#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
02/05/2008 11:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο αγώνας κατά της διαπλοκής τώρα δικαιώνεται


Προσπαθώντας προφανώς, να πείσει τους εν συγχύσει ευρισκόμενους δεξιούς αναγνώστες της , η «Καθημερινή» έγραφε προχθές ότι το «δίλημμα» είναι «αν η χώρα θα διαθέτει στον στρατηγικό τομέα των τηλεπικοινωνιών μια ισχυρή επιχείρηση, που λειτουργικά θα διευθύνεται από μια πεπειραμένη και διεθνούς κύρους τηλεπικοινωνιακή εταιρεία της Ευρώπης …ή αν αντίθετα ο ΟΤΕ θα παραμείνει έρμαιο στα χέρια των προμηθευτών που τον χρέωναν με παλαιά τεχνολογία και ληστρικές τιμές, θα συνεχίσει να κυβερνάται από τους συνδικαλιστές και θα υπακούει στα κελεύσματα του εκάστοτε κυβερνώντος κόμματος». Και κατέληγε: «Το δίλημμα είναι ξεκάθαρο και η απάντηση της κυβέρνησης πρέπει επίσης να είναι σαφής και να θέτει οριστικά τέρμα στα κυκλώματα της διαπλοκής».



Δηλαδή αν κατάλαβα καλά η «διεθνούς κύρους τηλεπικοινωνιακή εταιρεία της Ευρώπης» δεν δίνει μίζες; Είναι αγία; Η Siemens για της οποίας τα «μαύρα ταμεία» γράφει η «Κ» σε διπλανές στήλες δεν είναι συμπατριώτισσα της Deutsche Telecom;  Αν είναι έτσι, τότε γιατί δεν της εκχωρούμε και τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα για να ξεμπερδεύουμε μια και καλή από την διαπλοκή; Α, ρε Σωκράτη τι γίνεται στο ….όνομά σου. Όταν τα deal τα κάνουν υπουργοί του ΠΑΣΟΚ αυτό καλείται «διαπλοκή». Όταν όμως τα κάνουν οι αλογοσκουφίτσες τις ΝΔ, με κάτι αυτοδημιούργητους χρηματιστές, αποκαλείται «αγώνας κατά της διαπλοκής». Στο τέλος θα μας κάνουν να συμπαθήσουμε ακόμα και τον κ. Σουφλιά, τον μοναδικό όπως φαίνεται υπουργό της ΝΔ που διαμαρτύρεται για την εκχώρηση του ΟΤΕ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. giorgos avatar
    giorgos 02/05/2008 11:58:33

    Η κυβέρνηση σύμφωνα με πληροφορίες πήρε κατιτίς παραπάνω από 26 ευρώ ανά μετοχή για να εκχωρήσει ποσοστό Δημοσίου. Μάλλον θα είναι οι γερμανικές αποζημιώσεις που μας χρωστούν από την Κατοχή!

  2. Theodore avatar
    Theodore 02/05/2008 12:15:39

    H μιζα, ειναι ενδημικο "προιον".Period.
    Αν ειχατε ασχοληθει με δουλειες με το δημοσιο, θα ξερατε, οτι ειναι τετοιο το θρασος των κρατικων λειτουργων, που ζητανε ασυστολα μιζες, ακομα και για μικρες δουλειες.Πριν προλαβουν οι αλλοι να τους τις ταξουν.
    Ξερω απο εταιρια, που ασχολειται με ιατρικα και κινειται στα νοσοκομεια,(και απο υπαλληλο, που ειναι εντελως δικο μου ατομο), οτι οι γιατροι, ζητανε απιθανα πραγματα στα ισα.Απο συνεδρια και "συνεδρια", εως κουζινες,(ολοκληρο τον εξοπλισμο εννοω), στερεοφωνικα, τηλεορασεις και ο,τι αλλο φανταστει κανεις.
    Οι υπαλληλοι των εταιριων, ξερουν οτι αν δεν τα δωσουν, δεν προκειται να μπουν μεσα στην αγορα.
    Φανταστειτε τι γινεται στις μεγαλες δουλειες. Χοας.
    Θυμαμαι επι Πασοκ μια πασοκα, τελευταιας υποσταθμης, ζητουσε μιζα απο καποιον ταλαιπωρο, που ηθελε να κανει καποια δουλεια και χρειαζοταν να παρει αδεια.
    Φωναζε λοιπον αυτη, γιατι να μη δωσει; Τοσα λεφτα θα βγαλει.

    Δυστυχως,εχει παγιωθει αυτη η κατασταση και δεν ξερω αν και πως θα γινει καποια αλλαγη και θεραπεια.

  3. ανώνυμος avatar
    ανώνυμος 02/05/2008 12:29:59

    Το IQ σας να πάει για το Γκίνες:

    Φοβερός συνειρμός! Επειδή η Siemens ειναι Γερμανική και έδινε μίζες άρα στο ίδιο καζάνι θα πρέπει να βράζει και η Deutsche Telekom. Αφού κι αυτή ειναι Γερμανική άρα θα δίνει κι αυτή μίζες.

    Σαϊνια!

  4. Nick avatar
    Nick 02/05/2008 13:20:15

    Και στο εξωτερικό υπάρχουν μίζες. Μόνο που έξω αν σε πιάσουν, τελείωσες.

    Όπως επίσης στο εξωτερικό το Δημόσιο δεν είναι τόσο διεφθαρμένο όσο εδώ.

  5. νικος avatar
    νικος 02/05/2008 15:05:52

    και οι νταβλαντοροι θα πεθανουν σοβαρα ?

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 02/05/2008 16:09:07

    Μου φέρανε ISDN από τον ΟΤΕ και μου έφεραν και το αντίστοιχο κουτάκι. Αυτό που μου έφεραν είναι Siemens. Τα παλιά ήταν ιντρακομ. Τα παλιά της ίντρακομ ήταν κλάσεις ανώτερα από το καινούριο που μου έφεραν εμένα. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ που μίλησα θεωρούν τα καινούρια άχρηστα. Τι θέλω να πω. τα πράγματα παρόλες τις μίζες δεν ήταν τόσο μαύρα παλιά. Απλά φωνάζανε κάποιοι που δεν έτρωγαν ή για να φάνε λιγότερα αυτοί που έτρωγαν.

  7. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 02/05/2008 17:31:00

    ειναι απλα ζησαμε τους γκεσταπιτες ηρθε η ωρα για το πλιατσικο του Βουρλουμακο -"δουλεψε"-θα παρει το κολοπαιδο

  8. Theodore avatar
    Theodore 02/05/2008 19:08:01

    Τελικα, νομιζω οτι το θεμα ειναι much ado, about nothing.
    Και να τι θελω να πω.
    Ο ΟΤΕ, εχει παψει προ πολλου να ειναι μονοπωλιο. Υπαρχουν ενα σωρο εταιριες, η "εταιριες" γυρω του, που προσφερουν καποιες υπηρεσιες, η "υπηρεσιες".
    Αρα προς τι το μισος; Μια εταιρια ειναι, που αν δεν παει καλα, θα εχει προβλημα.Αν οι καραγκιοζηδες της πολιτικης, που κυβερνανε, απο δω κι απο κει, εξακολουουν να τον βλεπουν σ μια περιπτωση να βολεψουν τα καμαρια τους, και να βγαλουν λεφτα απο μιζες, γιατι να ενδιαφερθω εγω, τι θα παθει;
    Ας παει στο διαολο. Ετσι κι αλλοιως, τα συστηματα του Στρατου, ειναι και ασυρματα και στο φιναλε, σε μια κρισιμη κατασταση, πιστευω αυτοι οι αλητες, να εχουν προβλεψει να γυριζει η εταιρια σε κρατικη διοικηση.
    Γιατι να στενοχωρηθουμε λοιπον; Ετσι κι αλλοιως, αλλοι πηραν τα 100 χιλιαρικα εφ απαξ και τα 2 χιλιαρικα συνταξη το μηνα. Δεν τα πηρα εγω.

  9. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 02/05/2008 19:32:52

    Theodore-παντως ο ΟΤΕ ειναι Οργανισμος Τηλ. Ελλάδος και οχι Γερμανιας απο την ονομασια μονο???

  10. lotuseater2310 avatar
    lotuseater2310 03/05/2008 00:35:04

    Έκατσε κανείς να αναρωτηθεί αν ο ΟΤΕ είναι κερδοφόρος παρά τα μύρια όσα προβλήματα λειτουργίας αντιμετωπίζει ? Ή το πόσο κερδοφόρος μπορεί να γίνει με κάποιες πολύ απλές κινήσεις?
    Ο ΟΤΕ έστω και την ύστατη στιγμή δεν πρέπει να ξεπουληθεί.

  11. Bruce Wayne avatar
    Bruce Wayne 03/05/2008 04:25:49

    Αν ψάξετε λίγο, θα δείτε ότι η Deutsche Telekom έχει στρατηγική συνεργασία προμηθειών με την Siemens. Η οποία θα ζήσει νέες ημέρες δόξας στον ΟΤΕ, και μάλιστα πιθανότατα θα κλείσει και την ελληνική θυγατρική της στην Θεσσαλονίκη και θα κάνει απευθείας τις προμήθειες από Γερμανία. Ποιοι κερδίζουν από όλα αυτά; Οι Γερμανοί, που είναι... φίλοι μας -θυμηθείτε και τον Αρτέμη Μάτσα.
    Υ.Γ. Μήπως με τα στοιχεία της δικογραφίας για την Siemens εκβιάζεται το διεφθαρμένο πολιτικό μας σύστημα (γαλάζιο και πράσινο) για να διευκολυνθεί το ξεπούλημα του ΟΤΕ; Μήπως;

  12. συνταξιούχος avatar
    συνταξιούχος 03/05/2008 10:19:35

    εδω η COSMOTE με αυτοματοποιημενω τροπο εκβιαζει καθημερηνα τους καταναλωτες με s-ms αλλα ο Βουρλουμης ειναι ανευ ευθηνεις???Τι κανει η Ε.Ε.Τ.Τ.???ΜΟΥΚΟΥ