φάνε με την γκρίνια τους . Αλλά ειλικρινά δεν έχω καταλάβει πως φαίνεται

  21. julia avatar
    julia 22/09/2010 21:36:37

    Η Μεγάλη του τσίπουρου Σχολή γράφει για τον Ηράκλειτο, Κλαουζεβιτς, Τσολάκογλου σαν να ηταν χτες...ενω εσυ για τον Μικρό Λιονέλ ...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ julia 22/09/2010 21:47:00

      χαχαχα. κι εγώ που νόμιζα ο αφελής ότι με λεκτικά σχήματα τύπου "εις τρόπον ώστε" θα καμουφλαριζόμουνα.
      Μεταξύ μας, μην μας ακούσουν, η άλλη καίρια ερώτηση είναι αν έχουν φορέσει ποδιά στο σχολείο. Αν σου που και πηλίκιο έχουμε πρόβλημα...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 22:26:40

        Δεν φορούσαμε ποδιές στο κρυφό σχολειό ρε αστοιχείωτε.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 22:37:18

        Strange.
        θαυμάζω τη μεγαλοθυμία σου old buddy, που επιτρέπεις τα μειράκια να ξεσαλώνουν!

        There is a feeling I get,
        When I move to the west....

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 22:38:31

        Συγνώμη...κι εγώ φόρεσα ποδιά στο δημοτικό.
        Αυτό δεν με κάνει αυτόματα συμμαθητή του Νικηταρά...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 22:42:47

        Strange,

        Who is this guy Tsilivithras?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 22:43:35

        Το ρε το είχατε πάντως,δεν το λέγατε ωρέ.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 22:51:46

        ...and my spirit is crying for leaving...


        And it's whispered that soon
        If we all call the tune
        Then the piper will lead us to reason

        And a new day will dawn
        For those who stand long
        And the forests will
        Echo with laughter

        ....

        Indeed a time for standing up and calling the tune...!!!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 22:58:25

        Και Λεδ Ζέππελιν Τσίλι? Εις την ανεμόσκαλαν δια τον Παράδεισον?

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 23:02:29

        @Γιάννης Φαίλτωρ

        Why not??

        You see...in the days of my youth, i was told what it means to be a man...

        ...and a certain mr Jimmy told me all about pentatonic minors

        ...and other hmmmm...cool "stuff"

  22. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 22/09/2010 22:45:34

    Και την αγγλικήν φαρσί οι κρυφοσχολιώτες

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 22/09/2010 22:49:09

      Ποιά αγγλική; Ποιό κρυφό σχολειό;
      Εδώ ο Strange ήταν μαθητής του Πυθαγόρα!

      (προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν αναφέρομαι στον στιχουργό του .."Υπάρχω"

  23. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 22/09/2010 22:53:22

    Tsilivithras,

    Very well done!
    Welome to the club!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 22/09/2010 22:54:14

      ...Welcome to the club!

  24. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 22:54:46

    Οδυσσεύ υπάρχει και Μικρός Αρχηγός Δημήτρης Αδαμόπουλος τεύχος 1 "Το Λάσσο του Νόμου" και τεύχος 2 "Θύελλα στο Τέξας".
    Δια τους μαθητάς του Κοσμά του Αιτωλού.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/09/2010 22:59:20

      Αν θυμάμαι καλά ο Μικρός Αρχηγός (κι ένα άλλο ακόμα) ήταν ένα spin off του Μικρού Σερίφη...i think.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ tsilivithras 22/09/2010 23:08:26

        Ο Μικρός Καουμπόυ. Yes!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ tsilivithras 22/09/2010 23:54:02

        Είχα γράψει και εγώ δυο ιστορίες που δημοσιεύτηκαν στον μικρό σερίφη το 1968. Μάλιστα εγώ ήμουν που εισήγαγα στο στόριλαϊν τον μπαμπά του Τζίμ, τον Τζορτζ Άνταμς (από τη Σπάρτη) που παλιά ήταν κι αυτός σερίφης του Τέξας.
        Ήμουν συνταξιούχος τότε και είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο. Που όμως τώρα... μια με τα αλεξίπτωτα, μια με το καράτε, δεν προλαβαίνω.

  25. julia avatar
    julia 22/09/2010 23:15:02

    Μικρός καουμπόυ το τρίτο

  26. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/09/2010 23:23:11

    Παίδες, κάνω vouch για τον τσιλιβίθρα. Είναι σαλονικιός, καπνιστής, και παλιός ροκάς. Ο Θράξ ανακάλυψε πως είναι γεννημένος το `39, άρα πρόλαβε λίγο Μπαγιαντέρα, και Bo Didley. Αν ήταν και Ηρακλειδεύς θάταν ότι πρέπει, αλλά...
    Pάντως τό`παιξε δύσκολος, και έχασε τη παρά θιν αλός μάζωξη. Maybe next time, hey chili baby; Εσεος φίλτατοι νοτιοελλαδίτες πότε με το καλό θα ανεβείτε; Κερνάμε.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 22/09/2010 23:27:27

      Θα αναλάβει ο υπεύθυνος Θεαμάτων άνευ Άρτων Μικρός Οδυσσέας, γνωστός για τις οργανωτικές του ικανότητες.

  27. danaos avatar
    danaos 22/09/2010 23:44:19

    Κάπου έχω κάποιους τόμους!

  28. Minnie avatar
    Minnie 23/09/2010 13:44:29

    ****
    η Dimi says: