#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/05/2012 10:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Φωτόπουλος του βαθέος ΠΑΣΟΚ στον ΣΥΡΙΖΑ



Πριν από λίγο καιρό γράφαμε για τις μετακινήσεις πρωτοκλασάτων στελεχών του ΠΑΣΟΚ (http://www.antinews.gr/2012/05/24/162799/) στον μηχανισμό του ΣΥΡΙΖΑ, όπως αυτές διαμορφώθηκαν το τελευταίο διάστημα.

Τα στελέχη αυτά προέρχονται σε μεγάλο βαθμό από τη μεγάλη σχολή των πολιτικών ζυμώσεων της δεκαετίας του ’80, γαλουχημένα στα πρώτα χρόνια της οικοδόμησης του περίφημου Κράτους-ΠΑΣΟΚ.

Με άλλα λόγια είναι στελέχη που σέρνουν μαζί τους κόσμο, «μυρίζουν» τις κοινωνικές τάσεις και έχουν τους μηχανισμούς να εκφράσουν τις τάσεις αυτές.

Για να είμαστε ειλικρινείς η διείσδυσή τους μέσα στο κοινωνικό σύνολο είναι κάθετη και σαφώς αποτελεσματικότερη από τους «παράγοντες» της πλατείας Κολωνακίου που διαλογίζονται γύρω από ένα μέτριο freddo espresso.

Μαθαίνουμε πως μια από αυτές τις τελευταίες πολιτικές μεταγγίσεις είναι αυτή του Ν. Φωτόπουλου, γνωστού και ως «Δον Κιχώτη» του συνδικαλισμού.

Συστρατευμένος με το ΠΑΣΟΚ εδώ και πάνω από τρεις δεκαετίες, ο κατά δική του ομολογία μαρξιστής του οποίου το γραφείο κοσμείται από αφίσες του Τσε, του Μαρξ και του Ανδρέα Παπανδρέου, υπερασπιστής της προεδρίας του Γ. Παπανδρέου είναι αυτός που έχει απειλήσει επανειλημμένως να βυθίσει τη χώρα στο σκοτάδι.

Μακριά από εμάς οι σειρήνες του κοινωνικού αυτοματισμού, αλλά και οι προσωπικές επιθέσεις σε συνδικαλιστές.

Απλά επισημαίνουμε μία ακόμα φορά πως ο πόλεμος δεν είναι Δεξιά ή Αριστερά, δεν είναι Ευρώ η Δραχμή. Αυτές μπορεί να είναι μερικές τακτικές μάχες, αλλά σε καμιά περίπτωση ο πόλεμος.

Ο Νίκος Φωτόπουλος έχει κάνει αισθητή με τη φυσική του παρουσία σε μια σειρά από συγκεντρώσεις την υποστήριξή του στον ΣΥΡΙΖΑ. Και σε ό,τι αυτό το εγχείρημα εκφράζει.

Είναι μια ακόμη απόδειξη πως έχουμε να κάνουμε για τη διαπάλη του παλιού μου μάχεται να διατηρήσει τα κεκτημένα του απέναντι στο νέο που πασχίζει να γεννηθεί.

Ανάμεσα σε όσους προσπαθούν να σώσουν ένα ψευδεπίγραφο βιοτικό επίπεδο που δεν υπήρξε ποτέ απέναντι στο νέο, το καινοτόμο, που θα δώσει έμφαση στην ανασυγκρότηση του παραγωγικού ιστού της χώρας.

Ανάμεσα στην στασιμότητα και την ανάπτυξη.

Η νέα Μεταπολίτευση απαιτεί μια νέα κοινωνική πλειοψηφία, με «πρωτοπορία» τη νέα δημιουργική γενιά που θέλει να κάνει τη φυγή προς τα εμπρός.

Ο κόσμος εκτός από το να φοβάται για το τι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΕΙ, πρέπει να ελπίζει ΣΕ ΚΆΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΕΙ.

Σε κάθε άλλη περίπτωση θα χωριστεί ισομερώς σε δυο στρατόπεδα: σε αυτούς που φοβούνται για το μέλλον τους και θα επιλέξουν αυτόν που τους καθησυχάζει περισσότερο και σε αυτούς που θα επιλέξουν αυτόν που θα τρομάξει περισσότερο... αυτούς που φοβούνται.

Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Moriarty avatar
    Moriarty 28/05/2012 10:49:31

    ε καλά, κι ο Θύμιος γύρισε στη ΝΔ. Τι περιμένετε...

  2. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 28/05/2012 11:03:06

    Κυκλοφορεί ευρέως ότι ο Λαλιώτης βρίσκεται πίσω από την επικοινωνιακή προπαγάνδα του ΣΥΡΙΖΑ.

    • S.P. avatar
      S.P. @ ΣΟΝ ΠΕΝ 28/05/2012 11:12:05

      Είναι πολύ πιθανό να επικρατήσουν οι δυνάμεις του σκότους και του γνωστού βαλκανικού σοσιαλισμού, όπως είνα γνωστός 30 έτη από το ΠΑΣΟΚ: ταξιτζήδες που θα σου ρίχνουν ξύλο αν τους πεις γιατί κάνεις διπλομίθωση, φακελλάκηδες που θα δέρνουν τους αρρώστους, αν δεν δίνουν το φακελλάκι, ιδιαιτεράδες, κλειστές συντεχνίες φαρμακοπιών, συμβολαιογράφων, μηχανικών, δικηγόρων, φορτηγατζήδων, τρωκτικών του δημοσίου, ρετιρέ των ΔΕΚΟ και του υπουργείου οικονομικών κ.α., κα... Και όλα αυτά σε ε΄να πλαίσιο δραχμής με αντιστοιχία: 1 € = 1300 δραχμές. Ας προσέξει ο ελληνκός λαός, οι καιροί ου μενετοί!!!

      • charmer avatar
        charmer @ S.P. 28/05/2012 15:39:15

        sorry file mou alla i isotimia pou problepete einai metaxi 1450 kai 1700 neon draxmon gia ka8e e euro.
        taytoxrona problepete pos ayti 8a einai i arxiki isotimia kai 8a katalixei sto 1800-1900 nees draxmes (H foinikes H mna) meta apo enamisi me dio mines

  3. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 28/05/2012 11:07:17

    Ας απαντήσει ο κ. Φωτόπουλος τι μισθό παίρνει στη ΔΕΗ ένας απόφοιτος του Δημοτικού, ή του γυμνασίου. Εγώ ξέρω γύρω στις 4.000€ - 5.000 € (με δήθεν υπερωρίες και άλλα κόλπα) και χαμηλό τιμολόγιο ρεύματος. Ποιός τα πληρώνει αυτά κ. Φωτόπουλε; Μήπως εμείς οι καταναλωτές που πληρώνουμε το ¨αγαθό ¨που παράγετε, χρυσάφι; Μήπως εσείς που με το έτσι γουστάρω κάνετε τις ¨απαραίτητες¨αυξήσεις στα τιμολόγια; Σ΄αυτή τη χώρα οι πάντες κάνανε θυσίες, περάσανε στη φτώχεια, εκτός από σας. Ναι .... θα συμπαρασταθεί όλη η Ελληνική κοινωνία στα ... δίκαια αιτήματά σας, Κε Φωτόπουλε, μην χαλάσουν οι φετινές διακοπές σας...

    • Απλή σκέψη avatar
      Απλή σκέψη @ Απλή σκέψη 28/05/2012 11:25:46

      Κάποτε στις εποχές των παχέων αγελάδων, σας τρώγαμε πάλι στη μάπα, αλλά δεν δίναμε σημασία (κακώς).
      Τώρα όμως που έχουμε φτωχύνει όλοι, τα συντεχνιακά προνόμιά σας είναι εκτός τόπου και χρόνου.
      Δεν μπορείτε ν΄αρθρώσετε κανέναν λόγο , γι΄αυτό τουλάχιστον κάντε ¨τουμπεκί¨, γιατί προκαλείτε!

    • stefanos avatar
      stefanos @ Απλή σκέψη 28/05/2012 20:28:40

      pernw 1200 kai eimai texnikos sta varea oximata me 21 xronia, einai polla?

      • Γιαννης avatar
        Γιαννης @ stefanos 29/05/2012 00:50:54

        Ρε φιλε μας δουλευεις;;;ασε μας να χαρεις.που νομιζεις οτι ζουμε εμεις;η θεια μου ειναι καθαριστρια και παιρνει 3000.κοροιδο σε πιασανε ζητα αυξηση

  4. Δεξιόχειρας avatar
    Δεξιόχειρας 28/05/2012 11:12:52

    Αυτό που πρέπει να γίνει αντιληπτό από τον κεντροδεξιό ψηφοφόρο που στις προηγούμενες εκλογές έκανε πλάκα είναι ότι το ΠΑΣΟΚ είναι εδώ ενωμένο δυνατό και αμετανόητο, απλά άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε την κάπα αλλιώς, έβαλε ροζ καπίτσα και εμείς νομίζουμε ότι τελειώσαμε. Εδώ οι αμετανόητοι μυρίστηκαν τον καταποντισμό του πράσινου κράτους και ονειρεύονται ροζ νέα μεταπολίτευση με συνταγή παπανδρεϊσμού, ξέρετε, επιδόματα συντάξεις, έξοδα κίνησης κλπ. Έτσι ερμηνεύεται καιτο υψηλό ποσοστό ΣΥΡΙΖΑ. Μάλλον πάντως το ΠΑΣΟΚ θα εξαφανιστεί όμως δεν πρέπει να καθησυχάσουμε γιατί το νέο ΠΑΣΟΚ, λέγε με και ΣΥΡΙΖΑ, είναι χειρότερο από το πρώτο αφού μεγάλωσε στα κρατικοδίαιτα πούπουλα και θα δώσει μάχη μέχρις εσχάτων για να μη χάσει την κληρονομιά του Ανδρέα. Όλα αυτά γίνονται εις βάρος των παιδιών μας και εμείς ερίζουμε για τις καρέκλες. Ντροπή! Όλο το φταίξιμο θα είναι δικό μας και η ιστορία δεν θα μας χαριστεί. Γρήγορα στη Ν.Δ!

  5. ΘΣΦ avatar
    ΘΣΦ 28/05/2012 11:50:09

    ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ.

  6. d garavelas avatar
    d garavelas 28/05/2012 12:39:12

    διαβασε το

  7. TopGunZ avatar
    TopGunZ 28/05/2012 12:43:39

    Αυτό πρέπει να γίνει προεκλογική αφίσα νομίζω...

    • S.P. avatar
      S.P. @ TopGunZ 28/05/2012 12:53:55

      !!! Αλλά αν οι ενάρετοι είναι λιγότεροι από τα λαμόγια, τότε τι γίνεται;

  8. alakran avatar
    alakran 28/05/2012 14:00:38

    Το Πασόκ καταρρέει, αλλά οι πασόκοι παραμένουν ( μέσω Σύριζα).

    • sabas avatar
      sabas @ alakran 28/05/2012 18:13:45

      Επομένως αν συγκυβερνήσουμε με το ΠΑΣΟΚ για να σώσουμε τη χώρα θα πάρουμε πακέτο και τον ΣΥΡΙΖΑ που τώρα βρίζουμε...Μήπως να αρχίσουμε να το βλέπουμε διπλωματικώτερα το θέμα?

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 28/05/2012 20:09:20

    Ρε Τσίπρα, νέο παιδί είσαι... Τι τους θες αυτούς τους Ξόφλες; Εκλεισαν το ΠΑΣΟΚ, ρούφηξαν το μεδούλι των επιχειρήσεων που δούλευαν ( τρόπος του λέγειν!!!), θα ψάχνεις για κόμμα σε λίγο...
    Το διορισμό των νεώτερων μελών της κλίκας τους θέλουν από σένα...

  10. Ζαχος avatar
    Ζαχος 28/05/2012 22:52:31

    Τσίπρα, εαν γίνεις πρωθυπουργός...
    ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩ,
    ΘΑ ΚΛΕΙΝΩ ΔΙΟΔΙΑ,
    ΘΑ ΚΑΝΩ ΠΟΡΕΙΕΣ,

    τότε τι θα πεις, ότι είμαι αντίδραση;

    • dikefalosaitos avatar
      dikefalosaitos @ Ζαχος 28/05/2012 23:04:43

      Θα σε σπάσουν τα ΜΑΤ στο ξύλο (όπως και τους Πακιστανούς) γιατί δεν είναι δυνατόν σε μια δημοκρατική χώρα να κυριαρχίσει η αναρχία. :)

    • juliet avatar
      juliet @ Ζαχος 28/05/2012 23:15:28

      Ζάχο μου ,
      θα γίνεις η 13 συνιστώσα.

      • Enas-Petros avatar
        Enas-Petros @ juliet 29/05/2012 03:30:47

        Μπορεί και υπουργός.
        Η έστω "εργατοπατέρας".

  11. Ηarmen avatar
    Ηarmen 28/05/2012 23:41:26

    Stefane τεχνικε της ΔΕΗ τα 1200 δεν ειναι παρα πολλα, αλλα αν θες πες μας το μισθο σου πριν τις μειωσεις σας.

  12. ΗΗΗ avatar
    ΗΗΗ 30/05/2012 13:49:06

    Είχα σκοπό να ψηφίσω ΣΥΡΙΖΑ αλλά μετά από αυτή τη δραματική προσκοληση του κυριου ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΨΗΦΙΣΩ . (ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ .....)

  13. Γρηγόρης Ροπάτος avatar
    Γρηγόρης Ροπάτος 31/05/2012 15:58:22

    Το εκκαθαριστικό σας πόσο είναι κύριε Στέφανε. Μέσα στο 2010 ας πούμε, πόσα πήρατε, με επιδόματα, δώρα υπερωρίες κλπ.
    Αυτό είναι το ερώτημα.
    Όχι ο βασικός μισθός σας ενός μηνός.
    Αν πήρατε 15 χιλιάρικα το χρόνο, ναι πολύ λίγα παίρνετε.

  14. αρης avatar
    αρης 03/06/2012 18:54:24

    δεν εχει αναγκη ο συριζα,φωτοπουλους γεννημα θρεμα αλλων αντιληψεων.

  15. χρηστος avatar
    χρηστος 03/06/2012 21:15:36

    Περιμενουμε σωτηρια αν δεν εξαφανιστουν οι καθε ειδους Φωτοπουλοι καθως και τα δυο κομματα που μας εφεραν σε αυτη την κατασταση?

  16. Γιάννης avatar
    Γιάννης 05/06/2012 15:55:24

    Αποπροσανατολισμένοι πλήρως .. είδηση είναι ότι ένας εκπρόσωπος εργαζομένων και όχι εργοδοτών (ας είναι και χρυσοπληρωμένοι) υποστηρίζει ενα αριστερο συνασπισμο..?! τι έπρεπε να υποστηρίξει? τις ιδιωτικοποιησεις, το ξεπούλημα της εθνικής περιουσίας? την κατάργηση των κοινωνικών αγαθών και την υποχώρηση των δικαιωμάτων των εργαζομένων που εκπροσωπεί. Την κριτική σας φίλοι μου (αν και όχι αβάσιμη ) καλυτερα στρέψτε την στους χώρους εργασίας σας και ο καθενας μας στον εαυτο του και τους συναδέλφους του. Αυτή είναι η αιτία που δεν πάμε μπροστά , ότι ο καθένας είναι για την πάρτη του. Όλοι μαζί μπορούμε να βγούμε από την αδιέξοδη κατάσταση με αλληλεγγύη και ενότητα . Σας συνιστω να στρέψετε τα πληκτρολόγια σας ενάντια σε αυτούς που μας δυναστεύουν (οχι δεν είμαι κομμουνιστής) πραγματικά, σε αυτούς μας εκμεταλλεύονται στα μούτρα μας. Και μην αντιμετωπίζετε ότι είναι φιλικό προς τον κόσμο , προς τους αδύνατους σαν είναι μπανάλ και παλαιοκομματικό . Μόνο με την ενεργή μας παρουσία και συμμετοχή στα κοινά και στην κοινωνία θα βρεθεί λύση. Αλληλεγγύη Αυτοοργάνωση Δράση Κοινωνική Δικαιοσύνη Ισότητα αρχές που πρέπει να γίνουν σημαία μας και όχι Ατομισμός φιλοφοξία Κέρδος Ανταγωνισμός

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Γιάννης 05/06/2012 16:33:52

      ΟΧΙ φίλε μου δεν είναι μόνο μπαναλ και παλαιοκομματικό.
      ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΚΑΙ ΨΕΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΦΟΒΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ.