#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
11/11/2011 22:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Χάρης θα σώσει την Κεντροαριστερά (ολέ!)




Είπα να δω σήμερα τις ειδήσεις του ΜΕΓΚΑ. Συνήθως βλέπω ΑΛΤΕΡ, αφού δηλώνω προς πάσα κατεύθυνση, ότι τυγχάνω φανατικός οπαδός του Τράγκα.

Έλα όμως που το εν λόγω κανάλι, μια έχει ειδήσεις και μια όχι. Και προκειμένου να υποκύψω στο σύνδρομο στέρησης, αποφάσισα να αλλάξω πηγή.

Στράφηκα λοιπόν προς μια πιο «έγκυρη» ενημέρωση . Αυτήν της Όλγας και του Γιάννη…

Τι το ήθελα; Κόντεψα να πάθω αποπληξία.

Ο λόγος ήταν η πραγματικά κωμικοτραγική εμφάνιση του Χάρη «δια τούτο λέγω» Καστανίδη, που για πολλοστή φορά από τότε που τον θυμάμαι, και προφανώς επειδή έμεινε εκτός της νέας «εθνικής» κυβέρνησης, αποφάσισε να δηλώσει «επαναστάτης», και «αντιεξουσιαστής της εξουσίας».

Και τι είπε ο σημαντικός αυτός στοχαστής της μεταπολιτευτικής Ελλάδας; Ή τουλάχιστον τι κατάλαβα εγώ από τον (ως συνήθως) παραληρηματικό λόγο του;

Ότι εξ αρχής ήταν (κρυφίως) αντιμνημονιακός, αλλά αναγκάστηκε να παίξει τον ρόλο του φιλομνημονιακού, επειδή έτσι επέβαλλε η θεσμική του θέση.

Εισοδιστής δηλαδή ο Χάρης.

Τώρα όμως που απελευθερώθηκε από τις υποχρεώσεις του υπουργικού αξιώματος, είδε το φως το αληθινό, και όπως μας υποσχέθηκε (κοιτώντας λάγνα την κάμερα), θα κάνει ότι περνάει από το χέρι του για να καταγγείλει τα κακώς κείμενα, να πολεμήσει τους τραπεζίτες που μας πατάνε, και να συμβάλλει και αυτός στην επανόρθωση της κεντροαριστεράς στην Ελλάδα.

Ή κάπως έτσι. Κανονικός Τρότσκι.

Και για να αποτελειώσει την παράσταση, τι γύρισε και είπε ο άνθρωπος; Και μάλιστα έμπλεος υπερηφάνειας;

Ότι, ούτε λίγο  ούτε πολύ, αυτός ήταν ο πρωτεργάτης της ιδέας του δημοψηφίσματος, και άφησε να εννοηθεί, πως θα έπρεπε η χώρα να τον ευγνωμονεί αιωνίως!

Ναι. Το δημοψήφισμα που μας έκανε ρεντίκολο έως και στα βάθη της υποσαχάριας Αφρικής, που έριξε τους δείκτες των χρηματιστηρίων (ακόμη και στη Ζανζιβάρη) στα τάρταρα, που έκανε την Ελλάδα πρωτοσέλιδη γελοιογραφία σε άπασες τις εφημερίδες του κόσμου, που έδιωξε τον Παπανδρέου από την πρωθυπουργία, που κόντεψε να στείλει την Ελλάδα εκτός ευρωζώνης και ΕΕ με συνοπτικές διαδικασίες, που κόντεψε να ακυρώσει την λειτουργία του κράτους θέτοντας σε κίνδυνο την 6η δόση, που, που….

Θα στείλω επιστολή στον Ομπάμα να τον έχει στα υπόψη του.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 11/11/2011 23:02:40

    Η κεντροαριστερά θα σωθεί διότι κινείται. Η κεντροδεξιά όχι διότι σαπίζει.

    • NIK THE GREEK avatar
      NIK THE GREEK @ anonymous 12/11/2011 12:17:15

      Σπαζοκαρπικη λοιπον η κεντροαριστερα και κουνιεται,αντε βρε ατιμουλια να την χαιρεστε,γουτσου-γουτσου-γουτσου.

  2. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 11/11/2011 23:07:04

    Μέχρι και ο Πρετεντέρης τα έπαιξε.
    Αφού κόντεψε να δηλώσει... Σαμαρικός από την πλάκα που έπαθε με τον Χάρη απόψε.

  3. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 11/11/2011 23:09:36

    Ο άνθρωπος έχει το σύνδρομο του Βενιζέλου και του Λοβέρδου. Αρλουμπολογία , άγιος ο Θεός και ουσία μηδέν.

  4. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 11/11/2011 23:11:52

    Ο Χάρης. Ο δικός μας άνθρωπος.
    Αύριο θα καταθέσει στεφάνι στήν είσοδο τού ΟΛΘ.
    Ο αντιεξουσιαστής τής εξουσίας θα βγάλει ανακοίνωση συμπαράστασης.
    Δέν πρέπει να ξεχαστούν οι αγώνες του.
    Μεγαλειώδης. Ανεπανάληπτος.

  5. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 11/11/2011 23:14:00

    Σε συγχαίρω για την αντοχή σου που μπορείς και αντέχεις να βλέπεις Μεγκα.
    Την τελευταία φορά που παρακολούθησα δελτίο στο μέγκα πριν κανένα χρόνο ,κόντεψα να πετάξω την 32άρα από τον τέταρτο.
    Ναι το δηλώνω είμαι αδύνατος χαρακτήρας και δεν τους αντέχω.
    Όσο για τον Χάρη,περαστικά του.......

    • Διηνεκης avatar
      Διηνεκης @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 12/11/2011 09:24:35

      Εμένα μου απαγορεύει η γυναίκα γενικός να βάζω αυτο το κανάλι γιατί μου βγαίνουν όλα τα μπινελικια που έχω μάθει χώρια όλες οι απόπειρες για το σπάσιμο τις TV

  6. Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
    Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 11/11/2011 23:18:58

    Η νεοφιλεύθερη ,σολιαλστρητική, οπορτουτινιστική, κυνική και απάνθρωπα ολοκληρωτική πολιτική αντίληψη περί λαφυραγωγήσεως του κράτους με κάθε κόστος σε όλο της το μεγαλείο...Να τον χαίρεστε κύριοι του πασόκ.

  7. ΝΙΚΗ avatar
    ΝΙΚΗ 11/11/2011 23:19:58

    Τι μπορεί να πάθει ο άνθρωπος αν του στερήσουν την εξουσία...

    • P avatar
      P @ ΝΙΚΗ 12/11/2011 13:33:13

      Μμμ΄... είσαι σίγουρη οτι δεν το είχε απο παλιά?
      Πάντα αναρωτιώμουν τι σκ..α κάνουν οι ψυχίατροι, τι ακριβώς θεραπεύουν. 'Ολοι αμολυτοί είναι. Αυτοί που παραείναι σκουντιούντε να μπουν στη βουλή

  8. Σταύρος avatar
    Σταύρος 11/11/2011 23:25:43

    Ξέφυγα! ;)

  9. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 11/11/2011 23:34:41

    Α ρε Coyoacán που θέλουνε οι λωποδύτες...

  10. Κρης avatar
    Κρης 11/11/2011 23:35:01

    Ο νόμος που εκανε και ψηφισε η ελληνικη βουλη
    που έγκαθίδρυσε το έγκλημα στην πατρίδα μας

    δολοφόνος και σε 6 μηνες έξω !!! μα αδειουλα για να πιασει το κλασνικωφ
    και να πυροβολει αστυνομικους στο ''ψαχνο'' σε ληστεια

    Τα χέρια του τα εχει βαμμένα με αιμα , ο ανεπαγγελτος

    Νόμος 3904
    ΦΕΚ A 218/2010
    Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 218 - 23.12.2010 στις 23.12.2010
    ΕΞΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ΤΗΣ ΠΟΙΝΙΚΗΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ.

    h//p://bit.ly/rSwoa8

  11. μαρικα avatar
    μαρικα 11/11/2011 23:47:26

    Η παπια οταν χασει τα νερα της βουταει μια με το κεφαλι μια με την ουρα, αυτο επαθε και ο Χαρης εχει χασει τα νερα του.

  12. Τασος avatar
    Τασος 11/11/2011 23:55:46

    Η νεοφιλελεύθερη... μμμ γιατί η εργασιακή εφεδρεία τι είναι ;;;;;

    Το λέω γιατί μάλλον έχουμε πάθει όλοι μας πολιτκο βερτικο....

    • Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ avatar
      Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ @ Τασος 12/11/2011 00:22:42

      Ποια εργασιακή εφεδρεία?

      Του Ζαππείου 2 ή του πασόκ?Τεράστιες οι διαφορές.

      Κανένα πολιτικό vertigo.
      Η Πατριωτική λαϊκή δεξιά έχει ευδιάκριτες διαφορές με το νεοφιλελευθερισμό.

      Μέγιστη διαφορά είναι η ανθρωποκεντρικότητα απέναντι σε λογιστικά-υγιή οικονομικά μεγέθη με κάθε κόστος.

      • Τασος avatar
        Τασος @ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΓΑΡ ΕΓΓΥΣ 12/11/2011 12:18:06

        Πολυ σωστά τα λες, αλλα δεν θα πρεπει να δουμε τον Καθρέπτη ολοι μαζί ; γιατι ψηφίσαμε του Σαμαρα, (ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ), εεε για τι;;;

        ο Καπετάνιος που το παει το καράβι Πατριωτική λαϊκή δεξιά οκ τότε , αν είναι στο νεοφιλελευθερισμό, υπαρχη ο Αρουλη και ο Αβραμο!!!

        Μπορεί να κάνω Λάθος !!!!
        (δεν είμαι νεοδημοκρατης, καθε αλλο την μισούσα θανάσιμα, ομως ψήφησα τον Σαμαρα με τα 1.000 και φωναζα ΕΛΛΑΣ ΕΛΛΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ!!!

  13. no fear avatar
    no fear 12/11/2011 01:03:03

    ΕΡΤ3 Φαήλος Κρανιδιώτης απευθυνόμενος στον Καραθανασόπουλο του ΚΚΕ[Πάτρα]"Ο Αντώνης Σαμαράς ως πρωθυπουργός θα επανασυστήσει την παραγωγική βάση της Ελλάδας γιατί με την αποβιομηχάνηση την αποβιοτεχνοποίηση και την εξαφάνιση του αγροτικού τομέα που βιώνουμε σήμερα,όταν θα κάνετε την Οκτωβριανή Επανάσταση δεν θα υπάρχει περιουσία για να απαλλοτριώσετε".Όλα τα λεφτά!

  14. jbj avatar
    jbj 12/11/2011 01:37:57

    H υποδοχή Παπανδρέου στην Ιπποκράτους μήνυμα επερχόμενης εσωκομματικής σύγκρουσης http://shar.es/bNJrt

  15. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 12/11/2011 02:07:24

    Αααχ, Χάρη, Χάρη, Χάρη..
    σου ' φυγε η χαρά μέσα από τα χέρια (κι από τα πόδια ...)

  16. jbj avatar
    jbj 12/11/2011 02:16:40

    Μεγάλο ρόλο της παραμονής της Διαμαντοπούλου στο υπουργείοη η αποθέωση από τον κόσμο στις πρόσφατες παρελάσεις... http://shar.es/bNxCV

  17. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 12/11/2011 05:50:15

    Οί άνθρωποι έχουν συνηθείσει να λένε ότι θέλουν και να κάνουν ότι θέλουν και είναι αποκομμένοι από την κοινωνία εδώ και χρόνια, και νομίζουν ότι κάτι λένε η κάτι κάνουν, αρκεί αυτό να κάνει καλό στο προφίλ τους και στο πασοκάκι.
    Όσο για το mega, το βιολί τους... αντί να παγώσουν το θέμα των υπογραφών κάθε 3 ώρες το ανακινούν... θέλουν οπωσδήποτε ο ΑΣ να υπογράψει... και μάλιστα το μετέφεραν από τις Βρυξέλλες στην ΝέαΥόρκη...
    Φαίνεται ότι τα οικονομικά του δεν παν καλά και ψάχνουν... τράπεζα.

  18. N. KOFAS avatar
    N. KOFAS 12/11/2011 06:19:43

    Οπαδός του Τράγκα ε? Γήπεδο έγινε η πολιτική.

    • ΝΙΚΟΣ avatar
      ΝΙΚΟΣ @ N. KOFAS 12/11/2011 11:41:12

      Α, συγγνώμη κύριε πρέσβη! Θα σας φέρουμε τα φερέρο ροσέ! Τί πλάκα που 'χετε εσείς οι ...σαλονάτοι!

  19. Ρομπέν το Γκαρσόν avatar
    Ρομπέν το Γκαρσόν 12/11/2011 08:41:53

    Απο 26 ετών στο βουλευτιλίκι. Οτι ποστο ανέλαβε τα έκανε μανταρα. Η προσωποποίηση του ακατάσχετου βερμπαλισμού άνευ ουσίας.
    Κομανέτσι της πολιτικής.

  20. dikefalosaitos avatar
    dikefalosaitos 12/11/2011 11:30:26

    Ο Χάρη(ς) Κλύν θα σώσει την Κεντροαριστερά!!!!!!

  21. S.τ.γ.θ avatar
    S.τ.γ.θ 12/11/2011 11:56:58

    Και τώρα τι θα γίνουμε χωρίς τον Χάρη ;;

  22. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 12/11/2011 12:25:10

    ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΤΙΠΟΛΙΤΕΥΣΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΣΚΕΙΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ

    • ΝΙΚΟΣ Π avatar
      ΝΙΚΟΣ Π @ ΝΙΚΟΣ Π 12/11/2011 12:25:44

      ΑΣΚΗΘΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ

      • pipis avatar
        pipis @ ΝΙΚΟΣ Π 12/11/2011 13:43:04

        Γιατι θα ξαναβγάλεις το Χαρούλη?

        • Νίκος π avatar
          Νίκος π @ pipis 12/11/2011 13:55:36

          ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΕΓΧΩ ΕΓΩ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΟΙ ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΟΥΝ