#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2009 20:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Χριστοφοράκος θα μιλήσει ούτως ή άλλως

Τα ονόματα των εμπλεκομένων στο μεγαλύτερο σκάνδαλο της μεταπολίτευσης θα αποκαλυφθούν πριν από τις επόμενες εθνικές εκλογές


_______________________________________________________________________________________________
Ας μην «παραμυθιάζονται» μόνοι τους οι διαπλεκόμενοι πολιτικοί. «Don't get high on your own supply» που λέει και η γνωστή ατάκα στο φιλμ Scarface. Ο Χριστοφοράκος θα μιλήσει επειδή όπως γνωρίζουν όλοι στα γκρίζα κυκλώματα κινδυνεύει κανείς όταν ξέρουν ότι έχει στοιχεία και μπορεί ανά πάσα στιγμή να τα βγάλει στη φόρα. Ενώ όταν έχει μιλήσει είναι πιο δύσκολα τα μέτρα εναντίον του επειδή οι υπεύθυνοι θα είναι δακτυλοδεικτούμενοι. Γι' αυτό το λόγο ήδη έχει δώσει τα περιβόητα CD με όλα τα ονόματα και τα ποσά σε δύο διαφορετικούς συμβολαιογράφους ώστε να στείλει το μήνυμα ότι έστω και νεκρός «θα μιλήσει».

Το γεγονός ότι ο Χριστοφοράκος ενήργησε και ενεργεί βάσει σχεδίου με πρώτο στόχο να διαφυλαχθεί η σωματική του ακεραιότητα αποδεικνύεται από την φυγή του στη Γερμανία, όπου εκμεταλλευόμενος την γερμανική του υπηκοότητα θα επιδιώξει να παραμείνει εκεί υπό κρατική προστασία. Αυτό θα επιτευχθεί με τα ακόλουθα βήματα, γράφει το http://www.olympia.gr/:

Ο Χριστοφοράκος έχοντας Γερμανική υπηκοότητα είναι ήδη σε διαπραγματεύσεις με την αρμόδια ανακρίτρια Μπόιμλερ Χεσλ, που χειρίζεται την υπόθεση Siemens ώστε να παρέχει πληροφορίες για στελέχη της μητρικής εταιρείας που γνώριζαν τα τεκταινόμενα της ροής μαύρου χρήματος. Εκτός από τα ονόματα των Γκάσβιντ, Γιουνγκ και Κουτσενρόιτερ ο Χριστοφοράκος θα αναφέρει και δυο ονόματα που δεν έχουν αναφερθεί στο παρελθόν και είναι στελέχη της υπηρεσίας εσωτερικού ελέγχου της εταιρείας. Αυτό άλλωστε απασχολεί και τη Γερμανική δικαιοσύνη και όχι κάποιες βαλίτσες που διακινήθηκαν σε ξένη χώρα.

Με αυτόν τον τρόπο ο Χριστοφοράκος αυτόματα παραδέχεται τις ευθύνες του αλλά απολαμβάνει τις ευεργετικές διατάξεις της Γερμανικής δικαιοσύνης, μπαίνοντας στο πρόγραμμα προστασίας μαρτύρων. Με αυτό τον τρόπο και εφ' όρου ζωής, το Γερμανικό δίκαιο απαγορεύει την έκδοση του (ως Γερμανός υπήκοος) σε οποιαδήποτε άλλη χώρα του πλανήτη για το ίδιο αδίκημα.

Στην χειρότερη περίπτωση ενώ τα αδικήματα του έχουν παραγραφεί, ο Χριστοφοράκος έχοντας το ελαφρυντικό της συνεργασίας με τις αρχές, θα λάβει μέγιστη καταδίκη 2 ετών εξαγοράσιμη και θα αφεθεί ελεύθερος και μάλιστα με ασπίδα προστασίας.

Έτσι ή αλλιώς, δηλαδή, τα ονόματα των εμπλεκομένων στο μεγαλύτερο σκάνδαλο της μεταπολίτευσης θα αποκαλυφθούν, πιθανότατα πριν τις επόμενες Εθνικές εκλογές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νἰκος avatar
    Νἰκος 29/06/2009 20:50:04

    Οπωσδποτε θα αποκαλυφθουν, οπως μπηκαν στη φυλακη τοσοι και τοσοι ολα αυτα τα χρονια. για να δουμε ποσοι μπηκαν;;
    ........................;;
    ΟΥΔΕΙΣ

    Ρε δεν καλαβαινετε κατι. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΡΑΤΟΣ. η κομματικοκρατια δεν ειναι ουτε θα γινει ποτε κρατος. ειμαστε για τα πανηγυρια.

    Εν τω μεταξυ ο Χριστοκλεφτακος λεει οτι 163; βουλευτες και ΠΟΛΛΟΙ πολιτικοι χρηματισθηκαν. Η μιση (Α)βουλη ηταν στο ταμειο πληρωμων ΜΙΑΣ και μονο εταιρειας!!!! Φανταστειτε ΠΟΣΟΥς ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΟΙ περαν του ατλαντικου φιλοι. Μεταξυ μας, ξερουμε αρκετους ηδη.

    Ιδου και δειγμα της νοημοσυνης του. Λεει ο κυριος αυτος πριν ενα χρονο: "ο χρηματισμος ηταν στα πλαισια νομιμων ενεργειων της Μηζενς". Τωρα απειλει θεους και δαιμονες με αποκαλυψεις. Ερωτηση κρισως, τι δεν κολαει στη λογικη του;

  2. donaE avatar
    donaE 29/06/2009 21:03:38

    οι δικηγοροι του πως λιδωρουν ετσι την ελληνικη δικαιοσυνη,δεν χρειαζεται τυπικα εστω καποιος σεβασμος?Παλι δεν θα αντιδρασουμε...

  3. osaperas avatar
    osaperas 29/06/2009 21:52:47

    Γιατί ρε συ dona Τι σου φαίνεται παράξενο; Αξίζει τίποτε περισσότερο η ελληνική δικαιοσυνη από χλευασμό;

  4. bill avatar
    bill 29/06/2009 21:54:11

    Είθε να μην εκδοθεί στην Ελλάδα. Είναι η μόνη ελπίδα να μάθουμε ονόματα -πέρα από τα γνωστά (ο κόσμος το χει τούμπανο) φαβορί...

  5. Βασιλική Σ. avatar
    Βασιλική Σ. 29/06/2009 23:53:57

    Έχω την αίσθηση πως η Ολυμπιάδα εκφράζει απλώς και μόνον τους ευσεβείς πόθους πολλών εξ ημών. και τίποτ΄ άλλο. Σαφώς και το προεκλογικό παιχνίδι θα στηθεί στις αράχνες του Χριστοφοράκου. Θα καούν κάποιοι μεσαίοι και άχρηστοι πλέον, έως το πολύ τύπου ¨Σκανδαλίδη¨ (αυτοί δηλαδή που θεωρούν πως είναι αναγκαίοι στο σύστημα και προσφέρονται να παίξουν το ρόλο του κομπάρσου με τις βαρύγδουπες υποψηφιότητες). Ο πυρήνας του συστήματος δεν θα καεί τουλάχιστον για τα επόμενα δέκα χρόνια, για βιολογικούς και μόνον λόγους. Μετά βλέπουμε. Σίγουρα αυτοί που ετοιμάζονται να το διαδεχθούν έχουν στραφεί σε μια πιο ευσεβή θεώρηση των πραγμάτων τύπου σεβασμός στο περιβάλλον και άλλα τοιούτα χαριτωμένα.

  6. outis avatar
    outis 30/06/2009 00:02:32

    Test ...

  7. ατακτος avatar
    ατακτος 30/06/2009 00:03:09

    Βασιλική Σ- ούτε εσύ ούτε εγώ δεν πιστεύουμε στην “Πράσινη ανάπτυξη “του ΓΑΠ .άρα υπάρχει ελπίδα ....

  8. Dubai Expatriate avatar
    Dubai Expatriate 30/06/2009 00:21:51

    Τα ονόμοτα θα βγούν πρώτα στο διεθνές τύπο και έπειτα στην Ελλάδα..μέχρι τις εκλογές.

    Επίσης φημολογείτε έντονα ότι ο Χριστοφοράκος έχει έρθει σε επαφή με σημαντικούς δημοσιογραφικούς κύκλους στη Γερμανία όπως καιμε τις υπηρεσίες πληροφοριών της χώρας. Οπότε αποκτά περαιτέρω δικλείδες ασφαλείας σε περίπτωση που "στοχοποιηθεί".

    Πιστευω ΄τι το απιχνίδι το έχασαν οι Έλληνες πολιτικοί που τα πήραν. Καλύτερα να τα μαεύουν και να φεύγουν για...Ουρουγουάη διαφορετικά θα γίνουν ρεζίλι σε παγκόσμιο επίπεδο και επιπλέον θα είναι τόσο μεγάλη η κατακραυγή και η πολιτική πίεση που δεν θα αποφύγουν τη φυλακή.

    Αυτή είναι η ταπεινή συμβουλή μου.


    Υ.Γ Να θυμούνται οι διεφθαρμένοι Έλληνες πολιτικοί ότι ουδείς αναντικατάστατος.

  9. outis avatar
    outis 30/06/2009 00:26:05

    Factorx, va to xavagrapsw n yparxei logokrisia?

  10. vatopaidis avatar
    vatopaidis 30/06/2009 00:52:07

    sigoura einai to megalitero skandalo tis metapoluteushs?
    Ego nwmiza pws einai to polutexneio, h to kupriako, giati oloi kseroume ti ginete me auta ta duo kai pioi pragmatika ftene...

  11. ΦΙΛΙΟΣ avatar
    ΦΙΛΙΟΣ 30/06/2009 01:02:50

    Η ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΤΗΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ....ΤΩΝ ΒΑΡΒΑΡΩΝ.
    Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ...

    Διένεξη για ναζί –εισαγγελέα», είναι ο τίτλος δημοσιεύματος της επίσης γερμανικής Tageszeitung, η οποία αναφέρεται σε διένεξη του εισαγγελέα της Βρέμης Χανς Γιάνκνεχτ και του ιστορικού του δικαίου Κρίστοφ Σμινκ-Γκουστάβους, που ασχολείται με τη μεταφορά των Εβραίων της περιοχής Ιωαννίνων στο στρατόπεδο εξόντωσης Άουσβιτς:«Ήταν ναζί ή δεν ήταν;Διαμφισβητούμενο είναι, εάν έλαβε μέρος στη μεταφορά τους ο γκεσταπίτης της Βρέμης Φρίντριχ Λίνεμαν, εναντίον του οποίου η γεν. εισαγγελία της Βρέμης διενεργούσε ανακρίσεις μέχρι και το 1970.Το μήλο της έριδος: γιατί μπήκε στο αρχείο η υπόθεση, αμέσως μετά τη σύνταξη κατηγορητηρίου;Σύμφωνα με τον Σμινκ-Γκουστάβους, ομότιμο καθηγητή του Πανεπιστημίου της Βρέμης, αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι άλλαξε τότε ο αρμόδιος εισαγγελέας και ανέλαβε ο Ζίγκφριντ Χέφλερ τη διαδικασία, ο οποίος λόγω πολιτικής ιδεολογίας έβαλε στο αρχείο την περίπτωση. Ο σημερινός εισαγγελέας της Βρέμης Χανς Γιάνκνεχτ αρνείται ότι ένας από τους προκατόχους τους, ο Ζίγκφριντ Χέφλερ, ήταν ναζί.Ο ιστορικός επικαλείται για αυτή του την εξήγηση το γεγονός ότι ο Χέφλερ ήταν μέλος του Εθνικοσοσιαλιστικού Κόμματος από την 1 Μαΐου του 1933 και μέλος των SA.»
    Αναρτήθηκε από epirusgate.blogspot.com στις 11:53 μμ

  12. andr3as avatar
    andr3as 30/06/2009 01:07:43

    Σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 31 του Αστικού Κώδικα : Αν το πρόσωπο έχει Ελληνική ΚΑΙ ξένη ιθαγένεια,ως δίκαιο της ιθαγενείας εφαρμόζεται το Ελληνικό δίκαιο.
    Σας λέει τίποτα αυτό?
    Γιατί το κάνουν όλοι γαργάρα?
    Παρακαλώ διορθώστε με.

  13. Orestios avatar
    Orestios 30/06/2009 01:16:21

    Ponzi scheme mastermind Bernard Madoff, 71, was sentenced Monday to a 150-year prison sentence. That means he will soon be sent to a real prison with real bars and violent offenders, not a "country club" for white collar crooks, experts say.

    Για να βλέπουν και να μαθαίνουν τι συμβαίνει εκτός Ελλάδος κάποιοι white collar crooks. O πρώην πρόεδρος του Nasdac πίσω από τα κάγκελα σε ΑΛΗΘΙΝΗ φυλακή και όχι σε βίλες.

  14. outis avatar
    outis 30/06/2009 01:29:51

    O Xristof. apektnse tnv Germavikn ypnkootnta kavovtas pseydn dnlwsn stis Germavikes arxes tns Karlsrouns. Eav givei kataggelia kai epibebaiwsn, eivai poly pithavov va tou afairethei, opote allazei n katastasn ardnv.

  15. pizza avatar
    pizza 30/06/2009 01:32:26

    Ρε Κωτσο το πηραμε το μυνημα? Συνεχιζουμε απλα, ταπεινα, με ευθυνοτητα και αποτελεσματικοτητα.

  16. pizza avatar
    pizza 30/06/2009 01:34:59

    Ποιο κρατος? Ελλαντα με τα ολα σου και με την κομπινα πρωτη.

  17. ΠΕΤΡΟΥΛΑ avatar
    ΠΕΤΡΟΥΛΑ 30/06/2009 09:52:50

    @12, δίκιο έχεις, αν τον πιάσουν στην Ελλάδα. Τον έπιασαν όμως στη Γερμανία οπότε γαργάρα κανονικά.

  18. polygnostis avatar
    polygnostis 30/06/2009 14:39:05

    ...θα αρχίσουν τα ονόματα από το c4i...
    ...και αυτοί θα ξεράσουνε τους πιό πάνω!!!...αυτό λέγεται.... καταδοτικός αυτοματισμός!!!!