#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/01/2011 14:01
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Φράχτης είναι για να μην βγαίνουμε εμείς έξω


Σας γέλασαν αν νομίζετε ότι ο Παπουτσής φτιάχνει το φράχτη για να μην μπαίνουν οι ξένοι μέσα. Το φτιάχνει για να μην βγαίνουμε εμείς έξω.

Με τα νέα μέτρα που έχουν ήδη αποφασισθεί για φέτος και τα άλλα που έρχονται, θα χρειασθεί χιλιάδες χιλιόμετρα κοτετσόσυρμα για να μας κρατήσουν εντός συνόρων

Βεβαίως, αφού φράξουν όλη τη χώρα, μπορεί μετά να την πουλήσουν σε κανένα Άραβα για παραθαλάσσια φάρμα

Ο Ραγκούσης κάνει ποιο αυστηρό τον έλεγχο των οικονομικών των βουλευτών. Θα τους ρωτάνε δυο φορές που τα βρήκαν πριν αποδεχθούν ότι δεν θα απαντήσουν

Κι όποιος συλληφθεί να κάνει παρασπονδίες θα υποβάλλει τις ερωτήσεις στη Βουλή όχι καθήμενος αλλά στηριζόμενος στο ένα πόδι

Θα φέρει δε ειδικό κωνικό κώλυμα κεφαλής και πινακίδα αναρτημένη εις το στήθος που θ’ αναγράφει “άπειρος και ηλίθιος”

Θόδωρε υπάρχει διαφορά μεταξύ κοπρίτη και κοπρόσκυλου; Για να ξέρουμε να ξεχωρίζουμε υπουργούς από δημοσίους υπαλλήλους

Και να πάμε τώρα στα πραγματικά δυσάρεστα. Μετά λύπης μου σας πληροφορώ ότι η επόμενη αργία είναι η Καθαρά Δευτέρα και είναι σε 58 ημέρες. Μεγάλη πίκρα



Ποιος γνωστός παρουσιαστής ξέχασε να μας πει πως γλιτώνουν το ΦΠΑ νιόπαντροι εξωτικών νησιών;

Πως γίνεται γνωστή ανερχόμενη και ξανθιά ηθοποιός να έχει καθιερωθεί κάνοντας σχέσεις μόνο με gays;

Βυθίζονται στην φτώχια 100 εκ. Ευρωπαίοι. Στην Ελλάδα δεν ανησυχούμε, τους περιμένουμε στον πάτο

Κι αφού μιλάμε για φράχτες, δεν βάζει και ο Σαμαράς κανέναν ηλεκτρονικό στα καινούργια γραφεία, μπας και σταματήσουν οι διαρροές μαζί με τα φαινόμενα καραμανλισμού που παρατηρώ τελευταία;

Διαβάζω για παράδειγμα σε όλα τις εφημερίδες και επιλεγμένα σαϊτς ότι θα σκίσει ο διαδικτυακός τόπος της ΝΔ μόλις πάνε στα καινούργια γραφεία.

Δηλαδή χρειάζονταν πολυτελή γραφεία, καρέκλες και εξελιγμένο μπαρ για να λειτουργήσουν ένα χρόνο τώρα;

Μήπως πρέπει να κάνουν καμιά βόλτα στην μπλογκόσφαιρα την οποία πλην Σαμαρά – ξέρω τι λέω – αγνοούν διάφοροι για να διαπιστώσουν ότι τα μπλογκς που σκίζουν στο διαδίκτυο χρειάζονται μόνο ένα γραφείο και μια γρήγορη σύνδεση;

Και σύνδεση με τον κόσμο, όχι με το Κάιρο και δημοσιογράφους των παραπολιτικών;

Και μέχρι να γίνουν οι περίφημες αλλαγές θα μένω με την απορία: Γιατί διάφοροι που παρουσιάζονται ως στενοί συνεργάτες του Σαμαρά χρειάζονται τόση προβολή στα παραπολιτικά του διαδικτύου και των εφημερίδων;

Μήπως επειδή ξέρουν μόνο τον ευγενή, υπομονετικό και καλόπιστο Σαμαρά και δεν έχουν μάθει τον άλλο που τα παίρνει στο κρανίο;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εκτορας avatar
    Εκτορας 08/01/2011 14:05:03

    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Θόδωρε υπάρχει διαφορά μεταξύ κοπρίτη και κοπρόσκυλου; Για να ξέρουμε να ξεχωρίζουμε υπουργούς από δημοσίους υπαλλήλους

  2. Mikros Exerevnitis avatar
    Mikros Exerevnitis 08/01/2011 14:23:49

    Κυκλοφορεί και αυτό στο Διαδίκτυο:


    Τον διάδοχό του στην Μεσσηνία λέγεται ότι έχει βρεί ο πρόεδρος της ΝΔ Αντώνης Σαμαράς.

    Ο λόγος για τον νεαρό παλιό ΟΝΝΕΔίτη Δημήτρη Πτωχό, ο οποίος απο την Δευτέρα αναμένεται να αναλάβει επικεφαλής της γαλάζιας ομάδας δράσης για το διαδίκτυο. Ο Πτωχός ανήκει στον στενό πυρήνα συνεργατών του Σαμαρά, ήδη απο την περίοδο των εσωοκομματικών εκλογών, ενώ έχει εκλεγεί στην Εκτελεστική Γραμματεία, δηλαδή στο ανώτατο καθοδηγητικό όργανο της Νέας Δημοκρατίας και σήμερα ασκεί καθήκοντα αναπληρωτή Γραμματέα Νέων Τεχνολογιών της Ρηγίλλης, κάτω από τον Μανούσο Βολουδάκη.

    Σύμφωνα με πληροφορίες, ο νεαρός ΟΝΝΕΔίτης, απόφοιτος του ΜΙΤ και γιος του πρώην δημάρχου Μεσσήνης, έχει κλείσει θέσει στο γαλάζιο ψηφοφδέλτιο στην Μεσσηνία για τις επόμενες εκλογές, δίνοντας έτσι αέρα ανανέωσης στη Νέα Δημοκρατία. Σημειώνεται, ότι ο ίδιος συμμετείχε και στην ομάδα στου υποψηφίου της ΝΔ για την Περιφέρεια Πελοποννήσου Δημήτρη Δράκου.

  3. Steve avatar
    Steve 08/01/2011 14:33:12

    Κοπριτισμός: η πεμπτουσία τσι “δημοκρατίας” αλά ελληνικά

    http://seferou.blogspot.com/2011/01/blog-post.html

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 08/01/2011 14:54:58

    Μη λεμε τερατολογιες.Τα ταξιδια των Ελληνων πολιτων ειναι ελευθερα.Το ΠΑΣΟΚ δεν ειναι κομμουνιστικο κομμα -αυτα τα κομματα εφτιαχναν φραχτες για τους δικους τους πολιτες και οχι για τους ξενους.
    Το μονο που μπορει να λεχθει για το φραχτη ειναι οτι ισως ειναι ανεπαρκης.
    Βεβαια χαλαει και το αντιμνημονιακο μετωπο και αυτο δυσαρεστει καποιους στη ΝΔ που νομιζουν οτι μπορει να συμμαχησουν με την αριστερα αλλα ας προσεχαν.
    Οτι και να κανει η ηγεσια,η βαση της ΝΔ δεν προκειται ποτε να δεχθει τις αριστερες αποψεις για ανεξελεγκτη μεταναστευση.

    • factorx avatar
      factorx @ ψυχραιμια 08/01/2011 15:33:23

      Καλά βρε Ψυχραιμία, δεν έχεις καθόλου αίσθηση του χιούμορ; Στραβοκοιμήθηκες μήπως;

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ factorx 08/01/2011 15:59:23

        Ζητω συγνωμη αφου ηταν χιουμοριστικο αλλα εχουν δει πολλα τα ματια μου και την πατησα.

        • factorx avatar
          factorx @ ψυχραιμια 08/01/2011 19:50:44

          συγχωρεμένος

    • ευτυχια avatar
      ευτυχια @ ψυχραιμια 08/01/2011 23:00:00

      Πράγματι οι μετακινήσεις των Ελλήνων πολιτών είναι ελεύθερες:αρκεί να μπορείς να τις πληρώσεις. Οταν η βενζίνη έχει 1.70, τα διόδια αυξάνονται συνεχώς, τα κόμιστρα των λεωφορείων αναλόγως, τα εισιτήρια του ΟΣΕ επίσης, πώς να μετακινηθεί ο κακομοίρης ο άνεργος και ο συνταξιούχος?
      Ενα ταξίδι Θεσσαλονίκη-Αθήνα με αυτοκίνητο στοιχίζει περίπου 250 ευρώ.
      Συνυπολογίστε και τις αυξήσεις στα έξοδα διαβίωσης που δεν αφήνουν περιθώρια για μετακινήσεις.Σας αφιερώνω το παρακάτω ποίημα του μεγάλου προγόνου Κ.Καβάφη:
      "Τα τείχη
      Χωρίς περίσκεψιν, χωρίς λύπην, χωρίς αιδώ
      μεγάλα κ’ υψηλά τριγύρω μου έκτισαν τείχη.
      Και κάθομαι και απελπίζομαι τώρα εδώ.
      Άλλο δεν σκέπτομαι: τον νουν μου τρώγει αυτή η τύχη·
      διότι πράγματα πολλά έξω να κάμω είχον.
      A όταν έκτιζαν τα τείχη πώς να μην προσέξω.
      Aλλά δεν άκουσα ποτέ κρότον κτιστών ή ήχον.
      Aνεπαισθήτως μ’ έκλεισαν από τον κόσμον έξω. "

  5. Άναυδος avatar
    Άναυδος 08/01/2011 15:45:33

    Άψογη πένα και έκφραση, όπως πάντα.

    Στο προκείμενο, δε βαριέσαι.
    Όλοι οι πολιτικοί αρχηγοί φροντίζουν να εμφανίζονται ως "ευγενής, υπομονετικός και καλόπιστος". Έτσι πάει το παραμύθι και απο κάτω, στο αντίστοιχο κύκλωμα, γίνεται του κουτρούλη ο γάμος.