Ο Χαρδούβελης, η Αντουανέτα και το παντεσπάνι
20/06/2014 19:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Χαρδούβελης, η Αντουανέτα και το παντεσπάνι

Αν κρίνουμε από τις πρώτες δηλώσεις που έκανε μετά τη συνεδρίαση του Ecofin ο κ. Χαρδούβελης μάλλον είναι εκτός τόπου και χρόνου

Δεν ξεκίνησε καλά ο κ. Χαρδούβελης στο υπουργείο Οικονομικών. Διότι αν κρίνουμε από τις πρώτες δηλώσεις που έκανε μετά τη συνεδρίαση του Ecofin μάλλον είναι εκτός τόπου και χρόνου. Όπως είπε μεταξύ άλλων για τις μεταρρυθμίσεις «οι πολίτες τις κάνουν σιγά- σιγά κτήμα τους, βλέπουν τις τιμές των φαρμάκων να πέφτουν, βλέπουν τους φόρους τους στο Ίντερνετ, μπορούν να πηγαίνουν για ψώνια μετά τη δουλειά τους».

Και συνέχισε με το εξής απίθανο λογύδριο: «Ο ελληνικός πληθυσμός έχει ωριμάσει, περνώντας έξι χρόνια δύσκολων στιγμών. Κάθε οικογένεια νιώθει την κρίση, αλλά ένα πράγμα που πρέπει να ξέρετε είναι ότι μπορεί να έχουν άνεργο στην οικογένεια, μπορεί να έχουν παιδιά που δεν μπορούν να βρουν δουλειά, ο μισθός τους μπορεί να έχει καθυστερήσει για έξι μήνες εάν εργάζονται σε εταιρία που δυσκολεύεται να πληρώσει τους εργαζόμενους της, ο καθένας έχει επηρεαστεί αλλά ένα είναι σίγουρο. Ο καθένας αντιλαμβάνεται τώρα ότι δεν είναι τίποτα τζάμπα».

Δηλαδή ο κόσμος -που ο κ. Χαρδούβελης στη γυάλα των τραπεζών που βρισκόταν δεν έχει καταλάβει σε τι κατάσταση βρίσκεται- έχει καταλάβει ότι τίποτε δεν είναι τζάμπα. Ή όπως το είπε: «there is no free lunch». Δεν το ξέρει ο λαός κύριε Χαρδούβελη ότι δεν είναι τίποτε τζάμπα; Αυτός πληρώνει όλα αυτά τα χρόνια και υπομένει, μήπως πλήρωσαν οι μεγαλοτραπεζίτες που συνεχίζουν να παίρνουν μισθούς της τάξης των 500-600 χιλιάδων ευρώ το χρόνο;

Αφήστε δε αυτό το ατυχέστατο ότι βλέπει τις τιμές των φαρμάκων να πέφτουν ή ότι πάει για ψώνια μετά τη δουλειά του. Εκτός ότι δεν έχει να πληρώσει τα φάρμακά του, σίγουρα δεν έχει φράγκο να πληρώσει και για ψώνια.

Αν ο κ. Χαρδούβελης νομίζει ότι ο ελληνικό λαός τρώει... παντεσπάνι τότε αυτός σίγουρα είναι η νέα Αντουανέτα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λύσανδρος Ἀλεξανδρίδης avatar
    Λύσανδρος Ἀλεξανδρίδης 20/06/2014 21:07:18

    Κάποιος νὰ τοῦ ἐξηγήσει τί ἔπαθε ἡ Ἀντουανέττα.

  2. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 20/06/2014 21:49:56

    ΜΕ συγχωρείτε, τι λέει ο άνθρωπος;;;; Ότι για να καταλάβεις ότι τίποτα δεν είναι τζάπα πρέπει να είσαι απλήρωτος 6 μήνες; Να έχεις άνεργα παιδιά; Να πεινάς;
    Δηλαδή όλα είναι καλά καμωμένα; Ας πεθάνουν και μερικοί έλληνες, έτσι για να το καταλάβουμε καλύτερα! Τέλος πάντων ας μην είμαστε πολύ αυστηροί. Καθένας έχει δικαίωμα να πει μία χοντρή μακακία. Αρκεί να μείνει στην μία.

  3. franc avatar
    franc 20/06/2014 21:59:11

    Καλά εσείς τώρα κάνετε μόνοι σας την πιο σκληρή αντιπολίτευση στην κυβέρνηση Σαμαρά και δή στην πιο σημαντική προσωπική επιλογή του? Ούτε οι κομμουνιστές δεν τολμούν να ομολογήσουν οτι ο υπουργός οικονομικών έχει λιγώτερο μυαλό κι απ' την Αντουανέττα...Αλλά μάλλον έχετε δίκιο. Χειρότερος κι απ' τον Παπάκ. μου φαίνεται. Πως και δεν έβαλε εκείνον τώρα που μάλλον καθάρισε με το δικαστήριο?

  4. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 20/06/2014 22:14:22

    Θυμίζω ότι τον Χαρδούβελη τον επέβαλε στον Σαμαρά ο Σόϊμπλε,αντί του Οικονομίδη...

    • Τhe Camel avatar
      Τhe Camel @ Κυθήριος 21/06/2014 14:57:52

      Αγαπητέ κάνετε μεγάλο λάθος ή καλυτερα η φαντασία σας οργιάζει. Απο την στιγμή που ο Κυριάκος Μ. έβαλε προυποθέσεις για να αποδεχθεί το πόστο στο Οικονομικών, επέλεξαν να πάνε αλλού. Οπως έχει δηλώσει ο πρωθυπουργός ο Χαρδούβελης προτάθηκε απο τον κ. Μπούρα του γραφείου του. Ο Οικονομίδης δεν έπαιζε. Ηταν απο τα ονόματα που διέρρεαν το προηγούμενο βράδυ για να προκληθεί σύγχυση και να υπάρξει αιφνιδιασμός με Χαρδούβελη. Πράγμα που επιτεύχθηκε.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Τhe Camel 21/06/2014 22:04:52

        Ήξερε πολύ πρίν ο Χαρδούβελης ότι θα γίνει Υπουργός Οικονομικών.Γιατί η γυναίκα του παραιτήθηκε πρίν,από την εταιρεία που εργαζόταν,ή οποία έκανε μελέτες για τα μνημόνια,για να υπάρχει το ασυμβίβαστο;

        • Franc. avatar
          Franc. @ Κυθήριος 23/06/2014 14:30:10

          Σωστός. Οπως και ο Μπαρόζο ήξερε πριν απ΄όλους μας οτι ο Σαμαράς τελικά θα έκανε την κολωτούμπα. Τα Ιερατεία δεν άλλαξαν και πολύ απο την εποχή των Φαραώ...

      • Franc. avatar
        Franc. @ Τhe Camel 23/06/2014 14:28:32

        Ο Μπούρας σημειωτέον είναι ο οικονομολόγος μας πού νόμιζε οτι ο Πώλ Κρούγμαν είναι μια κυρία που πήρε το Νόμπελ οικονομίας...

  5. tk avatar
    tk 20/06/2014 23:27:28

    Αμ μήπως ξέρει τι θα πει ντροπή αυτό το πιόνι; Τόσο προκλητικός όμως...πιο ξεκάθαρος δεν γινόταν! Απ' αυτούς μόνο με θαύμα σωζόμαστε, ήμαρτον Κύριε!!!

  6. ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΙΑΤΗΣ 20/06/2014 23:51:53

    Εντάξει ρε παιδιά, ούτε σε εμάς αρέσουν κάποιες επιλογές αλλά το να ψάχνετε την παραμικρή αφορμή για αντιπολίτευση πάει στην άλλη άκρη

  7. Tassos avatar
    Tassos 21/06/2014 08:04:34

    Το there is no such thing as a free meal σημαίνει ότι οι Ελληνες κατάλαβαν ότι δεν ήταν τσάμπα τα δανεικά που παίρναν αφειδώς για να κάνουν μπουγατσατζίδικα, Ferrari, διακοποδάνεια. Αυτό εννοούσε. Το θέμα είναι ότι οι παίρνοντες μλκοδάνεια σκίσανε και τύπους σαν και μένα που δεν είχα πάρει στην ζωή μου δάνειο, ζούσα μια λιτή ζωή, και εξαιτίας των φόρων που πληρώνω παλεύω με τα κύματα. Πάρτε το πρέφα, η δική μας γενιά τελείωσε. Τουλάχιστον μην φορτώσουμε τα δικά μας αίσχη στις επόμενες.

    • Mpourloto avatar
      Mpourloto @ Tassos 21/06/2014 10:16:03

      Αυτος δεν πληρωνοταν και πληρωνεται σαν Κροισος, συν τοις αλλοις, απο τις προμηθειες των δανειων που περναμε εμεις ?

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ Tassos 21/06/2014 10:20:59

      Ποια λέτε τα ήδη φορτωμένα; Στο χωριό μου λένε "το είχαμε μεριά, το φτιάξαμε φόρτωμα, του βάλαμε και πανωσάμαρα"!

    • Franc. avatar
      Franc. @ Tassos 23/06/2014 14:36:20

      Φίλε Tasso, για να καταλάβω τη δική μου Ferrari η Τράπεζα Πειραιώς που μου έδωσε το δάνειο που πληρώνω σαν δούλος, το χρέωσε στο κρατικό χρέος προς την Deuchebank που με τη σειρά τους το φόρτωσε στους Ευρωπαίους φορολογούμενους? Επομένως να σταματήσω να πληρώνω?

  8. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 21/06/2014 08:08:15

    Άμα δεν ήτανε συντονισμένος ΚΑΙ αυτός ο κομπάρσος ...σωστά, μπορούσε ποτέ να είχε πάρει το ρόλο; Ο Χ Ι. Δεν ενδιαφέρει η αλήθεια μας. Αυτοί επιβάλλουν τη δική τους.

  9. ARKAS avatar
    ARKAS 21/06/2014 15:17:48

    ΕΦΥΓΕ Ο ΚΝΗΤΗΣ ΠΟΥ ΕΤΡΩΓΕ ΣΟΥΣΙ ΚΑΙ ΗΡΘΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΣΗΜΙΤΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.Α ΡΕ Ν.Δ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΣ ..... ΕΝΑΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ .ΚΑΙ ΠΕΦΤΕΙΣ ΣΤΑ ΦΡΙΔΙΑ ΤΟΥ ΣΗΜΙΤΗ.

  10. Φελίζα avatar
    Φελίζα 21/06/2014 22:57:14

    Ανήλικο παιδί 14 ετών, με εισόδημα 1.002 ευρώ από ενοίκιο ακινήτου,κληρονομιά από τον παππού του καλείται να πληρώσει φόρους 547,66 ευρώ! Αξίζουν όλοι -οι πρώην , οι νυν και οι επόμενοι- ένα μεγάλο μπράβο!

    • Franc. avatar
      Franc. @ Φελίζα 23/06/2014 14:48:57

      Ακόμα δεν είδες τίποτε. Μετά το φόρο εισοδήματος θα πρέπει το ανήλικο να πληρώσει και χαράτσι (τώρα λέγεται ΕΝΦΙΑ) για το ακίνητο, όχι μέσω ΔΕΗ πλέον, γιατί ήταν βάρβαρος τρόπος αλλά, μέσω Εφορίας που αν δεν το πληρώσει, θα τον χρεώσει και όταν γίνει ληξιπρόθεσμο θα του προσθέτει πρόστιμο και επιβαρύνσεις και την ημέρα που θα ειπράξει τον πρώτο του μισθό, όταν πάει στην τράπεζα να κάνει ανάληψη, δεν θα βρεί τίποτε, γιατί η Εφορία θα του τον έχει κάνει αυτόματη κατάσχεση!!!