#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/03/2013 14:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Ο Φρανσουά Ολάντ ... ξύπνησε»



Θα μπορούσε να είναι η είδηση της εβδομάδας. «Ο Φρανσουά Ολάντ ... ξύπνησε». Αφού είδε τη δημοτικότητά του να είναι χαμηλότερη κι από εκείνη του… σοφέρ του, κι αφού παρακολούθησε τη Μέρκελ να κάνει… παρέλαση στην Ευρώπη με αφορμή το κυπριακό, ο Γάλλος πρόεδρος αποφάσισε να γίνει ξανά… τίγρης.

Αν και κάπως αργά θυμήθηκε να εξαπολύσει επίθεση τις πολιτικές λιτότητας αφού μέχρι στιγμής ο ίδιος και η γαλλική πολιτική εμφανίζεται να είναι «σκυλάκι» του Βερολίνου. Μόλις πριν λίγες ημέρες ο Μοσκοβισί επιτέθηκε στην Κύπρο και την απαξίωσε με απίστευτο τρόπο συμπαρατασσόμενος με τον Σόιμπλε.

Ο Ολάντ σε συνέντευξή του στο κανάλι France 2 προσπάθησε να δείξει ότι είναι κι αυτός εδώ κι ότι δεν είναι ο «αόρατος πρόεδρος» όπως τον κοροϊδεύουν στη χώρα του. «Η παραμονή στη λιτότητα, καταδικάζει την Ευρώπη σε έκρηξη» και ενθαρρύνει την άνοδο των λαϊκιστικών κινημάτων», προειδοποίησε ο Φρανσουά Ολάντ. «Έχω αυτή την υποχρέωση να πω στους ευρωπαίους ηγέτες: σήμερα η παράταση της λιτότητας, δημιουργεί τον κίνδυνο να μην επιτυγχάνεται η μείωση των ελλειμμάτων και η βεβαιότητα ότι θα έχουμε αντιδημοφιλείς κυβερνήσεις τις οποίες οι λαϊκιστές θα καταπιούν την κατάλληλη στιγμή», τόνισε προς τον γνωστό δημοσιογράφο Νταβίντ Πουγιαντάς του δικτύου France 2.

«Το ότι οι ευρωπαϊκές χώρες οφείλουν να είναι αυστηρές, το καταλαβαίνω απόλυτα, το να παραμένουν όμως στη λιτότητα, όχι, είναι σαν να καταδικάζουμε την Ευρώπη σε έκρηξη», σημείωσε, σε ένα σαφές μήνυμα προς τη Γερμανία και τις χώρες-μέλη της ευρωζώνης, όπως η Αυστρία και η Ολλανδία που συνεχίζουν να τηρούν σκληρή γραμμή έναντι των χωρών του νότου.

«Δεν θα κάνω μια πολιτική που οδηγεί την Ευρώπη στη λιτότητα», υποσχέθηκε ο αρχηγός του γαλλικού κράτους, προσθέτοντας: «Δεν θέλω η Ευρώπη να είναι ένα αναμορφωτήριο».

Ερωτηθείς σχετικά με τις γάλλο-γερμανικές σχέσεις, έκανε λόγο για «μια φιλική ένταση», έριξε όμως τους τόνους, λέγοντας ότι το Παρίσι και το Βερολίνο έχουν «μια υποχρέωση και οι δυο, για να προχωρήσει μπροστά η Ευρώπη».

Επιβεβαίωσε επίσης ότι η Γαλλία δεν θα επιτύχει το στόχο της μείωσης του δημοσιονομικού της ελλείμματος στο 3% του ακαθάριστου εγχώριου προϊόντος το 2013, όπως είχε δεσμευτεί στους Ευρωπαίους εταίρους της. «Δεν θα πετύχουμε το 3%, διότι αν πιέσουμε τους ρυθμούς θα αναιρέσουμε την ελπίδα μιας επιστροφής στην ανάπτυξη», τόνισε.

Κατόπιν εορτής ο κ. Ολάντ έπεσε στη… χύτρα με το μαγικό φίλτρο του Οβελίξ. Η πανίσχυρη Γαλλία, αρχικά με τον Σαρκοζί και τώρα με τη «φούσκα» που λέγεται Ολάντ, έχει γίνει μια μικρή χώρα. Και δυστυχώς για τους αδύναμους λαούς του νότου, δεν υπάρχει κάποιος ισχυρός να στηριχθούν.

Οι Γάλλοι είναι αποδυναμωμένοι, οι Βρετανοί είναι με ένα πόδι εκτός ΕΕ, οι Ιταλοί παραπαίουν ακυβέρνητοι και μόνο οι Γερμανοί υπάρχουν και σαρώνουν τα πάντα.

Ίσως από την άλλη να μην είναι αργά να καταλάβει ο Ολάντ πως μόνο με μια συμμαχία όλων των χωρών που πλήττονται από τη λαίλαπα της Μέρκελ, μπορεί κάτι να αλλάξει.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick63 avatar
    Nick63 29/03/2013 14:56:07

    Οι Γάλλοι, δια του Μοσκοβισί, εξάντλησαν όλη τους την αυστηρότητα στη Κύπρο, για να δείξουν ότι ηγούνται μαζί με τη Γερμανία και δεν είναι υποτακτικοί της.
    Με την Άγκελα όμως, μετρημένα τα λόγια τους...
    Αλήθεια, που ήταν ο Ολάντ κατά τη διάρκεια της κρίσης στη Κύπρο;
    Μετά τον Μιτερράν, εκλέγονται πολύ κοντοί πρόεδροι στη Γαλλία...

  2. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 29/03/2013 15:17:58

    Ο Ολάντ δεν είναι υπέρ της λιτότητας αλλά φέτος προχωρά σε πακέτο λιτότητας 30 δις ευρώ (20 δις επιπλέον φόρους -κλασικός σοσιαλιστής- και 10 δις δαπάνες-λιγουλάκι φιλελεύθερος όχι πολύ και τον κατηγορήσουν οι συντροφοι στο PS-) και ήδη έχει 0,3% ύφεση. Μετά απορεί γιατί ανεβαίνουν τα αντισυστημικά κόμματα...Αφού δε λες την αλήθεια στο γαλλικό λαό ότι η λιτότητα είναι μονόδρομος στο ευρώ και τάζεις αναπτυξιακούς παραδείσους χωρίς προτάσεις. Λογικό -λοιπόν- μια μερίδα ψηφοφόρων να πηγαίνει στη Λεπέν και τον Μελανσόν, στην Ιταλία στο φαιδρό Μπερλουσκόνι και στο γελοίο μόρφωμα Γκρίλο, στην Ελλάδα στους τσιπροκαμμένους και στους νεοναζί που τους λένε στους ψηφοφόρους ότι θα πατήσουν ένα κουμπί και θα απαλλαγούν από τα προβλήματά τους!

    • Σπορέας avatar
      Σπορέας @ Συριζαλβανία του Χότζα 29/03/2013 16:15:09

      "Αφού δε λες την αλήθεια στο γαλλικό λαό ότι η λιτότητα είναι μονόδρομος στο ευρώ και τάζεις αναπτυξιακούς παραδείσους χωρίς προτάσεις"
      Αν αλλάξει κανείς το " γαλλικό λαό " με τον "Ελληνικό Λαό" τότε να ερωτηθεί η ΝΔ τι συμβαίνει ?
      α) από μικρό και χότζα μαθαίνεις την αλήθεια ? ή
      β) θέλησε ο χότζας να μάθει το γάιδαρο να μην τρώει ?

      • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
        Συριζαλβανία του Χότζα @ Σπορέας 29/03/2013 16:38:08

        Τίποτα από τα 2 Σπορέα. Ούτε έχει σχέση η ΝΔ για τις ευρωπαϊκές εξελίξεις σε σχέση με τη λιτότητα. Η Ελλάδα θα είχε λιτότητα από το 2010 σε οποιοδήποτε νόμισμα αφού δε μπορούσε να ανατροφοδοτήσει δανειζόμενη τα ελλείμματά της και η ανάπτυξη θα έρθει μόνο με ριζοσπαστικές αλλαγές στο κράτος και την οικονομία που θα προσελκύσουν ιδ. επενδύσεις και με παραγωγή πρωτογενών πλεονασμάτων που θα σταματήσον να παίρνονται νέα μέτρα λιτότητας. Η κριτική που μπορώ να κάνω στον Ολάντ είναι στο τεράστιο λάθος του να δεχτεί προϋπολογισμό λιτότητας στην ΕΕ για τα έτη 2014-2020 (ευτυχώς απορρίφθηκε από το ΕΚ) και γιατί δε λέει την αλήθεια για το μοναδικό πλαίσιο ανάπτυξης εντός ευρωζώνης, δηλαδή τις τεράστιες διαρθρωτικές αλλαγές στη Γαλλία που δε γίνονται.

        • kapoios avatar
          kapoios @ Συριζαλβανία του Χότζα 29/03/2013 17:59:55

          αναπτυξη με 300ευρο, μισθο? ΕΛΕΟΣ!!!!!

          • MAYRO XABIARI avatar
            MAYRO XABIARI @ kapoios 29/03/2013 18:25:09

            Ε καλά, θα είναι οι μισθοί 300 ευρώ έξω από το ευρώ, αλλά θα υπάρχει ανάπτυξη.

  3. yianna avatar
    yianna 29/03/2013 15:44:18

    Ενδεχομένως το αντάλλαγμα για την σιωπή τους να ήταν ένα βήμα παραπάνω των Γερμανών για την ενιαία τραπεζική εποπτεία, την οποία βέβαια οι Γερμανοί αποφεύγουν γνωρίζοντας ότι τα τραπεζικά πολυεθνικά τους ιδρύματα πάσχουν βαριά καθώς είναι εκτεθειμένα σε τοξικά προϊόντα.
    Και ποιός μιλά για διαφάνεια ? η Γερμανία με τη Siemens που τιμωρήθηκε με 1,6 δις $ από την Επιτροπή κεφαλαιαγοράς των ΗΠΑ για μίζες σε μετρητά.
    Εάν αυτό δεν είναι ο ορισμός του money laundering, αναρωτιέμαι τι άλλο θα μπορούσε να είναι.

    • Συριζαλβανία του Χότζα avatar
      Συριζαλβανία του Χότζα @ yianna 29/03/2013 16:25:18

      Συμφώνησαν την προηγούμενη εβδομάδα για την τραπεζική εποπτεία (ως πρώτο βήμα -και καλά- για την τραπεζική ένωση) ΕΚ και κράτη-μέλη. Κάθε τράπεζα με ενεργητικό πάνω από 30 δις ή 20% του ΑΕΠ μιας χώρας θα επιβλέπεται από την ΕΚΤ. Απλά το ζουμί είναι η τραπεζική διάσωση απευθείας από τον ESM που δε φαίνεται να προχωράει. Και δεν είμαι σίγουρος αν και η Γαλλία την επιζητά πια, ειδικά αν δούμε το ''ξύλο'' Μοσκοβισί στην Κύπρο

  4. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 29/03/2013 15:58:04

    Αργά ξύπνησε! Αλλά και πάλι δεν ωφελεί να ξυπνά ένας-ένας και μάλιστα με κριτήριο τη δημοτικότητά του, στη χώρα του! Ο θανατηφόρος ιός που σπέρνεται από τη Γερμανία είναι μεταδοτικός και αργά ή γρήγορα θα κτυπήσει και τη δική τους πόρτα.

    Όταν λοιπόν καταλάβουν όλοι οι ηγέτες, πως αυτό που έγινε στην Κύπρο ήταν η έναρξη της γερμανοποίησης - τουτέστιν της υποδούλωσης - όλων των χωρών του Ευρωπαϊκού νότου κάτω από την καινούργια γερμανική μπότα, τότε μόνον μπορεί να υπάρξει μια κάποια ελπίδα! Μόνο με συνασπισμό αντίστασης όλων, απέναντι στους εκβιασμούς του 4ου ράιχ και με σοβαρό εμπάργκο στα προϊόντα made in Germany, μπορεί να ξαναμπεί στη θέση της η κα Μέρκελ και η παρέα της.

  5. Αθώρ avatar
    Αθώρ 29/03/2013 16:10:41

    Πόσο θα γελοιοποιηθεί ακόμη αυτό το ανθρωπάκι που παριστάνει τον Πρόεδρο της Γαλλίας; Τι κρίμα για τη Γαλλία, να συμπεριφέρεται σαν άμοιρη παραδουλεύτρα της Μέρκελ!

    • Κ.Π. avatar
      Κ.Π. @ Αθώρ 29/03/2013 23:58:28

      Πράγματι, ολίγιστος για τις περιστάσεις.

  6. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 29/03/2013 17:24:35

    Ολαντρέου.
    Εδώ ο Τσίπρας έπεσε μέσα. Ήταν καί άλλες εποχές τότε.
    Εξ' άλλου πρόβαρε καί τόν μελλοντικό δικό του ρόλο τότε.
    Τού Τσιπραντρέου.

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ Ιαπετός 29/03/2013 18:20:39

      Έλα ντε! Η βάση του τούρτας είναι ίδια.

  7. Nik avatar
    Nik 29/03/2013 18:28:10

    "σοβαρό εμπάργκο στα προϊόντα made in Germany" μα δεν είναι αυτονόητο ότι όλοι το κάνουμε εδώ και δύο τουλάχιστον χρόνια! Αλλωστε τα προϊόντα τους δεν είναι ούτε τα καλύτερα και σίγουρα ούτε τα φθηνότερα.

  8. fe avatar
    fe 29/03/2013 21:08:18

    Θυμαμαι το συνεγαρτακι τον Βενιζελο στις γαλλικες εκλογες του 2012 που ελεγε ποσο θα αλλαξει η ευρωπη με την εκλογη ολαντ....χαχαχχαχ .Τελικα οι ιστορικοι του μελοντος οταν θα μελετουν την εποχη μας θα κανουν καινουργιο συκωτι.

    Υ.Γ Τωρα θυμηθηκα και εναν αλλο κυριο που ελεγε οτι" πρεπει να υπομενουμε τα παντα γιατι οταν αλλαξει η ευρωπη πρεπει να ειμαστε εκει"... μου διαφευγει το ονομα του

  9. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 29/03/2013 23:39:02

    Εμείς όμως τον υποδεχθήκαμε μετά βαΐων και κλάδων. Ήλθε, είδε, απήλθε (πιθανόν πώλησε) και εμείς μείναμε με την υπερηφάνεια της τιμής της επισκέψεώς του στην ταπεινωμένη Ελλάδα.

  10. πολίτης avatar
    πολίτης 30/03/2013 11:06:30

    Λίγος, ελάχιστος.....
    Αν τα καταφέρει όμως να βγάλει τους Γάλλους στους δρόμους, θα έχει προσφέρει υπηρεσία στην Ευρώπη. Αυτοί, άμα βγουν, δεν μπαίνουν εύκολα μέσα.
    Ευελπιστώ σε ντόμινο διαμαρτυριών και στις υπόλοιπες χώρες.
    Τα καλύτερα έρχονται....
    Λυπάμαι αν ταράζω το συντηρητικό σας πνεύμα αγαπητοί μου, αλλά εδώ που έχουμε φτάσει, οι αποφάσεις πρέπει να προωθηθούν από τη βάση και όχι από την κορυφή. Αυτή ενεργεί μονίμως εναντίον μας.

  11. Στέφανος avatar
    Στέφανος 30/03/2013 11:37:29

    Τόση ελπίδα επένδυσαν οι δικοί μας κεντροαριστεροί στο πρόσωπο του Φ.Ολάντ! Τώρα διαψεύδονται πανηγυρικά. Χειρότερος και από τον Σαρκό σε υποτέλεια στην Α. Μέρκελ ο Φρανσουά.