#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/06/2009 17:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Χριστοφοράκος εκβιάζει ανοικτά το «σύστημα»

 Είναι πλέον θέμα τιμής για όλον τον πολιτικό κόσμο να έρθει στην Ελλάδα και να μιλήσει


______________________________________________________________________________________________
Σε συνέντευξη του στη Deutsche Welle, η οποία μεταδόθηκε αποκλειστικά από το ΣΚΑΪ, ο συνήγορος του Μιχάλη Χριστοφοράκου, Ντάνιελ Πέτερ, παραδέχτηκε ευθέως για πρώτη φορά ότι ο πελάτης του έδωσε χρήματα σε πολιτικά κόμματα. Διευκρίνισε όμως ότι «δεν δωροδόκησε κανέναν, απλά έκανε ...δωρεές στα κόμματα» (έτσι το λέμε τώρα).

Στη συνέχεια αφού ανέφερε διάφορα νομικίστικα θέματα που κατ΄ αυτόν εμποδίζουν την έκδοση του πελάτη του στην Ελλάδα είπε ότι πρόκειται σαφώς για μια πολιτική δίκη, σε λίγο θα διεξαχθούν εκλογές στην Ελλάδα και η αναβίωση της υπόθεσης σχετίζεται με την πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα.

Διαβάστε περισσότερα για τις δηλώσεις στο http://www.skai.gr/

Είναι προφανές ότι μετά την σύλληψή του ο Μ, Χριστοφοράκος κάνει στροφή  180 μοιρών στην υπερασπιστική του γραμμή και απειλεί πλέον ανοικτά εκείνους που τα πήραν από την Ζήμενς ότι θα τους βγάλει στη φόρα, με αποτέλεσμα να αλλάξουν οι υφιστάμενες πολιτικές ισορροπίες και να επηρεασθεί άμεσα το αποτέλεσμα των εκλογών.

Πρόκειται για ανοικτό εκβιασμό ο οποίος δεν πρέπει να περάσει. Εδώ που έφτασε η κατάσταση είναι θέμα τιμής για όλο τον πολιτικό κόσμο να εκδοθεί ο Μ. Χριστοφοράκος στην Ελλάδα και να μιλήσει. Διαφορετικά η υπόθεση αυτή θα αμαυρώνει τον πολιτικό βίο για πολλά χρόνια ακόμα. Όλοι γνωρίζουν  άλλωστε ότι τα σκάνδαλα της Ζήμενς και της Ιντρακόμ ταλαιπωρούν το δημόσιο βίο ήδη επι μια εικοσαετία (1989 - 2009)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 26/06/2009 17:36:01

    Ωραίο αστείο! Θέμα τιμής. Σε ευρώ ή σε δολλάρια?

  2. christos avatar
    christos 26/06/2009 17:42:07

    είναι πράγματι θεμα τιμής και είναι πλέων απαραίτητη η αποκάλυψη των λαμογιών απ όπου κι αν προέρχονται...

  3. christos avatar
    christos 26/06/2009 17:43:45

    Μετά από αίτημα του Αρείου Πάγου
    Στο Μόναχο σπεύδουν Έλληνες δικαστές για την έκδοση Χριστοφοράκου

    Τη μετάβαση δύο Ελλήνων δικαστικών λειτουργών στο Μόναχο προκειμένου να επισπευσθεί και να διευκολυνθεί η διαδικασία έκδοσης στην Ελλάδα του Μιχάλη Χριστοφοράκου ενέκρινε ο υπουργός Δικαιοσύνης, Ν.Δένδιας, μετά από αίτημα του Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου.

  4. kanis avatar
    kanis 26/06/2009 17:52:26

    Ολα αυτά τα περί έκδοσης Χριστοφοράκου κι εκτοξευόμενων απειλών από τον συλληφθέντα, δεν σας θυμίζουν το 89 και τα αντίστοιχα τότε γεγονότα με τον Κοσκωτά;

    Η πλάκα είναι, ότι κι οι δύο από την ίδια οικογένεια ... ξεκινούσαν!

  5. stefanos avatar
    stefanos 26/06/2009 17:57:15

    Χμμ, ...
    Είναι θέμα τιμής για το Ελληνικό πολιτικό σύστημα η έκδοση του Χριστοφοράκου, έτσι;
    Χμμ,...
    Το Γιωργάκη τον ρώτησες;

  6. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 26/06/2009 18:11:06

    Δεν ξέρω αν ο ΚΚ είναι έξυπνος ή άχρηστος όπως λένε πολλοί. Μέχρι τώρα έχει επιβιώσει των πάντων. Αν του κάτσει με τη Siemens και φάει τους Μητσοτάκηδες θα είναι κάτι πολύ θετικό. Δε θα μιλήσω για θαύμα γιατί πάει πολύ μακριά. Εκτός αν τα θέματα αυτά τα χειρίζεται ο Αγγέλου.

    Πάντως τον ΚΚ τον χτυπάνε οι πάντες και επειδή ευθέως δε μπορούν να του κάνουν τίποτε χτυπάνε στην περιφέρεια. Δηλ. τους συνεργάτες του κλπ.

  7. anonymous avatar
    anonymous 26/06/2009 18:23:01

    @4 εχεις καλη μνημη. Τωρα ο Χριστοφορακος ειναι σαν ενα ζωο που ειναι στριμωγμενο στη γωνια και αρχιζει να επιτιθεται. Δεν νομιζω οτι οι δικοι μας τον θελουν να ερθη στην Ελλαδα. Τοτε θα ανοιξουν οι ασκοι του Αιωλου. Τωρα μιλαμε γι'αυτον και ξεχασαμε τον αλλο που εφυγε.

  8. έκπληκτος avatar
    έκπληκτος 26/06/2009 18:41:54

    όλοι οι εκβιαστές δεν πάνε στο διάολο! αν το σύστημά μας έχει τσαγανό να τον στριμώξει,οι εκβιασμοί δεν έχουν τύχη και όσοι είναι βρώμικοι σε οποιοδήποτε κόμμα και αν ανήκουν ... να πάνε φυλακή. Δεν σηκώνει άλλη σαπίλα το κοινωνικό σύστημα. Δεν μπορεί άλλος να είναι άνεργος και να πεινά και άλλος να μιλά για εκατομμύρια, για διευκολύνσεις, για κότερα για Μύκονο κλπ. αι σιχτίρ

  9. tiramola avatar
    tiramola 26/06/2009 19:19:44

    Ο Χριστοφοράκος ενημέρωσε την εταιρεία του ότι στην Ελλάδα έτσι γίνονται οι δουλειές ή βρήκε έτοιμο έδαφος από τον Καραβέλα.
    Η πρώτη ή η τελευταία εταιρεία είναι που χρησιμοποιεί τέτοιες μεθόδους?
    Το σύστημα του "υγιούς" ανταγωνισμού σε μιά ελεύθερη αγορά έτσι λειτουργεί...
    Αλλά αν υπήρχε ανεξάρτητη δικαιοσύνη και αστυνομία σε ένα ευνομούμενο κράτος οι μισοί από τους 300 θα ήταν φυλακή.

    Από κοντά και τα τηλεπαπαγαλάκια της ενημέρωσης να ρίχνουν το ανάθεμα στην εταιρεία και τον υπάλληλό της....

  10. hypo avatar
    hypo 26/06/2009 20:01:49

    Όταν μιλήσει ο Χριστοφοράκος ο Γώγος θα τρέχει να κρυφτεί.

  11. osaperas avatar
    osaperas 26/06/2009 20:07:35

    Το χαμόγελο του Μητσοτάκη που βλέπουμε στη φωτογραφία είναι πριν ο Κυριάκος πάρει αυτά που πήρε ή μετά;

  12. tiramola avatar
    tiramola 26/06/2009 20:10:53

    @9
    Με Σισέ φέτος θα σκίσουμε!!!!!

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/06/2009 20:11:05

    Εγώ επιμένω να ...προκαλώ, ιδιαίτερα τους ανεξάρτητους δικαστές μας και τους πολιτικούς που διαχωρίζουν τη θέση τους, υποστηρίζοντας ότι δεν είναι όλοι ίδιοι:

    αφού οι προμήθειες, μίζες ή δωρεές, τα λεφτά τέλος πάντων δόθηκαν και
    -όσοι τα πήραν δεν κινδυνεύουν ποινικά αφού έχει παραγραφεί το ...όλον,
    -όσοι τα έδωσαν δεν κινδυνεύουν γιατί δεν είναι ηλίθιοι να το ομολογήσουν και να πάνε μέσα,
    γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ πολιτικός ή δικαστής δεν καταθέτει μήνυση για αποζημίωση υπέρ του Ελληνικού Δημοσίου και εις βάρος της εταιρείας?
    Γιατί είτε τα προϊόντα και οι υπηρεσίες υπερτιμολογήθηκαν,είτε μας ...συμπάθησαν και μας χρημάτιζαν, ζημιά εις βάρος του Δημοσίου, αν μη τι άλλο, στο ύψος των ....δωρεών υπάρχει.
    Ας ζητήσουμε το ποσοστό % ως αποζημίωση έντοκα.
    Λοιπόν κύριοι: δικαστές και ...300 να σας δούμε.

  14. hypo avatar
    hypo 26/06/2009 20:14:27

    Η πλάκα είναι ότι ο Γώγος λέει ότι έκανε εσωτερική έρευνα και κατέληξε ότι τα λεφτά που πήρε ο Τσουκάτος δεν κατέληξαν στο ΠΑΣΟΚ. Α ρε Γιώργο, έρχεται ο καιρός σου. Όσο χάρηκες χάρηκες....

  15. hypo avatar
    hypo 26/06/2009 20:16:58

    Το ΠΑΣΟΚ λειτουργεί όπως η κυβέρνηση του ΙΡΑΝ, όπου το ίδιο όργανο που έδωσε την νίκη στον Αχμαντινεζαντ, το ίδιο έκανε επανακαταμέτρηση.

  16. Lavazza avatar
    Lavazza 26/06/2009 20:20:50

    Να δουμε εάν θα τολμήσει ο Καραμανλής (και εάν μπορεί φυσικά) να πιέσει για να έρθει ο Χριστοφοράκος...

    Με ένα σμπάρο δυό τρυγώνια.

    Και η Οικογένεια θα βαρέσει φαλημέντο καί το ΠΑΣΟΚ...

  17. tiramola avatar
    tiramola 26/06/2009 20:25:32

    Μην βιάζεσαι καφετζή...:)
    Για όλους έχει ο μπαξές...

  18. hypo avatar
    hypo 26/06/2009 20:26:56

    Κυρίως όμως για το ΠΑΣΟΚ, αφού αυτό ήταν κυβέρνηση. Ύστερα θα φανεί η αφερεγγυότητα του Παπανδρέου όταν λέει ότι τα θέλει όλα στο φως. Θα είναι το Βατοπαίδι του Γιώργου. Να μου το θυμηθείτε.

  19. tiramola avatar
    tiramola 26/06/2009 20:30:55

    Πάτε ένα στοίχημα ότι ο ΚΚ σε 1-2 μήνες θα κάνει δηλώσεις τύπου "πρέπει να σταματήσει να δηλητηριάζεται η πολιτική ζωή του τόπου"?
    Η ΔΕΘ πλησιάζει...

  20. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/06/2009 20:34:46

    Μου αρέσει που βλέπετε διαφορές, ενώ τα στελέχη των μαγαζιών τους έχουν βουτήξει στο μέλι, εμείς ζητάμε από τον Κωστάκη και τον Γιωργάκη να καθαρίσουν τις αυλές τους.
    Συγνώμη αλλά το χαρακίρι δεν είναι Ελληνική παράδοση....
    Εκτός αν ο καυγάς γίνετε για το πάπλωμα ποιος έφαγε περισσότερο....

  21. hypo avatar
    hypo 26/06/2009 20:36:29

    Σε 1-2 μήνες ο Γιώργος θα έχει βουλιάξει από τις αποκαλύψεις.

  22. tiramola avatar
    tiramola 26/06/2009 20:41:41

    @20
    Αμφιβάλεις Ιθαγενή ότι θα υπάρχουν επιχειρήματα τύπου "τουλάχιστον αυτός πήρε μόνο λεμονοστίφτες"?
    Για μένα είναι σίγουρο...

  23. osaperas avatar
    osaperas 26/06/2009 20:45:43

    Ρε συ hypo μπορείς να έχεις δίκιο σε αυτά που λες.

    Αλλά ο τρόπος που τα λες δίνεις την εντύπωση στους κακοπροαίρετους να σκέτονταθ πως έχεις κάνει καμιά συμφωνία ότι κάθε πέντε σχόλια στο αντινιούζ θα γράφεις κι ένα σε βάρος του Γιωργάκη.

    Το ότι ο Γιωργάκης θα έχει πρόβλημα το έχουμε εμπεδώσει. Εάν έχεις κάποιο στοιχείο που δεν ξέρουμε θα είναι χαρά μας να σε ακούσουμε. Αλλιώς...χάνεις το δίκιο σου

  24. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 26/06/2009 21:01:54

    Αμφιβάλεις αγαπητέ τιραμόλα ότι και από τα δύο κόμματα έχουν ....πάρει δωρεές εκατομμυρίων?
    Οπότε το θέμα είναι να κάνουμε ροτάσιον ....δωροληπτών ή να πιέσουμε τον ΚΚ τον Β και τον ΓΑΠ να καθαρίσουν τις αυλές τους?

    ...και μην βιαστούν οι μεν να πουν ότι το έκαναν

  25. Ο Φυγάς avatar
    Ο Φυγάς 26/06/2009 21:46:26

    Οι δωροδοκίες της Ζήμενς γινόντουσαν στο υψηλότερο επίπεδο γιατί και τα έργα ήταν υψηλού ενδιαφέροντος. Τους κατώτερους και τους λιγούριδες τους εξαγόραζαν με λεμονοστύφτες. Τα χοντρά πακέτα πήγαιναν που άλλωστε είναι και μόνιμες εκεί που θα έπιαναν τόπο. Και στη χώρα αυτή τα μίζες της Ζήμενς έχουν πιάσει τόπο.

  26. οκτώ avatar
    οκτώ 26/06/2009 21:49:04

    Τι να έρθει να κάνει στην Ελλάδα ;
    Δεν γνωρίζετε ότι το ένταλμα της Ελληνικής δικαιοσύνης για τον Χριστοφοράκο αφορά αποκλειστικά και μόνο τους υπαλλήλους του ΟΤΕ που τα τσέπωσαν ;
    Ούτε καν τα ονόματα των λαδιάρηδων πολιτικών μας δεν θα μπορεί να αναφέρει γιατί θα κινδυνεύει με μηνύσεις αφού τα πάντα έχουν παραγραφεί μετά το πρόσφατο λουκέτο που έβαλε ο Καραμανλής Β’ στην Βουλή.
    Εξάλλου στην Γερμανία ο ίδιος δεν διώκεται γιατί τα αδικήματα έχουν παραγραφεί σύμφωνα με τους εκεί νόμους.

    Ποίους εξυπηρετεί όμως αυτή η οπερέτα ;
    Μα τους ίδιους λαδιάρηδες πολιτικούς μας που εκ του ασφαλούς ζητούν την έκδοση Χριστοφοράκου.
    Και ποιοι είναι αυτοί ;
    Μα αυτοί που φωνάζουν περισσότερο για απονομή δικαιοσύνης.
    Θα δείτε που ΠΑΣΟΚ και ΝΔ θα συμφωνήσουν απόλυτα σε αυτό και θα διαγωνίζονται στις κορώνες αποκατάστασης της τιμής του πολιτικού κόσμου.

  27. οκτώ avatar
    οκτώ 26/06/2009 22:58:08

    Το όλο παιχνίδι παίζεται για την πώληση των μετοχών του ΟΤΕ στην Deutsche Telekom.
    Μετά την πώληση ενός ποσοστού 5%, οι Γερμανοί πιέζουν για άλλο ένα της τάξης του 10%.
    Ετσι το κράτος θα έχει συμμετοχή 25% - 15% = 10%.
    Δηλαδή θα χάσει τα δικαιώματα άσκησης βέτο.
    Εκει είναι κρυμμένη η ταμπακιέρα της υπόθεσης και απλώς ο Χριστοφοράκος παίζει σε θέση "φουνταριστού".

  28. mareli avatar
    mareli 26/06/2009 23:24:08

    Ο ΚοσκωτοΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗΣ συνήγορος των μιζαδόρων του ΟΤΕ (μαζί συνηγορεί και ο ΚοσκωτοΤΣΟΒΟΛΑΣ) έκανε τη δήλωση της χρονιάς: "Η απονομή δικαιοσύνης είναι θέμα πολιτικών συσχετισμών. Επειδή οι συσχετισμοί θα αλλάξουν σύντομα, τότε θα είναι διαφορετικά τα πράγματα για τους πελάτες μας".
    Ο Χριστοφοράκος και ο Καραβέλας έφυγαν προεκλογικά με τα γνωστά πολιτικά αποτελέσματα... οι συνήγοροι του Χριστοφοράκου συνεχίζουν την πολιτικοποίηση αφού τόνισαν ότι σε λίγο θα έχουμε εκλογές με αποτέλεσμα να θέλει η κυβέρνηση να εκμεταλευτεί πολιτικά τη σύλληψη και έκδοση του πελάτη τους. Ειναι, πλέον, πασιφανές ότι όλο το "κύκλωμα" που απολάμβανε τις μίζες που μοίραζε ο Χριστοφοράκος δίνει τα ρέστα του να ρίξει τον Καραμανλή. Το "κύκλωμα" περιλαμβάνει πολιτικούς και δημοσιογράφους. Δεν περιλαμβάνει ανακριτές, αλλά αυτοί είναι θέμα συσχετισμών όπως λέει ο ΚοσκωτοΜΑΝΤΖΟΥΡΑΝΗΣ.

    Και ένα ερώτημα: Η SEXτα θα σκοτώσει τον Τσουκάτο;

  29. mareli avatar
    mareli 26/06/2009 23:36:26

    Ρε οκτώ που ήσουνα όταν μοιράζανε τις μίζες στον ΚΡΑΤΙΚΟ ΟΤΕ και πλήρωνε ο Μ@Λ@Κ@Σ ο Έλληνας τις μιζο-δουλειές τους και τη μονάδα ή τη χρονοχρέωση που αυξανόταν συνεχώς;
    (Λογαριασμός ΟΤΕ 2001 210Ευρω, ενώ σήμερα λογαριασμός παρόχου 80Ευρω μαζι με adsl 24Mbps... Κατάλαβες πόσα μου πήρανε από την τσέπη; Μ@Λ@Κ@Σ και εγώ και σύ και όλοι μας)
    Μήπως είσαι 50αρης συνταξιούχος του ΟΤΕ, πρώην ταλιμπαν του "Ο ΟΤΕ είναι ΜΙΑ μετοχή!!!". Α! ρε βρεγμένη που σας χρειάζεται....

  30. kanis avatar
    kanis 27/06/2009 01:48:47

    Οι λεμονοστίφτες έχουν δυνατότητες συντονισμού τηλεφωνικών κέντρων;

  31. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/06/2009 10:20:39

    Ο Καραβέλας;

  32. Σιδερας avatar
    Σιδερας 27/06/2009 13:23:05

    Κυριοι γιατι φωναζεται και ωριεσται?? Αυτοι που τα κανανε και τα φαγανε,ειναι αυτοι που αποφασησαμε να μας κυβερνισουνε εδω και τρεις γενεεςμ Οσο ενοχοι ειναι ολοι αυτοι που τα βαλανε στην τσεπη τους,αλο τοσο ειμαστε και εμεις που το επυτρεψαμε.Σε αυτο το σημειο θα ειθελα την βοηθεια καπιου που γνωριζει περι των αρχαιων υμων.Πιως ειπε οτι το ΗΘΟΣ των πολιτευομενων ειναι ιδιο με το ΗΘΟΣ των πολιτον?? Αυτοι ειμαστε κυριες-κυριοι και αυτα μας αξιζουν

  33. οκτώ avatar
    οκτώ 27/06/2009 17:07:24

    Ρε mareli όσοι κρατικοί τεμπελχανάδες γράφουν στο blog πάντα κοιτάνε να πετάνε την μπάλα στην εξέδρα.
    Εσύ αυτό κατάλαβες ;
    Καλού κακού στείλε ένα βιογραφικό στην ΚΥΠ γιατί σε βλέπω για ταλέντο.