#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/05/2010 12:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο έρπης και πως αντιμετωπίζεται (για την κυβέρνηση δεν ξέρω)

Ενημερώνουμε τους επικοινωνιολόγους του σχετικά με την εμφάνιση έρπη στα χείλη και πως ένας μαθητευόμενος μακιγιέρ μπορεί να τον καλύψει ώστε και ο ίδιος ο πάσχων να το ξεχάσει ότι έχει έρπη! :
Ο επιχείλιος έρπης είναι μία λοίμωξη που οφείλεται στον ιό του απλού έρπητα και το χαρακτηριστικό του εξάνθημα μπορεί να κρατήσει από 7 έως και 14 ημέρες. Αυτό σημαίνει ότι για τουλάχιστον μία εβδομάδα θα... χαλάει την εμφάνισή σας!
Επειδή όμως για όλα υπάρχει λύση, μην αγχώνεστε. Απλά ακολουθήστε τις συμβουλές μας και ο έρπης δεν θα φαίνεται καθόλου!
Βήμα 1ο: Patch
Χρησιμοποιήστε τα ειδικά patch που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Τοποθετήστε τα πάνω στο εξάνθημα και αφήστε τα όλη την ημέρα.
Τα patch είναι πιο εξελιγμένα από τις κρέμες. Έχουν πιο άμεσα αποτελέσματα, «κρύβουν» λίγο την κοκκινίλα, μειώνουν τη φαγούρα και προστατεύουν το σημείο από τη σκόνη και τα μικρόβια.
Βήμα 2ο: Βαζελίνη
Λίγο πριν ξεκινήσετε το μακιγιάζ, βγάλτε το patch και απλώστε λίγη βαζελίνη, ώστε να μαλακώσει το σημείο. Αφήστε τη για 10 λεπτά και στη συνέχεια αφαιρέστε τη με λίγο χαρτί.
Βήμα 3ο: Κονσίλερ
Θα σας φανεί εξαιρετικά χρήσιμο για να «καμουφλάρετε» το εξάνθημα. Προσέξτε όμως, γιατί ο έρπηις είναι μεταδοτικός. Δεν πρέπει να τον ακουμπήσετε με τα χέρια σας ή να έρθει σε άμεση επαφή με το προϊόν. Χρησιμοποιήστε μια μπατονέτα για αυτό το σκοπό και με απαλές κινήσεις απλώστε το κονσίλερ στο σημείο.
Βήμα 4ο: Make- up
Απλώστε προσεκτικά το make-up σας σε όλο το υπόλοιπο πρόσωπο και αφού τελειώσετε, δώστε έμφαση στο σημείο που υπάρχει ο έρπης. Πάντα ταμποναριστά για να αφήνετε περισσότερο προϊόν στο σημείο.
Βήμα 5ο: Πούδρα
Πουδράρετε ταμποναριστά το σημείο, όπως κάνατε και με το make- up.
Αυτά τα βήματα σας εξασφαλίζουν τέτοια κάλυψη που ακόμη και εσείς θα ξεχάσετε πως έχετε έρπη.

http://online-pressblog.blogspot.com/2010/05/blog-post_5504.html

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ψαράς avatar
    Ψαράς 03/05/2010 12:38:18

    και 6

    Προστέψτε τον σύντροφο και τα παιδιά , οχι ματσ μουτσ αυτές τις μέρες.

    ( ο ιός του απλού έρπητα είναι ο HSV, ο οποίος δεν προκαλεί ανοσία)

    ....όσο για την κυβέρνηση προκαλεί αναισθησία

  2. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 03/05/2010 12:42:23

    Από τις τόσες κατάρες,ιδίως των ψηφοφόρων του, σε λίγο θα πάθει χειρότερα. Αν νομίζει ότι θα την βγάλει καθαρή με έναν απλό ερπητάκο,είναι πολύ γελασμένος.Κύριε Πρωθυπουργέ, καλή ...ανάρρωση.

  3. donaE avatar
    donaE 03/05/2010 12:44:42

    Γελατε με τον πονο του αλλου...

    • Σαος avatar
      Σαος @ donaE 03/05/2010 12:52:28

      Προφανώς ο ΓΑΠ μόνο για τέτοια θέματα πονάει...Την Ελλάδα και τους πολίτες της τους έχει χεσμ.νους!

    • Ψαράς avatar
      Ψαράς @ donaE 03/05/2010 13:17:33

      γελάμε γιατί να μη γελάμε, δεν μας έμεινε και τίποτ' άλλο

      εμείς δηλαδή δεν πονάμε που αυτός παίζει μπιλιάρδο στην πλάτη μας;

  4. effie B. avatar
    effie B. 03/05/2010 12:57:25

    Ερπητα βγαζουμε και μετα απο υπερβολικη εκθεση στον ηλιο, οπως για παραδειγμα πολυωρη ασκηση με κανο.......
    Ξυλο που χρειαζεται!!!!!

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ effie B. 03/05/2010 13:05:10

      καθώς επίσης και με κατάλληλο μακιγιαζ

    • tiramola avatar
      tiramola @ effie B. 03/05/2010 13:07:21

      Έλα ρε Έφη , άφτρα έβγαλε ο άνθρωπος , θα τον πλακώσεις και στο ξύλο?

      • effie B. avatar
        effie B. @ tiramola 03/05/2010 17:24:44

        Οχι για την αφτρα, αλλα για την πολυωρη εκθεση στον ηλιο χωρις αντηλιακο με μεγαλο δεικτη προστασιας, λαστιχενιε....

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 03/05/2010 13:00:29

    Έλεος με την επικοινωνιακή διαχείριση της κατοχής της χώρας.

    Όταν το dress for success με τις μωβε τις φούξια και τις κοκκινες γραβάτες πάει σύννεφο θα πρέπει οι σύμβουλοι του κου Παπανδρέου να θεωρουν τον κόσμο ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ Μ@Λ@ΚΕΣ.
    Τον κόσμο ΤΟΥΣ, αυτούς που ψηφιζουν Πασόκ.

    Γιατί οι υπόλοιποι δε μασάμε από αυτά.

    • donaE avatar
      donaE @ αλλενάκι 03/05/2010 13:04:38

      Ο κοσμος τους παλι πεισθηκε,εκτονωθηκε με τους δημοσιους υπαλληλους απο οτι ακουγα εξω σημερα.
      Δεν εγκαταλειπουν το ονειρο,ειναι συντονισμενοι με τις φουξια γραβατες για παντα.

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ donaE 03/05/2010 13:29:08

        αργά ή γρήγορα θα ξυπνήσουν απότομα και αυτοί που τα βάζουν μόνο με τους δημόσιους υπαλλήλους, υπάρχει ελληνική οικογένεια η οποία να μην έχει μέλος της ένα δημόσιο υπάλληλο; σύζυγο, παιδί, αδελφό, γαμπρό,

  6. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 03/05/2010 13:01:43

    Κουράζεται και έχει τόσο άγχος το παιδί που ή θα βγάλει έρπη η θα πάει σουλάτσο με το κανό μπάς και βρεί καμιά κανονιοφόρο τούρκικη να τα λένε.

  7. Φελάχος avatar
    Φελάχος 03/05/2010 13:05:34

    «Η σεξουαλική επαφή με μολυσμένο άτομο που έχει ενεργό βλάβη, στο στόμα ή στα γεννητικά όργανα, είναι αιτία μετάδοσης του ιού του έρπητα. Κάποτε, η στοματική επαφή με τα γεννητικά όργανα, προκαλεί τη μετάδοση του ιού τύπου 1 στα γεννητικά όργανα ή του ιού τύπου 2 στο στόμα και στο πρόσωπο. »

    Ο ΓΑΠ έπαθε τη ζημιά από την ικανοποίηση που προσέφερε, ως άλλη Τζούλια, στους επιβήτορες του ΔΝΤ.

    • o xenos avatar
      o xenos @ Φελάχος 03/05/2010 14:21:02

      Η αγάπη σου δεν κρύβεται!

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Φελάχος 03/05/2010 15:19:41

      Ντροπή τέτοια υπονοούμενα για έναν Πρωθυπουργό, γιο Πρωθυπουργού, εγγονό Πρωθυπουργού...
      Το ΔΝΤ δεν παίρνει προφυλάξεις; Αυτός δεν είναι ο λόγος που ήρθε;
      Να μας προφυλάξει από τους κερδοσκόπους...
      Δάσκαλε που δίδασκες...

  8. Σαος avatar
    Σαος 03/05/2010 13:07:53

    Λέτε να βγάλει και ο ΠΑΣΟΚτζής νομάρχης Χίου έρπητα;;

    http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=11937&Itemid=83

    ...Ακόμα και αυτή η απάντηση η οποία υπό το βάρος της κατακραυγής αναγκάστηκε να εκδοθεί από τον κ.Π.Λαμπρινούδη, είναι έωλη: Προσπαθώντας να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, μπλέκει την γήρανση του πληθυσμού (που βέβαια ήταν μία από τις δικαιολογίες του για να υποστηρίξει την εγκατάστασή μόνιμων Τούρκων κατοίκων) αναφέρει ότι «μία από τις πρωτοβουλίες αναπτυξιακού χαρακτήρα θα είναι η κατάργηση της βίζας για τις αυθημερόν επισκέψεις»!

    Πως η γήρανση του πληθυσμού που είναι καθαρά δημογραφικό φαινόμενο, θα αντιμετωπιστεί με τις βίζες για αυθημερόν επισκέψεις, θα πρέπει να εξηγηθεί επίσης από το νομάρχη.

    Μήπως έχει κανένα σχέδιο ... επιμιξίας πληθυσμών να μας παρουσιάσει ως "προσωρινό μέτρο", πριν τον "κατακλυσμό των νησιών από μόνιμους Τούρκους κατοίκους"...

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ, ΟΥΤΕ ΛΟΓΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ! ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΞΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ!!!

  9. tiramola avatar
    tiramola 03/05/2010 13:22:42

    Συγνώμη , ούτε μίαν άφτραν δεν ημπορούμεν να βγάλωμεν?

  10. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 03/05/2010 13:24:00

    Βημα 6ον: Δεν κανουμε κανένα από τα πρυγούμενα 5 βήματα για να δείχνουμε,
    αγχωμένοι,στενοχωρημένοι,ταλαιπωρημένοι και πειστικοί.

  11. nasos avatar
    nasos 03/05/2010 13:37:50

    Έρπης στα χείλη,δήθεν μάχη για 13ο και 14ο μισθό στο ιδιωτικό τομέα,προπαγάνδα για Ιδιώτες με την αρχαιοελληνική έννοια του όρου(βαρβαριστί idiots)

  12. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 03/05/2010 13:41:36

    Εκτός από τον έρπη, υπάρχουν και τα ερπετά....

  13. Greco avatar
    Greco 03/05/2010 14:34:34

    παιδια τους πασοκους τους εχω ικανους να το στησαν και αυτο,βαζοντας κανα σημαδακι στο χειλακι του γαπ

    εχουν γινει διδακτορες στο κοροιδεμα του κοσμου.(οπως πχ με το 13ο και 14ο μισθο ή με το λεφτα υπαρχουν ή με το μισθο που δινει οικειοθελως ο συνταξιουχος ή ή ή....).

    Σου λει ολο και καποια γρια ή γερος ή κανας χαμηλης νοημοσυνης σε κανα βουνο --αλλωστε σε αυτους πονταρουν--- θα συγκινηθει και θα τρεξει να ψηφισει το γιωργακη,απο συμπονια

    μιλαμε οι ανθρωπο εχουν κανει ψυχογραφημα της ελληνικης κοινωνιας και εχουν γινει αριστοτεχνες στο κοροιδεμα

    παντως πρεπει να αποδωσουμε τα ευσημα:το πασοκ καταφερε να καταρριψει το κλασσικο ρητο"οτι κανενας δε μπορει να κοροιδευει πολλους για πολυ διαστημα"

    Ποτέ στην ελληνικη ιστορια,ισως και στην παγκοσμια,δε καταφερε κομμα να εξαπατα και να κοροιδευει μες τα μουτρα ,για τοσα χρονια,εναν ολοκληρο λαο

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Greco 03/05/2010 15:22:13

      Μπορείς να κοροϊδέψεις πολλούς για λίγο...
      Μπορείς να κοροϊδέψεις λίγους για πολύ...
      Δεν μπορείς να τους κοροϊδεύεις όλους για πάντα...

  14. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 03/05/2010 14:38:29

    Ἑρπη στόν ἐγκέφαλο ἄν ἔχης δέν τήν γλυτώνεις,σύντομα βλέπεις τά ραδίκια ἀνάποδα.Ποῦ τέτοια τύχη!

  15. 2Μ avatar
    03/05/2010 17:03:05

    Μα ,από χθες σχολίαζαν τον έρπητα ως "σημειολογία" .

    Ωραία.

    Τον Ερπητα τον έχει.

    Τον Ζωστήρα, τι τον έκανε;

    Τον φυλάει γι αργότερα (;)

    Μια που ποτέ δεν ξέρεις......πόσο θα χρειαστεί...

    Αφού υποβληθήκαμε σε 7μηνη εξουθενωτική ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
    και τα ΚΑΝΩνισε όλα όπως ήθελε ,
    μας έκανε στο τέλος
    και τη ζωή ΠΟΔΗΛΑΤΟ.

    Εγώ , που δεν ξέρω ούτε από βέσπα ούτε από ποδήλατο , ανησυχώ αν στη διαδρομή μου φύγει η αλυσίδα.

    Δεν φτάνουν όλα τα άλλα ,απόκτησα και καινούρια έγνοια!...

  16. Hase avatar
    Hase 03/05/2010 18:42:29

    Σχετικα με το 2ο βημα, δεν τουμεινε,την εδωσε ολη στους Γερμανους πριν κανα μηνα.

  17. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 03/05/2010 19:31:07

    πω πω δε διαννοουμε οτι κι ο ερπης ηταν μονταζ για να δειξει τη "στονοχωρια" του...

  18. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 03/05/2010 19:34:51

    Δεν το ήξερα ότι ο έρπης προσβάλει και τους έρποντες.