01/08/2008 04:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Χόλμπρουκ διαψεύδει συμφωνία με τον Κάρατζιτς

Ο Αμερικανός πρώην διαπραγματευτής Ρίτσαρντ Χόλμπρουκ διέψευσε, σε συνέντευξή του που μεταδόθηκε από το τηλεοπτικό δίκτυο CNN, ότι είχε συνάψει συμφωνία με τον Ράντοβαν Κάρατζιτς, όπως ισχυρίζεται ο τελευταίος, προκειμένου να μην προσαχθεί ενώπιον διεθνούς δικαστηρίου.

Ο Χόλμπρουκ, ο αρχιτέκτονας των συμφωνιών του Ντέιτον (1995) με τις οποίες τερματίστηκε ο πόλεμος στη Βοσνία, είπε ότι είχε λάβει από τον πρώην ηγέτη των Σέρβων της Βοσνίας την υπόσχεση ότι θα αποσυρόταν από την πολιτική ζωή τον Ιούλιο του 1996. «Διαπραγματεύτηκα μια πολύ δύσκολη συμφωνία. Έπρεπε να αποσυρθεί άμεσα από τις δύο θέσεις που κατείχε, του προέδρου του σερβικού τμήματος της Βοσνίας και του προέδρου του κόμματός του. Και το έκανε», είπε ο Χόλμπρουκ. «Όμως όταν εξαφανίστηκε διέδωσε ένα μήνυμα παραπληροφόρησης ισχυριζόμενος ότι είχα συνάψει συμφωνία μαζί του πως αν εξαφανιζόταν δεν θα τον καταδιώκαμε. Επρόκειτο για μια εντελώς ανακριβή δήλωση», πρόσθεσε.

Ο Κάρατζιτς επικαλέστηκε, χθες, ενώπιον του Διεθνούς Ποινικού Δικαστηρίου, τη «συμφωνία» του με τον Χόλμπρουκ κατά την υπογραφή των συμφωνιών του Ντέιτον για την αποχώρησή του από τη δημόσια ζωή. «Η δέσμευσή μου ήταν να αποσυρθώ από τη δημόσια ζωή, ακόμη και από τη λογοτεχνική ζωή» και «σε αντάλλαγμα οι ΗΠΑ θα εκπλήρωναν τις υποχρεώσεις τους», υποστήριξε δηλώνοντας ότι ο Χόλμπρουκ μιλούσε «εξ ονόματος των Ηνωμένων Πολιτειών».

Διαβάστε κι εδώ: Ποιοι έδωσαν τον Κάρατζιτς;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Suhoi avatar
    Suhoi 01/08/2008 14:37:25

    Ο Χόλμπρουκ. Ειδικός διαμεσολαβητής του Κλίντον στη Γιουγκοσλαβία. Σήμερα, σύμβουλος του Ομπάμα (!!!). Ο άνθρωπος που το μόνο που θυμάται από τις επισκέψεις του στην Ελλάδα κατά την περίοδο της γιουγκοσλαβικής αιματοχυσίας, ήταν το κομπινεζόν της Δήμητρας όταν πήγε στην Εκάλη να συναντηθεί με τον Αντρέα. Μπορεί κανείς να πιστέψει ότι αυτός ο τύπος είναι εις θέσιν να πεί ποτέ την αλήθεια;

  2. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 01/08/2008 14:44:12

    MAN-DATA

    31-8-08: "«Εκείνη την περίοδο υπήρχε κίνδυνος εξόντωσής μου επειδή έκανα τη συμφωνία και η απειλή ισχύει και σήμερα. Είχα ζητήσει από τότε να παραδοθώ στη Χάγη αλλά οι Αμερικανοί μου συνέστησαν να εξαφανιστώ για να μην πεθάνω.
    Ανησυχώ για την ασφάλειά μου ακόμη και μέσα στο δικαστήριο καθώς ο Χόλμπρουκ εξακολουθεί να επιθυμεί τον θάνατό μου και αναρωτιέμαι αν το χέρι του είναι αρκετά μακρύ για να με φθάσει ως εδώ», δήλωσε ο Κάρατζιτς.

    Υπήρξε άραγε συμφωνία ανάμεσα στους Κάρατζιτς-Χόλμπρουκ το καλοκαίρι του 1996;

    Ο Κροάτης δημοσιογράφος Ντομαγκόϊ Μάργκετιτς παρουσίασε έγγραφο που περιγράφει τη «συμφωνία ανάμεσα στον Ράντοβαν Κάρατζιτς και στον Ρίτσαρντ Χόλμπρουκ» και μάλιστα αναφέρεται το ποσόν των 600.000 δολαρίων που φέρεται ότι έλαβε ο Κάρατζιτς από τους Αμερικανούς" (του Χάρη Μπότσαρη, πιο πολλά @ http://www.protothema.gr/content.php?id=12738)

    20-9-07: «"Η συμφωνία υπάρχει, υπεγράφη το 1995 πριν από το Ντέιτον. Τότε ήμουν επικεφαλής του γραφείου του ομοσπονδιακού υπουργού Εξωτερικών της Γιουγκοσλαβίας και είδα το κείμενο, υπογράφοντες του οποίου ήταν ο Ρίτσαρντ Χόλμπρουκ και ο Ράντοβαν Κάρατζιτς. Βασικό σημείο της συμφωνίας ότι το Διεθνές Ποινικό Δικαστήριο της Χάγης για την πρώην Γιουγκοσλαβία δεν είναι αρμόδιο για τον Κάρατζιτς", δήλωσε ο κ. Ναντέζντιν στο ραδιοφωνικό σταθμό "Free Europe"», (περισσότερα: http://www.admin.skai.gr/master_story.php?id=60315).

    Ο Χόλμπρουκ δήλωσε χθες στο CNN: "Ποιον θα πιστέψετε; ένα εγκληματία πολέμου, Ή την κυβέρνηση των ΗΠΑ"???

  3. Μποτίλια στο Πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο Πέλαγος 01/08/2008 15:35:53

    Στην επί δεκαετίας παρέμβαση του ΝΑΤΟ, που εμπόδιζε τη σύλληψη, αναφέρθηκα σε σχόλιο προηγούμενου ποστ, παραθέτοντας την καταγγελία της κυρίας Φλοράνς Άρτμαν, πρώην εκπρόσωπο της εισαγγελίας του Διεθνούς Δικαστηρίου της Χάγης. Εχθές επιβεβαίωσε τα καθέκαστα και ο Ράντοβαν, όχι από κρίση ειλικρίνειας, αλλά γιατί παρακυκλοφόρησε η βρώμα στη δημοσιότητα και κάπως πρέπει αυτά να καλυφτούν με προπέτασμα καπνού. Έτσι, σε μια προσπάθεια να φανή η συμπαιγνία ως συμφωνία σκοπιμότητος, που έγινε κάτω από την πίεση της αναγκαιότητας να επιτευχθή μια συμφωνία στο Ντέιτον για να λήξη ο πόλεμος, ενορχηστρώθηκε με τον "εργοδότη" του Χόλμπρουκ, ο οποίος δήλωσε "ήταν πολύ δύσκολες οι διαπραγματεύσεις" αφήνοντας έντεχνα υπονοούμενα για την ανάγκη υποτιθέμενων συμβιβασμών. Από την άλλη ο Κάρατζιτς ισχυρίστηκε εχθές για τον Χόλμπρουκ "πάντα ήθελε το θάνατο μου". Στη βάση ότι άλλα ήθελε ντεμέκ ο Χόλμπρουκ και άλλα υποχρεώθηκε να κάνη.
    Ράντοβαν, αλλού τα σάπια! Υπάρχουν αρκετά βέλη στη φαρέτρα, αλλά θα ρίχνονται το ένα μετά το άλλο. Μπορεί αυτή τη στιγμή να βρίσκεσαι μπροστά σε δικαστήριο, στημένο και μιλημένο της πλάκας, αλλά αυτό που ενδιαφέρει πριν απ΄όλα είναι οι συνένοχοι σου, που το παίζουνε "κατήγοροι", ενώ η ενοχή τους ξεπερνά τη δική σου, ως οι βασικοί διοργανωτές, δράστες και ηθικοί αυτουργοί.
    Το "δικαστήριο" "δίκαζε" τον Μιλόσεβιτς πέντε χρόνια χωρίς να καταλήξει πουθενά, πριν τον εικονικό θάνατο του. Τελικά τί περίμενε; Τη β Παρουσία για να γίνη η Θεία Δίκη";
    Αλλά και ο Ράντοβαν είναι μάγκας. "Φοβάμαι για τη ζωή μου", δήλωσε. Αλλά, Ράντοβαν και αυτές οι βρώμες κυκλοφορούν πλέον. Μάλλον άλλο τέχνασμα θα πρέπη να εφεύρετε.
    Και η μεταφορά με το πρωθυπουργικό αεροπλάνο, ωραία, ε; Είδα το σαλόνι του σε κάτι μπλόγκ (κουρδιστό πορτοκάλι) και έπαθα. Δερμάτινα μαξιλάρια, κοκτέυλ, γκόμενες! Γιατί δε σε βάλανε σε καμιά στρατιωτική ντακότα παίδαρε; Αυτά τα έχει το ΝΑΤΟ θα μου πης, για να μεταφέρη τις βόμβες που έριχνε πάνω από τους αμάχους.

  4. thanasis I. avatar
    thanasis I. 01/08/2008 16:47:57

    TO kATHARMA DEN THA MAS MILISI .gerase me tin Marika .

  5. Anonymous avatar
    Anonymous 01/08/2008 16:50:46

    ke i blogers tis Doras kimunte irema !!

  6. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 01/08/2008 18:39:00

    Μάλλον λέει την αλήθεια ο Κάρατζιτς και τήρησε τη συμφωνία. Για κάποιο λόγο τον έδωσαν σε ένα διεφθαρμένο σύστημα στα χέρια του οποίου πέθανε ο Μιλόσεβιτς αφού δεν έβγαλαν άκρη μετά από 5 χρόνια δίκη.

  7. Suhoi avatar
    Suhoi 01/08/2008 21:27:23

    Δεστε τώρα πλάκα, που τα παπαγαλάκια των αμερικάνων εδώ στο Ελλάδα, θα ανοίξουν τώρα το θέμα των Ελλήνων εθελοντών στη Βοσνία.

  8. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/08/2008 22:49:44

    Φυσικά θα το ξανανοιξουν.Παλι θα μιλησουν για τους 20 που πηγαν...
    Ηδη προχτες ο Σερβοφάγος Τακης Μιχας που μαζι με τον Ανδριανοπουλο κατηγορουσαν τους Ελληνες ως ΄σχιζοφρενεις΄επειδή σε πσοσοστό 95 % ήσαν εναντιον των βομβαρδισμων άρχισε τά οργανα...Παλι για συλλογικες ευθυνες αρχισε να γράφει...
    Εινα πιά τοσο προβλέψιμοι οι δόλιοι πού το μονον που τους αξιζει ειναι να γελαμε στα μουτρα τους...
    Αλλά μαζι με αυτό αν τολμάνε ας αναφερουν τις μεραρχίες πού εστειλαν οι Ισλαμικές χώρες στον Ιζετμπέκοβιτς..

  9. Σπύρος avatar
    Σπύρος 01/08/2008 22:54:14

    Και στην σημερινη Ελευθεροτυπια ξεσπαθωνει και ο γνωστος Γιαννουλόπουλος τών Λιακορεπουσηδων ,που παλιοτερα ειχε εκδόσει και βιβλιο που ΄αποδομουσε΄τον Σεφέρη θεωρώντας τον σχεδον ΄εθνικιστή΄...
    Αστέρες πρώτου μεγέθους......

  10. Suhoi avatar
    Suhoi 02/08/2008 22:42:56

    Γηραιά γάτα ο Κάρατζιτς Ανώνυμε, αλλά μην ξεχνάς πως ... αυτοκτόνησε ο Μιλόσεβιτς στο ίδιο μέρος.