13/04/2009 21:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο ίδιος πάντα χαβάς

Δεν αποτελεί πλέον, είδηση, αλλά εκεί αυτοί, εδώ κι εμείς: Νέα προκλητική ενέργεια στο Αιγαίο από την Τουρκία, με την πτήση τεσσάρων μαχητικών μόλις 400 μέτρα πάνω από το Αγαθονήσι, την ώρα που ο Κ. Καραμανλής επισκεπτόταν το ναύσταθμο της Σαλαμίνας για να συγχαρεί τους ναύτες της φρεγάτας «Ψαρά» που επέστρεψε από αποστολή κατά της πειρατείας στη Σομαλία. Τέσσερα τουρκικά μαχητικά πέταξαν μόλις 400 μέτρα πάνω από το Φαρμακονήσι και το Αγαθονήσι, γύρω στις 11πμ. Το ίδιο και το απόγευμα.

Ακολούθησαν αερομαχίες με ελληνικά μαχητικά, τα οποία αναχαίτισαν τα τουρκικά Phantom στο κεντρικό Αιγαίο. Ανάλογη πρόκληση είχε σημειωθεί και κατά την επίσκεψη του Προέδρου της Δημοκρατίας Κάρολου Παπούλια στο Αγαθονήσι στις αρχές Ιανουαρίου. Ο πρωθυπουργός συνεχάρη το πλήρωμα της φρεγάτας που κατέπλευσε χθες στο ναύσταθμο Σαλαμίνας μετά την ολοκλήρωση της συμμετοχής της στην επιχείρηση Αταλάντα της Ε.Ε. κατά των πειρατών στα ανοιχτά της Σομαλίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Πυροπαθής avatar
    Πυροπαθής 13/04/2009 23:35:12

    Ο κουμπάρος του ο Ερντογάν είπε να τον χαιρετήσει από κοντά . ΄Αλλά που να το καταλάβουμε εμείς οι κουτοί που δεν ξέρουμε απο περήφανη εξωτερική πολιτική.

  2. Νἰκος avatar
    Νἰκος 13/04/2009 23:39:11

    Οσο δεν καταρριπτονται αλλο τοσο θα ξεσαλιαζονται οι Τουρκαλαδες. Δεν λεω, τα καροτα περισσευουν στην -ο Θεος να την κανει- εξωτερικη πολιτικη μας, αλλα αν υπηρχε και κανενα μαστιγιο καλα θα ηταν. Αν τα μεμετια εχαναν μερικα αεροπλανακια, τοτε θα βλεπατε αν ξαναμυτουσαν.
    Να δουμε τι θα κανουν οι "ψυχραιμοι" ραγιαδες (αντε, παλι με χρονια με καιρους παλι...δικα τους θα'νε)οταν τελειωσουν τα καροτα οπως αυτο το αστειο με την "εξημερωση του θησριου" δια της μεταφυσικης μεθοδου, που πρεπει να παρει βραβειο "ευρεσιτεχνιας" στον ενδοτισμο.

  3. thanos avatar
    thanos 14/04/2009 00:52:29

    ριξτε ενα ρε παιδια.τι στο καλο, τζαμπα τοσα δις χαμενα

  4. blue nile avatar
    blue nile 14/04/2009 04:27:20

    ...εδώ και χρόνια έχουμε επιλέξει να εξευμενίζουμε διαρκώς το τουρκικό θηρίο...μια τρύπα στο νερό έχουμε κάνει...και θα τη μεγαλώνουμε και άλλο...εκλιπαρώντας για μια ανύπαρχτη ειρήνη θα έχουμε αργά ή γρήγορα έναν υπαρκτό πόλεμο εκεί και οπότε οι Τούρκοι θα αποφασίσουν ότι η συγκυρία είναι ευνοικότερη για να μας τον κυρήξουν...ούτε η Κύπρος και ούτε και τα Ίμια συνέτισαν την ριψάσπιδη πολιτική μας ηγεσία που με τον ενδοτισμό της αποθρασύνει την τουρκική επιθετικότητα συρόμενη στον κατήφορο της καρπαζοεισπρακτικής...καλά δεν έχουν διδαχτεί όλοι αυτοί ότι μόνο όταν σε υπολογίζει ο αντίπαλος σου μπορεί να κερδίσεις την ειρήνη σου , και θα σε υπολογίζει μόνο όταν είσαι πάντα ετοιμος για πόλεμο και το δείχνεις κιόλας ...πολεμοχαρής ικέτης γίνομαι παρόλο που φοβάμαι σκέφτομαι : την δε ανδρεία αυτήν ευατής μετά του πιστού της επιστήμης θαρραλεωτέραν έσεσθαι...την ειρήνη μου θέλω να έχω με την ελευθερία μου σώα και αβλαβή...άλλο τρόπο δεν ξέρω...αποτροπή...

  5. Θύμα avatar
    Θύμα 14/04/2009 05:23:05

    @ 1 Anonymous
    Μακεδονικός χαλβάς, ο καλύτερος με διαφορά.

  6. Kostas avatar
    Kostas 14/04/2009 08:35:28

    Αν καταλαβα καλά θέλεις να μας πείσεις ότι το μόνο τρωτό σημείο της Νέας Δημοκρατίας ήταν ο Ρουσόπουλος. Είναι κι αυτό μιά άποψη.

  7. Aurora avatar
    Aurora 14/04/2009 08:54:48

    Η ασυναισθησια στο ακροκορυφο με μεγαλειο οργιαζει
    μεσα στη λερα βουτηγμενοι
    δε τους νοιαζει
    ολοι τους απαρνηθηκαν τις πλατες
    τους γυρισαν,
    μα αυτοι μες τον τρελο χαβα αρκεστηκαν
    τα μπουτια να μετρησαν.

  8. Θύμα avatar
    Θύμα 14/04/2009 09:11:14

    Έχω μιά απορία άν ήταν πρωθυπουργός οποιοσδήποτε άλλος (Σημίτης, Ντόρα, Γιωργάκης) και έκανε πάλι τα ίδια ο Ρουσσόπουλος υπο την επίβλεψη εννοείται του πρωθυπουργού όπως τώρα τί θα έλεγαν? Οτι όλα τα κάνει αυτός ο παλιάνθρωπος ο Ρουσσόπουλος ενώ ο πρωθυπουργός μας είναι αγαθό, τίμιος, τον σαμποτάρουν, τα κάνουν πίσω απο την πλάτη του χωρίς να ξέρει τίποτα? Αρκετά δέν τράβηξε αυτό το παραμύθι?

  9. Aurora avatar
    Aurora 14/04/2009 11:53:54

    9. Kai φυσικα δεν ειναι αμετοχος, οταν βλεπεις να σφυριζει αδιαφορα στο απεραντο, να εθελοτυφλει με συμπτωματα οξειας κωφωσης, οταν ακομη οι κολλητοι του απολογουνται μπρος τα δικαστικα εδρανα για σκανδαλα ποινικου δικαιου.
    Αυτος θα πρεπει να ειναι, οπως ολα δειχνουν και υπονοου,ν η κεφαλη της Λερναιας Υδρας με το σεμνο και ταπειν0 για τα ματια του λαγου παραστημα.
    Δε βλεπετε πως η Ελλαδα εξ αιτιας ολων αυτων των ανηθικων, ποινικων πολυαριθμων πολιτικων σκανδαλων εχει τεθει απο τη διεθνη κοινοτητα στο περιθωριο με κινδυνο εκτροπης της απο τα ως τωρα κεκτημενα;
    Σε ποιο λογοα αραγε να οφειλετε η σταστιμοτητα της εξωτερικης πολιτικης;
    Δε βλεπετε την υπουργο Υπεξ να πλητει απο ανεργια;