#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2013 16:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο έρωτας στα χρόνια του …Μέργου



Δύσκολες αυτές οι γιορτές στα χρόνια της κρίσης και του ... κατώτατου Μέργου.

Και καλά αν παίρνεις ένα- δύο ψωρομισθούς (60 χιλιάρικα μεικτά), καλύπτεις σύζυγο και παράνομα «σουξέ» άνετα, αν δεν, τι κάνεις;

Παίρνεις αντί για τα καθιερωμένα άνθη, μπρόκολα και τα μαγειρεύεις γκουρμέ;

Παίρνεις εσώρουχα και ζαρτιέρες, με κίνδυνο να τα χαίρεται άλλος μετά από δύο τέρμινα;

Παίρνεις τα βουνά, αλλά το ξανασκέφτεσαι με τη βενζίνη στο 1,70 €;

Παίρνεις τον Στρατούλη τηλέφωνο, για να πάρεις «γραμμή» για την ορθή επαναστατικά τακτική στον εορτασμό του Αγίου Βαλεντίνου;

Καλείς τον Δένδια για προστασία, αν σκάσεις μύτη χωρίς δώρο;

Την πας σινεμά και τη βγάζεις οικονομικά με ποπ-κορν;

Της εξηγείς ότι ο έρωτας δεν είναι τίποτα άλλο, παρά η διέγερση  μιας ομάδας νευροδιαβιβαστών που ονομάζονται μονοαμίνες, οι οποίες φέρνουν τα πάνω κάτω στον οργανισμό μας και εξηγούν τη συμπεριφορά των ερωτευμένων;

Υποκύπτεις και αγοράζεις δώρο με 36 άτοκες δόσεις, χρησιμοποιώντας την πιστωτική που φέρει βάρη για γερανό;

Της παίρνεις κάτι συμβολικό, γεγονός που θα πληρώσεις με εξήντα «πονοκεφάλους» τον επόμενο μήνα;

Της εξηγείς την πραγματικότητα των άθλιων οικονομικών σου και τη σύμβαση έργου, που έγινε σύμβαση Μέργου;

Τίποτα από όλα αυτά τα φλώρικα. Της ανακοινώνεις ότι σήμερα παίζει ο Θρύλος στην Ισπανία με τη Λεβάντε και θα πας να δεις το ματς. Της κλείνεις ραντεβού κατά τις 23:00 και την προτρέπεις να φορά κόκκινα και μπλε (τα χρώματα της Λεβάντε) για τα περαιτέρω…

Την προειδοποιείς τέλος, ότι σε περίπτωση που χάσει η ομαδάρα, να προετοιμαστεί για τη στάση 96 (πλάτη με πλάτη) και όνειρα γλυκά…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 14/02/2013 17:15:51

    Πόσο δίκιο ἔχεις Μ.Ο....Τί δυστυχία τελικά νά εἶσαι ὁ σύζυγος!
    Ἄν δουλεύεις πολλές ὥρες,τήν παραμελεῖς,ἄν δουλεύεις λίγες ὥρες εἶσαι ἀχαΐρευτος.Ἄν παίρνει λιγότερα λεφτά ἀπό σένα στή δουλειά,τῆς πίνουν τό αἷμα,ἐνῶ ἄν παίρνεις ἐσύ λιγότερα ἀπό κείνην εἶσαι ἄχρηστος!
    Ἄν τῆς ἀγοράσεις λουλούδια,ἔχεις λερώσει τή φωλιά σου,ἄν δέν τῆς πάρεις λουλούδια εἶσαι ἄξεστος.Ἄν ἐκείνη θέλει νά τό κάνετε,εἶναι γιατί σέ θέλει καί σ' ἀγαπάει,ἐνῶ ἄν θές ἐσύ,εἶναι γιατί μόνο αὐτό ἔχεις στό βρώμικο μυαλό σου,ὅπως ὅλοι οἱ ἄντρες.
    Γι' αὐτό σοῦ λέω,δέ βγάζεις ἄκρη,ἐλπίζουμε μόνο νά νικήσει ὁ Θρύλος καί τό βράδυ ἀργά στό κρεββάτι,νά 'χει νιώσει λίγο μοναξιά καί νά θέλει νά συμμετάσχει στά ..ἐπινίκια....

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κυθήριος 14/02/2013 19:00:39

      Έγραψες Κυθήριε! Και αυτά τα τρελά της γυναικείας φύσεως είνα που κάνουν τον τίμιο σύζυγο άγιο και άξιο σωτηρίας. Ενώ η γυναίκα για να αγιάσει (όχι απλά να σωθεί, εκεί παίζουν πολλοί παράγοντες) πρέπει να έχει τρελές προδιαγραφές, ο άντρας απλά γαϊδουρινή υπομονή με τη σύζυγο...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Γεώργιος Τ. 14/02/2013 19:17:11

        Ἀκριβῶς Γιῶργο! Ἐδῶ πού τά λέμε βέβαια,μιά ὑπομονή πρέπει νά τήν ἔχει κι ἡ γυναίκα μας μ' ἐμᾶς,ἀλλα ἐμεῖς ὅπως πολύ σωστά λές,χρειαζόμαστε γαϊδουρινή ὑπομονή,ἄνωθεν καταβαίνουσα...

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Γεώργιος Τ. 14/02/2013 19:36:09

        Ναι, ναι , όλοι κακοπάθατε .....! Κύριοι, ένα είναι το μυστικό για να είστε και σεις ήσυχοι και οι γυναίκες ικανοποιημένες και να μη ζητάνε τα πολλά , που είναι και τα υποκατάσταστα του ενός και βασικού : Ενδιαφέρον, έμπρακτο και συχνό ....!! Και όλα θα κυλάνε ρολόϊ ! Η ησυχία ( εκατέρωθεν ), μόνο έτσι εξασφαλίζεται !

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Diamond Angel 14/02/2013 20:22:02

          Ἔχεις ἀπόλυτο δίκιο Diamond Angel,μῆν κοιτᾶς πού λέμε ἕνα ἀστεῖο,ὅπως φαντάζομαι κι ἐσεῖς θά λέτε γιά ἐμᾶς..Ἡ λατρεία μας γιά ἐσᾶς εἶναι δεδομένη καί τήν ἀγάπη σας τήν ἀπολαμβάνουμε καθημερινά! Μάλιστα,ἕνα πράγμα ἄν ἔχουν στό νοῦ τους τά ζευγάρια στή ζωή τους,αὐτή θά κυλάει πολύ πιό ζεστά καί ὄμορφα: Ὅτι ἡ ἀγάπη παραβλέπει...

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ Κυθήριος 14/02/2013 20:36:57

            Ετσι είναι ..... Αυτή η αγάπη είναι όλη η ουσία ...... Και ξέρεις ποιό είναι το τραγικό ; Να μη τη δέχονται , να μη σε αφήνουν να τη δώσεις ....... Καλό βράδυ Κυθήριε, σε σένα και στην σύζυγο !

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Diamond Angel 14/02/2013 20:53:44

            Eὐχαριστῶ πολύ Διαμαντένιε Ἄγγελε,ἐπίσης καλό βράδυ καί σέ σένα καί τήν οἰκογένειά σου!

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Κυθήριος 14/02/2013 21:41:01

            Ε ρε τι σου κάνει ο Βαλεντίνος ο πορτοφολαδειάστης, κατά τη Μαλβίνα. Όλο γλύκες μου είστε!

          • Diamond Angel avatar
            Diamond Angel @ Δαναός 14/02/2013 21:50:21

            Εμείς πάντα έτσι είμαστε !!! Δεν περιμένουμε τον Βαλεντίνο !

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ Δαναός 14/02/2013 22:01:54

            Ἡ πορτοφολική ἔνδεια φέρνει τούς ἀνθρώπους πιό κοντά!

  2. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 14/02/2013 19:41:30

    Έχω καλύτερη πρόταση:
    Της ανακοινώνεις ότι από σήμερα καταργείται ο κατώτατος σεξουαλικός μισθός της. Θα δείς θαύματα δημιουργικότητας!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Δεξιόχειρας 14/02/2013 21:44:39

      Ή θα της πεις "Σήμερα έχω πονοκέφαλο, πάω να γιορτάσω τον Βαλεπίνω και αν μου κάτσει τίποτα και τον Βαλεγδύνω.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Δεξιόχειρας 14/02/2013 22:03:32

      Εἶναι δηλαδή αὐτό πού λέμε,''τῆς τά δίνεις στό χέρι'';

  3. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 14/02/2013 21:52:24

    Α, δεν τρώγεσαι !!! Σε έχει επηρεάσει ο Βαλεντίνος περισσότερο απ' όλους !!!!!

  4. η Dimi avatar
    η Dimi 14/02/2013 22:18:32

    Κάτι διαφορετικό για τη σημερινή Παγκόσμια Γιορτή της Αγάπης
    Aπό το περιοδικό “Luxury Travel Magazine” 2009 (απόσπασμα)

    Ο θρυλικός Οίκος Chanel, ένωσε τις δυνάμεις του με το υπερπολυτελές και ιστορικό “Τραίνο της Νύχτας” Venice Simplon-Orient-Express (VSOE), για τη μαγνητοσκόπηση της νέας διαφημιστικής ταινίας του απόλυτα θηλυκού, διαχρονικού αρώματος-υπογραφή Coco Chanel N° 5. Aπό επιλεγμένα, κορυφαίας ποιότητας αποσταγμένα αιθέρια έλαια αρωματικών φυτών (μεταξύ αυτών και της Ελληνικής γης) τα οποία, έχουν μαγέψει εκατομμύρια γυναίκες και άνδρες, σε ολόκληρο τον κόσμο. Ασυναγώνιστα πολυτελές και απείρως σαγηνευτικό, κάθε χρόνο το άρωμα αυτό ζει τον δικό του μύθο που προσθέτει στο μυστήριό του, στο βάθος, στον αισθησιασμό, στην ελκυστικότητά του.

    Σ’ αυτή της μικρής διάρκειας διαφημιστική ταινία, ο καταξιωμένος με Βραβείο César Γάλλος σκηνοθέτης Jean-Pierre Jeunet (Amelie 2001), ζωντανεύει τη ρομαντική συνάντηση ενός άνδρα (Travis Davenporte) και μιας γυναίκας (Γαλλίδα ηθοποιός Audrey Tautou). Στη διάρκεια της ονειρικής πραγματικότητας του ταξειδιού Orient Express, ο άνδρας ερωτεύεται τη γυναίκα με το μεθυστικό άρωμα, όμως ποτέ δεν τολμά να την αγγίξει. Τελικός προορισμός η Κωνσταντινούπολη. Η Αγία Σοφία. Η αγορά με όλων των ειδών τα μυρωδικά. Ο πολύβουος Βόσπορος, εκεί όπου σμίγουν Δύση και Ανατολή. Στον τελικό προορισμό, το ζευγάρι χάνει ο ένας τον άλλο. Όμως, η έλξη του αξέχαστου αρώματος, τους επανασυνδέει στον σταθμό του τραίνου. Το ζευγάρι αγκαλιάζεται. Στο ψηφιδωτό μωσαϊκό, το χρυσό Λογότυπο, σφραγίδα της απέριττης πολυτέλειας η οποία διαχρονικά χαρακτηρίζει τον Οίκο Chanel.

    «Ανέκαθεν το μυστήριο και η ίντριγκα των τραίνων ασκούσαν επάνω μου μια περίεργη και έντονη έλξη. Το νέο διαφημιστικό ήταν η ιδανική ευκαιρία για μένα να δημιουργήσω μια συνάντηση η οποία να αιωρείται στον χρόνο», λέει ο Jeunet. Το κομψό και υπερπολυτελές περιβάλλον του Οrient Express εμποτίζεται από τον αισθησιασμό και τη μαγεία του μυθικού αρώματος. Και είναι αυτή η ιδανική μίξη η οποία αντικατοπτρίζει τα συναισθήματα και τη σαγήνη μεταξύ των δύο χαρακτήρων.» ~Jean-Pierre Jeunet (μτφρ: η Dimi) http://bit.ly/VUdjmJ

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 14/02/2013 22:48:41

    Ἀγαπητή Dimi,εὐχαριστοῦμε πολύ! Κι ἀπό ἐμένα μιά μικρή ἀφιέρωση γιά τήν ἡμέρα,γιά τά χρόνια...: http://www.youtube.com/watch?v=157XgT08KfM

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Κυθήριος 15/02/2013 14:06:16

      Αγαπητέ Κυθήριε, καλό μεσημέρι. Για την αφιέρωση σ' ευχαριστώ πολύ.