#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/01/2012 18:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Χρυσοχοίδης θεωρεί ηλίθιους τους Έλληνες και λέει ότι "δεν διάβασε το Μνημόνιο" !!!



Τελικά οι άνθρωποι είναι επικίνδυνοι και δυστυχώς η ελληνική κοινωνία άργησε να τους καταλάβει. Διαβάστε λοιπόν τι είπε ο κ. Μ. Χρυσοχοϊδης, πρώτο βιολί των κυβερνήσεων Παπανδρέου και υποψήφιος για την προεδρία στο ΠΑΣΟΚ, μιλώντας στο ΣΚΑΙ και χωρίς να ντραπεί:

 «Δεν διάβασα το μνημόνιο, γιατί είχα άλλες υποχρεώσεις, είχα άλλα καθήκοντα. Είχα να αντιμετωπίσω το έγκλημα ως υπουργός Προστασίας του Πολίτη, δεν ήταν δική μου δουλειά να μελετήσω το μνημόνιο».

Απίστευτο. Ένας κορυφαίος υπουργός λέει τώρα ότι ψήφισε χωρίς να έχει διαβάσει το Μνημόνιο και χωρίς δηλαδή να καταλαβαίνει τι του γίνεται.

Δεν ήξερε γιατί ήταν απασχολημένος να κυνηγάει το έγκλημα και τους τρομοκράτες.

Προκύπτουν κάποια ερωτήματα όμως. Πως υπερθεμάτιζε για την αναγκαιότητα του Μνημονίου, για τις «λύσεις» που θα έδινε στη χειμαζόμενη (τότε) ελληνική οικονομία, χωρίς να το διαβάσει;

Δεν ήξερε, δε ρώταγε; Δεν διάβαζε το antinews που είχε σκυλιάσει κατά του μνημονίου και της καταστροφής που έφερνε.

Όχι, ο κ. Χρυσοχοϊδης ήξερε πολύ καλά τι γινόταν, απλά τώρα προσπαθεί να βγάλει την ουρά του απ’ έξω. Θεωρεί ηλίθιους τους Έλληνες και αμνήμονες και πιστεύει ότι αφού φάνε τις σάρκες του κ. Παπανδρέου θα αναδειχθεί αυτός και μερικοί άλλοι σε σωτήρες της Ελλάδας.

Επί δύο χρόνια ο κ. Χρυσοχοϊδης είχε χιλιάδες ευκαιρίες να παραιτηθεί, αλλά δεν το έκανε. Είναι γλυκιά η καρέκλα, ακόμη κι αν καταστρέφεται η Ελλάδα.

Μάλιστα, ο κ. υπουργός συνέχισε μιλώντας στο Σκάι να λέει ότι συμφωνεί με τον Κ. Σημίτη που είπε ότι το Μνημόνιο ήταν μοιραίο πολιτικό λάθος. Λέει επίσης ότι υπογράφηκε κάτω από συνθήκες πανικού και στηρίχθηκε σε κάποιες παραδοχές που δεν ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα με ασφυκτικά χρονοδιαγράμματα με μέτρα που χτυπούσαν την αγορά.

«Η διαπραγμάτευση έγινε πολύ οριζόντια, και έκανε αισιόδοξη και απλοϊκή πρόβλεψη ότι τα πράγματα θα εξελίσσονταν με έναν τρόπο. τα πράγματα δεν εξελίσσονται με τον τρόπο που θες εσύ. Τα αλλεπάλληλα μέτρα οδηγούσαν σε μεγαλύτερη ύφεση γιατί μείωναν τη ρευστότητα» τόνισε χαρακτηριστικά.

Αυτά είπε ο κ. Χρυσοχοϊδης αποδεικνύοντας ότι δείχνοντας ότι είναι εκτός πραγματικότητας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Bloody_Ophelia avatar
    Bloody_Ophelia 24/01/2012 13:19:41

    Δεν είναι εκτός πραγματικότητας. Απλώς πλέει σε πελάη χυδαιότητας. Ποντάρει στο πολιτικό κουφάρι του Παπανδρέου, αξιοποίησε την γκάφα του μακελάρη και του βγήκε από αριστερά, επιχειρώντας να κερδίσει πόντους στην αρχηγία. Έμεσμα.

    • efboy avatar
      efboy @ Bloody_Ophelia 24/01/2012 18:21:36

      οτι κακο παθει η πατριδα,θα εχομε και εμεις τις ευθυνες μας,αυτα μα διδαξαν οι προγονοι μας΄΄;;ετσι πολεμαγαν για τα κεκτημενα οι προκατοχοι μας για να τα εχομε,ειχαμε εμεις μεχρι σημερα΄΄;;;και εμεις τωρα τι κανουμε;;γιτι καθομαστε και κανουμε χαβαλε στις πλατειες,συνταγμα,κλπ.γιατι δεν πολεμαμε να αποκτησουμε εμεις καινουργια κεκτημενα!τα ειχαμε βρει ετοιμα και καθομασταν πανω σε αυτα!!ΤΩΡΑ;;;ακουστε ελληνες,συστυχως και εγω μεσα,οι σημερινοι νεολεα και νεοελληνες δεν ειμαστε ελληνες!ειμαστε ΚΟΤΕΣ!στριγκακια φοραμε ολοι μας!ειμαι απο επαρχια,δεν μπορω να ειμαι στα κεντρα αποφασεων,αλλα αν χρειαστει θα ελθω να πολεμισω.κριμα για τους {μαλακες] τους προγουνους μας,χυσαν το ΑΙΜΑ τους για να μην μας καταλαβουν οι γερμανοι του 40,αλλα και ποιο πισω ακομα,σκοτωθηκαν τζαμπα!και εμεις οι σημερινοι νεοελληνες δεν φοραμε παντελονια,τους εχομε δωσει και τον πισινο μας!αλονιζουν στην αθηνα οι διναστες,και εμεις τους παρακολουθουμε αποσβολομενοι!γιατι;ντροπη μας!!!

      • τάσος avatar
        τάσος @ efboy 24/01/2012 20:51:24

        είσαι άρχοντας. μαζί σου με τις μπάντες.

  2. TopGunZ avatar
    TopGunZ 24/01/2012 13:20:23

    Αν δείτε το βιντεάκι από εκείνη τη στιγμή ακριβώς, ο Λυριτζής πετιέται σαν να του κάνανε ηλεκτροσόκ! Και αφού παραδέχεται ότι ήταν μοιραίο πολιτικό λάθος, ας παραιτηθεί.

  3. Ιοκαστη avatar
    Ιοκαστη 24/01/2012 13:20:58

    εχουν "λαλησει" ομαδικα!
    δεν ξερουν απο που τους ερχονται τα χαστουκια. ο ενας απειλει με μακελειο, ο αλλος λεει οτι δεν ηξερε τι υπεγραφε...
    το τελος πλησιαζει αμειλικτο!!

    • ano-kato avatar
      ano-kato @ Ιοκαστη 24/01/2012 14:38:53

      Γιατί ήξερε κανείς άλλος;Η ξέρει τώρα;Ο ΓΑΠ ο Παπακωνσταντίνου και οι εταίροι μας μόνο.Και μάλλον μόνο οι εταίροι μας.Τους πετάγανε και τους πετάνε ακόμη πετάνε ένα "αν δεν ψηφίσετε δεν θα έχουμε λεφτά για μισθούς και συντάξεις" και τρέχουν σαν τα πρόβατα όπου τα πάει το μαντρόσκυλο να ψηφίσουν ναι σε όλα.Άλλωστε δεν είναι και ο πρώτος που λέει ότι δεν ήξερε τι ήταν το μνημόνιο.Ο αξέχαστος εκείνος σωτήρας Ρομπόπουλος εκ Θεσσαλονίκης το ίδιο δεν είπεόταν παραιτήθηκε;Είχε λέει κουραστεί να ψηφίζει χωρίς να ξέρει τι ήταν αυτά που ψήφιζε αφού πρώτα φυσικά μας έστειλε ψηφίζοντας επί ένα και μισό χρόνο ότι του έφερναν μπροστά του στα τάρταρα.Και άντε ο Χρυσοχοίδης έχει βουλευτική ασυλία και λέει ότι θέλει.Κάποιος αρμόδιος στην Θεσσαλονίκη δεν υπάρχει να τον καλέσει τώρα που είναι πια απλός πολίτης σαν εμάς να του ζητήσει εξηγήσεις για αυτά που δήλωσε;

  4. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 24/01/2012 13:23:06

    Αν ακούγατε κι εσείς Ελληνα υπουργό -Χρυσοχοίδης- να λέει ότι ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕ το μνημόνιο που υπέγραψε και ψήφισε, γιατί είχε άλλη δουλειά ( !!!!!!!!!!!!), δεν θα ζητούσατε εγγυήσεις για τα λεφτά σας ?
    Αφού έχουμε χάσει κάθε ίχνος αξιοπιστίας ως πολιτικό σύστημα, κράτος, κόμματα, ακόμα κι ο λαός δεν ξέρει τι ακριβώς θέλει…

  5. Γιαννης 3 avatar
    Γιαννης 3 24/01/2012 13:32:41

    Το θεμα πιστευω ειναι ποιος πειραχτηκε περισσοτερο, οι δυο γαυροδημοσιογραφοι και ο πολιορκιτικος κριος του μνημονιου ΣΚΑΙ ή ολοι εμεις που διαβασαμε την ειδηση?

  6. drider avatar
    drider 24/01/2012 13:36:14

    Με συγχωρείται για τον παραλληλισμό που θα κάνω, αλλά μόλις διάβασα την είδηση μου ήρθε στο μυαλό ο αείμνηστος Χριστόδουλος, ο οποίος είχε δηλώσει ότι δεν ήξερε για τη χούντα γιατί τότε ήταν φοιτητής και διάβαζε...

  7. Απορία avatar
    Απορία 24/01/2012 13:40:27

    Κατάλαβαν ότι η "φαμίλια" τους, το κόμμα, καταρρέει. Και ξέρουν ότι χωρίς κάλυψη από τη "φαμίλια", στο εγγύς μέλλον, μπορεί να βρεθούν ακόμα και φυλακή.

    Εν ολίγοις τώρα τα "πρωτοπαλλήκαρα" του ΠΑΣΟΚ δεν παίζουν για το δεκαχίλιαρο του βουλευτικιού ή του υπουργιλικιού που νομίζουν μερικοί, αλλά παίζουν για το κεφάλι τους.

    Γι'αυτό και τώρα είναι πιο πολύ επικίνδυνοι από ποτέ.

    Εαν δεν γίνουν εκλογές μέχρι τέλος Απριλίου, δεν θα έχουμε καλά ξεμπερδέματα με αυτή τη κλίκα.

  8. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 24/01/2012 13:41:56

    Το βράδυ ο σύλλογος "φίλων του μνημονίου" διοργανώνει βραδιά φιλαναγνωσίας. Όποιος πολιτικός δεν το έχει διαβάσει, ας παρεβρεθεί για να ξέρει τουλάχιστον, τι... σκατά ψήφισε.

    Η κοροϊδία έχει και όρια. Έλεος πια.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Balafara Hunter 24/01/2012 14:03:16

      Να κόψουνε και πίττα ! Και τα σκυλιά χορτάτα και η πίττα τους ολόκληρη!

    • daughter of mercy avatar
      daughter of mercy @ Balafara Hunter 24/01/2012 18:33:35

      Επίσης ο σύλλογος " Την βάζουμε όπου να ναι (την υπογραφή)" κόβει σήμερα την πίτα του για το καλό του χρόνου (του προ-προηγούμενου)!

  9. αναγνωστης avatar
    αναγνωστης 24/01/2012 13:55:36

    Χαμός γίνεται στο Διαδίκτυο και ιδιαίτερα στο Twitter μετά την σοκαριστική αποκάλυψη του υπουργού Ανάπτυξης, Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, ότι δεν είχε διαβάσει το Μνημόνιο πριν το ψηφίσει. Οι χρήστες του Twitter δίνουν ρεσιτάλ ευρηματικότητας για τις αιτίες που ο κύριος Χρυσοχοΐδης δεν διάβασε το κείμενο του Μνημονίου και το iefimerida.gr σταχυολογεί τις πιο ξεκαρδιστικές «εξηγήσεις»

    Να σημειωθεί ότι το tag #de_diavasa_to_mnimonio_giati έχει γίνει ήδη νούμερο ένα παγκόσμιο trend στο Twitter!



    #De_diavasa_to_mnimonio_giati δε φανταζόμουν ότι θα με έκραζαν έτσι στο twitter. Λες να ξύπνησαν τα ζώα;

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati το καμα σουτρα είναι καλύτερο

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati δεν είχα τελειώσει ακόμα τα ''ανεμοδαρμένα ύψη'':P

    #de_diavasa_to_mnimonio_giati στη σελίδα 12 πέθανε η πρωταγωνίστρια και βαρέθηκα να το συνεχίσω...

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati τα βράδια ντύνομαι τροτέζα.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati η Διαμαντοπουλου δεν εχει τυπωσει ακομα τα βιβλια

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati κανεις δε το εκανε RT στο twitter και like στο facebook

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati περίμενα να βγει σε Λινγκουαφον!Είμαι ακουστικός τύπος!

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ειχε τελικο dancing on ice!

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati είχε έρθει η Νταλάρα σπίτι να το διαβάσουμε μαζί και τελικά παίχτηκε φάση.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati στην τουαλέτα μόνο σταυρόλεξο

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati περιμένω και το sequel για να τα διαβάσω μαζί.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ειχα δει πρωτα την ταινια...

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati γιατί τις τσόντες μ αρέσει να τις βλέπω όχι να τις διαβάζω.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati είχε παλιόκαιρο τη μέρα που σε γνώρισα lol

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati διαβάζω μόνο βιβλία που διαφημίζει το #Alter.Αϊμέ αγάπη μου

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati έβλεπα τη "Μεγάλη Απόφραξη" με τον Τσάκωνα. Κλασική περίπτωση βλάβης..

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati δεν θα κόβαμε ούτε cent από τους μισθούς μας.. οπότε δε μ αφορούσε...

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati τα ίδια λέει και το πρόγραμμα του ΠΑΣΟΚ

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati μου το εξήγησε ο Μπάμπης

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati είχα πάρει wii και κάναμε βουλευτικό τουρνουά wii sports

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati δεν είχε glossy paper, Τζίζους.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati είμαι ο τζακ νόρις

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati κωλοφτιάχναμε κάτι παπάκια με τους Δελτάδες τότε..

    #de_diavasa_to_mnimonio_giati ειχα μια γκομενα απο την Ουγγαρία στην γέφυρα

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati, πού να σας τα λέω, στα χέρια μου το είχα & μού επιτέθηκε ένα σκιουράκι-νίντζα & μού το πήρε

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ήθελα να πάει αδιάβαστο.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati περίμενα να οργανώσουμε βραδιά μνημονίου με την Αννούλα και τον Ανδρέα, αλλά δεν ευκαιρούσαν...

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati το Mega έλεγε ότι έπρεπε να το υπογράψω.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati διάβαζα το σενάριο του χόλυγουντ για τη ζωή μου κ την 17Ν.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στον πρόεδρό μου και την εξυπνάδα του!

    #de_diavasa_to_mnimonio_giati θα καθαρίσει για μας ο Κουβέλης...

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati μου ειχε ο Γιωργακης πως το ειχε διαβασει ο Μιχαλης.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati περίμενα να οργανώσουμε βραδιά μνημονίου με την Αννούλα και τον Ανδρέα, αλλά δεν ευκαιρούσαν...

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ποτέ δεν διαβάζω τα terms and conditions. Πώς κάνετε έτσι πια;

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati κανένας από τους συναδέλφους μου δεν το διάβασε. #true_story

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati η γραμματέας μου έχυσε όλον τον καφέ πάνω του και ντράπηκα να ζητήσω κι άλλο αντίγραφο!

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati είμαι μάγκας και το κέφι μου θα κάνω.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati Μου αρέσουν οι εκπλήξεις

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati έπαιζα τρίλιζα με την αννούλα..

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati katapolemousa tous terrorists sto Counterstrike

    #de_diavasa_to_mnimonio_giati εδωσα το ipad στον ΓΑΠ κ το amazon δεν το ειχε για να το κατεβασω στο kindle..

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati... -Ομορφάαααααντρα μου! Δεν πειράζει, θα σου δώσω 12% για να γλιστράει"

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati μου είπαν ότι δεν έχει Happy End και δεν μπορώ τις στεναχώριες.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati έπρεπε να βάψω τα μάτια του Κίμωνα Κουλούρη με το καινούργιο μολύβι της maybelline

    μπορει εξω απο τη βουλη να ανοιγανε κεφαλια αλλα εγω #De_diavasa_to_mnimonio_giati η συνειδηση μου ανηκει στο πασοκ

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati έπεσα σε επεισόδια στην κηφισίας και με πλάκωσαν - τα σκεπάσματα! Έπιασε;

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ήμουν στο πάρτυ του Γιάννη του Σλόου.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati να το διαβάσω άλλωστε;;

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati μου το στείλανε σε Flash αρχείο.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati έπρεπε να φτάσω το μαχαίρι στο κόκκαλο αλλά δεν έβρισκα το κόκκαλο

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati νόμιζα ότι θα το απαγγείλουν στη βουλή

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati φαντάστηκα ότι θα βγει και σε περίληψη.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati δεν μου το είπε η Τρέμη.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati διάβαζα το μπλογκ του @a_loverdos με ανάλυση για τις τακτικές του Βαλβέρδε.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati οι υπήκοοι της χώρας βγάζαν hashtag αντί να με κυνηγάνε εμένα και τη συμμορία μου

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati δεν είχε καλές κριτικές

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ο σταζιέρ που έχω διορίσει από το παράθυρο με 3 κ 60 δε δουλεύει Σάββατα κ δε μου έκανε αποδελτίωση.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati το έκανα βελάκια κ το πέταγα στο λοβέρδο και την αννούλα.

    #de_diavasa_to_mnimonio_giati θα ανεβεί το καλοκαίρι Επίδαυρο και θα πάω να το δω

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati είχα άλλες υποχρεώσεις: Να γυρνάω από κανάλι σε κανάλι για να το υπερασπίζομαι

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati δεν ειχε δώρο η συσκευασία και το πήρα

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati εκείνο τν καιρό κυνηγούσα επικίνδυνους ανήλικους με κατσαρόλες που χαλούσαν την εικόνα της χώρας στο εξωτερικό

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati περιμένω να βγει σε DVD με τη @Real_gr της Κυριακής!

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ο Γιωργάκης είχε ήδη υπογράψει με τον Στρος πριν τις εκλογές !

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati εβλεπα τούρκικο

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ήταν σε επανάληψη

    #de_diavasa_to_mnimonio_giati δεν άνοιγε το attachment.

    #de_diavasa_to_mnimonio_giati είχα παει στα Hondos να πάρω μασκαρα του Κιμωνα.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ήθελα να το χρησιμοποιήσω ως δικαιολογία για τις επόμενες εκλογές μπας κ πάρω καμιά ψήφο παραπάνω

    #de_diavasa_to_mnimonio_giati αυτά είναι σαχλαμάρες. Εκανα ιδιαίτερα στην πρεσβεία κι έδωσα εξετάσεις στην TV...

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati έπαιζα κλέφτες κι αστυνόμους pic.twitter.com/mv5Q1asV

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ποναγε η κοιλιά μου (στον Βενιζέλο γιατί έπιασε η δικαιολογία?)

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ήταν στα Αγγλικά. Helloooo!

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati είχε πολλές σελίδες με ψιλά γράμματα

    #de_diavasa_to_mnimonio_giati πήγαινα για πρωθυπουργός. Αυτά είναι αγγαρείες για συμβούλους και μαλακίες για αντάρτες

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati τα γάντια της στολής του batman δεν ειναι για ξεφυλλισμα

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati έτσι κ αλλιώς θα με ψηφίζατε. Ξανά και ξανά. Μου- χα- χα.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati έχω βουλευτική ασυλία #beat_that

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati εκει που κοιτουσα το εξωφυλλο, πεταχτηκε ο σκυλος κ το πηρε καλε κυρια

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati έκαναν πολλή φασαρία κάτι αγανακτισμένοι απ' έξω και δεν μπορούσα να συγκεντρωθω.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati είχε gossip girl νέο επεισόδιο κ δεν μπορούσα να το χάσω.

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati μπορώ.

    μόνο ο τσάκ νόρις ξέρει #De_diavasa_to_mnimonio_giati

    Δεν διάβασα το μνημόνιο γιατι είχαμε παει με τον Κίμωνα στο Χόντο να πάρουμε αϊλάινερ. #De_diavasa_to_mnimonio_giati

    #De_diavasa_to_mnimonio_giati ήταν ανάδρομος ο ερμής

    • m.s avatar
      m.s @ αναγνωστης 24/01/2012 23:56:55

      γιατί δεν ήταν SOS ...
      αλλά το γαμημένο έπεσε και μας πήγε σούμπιτους

  10. Μ.Γ avatar
    Μ.Γ 24/01/2012 13:57:05

    Ο Χρυσοχοϊδης δεν ειναι ο μονος απ' αυτη την αθλια παρεα. Χτες η Λουκα Κατσελη, μιλωντας στην εκπομπη του Πρετεντερη, ελεγε εν ψυχρω οτι της εδωσαν να διαβασει το μνημονιο τρεις ωρες πριν απο την υπογραφη του ! Και εφερνε ως δικαιολογια οτι επροκειτο για κατασταση εκτακτης αναγκης. Κι' οι αλλοι παρευρισκομενοι, αντι να την παρουν επι τοπου με τις πετρες μεσα στο studio, καθοντουσαν και την ακουγαν. Ξερετε τι γινεται ; Εχουμε συνηθισει να ακουμε πραγματα που πριν απο λιγο μολις καιρο θα μας φαινοντουσαν ως παρανοϊκα. Σε λιγο θα αρχισουμε να δεχομαστε να καινε μαγισσες στο Συνταγμα, να νομιμοποιουν τα βασανιστηρια (οπως συμβαινει ηδη στις ΗΠΑ!), να πουλανε τα οργανα παιδιων "για να βρεθουν ποροι που θα μειωσουν το ελλειμμα", κλπ, κλπ. Και θα υπαρχουν ανθρωποι που θα τα συζητουν ολα αυτα σαν να επροκειτο για λογικα πραγματα. Προκειται γι' αυτο που ο εξαιρετικος δημοσιογραφος John Pilger εχει χαρακτηρισει ως "normalization of the unthikable", δηλαδη "εξοικειωση με το αδιανοητο". Εαν δεν ξυπνησουμε καποτε απο την κατατονια στην οποια εχουμε περιελθει κι' αν δεν τους παρουμε πραγματικα -και οχι μεταφορικα- με τις πετρες, τοτε θα ειμαστε αξιοι της μοιρας μας.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Μ.Γ 24/01/2012 16:58:47

      Μπράβο ΜΠ!!!!!! Αυτή είναι η κατάσταση και αν δεν συνέλθουμε , μόνο το χειρότερο να περιμένουμε.....

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Μ.Γ 24/01/2012 18:00:18

      Συμφωνώ με όλα όσα γράφεις και θα συμπλήρωνα στη μακάβρια την αναφορά σου περί οργάνων, πως και γι αυτό έχει φροντίσει ο νυν υπουργός υγείας και πρόνοιας, ο επονομαζόμενος εσχάτως και μακελάρης.
      Αυτός μακέλεψε τον Εθελοντισμό περί προσφοράς οργάνων και με το νόμο που επεξεργάστηκε η σοφία του, θέλει να τα παίρνει με το ζόρι από όλους μας, όταν αναχωρήσουμε από τον μάταιο αυτόν κόσμο, εκτός εκείνων που έχουν δηλώσει πως δεν επιθυμούν να γίνουν δότες.
      Ο Εθελοντισμός ως στάση ζωής πετάχτηκε στα σκουπίδια και οι άνθρωποι έγιναν εν μια νυκτί μονάδες!
      Αυτήν την παγκοσμιοποίηση έφεραν στο τόπο μας τα πασοκοκούνελα.

  11. Kst avatar
    Kst 24/01/2012 14:03:04

    Δεν νομιζω οτι ειναι ο μονος που ψηφισε κατι το οποιο δεν διαβασε.. Προχθες ειχα διαβασει στο antinews οτι πολλα στελεχη του Πασοκ που ψηφισαν το μνημονιο δεν ηξεραν και δεν πιστευαν αυτο που ψηφιζαν αλλα το εκαναν για να ακολουθησουν την κομματικη γραμμη και τωρα φοβουνται οτι θα τους αφησουν ξεκρεμαστους στον προεκλογικο αγωνα... Οποτε για αλλη μια φορα δεν μου κανει εντυπωση αυτο που διαβαζω. Δυστυχως υπαρχει μεγαλη πολιτικη ανωριμοτητα.

  12. aekaz12345 avatar
    aekaz12345 24/01/2012 14:09:21

    To ειδα και εγω.Μακαρι να τους δουμε να σαπιζουν ολοι στη φυλακη,το εχει αναγκη ο κοσμος που βραζει ανεξαρτητου ιδεολογιας.Η ωρα πλησιαζει και για την οριστικη διαλυση της πρασινης καμορας .Το απεχθες Πασοκ που στηριχθηκε σε πρασινορουφιανους καφρους πρεπει τωρα να σβησει.Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ

  13. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 24/01/2012 14:13:18

    Θυμάμαι και τον έτερο υποψήφιο αρχηγό - τον Λοβέρδο- επί Σημίτη, να ομολογεί στο ραδιόφωνο ότι δεν είχε διαβάσει μιά πρόταση που είχε υπογράψει μαζί με καμιά 50αριά άλλους "αντάρτες", μια πρόταση που είχε συντάξει ο "μαοικός" στρατηγός Τσουκάτος, περί εθνικού μισθού αν δεν με απατά η μνήμη μου.
    Και όταν ο Σημίτης τους "επέπληξε" ο Λοβέρδος είπε ότι δεν την είχε διαβάσει. Αρα είναι Πασοκική παράδοση η συνέπεια και η πολιτική ευθύνη !!!!!!!!!!!!

  14. Nikos avatar
    Nikos 24/01/2012 14:14:19

    Ας βρεθούν κάποιοι να τον ταράξουν με μηνύσεις και αγωγές για την καταστροφή που προκάλεσε μήπως και την επόμενη φορά διαβάσει το τι υπογράφει.

  15. Κομνηνός avatar
    Κομνηνός 24/01/2012 14:20:25

    Ελπίζω να μη λένε τα ίδια και κάποιοι άλλοι....

  16. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 24/01/2012 14:20:52

    ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΛΑΜΑΤΑ: Κάποιος βασιλιάς της Γαλλίας, ο Λουδοβίκος τάδε, ζήτησε από κάποιον αυλικό του να κάνει κάποια πράξη της οποίας όμως η δικαιολόγηση να είναι χειρότερη και από την ίδια την πράξη. Κάποια μέρα που ο Λουδοβίκος καθόταν αμέριμνος στο μπαλκόνι του ήρθε ο αυλικός από πίσω του και του χάιδεψε τον πισινό του. Μόλις ο Λουδοβίκος γύρισε έκπληκτος να του ζητήσει εξηγήσεις ο αυλικός του είπε: Με συγχωρείτε βασιλιά μου. Σας πέρασα για την βασίλισσα!!! Έτσι και ο Χρυσοχοίδης: Έκανε ότι έκανε και τώρα τι μας λέει; Δεν ήταν δική μου δουλειά να μελετήσω το μνημόνιο!!!

  17. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 24/01/2012 14:21:31

    Οτι δεν διάβασε ο Χρυσοχοϊδης το μνημόνιο είναι προφανές. Είμαι σίγουρος οτι κανείς υπουργός δεν το διάβασε. Το προκλητικό είναι οτι μας δουλεύει άγρια , καθώς του πήρε δυο περίπου χρόνια για να καταλάβει τις αρνητικές παρενέργειες του μνημονίου.Εντελώς συμπτωματικά το κατάλαβε όταν του γεννήθηκε η επιθυμία να γίνει αρχηγός στο ΠΑΣΟΚ. Είναι αδίστακτος, καιροσκόπος, αρχιλαϊκιστής και πολύ υπερτιμημένος.

    • anideos avatar
      anideos @ μεταρρυθμιστής 24/01/2012 16:13:08

      Μια μικρη παρατηρηση. Ο Μιχαλης δεν καταλαβε τις αρνητικες παρενεργειες του μνημονιου για τη χωρα και τους πολιτες αλλα για το κομμα του...

  18. Γιάννης Καλαματιανός avatar
    Γιάννης Καλαματιανός 24/01/2012 14:25:21

    Αχ, το χρυσό μου.
    Δεν του είχε πει η μαμά του να προσέχει πού βάζει την υπογραφή του.
    Και ιδού το αποτέλεσμα. Η δεσποινίς είναι έγκυος.
    Θέλει να γίνει και πρωθυπουργός, τρομάρα του...
    Αφού δεν σηκώνονται οι πέτρες να τους χτυπήσουν...

    Αγνώστου τινός:
    Όποιος εξαπατά έναν άνθρωπο λέγεται απατεώνας,
    όποιος εξαπατά έναν λαό λέγεται πολιτικός.

  19. franc avatar
    franc 24/01/2012 14:29:58

    Kι όμως και ο Σαμαράς είναι σύμφωνος με τους στόχους του μνημονίου και δεν αμφισβητεί τη νομιμότητα του χρέους...

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ franc 24/01/2012 16:53:26

      Γιατί, ποιος δεν είναι σύμφωνος με τους στόχους του μνημονίου? Εσαεί ζήτουλες για τη μαύρη τρύπα του δημοσίου θέλετε να είμαστε? Για τη δε νομιμότητα του χρέους, τόσοι και τόσοι παρατρεχάμενοι τρέχουν από πίσω της, ακόμα δεν βρήκαν πως να την καταρρίψουν?

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ franc 24/01/2012 17:05:34

      αγαπητε Franc,
      ανεξοδη αριστερη κριτικη μπορει να κανει ο καθενας.
      αλλα οταν σε βαλλουν να περπατεις στα καρβουνα που αναψαν αλλοι, και πρεπει να τα περπατησεις γιατι πρεπει να πας απεναντι, ελα να μου πεις τον ...τριτο δρομο.
      βεβαια υπαρχει και η αρνηση του να πας απεναντι. μπορεις να συνεχισεις να πατας στα καρβουνα σαν αναστεναρης και να προσποιησε οτι δεν υπαρχουν καρβουνα!

  20. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 24/01/2012 14:32:56

    Δυστυχώς ο λαός μας έχει πολύ κοντή μνήμη...

  21. Tonia G. avatar
    Tonia G. 24/01/2012 14:37:46

    Αν για κάθε εθνικό έγκλημα κατά ενός κράτους στην Ιστορία του ανθρώπου οι υπαίτιοι δικαιολογούνταν πως "δεν ήξεραν τι υπέγραφαν", "δεν διάβασαν τις συνβάσεις ή τους όρους τους" τότε κανείς ποτέ δεν θα είχε τιμωρηθεί...
    Δηλαδή: Γκέρινγκ, Κουίσλιγκ, Τσολάκογλου και τόσοι άλλοι που δηγούμενοι είτε από μια ιδεολογία είτε από πολιτικό σφάλμα κατέστρεψαν λαούς και κράτη θα ήταν απλά άνθρωποι που απλώς έκαναν "λάθος"!
    Δεν πάει έτσι όμως και το ξέρουν γι' αυτό όπως όπως τρέχουν να πηδήξουν από το καράβι του "Μνημονίου και της 1ης Δανειακής Σύμβασης". Αυτό είναι το πρώτο.
    Το δεύτερο είναι πως τη στιγμή που γίνεται το πρώτο, "κάποιοι άλλοι" δυστυχώς πάνε να "μπλεχτούν" με τη δανειακή σύμβαση νούμερο 2, η οποία θα καλύπτει και τη δανειακή σύμβαση νούμερο 1 !
    Η πλειοψηφία των πολιτών το έχει καταλάβει... και φωνάζει!

  22. kapitolo avatar
    kapitolo 24/01/2012 14:39:07

    Χρυσοχοίδης και Κατσέλη εκφράζουν μεγάλες αλήθειες..αν ούτε τα κορυφαία στελέχη του πασοκ δεν διάβασαν το μνημόνιο και υποθήκευσαν το μέλλον αυτού του τόπου αγνοώντας επιδειχτικά για τη μοίρα ενός έθνους...και μάλιστα ομολογούν τα πεπραγμένα τους κατα εναν τόσο κυνικό τρόπο....τότε κυριοι δεν έχουμε να κάνουν με απλούς προδότες (το οποίο είναι δεδομένο εξάλλου) αλλά με κοινούς στυγερούς εγκληματίες χωρίς ηθικούς φραγμούς...και μάλιστα κατα συρροή...γιατί κύριε Λομβέρδο(εκτός και αν κατοικούμε σε διαφορετικό γαλαξία) δεν ήταν μονό το πρώτο μνημόνιο αλλά και τα άλλα δυο που το διαδεχθηκαν.....

  23. Greco21 avatar
    Greco21 24/01/2012 14:42:04

    Ακολούθησε δήλωση Mea Culpa του Iron Mike... Παλαιομοδίτικο. Δεν τρώει η κατσίκα ταραμά πλέον.

  24. alakran avatar
    alakran 24/01/2012 14:43:49

    Άσχετο,αλλά τα μάθατε για τον Σεραφείμ Φυντανίδη?
    Συνελήφθη για μη απόδοση Φ.Π.Α.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ alakran 24/01/2012 16:41:10

      ε, όχι και τόσο άσχετο ... κι αυτός αδιάβαστος πάει.

  25. Tonia G. avatar
    Tonia G. 24/01/2012 14:55:13

    Η φυσική θέση των υπαιτίων εθνικών καταστροφών (σε οποιαδήποτε χώρα) είναι η ισόβιος φυλάκιση ή η καταδίκη σε θάνατο (αναλόγως τη χώρα). Στη δική μας είναι η ισόβιος φυλάκιση (όταν λέμε ισόβια εννοούμε ΙΣΟΒΙΑ, όπως είχε υπωθεί για υπαιτίους μιας άλλης καταστροφής).
    Ο πολιτικός παροπλισμός (που συχνα αναφέρεται ως τέτοια) δεν είναι καταδίκη ούτε τιμωρία.
    Επίσης θα πρέπει να έχουμε την γνώση πως κάνενα ΚΑΘΕΣΤΩΣ δεν προέβη σε κάθαρση μέρους του μέσω αξιόπιστης δίκης. Δηλαδή ούτε Ναζιστές έκαναν τη Νυρεμβέργη, ούτε Απριλιανοί τη Δίκη των Χουντικών, ούτε οι Βασιλόφρονες τη δίκη στο Γουδί, ούτε οι Μπααθικοί τη δίκη του Σαντάμ.
    Συνεπώς ας μην περιμένουμε "Κάθαρση και Δικαιοσύνη" από το καθεστώς της "Γενιάς του Πολιτεχνείου" και των "αγωνιστών της Μεταπολίτευσης" που ακόμη υπάρχει σήμερα και που μάλλον θα επιζήσει και μετά τις εκλογές. Τη δίκη των υπαιτίων της καταστροφής που περιμένει το Εθνος και οι Πολίτες θα τη δούμε όταν δημιουργηθεί ένα νέο ΚΑΘΕΣΤΩΣ, που σήμερα δεν φαίνεται δυστυχώς ακόμη στον ορίζοντα...

  26. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 24/01/2012 14:55:17

    ..ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ, ΓΙΑΤΙ ΕΣΤΗΝΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΛΠΟ (ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΟΚΟΓΛΥΦΩΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣ/ΝΙΚΗ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΛΗΤΟ ΔΙΩΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΘΕΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ)

  27. factorx avatar
    factorx 24/01/2012 14:56:48

    Τι σχέση έχει αυτό; Δεν είναι αλήθεια όσα συνέβησαν στην Θεσσαλονίκη;

  28. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/01/2012 15:00:47

    Πες τα ρε φίλε

  29. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 24/01/2012 15:02:42

    Φοβάμαι ότι δεν το δίαβασε κανείς τους ούτε ο Παπ, ο ΓΑΠ και να το δίαβασε δεν το κατάλαβε. Το θέμα είναι τι γίνεται από εδώ και πέρα ακολουθεί νέο πολύ πιο σκληρό και θα κρατήσει για πολλά χρόνια. Οι Γερμανογάλλοι μας έχουν δέσει χειροπόδαρα ,δεν αναγνωρίζουν στον ευατό τους καμία ευθύνη και προτείνουν την ίδια συνταγή μόνο και μόνο για να μας χρησιμοποιήσουν σαν σκιάχτρο για τι υπόλοιπες απείθαρχες χώρες δυστυχώς.

  30. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/01/2012 15:06:15

    Τα παλικάρια Μπάμπηδες,Πορτοσάλτηδες,Μανδραβέληδες και λοιποί συγγενείς του Φαλήρου,το έχουνε διαβάσει το ρημάδι?Ρε ξύλο που θέλουνε όλοι τους......

  31. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
    ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ 24/01/2012 15:06:46

    Η κυνική ομολογία φανερώνει τη βεβαιότητα ότι τίποτα δε μπορεί να αγγίξει, ούτε αυτόν ούτε τους ομοίους του. Αντί να παραδεχτεί ότι τα έκανε μαντάρα και να παραιτηθεί, εξακολουθεί να είναι διεκδικητής της εξουσίας. Ούτε λόγος για φιλότιμο, τσίπα, και συνείδηση.
    Μιχαλάκη, επειδή εσύ δε διάβασες αλλά εσύ ψήφισες, εμείς έχουμε βουλιάξει σήμερα σε ΥΦΕΣΗ, έχουμε ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ανέργους, έχουμε ΥΠΟΘΗΚΕΥΣΕΙ το μέλλον των παιδιών μας και των επόμενων γενεών και έχουμε διαλύσει την κοινωνία.
    Εύχομαι Μιχαλάκη να μη ξαναγίνει το ίδιο. Όχι να μην ξαναψηφίσεις χωρίς να μελετήσεις, αλλά να μην ξαναβρεθείς σε θέση να ψηφίζεις.
    Ούτε εσύ, ούτε οι όμοιοι σου.

  32. Απόστολος avatar
    Απόστολος 24/01/2012 15:09:50

    Εμείς έχουμε λαλήσει. Αυτοί μια χαρά είναι.
    Όπως βλέπεις καρφάκι δεν τους καίγεται ιδιαίτερα τώρα που ο λογαριασμός πηγαίνει και στη Νέα Δημοκρατία.

  33. Γαλάζιος ταλιμπάν avatar
    Γαλάζιος ταλιμπάν 24/01/2012 15:16:27

    Προσέξτε να δείτε με τι ..."λάκκο δημοσιογράφων" έχει μπλέξει ο Σαμαράς. Αφού τα είπε αυτά ο Χρυσοχοϊδης στον ΣΚΑΙ, οι Λυριντζής -Οικονόμου ρωτάνε την δημοσιογράφο που κάνει τον ρεπορτάζ της ΝΔ, την κ. Τριανταφύλλου να τους πει αν υπάρχουν αντιδράσεις απο τη ΝΔ. Και τι είπε;

    "Επίσημες αντιδράσεις δεν έχουμε από τη Ν.Δ. για όσα είπε ο κ. Χρυσοχοίδης μέσα στην ημέρα θα έχουμε .... μετά θα πρέπει να ρωτήσουμε και πόσοι από τους βουλευτές της Ν.Δ. είχαν άποψη επίσης για όλο αυτό...."

    Δηλαδή μια δημοσιογράφος που ξεκίνησε από το Γραφείου Τύπου της ΝΔ και έκανε καριέρα χάρις στις σχέσεις της με τη ΝΔ και τον Καραμανλή, αντί να "ξεσκίσει" τον Χρυσοχοϊδη, κτυπάει τη ΝΔ.

  34. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 24/01/2012 15:18:05

    Πέρα από την κυνική ομολογία ανευθυνότητας, μήπως αυτό υποκρύπτει κάτι άλλο; Τώρα που άρχισε να χτυπάει η καμπάνα για ειδικό δικαστήριο, μήπως ο κύριος αυτός προσπαθεί να ελαφρύνει την θέση του προσπαθώντας να μας πείσει ότι είναι υπεύθυνος μόνο για εγκληματική αμέλεια, και όχι για απόπειρα δολοφονίας με τρόπο ιδιαιτέρως απεχθή;

    • ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ avatar
      ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΒΗΜΑ @ Professor Moriarty 24/01/2012 15:25:20

      Πολύ πιθανό. Σε ανακοίνωση που εξέδωσε γράφει: "Είχαμε μάθει να εμπιστευόμαστε τον κάθε αρχηγό, πρωθυπουργό. Και στην Βουλή να ψηφίζουμε και στην διακυβέρνηση να συναινούμε." h**p://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=118127&catid=9

    • Απορία avatar
      Απορία @ Professor Moriarty 24/01/2012 17:11:32

      Σίγουρα ως μεσήλικας θα έχει ακούσει για το ότι προσέχουμε που βάζουμε την υπογραφή μας κλπ.

  35. Γαλάζιος ταλιμπάν avatar
    Γαλάζιος ταλιμπάν 24/01/2012 15:20:54

    Πάρτε και έναν άλλο που κάποιοι στην Συγγρού θέλουν να κατεβάσουν στην Β΄Αθηνών

    Δημοσιογράφος στον Flash προς τον Γ.Κύρτσο: "Με ενημερώνουν οι ακροατές μας ότι ήταν έξοχη η παρουσία σου χθες στην κρατική τηλεόραση γιατί μαστίγωσες τις παλαιοκουμμουνιστικές απόψεις" (γλυψ γλυψ γλυψ)

    Γ. Κύρτσος: "Μαστίγωνα έναν εκπρόσωπο της ΝΔ που είχε παλαιοκουμμουνιστικές απόψεις. Εγώ ως πρώην κομμουνιστής ξέρω να τους διαχειρίζομαι. Να έχεις φύγει από το ΚΚΕ, να έχεις φάει τα νιάτα σου στον Ελ. Τύπο διαμορφώνοντας την κεντροδεξιά και να σου λένε «τι δραχμή, τι ρούβλι»…

    Ενώ για την επίσκεψη Σαμαρά στην Ρωσία είπε:Το δράμα με τη διπλωματία στην Ελλάδα είναι ότι μας έχουν τρελάνει όλοι στους συμβολισμούς.

    Για τα παιχνίδια με τον Βαρβιτσιώτη, τον Εβερτ και τη Νίκη Τζαβέλλα εναντίον του Καραμανλή πότε θα μας πει ο πολύς κ. Κυρτσος;

  36. ΜΠ avatar
    ΜΠ 24/01/2012 15:23:33

    Εμείς εδώ και στη Ν.Δ τους ξέρουμε τί είναι.
    Επειδή έχουν αρχίσει και μαζεύονται πολλά:
    1) "Λεφτά υπάρχουν" - ΓΑΠ
    2) "Μαζί τα φάγαμε" - Πάγκαλος
    3) "Το μνημόνιο είναι λάθος / Το μνημόνιο δεν το διάβασα" - Χρυσοχοϊδης
    4) "Το μνημόνιο είναι μεγάλο λάθος" - Σιμίτης
    5) "Το μνημόνιο το διάβασα τρεις ώρες πριν το υπογράψω" - Κατσέλη
    6) "Τη Ν.Δ θα τη βάλουμε στο κάδρο" - Διαμαντοπούλου
    7) " Θα γίνει μακελειό " - Λοβέρδος

    Μήπως - λέω μήπως - ήρθε η ευλογημένη ώρα να φύγει τρέχοντας και να μην κοιτάξει πίσω ο Σαμαράς από την Κυβέρνηση αυτή;;;;;
    PSI+ δεν υπάρχει, ούτε δανειακή. Μήπως να πάμε για ΕΚΛΟΓΕΣ όσο είναι καιρός, γιατί σε λίγο θα έχουμε μεγάλα πανηγύρια στην πλατεία Συντάγματος και πέριξ της Βουλής. Αντώνη Σαμαρά παραιτήσου.
    ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΕ ΤΙΣ ΤΡΕΛΕΣ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ ΕΚΤΡΟΠΗ ΚΑΙ Ο ΛΑΟΣ ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΠΙΑ. ΔΙΑΛΛΕΞΕ ΣΕ ΠΙΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΘΑ ΕΙΣΑΙ: ΜΕ ΤΟ ΛΑΟ ΚΑΙ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ Ή ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ;;;;;;;;; ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΟΥΜΑΝΤΟ ΩΣ ΗΓΕΤΗΣ ΣΕ ΠΑΡΑΔΟΜΕΝΗ ΧΩΡΑ ΓΕΛΙΕΣΑΙ.

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ ΜΠ 24/01/2012 15:40:25

      Είναι η τελευταία του ευκαιρία ΤΩΡΑ να φύγει από αυτή τη γελοιότητα που αποκαλείται "μεταβατική κυβέρνηση". Εχεις δίκιο.

    • coyote avatar
      coyote @ ΜΠ 24/01/2012 17:17:28

      @ ΠΜ+++
      Απο το στομα σου και στου ΑΣ το αυτι!
      Του δινεται η ευκαιρια να φτιαξει την Ελλαδα και να μεινει στην ιστορια.
      Το βλεπει?
      Μπορει?

  37. Malraux avatar
    Malraux 24/01/2012 15:27:28

    Eξαιρετική τοποθέτηση.

  38. ano-kato avatar
    ano-kato 24/01/2012 15:29:45

    Αχ αχ αχ.... εσένα κακό παιδί θα σου βάλω πιπέρι στο στόμα για τα κακά λόγια που λές.

  39. Αεροπόρος avatar
    Αεροπόρος 24/01/2012 15:36:28

    Οι άνθρωποι είναι ΧΑΜΗΛΟΥ πνευματικού επιπέδου, το δίαβασμα και πολυ περισσότερο η μελέτη του Μνημονίου απαιτούσε και κάποιες γνώσεις οικονομικού περιεχομένου στο επίπεδο κατανόησης. Νομίζετε πως ο ΓΑΠ ο ΠΑΠ ο Μπένυ και ο Χρυσοχοϊδης διαθέτουν το επίπεδο μόρφωσης ώστε να κατανοήσουν ένα μνημόνιο που όπως λέγεται είχε γίνει για την Αργεντινή.... Αμφιβάλο......

  40. factorx avatar
    factorx 24/01/2012 15:39:42

    Η Λούκα Κατσέλη αδειάζει τον Χρυσοχοιδη:

    "Σχετικά με αναφορές και δημοσιεύματα σε blogs που αφορούν στο χρονικό διάστημα που είχαμε στη διάθεσή μας για την επεξεργασία του Μνημονίου - και προς αποφυγή κάθε παρεξηγήσεως - θα ήθελα να ξεκαθαρίσω τα εξής:
    Ως Υπουργός Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας επεξεργάστηκα τις διατάξεις του Μνημονίου που αφορούσαν στον τομέαευθύνης μου μέσα στο ασφυκτικό χρονικό πλαίσιο ωρών που είχε τεθεί εξαιτίας της ανάγκης ολοκλήρωσης των διαπραγματεύσεων προκειμένου η χώρα να κάνει χρήση του Μηχανισμού Στήριξης.
    Ωστόσο, πριν την ψήφιση του για το σύνολο των όρων του αρχικού Μνημονίου και των μέτρων που αυτό περιελάμβανε, έγινε διεξοδική συζήτηση τόσο στο Υπουργικό Συμβούλιο όσο στη Βουλή, κατά την οποία όλοι εκθέσαμε τις απόψεις μας.

    Είναι γνωστό ότι σε όλη αυτή τη διαδικασία και μετά την ψήφιση του Μνημονίου, κατά τις αναθεωρήσεις αυτού, έχω επανειλημμένα καταθέσει, είτε τη διαφωνία μου με συγκεκριμένες διατάξεις, είτε βελτιωτικές ρυθμίσεις για σειρά μέτρων, με γνώμονα την ελαχιστοποίηση των επιπτώσεων της ύφεσης, την αναπτυξιακή επανεκκίνηση της οικονομίας και τη δίκαιη κατανομή των βαρών..."

    • Tonia G. avatar
      Tonia G. @ factorx 24/01/2012 15:42:13

      Υπάρχει και γυναικεία πτέρυγα.

  41. STEFANOS GRAGAS avatar
    STEFANOS GRAGAS 24/01/2012 15:40:00

    κατι ασχετο..ερωτημα...γνωριζει καποιος αν αυτο που διαδιδεται δεξια κι αριστερα εχει βαση...δηλαδη "συνεληφθη υπουργος απο ελβετικες αρχες και κρατηθηκε διοτι ειχε σεβαστο χρηματικο ποσο που δεν μπερεσε να το δικαιολογησει..φημες στη Γερμανια λενε για περιεργες σχεσεις του διου με διαφορα...αν ξερετε κατι παρακαλω να το γραψετε...ψαξτε το παντως...
    υ.γ. η ειδηση αυτη διαβασα, οτι εχει ανεβει εδω και καποιες ωρες σε απειρα γερμανικα blogs...ευχαριστω

  42. factorx avatar
    factorx 24/01/2012 15:40:38

    Νέα δήλωση Χρυσοχοϊδη:

    "Θέλω να ξεκαθαρίσω τη θέση μου και να επιβεβαιώσω τη στάση μου.
    Ναι, επαναλαμβάνω ότι το μνημόνιο δεν το διάβασα. Δεν ασχολήθηκα, όχι με το κείμενο, αλλά ούτε καν με τις διαδικασίες της δήθεν διαπραγμάτευσης. Αυτό δεν το δήλωσα ούτε το είπα με καμάρι. Πολύ περισσότερο δεν το λέω για να αποσείσω ευθύνες από πάνω μου. Ίσα-ίσα το αντίθετο.
    Το θεωρώ από τα σημαντικότερα λάθη της πολιτικής μου διαδρομής.
    Γιατί δεν εκτίμησα σωστά την κρισιμότητα των στιγμών και απορροφήθηκα με το μερικό, το έργο μου σαν υπουργός, αντί να ασχοληθώ με το μείζον, την ευθύνη μου σαν μέλος της ηγεσίας της χώρας.
    Το είπα για να τονίσω το πόσο όλοι μας χρειάζεται να αλλάξουμε.
    Είχαμε μάθει να εμπιστευόμαστε τον κάθε αρχηγό, πρωθυπουργό.
    Και στην Βουλή να ψηφίζουμε και στην διακυβέρνηση να συναινούμε.
    Αυτοί οι καιροί πέρασαν και το μοντέλο εξαντλήθηκε.
    Χρειάζεται συλλογικότητα, ατομική ευθύνη και συνεισφορά.
    Οι βουλευτές αντέδρασαν στην πρόταση Πετσάλνικου και έσωσαν τη χώρα.
    Μακάρι να το είχα κάνει, μακάρι να το είχαμε κάνει και για το μνημόνιο.
    Σε αυτές τις στιγμές ο τόπος χρειάζεται καθαρά λόγια και γενναία αυτοκριτική.
    Μόνο έτσι θα φτιάξουμε ηγεσίες και θα βοηθήσουμε την πατρίδα.
    Λένε πως στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται. Τέτοιοι κανόνες σιωπής, η υποκρισία του πολιτικά ορθού, πρέπει να σπάσουν.
    Αυτοί οι κανόνες μας οδήγησαν σε αυτή την κατάσταση.
    Είμαι αποφασισμένος να δώσω όλες τις δυνάμεις μου σ’ αυτό".

    • Professor Moriarty avatar
      Professor Moriarty @ factorx 24/01/2012 15:55:28

      Άρα, είναι αυτό που έγραψα παραπάνω. Είναι σκόπιμη η δήλωση και δείχνει μία συγκεκριμένη υπερασπιστική γραμμή: Σα να λέει ότι είναι υπεύθυνος για εγκληματική αμέλεια. Αλλά και αν ακόμη θεωρηθεί σαν ένας από τους φυσικούς αυτουργούς του εγκλήματος, δείχνει και “δίνει” κυνικά τον ηθικό αυτουργό.

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ Professor Moriarty 24/01/2012 17:21:21

        Professor, έχεις δίκιο. Καλλίτερα εγκληματική αμέλεια , παρά ηθική αυτουργία. Υπεράνω όλων , το τομάρι του. Ξέρει πολύ καλά τι λέει. Και συνεχίζει την παράσταση , περί πατρίδας, αυτοκριτικής , συνεισφοράς και λοιπών , καρφώνοντας , παραλλήλως, τον υπεύθυνο. Το ίδιο με τους άλλους είναι: ανήθικος, αδίστακτος, κυνικός και πορωμένος.

    • ΜΠ avatar
      ΜΠ @ factorx 24/01/2012 16:03:47

      Μη ζορίζεσαι άνθρωπε ! Έκανες ένα λάθος ! Τα λάθη είναι ανθρώπινα και έως και συγχωρούνται !!!! Το δις εξαμαρτείν όμως όχι, διότι ουκ ανδρός σοφού. Με απλά Ελληνικά: θα σε δούμε τώρα πως θα αποκαταστήσεις το λάθος με το να αρνηθείς να ψηφίσεις όλα τα εκτρωματικά που σου προτείνει το κωλοκόμμα σου. Γίνε και εσύ Ηγέτης, μπορείς !!!!

    • Ανδρομέδα avatar
      Ανδρομέδα @ factorx 24/01/2012 17:39:29

      Στην επόμενη ζωή σας να δώσετε όλες τις δυνάμεις σας. Σε αυτή τη ζωή σας έκαψε όλους ο άτιμος ο ΓΑΠαρος.

  43. αποκατάσταση avatar
    αποκατάσταση 24/01/2012 15:42:36

    Τι νομίζετε έτσι διοικούνται οι λαοί...
    και το ΠΑΣΟΚ, τόσα χρόνια είχε διαπρέψει στο άθλημα.
    Τέτοιο κόμμα, τέτοια χειραγώγηση δε νομίζω να ξαναπεράσει από τον τόπο.

  44. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 24/01/2012 15:46:23

    Οι δηλώσεις Χρυσοχοίδη , όπως και οι χτεσινές του δίκην Νίκου Φούντα , του ΠΑΣΟΚ, Λοβέρδου, βγάζουν στον αφρό σε όλο το μεγαλείο της , τη σαπίλα ενός καθημαγμένου , απόλυτης πολιτικής στειρότητας πολιτικού συστήματος , που έπαψε να είναι αντιπροσωπευτικό και ετεροκαθορίζεται , από τα “ντελίβερυ μπόις» της πολιτικής και της δημοσιογραφίας.Φωνή βόωντος (ΓΙΑΝΝΑΡΑ) εν τη ερήμω:Eίναι φαυλεπίφαυλος ο κύκλος: Για να αρθρώσουμε πολιτική κριτική, πρέπει ρεαλιστικά να υπομνήσουμε το κρετινικό επίπεδο ακρισίας που καθηλώνει σε διαδικασίες αποσύνθεσης την ελληνική πολιτεία. Nα έχουμε συνεχώς προ οφθαλμών, ποιοι ετοιμάζονται να μας κυβερνήσουν και πάλι, με την ψήφο ποιου επιπέδου μαζανθρώπων.
    . Για να συνειδητοποιήσουμε ότι από τη χώρα έχει χαθεί η ντροπή. Kαι η έκλειψη της ντροπής είναι μάλλον ο θεμελιώδης παράγων που ερμηνεύει τα τρία, απορίας άξια (για τη λογική του ενστίκτου αυτοσυντήρησης) δεδομένα: Ότι χώρα κυβερνήθηκε , με ελάχιστες διακοπές από ένα Κανταφικού ήθους Κίνημα, επί τριάντα χρόνια.Ότι πριν λίγες μέρες την Eλλάδα κυβερνούσε άνθρωπος με τα φυσικά προσόντα του ολίγιστου των Παπανδρέου..Ότι η ισχυρή Ελλάδα βουλιάζει σαν την Σαμίνα στην Πάρο.Οτι η πολυκατοικία με την ταμπέλλα το ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ , δεν υπάρχει.Υπάρχουν οι ισορροπίες τρόμου , οι εσωκομματικοί εμφύλιοι , τα πισώπλατα μαχαιρώματα , υπάρχει το σύστημα ΠΑΣΟΚ που καταρρέει και τα σκάνδαλα πουβγαίνουν στην φόρα Εκεί καταντήσαμε.
    Υπάρχουν κορυφαίοι Υπουργοί που μένουν στις διαπιστώσεις και να αλληλοκατηγορούνται για το ποιος είναι πιο αποτυχημένος.Κι όλα αυτά για ένα αδειανό πουκάμισο ΄όπως είναι η ηγεσία του λαομίσητου πια ΠΑΣΟΚ. Εκεί καταντήσαμε.

    Υπάρχουν οι μούτσοι που έγιναν καπετάνιοι Ο ιστορικός του μέλλοντος θα καταγράψει αυτή την εποχή, με χαρακτηριστικά που ανέδειξαν «Κουλούρηδες» και «Πάγκαλους» ως πολιτικούς «ηγέτες», έναν «ΓΑΠ» ως πρωθυπουργό, έναν Χρυσοχοΐδη επίδοξο αρχηγό ακίνητου κινήματος, έναν Παπακωνσταντίνου, τσαρο-ταφόπλακα της οικονομίας και πολλούς «επώνυμους» δημοσιογράφους-γιουσουφάκια της εξουσίας, ως λειτουργούς. Απέκτησε επίσης και τεχνοκράτες επίδοξους πολιτικούς άνδρες, που παρουσιάστηκαν ως εθνοσωτήρες μιας χρήσης και μάλιστα εισαγόμενης.
    Και όλες αυτές οι φιγούρες εξουσίας, μέσα από τρεις γενιές που τιμήθηκε η νοοτροπία της καριέρας ευκαιρίας, της κοινωνικής καταξίωσης του εταιροφωτισμού, της διαπλοκής και της προσκολλήσεως.
    H ντροπή σηματοδοτεί την κοινωνική αναφορικότητα των πράξεων και της συμπεριφοράς: πράττω και συμπεριφέρομαι κοινωνώντας τη ζωή και την ύπαρξη, δεν είμαι μια κλειστή και αυτόνομη ατομική αυτοτέλεια. Yπάρχω ως-προς τους άλλους, ζω «έναντι» των άλλων, τη μοναδικότητα (ετερότητα) της ύπαρξής μου τη γεννάει η σχέση μου με τους άλλους. Eίμαι πρόσωπο, όχι αδιαφοροποίητο άτομο, αριθμητική μονάδα ομοειδούς συνόλου ή πολτού. Yπάρχω δίνοντας λογαριασμό στους «έναντι». Γι’ αυτό και οι επαγγελματίες της πολιτικής θέλουν να ακούνε μόνο τους κόλακες, δεν αντέχουν τα όσα τους ντροπιάζουν. Προτιμάνε να χάνουν την επαφή με την πραγματικότητα, και αυτή η προτίμηση είναι καθαρή αδιαντροπιά. Aντί να εξαφανιστούν από προσώπου γης πενθώντας για τα εγκλήματά τους, αντί να τους εξαφανίσει τουλάχιστον το κόμμα τους τιμωρώντας τις πομπές ή τη γελοιώδη ανικανότητά τους, προβάλλονται σε «σκιώδεις κυβερνήσεις», κατακλύζουν τις τηλεοράσεις με παπαρδέλες αφόρητης κοινοτοπίας και μικρόνοιας, παζαρεύουν εκλογικές περιφέρειες και θέσεις στα ψηφοδέλτια.
    Πώς κοιμούνται τη νύχτα οι ένοχοι αυτουργίας ή συνεργίας στο πιο αποτρόπαιο έγκλημα: την ανεργία 800.000 συμπολιτών τους, χωρίς να έχει απολυθεί ούτε ένας από τους αναρίθμητους κηφήνες της δημοσιοϋπαλληλίας τούς ρουσφετολογικά διορισμένους; Πώς τολμάνε οι αδιάντροποι να συνεχίζουν τον σκυλοκαβγά για τη «σίγουρη» νίκη του ο καθένας στις επόμενες εκλογές, ενώ από μέρα σε μέρα παραμονεύει και η τυπική χρεοκοπία, δηλαδή ο λιμός και η αλληλοσφαγή;
    Aλλά ποια λογική θα ισχυριζόταν ο συρφετός αυτός, ότι μπήκε στην πολιτική με φιλοδοξίες υπόληψης, φιλοδοξίες να σημαδέψει την Iστορία; Tην εξουσιαστική ηδονή της εφήμερης στιγμής κυνηγάνε, είναι ολοφάνερο, κι ας πληρώνουν την ηδονή τους αυτή, με δυστυχία και απόγνωση, 800.000 άνεργοι ή, με εξευτελισμό και αγωνιώδη αβεβαιότητα, άλλα εφτά εκατομμύρια Eλλήνων.
    Δυστυχώς, ούτε η κριτική (και η πιο ειλικρινής και ανυστερόβουλη) ούτε οι παραινέσεις για οφθαλμοφανώς σωτήριες πρωτοβουλίες επηρέασαν ποτέ τις μετριότητες που αναρριχώνται (ή ξένα συμφέροντα τις εγκαθιστούν) στην εξουσία.

  45. factorx avatar
    factorx 24/01/2012 15:48:25

    Ο Μπεγλίτης πάντως το είχε διαβάσει το Μνημόνιο:

    Είχατε διαβάσει το Μνημόνιο;

    • Ενδεχομένως να είμαι από τους λίγους ή ελάχιστους που έχω μελετήσει από την πρώτη στιγμή παρόλο που δεν συμμετείχα στη διαπραγμάτευση, το Μνημόνιο και τις επικαιροποιημένες του μορφές, όχι μόνο καθαρά στη νομική του πτυχή, αλλά και σε πολλές άλλες πτυχές.
    • Από την πρώτη στιγμή και μελέτησα καλά και είδα όλες τις ολοκληρωμένα όλες τις πτυχές μιας πρωτόγνωρης διαπραγμάτευσης, σε εξαιρετικά δύσκολες συγκυρίες και ενός κειμένου πρωτόγνωρου για την ΕΕ.
    • Προφανώς ο κάθε υπουργός μελετούσε το τμήμα εκείνου του Μνημονίου που αφορούσε στο υπουργείο του οποίου ηγείτο.
    • Πολύ εύκολα κατόπιν εορτής ή όταν κανείς είναι εκτός του χορού των διαπραγματεύσεων να μπορεί με μεγαλύτερη ευκολία, και από την απόσταση που υπάρχει σήμερα, να κάνει κριτική, να επισημαίνει ελλείμματα στη διαπραγμάτευση ή στο αποτέλεσμα της διαπραγμάτευσης.
    • Τότε η Ελλάδα προχώρησε σε μία αναγκαστική επιλογή του Μνημονίου.
    • Όταν βρίσκεται σε αυτή τη δυσάρεστη και δύσκολη θέση είναι πολύ δύσκολο να διαπραγματευτείς σε ισότιμη βάση με τους συνομιλητές σου.
    • Υπάρχουν στιγμές στην πολιτική ιστορία όπου είσαι αναγκασμένος και παρά τη θέλησή σου, να πάρεις δύσκολες αποφάσεις.

  46. Αριστειδης ο δικαιος avatar
    Αριστειδης ο δικαιος 24/01/2012 15:51:02

    μια ερωτηση προς νομικους
    μπορουμε να μηνυσουμε ομαδικα ελληνες πληγεντες του μνημινιου τον κυριο υπουργο γιατι με την ψηφο του χασαμε τις ζωες μας,το βιος μας τα ονειρα μας, το μελλον των παιδιων μας?
    να τον μηνυσουμε για αυτη του την αναλγητη δηλωση οτι δεν ηξερε τι ψηφιζε ,και ομως με αυτη του την ενεργεια δημιουργησε συντριμια αμθρωπινων ψυχων γυρω του ,και ζητα να γινει προεδρος του πασοκ και μελλοντικος μαςπρωθυπουργος?
    Αισχος αηδια και μισος ,ας εηαφανισουν με την ψηφο τους αυτο το θλιβερο κομμα που λεγεται πασοκ,και μαζι του ολους αυτους που το υπηρετησαν στο ονομα του λαικισμου και της ψευτοπροοδευτικοτητας.
    ολοι οι ελληνες να βαλουμε τελος στο μορφωμα που λεγεται πασοκ και που ταλαιπωρησε τουτη την πατριδα μετα το 1981 ,ισως ετσι βρει και τον δρομο της η συντηριτικη παραταξη ,γιατι δεν θα μοιωθει την λαικιστικη πιεση των πρασινοφρουρων ,που θα την οδηγει σε τεραστια λαθη και αντιγραφη πασοκικων πρακτικων

    • Ιοκαστη avatar
      Ιοκαστη @ Αριστειδης ο δικαιος 24/01/2012 17:14:38

      "μια ερωτηση προς νομικους
      μπορουμε να μηνυσουμε ομαδικα ελληνες πληγεντες του μνημινιου τον κυριο υπουργο γιατι με την ψηφο του χασαμε τις ζωες μας,το βιος μας τα ονειρα μας, το μελλον των παιδιων μας?"

      νομιζω οτι ειναι μια εξαιρετικη προταση!
      και νομιζω οτι πρεπει να ενετγοποιηθουμε αν υπαρχει νομικη βαση για διωξη του συγκεκριμενου υπουργου!
      απο καπου πρεπει να αρχισουμε!

  47. Miltos avatar
    Miltos 24/01/2012 16:07:18

    Γιατί ασχολείστε μόνον με τον Χρυσοχοϊδη; Το 99% των βουλευτών που το ψήφισαν μήπως το διάβασαν; Οχι βέβαια. Απλώς ως καλά προβατάκια έκαναν αυτό που είπε ο τσοπάνης: Το ψήφισαν.
    Ο Χρ. βλέπει που πάει το πράγμα (ήδη κανένας από αυτούς δεν μπορεί να κυκλοφορήσει στο δρόμο) και προσπαθεί να σωθεί. Αλλά δεν αντιλαμβάνεται ότι με αυτά που "ομολογεί" κατόπιν εορτής, τα πράγματα γι'αυτόν θα είναι μάλλον πολύ χειρότερα, και στο παρόν και στο μέλλον.
    Οταν, και αν γίνουν τελικά έτσι όπως πάμε, γίνουν οι εκλογές δεν θα βρείτε ούτε την δική σας ψήφο στην κάλπη.

  48. babayaro avatar
    babayaro 24/01/2012 16:17:19

    Πονανε τα μυαλα μου και αισθανομαι ντροπη που αφησα και με κυβερνουσαν τριαντατοσα χρονια ανθρωποι,που τους εδινε ραβασακι ο προεδρος με την συνθεση τη μερα του αγωνα.
    Οπως εγραψε καποιος ανωτερω,συμβαινουν πραγματα απιστευτα,αλλα καταπινονται και περνουν σχεδον αβροχοις ποσι....
    Και μια απορια...Ποσοι απο τους 300 το διαβασαν το τιμημενο?(Εξαιρουνται οι "εγκεφαλοι" Παπακι και Γαπ)

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ babayaro 24/01/2012 16:58:11

      Δεν ξέρω πόσοι το διάβασαν, ξέρω πόσοι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεν το ψήφισαν.

  49. anideos avatar
    anideos 24/01/2012 16:23:15

    Οι μονοι που το διαβασαν και το αποστηθησαν ηταν η Ντορα και ο Αδωνις.
    Αυτοι πηραν στο λαιμο τους και ολο το ΠΑΣΟΚ.

  50. Ανδρομέδα avatar
    Ανδρομέδα 24/01/2012 16:26:41

    Καλά αν δεν το διάβασαν καν καταλαβαίνουμε πόσο μπορεί να το διαπραγματεύτηκαν και πόσο θα διαπραγματευτούν και τα επόμενα που ουρλίαζουν να τα διαπραγματευτούν ΤΩΡΑ.

  51. noldor avatar
    noldor 24/01/2012 16:27:53

    Να υποθέσουμε δηλαδή ότι κατάλαβε το λάθος και θα καταψηφίσει την νέα δανειακή σύμβαση ή θα μας πει ότι ναι τότε έκανα λάθος αλλά τώρα δεν γίνεται τίποτα γιατί είμαστε στο χείλος του γκρεμού (και πάλι).

  52. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 24/01/2012 16:41:04

    Και νάταν μόνο αυτός.
    Μιλώντας στην εκπομπή "Ανατροπή" του Γιάννη Πρετεντέρη στο MEGA, η τότε υπουργός Οικονομίας κ.Κατσέλη είπε ότι διάβασε το μνημόνιο «ένα Σάββατο πρωί για τρεις ώρες»...
    Αυτό είναι το θράσος των βο(υ)λευτών μας,που ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να πουν ψέματα, αλλά προκαλούν απροκάλυπτα!!!
    Μπορούν όμως να μας πουν,αν δούλευαν σε υπηρεσία του δημοσίου και έλεγαν τα ίδια,θα βρίσκονταν κατηγορούμενοι για παράβαση καθήκοντος και απιστία;(Για τον ιδιωτικό τομέα δεν το συζητώ,γιατί θα είχαν φύγει με τις κλωτσιές).

  53. nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
    nickname@taleftaiparhoun.gap 24/01/2012 16:54:47

    ..και ο ..καραγκιόζης λέει ότι όταν γεννήθηκε η μάνα του είχε δουλειά και τον έκανε η ..θειά του!!!! Λέτε να έγινε κάτι παρόμοιο με τον κο Χρυσοχοίδη και το μνημόνιο;;

  54. Σ.Ε avatar
    Σ.Ε 24/01/2012 17:12:09

    Μπορείτε να μου λύσετε μια απορία;
    Ο ΓΑΠ διάβασε το μνημόνιο ή είχε άλλες υποχρεώσεις;

  55. restart avatar
    restart 24/01/2012 17:13:01

    quiz
    αν οι υποψηφιοι περνουσαν iq τεστ θα ηταν ο μιχαλης στη βουλη?

    a)οχι
    b)σιγουρα οχι
    c)N o way

  56. zio7 avatar
    zio7 24/01/2012 17:28:41

    το μήνυμα του κάλαχαν δεν είναι ότι υπέγραψε αδιάβαστος, αλλά ότι προδόθηκε από την εμπιστοσύνη που υπήρχε στον πρωθυπουργό.

    εκεί να εστιάσετε, πολύ πιο σημαντικό από το αδιάβαστος, ο κάλαχαν ουσιαστικά καρφώνει τον γαπ ότι τους πρόδωσε.

  57. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 24/01/2012 17:39:26

    Βρε, τώρα κατάλαβα γιατί η Αννούλα δεν ήθελε φέτος να τυπώσει βιβλία για τα σχολεία! Σκέφθηκε πως χωρίς διάβασμα παίρνεις Άριστα με τόνο, από τους εντολοδόχους-εξεταστές.
    Τα θέματα SOS βεβαίως, τα είχε δώσει ο Στρος μόνον στο «μεγάλο», αλλά αυτός εξ αιτίας της τρομερής αντίληψης που τον διακρίνει και της αναμφισβήτητης φιλοπατρίας του, σίγουρος πως σώνει την παρτίδα και όχι την πατρίδα, τους τα έδωσε μόνον προφορικά και χωρίς πολλές-πολλές λεπτομέρειες.
    Αντέγραψαν από τα σαΐνια του και ο κωλοτούμπας και η ατυχήσασα, για να έχει η νέα τάξη τους τη μεγαλύτερη δυνατή «επιτυχία» και έστειλαν την Ελλάδα αδιάβαστη στον Καιάδα.

  58. athos avatar
    athos 24/01/2012 17:41:44

    Ποιος...Μιχαλης;
    Τον δρομο εχει δειξει εδω και μηνες ο μεγας αρχηγος κωλοτουμπας, που παραδεχτηκε πως δεν διαβασε το Μνημονιο γιατι "εκεινη την ωρα χανοταν η Ελλαδα"!
    http://www.youtube.com/watch?v=ycsFxMW__to&list=UUwPBiNjF3k0gngUQJJIOinw&index=1&feature=plcp

  59. ΑΝΤΟΝΙΟΣ avatar
    ΑΝΤΟΝΙΟΣ 24/01/2012 17:44:38

    ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΣΧΟΛΕΙΟ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙ? ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ.
    ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΠΑΛΛΑΧΘΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗΝ "ΜΑΦΙΑ" ΠΟΥ ΜΑΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ (ΑΣ ΜΗΝ ΒΑΛΩ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ 1944,1963-1965)

  60. pikras57 avatar
    pikras57 24/01/2012 17:52:46

    ΧΘΕΣ...ΟΛΟΙ με το μνημόνιο!
    ΣΗΜΕΡΑ...ξύπνησαν ΟΛΟΙ ..και το ξέσκισαν!!!
    ΑΥΡΙΟ...η εξόδιος ακολουθία!!!

    ΣΤΗ ΣΕΙΡΑ ...οι τεθλιμμένοι συγγενείς !!!

  61. ΑΝΤΟΝΙΟΣ avatar
    ΑΝΤΟΝΙΟΣ 24/01/2012 17:58:26

    φιλε Σ.Ε. δεν νομιζω να το διάβασε γιατι πηγαίνοντας προς ΚΟΣΤΑΡΙΚΑ η δεν ξέρω που αλλου, φαίνεται το αεροπλάνο δεν διέθετε σύνδεση ΙΝΤΕΡΝΕΤ και πως να το διαβάσει στο iPOD.

  62. βασίλης avatar
    βασίλης 24/01/2012 17:58:48

    Επι τέλους τέλος για όλους τους "Κυρίους". Μετά απο τις δημόσιες ομολογίες
    του Χρυσοχοίδη και της Κατσέλη θα πρέπει να επέμβει άμεσα η δικαστική εξουσία
    και να απαιτήσει να συζητηθεί άμεσα στη βουλή η μήνυση του γιατρού που τους
    κατηγορεί για "ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ" και να συρθούν όλοι τους στο ειδικό δικαστήριο διότι τότε και μόνον τότε θα αποδοθεί δικαιοσύνη, διότι αυτοί με την
    ψήφο τους καταδικάσανε τον Ελληνικό λαό και τις επόμενες κυβερνήσεις
    στην φτώχεια, στην ταπείνωση,στην εξασθλίωση,και στην υποδούλωση.
    Οσον αφορά τηνΚ Διαμαντοπούλου έκανε σπίτια στον γράμμο ο Πετσάλνικος
    για να μένουν οι πατρεχάμενοι, αλλά δεν έκανε τάφρο γύρω γύρω για να μπορούν να φεύγουν οταν χρειάζεται. ΟΥΣΤ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΥΕΙ Ο ΗΛΙΟΣ

  63. Δαναός avatar
    Δαναός 24/01/2012 18:34:59

    Ο τύπος ξέρει πολύ καλά τι λέει. Μετρημένα και ζυγισμένα τα λόγια του και τίποτα τυχαίο. Και η δεύτερη δήλωσή του αυτό δείχνει.
    Εντάξει κατηγορείστε με για αμέλεια, αλλά μη με κατηγορείτε για πρόθεση. Δώστε προσοχή στα λεγόμενά του και θα καταλάβετε ότι δεν πρόκειται περί αφελούς. Το αντίθετο μάλιστα :
    "...Γιατί δεν εκτίμησα σωστά την κρισιμότητα των στιγμών και απορροφήθηκα με το μερικό, το έργο μου σαν υπουργός...Αυτοί οι καιροί πέρασαν και το μοντέλο εξαντλήθηκε...Το είπα για να τονίσω το πόσο όλοι μας χρειάζεται να αλλάξουμε.
    Είχαμε μάθει να εμπιστευόμαστε τον κάθε αρχηγό, πρωθυπουργό...Λένε πως στην πολιτική υπάρχουν πράγματα που γίνονται και δεν λέγονται. Τέτοιοι κανόνες σιωπής, η υποκρισία του πολιτικά ορθού, πρέπει να σπάσουν.
    Αυτοί οι κανόνες μας οδήγησαν σε αυτή την κατάσταση.
    Είμαι αποφασισμένος να δώσω όλες τις δυνάμεις μου σ’ αυτό”.
    Είναι αποφασισμένος!!! Και ήρωας!!!
    Η κορύφωση του πολιτικού αμοραλισμού!
    Γι αυτό, κανένας οίκτος!

  64. Ιωαννης Τ avatar
    Ιωαννης Τ 24/01/2012 18:54:15

    καλα εδω τα 3 κομματα + δυση που στηριζουν παπαδημο ψηφισαν κενη σελιδα στον προυπολογισμο. μαλλον κανεις δεν διαβαζει στην βουλη. μεγαλο προβλημα αυτο. αντε πες τωρα στην μερκελ σορρυ δεν διαβαζουν οι βουλευτες μας. αισχος!!!

  65. monson avatar
    monson 24/01/2012 19:09:20

    Δηλ μετα απο αυτη την δηλωση του χρυσοχοιδη και του καθε ενα που δηλωνει βουλευτης ΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΟ ΑΞΙΩΜΑ???

    Δηλ τι μας λεει οτι οτι του φερνουν το υπογραφει??? ΕΝΑΣ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΛΕΟΣ.

  66. papasmurf avatar
    papasmurf 24/01/2012 20:09:47

    Άμεση απάντηση Παπανδρέου για τις δηλώσεις Χρυσοχοΐδη
    Από την Κόστα Ρίκα όπου βρίσκεται για το συνέδριο της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, ο Γιώργος Παπανδρέου αναφέρθηκε στη δήλωση του Μιχάλη Χρυσοχοΐδη, ο οποίος είπε πως δεν διάβασε το Μνημόνιο γιατί είχε άλλες υποχρεώσεις ως υπουργός Προστασίας του Πολίτη...

    Ο κ. Παπανδρέου δήλωσε πως ούτε αυτός είχε διαβάσει το Μνημόνιο επειδή εκείνη την εποχή ήταν πρωθυπουργός της χώρας και είχε άλλες υποχρεώσεις.

    Ο Γιώργος Παπανδρέου τόνισε πως προσπάθησε να ρίξει μια ματιά στο Μνημόνιο αλλά του φάνηκε πολύ κουραστικό - είδε πως είχε μέσα μόνο λέξεις και καθόλου εικόνες- και το παράτησε.

  67. τάσος avatar
    τάσος 24/01/2012 20:53:58

    δεν με ενοχλεί η δήλωσή σου. ίσα-ίσα, από τη στιγμή που μετάνιωσες που ψήφισες το μνημόνιο αδερφέ, είμαι μαζί σου και σε στηρίζω στην προσπάθειά σου να το ανατρέψεις.

  68. k avatar
    k 24/01/2012 21:32:25

    1000000 ΑΝΕΡΓΟΥΣ , ΦΤΩΧΕΙΑ , ΠΕΙΝΑ Κ<ΑΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ. ΕΥΓΕ...

  69. juliet avatar
    juliet 24/01/2012 21:33:04

    Πριν από λίγο στο ΣΚΑΙ ο Χρυσοχοΐδης :.....ξέρετε είμαι Πόντιος.....,μη βαράτε ,έτσι είπε.

  70. christof avatar
    christof 24/01/2012 21:48:13

    Σιγουρα το διαβασαν ο Καρατζαφερης, η Ντωρα και οπωσδηποτε ο Μπαμπης ο Παπαδημητριου που κατηγρουσαν το ΣΑΜΑΡΑ που τους ελεγε οτι δεν το διαβασαν ,δεν το διαπραγματευτικαν.

  71. Economist avatar
    Economist 24/01/2012 21:48:38

    Όσοι άνθρωποι διέθεταν έστω και λίγη οικονομική σκέψη ήξεραν εκ των προτέρων ότι το μνημόνιο θα αποτύχει.
    Όταν βλέπουμε τώρα τελευταία έναν πολιτικό σαν την Μπακογιάννη, που ήταν υπέρμαχος του μνημονίου και κατηγορούσε ως λαϊκιστή καθέναν που είχε αντίθετη γνώμη, συνεχώς με δηλώσεις της να υπερασπίζεται το φτωχό λαό, καταλαβαίνουμε ότι έχουν αρχίσει πλέον να αισθάνονται ότι κλονίζεται η εξουσία τους. Από αυτήν την σκοπιά κατά τη γνώμη μου ερμηνεύονται και οι δηλώσεις Χρυσοχοίδη.

  72. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 24/01/2012 22:02:49

    Ο Χρυσοχοϊδης με τη δήλωσή του αυτή είναι σαφές ότι προεξοφλεί νίκη ΑΣ, πραγματοποίηση εξεταστικής για τα Μνημόνια και απόδοση ευθυνών. Σπεύδει να σώσει ότι προλάβει, σπεύδει όμως βραδέως και ιδιοθηρευτικώς - ὃ γέγονε, γέγονε...

  73. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 24/01/2012 23:21:01

    ΤΩΡΑ το παίζουν ΜΩΡΕΣ ΠΑΡΘΕΝΕΣ;ΔΕΝ ήξεραν τι υπέγραφαν;Μας ΔΙΕΛΥΣΑΝ,ΓΚΡΕΜΙΣΑΝ τις ζωές τόσων Ελλήνων,ΚΑΤΑΔΙΚΑΖΟΝΤΑΣ έναν ολόκληρο λαό στη φτώχεια,τη δυστυχία,τη πείνα,την ανεργία,τη βίαιη υποβάθμιση του βιοτικού του επιπέδου,και τώρα έρχονται λέγοντας ΤΙ;Είναι οι ΨΥΧΡΟΙ και ΣΤΥΓΝΟΙ εκτελεστές των ελπίδων μας!!
    Να που,σιγά-σιγά,ξεκινά να ''αραιώνει'' το πουλόβερ της ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ και αρχίζει να διαφαίνεται το ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΟ πρόσωπο της όλης ΤΡΑΓΩΔΙΑΣ,που εξακολουθεί να διαδραματίζεται εις βάρος μας.Αλλά τι να μας πουν πια όλοι αυτοί και ο φορέας που εκπροσωπούν;Ο πασοκισμός,μια ζωή,ΥΠΟΥΛΟΣ,ΧΑΜΑΙΛΕΩΝ,ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΣ!!Εις βάρος της χώρας παίχτηκε και ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να παίζεται ένα ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ παίγνιο με σκοπό τη ΠΛΗΡΗ υποταγή της πατρίδας και την εξαθλίωση των Ελλήνων.Οι δηλώσεις Χρυσοχοϊδη αλλά και της Κατσέλη είναι ΜΝΗΜΕΙΑ πολιτικής ΑΠΑΤΗΣ.....

  74. Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
    Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 25/01/2012 00:01:42

    Καλησπέρα σας.Αρθρο 120 τού ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ. Νά εφαρμοσθεί πάραυτα.

  75. Νικήτας Αποστόλου avatar
    Νικήτας Αποστόλου 25/01/2012 00:07:30

    Μιχάλης Χρυσοχοΐδης

    « ... Ναι, επαναλαμβάνω ότι το μνημόνιο δεν το διάβασα. Δεν ασχολήθηκα, όχι με το κείμενο, αλλά ούτε καν με τις διαδικασίες της δήθεν διαπραγμάτευσης.
    ... δεν εκτίμησα σωστά την κρισιμότητα των στιγμών και απορροφήθηκα με το μερικό, το έργο μου σαν υπουργός, αντί να ασχοληθώ με το μείζον, την ευθύνη μου σαν μέλος της ηγεσίας της χώρας... Είχαμε μάθει να εμπιστευόμαστε τον κάθε αρχηγό, πρωθυπουργό. Και στην Βουλή να ψηφίζουμε και στην διακυβέρνηση να συναινούμε...".
    Λούκα Κατσέλη: Διάβασμα στο πόδι..«ένα πρωί του Σαββάτου» κι είχαν στη διάθεσή τους – οι υπουργοί – μόνο τρεις ώρες για να το μελετήσουν.

    Απίθανοι άνθρωποι! Και όμως ήταν Υπουργοί! Και θέλουν ακόμη και σήμερα να μας κυβερνήσουν! Πολίτες ξυπνείστε, εξαφανίστε από την πολιτική σκηνή όλες τις θλιβερές μαριονέτες.

  76. ΜΠΛΟΥΜ avatar
    ΜΠΛΟΥΜ 25/01/2012 01:35:02

    Του Χρυσοχοίδη δεν πρέπει να του κάνουμ,ε μ/ία μήνυση γιά παράβαση καθήκοντος???
    Πως υπογράφεις κύριε αφού δεν ξέρεις τι λέει??
    Σε απολύουμε τώρα!!

  77. Ψηφοκράτης avatar
    Ψηφοκράτης 25/01/2012 05:39:03

    Όλη η ηγετική ομάδα που εισήγαγε και έβαλε πρόχειρα την υπογραφή της στην υποθήκη της περιουσίας των πολιτών της χώρας, έναντια στη λαϊκή βούληση και το σύνταγμα, έχει παραβιάσει το θεσμικό της καθήκον.

    Ειδικά για τον υπουργό «Προστασίας (και ξυλοφορτώματος) του Πολίτη», -επειδή τα Γουδιά και τα γουδοχέρια με ανατριχιάζουν λίγο, θα πρότεινα την μαγευτική πτέρυγα «και η Δημοκρατία έχει χιούμορ» όπου φιλοξενούνται και οι αδερφοί Ξηροί.

    Θα βρεί και αρχηγούς να εμπιστεύεται και χρόνο για να ξεσκονίσει γεωμετρία και ανάγνωση. Να εντρυφήσει με την ησυχία του - όσο οι υπόλοιποι θα ψάχνουμε τις ζωές μας (αν όχι κάτι να φάμε)- στις αναλογίες, το μείζων και το ελάσσων.
    Και το μέτρο που χάθηκε.

  78. Mpaogkara avatar
    Mpaogkara 25/01/2012 10:00:09

    Και γω δε το διάβασα γιατί είχα πάει στο Καζάν για τη ΜΠΑΟΚΑΡΑΑΑΑ!

  79. vasilis kolokotronis avatar
    vasilis kolokotronis 25/01/2012 10:22:20

    ΜΙΧΑΛΑΚΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΛΙΘΙΟΙ ΜΙΑ; ΚΑΙ ΕΣΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ .......ΜΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΛΕΣ......ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ..........ΑΗΤΤΗΤΟΙ ................ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΧΑΡΕΣ...........ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΗΓΙΑ.........ΣΟΥ..........ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ Η ΣΤΗΝ ............ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ.........

  80. ANTONIOS avatar