#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/05/2012 13:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Φασισμός είναι ένας, είτε ¨δεξιός" είτε "αριστερός"



Για τη Χρυσή Αυγή έχουμε γράψει τα πάντα. Τους έχουμε ασκήσει σκληρή κριτική για τις φιλοναζιστικές της απόψεις, έχουμε γράψει για «μπράβους» που έγιναν βουλευτές και για την απίστευτη περιφρόνηση με την οποία ο κ. Μιχαλολιάκος και η παρέα του αντιμετωπίζουν ότι είναι αντίθετο σ’ αυτούς.

Έχουμε επίσης γράψει για τη δήθεν δημοκρατική στροφή που πραγματοποίησαν μετά την είσοδό τους στη Βουλή και τα κοστούμια που έβαλαν για να κρύψουν τις μαύρες μπλούζες και το «μαύρο» παρελθόν τους. Για να μη μιλήσουμε για τους τραμπουκισμούς και τα εγέρθητι που κάνουν κατά καιρούς τα μπουμπούκια.

Όμως, μαζί με όλα αυτά έχουμε γράψει και για τον φασισμό που απ’ όπου κι αν προέρχεται είναι κατακριτέος. Είτε είναι μαύρος είτε κόκκινος ο φασισμός είναι ένας και είναι εχθρός της δημοκρατίας.

Και τα γράφουμε όλα αυτά διότι μέσα σε μία εβδομάδα δύο στελέχη της Χρυσής Αυγής, ο ένας μάλιστα και βουλευτής στην Πάτρα, έφαγαν το ξύλο της αρκούδας. Χθες, υποψήφιος της Χρυσής Αυγής στα Ιωάννινα έφαγε τόσο ξύλο από αγνώστους που τον έστειλαν σοβαρά τραυματισμένο στο νοσοκομείο.

Το ποιοι είναι δεν είναι δικιά μας δουλειά να το βρούμε αλλά της Αστυνομίας. Όμως, είναι ηλίου φαεινότερο ότι πρόκειται για αντιεξουσιαστές ή άκρα αριστερούς που έχουν ανοίξει βεντέτα με τους Χρυσαυγίτες. Και δε θέλει και πολύ να ξεφύγει το πράγμα.

Χθες, σε πορεία Χρυσαυγιτών με μηχανάκια έγινε το έλα να δεις έξω από την ΑΣΟΕΕ. Φοιτητές και μετανάστες βγήκαν από το Πανεπιστήμιο και πλακώθηκαν άγρια με τα παλικάρια του Μιχαλολιάκου. Ευτυχώς που παρενέβη η Αστυνομία αλλιώς θα υπήρχαν θύματα.

Επομένως, η κατάσταση είναι έκρυθμη και η ενίσχυση της Χρυσής Αυγής έχει προκαλέσει ακόμη μεγαλύτερη ένταση. Μια βεντέτα ακροδεξιών με ακροαριστερούς και αναρχικούς έλειπε στην Ελλάδα. Δεν καταλαβαίνουν οι δύο πλευρές ότι αν υπάρξει θύμα τότε η Αθήνα και άλλες πόλεις της χώρας θα μετατραπούν σε πεδίο μάχης για την τελική επικράτηση;

Και ποια είναι άραγε η διαφορά των δύο αντιμαχόμενων πλευρών; Αφού και οι δύο θέλουν θύματα από τις τάξεις των εχθρών, γιατί ο φασισμός και η μισαλλοδοξία είναι διαφορετικός;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αιζενχάουερ avatar
    Αιζενχάουερ 29/05/2012 12:33:26

    Επιτέλους κάποιος έθιξε αυτό το θέμα. Μπράβο antinews.

  2. Q-Nihilism avatar
    Q-Nihilism 29/05/2012 12:40:25

    Πριν την άνοδο της ΧΑ ο φασισμός ήταν μονοπώλιο του αριστερού ψάλτη. Αφού δεν του ζητήθηκε να αποχωρήσει από το στασίδι, τώρα εμφανίστηκε και ο δεξιός. Καιρός ήταν. Η φαλτσωδία που θα ακολουθήσει βέβαια ελπίζω να ξεμπροστιάσει και τους δυο.

    • juliet avatar
      juliet @ Q-Nihilism 29/05/2012 14:26:23

      Aυτά έχουν οι ψάλτες ....ενώ ο παπάς ....

    • Q-Nihilism avatar
      Q-Nihilism @ Q-Nihilism 29/05/2012 15:31:15

      Εγώ είπα ότι υπάρχουν διαφορές; Αυτό που είπα είναι ότι έως τώρα στην επιφάνεια ήταν ο φασισμός με ακρο-αριστερούς εκπροσώπους ενώ τώρα έχουμε και από την άλλη μερια.
      Από τα λεγόμενά σου εύκολα συνεπάγεται το ποιος είναι εκτός τόπου και χρόνου.

  3. avanti avatar
    avanti 29/05/2012 12:47:48

    Θίγεται η δημοκρατία των μεγαλοεργολάβων μας, των κρατικοδίαιτων ΜΜΕ, των τραπεζών (αλήθεια τον λογαριασμό πότε θα μας τον στείλει η κυβέρνηση για τα 18 δισ που πήραν?), και των διεθνών λαμόγιων του μαύρου χρήματος, πραγματικά ντροπή στον Μιχαλολιάκο και στην Χρυσή Αυγή, δεν πρέπει να πλακώνονται, υπάρχει και άλλος δρόμος να βγάλεις τον εχθρό νοκ - άουτ, τον αφήνεις άνεργο, καταχρεωμένο, άστεγο, χωρίς περίθαλψη, χωρίς πατρίδα. Εχουν μείνει πίσω εκεί στην Χρυσή Αυγή!

  4. sok avatar
    sok 29/05/2012 12:52:54

    Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΠΙΛΟΓΗ. ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΧΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΘΕΣΗ.. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ''ΜΕΤΡΙΟΠΑΘΕΙΣ '' ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΚΡΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΕΙΓΜΑ ΥΠΕΡΜΕΤΡΑ ΑΥΞΗΜΕΝΟΥ ΕΓΩΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥΣ ''ΥΨΗΛΑ'' ΕΥΡΙΣΚΟΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ....

  5. S.P. avatar
    S.P. 29/05/2012 12:53:19

    "Φοιτητές και μετανάστες βγήκαν από το Πανεπιστήμιο και ...
    Δηλαδή οι λαθρομετανάστες έχουν άσυλο τα Ελληνικά Πανεπιστήμια;;;
    Για κοίτα τι μαθαίνει κανείς!!!

    • juliet avatar
      juliet @ S.P. 29/05/2012 13:09:19

      S.P
      καλημέρα,
      ξέρεις τι μου θύμησες ....μια φορά στη Πάτρα έπιασε φωτιά ένα ''σπίτι'' και εκεί έγινε ο χαμός .....βρήκαν και οι νοικοκυράδες και οι ''νοικοκυραίοι '' .Ποτε δεν ξέρεις τι κρύβει μια κλειστή πόρτα!!!!!!
      χιχιχιχι

  6. cielo avatar
    cielo 29/05/2012 12:53:54

    Ποια είναι η διαφορά των δύο αντιμαχόμενων πλευρών;

    Η διαφορα ειναι οτι τους Χρυσαυγιτες τους βλεπουμε, τους ξερουμε και, ακομα και αν δεν τους ξερουμε μπορουμε ευκολα να μαθουμε ποιοι ακριβως ειναι.

    Τα μπαχαλο-αλητο-πρακτορο-κουκουλοφορακια ομως δεν τα ξερουμε!
    Μηπως να μας εκανε την χαρη η αστυνομια να πιασει κανα δυο, να βγαλει καμμια κουκουλιτσα και να δωσει και κανενα ονοματακι στην δημοσιοτητα;
    Ετσι για ποικιλια βρε παιδι μου... μας εχει φαει η περιεργεια.

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ cielo 30/05/2012 03:42:35

      Ας είναι καλά η αριστερά που έντεχνα κρύβει την προέλευση των τραμπούκων (100 συνιστώσες) και τους αποδίδει στο δεξιό παρακράτος.

  7. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 29/05/2012 12:55:25

    ΟΤΑΝ Η ΓΑΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΦΤΑΝΗ,ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ!!!.ΟΤΑΝ ΟΙ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ" ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΗΝ ΧΩΡΑ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ ΦΤΑΙΕΙ???.Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΕΙΝΑΕΙ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΦΟΡΑΝΕ ΜΑΥΡΕΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ???.ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???.ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΙ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΗ ΦΕΤΟΣ ΤΗΝ ΕΦΙΡΙΑ,ΜΕ ΤΙ ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΗ ΤΡΟΦΙΜΑ Η ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ,ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ.

  8. Wolf avatar
    Wolf 29/05/2012 12:59:20

    Χρυσαυγιτες η Συριζαιοι, την ίδια ζημιά κάνουν και οι δυο. Κουκούλες οι μεν, λοσταρια οι δε.
    Το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο: φόβος στην κοινωνία!!!

  9. guardian avatar
    guardian 29/05/2012 13:07:07

    Οι μετανάστες πλέον κρύβουν τη πραμάτεια τους ΜΕΣΑ στην ΑΣΣΟΕ. Οποιοσδήποτε διανοηθεί να πειράξει τους λαθραίους καταλήγει στο νοσοκομείο. Χαρακτηριστικό το περιστατικό πριν δέκα περίπου μέρες. Λαθραίοι πείραξαν μία κοπέλα. Όταν ο συνοδός της ζήτησε το λόγο από τους λαθραίους βγήκαν από την ΑΣΣΟΕ οι αναρχοφασίστες με μαχαίρια και λοστούς και έστειλαν το ζευγάρι στο νοσοκομείο. Πως τόλμησαν να ζητήσουν το λόγο από τους αφγανούς, πακιστανούς και αφρικανούς "αδερφούς" μας.

  10. Mara avatar
    Mara 29/05/2012 13:12:31

    "......Δεν καταλαβαίνουν οι δύο πλευρές ότι αν υπάρξει θύμα τότε η Αθήνα και άλλες πόλεις της χώρας θα μετατραπούν σε πεδίο μάχης για την τελική επικράτηση;"

    Θέλουν να υπάρξει θύμα και κατά 99,9% θα υπάρξει.... για να ξεκινήσει το μπάχαλο.....
    Μυρίζει.... προς τα εκεί πάει.... (και από ότι φαίνεται πολύ σύντομα....)

  11. makis avatar
    makis 29/05/2012 13:17:46

    Ξυλοδαρμός υποψήφιου βουλευτή της "Χρυσής Αυγής " στα Ιωάννινα http://shar.es/qCNcp

  12. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 29/05/2012 13:29:37

    "Και ποια είναι άραγε η διαφορά των δύο αντιμαχόμενων πλευρών; Αφού και οι δύο θέλουν θύματα από τις τάξεις των εχθρών, γιατί ο φασισμός και η μισαλλοδοξία είναι διαφορετικός;""

    Μπράβο Antinews. Ἔχουμε βαρεθεῖ μὲ τὴν ἀσυλία τοῦ ἀντιφασιστικοῦ φασισμοῦ.

    Θυμᾶστε τὸ ἀντιφασιστικὸ παληκάρι ποὺ πῆγε νὰ δώσει θανατηφόρο χτύπημα μὲ καδρόνι στὸν γέροντα τοῦ DNA, ἐπειδὴ λέει ἦταν "ρατσιστής";

  13. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/05/2012 13:31:29

    Juliet,καλό μεσημέρι,
    πολύ συχνές βλέπω οἱ ἀναφορές σου σέ αὐτά τά ''σπίτια''...
    Σέ ἐμπνέουν γιά νά ἐμβαθύνεις σέ διάφορες καταστάσεις...
    Φιλικά!

    • juliet avatar
      juliet @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/05/2012 14:10:17

      Kυθήριε ,
      σε βρίσκω σε φόρμα ....τι να πω ότι είμαστε ένα ''σπίτι'' η ωραία Ελλάς ; και ανάλογα το ποσό και η ''στάση'' ,μη παραξηγηθώ εννοώ η συμπεριφορά....Ξέρεις δεν παρεξηγώ ...όταν κάνεις πλάκες ,πρέπει και να δέχεσαι!
      :)

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ juliet 29/05/2012 16:09:47

        Χα χα χα,ἐσύ βίσκεσαι σέ φόρμα ἀέναη!
        Πνευματώδη καί ἀγωνιώδη...

  14. S.P. avatar
    S.P. 29/05/2012 13:34:46

    Juliet,
    Καλημέρα, χα, χα, χα!!!
    Κάτι ανάλογο έχει γίνει και με σεισμό!!!

    • juliet avatar
      juliet @ S.P. 29/05/2012 14:13:53

      S.P
      όποιος δεν έχει ζήσει στη Πάτρα ....δεν μπορεί να συλλάβει τέτοιες έννοιες .
      :)

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ S.P. 29/05/2012 15:21:35

      Σεισμός καί νύχτα,ἂσχημος συνδιασμός...

  15. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 29/05/2012 13:37:49

    Βγῆκαν ἀπό τό Πανεπιστήμιο οἱ φοιτητές καί οἱ λαθράμπουρες τήν ὣρα πού περνοῦσαν ἀπ' ἒξω οἱ Χρυσαυγίτες,ἂρα τούς περίμεναν...καί οἱ λαθραίοι...,δηλαδή καί ἡ ΑΣΟΕΕ ἂντρο λαθρομεταναστῶν καί νέα Ὑπατία ἒχει καταντήσει...
    Φαντάσου νά πεῖ ὂτι θά μπεῖ ἡ ἀστυνομία μέσα,καί νά κραδαίνουν οἱ λάθροι ἀπό μέσα τό ἂσυλο μαζί μέ τούς ἀγνούς φοιτητές μας...
    Κι ὓστερα ἀναρωτιόμαστε γιατί ἒφτασε ἡ Ἑλλάδα μας ἐδῶ πού ἒφτασε...

  16. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 29/05/2012 13:39:42

    1) ως τωρα δεν εχει ακουστει να εχουν επιτεθει σε καποιον υποψηφιο του ΣΥΡΙΖΑ, του Ανταρσια, ΚΚΕ μλ ή αλλων ακρο-αριστερων κομματων- οργανωσεων. Μονο σε βουλευτες-μελη της Χ.Α γινονται οι επιθεσεις. Αυτο δεν το λεει κανεις.

    2) Ως τωρα υπηρχε μονο ακρα αριστερα στην Ελλαδα κι ολα ηταν καλα, αφου την χαιδευαν τα μιντια , οι συνδικαλιστες, οι καθηγητες σε δευτεροβαθμια και τριτοβαθμια, και η κεντρο-αριστερα. (προσωπικα θεωρω και το ΣΥΡΙΖΑ ακρα-αριστερα)

    3) Τωρα που προεκυψε και ισχυρη ακρα δεξια εχουν πεσει ολοι πανω της, γιατι χαλαει τη πιατσα και την ακρο-αριστερη και αναρχο-μπαχαλο-μοδα και τον εθνο-μηδενισμο στη νεολαια μας.

    4) Στις φασαριες στην ΑΣΟΕ ειχαμε μελη της Χ.Α απ τη μια και ''φοιτητες και μεταναστες'' απ την αλλη??? Σιγουρα?? Μηπως ειχαμε εξω-πανεπιστημιακους αναρχο-μπαχαλακηδες και λαθρομεταναστες-λαθρεμπορους και εν δυναμει δολοφονους απ την αλλη?? Λεω τωρα, εγω ο αφελης...

    5) Οσο βριζουν ασταματητα τη Χ.Α τοσο τη δυναμωνουν και (δυστυχως) στελνουν ψηφους (και) απ τη Ν.Δ προς τα εκει. Ειναι λαθος τακτικη, και ειναι κριμα. Θα επρεπε να καταδειχτει οτι εχει ανεπαρκεια θεσεων σε οικονομικα και αλλα θεματα.

    6) Η Χ.Α προς το παρον υστερει επικοινωνιακα και ειναι αγαρμπη σε πολλα αλλα θεματα. Αλλα εχει πολλες προοπτικες μεγαλης βελτιωσης, και ειναι βεβαιο οτι ηρθε και θα μεινει.

    *** 7) Τα παραπανω τα αναφερω γιατι δεν μου αρεσει οταν ολοι επιτιθενται σε καποιους , που αρκετες θεσεις τους και πραξεις τους ειναι πατριωτικες, και ενδομυχα πολλοι απο μας λεμε, ''μπραβο ρε μαγκες, κανατε κατι που θελει αντερα'', πχ πορεια για το δολοφονημενο για μια καμερα στο λαθρο-κρατουμενο κεντρο της Αθηνας, ή συγκεντρωσεις στη Πατρα, ή εκδιωξη των μπαχαλακηδων απ τη Λαρισα το 08.

    ***8) Παρολα αυτα συνολικα οι ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ τους θεσεις δεν με εκφραζουν για να τους στηριξω με τη ψηφο μου, οπως δεν με εξεφρασε ΠΟΤΕ κανενα αλλο δεξιο (ή περαν της δεξιας) κομμα πλην της ΝΔ, ειτε λεγοταν ΔΗΑΝΑ, ειτε ΠΟΛΑΝ, ειτε ΔΡΑΣΗ, ειτε ΔΥΣΗ, ειτε Χ.Α, ειτε ΑΝΕΛΛ.

    9) Στην οποία ΝΔ, εχω την αισθηση οτι οταν εγω και καποιοια αλλοι ''γραφικοι'' θα ειμαστε παλι παροντες και μετα την 18-η Ιουνιου, καποιοι που τωρα κοπτονται για το καλο της, θα τη κανουν με ελαφρα πηδηματακια και θα ψαχνουν νεα πολιτικα σχηματα, αν...

    10) Καλο αγωνα σε ολους, ειναι πολυ κρισιμες οι στιγμες για τη Πατριδα, και ολα ειναι ανοιχτα και παιζομενα...

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Μικρασιάτης 29/05/2012 20:32:31

      Δεν θεωρείς τον ΣΥΡΙΖΑ άκρα Αριστερά εσύ αγαπητέ. Ο ΣΥΡΙΖΑ εξ αντικειμένου είναι άκρα Αριστερά.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ ΒΙΣ 30/05/2012 17:22:22

        Σωστός, αλλά πόσοι το καταλαβαίνουν και πόσοι το παραδέχονται...

  17. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 29/05/2012 13:42:22

    Χ.Α, ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΣΥΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ, ΑΝΕΛ τμήματα του ίδιου συστήματος. όλοι μαζί προσκυνάνε την ΕΕ που μας έφερε στη σημερινή κατάσταση.
    Άλλος ρίχνει την ευθύνη στα λαμόγια λες κι από μόνα τους τα φάγαν κι όχι για να εξυπηρετήσουν το μεγάλο κεφάλαιο, άλλος ρίχνει την ευθύνη στους μετανάστες. Απ' όλα έχει ο μπαξές αρκεί να αθωώνουν το ίδιο το σύστημα.
    Οι ιδέες που ακπροσωπεί η ΧΑ καλλιεργήθηκαν συστηματικά από τα κόμματα που κυβέρνησαν όσο κι από τα ΜΜΕ. Τη χρειάζονται όπως χρειάζονται πάντα τους παρακρατικούς να βγάζουν το φίδι από την τρύπα στα δύσκολα που έρχονται. Άλλη όψη του ίδιου νομίσματος κι οι κουκουλοφόροι, δεν υπάρχει ο ένας χωρίς τον άλλο.
    Στα χειρότερα που είναι μπροστά μας οι Χ.Α θα αναλάβουν το βρώμικο ρόλο της τρομοκράτισης του λαού. Εδώ θα είμαστε να τα δούμε αρκεί να έχουμε ανοικτά τα μάτια.
    Η ταύτιση φασισμού κομμουνισμού που ξεκίνησε με τη βούλα της ΕΕ με το ξαναγράψιμο της ιστορίας δεν ήταν τυχαία, αθωώνει το φασισμό, την πιο μαύρη σελίδα του καπιταλισμού. Δυστυχώς κάποιοι την υιοθετούν αποδεικνύοντας πόσο ανιστόρητοι είναι.

    • man8os avatar
      man8os @ Κατερίνα 29/05/2012 14:25:22

      Εισαι εντελως ασχετη. Τι σχεση εχει ο φασισμος με τον καπιταλισμο και τι εννοεις λεγοντας "φασισμος"?

      • Κατερίνα avatar
        Κατερίνα @ man8os 29/05/2012 14:54:09

        Τι εννοείς τι σχέση έχουν; σε ποιο οικονομικό σύστημα εμφανίζεται ο φασισμός; την εξουσία δεν εξακολουθούν να την κατέχουν οι καπιταλσιτές; ρίξε μια ματιά για παράδειγμα με ποιους μεγιστάνες συναντήθηκε ο Χίτλερ πριν του δώσουν το οκ ώστε να γίνει καγκελάριος και με τις ψήφους ποιων κομμάτων αναρριχήθηκε στην εξουσία. Οι γερμανικοί (κι όχι μόνο) μεγάλοι επιχειρηματικοί όμιλοι τον ενίσχυσαν και αυτός του αντάμειψε με εκτίναξη κερδών.
        Ο φασισμός είναι η πιο ακραία πολιτική έκφραση του καπιταλισμού και πιο ακτραία του εναλλακτική λύση προκειμένου να κρατηθεί η εξουσία στα χέρια της αστικής τάξης.

        • man8os avatar
          man8os @ Κατερίνα 29/05/2012 18:48:53

          Προφανως αγνοεις οτι το εθνικοσοσσιαλιστικο κινημα εθνικοποιησε σε πολυ μεγαλο βαθμο τα μεσα παραγωγης. Αυτο δειχνει την ασχετιλα σου.

      • Dee Jay Stelios avatar
        Dee Jay Stelios @ man8os 29/05/2012 15:17:48

        Mια χαρά τα λέει η Κατερίνα,διάβασε λίγο καλύτερα να καταλάβεις το ρόλο της Χ.Α. και πόσο βολεύει πολλούς και διάφορους για να γίνεται η βρώμικη δουλειά.Στις μεγάλες πορείες που είχαν γίνει εναντίον των μνημονίων από αυτούς ξεκίναγαν τα επεισόδια,πάντα στη γωνία Λ.Αμαλίας και Βασ.Σοφίας.Πετάγανε μπουκάλια και νεράτζια στους Ματατζήδες για να γίνει η μανούρα και να εξαφανιστεί ο απλός κόσμος και το κυριότερο να μην ξανακατέβει στις πορείες.Τα έχω ζήσει και στα λέω από προσωπική πείρα,φάγαμε δακρυγόνα χωρίς λόγο πριν δύο χρόνια γιατί επρεπε να φύγουμε.Και τα καταφέρανε με τη βοήθεια των 'λεβεντόπαιδων' με τις μαύρες μπλούζες,που μπορεί να είναι λιγότερο μαύρες από τις ψυχές τους που είναι γεμάτες μίσος......

        • Lichnee avatar
          Lichnee @ Dee Jay Stelios 29/05/2012 17:42:46

          Ενώ οι ευγενικές ψυχές των λαθροόρκ βρίθουν καλοσύνης.Άσε μας ρε φίλε.
          Πόσες φορές όλα αυτοί δεν έχουν κάνει αβάντα στα ΜΑΤ να διαλύσουν πορείες;
          Πόσες φορές οι λαθρολάγνοι δεν έχουν βρωμίσει διαδηλώσεις;
          Πόσες φορές δεν έχουν κάψει κέντρα πόλεων για την πλάκα τους εκμεταλευόμενοι ειρηνικές διαμαρτυρίες;
          Αλλά ξέχασα "έχετε πόλεμο".Με ποιόν;Έιστε τόσο πολυδιασπασμένοι που ακόμα και με τον εαυτό σας είστε μαλωμένοι και δεν σας αντέχουν ούτε τα άντερά σας!
          Άντε να χαϊδέψεις κανένα λαθροpet και μετά έλα να κάνεις κύρηγμα.Έχουμε πήξει στον ισλαμοφασισμό σας!

          • Dee Jay Stelios avatar
            Dee Jay Stelios @ Lichnee 30/05/2012 19:47:09

            Ποιός σου μίλησε για πόλεμο?Κατάλαβες κάτι τέτοιο από τα λεγόμενα μου?Το να αγωνίζεσαι για τα αυτονόητα είναι λάθος?Διαφέρουν τα πιστεύω μας και αυτό σημαίνει ότι είμαι ισλαμοφασίστας?Σου είπε κανείς ότι εγκρίνω τη βία από όπου και αν προέρχεται?Σου πέταξα πέτρα και δεν το θυμάμαι?Το μόνο που έχω να πω είναι οτι λυπάμαι που ζω με ανθρώπους τριγύρω μου που θεωρούν ότι έχουν την αποκλειστικότητα στον πατριωτισμό.Γι'αυτό μεγάλε εγώ προσωπικά δεν σε θεωρώ εχθρό μου,ο εχθρός είναι απέναντι.Τώρα για τα λαθροπέτ και αυτά που λες δεν τα καταλαβαίνω,από ήθος πάντως σκίζεις......

          • Lichnee avatar
            Lichnee @ Dee Jay Stelios 31/05/2012 14:24:46

            -Όταν υπερασπίζεσαι τα ΚΝΑΤ-ΠΑΜΕ μου πετάς πέτρα.
            -Ποιό αυτονόητο υπερασπίζεσαι;Του να καίτε για τα lol τις πόλεις κάθε τρείς και λίγο;Του να καίγεται η Ελληνική σημαία και να γελάνε τα Ορκ;Του να έχει γίνει η Αθήνα λίγο χειρότερη από το Detroit της δεκαετίας του '80;
            -Ποιος μου μίλησε για πόλεμο;Οι πράξεις του κάθε μπάχαλου που υπερασπίζεσαι σαν αυτονόητες!
            -Αυτά που λέω για τα pet που κουβαλάνε όλοι οι "αμεσοδημοκρατικοί" με τις κουκούλες για να σπάσουν κεφάλια σαν στράτος υποστήρηξης δεν τα καταλαβαίνεις;Μάλλον δεν θέλεις να τα δεις.Ή απλά "όλοι οι εργάτες είναι αδέρφια σας".
            Ευχαριστώ για το κομπλιμέντο σου για το ήθος μου.Και σου το επιστρέφω.Πάντως χαβούζα από λαθροόρκ ΔΕΝ θα γίνει η Ελλάδα όσο και αν το ονειρεύονται μερικοί και όσοι τους υποστηρίζουνε........ξυδάκι!

        • ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
          ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! @ Dee Jay Stelios 29/05/2012 21:26:11

          Dee Jay Stelios
          ----------------

          Μήπως σού διαφεύγει ορφανό τού πατερούλη σας Στάλιν,ότι στίς 20 Οκτωβρίου 2011,στήν συγκέντρωση τών 300.000 περίπου διαδηλωτών,τά ΜΑΤ τού ΠΑΜΕ, περιφρουρούσαν κυκλικά τήν Βουλή μέχρι στίς 3 τό μεσημέρι περίπου καί δέν τολμούσε νά περάση ούδείς καί μόλις απεμακρύνθησαν,τά ΜΑΤ-ΕΛΑΣ, άρχισαν νά κτυπούν τούς συγκεντρωμένους??????
          Ποιός ήταν ό ρόλος ΚΑΙ τήν συγκεκριμένην ημερομηνίαν τών ΜΑΤ-ΠΑΜΕ,κύριε ξερόλα???
          Μάς τό κάνεις λιανά???????

          Άντε γιατί θεωρείτε , ότι εκτός από μεγαλόψυχοι, είμαστε καί μαλάκες!!!!!

          Y.Γ.

          Στήν συγκεκριμένη συγκέντρωση,προσπάθησα νά περάσω μέσα από τά ΜΑΤ-ΠΑΜΕ καί νά πάω στό μνημείο τού Αγνωστου Στρατιώτη,διά νά φωτογραφήσω τήν εκδήλωση καί καμμία 20ριά καλόπαιδα τού ΜΑΤ-ΠΑΜΕ μέ λοστούς,πήγαν νά μέ λυντσάρουν,υβρίζοντάς με φασίστα!!!!!



          Ελπίζω ότι θά επιτρέψει τήν ανάρτηση τού σχόλιού μου,ό διαχειριστής!!!!

          • S.P. avatar
            S.P. @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 29/05/2012 22:26:53

            Είναι γνωστό ότι οι παραστρατιωτικοί του ΠΑΜΕ είναι τα στηρίγματα και το άλλοθι του κομματoκρατικού συστήματος της μεταπολίτευσης.

          • Dee Jay Stelios avatar
            Dee Jay Stelios @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 30/05/2012 17:23:37

            Σου επιστρέφονται όλοι οι χαρακτηρισμοί επί δέκα ανάγωγε,εγώ δεν έβρισα κανέναν.Και ούτε έχω πειράξει σε πορεία κουνούπι.Αντε στα γραφεία με τους μαίανδρους τώρα ελληναρά του λωκού

  18. Kραντωρ avatar
    Kραντωρ 29/05/2012 13:43:19

    Φασισμὀς ονομἀσθηκε το υπὀ τον Μουσουλἰνι ιταλικὀ πατριωτικὀ κἰνημα. Η χρἠσις ως συμβὀλου του κινἠματος της σιδηρἀς δἐσμης ρἀβδων ( φἀτσιο), ἐδοσε την ονομασἰα. Τα μἐλη του κινἠματος με υπερηφἀνεια αυτο-εχαρακτηρἰζοντο φασἰστες. Σαν πατριὠτες φυσικὀν ἠταν να ἐλθουν σε ρἠξη με τους μαρξιστἐς του σοσιαλιστικοὐ κὀμματος, παραρτἠματος της Σοσιαλιστικἠς Διεθνοὐς. Οι διεθνισταἰ της Διεθνοὐς, Ιουδαἰοι και ιουδαϊζοντες, φοβἠθηκαν αυτἠ την εθνικἠ ἐξαρση με αποτἐλεσμα η συμβολικἠ λἐξις «φασισμὀς» να ενσωματωθἠ στο θυμικὀ τους σε μἰσος προς κἀθε πατριωτικἠ πρωτοβουλἰα, η οποἰα θα ἐδινε οφἐλιμες λὐσεις στους Λαοὐς της Ευρὠπης, χωρἰς την συμμετοχἠ κἀποιων περιἐργων και περιπλανομἐνων ἀνευ «βωμοὐ και βασιλἐως» τὐπων. Στην εποχἠ μας το « φασισμὀς» κατἐχει θἐση λἐξεως-ειδὠλου με αρνητικἠ συναισθηματικἠ φὀρτιση, η οποἰα χρησιμοποιἠται κατἀ το δοκοὐν απὀ οποιονδἠποτε γιἀ ο,τιδἠποτε δεν συνἀδει με τις πολιτικἐς δοξασἰες του.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Kραντωρ 29/05/2012 14:22:50

      Ξεχνάς να αναφέρεις ότι λίγο πιο πριν, ο ντούτσε ήταν κομμουνιστής (βλ. Αβάντι).
      ΥΓ-Ο Φασισμός στην ουσία του σημαίνει συντεχνιασμός.

      • Kραντωρ avatar
        Kραντωρ @ Strange Attractor 29/05/2012 15:11:46

        O Μουσολἰνι ἠταν δραστἠριο μἐλος του σοσιαλιστικοὐ κὀμματος Ιταλἰας ( παρἀρτημα της Β'Διεθνοὐς). Κατἀ την διἀρκεια του Α' ΠΠ διεπἰστωσε τον υπονομευτικὀ ρὀλο και την αντιπατριωτικἠ στἀση του. Δεν ἐγινε μἐλος στο κομμουνιστικὀ κὀμμα, δημιοὐργημα της Γ' Διεθνοὐς των μπολσεβἰκων, αλλἀ ακολοὐθησε εθνοκεντρικἠ πορεἰα. Ο πατἐρας του « αριστερὀς» του τελευταἰου τετἀρτου του 19ου αιὠνος τον ονομἀτισε με το ισπανομεξἀνικο ὀνομα Μπενἰτο προς τιμἠν του ινδιἀνου Μπενἰτο Χουἀρεζ, ποὐ ανεδεἰχθη σε πρὠτο και μοναδικὀ ινδιἀνο πρὀεδρο του Μεξικοὐ. Το συντεχνιακὀ κρἀτος αναφἐρεται στην εκπροσὠπηση ὀλων των παραγωγικὠν τἀξεων στο νομοθετικὀ σὠμα και ὀχι κἀποιων αιρετὠν που συνἠθως ἠταν δικηγὀροι και ευἀριθμοι ιατροἰ.

    • Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
      Στυλιανός Παπαδόπουλος @ Kραντωρ 29/05/2012 14:47:11

      Εκείνο όμως το οποίο συνήθως αποφεύγουν παντοιοτρόπως να θίξουν οι συζητούντες για το θέμα, είναι ότι ο Μουσολίνι και τα πρώτα του στελέχη προέρχονταν από την ακραία - φιλομπολσεβικική - τάση του Ιταλικού Σοσιαλιστικού Κόμματος.
      Ο ίδιος είχε τακτική επαφή με τον Λένιν στην Ελβετία' ο δε τελευταίος συχνά αναφερόταν στον πρώτο, γράφοντας μάλιστα ότι "ίσως είναι ο μόνος που μπορεί να οργανώσει και να πραγματοποιήσει μια κομμουνιστική επανάσταση στην Ιταλία"...
      Στην πραγματικότητα ξεκίνησε το ξεχωριστό του πολιτικό εγχείρημα, αφού απέτυχε να επιβληθεί ως αρχηγός στο Ιταλικό Κομμουνιστικό κίνημα, όταν οι οργανώσεις που συναπετέλεσαν στη συνέχεια το Ιταλικό Κομμουνιστικό Κόμμα αποσχίστηκαν από το Σοσιαλιστικό Κόμμα...

    • Παύλος avatar
      Παύλος @ Kραντωρ 29/05/2012 14:49:36

      Τί τα θές , τί τα γυρεύεις καθηγητά Κράντωρ;;;
      Το να μαζευτούν καμιά δεκαπενταριά νταήδες, που στην πραγματικότητα είναι ¨γυναικούλες" του κερατά, για δείρουν ανελέητα έναν άνθρωπο μόνο του, είναι ή δεν είναι κλασική εκδήλωση φασισμού ;;;;;;;;
      Αν δυσκολεύεσαι να απαντήσεις, να χαίρεσαι τις θεωρίες σου,πολλώ δε μάλλον αν απαντάς αρνητικά : Να χαίρεσαι το φασισμό σου, του οποίου - τί κρίμα, μετά από τόσες αναλύσεις - να μην έχεις επίγνωση !!!

      • Kραντωρ avatar
        Kραντωρ @ Παύλος 29/05/2012 16:22:43

        H αναφορἀ μου στην λἐξη «φασισμὀς» αποσκοποὐσε στην διευκρἰνιση της καταγωγἠς της και στην κατἀδειξη της ανυπαρξἰας « φασιστικὠν» καθεστὠτων και « φασιστικὠν » συμπεριφορὠν. Οι διεθνισταἰ μαρξισταἰ της Β' και Γ' Διεθνὠν , μετἀ την ἀνοδο των πατριωτικὠν δυνἀμεων στην Ιταλἰα, ονομἀτιζαν ως « φασιστικἠ» κἀθε εθνικἠ προσπἀθεια και πατριωτικἠ κἰνηση που θα τους ἐκλεινε τον δρὀμο για τη βιαἰα κατἀληψη της εξουσἰας. Προφανως δεν αντελἠφθης τα γραφὀμενα μου, ανἀβασε τις στροφἐς του εγκεφἀλου σου.

        • Παύλος avatar
          Παύλος @ Kραντωρ 29/05/2012 20:42:41

          Η ερώτησή μου ήταν :
          Τί τα θές , τί τα γυρεύεις καθηγητά Κράντωρ;;;
          "Το να μαζευτούν καμιά δεκαπενταριά νταήδες, που στην πραγματικότητα είναι ¨γυναικούλες” του κερατά, για δείρουν ανελέητα έναν άνθρωπο μόνο του, είναι ή δεν είναι κλασική εκδήλωση φασισμού ;;;;;;;;"
          Και μου απαντάς :
          "και στην κατἀδειξη της ανυπαρξἰας « φασιστικὠν» καθεστὠτων και « φασιστικὠν » συμπεριφορών".
          Να με συγχωρείς αλλά , ή ο εγκεφαλός σου κάηκε από την υπερστροφία, ή πήρε καλοκαιρινή άδεια πρώιμη !!!

    • Κώστας Χ. avatar
      Κώστας Χ. @ Kραντωρ 29/05/2012 14:52:13

      Απαραίτητες διευκρινήσεις.
      Ο Μουσολίνι ξεκίνησε ως σοσιαλιστής (διατέλεσε μάλιστα και αρχισυντάκτης της επίσημης εφημερίδας του ιταλικού σοσιαλιστικού κόμματος (Avanti), από το 1911.
      Λίγο μετά την κήρυξη του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου ο Μουσολίνι συμπαρατίθεται με ένα τμήμα των συνδικαλιστών του σοσιαλιστικού κόμματος που υποστήριζε την είσοδο της Ιταλίας στον πόλεμο (ενώ προηγουμένως ήταν αντίθετος), δεχόμενος και πιέσεις των βιομηχάνων για το σκοπό αυτό. Αυτοί διαμόρφωσαν μια ομάδα αποκαλούμενη Fasci d'azione rivoluzionaria internazionalista (Πυρήνες επαναστατικής διεθνιστικής δράσης).
      Σε επόμενη φάση (και αφού έχει ψιλοαλλάξει ιδεολογία), εκλέγει στη βουλή 37 βουλευτές, το 1921, και μετονομάζει το κόμμα του σε Partito Nazionale Fascista PNF (Εθνικό Φασιστικό Κόμμα). Η πολιτική θεώρηση στηριζόταν στην υπέρβαση των κατεστημένων πολιτικών οριοθετήσεων αριστεράς, δεξιάς, κέντρου, θέτοντας τον φασισμό πέρα και πάνω από αυτές.
      Συνεπώς δεν ξέρω κατά πόσο η έννοια του πατριωτικού κινήματος του ταιριάζει ακριβώς (μάλλον σε καιροσκόπο μου κάνει, βασιζόμενος και στην τελική εξέλιξη του ανδρός).

  19. man8os avatar
    man8os 29/05/2012 13:56:25

    Εχουμε φτασει στο σταδιο που καποια στιγμη περιεγραφα, οτι δε θελουμε να δουμε ξυλο στους δρομους αναμεσα σε ακροδεξιους και ακροαριστερους. Η τελευταια ευκαιρεια της δημοκρατιας ειναι στις 17 Ιουνιου να εκλεγει στθερη κυβερνηση που να θελει να βαλει ταξη στον τοπο

  20. Βαγκούκος avatar
    Βαγκούκος 29/05/2012 14:29:20

    Η Αστυνομία τι αρμοδιότητες έχει; Από ποιον περιμένει να βγάλει τους λαθραίους από την ΑΣΟΕ; Ως πότε τα κόμματα θα κάνουν το παγώνι στην ανομία και την λαθρομετανάστευση; Ποιος αλήθεια νοιάζεται για τις λέξεις (φασισμός) όταν συμφωνεί με τις πράξεις της Χρυσής Αυγής;

    Προσωπικά διακρίνω υγεία στις θέσεις του Μιχαλολιάκου (δεν με ενδιαφέρει ούτε μου είναι συμπαθές το πρόσωπο) σε σχέση με την "λιάτσα" και την θολούρα των αριστερών.

  21. Berlousconication avatar
    Berlousconication 29/05/2012 14:33:05

    Σας διαβεβαιώ, ότι αν μου έλυνε έστω και ένα πρόβλημα το να πλακώσω κάποιον , θα τους είχα κάνει όλους μαύρους στο ξύλο. :)

    Καταντήσαμε να παρακολυθούμε ιδιωτικούς στρατούς ματσουκοφόρων, να συναγωνίζονται στην ιδιωτεία. Ο ιδεολογικός τους μανδύας, δεν ενδιαφέρει κανέναν.

    Ιδιωτεία
    «Η ψυχοδιανοητική κατάσταση στην οποία βρίσκεται ένα άτομο, όταν σταματήσουν να αναπτύσσονται σ` αυτό οι διανοητικές του λειτουργίες. η έλλειψη κάθε ευφυΐας, δηλ. η βλακεία. Η ι. είναι η πιο βαριά μορφή καθυστέρησης: είναι ακόμα χειρότερη ψυχοσωματική κατάσταση και από την ηλιθιότητα. Η ι. οφείλεται σε αρρώστιες των γονέων (σύφιλη, αλκοολισμό κ.ά.), σε αρρώστιες εγκεφαλικές ή των νεύρων. Τις περισσότερες φορές είναι κληρονομική.

    Οι αισθήσεις (όραση, ακοή κ.ά.) στους "ιδιώτες" λειτουργούν άσχημα και γι` αυτό μόνο μικρή μόρφωση μπορούν να δεχτούν ή είναι ανεπίδεκτοι μάθησης. Γενικά η ψυχική και πνευματική τους ζωή παρουσιάζει ανωμαλίες. Η προσοχή τους είναι ασταθής και ανήσυχη. Δύσκολα μαθαίνουν να μιλούν. Μερικές φορές εμφανίζουν κάποια κλίση. Έτσι γίνονται καλοί μαραγκοί ή ιχνογραφούν καλά ή μαθαίνουν κάποιο μουσικό όργανο.»

    LivePedia.gr

  22. Διαφωνών avatar
    Διαφωνών 29/05/2012 14:34:08

    Ένα από τα πρόδρομα συμπτώματα αποσάθρωσης της Δημοκρατίας της Βαιμάρης (1919-33) στη Γερμανία ήταν η αποδοχή της βίας ως "νόμιμο" μέσο επίλυσης των πολιτικών διαφορών και προώθησης της πολιτικής ατζέντας τόσο από την ακροαριστερά όσο και από την ακροδεξιά της εποχής. Όσο για την κατάληξη του φαινομένου, αυτή ήταν η μετατροπή του πολιτεύματος σε μια "δημοκρατία χωρίς δημοκράτες" και τελικά ο εκφασισμός όλης της κοινωνίας.

    • WY avatar
      WY @ Διαφωνών 29/05/2012 17:54:18

      @@@
      Διαφωνών
      -----------

      Oί λόγοι τής Πτώσης τής Δημοκρατίας τής Βαιμάρης,αποτυπώνονταιι επακριβώς στό βιβλίο τού Αδόλφου Χίτλερ.Τά ηθικοκοινωνικο-οικονομικά-πολιτικά χαρακτηριστικά τους λπν,διά τούς υφιστάμενους (γνωστούς) λόγους/αίτιες,όπως έχουν διαμορφωθή τά τελευταία 37 χρόνια καί στήν Δική μας Δημοκρατία(!!!!!!!!!!!),δέν έχουν καμμία διαφορά από αυτά, τά πρόδρομα συμπτώματα,όπως αναφέρεις,στήν Δημοκρατία τής Βαιμάρης!!!
      Νά είσαι δέ σίγουρος,ότι εάν καί ό θεός φυλάξοι,ό σφυριζα είναι κυβέρνηση στίς 17 Ιουνίου,τότε ή Χρυσή Αυγή,θά γίνη ό μεγαλύτερος καί πιό ## ελκυστικός ## κοινωνικο-ιδεολογικοπολιτικός πόλος,διά νά ##φιλοξενήση## ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ τούς ## Μενσεβίκους ##,αρέσει δέν αρέσει!!!!!

  23. Αριστειδης ο δικαιος avatar
    Αριστειδης ο δικαιος 29/05/2012 14:46:01

    η φτωχεια και η ελλειψη ελπιδας φουντωνει τον λαικισμο και τα ακρα ,αυτο ειναι ευθυνη και των μεχρι τωρα κυβερνοντων κομματων με το μεγαλο μεριδιο ευθυνης βεβαια στον εθνικο μας καταστροφεα το Π Α Σ Ο Κ και δυστυχως τωρα που αποδομειται αφηνει στο ποδιτ ου ενα χειροτερο αντιγραφο του βγαλμενο απο ενα βρωμικο κομμουνιστικο παρελθον,που εχει μαζεψει ολα τα αποτυχημενα ψωνια της αριστεριστικης σκηνης αν εξαιρεσεις αυτο τον Δραγασακη τον Σταθακη ,αντε και κανα 2 3 ακομα ολοι οι αλλοι ειναι καρικατουρες της πολιτικης,μια παιδικη χαρα σαλλα οχι με αθωες προοπτικες αλλα με τις χειροτερες για την πατριδα μας.
    αλλα και ο ελληνικος λαος δεν εχει ευθυνη που τρεχει να βρει αποκουμπι σε αριστεριστες αναρχικους και τσαρλατανους???
    αλλα αυτη την στανη εχουμε αυτο το γαλα βγαζουμε!!
    οι σοβαροι και νοικοκυραιοι πολιτες ειναι αρκετοι για σταθουν αναχωμα στην καταστροφη?
    λιγο δυσκολο το βλεπω αγαπητοι συσχολιαστες.
    η αριστερα με ευθυνη τεραστεια της δεξιας κυριαρχησε σε ολο τον μεταπολιτευτικο βιο ,και ιδου τα αποτελεσματα.
    τωρα ειναι αργα πολυ αργα δυστυχως ,και να γιβει κυβερνηση η δεξια ,που αυτο ευχονται ολοι οι σοβαροι και νοημοκες πολιτες, και να γινει λοιπον φωτια στον κορφο της ο ΣΥΡΙΖΑ και οι λοιποι αριστεριστες δεν θα την αφησουν σε χλωρο κλαρι με την εκριση του ελληνικου λαου ,τι λαου τρομαρα του ,τελος παντων αυτων που θα εχουν δωσει κοινοβελευτικη δυναμξ σε αυτο το σκορποχωρι.
    να κανει την ελλαδα νεεο σοβιετ.
    τι πολιττικη ξεφτιλα αληθεια!! η παγοσμια πατεντα επιστροφη στον κομμουνισμο του 1917 που? σε μια υποτιθεται δυτικη χωρα την ελλαδα.
    ο ΣΥΡΙΖΑ ΕΙΝΑΙ ο καθρεφτης της σε πανικου και αποπροσανατολισμενης ελληνικης κοινωνιας,σε αυτο το συηοθυλευμα ιδεων και φασιστικων μεθοδων καλυμμενων με τον μανδυα της δημοκρατιας μας ετοιμαζει μεγαλο χουνερι .
    μονη ελπιδα η ενεργοποιηςη των πατριωτικων αντανακλαστικων των μεγαλης ηλικιας πολιτων και η καθολικη ψηφιση της ΝΔ με ποσοστα ανω των 10 μοναδων διαφορα απο τον συριζα ολα τα αλλα θα τα βρουμε μπροστα μας.για αυτο ολοι εδω μεσα αφηστε την σαλονατη κριτικη και προπαγανδειστε ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ την σωτηρια της π[ατριδας μας τιποτα αλλο με σημαιοφορο την ΝΔ με τον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ οταν σωθει η πατριδα ξαναρχειστε παλι σε ομαλες συμθηκες τωρα πρεχει η σωτηρια της ελλαδας μας.
    πρεπει η δεξια χωρις φοβο να δειξει την δυναξ της που ειναι η λογικη τιποτα αλλο αυτο φτανει αλλα ας το κανει τερμα η ασυλια στην αριστερα και ποια αριστερα αυτη που εχει πεθανει σε ολοκληρο ρον πλανητη την φασιζουσα και που εδω με μοχλο την κριση παει να βγει μπροστα θα την αφησουμε? Ο Χ Ι ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕς ΑΝΤΙΣΤΑΘΕΙΤΕ ΠΑΝΤΕΙΩ ΤΡΟΠΩ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΦΡΙΚΙΩΝ ΤΗς ΑΡΙΣΤΕΡΑς ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΑς ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ!!

  24. Athinaios avatar
    Athinaios 29/05/2012 14:57:34

    Όντως,μπραβο σας που επιτελους το αναφερετε για τους αριστερους φασιστες.Τα παιδακια του τρομοκρατικου indymedia που κανεις δεν εχει τα ...απαιτουμενα να το κλεισει..τα παιδια που σπανε τα παντα,καινε παριουσιες και κανενα βρωμοκαναλο δεν τα λεει ενω γινονται καθημερινα(εξαρχειωτες ρωτηστε).Τα παιδια που στο ονομα του πολυπολιτισμου καλυπτουν κλεφτες,μαστρωπους,αθλιους,κι οχι κανεναν ξενο της προκοπης που να συνεισφερει στην Ελλαδα.τα παιδια του μηδενισμου και ανεγκεφαλης ζωης,βρωμιας και κατουριλας πακιστανικης,αλλα με σπιτι Αγ.Παρασκευη...Πεντελη...και πολυ δηθεν αριστεραντζα φασιστικη καταστρεφει σχολεια και Πανεπιστημια,δερνει καθηγητες,απορριπτει τηνΠαιδεια
    παιδεια

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Athinaios 29/05/2012 18:38:31

      Από τα Εξάρχεια, επιβεβαιώνω.

      Τα έχουμε γράψει πάρα πολλές φορές εδώ, οι περισσότεροι σχολιαστές. Χαίρομαι που προστίθενται και νέοι φίλοι στην παρέα.

      Είναι μάλλον καιρός να περάσουμε σε αντεπίθεση (όχι με βία). Το καλύτερο θα ήταν ιδεολογική αποκαθήλωση, ώστε να ενθαρρυνθεί σε καθολική αντίδραση ο (φοβισμένος από τα κηρύγματά τους) πολίτης.

  25. Mπροστα και Δεξια avatar
    Mπροστα και Δεξια 29/05/2012 15:09:17

    Η αληθεια οσο και εαν μερικοι δεν θελουνε να παραδεχτουνε ειναι απλη και πολυ συγκεκριμενη : δωθηκε ΤΡΟΜΕΡΑ μεγαλη σημασια στο φαινομενο της Χρυσης Αυγης και οχι στο φαινομενο του ακραιου αριστερισμου και αναρχισμου που επι 30 και 35 χρονια εχουν διαλυσει την χωρα και επιβαλουνε πολιτικες.
    Οταν τα ΑΕΙ ειναι "καστρα" με μολοτοφ , οταν στα Εξαρχεια δεν τολμας να πας με μια μπλουζα που πχ θα εχει μια ελληνικη σημαια πανω , οταν σε πορειες κοσμος δερνει αλλον κοσμο επειδη κρατουνε μια Ελληνικη σημαια , οταν σε πολλες πορειες οι ζημιες εξω ειναι τοσες πολλες , ξαφνικα επειδη η Χ.Α. πηρε 7% ολοι ταρακουνηθηκαμε.
    Ε αυτο τουλαχιστον ειναι μεγας στρουθοκαμηλισμος , και δειχνει ποσο χαμηλη ειναι η τολμη της κοινωνιας να καταδικασει εξισου και τον ακροδεξιο και τον ακροαριστερο τσαμπουκα.
    Επειδη στην ακρα αριστερα κανουν προφανως χρηση ορων οπως "ανατροπη" "κοινωνικη επανασταση" "αμεσοδημοκρατια" "κατω τα αφεντικα" κτλ ειναι δηλαδη πιο ευχαριστο στα αυτια μας ?
    Οποτε ηταν καιρος ενα αρθρο αν και δεν καταδικαζει στον απαραιτητο βαθμο το φαινομενο , να μιλησει ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΠΛΕΥΡΕΣ.
    Ο φασισμος δεν ειναι μιας πλευρας , η εαν η λεξη φασισμος δεν ειναι δοκιμη ας πουμε η δικτακτορια οποιας μορφης.
    Ειτε απο την ακρα αριστερα ειτε απο την ακρα δεξια ο φασισμος ειναι ιδιος , η θεωρια μονο αλλαζει.
    Εξαλου ειναι αποδεδειγμενο οτι ο δηθεν αντιφασιστας ειναι πολλες φορες ο μεγαλυτερος φασιστας.
    Εν κατακλειδι , οπως ευθεως παραδεχονται ολοι τον φασισμο της μιας πλευρας ετσι θα πρεπει να κατηγορηθει και ο αριστερος φασισμος απο την ιδια την Αριστερα η οποια πολλες φορες δειχνει μεγαλη ανοχη και καποιες φορες μαλιστα βαζει και πλατη.
    Τα ειχαν πει αυτα στην Ν.Δ. , αλλα ποιος ακουγε τοτε......

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Mπροστα και Δεξια 29/05/2012 15:37:58

      Είπαμε...η αριστερά σε όλες τις εκφάνσεις της, αποτελεί την "ιερή αγελάδα της μεταπολίτευσης". Αυτής της μεταπολίτευσης που παλεύει απεγνωσμένα να κρατηθεί στη ζωή, μέσω ενός συνονθυλεύματος που παρουσιάζεται ως κόμμα και εμπεριέχει από εθνομηδενιστές και αντεξουσιαστές, μέχρι μαοϊστές, τροτσκιστές, ευρωσκεπτικιστές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Με κύριο εκφραστή ένα γνήσιο τέκνο της μεταπολιτευτικής παιδείας, από αυτά που στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς μετέτρεπαν τα δωρεάν βιβλία που τους χορηγούσε το κράτος σε κομφετί μη δείχνοντας τον ελάχιστο σεβασμό...σε μια χώρα που τη φετινή χρονιά οι μαθητές διδάσκονταν από φωτοτυπίες, την ίδια εποχή που σε άλλες "ανεπτυγμένες" χώρες τα δωρεάν βιβλία επιστέφονται πίσω στο τέλος κάθε σχολικής χρονιάς και επιβάλλονται "πρόστιμα" αν αυτά δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση. Και όλα αυτά σε μια κοινωνία της οποίας ο πολιτικός κόσμος καταδίκασε συλλήβδην την επίθεση της ΧΑ στον κεντροαριστερό βουλευτή Ευθυμίου αλλά χασκογελούσε όταν αντιεξουσιαστές έλουσαν με αβγά και γιαούρτια των κεντροδεξιό βουλευτή Γεωργιάδη.

      • Mπροστα και Δεξια avatar
        Mπροστα και Δεξια @ GreekInLux 29/05/2012 16:55:01

        Ετσι ακριβως ειναι.Αλλα επειδη πολλες φορες η ιστορια διδασκει , θα πρεπει και οι Αριστεροι πριν πουνε ολα αυτα τα ουτοπικα και ομορφα πραγματα μιας κοινωνιας παραδεισου να κοιταξουνε και λιγο την ιστορια και τι αιμα εχει αυτη η ιστορια.
        Απο τους χασαπηδες Ερυθρους Χμερ εως την περιοδο του Μαο , απο τον Λενιν και τον Σταλιν με τις εθνοκαθαρσεις εως τα καθεστωτα τυπου Βορειας Κορεας οπου 1 εκατομυριο περιπου ανθρωποι πεθαναν απο λιμο και ας αφησουνε την αποκλειστικοτητα του ανθρωπισμου , της κοινωνιας , της ελευθεριας και της δημοκρατιας , διοτι οποιος γνωριζει απλα γελαει.
        Δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι ΜΟΝΟ στην Ελλαδα η Αριστερα εχει συνολικα τεραστια δυναμη σε σχεση με τα ποσοστα της.
        Τωρα βεβαια ανεβηκανε και τα ποσοστα της ως απολυτοι αριθμοι.
        Μα ειναι να μην γελας οταν πχ διαμαρτυρονται καποιοι επειδη πχ σε πρωην χωρες που ανηκανε στην ΕΣΣΔ οπως οι Βαλτικες Δημοκρατιες η αλλες ανατολικες χωρες , ειναι ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ κομματα τετοια κομμουνιστικης ιδεολογιας ? Δηλαδη οι ανθρωποι που ζουσανε επι δεκαετιες σε κατασταση "υπαρκτου σοσιαλισμου" δεν ξερουνε τι εστι Αριστερα και ξερουμε εμεις που δεν ειχαμε ΠΟΤΕ μας τετοια καθεστωτα ?Η μηπως δεν εχουνε δικαιωμα πχ στην Πολωνια με ολα αυτα που τραβηξανε και απο Ναζιστες και απο Σοβιετικους να βλεπουν σφυροδρεπανα και να τα θεωρουνε το ΙΔΙΟ αρνητικα εμβληματα με την σβαστικα ?
        Ε λιγο αυτοκριτικη δεν κανει κακο...Ο κοσμος εκει υπεφερε.
        Οποτε και ιστορικα να το δει κανεις , τα φασιστικα - δικτακτορια καθεστωτα ηταν πολλες φορες πολυ χειροτερα και πολυ πιο καταπιεστικα απο καθεστωτα εθνικιστικα.
        Και ο Πινοσετ ηταν σκληρο καθεστως αλλα δεν αφησε 1 εκατομυριο πολιτες να πεθανουν απο πεινα οπως το κομμουνιστικο καθεστως της Βορειας Κορεας.
        Και ο Φρανκο ηταν φασιστας αλλα δεν εστειλε στα γκουλαγκ η δολοφονησε 20-25 εκατομυρια κοσμο οπως ο Σταλιν παλι εις το ονομα της "επαναστασης".
        Αρα επαναλαμβανω : Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΛΕΥΡΕΣ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΟΙ ΑΡΙΣΤΕΡΟΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΦΑΣΙΣΤΕΣ ΟΤΑΝ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΕΙΧΑΝΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΚΡΑΙΑ ΚΑΘΕΣΤΩΤΑ.
        Απο που προηλθε δηλαδη η αποκλειστικοτητα του αντιφασιστα ?
        Και εγω ειμαι αντιφασιστας και υπερ της Δημοκρατιας αλλα ειμαι Δεξιος , ειμαι δηλαδη φυσικο λαθος ?
        Οποτε ας μην γελιομαστε...
        Ακροδεξιος η ακροαριστερος φασισμος πρεπει να μπαινουνε -ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ- και στον -ΙΔΙΟ- βαθμο στο περιθωριο.Οποιος λοιπον κατηγορει την μια πλευρα αλλα δεν κατηγορει και την αλλη στον ιδιο βαθμο , κανει εξαιρεσεις και αποτελει δειγμα γνησιου φασισμου.
        Αρα οταν λεμε "τα ακρα" αυτα πρεπει να αφορουνε και τα δεξια ακρα και τα αριστερα ακρα.

        • Κατερίνα avatar
          Κατερίνα @ Mπροστα και Δεξια 29/05/2012 17:46:26

          Αχταρμάς. Ανακατεύεις λίγο ερυθρούς Χμερ και Μάο, κατόπιν μια κουταλιά Β. Κορέα, προσθέτεις και λίγο Λένιν με Στέλιν κι εθνοκαθάρσεις και ξεμπέρδεψες.
          Λίγη ντροπή για τους 25 εκατομύρια σοβιετικούς νεκρούς στον αντιφασιστικό αγώνα δε βλάπτει.
          Αυτοί που έβγαλαν εκτός νόμου τους κομμουνιστές στη Λετονία είναι οι ίδιοι που τιμούν τα λετονικά SS ως πατριώτες, αυτό από μόνο του θα έπρεπε να σε βάζει σε σκέψεις για το ποιόν αυτών γράφουν την αναθεώρηση της ιστορίας και τους ευρωπαίους συμμάχους τους.
          Αν δεν υπήρχε εδώ το ΚΚΕ, κατά τον ίδιο τρόπο θα μας είχαν κάνει ήρωες τους ταγματαλήτες. Παρά την προσπάθεια που γίνεται τελευταία ο ελληνικός λαός πέρασε τα πάνδεινα από τους μοναρχοφασίστες και τους απογόνους τους και δεν έχει ξεχάσει.

          25 εκατομύρια σκοτώθηκαν από τους μπολσεβίκους; 120εκ ήταν όλη η χώρα εκείνη την εποχή. Τράβα μάθε για τον Γουίλιαμ Χερστ, το φιλοναζί αμερικανό μεγιστάνα του τύπου και πώς έβγαζε από την κοιλιά του τις υποτιθέμενες εθνοκαθάρσεις που δημοσιεύονταν στις κιτρινοφυλλάδες του.
          Μετά από τέτοια συλλογιστική δε μου κάνει εντύπωση να αθωώνεις τον Πινοσέτ.

          • Mπροστα και Δεξια avatar
            Mπροστα και Δεξια @ Κατερίνα 29/05/2012 19:36:38

            Για να πω την αληθεια περιμενα κατι τετοιο απο εναν Αριστερο , οποτε ας απαντησω :

            Α) Ουδεποτε θελησα να κανω πληρη ιστορικη αναδρομη.Ανεφερα γενικα περι ιστοριας και οτι αυτη φερει αιμα.Το αμφισβητεις ?
            Οσοι ανεφερα λεγανε πως ειναι μερος του υπαρκτου σοσιαλισμου και ειχανε ως εμβλημα το σφυροδρεπανο , λεγανε πως ειναι κομμουνιστες.
            Δεν το λεω εγω , οι ιδιοι το λεγανε.
            Αρα το οτι μπερδευω το ενα με το αλλο ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ εχει ως προς την ουσια του συγκεκριμενου θεματος.Αλλο το εαν κανω αχταρμα , αλλο η ουσια αυτη καθ' αυτη.Εαν μπορεις να με αντικρουσεις κατω στην ουσια , και ασε την κατηγορια σου περι αχταρμα.

            Β) Τι σχεση εχουνε τα 25 εκατομυρια νεκρων της ΕΣΣΔ στον Β Παγκοσμιο ?Εθιξα εγω τετοιο θεμα ?ειπα μηπως πουθενα οτι η ΕΣΣΔ στο Β παγκοσμιο πολεμο δεν εχυσε αιμα ?Ειπα πουθενα οτι δεν σεβομαι νεκρους ?
            Αλλα βεβαια , τι να περιμενει κανεις οταν προς υπερασπιση του σφαγεα Σταλιν αναφερεις για το οτι νικησε τον σφαγεα Χιτλερ.
            Αρα αυτο τον κανει λιγοτερο σφαγεα ?
            Εδω οι ιδιοι οι Σοβιετικοι πηρανε σαφεστατες αποστασεις απο τον Σταλιν.
            Οποτε επικεντρωσου στην ουσια και ασε τα πυροτεχνηματα σου.Το οτι ο Χιτλερ ηταν ο χαμενος και ο Σταλιν ο νικητης , δεν σημαινει οτι ο Σταλιν δεν εκανε τον λαο του να υποφερει και δεν εφαρμοσε διωξεις , εκτοπισεις , και δικτακτορια.
            Και μονο η λογικη σου οτι ο ενας σφαγεας ειναι καλυτερος απο τον αλλον , προσωπικα μου δημιουργει θλιψη.
            Και γιατι μου δημιουργει θλιψη ?Διοτι δυστηχως στο μυαλο μου ερχεται η σκεψη οτι ο νικητης γραφει την ιστορια.
            Οποτε εαν νικουσε ο Χιτλερ θα ηταν τωρα ηρωας ετσι ?Αυτα κατα την προσωπικη μου αποψη ειναι ανεπιτρεπτα.
            Οποτε εσυ να τιμησεις τα θυματα και του Σταλιν και του Χιτλερ το ΙΔΙΟ χωρις καμια εξαιρεση.Και να δοξαζουμε τον Θεο που δεν ζησαμε σε τετοιες εποχες.

            Γ) Το πιο αστειο ειναι η δικη σου ιστορικη ανεπαρκεια.Εγω μιλησα για 20-25 εκατομυρια εκτοπισεις KAΙ εκτελεσεις , στο ονομα μιας δηθεν επαναστασης η πολιτικης επικρατησης.
            Εφοσον λοιπον αμφισβητεις τα νουμερα περι 20-25 εκατομυριων εκτοπισεων η δολοφονιων να κανεις την προσωπικη σου ερευνα στο διαδικτυο.Και εστω οτι εγω ειμαι λαθος , δεν ειναι 25 ειναι 15 τα εκατομυρια.Αυτο τι παει να πει ακριβως ?
            Φαινομενα οπως αυτο στο δασος του Κατυν δεν τα δινεις προφανως σημασια...
            Οι εκτοπισεις που ελαβαν χωρα ουτε αυτες εχουν σημασια , οπως επισης δεν σε ενδιαφερει η βια γενικοτερα.
            Εκτος εαν για εσενα τελικα , αντι για 20-25 εκατομυρια στα γκουλαγκ και στο χωμα , τα 10-15 εκατομυρια κανουν τον Σταλιν πιο καλο ανθρωπο....Ενταξει μωρε... για εκατομυρια ψυχες μιλαμε και τι εγινε.................

            Δ) Που εβγαλα αθωο τον Πινοσετ η τον Φρανκο η οποιοδηποτε φασιστα ?Βρες μου την φραση.Ειπα ξεκαθαρα οτι ηταν φασιστες και ειχανε σκληρα καθεστωτα.Εγω τι ειπα ομως ?Οτι πολλες φορες ο μεγαλυτερος φασιστας ειναι ο αντιφασιστας.Και εκανα συγκεκριμενες αντιπαραβολες καθεστωτων.Με λιγα λογια στην Β. Κορεα που ειχανε 1 εκατομυριο νεκρους απο λιμο , τι λεγανε εκει ?"λαικη κυριαρχια" "κατω ο φασισμος" κτλ κτλ.Αρα ποια η διαφορα φασιστα με φασιστα ?Οι λεξεις ?
            Εαν εσυ νιωθεις προσωπικη ευχαριστηση ηθικη και πνευματικη με το να δημιουργεις συμπερασματα ΔΙΚΑ ΣΟΥ και να τα χρεωνεις σε εμενα , καντο.
            Στο κατω κατω αμφισβητεις τα λεγομενα μου η σε χαλασε ο ιστορικος μου αχταρμας ?
            Μπορεις να αντιμετωπισεις ενα προς ενα οσα γραφω η θα ριχνεις ακυρα πυροτεχνηματα ?
            Οπως πχ για τον Χερστ...Που ακριβως εγω ανεφερα τετοιο θεμα ?Εκτος εαν οι εθνοκαθαρσεις του Σταλιν , των Χμερ , του Μαο κτλ , ηταν δημιουργημα του Χερστ οποτε να ζητησω συγνωμη...

            Ε) Οσο αναφορα εκφρασεις οπως "τραβα μαθε" αυτα σε γνωστους η φιλους , προσωπικα τετοιες εκφρασεις δεν τις αποδεχομαι , και ουδεποτε μιλησα ανευ σεβασμου.Δεν σε ξερω και απο εχθες.
            Θα μας δινεις και εντολες τωρα δηλαδη ?
            Εαν δεν "τραβηξω να μαθω" θα με στειλεις στην Σιβηρια ?

            Εν κατακλειδι , οποιος και να διαβασει την απαντηση σου προς εμενα , θα δει οτι ουδεμια σχεση εχει με οσα εγω ανεφερα.
            Εγω εχω το θαρρος ευθεως και θιγω ΚΑΙ τον ακροδεξιο φασισμο και δικτακτορια , και τον ακροαριστερο.Και το να λες οτι "αθωωνεις τον Πινοσετ" ειναι -σχεδον- προσβλητικο.
            Εσυ ομως παλι βλεπεις φαντασματα , και δεν θες η ισως δεν τολμας να πεις καποια πραγματα με το ονομα τους.
            Το θεμα ειναι οτι δεν διαφωνεις σε αυτα που λεω διοτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να το κανεις καθως αυτα που αναφερω ειναι πραγματικοτητες , απλως επειδη δεν μπορεις να αποδεχτεις κατι , αρχιζεις και μου μιλας για αλλα θεματα ωστε κατα την δικη σου λογικη να παει η ζυγαρια λιγο προς την πλευρα σου...
            Απορω ωρες ωρες ειλικρινα...
            Το να δικαιολογεις ακραια αριστερα καθεστωτα , βαναυσα , ολοκληρωτικα , που εκαναν εκατομυρια κοσμο να υποφερει μεσω μιας επιθεσεως στον τροπο που λεω ορισμενα πραγματα και οχι στην ουσια το κρινω μη ορθο.

            ΥΓ : ΟΥΔΕΠΟΤΕ μιλησα για καποιο συγκεκριμενο κομμα.Μιλησα περι πολιτικης αντιληψης , ιδεολογιας , και προσωπικης αποψης , ΟΧΙ για συγκεκριμενο κομμα.Αρα να εισαι σε παρακαλω πιο προσεκτικη σε αυτα που γραφω.Αλλιως μην απαντας καθολου.

          • Κατερίνα avatar
            Κατερίνα @ Mπροστα και Δεξια 29/05/2012 20:45:52

            Αχταρμάς ιστορία, όπως αχταρμάς είναι να βάζεις στο ίδιο τσουβάλι το ΚΚΕ με τους μαοϊκούς, τους χμερ ακόμη και το ΣΥΡΙΖΑ και τους κουκουλοφόρους.
            Όταν κρατάς ίσες αποστάσεις από τους σοβιετικούς πολεμιστές που συνειδητά έχυσαν το αίμα τους για όλους τους λαούς της Ευρώπης, και για σένα, με τα κτήνη που έσφαζαν μωρά και καίγαν γερόντους στο όνομα της ανώτερης φυλής τους προφανώς και δικαιώνεις τους δεύτερους. Η ΕΣΣΔ δε θα είχε νικήσει αν δεν ήταν σοσιαλιστική, ο λαός της πολεμούσε για τα πάτρια εδάφη αλλά και για να μη ξαναγυρίσει στην εποχή των κουλάκων, υπεράσπιζε τη σοσιαλιστική πατρίδα του γι' αυτό και η τέτοια αυτοθυσία. Το κόμμα των μπολσεβίκων έδωσε 5 εκατομύρια νεκρούς που ως κομμουνιστές πήγαιναν πρώτοι στη θυσία ώστε να εμπνεύσουν τους υπόλοιπους με το παράδειγμά τους. Λες για το Στάλιν. Η αστική ιστοριογραφία σκόπιμα υπερτιμά το ρόλο των ηγετών, στην πραγματικότητα υπήρχε μια συλλογική ηγεσία που υπάκουε στους νόμους της πατρίδας της, εκλεγόταν από το λαό και τηρούσε το σύνταγμά της χώρας. Η ιστορία σαφώς και περιέχει αίμα. Το παλιό ποτέ δε δίνει τη θέση του στο νέο αμαχητί, το παράδειγμα της γαλλίκής επανάστασης είναι χαρακτηριστικό.
            Έτσι έγινε και στην ΕΣΣΔ. Από την πρώτη μέρα που νίκησε η επανάσταση είχε να αντιμετωπίσει με τα όπλα τους τσαρικούς, τους κουλάκους όλη την παλιά τάξη και τα όργανά της που δεν παραδόθηκαν αμαχητί. Αντίθετα βρήκαν στήριξη και από όλες τις ιμπεριαλιστικές χώρες της Ευρώπης στην προσπάθεια να ανακαταλάβουν την εξουσία. Θα γνωρίζεις ίσως οτι πολέμησαν και έλληνες εκεί, λαϊκά παιδιά που δεν είχαν να χωρίσουν τίποτα να χωρίσουν με τους μπολσεβίκους. Αρκετοί πέρασαν με το μέρος τους μάλιστα. Έφαγαν τα μούτρα τους όλΟΙ με τη σειρά αλλά δεν το έβαλαν κάτω.
            Αυτή η εμπόλεμη κατάσταση τράβηξε σχεδόν ως τα μέσα του '30 με κάποια ξεσπάσματα. Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω πηγές να ψάξεις περισσότερο, σημασία έχει οτι αυτοί που μιλάνε για εθνοκαθάρσεις εννοούν οτι το νεαρό σοβιετικό κράτος θα έπρεπε να παραδωθεί σε κείνους που το μολέμησαν με κάθε μέσο. Από ένοπλο έως σαμποτάζ σε σοδειές κι επιχειρήσεις. Ορισμένοι στα "θύματα του Στάλιν" φτάνουν να βάζουν και όσους καταδικάστηκαν από τις δίκες της Μόσχας το '36-'37 που αποδεδειγμένα ήταν ένοχοι (το βεβαιώνουν όλοι οι ξένοι επίσημοι που τις παρακολούθησαν, όπως ο αμερικανός πρέσβης στη Μόσχα)Τις δίκες που στα πρόθυρα του πολέμου τσάκισαν την πέμπτη φάλαγγα των ναζί μέσα στην ΕΣΣΔ.

            Επειδή προφανώς δεν κατάλαβες, κατά τη δεκαετία του '30 ο Χερστ ήταν αυτός που ελέγχοντας τον αμερικάνικο Τύπο αναπαρήγαγε "πληροφορίες" απυθείας από την Γκεστάπο σχετικά με εθνοκάθαρση, εκατομύρια θυμάτων κλπ. Τα κόλπα του έχουν καταρριφθεί τελείως, αποδεδειγμένα πλαστές φωτογραφίες, ανταποκρίσεις από ρεπόρτερ που δεν πήγαν ποτέ στην ΕΣΣΔ ή δεν κάλυψαν τα γεγονότα στα οπία ανφέροντανκλπ κλπ
            Ματέ τον πόλεμο όπως φαντάζεσαι όλα αυτά βρήκαν γόνιμο έδαφος την εποχή του μακαρθισμού ώστε να ανακυκλωθούν και κάπως έτσι έφυασαν ως τις μέρες μας.
            Αυτά τελείως συνοπτικά. Πηγές υπάρχουν για όλα όσα σου γράφω, όρεξη νά χεις να διαβάζεις.

            Επί του προκειμένου, υιοθετώντας όλα αυτά τα ψέματα τελικά αθωώνεις τα εγκλήματα που έγιναν ακριβώς στηριζόμενα εκεί πχ αφού η Χιλή "κινδύνευε" από τους κομμουνιστές σαφώς και δικαιώνεις τον Πινοσέτ που σκότωσε "μόνο"μερικές χιλιάδες αθώους ανθρώπους εξ αιτίας των πιστεύων τους.
            Μην προσβάλεσαι λοιπόν, η λογική σου οδηγεί εκεί, αυτό σου επεσήμανα.
            Αυτά για την ώρα.

          • Mπροστα και Δεξια avatar
            Mπροστα και Δεξια @ Κατερίνα 29/05/2012 21:31:09

            Αχ.. βαχ..
            Με θαυμαστες του Σταλιν και υπερανω καθε κριτικης Αριστερους δεν νομιζω οτι θα μπορουσα να συμφωνησω ποτε η ακομα και να κανω λογικη συζητηση.Μαλλον ειναι αδυνατον.

            Εγω ειμαι κατα ΚΑΘΕ σφαγεα ειτε αυτος λεγεται Χιτλερ ειτε λεγεται Πολ Ποτ ειτε λεγεται Σταλιν ειτε λεγεται Πινοσετ ειτε Κανταφι ειτε ειτε ειτε.

            Ευθεως κουνας το δαχτυλο και παραδινεις μαθηματα , και επειδη εχω διαβασει για το μαθημα , ευχαριστω αλλα δεν θα παρω.
            Δεν εχω την διαθεση να κανω ακυρες συζητησεις και τσαμπα να πληκτρολογω κειμενα , τα οποια δεν διαβαζεις καν ποσο μαλλον αποφευγεις ,με τον κλασσικο αριστερο τροπο, να απαντησεις και δημιουργεις δικα σου συμπερασματα τα οποια μετα τα χρεωνεις ως δικα μου.
            Το γενικο κραξιμο με χρηση ιστορικων αναπαραστασεων ωστε να αποδυναμωσεις τα λεγομενα μου και να στρεψεις το ενδιαφερον και το δικαιο του λογου στα δικα σου λεγομενα,δεν πιανει σε εμενα.Επιμενω πως δεν εχω λαβει απαντηση ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ θεμα.Βασικα δεν ρωτησα καν για να ειμαι ειλικρινης , αποψη εξεφρασα , εκτος εαν λογοκρινουμε και οτι δεν αρεσει στους "συντροφους" :)

            ΥΓ : τουλαχιστον πες ευθεως οτι κατακρινεις τον ακροαριστερο τσαμπουκα και τα ακροαριστερα καθεστωτα τα οποια φερουν τεραστια ευθυνη για την δυστηχια εκατομυριων.
            Ουτε καν αυτο δεν ειπες για να αποφυγεις την ουσια.
            Γνωστες στρατηγικες και τακτικες -δηθεν- διαλογου.
            Μαθε λοιπον να μην ξεχωριζεις τους φασισμους , σου ειπα και πριν δεν ειναι ορθο αυτο.
            Ειτε ο φασισμος ειναι κοκκινος ειτε αλλου χρωματος δεν παυει να ειναι φασισμος , και οταν δεν το παραδεχεσαι και μαλιστα υπερασπιζεσαι με αγωνια και μανια ατομα σαν τον Σταλιν και τις τακτικες του , επιβεβαιωνεις τον κανονα οτι "ο μεγαλυτερος φασιστας ειναι ο αντιφασιστας".
            Αλλωστε -τραγικη- κατ' εμε αποδειξη ειναι οτι εχεις γραψει ενα κειμενο σχεδον 70% υπερ της ΕΣΣΔ και του Σταλιν.
            Αλλα λογια να αγαπιομαστε δηλαδη.
            Θες στην Ελλαδα ενα ακραιο και καταπιεστικο καθεστως τυπου Σταλιν ?
            Πες το ευθεως να τελειωνουμε :)
            Θες απλα να αποδειξεις οτι ο Σταλιν ηταν φιλος του λαου , υπερ της ειρηνης , ενας καλος ανθρωπος και εθναρχης ?Πες το ευθεως.
            (να πεσω και απο το πληκτρολογιο)

            ΥΓ : ελπιζω μονο να μην με εκτοπισεις και να μην με στειλεις σε κανενα γκουλαγκ επειδη "τολμαω" να ερθω σε πληρη αντιπαραθεση με τα λεγομενα σου , εγω ενας δεξιος η αλλιως και κοκκινο πανι για εσενα.
            Οσο αναφορα το που οδηγει η λογικη μου , αυτο ασε να κριθει με βαση οτι γραφω , οχι με την φαντασια σου.
            Επισης αναφερω ξανα οτι ουδεποτε μιλησα για κομματα.

          • Κατερίνα avatar
            Κατερίνα @ Mπροστα και Δεξια 30/05/2012 09:21:22

            Σου απαντω με συγκεκριμένα στοιχεία και μου λες άρες μάρες κουκουνάρες. Αν από όσα έγραψα εσύ συμπέρανες οτι θα σε στείλω σε γκούλαγκ πρέπεις να έχεις πρόβλημα. Ο καθένας μας κάνει τις επιλογές του κι εσύ επέλεξες να ενστερνιστείς την άποψη των ναζί. Ακόμη κι εν αγνοία σου. Πάντως, για παράδειγμα στην υπόθεση Κατύν, δύο απόψεις υπάρχουν, εκείνη των ναζί που δημιούργησαν το ψέμα κι εκείνη των σοβιετικών για το οποίο μπορώ να σου στοιχειοθετήσω την αλήθεια του αλλά στου κουφού την πόρτα...
            Keep walking.

          • ΑΡΙΜΑΝΙΟΣ avatar
            ΑΡΙΜΑΝΙΟΣ @ Κατερίνα 29/05/2012 21:55:31

            Κοπελιά,για πες μας το σύμφωνο μη επίθεσης μολότωφ ποιος το υπέγραψε με τους ναζί,ποιος ιμπεριαλιστής σοβιετικός καθόρισε πως θα γίνει η κοπή της πίτας των κρατών με τους ναζί, πόσο μετά την έναρξη του Β παγκοσμίου μπήκε μέσα η μεγάλη αντιναζίστική (ουαχαχαχα) σοβιετική ένωση και αν δεν είχε επιτεθεί ο χιτλεράκος αν θα έμπαινε να πολεμήσει τους ναζί ο σταλινάκος....
            και μην μου πεις την γελοιότητα οτι προετοιμαζε τον κόκκινο στρατό.....αν δεν τον ετοίμαζε πόσοι θα πέθαιναν 50.000.000
            Τέλος πες μου γιατί 10 συγγενείς του παππού μου εκτοπίστηκαν και πεθαναν σιβηρία μόνο και μόνο επειδή ήταν Πόντιοι ενώ ήταν αποδεδειγμένα αγρότες σοσιαλιστές....(ο παππούς μου και ο αδερφός του ήταν κομμουνιστές πρόεδρος του χωριού στην κατοχή)..
            ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ.....

          • Κατερίνα avatar
            Κατερίνα @ ΑΡΙΜΑΝΙΟΣ 30/05/2012 09:32:10

            Για το σύμφωνο νομίζεις οτι γνωρίζεις, για τον παράξενο πόλεμο των αγγλογάλλων που κήρυξαν κατά της Γερμανίας αλλά ποτέ δεν έκαναν δε γνωρίζεις. Μάθε για το σύμφωνο του Μονάχου και πώς έστρεψαν τη ναζιστική Γερμανία ανατολικά υπολογίζοντας σε συντριβή της ΕΣΣΔ και αποδυνάμωση της Γερμανίας.
            Σε ένα σχόλιο δε λύνονται όλες οι απορίες. Μάθε και την άλλη άποψη, με το google φεν είναι δύσκολο να βρεις στοιχεία.
            Και ναι, αν δεν το είχαν κανει πιθανότατα θα έχαναν τον πόλεμο. Έχε υπ όψη σου οτι ετοιμάστηκαν να αντιμετωπίσουν τη ναζιστική Γερμανία, όχι όμως κι όλη την επιστρατευμένη από τους ναζί κατεχόμενη Ευρώπη.
            Για του πόντιους ρίξε μια ματιά εδώ, το σχετικό βιβλίο έχει συντριπτικά ντοκουμέντα που ανατρέπουν όσα έχεις ακούσει:
            http://www.kke.gr/2006_4_5/o_pontiakos_ellhnismos_sth_sobietikh_enosh_mythos_kai_pragmatikothta

          • man8os avatar
            man8os @ Κατερίνα 29/05/2012 22:05:34

            Ειναι εντελως παραλογη η συζητηση.
            Καμια σχεση δεν εχει η νικη των Σοβιετικων με το καθεστως τους.

            Κατι ειπες πριν για την Λετονικη κυβερνηση. Εαν ησουν Λεττονη θα τιμουσες τον ερυθρο στρατο?

          • Κατερίνα avatar
            Κατερίνα @ Mπροστα και Δεξια 29/05/2012 20:55:03

            Όσο για το Κατίν, ρίξε μια ματιά εδώ
            http://www1.rizospastis.gr/wwwengine/story.do?id=2869651&textCriteriaClause=%2B%CE%9A%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%9D
            κι αν δε σου είναι αρκετό έχω κι άλλα.

            Την ιστορία τη γράφουν έτσι κι αλλιώς οι νικητές. Με την έννοια οτι της δίνουν την ερμηνεία που θέλουν. Για τα γεγονότα όμως η αλήθεια είναι πάντα μία και μοναδική. Επειδή ζούμε στη Ελλάδα ευτυχώς έχουμε ιδία πείρα από αντιστροφή γεγονότων ώστε να είμαστε αρκούντως "ψυλιασμένοι". Διαβάζουμε κι ανατρέχουμε στις ιστορικές πηγές για να είμαστε εντάξει. Γνωρίζω οτι αυτό δεν είναι πάντα εύκολο αλλά είναι μονόδρομος για να γνωρίσουμε την αλήθεια.

          • Μπροστα και Δεξια avatar
            Μπροστα και Δεξια @ Κατερίνα 29/05/2012 21:39:39

            Χμ.. με συγχωρεις αλλα απο που και ως που εγω να δεχτω αυτο που λεει ο Σλομποτκιν , ενα στελεχος του Κομμουνιστικου Κομματος της Ρωσσιας ?
            Περιεργο δεν ειναι ?
            Μου αρεσει που εβαλες και συμπερασματικο κειμενο κατω απο το link σου ωστε αρχικα να δειξεις και να δυναμωσεις την πηγη του αρθρου οτι ΝΑΙ ισχυει , και επισης ωστε να φανεις και η φωνη της λογικης και των εμπεριστατωμενων πηγων...
            Οποτε ερωτω εκ νεου , γιατι πρεπει να το λαβω εγω υποψη οταν η πηγη μπορει να κριθει αμφισβητουμενη ?
            Και αντε εγω ας πουμε το δεχομαι , ολοκληρη κυβερνηση της Πολωνιας γιατι δεν το κανει δεκτο ?
            Τοσο ανοητοι ειναι δηλαδη ?

          • kas avatar
            kas @ Κατερίνα 29/05/2012 23:25:15

            βρε κατερινιώ

            εδώ ζήτησε επίσημα συγγνώμη για το Κατυν η Ρωσία από την Γερμανία

            ...και εσείς στον περισσό...ακόμα για οπτικά φαινόμενα ομιλείτε

            ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ

            ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ
            τώρα εσείς
            και αύριο οι "οπορτουνιστές"

          • Κατερίνα avatar
            Κατερίνα @ kas 30/05/2012 09:43:37

            Αυτοί που το αναγνώρισαν ήταν ο Γέλτσιν κι η παρέα του για να σπιλώσουν και βγάλουν εκτός να νόμου το ΚΚΣΕ το 1991. Ως τότε ούτε οι δυτικοί δεν τα ανέφεραν στα σοβαρά ως αντικομμουνιστικό επιχείρημα.

            Το τέλος του ΚΚΕ το έχει ανακοινώσει άπειρες φορές στο παρελθόν η ασφάλεια αλλά όπως βλέπεις είναι ακόμη εδώ.

          • Βαγκούκος avatar
            Βαγκούκος @ Κατερίνα 30/05/2012 01:06:02

            Αγαπητή, το θέμα δεν είναι πολιτικό αλλά χρήζει ψυχιατρικής αντιμετώπισης . Τι κουβαλάει ο κόσμος....

          • Κ. Βέρος avatar
            Κ. Βέρος @ Βαγκούκος 30/05/2012 01:12:52

            http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%AE_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%9A%CE%B1%CF%84%CF%8D%CE%BD

            Ο περισσός και τα ραμολυμέντα οπαδοί του Στάλιν έχουν άλλη άποψη.....

          • Factorx avatar
            Factorx @ Βαγκούκος 30/05/2012 01:24:48

            Δηλαδή όποιος διαγωνεί μαζί σας θα τον βγάλετε τρελό; Λίγη ντροπή σε έναν χώρο που σας φιλοξενεί ελεύθερα, πράγμα που εσεις δεν θα τολμούσατε να κάνετε ποτέ

          • ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
            ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! @ Κατερίνα 30/05/2012 09:54:43

            Κατερίνα
            .................

            Δέν εκπλήσσσομαι από τίς ιστορικές ανακρίβειες πού περιγράφεις,διά νά καλύψης τά τρομερά εγκλήματα τού πατερούλη σου αρχιδολοφόνου καί φασίστα Στάλιν αλλά καί τού πατριάρχη σας,καί αρχιδολοφόνου φασίστα Λένιν,διότι έχεις υποστή, ## τήν κόκκινην λοβοτομήν ## στό χειρουργείο τού Περισσού καί τής Κουμουντούρου,όπως καί τά περισσότερα ορφανά από σάς.
            Όμως δέν μάς αναλύεις (εάν τό γνωρίζεις φυσικά) πώς καί διατί προέκυψε ή συνθήκη τού Μπρέστ-Λιτόφσκ/1918 με τούς Γερμανούς-Λένιν+Τρότσκυ( Ά Γερμανο-Ρωσικό πόλεμο) όπως καί διά τό τεράστιο έγκλημά σας,πάλι στό Μπρέστ-Λιτόφσκ/1940 ,όπου καταδεικνύεται ξεκάθαρα ή προδοσία τών Λένιν καί Στάλιν αντίστοιχα????
            Σέ άλλο σχόλιο,θά σού δώσω αναλυτικούς αριθμούς όχι απλών κουλάκων καί μενσεβίκων αλλά ανωτάτων μελών (μπολσεβίκων) τού Π.Γ./Κ.Ε. τού ΚΚΣΕ,πού τούς εξοντώσατε,εκτός φυσικά από τήν καθολικήν εξόντωση τών 9 εθνοτήτων.
            Τά θύματα (εκτελεσθέντες/εξοντωθέντες μέ κάθε τρόπο/στρατόπεδα εξόντωσης Γκούλαγκς κ.λ.π.) ό ίδιος ό Σολζενίστιν,έχει αναφέρει,ότι είναι περισσότερα από 20 εκατ. άλλες πηγές δέ , τά υπολογίζουν πάνω από 23 εκατ.,διότι ακόμη ανακαλύπτονται λάκκοι μέ πτώματα αθώων,τής εγκληματικής εκείνης περιόδου.

            Επίσης από έρευνα/πίνακα τού ΟΗΕ μέ τά θύματα τών αθώων Ελλήνων πολιτών,πού κατασφάξατε π.χ. Μελιγαλά,τήν περίοδον τού συμμοριτοπολέμου,εκτός φυσικά τών υλικών καταστροφών,προκύπτει ότι είναι πάνω από 200 χιλ.αθώους πολίτες.

            Τό χειρότερο δέ όλων είναι ότι είσθε ακόμη καί σήμερα, ##μέ τό όπλο παρα πόδα## καί ένα κοινωνικό ##τσάκ## αναμένετε διά νά επαναλάβετε,τά ίδια μέ τό παρελθόν εγκλήματά σας.
            Σήμερα,είναι αλήθεια,ότι ευρίσκεσθε πολύ κοντά,διά νά επαναληφθούν τά μαύρα γεγονότα τού παρελθόντος κι ήδη τό όπλο από ##παρα πόδα τό έχετε επί σκοπόν##!!!!!!
            Ευελπιστώ ότι κάποιοι ρομαντικοί καί μεγαλόψυχοι σχολιαστές,νά τό έχουν αντιληφθή,διότι μετά τήν 17η Ιουνίου, ΟΥΚ ΕΝ ΤΩ ΑΔΗ ΜΕΤΑΝΟΙΑ!!!!!!!!!!!

          • Κατερίνα avatar
            Κατερίνα @ ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 30/05/2012 11:20:39

            Σε τι να απαντήσω σε κάποιον που δε γνωρίζει ούτε τη συνάφεια των ιστορικών γεγονότων και μπλέκει το Μελιγαλά που συνέβη πριν την απελευθέρωση με τους νεκρούς του εμφυλίου; Ακόμη κι ο τρόπος που διατυπώνεις τη λόγο σου είναι βγαλμένος από τα κιτάπια της ασφάλειας του '48.
            Μόνο 23 εκατομύρια θύματα του Στάλιν; Ο Σολζενίτσιν περιλαμβάνει και τους νεκρούς του αντιφασιστικού μετώπου διότι κατά την αποψάρα του θα μπορούσε ο Στάλιν να τον είχε αποφύγει(!!!)
            Τυχαίνει να υπηρέτησε στον εθνικό στρατό ο θείος μου κατά τον εμφύλιο και έχω ακούσει τις ιστορίες να καίνε χωριά και να σκοτώνουν γερόντους που δεν πρόδωσαν ενώ την άλλη μέρα η Ακρόπολις έγραφε για "εμπρησμό κι εγκλήματα των κομμουνιστοσυμμοριτών" στο συγκεκριμένο χωριό.
            Γι αυτό σας λέω, ζούμε στην Ελλάδα που είναι μικρή χώρα και εύκολα μαθαίνει όποιος θέλει να μάθει.

          • Mπροστα και Δεξια avatar
            Mπροστα και Δεξια @ Κατερίνα 30/05/2012 12:52:36

            Καλα ενταξει , δεν νομιζω οτι μπορω να ασχοληθω αλλο με εσενα οσο αναφορα αυτην την συζητηση , δεν βγαινει κανενα νοημα , εσυ νομιζεις ως συνηθως οτι ολος ο κοσμος εκανε συνωμοσια για να πεσουν οι συντροφοι...
            Εγω με υποστηρικτες σφαγεων και ατομα που θελουνε σταλινικα καθεστωτα και μαλιστα τα υπερασπιζονται με τοση θερμη δεν μπορω να συμφωνησω σε ΤΙΠΟΤΑ, με συγχωρεις.
            Αφου εισαι τοσο σκληροπυρηνικη κομμουνιστρια , πανε στην Κουβα η στην Β Κορεα που αυτην την στιγμη οι συντροφοι ειναι στην εξουσια να περασεις καλα.
            Επισης , δεν θα δεχτω απο εσενα να μου κανεις ιστορικα μαθηματα οταν συγκεκριμενα γεγονοτα τα παραθετεις με πηγες που ανηκουνε και ειναι υποστηρικτες τετοιων καθεστωτων.Αυτο δειχνει παντελη απουσια γνωσης αλλα οτι παιρνουμε οτι μας δινουνε , απο την κοκκινη πλευρα φυσικα.
            Το λεω ευθεως αυτο.
            Το μονο που εκανες τοση ωρα ειναι να υπερασπιζεσαι εναν σφαγεα που ειναι στο ιδιο επιπεδο η σχεδον στο ιδιο με τον Χιτλερ με την διαφορα απλα οτι ετυχε να ειναι με την μερια του νικητη στο Β παγκοσμιο και βυθισε εκατομυρια κοσμο στην παρακμη και στην θλιψη και να λες για "αρες μαρες κουκουναρες"
            για "αχταρμα" κτλ.
            Ε τι να κατσω να συζηταω τωρα με τετοια ατομα....
            Αμετανοητοι μια ζωη για οτι εχει γινει ιστορικα.
            Και ναι πιστευω οτι εαν επικρατουσε η δικη σου λογικη εαν τα ελεγα ολα αυτα θα βρισκομουν σιγουρα σε γκουλαγκ.
            Ετσι κανανε και στην ΕΣΣΔ , οποιος διαφωνουσε η οποιος δεν ηθελε να δωσει τα χωραφια του η οποιος τολμουσε να σηκωσει κεφαλι , η τον καθαριζανε η τον στελνανε στην Σιβηρια.
            Εν κατακλειδι με βαση την συλλογιστικη σου και οσα εχεις πει , ο Γιελτσιν αφου ζητησε επισημα συγνωμη ειναι Ναζι. :)

            ΥΓ : το αρνητικο ειναι οτι εν Ελλαδι δυστηχως ενω εχουμε τοση μεγαλη ιστορια , τοσα γεγονοτα να νιωσει κανεις μεγιστη εμπνευση , τοσους ηρωες καποιοι προτιμανε να φορανε σφυροδρεπανα και να μιλανε για τον Τσε και τον Σταλιν και την επανασταση τους και οχι για τον Κολοκοτρωνη και τον Καραισκακη και την πραγματικη λαικη-εθνικη επανασταση εναντιον μιας τοτε υπερδυναμης για την εθνικη ανεξαρτηρια και ελευθερια.
            Αντε κατσε να δεις σε καποιο βιντεο τωρα τις παρελασεις στη κοκκινη πλατεια οπου η ΕΣΣΔ εκανε show για το ποσο μεγαλη ιμπεριαλιστικη δυναμη ηταν , και ας ελεγε οτι δεν ειναι.... :)
            Εν το μεταξυ ολοι πια παρατηρουνε οτι δεν μπορεις να απαντησεις ενα προς ενα τα επιχειρηματα αλλα το χειροτερο ειναι οτι για να βγαλεις ακυρα αλλα επιχειρηματα , τι κανεις ?
            Ασκεις κριτικη στον αχταρμα , οτι ολο τα μπλεκουμε με "λιγο απο εδω λιγο απο εκει" και αφηνεις την ουσια εκτος.
            Αλλα αυτα που λες , επρεπε να τα πεις σε χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ οπου ακουνε για Σταλιν και μπολσεβικους και ανατριχιαζουνε η βαζουνε τα κλαμματα.
            Αλλα αυτοι δεν ξερουνε που ζησανε τον "υπαρκτο σοσιαλισμο" ξερουμε εμεις στην Ελλαδα.......

            ΥΓ : Τι εκφρασεις ειναι αυτες τυπου "κιταπια ασφαλειας" ?
            Που εισαι δηλαδη ?Που θεωρεις οτι βρισκεσαι ?
            Τι συμπεριφορα ειναι αυτη ? Θα ασκησεις δηλαδη κριτικη οτι ο λογος καποιου ειναι βγαλμενος απο τα "κιταπια της ασφαλειας του 48" ?
            επειδη απλα δεν συμφωνει με εσενα ?
            Και ο δικος σου λογος ακουγεται θαρρεις και εισαι συγγενης του Σταλιν.
            Ελεος...
            Καθε φορα οταν δεν συμφερει κατι σε εναν Αριστερο αρχιζει τις γραφικοτητες για πρακτοριλικια , για μυστικες υπηρεσιες , για ασφαλειες , για κιταπια , για προβοκατσιες , για διατεταγμενες υπηρεσιες...
            Δεν θυμουνται μαλλον τι φοβερες υπηρεσιες ηταν Σταζι , Σεκιουριτατε , Κα-γκε-μπε κτλ....
            Πρωτες στην συνωμοσια και στο να δημιουργουνε θεματα...
            Αντε γιατι και η καραμελα για ολα αυτα , ελιωσε...

          • ΑΠΕΝΤΑΡΟΣ ΔΕΞΙΟΣ avatar
            ΑΠΕΝΤΑΡΟΣ ΔΕΞΙΟΣ @ Mπροστα και Δεξια 30/05/2012 17:26:18

            εσυ φιλε μου αγνοεις το γεγονος που σου ειπε η κατερινα οτι η σ.ενωση ηταν σε εμφυλιο μεχρι τις αρχες της δεκαετιας του 30.. το ιδιο εγινε και με τη γαλλικη επανασταση παντα αυτος που χανει την εξουσια αντιστεκεται.η σ.ενωση επισης δεχτηκε εισβολη των δυτικων δυναμεων αμεσως μετα την επανασταση...καιτο συμφωνο στο μπρεστ λιτοφσκ το 18 υπογραφτηκε διοτι πολυ απλα ο τσαρικος ρωσικος στρατος ειχε ηδη ηττηθει στο πεδιο της μαχης...μην αναφερουμε και τις μαχεςτωρα ...σας επιασε ο πονος και για το κατυν οπου εκτελεσαν μια χουντικη καστα που κυβερνουσε την πολωνια 20 ετη και ειχαν εισβαλει στην νεαρη σ.ενωση τη δεκαετια του 20 και μετα την εισβολη των ναζι στην τσεχοσλοβακια το μαρτιο του 39 εκαναν το ιδιο για να ρουφηξουν λιγο μεδουλι τσεχικο και οι πολωνοι...θα μπορουσα να γραψω εκατονταδες παραδειγματα γενοκτονιων των αστικων δημοκρατιων στο ονομα της δημοκρατιας...οταν το επισημο ελληνικο κρατος συμμετεχει σε δολοφονικους οργανισμους οπως το νατο και οι αρχηγοι των κομματων σας τρεχουν να φιλησουν το χερι του καθε σφαγεα μπους και κλιντον εσεις μαςλετε τι εγινε στην ουκρανια πριν 70 χρονια... και με σκεψη τριφασικη-μπλεκουμε ερυθρους χμερ με τσε γκεβαρα σταλιν και δημητροφ επειδη ηταν κομμουνιστες....καλα και ο παπαδοπουλος "προεδρος της δημοκρατιας" ηταν.. φροντισε η δανεζικη δυναστεια που μας φορτωσαν οι ξενοι απο το 1860 ως το 1974 να μεταβληθει η ελλαδα σε δημοκρατικο παραδεισο με εξοριες πολιτικες δολοφονιες εμφυλιους οπου καποιοι φανατικοι που παραδιδουν μαθηματα δημοκρατιας τον αναφερουν ακομη ως συμμοριτοπολεμο,ξερονησια ξυλο ρετσινολαδα και φαλλαγγες καμμια 50αρια πραξικοπηματα και αλλες δημοκρατικες μεθοδους...μετα ανελαβε ο κυριος "η κυπρος ειναι μακρυα¨δημοκρατης και αυτος...

  26. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 29/05/2012 16:13:11

    Εχουμε τρελαθεί τελείως μου φαίνεται! Θεωρούμε τελείως φυσικό το ότι λαθρομετανάστες ...εξορμούν απο ένα Ελληνικό Σχολείο για να δείρουν (ή να κλέψουν ,ή να πουλήσουν ναρκωτικά ,ή ,ή) και ασχολούμαστε ακόμα με...αντιφασιστικές αρλουμπολογίες!

    Τουλάχιστον "τα παλικάρια του Μιχαλολιάκου" είναι Ελληνες , αλλα αυτό πιά φαίνεται πως δεν έχει καμιά σημασία...

  27. WY avatar
    WY 29/05/2012 17:28:10

    Ή παρουσία τής Χ.Α. στήν πολιτική σκηνή σάς ενοχλεί???
    Ότι σήμερα τό Υπουργείο Εθνικής Άμυνας,##κατέλαβαν## οί μπολσεβίκοι στρατηγοί τού βουνού,δέν σάς ενοχλεί???
    Ωραία λπν ή εικόνα,νά παραδίδει μαθήματα Δημοκρατίας στούς Ανώτατους κι Ανώτερους Επιτελικούς Αξιωματικούς ό.......... Γλέζος!!!!!!

    • juliet avatar
      juliet @ WY 29/05/2012 21:36:48

      Hταν όλα τα λεφτά ...η ομιλία του Γλέζου ,στρατηγός ...θα ήτανε το κρυβό του όνειρο .Ε, ρε ....τι μας περιμένει αν .....ούτε γι'αστείο.

  28. Factorx avatar
    Factorx 29/05/2012 17:42:37

    χα χα χαααααα. Θες και τα λές, ή σου ξεφεύγουν;

  29. ΙΩΑΝΝΗΣ avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ 29/05/2012 17:47:51

    ΔΕΝ ΤΟΥ ΞΕΦΕΥΓΟΥΝ ,ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

  30. NTUA avatar
    NTUA 29/05/2012 17:50:06

    Στην εποχή μας δεν είναι απαραίτητος ο φασισμός των επί μέρους ομάδων. Επειδή η ίδια η εποχή μας είναι ιδιαζόντως φασιστική. Φασιμός δεν είναι να σου κλείνουν το στόμα με τη βία, φασισμός είναι να σου λένε τι να λές... (Ρολάν Μπάρτ).

  31. npavleas avatar
    npavleas 29/05/2012 18:09:04

    ΤΟ K.K. ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΥΤ. ΧΩΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΝΟΜΟΥ,ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΟΨ.ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ,ΑΝΥΠΑΚΟΗ,ΑΜΕΣΗ ΔΗΜ. ΚΛΠ ΑΥΣΤΡΑΛΟΠΙΘΗΚΟΙ,ΚΑΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΩ,ΠΟΣΟ ΥΠΟΜΟΝΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ?

  32. karaiskos kostas avatar
    karaiskos kostas 29/05/2012 18:17:57

    ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΕΙ Η ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ, ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΟΙ ΑΝΑΡΧΟ....... ΤΕΤΟΙΟΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΘΕΣΤΕ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΕΤΕ ΕΑΝ Ο ΜΟΥΣΟΛΙΝΙ ΗΤΑΝ ΠΡΩΗΝ ΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΗΣ Ή ΟΧΙ.
    ΜΗΠΩΣ ΡΩΤΗΣΑΤΕ ΠΟΣΟ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΕΦΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΕΤΕ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ? ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ.

    ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ

    • Factorx avatar
      Factorx @ karaiskos kostas 29/05/2012 21:24:20

      Εσύ που έδωσε μάχες με τους αναρχοτέτοιους; Στην τηλεόραση; Εμείς τουλάχιστον γράφαμε για την τρομοκρατία όταν όλα τα έσκιαζε η φοβέρα, για να μην πω για τους δήθεν δεξιούληδες της Χρυσής Αυγής και την τρομοκρατία

  33. A.M. avatar
    A.M. 29/05/2012 18:34:23

    Όποιος έχει ευαίσθητο νευρικό σύστημα και βλέπει πως δεν θα αντέξει να δεί μια κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ + ΔΗΜΑΡ παρέα καλό είναι από τώρα να ξεκινήσει από τώρα συνεδρίες με κάποιον ψυχίατρο γιατί οι εκλογές είναι πολύ κοντά.
    Να προλάβει δηλαδή να ισχυροποιήσει κάπως τις ψυχολογικές του άμυνες γιατί θα του χρειαστούν.

    Με τα μυαλά που κουβαλάτε εκεί στην ΝΔ - αν και αυτό που σήμερα λέγεται ΝΔ δεν νομίζω νάχει και ιδιαίτερη σχέση με το κόμμα του Κωνσταντίνου Καραμανλή - οδηγήσατε την χώρα στα χέρια της αριστεράς και μάλιστα μιάς αριστεράς που συμπεριλαμβάνει και κάτι συνιστώσες άκρως «περίεργες».

    Δεν πειράζει.
    Δεν θέλατε τόσα χρόνια να λάβετε τα δέοντα μέτρα στο θέμα της λαθρομετανάστευσης, της ασφάλειας, της πάταξης της εγκληματικότητας και της διαφθοράς και τώρα θα θερίσετε τα ζιζάνια που αφήσατε να μεγαλώσουν.
    Δεν θέλατε μια συγκεκριμένη μεταναστευτική πολιτική που να επιτρέπει έναν συγκεκριμένο αριθμό αλλοδαπών, μια ποσόστοση δηλαδή επί του συνόλου του πληθυσμού τέτοια που να την αντέξει ο Έλληνας και η κοινωνία μας και τώρα θα φάτε στην μάπα την νομιμοποίηση ΟΛΩΝ των αλλοδαπών και τις ακραίες αντιδράσεις ενός μεγάλου ποσοστού των Ελλήνων πολιτών.
    Και θα δείτε την γλύκα.
    Και κυβέρνηση δεν πρόκειται να ξαναδείτε.
    Με δύο εκατομμύρια ξένους νομιμοποιημένους απ' την αριστερά ξεχάστε την κυβέρνηση forever!
    Ας προσέχατε.
    Και ας προσέχαμε και εμείς που σας ψηφίζαμε ενώ βλέπαμε ότι συνεχώς οδηγούσατε την Ελλάδα απ' το κακό στο χειρότερο.
    Περαστικά μας λοιπόν
    και απολάυστε Τσίπρα να μιλάει για ..αναπτέρωση ηθικού των ενόπλων δυνάμεων!!!! και για ανάπτυξη εθνικοποιημένης αμυντικής βιομηχανίας (και πολύ σωστά τα λέει αν σκοπεύει να το κάνει δηλδ).

    Όταν για δεκαετίες αδυνατείς να κρατήσεις τις ισορροπίες τότε οδηγείσαι στα άκρα.
    Φυσικό και επόμενο να «απολαμβάνουμε» τώρα ξυλοδαρμούς στην καλύτερη και «εμφύλιο» εντός ή εκτός εισαγωγικών ανάμεσα στους ακραίους δεξιούς και τους ακραίους αριστερούς.
    Την ευθύνη όμως δεν την έχουν οι ψηφοφόροι της Χρυσής Αυγής ούτε του ΣΥΡΙΖΑ.
    Την ευθύνη την έχουν όσοι έφεραν την Ελλάδα εδώ που την έφεραν δλδ τα κόμματα εξουσίας, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ.

    • Μπροστα και Δεξια avatar
      Μπροστα και Δεξια @ A.M. 29/05/2012 21:43:56

      Δυστηχως η ευτηχως θα συμφωνησω με μεγαλο τμημα απο το γραπτο σου.
      Το συμπερασμα οτι αφησαμε την Αριστερα χωρις καμια κριτικη , χωρις καμια απαντηση σε οτι ελεγε ειναι το μεγαλο λαθος το οποιο το εχω αναφερει και προσωπικα.
      Οταν λοιπον στην πολιτικη υπαρχει ειτε ατολμια ειτε δεν υπαρχει θεληση για πιστη σε ορισμενες αξιες και ιδανικα , τοτε μια πλευρα η οποια διατηρει σε ισχυρο επιπεδο τις δικες της αξιες και ιδανικα , ειναι λογικο να σε τσακισει σε καθε -σχεδον- εκφανση στην κοινωνια ακομα και εαν σε ποσοστα εως προσφατα ηταν μια μικρη μειοψηφια.
      Τωρα που και τα ποσοστα εγιναν ισχυρα , το λαθος ειναι ακομα μεγαλυτερο.

      Ομως μη ξεχναμε οτι καλιο αργα παρα ποτε...

  34. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 29/05/2012 20:31:18

    Αυτοί που βγήκαν από την ΑΣΟΕΕ ήταν τόσο φοιτητές και μετανάστες όσο εγώ είμαι κινέζος επιχειρηματίας.
    Αριστεριστές ήταν και λαθρομετανάστες που απασχολούνται στο έγκλημα και το λαθρεμπόριο ήταν. Αμφότεροι δεν είχαν καμία δουλειά στην ΑΣΟΕΕ.
    Καιρός να σταματήσει η κρατική χρηματοδότηση αυτών των άντρων ανομίας. Να κλείσουν για μερικά χρόνια και να ξαναϊδρυθούν ως πραγματικά ΑΕΙ που θα τιμούν τη χώρα.
    Η χώρα μας χρειάζεται να εξ-ισραηλιστεί μάλλον παρά να εξ-ευρωπαϊστεί. Και ο νοών, νοείτω. Πηγαίνετε σε ένα ΑΕΙ του Ισραήλ (ήμουν πρόσφατα) και θα ντραπείτε να φέρετε ισραηλινούς συναδέλφους σε δικά μας ΑΕΙ.

    • S.P. avatar
      S.P. @ ΒΙΣ 29/05/2012 22:27:43

      !!!!!!!!!!!

    • αποκατάσταση avatar
      αποκατάσταση @ ΒΙΣ 30/05/2012 03:52:26

      Το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι "έξω τα κόμματα από ΑΕΙ και ΤΕΙ". Σε τι βοηθούν; Στο να φιμώνεται η ελευθερία του λόγου; Στο φανατισμό, τους ξυλοδαρμούς και τις λεηλασίες; Ή τάχα μου στο δημόσιο πανεπιστήμιο; (με 3000 ευρώ τουλάχιστον φροντιστήρια για να μπεις)
      Οι αμερικανοί που έχουν αδερφότητες αντί για κόμματα είναι κορόιδα δηλαδή;

      • 72snowhair avatar
        72snowhair @ αποκατάσταση 30/05/2012 11:34:56

        Από τις οποίες αδελφότητες των Αμερικάνικων πανεπιστημίων έχουν ξεπηδήσει ανθρωπιστές τύπου Μπους και Ντικ Τσένι,για να μην ξεχνιόμαστε.

  35. Gerome avatar
    Gerome 30/05/2012 04:03:50

    Σε ένα πρόσφατο άρθρο το Antinews προέτρεπε την "Ν.Δ. να μην διολισθήσει στον Αντικομμουνισμό". Σε κάποιο άλλο αναρωτιόταν αν η μυκονο-αναθρεμένη δεξιά μπορεί να αντισταθεί στους street fighters του ΣΥΡΙΖΑ. Στο παρόν όμως άρθρο το blog φαίνεται να διολισθαίνει -μαζί με κάποιους σχολιαστές- στον αντιεθνικισμό. Μήπως θα έπρεπε να πάψετε να κριτικάρετε τον δεξιό πολιτικό ακτιβισμό(που θα έλεγε και ο Βορίδης) της Χ.Α. Και ο νοών νοείτω.

  36. Factorx avatar
    Factorx 30/05/2012 05:24:44

    Ποιός είναι ο Βορίδης;

  37. spyros kapis avatar
    spyros kapis 30/05/2012 08:38:32

    ξεράσματα.

    αυτοί οι εγκληματίες της Χ.Α. έπρεπε να κηρυχθούν εκτός νόμου πριν από πολύ καιρό. Φαγανε και ξύλο; Ε, δεν πειράζει, ας δούνε και την "άλλη πλευρά" γιατί μέχρι τώρα μοιράζουν θάνατο.

    • nicole avatar
      nicole @ spyros kapis 30/05/2012 13:24:34

      ΤΙ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ? ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΗ ΠΛΥΣΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. ΠΟΤΕ ΜΟΙΡΑΣΑΝ ΘΑΝΑΤΟ? ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΤΑΡΣΥΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΑΡΧΟΚΟΥΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΣΟΕΕ ΔΕΝ ΣΕ ΕΝΟΧΛΟΥΝ? ΑΛΛΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ. ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΤΕΒΑΣΑΝ ΚΑΙ ΕΚΑΨΑΝ ΧΤΕΣ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΗΜΑΙΑ ΣΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ? ΠΟΙΟΣ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ? Η Χ.Α ΕΚΑΝΕ ΧΤΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΩΣΗ ΤΗΣ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΘΗΚΕ ΠΟΥΘΕΝΑ.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ spyros kapis 30/05/2012 15:27:11

      Δεν τρέφω καμία συμπάθεια προς τη Χρυσή Αυγή αλλά οφείλω να επισημάνω ότι η πραγματικότητα σε διαψεύδει. Στην Ελλάδα, σκοτώνει μόνο η άκρα αριστερά, όχι η άκρα δεξιά.

  38. Κ. Βέρος avatar
    Κ. Βέρος 30/05/2012 13:11:57

    H Χρυσή αυγή έχει ιδεολογία (αυτή που έχει και σε όσους αρέσει) και σε περιστάσεις δύσκολες θα γιγαντώνεται.
    Οι θέσεις της κυρίως για τους λάθρο είναι ξεκάθαρες και ίδιες με αυτές μεγάλου μέρους του πληθυσμού και κυρίως αυτών που υποφέρουν ή είναι θύματα των απρόσκλητων και παράνομων "μουσαφιραίων".
    Οι αναλύσεις της πλάκας που διαβάζω και η τρικυμία των αρθρογράφων είναι για να περνάει η ώρα.
    Για τους Συριζέους τα πράγματα είναι ξεκάθαρα , το παρασιτικό λαμογιοΠΑΣΟΚ μετακόμισε σύσσωμο σ' αυτούς, ούτε οι ιδέες ούτε τα στελέχια του και οι συνιστώσες έπεισαν τον κόσμο ότι μπορούν να λύσουν το οικονομικό πρόβλημα της Ελλάδας.

  39. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 30/05/2012 14:25:12

    Kατερίνα
    ______________

    Ή δική σου διατύπωση, είναι βγαλμένη από τά κιτάπια τής αριστεροΑΛΗΤ!!!

    Από κατάστασιν πού κατετέθη στόν ΟΗΕ,οί σφαγιασθέντες από τούς συμμοριτοδολοφόνους-συντρόφους σου είναι :
    AΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΦΟΝΕΥΘΕΝΤΕΣ 1.025
    ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΘΕΝΥΕΣ 2.243
    ΑΗΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΝΤΕΣ 71
    ΟΠΛΙΤΕΣ ΦΟΝΕΥΘΕΝΤΕΣ 14.535
    ΟΠΛΙΤΕΣ ΤΡΑΥΜΑΤΙΕΣ 34.666.
    ΟΠΛΙΤΕΣ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ 3.000
    ΟΠΛΙΤΕΣ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΝΤΕΣ 1.903
    ΙΔΙΩΤΕΣ ΕΚΤΕΛΕΣΘΕΝΤΕΣ 4.125
    ΙΔΙΩΤΕΣ ΦΟΝΕΥΘΕΝΤΕΣ 931
    ΚΛΗΡΙΚΟΙ ΕΚΤΕΛΕΣΘΕΝΕΣ 165

    Είς τίς χώρες όπισθεν τού Σιδηρού Παραπετάσματος απήχθησαν 20.000 ιδιώτες καί 28.000 Ελληνόπουλα.
    Είς τήν χώραν μας 700.000 ηναγκάσθηκαν νά εγκαταλείψουν τά σπίτια τους.
    Έκ τής συνολικής οικ.βοήθειας έκ 440 εκατ.δολ.,συμβολής τούΣχεδίου Μάρσαλ 1948-1952,είς τό πρόγραμμα ανασυγκροτήσεως τά 85% διετέθησαν διά τήν κάλυψιν τών έκ τών συμμοριτοδολοφόνων ζημιών.
    Αυτά περί συμμοριτοδολοφόνων.


    Επί εποχής Λένιν καί Στάλιν.
    Εξετελέσθησαν ή εξοντώθησαν :

    1.ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ ΛΕΝΙΝ
    Λέων Τροτσκυ,Αλεξάνδρα σύζυγος Λ.Τρότσκυ,Σεργκέι υιός Τρότσκυ,Λέων Σεντώφ (επώνυμο τής μητέρας του καί υιός τού Λ.Τρότσκυ,Νικολάι Μπουχάριν,Λέων Καμένεφ,Αλεξέι Ρύκωφ,Τόμσκυ,Γρηγόρι Ζηνόφιεφ,Β.Σμίντ,Β.Γιακοβένκο,Α.Μπιλομποροντώφ,.Α.Κισελιώφ,Βαλεριάν Κουιμπίτσεφ,Δ.Κούρσκυ,Ιβάν Σμυρνώφ,Π.Μπογκντάνωφ,Σοκόλνικωφ.

    2.Τό έγκλημα τού Μπρέστ-Λιτόφσκ (διά τό οποίο, δέν μού απάντησες)).
    ------------------------------------------------------------------------


    Προκειμένου νά εξυπηρετήση τά δικά της συμφέροντα,ή Μόσχα δέν διστάζει νά θυσιάση ακόμη καί τούς πιό πιστούς της σέ όλον τόν κόσμον.Έτσι,τό 1938 διέλυσε τό Κ.Κ. Πολωνίας,ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΤΕΤΑΣΣΕΤΟ ΣΤΗΝ ΣΟΒΙΕΤΟΧΙΤΛΕΡΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ.
    Γιά τόν ίδιο λόγο,χτύπησε αλύπητα όσα στελέχη τού Κ.Κ. Γερμανίας επέμειναν στήν αντιχιτλερική τους στάση.Τό 1939 απεστάλησαν στήν χιτλερική Γερμανία,ό Ούλμπριχτ καί ό Πήκ,οί οποίοι ΣΥΝΕΡΓΑΣΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΓΚΕΣΤΑΠΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΝΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΝΑΖΙΣΤΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΩΝ ΤΟΥΣ.
    Τότε,ανεκλήθη στήν Μόσχα καί ό επι κεφαλής τού παράνομου κομμουνιστικού μηχανισμού Χ.Κήπενμπεργκ.Εκεί συνελήφθη κι εξετελέσθη.
    Κατά παρόμοιο τρόπο ή Μόσχα εξόντωσε κυριολεκτικά,ώς σύνολα τά Κ.Κ. τών Βαλτικών Χωρών,τής Ουγγαρίας,τής Γιουγκοσλαυίας καί τής Αλβανίας.
    Τό έργο αυτό είχε ανατεθεί στούς Δημητρώφ καί Μανουήλσκυ.
    Τό αποκορύφωμα αυτής τής τακτικής υπήρξε τό συγκλονιστικό έγκλημα τού Μπρέστ-Λιτόσφκ.
    Τό 1949,σ΄αυτήν τήν ΠΟλωνική πόλη,η σοβιετική πολιτική αστυνομία (τέτοια ονειρεύεται ό σφύριζα-Τσίπρας καί διά τήν χωραν μας,),ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΣΤΗΝ ΓΚΕΣΤΑΜΠΟ 100 ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ, ΑΥΣΤΡΙΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΟΥΓΓΡΟΥΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ,πού είχαν καταφύγει κατά καιρούς στήν ΕΣΣΔ,γιά νά βρούν άσυλο.
    (σ.σ. : Τά ίδια έκαναν καί οί δοσίλογοι-κουκουλοφόροι συντρόφοι σας επί κατοχής).
    Ανάμεσα σέ αυτούς ήταν ή Γκρέτε Νόυμαν Μπούμπερ,σύζυγος τού γερμανού κομμουνιστή ηγέτου Χάνς Νόυμαν,ό φυσικομαθηματικός Φίλς Χάουτερμανς,ό Φυσικός Αλεξ Βάισμπεργκ,καθηγητής τού Ινστούτου Φυσικής καί Τεχνολογίας τού Χαρκόβου,τής σοβιετικής Ουκρανίας κ.α.
    Γιά τήν σωτηρία τού Α.Βαισμπεργκ,απευνθηκαν στόν Στάλιν,ό Αινστάιν,ό Λανζεβέν,ό Ζολιό -Κιουρί καί άλλοι μεγάλοι επιστήμονες,αλλά οί εκκλήσεις τους έμειναν χωρίς αποτέλεσμα.

    3. Η ΤΥΧΗ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ.
    ---------------------------

    Στρατάρχης Μ. Τουχατσέφσκυ .Ετυφεκίσθη ώς προδότης.
    Ό ήρωας τής Φινλανδικής επανάστασης Χααπαλάινεν.Εκτελέσθηκε ώς προδότης.
    Όλοι οί ναύτες τής Κροστάνδης.,πού έδωσαν τήν νίκη στή κομμουνιστική επανάσταση τό 1917,εξετελέσθησαν ΜΕΧΡΙ ΕΝΟΣ.
    Μπ,Κούν.Ήρωας τής Ουγγρικής επανάστασης.Εξετελέσθη.
    Α.Μαρτύ,ό ήρωας τής Μαύρης Θάλασσας.Εξετελέσθη
    Ό ήρωας στρατάρχη Τίτο,κηρύχθηκε όργανο τών ιμπεριαλιστών.
    Βίλλυ Μύτσεμπεργκ,αρχηγός τού προπαγανδιστικού μηχανισμού τής comitern.
    Διεφώνησε πρός τό χιτλερικοσοβιετικό σύμφωνο τού 1939 κι εδολοφονήθη.

    4.-ΟΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΕΣ
    ---------------------------

    Τό ίδιο ισχύει καί διά τού## εκκαθαριστές##.
    Ερρίκος Γιόκοντα,αρχηγός τής πολιτικής αστυνομίας επί Στάλιν.Τουφεκίσθηκε τό 1938,ό ίδιος καί μαζί μέ αυτόν καί 3000 συνεργάτες του,,μεταξύ τών οποίων καί ό αρχι-ανακριτής Μολχάνωφ,οί αναπληρωτές τού Γιάκοντα, Αγκράνωφ,Προκόπιεφ κ.α.
    Αργότρα εκκαθαρίσθηκε καί ό διάδοχος καί εκκαθαριστής τού Γιάκοντα,ό τρομερός Νικολάι Γιέζωφ,ό ##πατέρας τού τρόμου##!!!!!!
    Ακόμη :

    Oί στραρτηγοί Αρτεμέγιερ,Σινίλωφ,Σπυρι ντόνωφ καί μαζί μέ αυτόν δεκάδες αξιωματικοί τού Κρεμλίνου ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΗ ΤΟΥ ΣΤΑΛΙΝ!!!!
    Λ.Μπέρια,ό υπαρχηγός του Αβακούμωφ καί πολλά ανώτερα στελέχη τής ασφάλειας.
    Οί εκτελέσεις αξιωματικών τής πολιτικής αστυνομίας,συνεχίσθηκαν καί τό 1954 καί 1955.
    Τό 1958,εξετελέσθησαν αρκετοί παλαιοί Ούγγροι κομμουνιστές.Μεταξύ αυτών καί ό παλαιότατος ουγγρος κομμουνιστής τού Κ.Κ. Ουγγαρίας Ιμρε Νάγκυ.

    5.-ΘΛΙΒΕΡΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ
    -----------------------------------

    Σύμφωνα μέ απολύτως εξακριβωμένα στοιχεία στίς εκκαθαρίσεις τού 1936-1939,εξοντώθησαν 10 πρόεδροι Κ.Εκτελεστικής Επιτροπής,13 υπουργοί,8 πρωθυπουργοί δημοκρατιών,30 στρατάρχες,στρατηγοί,ναύαρχοι,71 μέλη τής Κεντρικής Επιτροπής (επί 134) καί 18 μέλη τού πολιτικού γραφείου.
    Στά χρόνια τού σοβιετικού καθεστώτος εξοντώθηκαν.
    98 μέλη τής κεντρικής επιτροπής τού ΚΚΣΕ.
    1100 ΑΝΤΙΠΡΌΣΩΠΟΙ ΣΤΌ 17ο ΣΥΝΕΔΡΙΟ ΤΟΥ ΚΚΣΕ.
    54 ΥΠΟΥΡΓΟΙ.
    80 ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ.
    3 ΣΤΡΑΤΑΡΧΕΣ.
    11 ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΙ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΗΣ.
    10 ΝΑΥΑΡΧΟΙ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ.
    6 ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΑΝΩΤΑΤΟΥ ΣΤΡΑΤΟΔΙΚΕΙΟΥ.
    26 ΑΝΩΤΑΤΑ ΣΤΕΛΕΧΗ ΤΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ (ΥΠΟΥΡΓΟΙ,ΣΤΡΑΤΗΓΟΙ).
    16 ΑΝΩΤΑΤΟΙ ΔΙΠΛΩΜΑΤΕΣ (ΠΡΕΣΒΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΕΞΩΤΕΙΚΩΝ).
    12 ΗΓΕΤΕΣ ΤΗΣ KΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗΣ ΔΙΕΘΝΟΥΣ.
    8 ΗΓΕΤΕΣ ΤΗΣ ΚΟΜΙΝΦΟΡΜ.
    500 ΓΝΩΣΤΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΚΑΛΛΤΕΧΝΕΣ.
    30.000 ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΟΙ ΤΩΝ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ.
    9 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΕΘΝΟΤΗΤΕΣ (ΤΑΤΑΡΟΙ,ΚΡΙΜΑΙΟΙ,ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΒΟΛΓΑ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΥΚΑΣΟΥ κ.α.).
    1.500.000 κουλάκοι
    800.000 μέλη τού ΚΚΣΕ (μόνον κατά τήν πείοδον 1933-1939).

    Όμως σταματώ εδώ,διότι γέμισε ή οθόνη τού pc μου μέ ΑΙΜΑ!!!!!!!!!!!!

    (συνέχεια διά τήν ΚΑΤΕΡΙΝΑ,σέ επόμενο).

    Όποιος θέλει νά μάθη......μαθαίνη!!!!!!
    ----------------------------------------

    • Mπροστα και Δεξια avatar
      Mπροστα και Δεξια @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 30/05/2012 14:41:29

      Τωρα θα αρχισει τα Σταλινικα λογοπαιγνια και τα Αριστεροστροφα κειμενα οτι εισαι προβοκατορας , οτι εισαι φιλο-ναζι , οτι εισαι αντι-κομμουνιστης , οτι μιλας σαν πληρωμενος κτλ κτλ κτλ.....
      Για αυτο ειπα και στην αρχη : Αχ.. Βαχ..

      • ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
        ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! @ Mπροστα και Δεξια 30/05/2012 18:31:01

        @@@

        Mπροστά καί Δεξιά
        ---------------------

        Είμαι όλα αυτά πού αναφέρεις αλλά ΕΥΤΥΧΩΣ, ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ καί δή ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ!!!!!!!!

        Σ΄ ευχαριστώ Μεγαλοδύναμε,πού δέν έγινα ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ!!!!!!!

  40. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 30/05/2012 15:10:10

    @@@

    ΚΑΤΕΡΙΝΑ agn
    ----------------

    Όσον αφορά διά τόν Μελιγαλά,ηθελημένα δέν αναφέρεις ότι οί συμμοριτοδολοφόνοι τού ΕΛΑΣ-ΕΑΜ/Άρης Βελουχιώτης,τόν οποίον καί δικοί σας κουκουλοφόροι-δοσίλογοι επρόδωσαν,όπως έκαναν καί στήν κατοχήν,κατέσφαξαν 2000 κατοίκους τού χωριού (γυναικόπαιδα,νέους καί γέρους) επειδή ούδείς έκ τών κατοίκων δέν είχε συμμετάσχει στίς δολοφονικές ορδές τους.
    Κι αυτά τά γυναικόπαιδα,τούς 16-17-18χρονους δλδ νέους καί τούς 80χρονους,τούς χαρακτηρίσατε ##ταγματασφαλίτες##,διά νά δικαιολογήσετε, τό αποτρόπαιο μαζικό σας έγκλημα
    Κι ή ημερομηνία ήταν από 12 έως 16 Σεπτεμβρίου (αποκορύφωμα τής σφαγής) τού 1944,λίγες ημέρες δλδ πρίν αποχωρήσουν από τήν χώραν μας οί κατοχικές δυνάμεις τών ΝΑΖΙ (Οκτώβριον τού 1944).
    Επομένως άφησε τά λεκτικά αριστερίζοντα τερτίπια.
    Έχετε βάψει τά χέρια σας μέ ΑΘΩΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΙΜΑ,στό όνομα τής ##Διαρκούς Δολοφονικής Φασιστικής Κομμουνιστικής Επανάστασης##!!!

    Μετά τήν 17η Ιουνίου,περιμένετε νά ακούσετε καί πάλι τήν εντολήν ΠΥΡ!!!,διά νά ξαναβάψετε τά χέρια σας, μέ αθώο Ελληνικό αίμα!!!!!!!!!!!!!!!


    Υ.Γ.
    Το τέλος του Άρη Βελουχιώτη (1945) .
    -----------------------------------------

    Στις 15 Ιουνίου 1945 ο Άρης Βελουχιώτης είχε κυκλωθεί στη Χαράδρα του Φάγκου (Αχελώος Ποταμός) στο χωριό Μεσούντα του Ν. Άρτας, δυτικά από ομάδες της "Εθνοφυλακής", που είχαν σταλεί για να τον συλλάβουν με επικεφαλής τον οπλαρχηγό Βόιδαρο (120 άτομα),
    και ανατολικά τον καταδίωκε τμήμα του Εθνικού Στρατού, ειδικά επιλεγμένο
    ---------------------------------------------------------------------------------
    από μέλη του ΚΚΕ, στο οποίο συμμετείχε ο Ρίζος Μπόκοτας.
    ----------------------------------------------------------------

    Ακόμη κι αυτόν επροδώσατε,κουκουλοφόροι-δοσίλογοι,τόν οποίον τό κόμμα τών δολοφόνων,τόν απεκατέστησε τό 2011.!!!!!!!!!!!!

    Αποκατάσταση από ΚΚΕ
    _______________________

    Το ΚΚΕ αποφάσισε να αποκαταστήσει πολιτικά τον Βελουχιώτη, κατά την πανελλαδική συνδιάσκεψη που έγινε στις 16 Ιουλίου 2011. Ενώ στην απόφαση τονίζεται ότι ο Βελουχιώτης "είχε δίκιο ως προς την εκτίμηση που έκανε για τη Συμφωνία της Βάρκιζας", ωστόσο δεν αποκαταστάθηκε η κομματική του ιδιότητα. Η κομματική του ιδιότητα δεν αποκαταστάθηκε διότι, όπως αναφέρεται χαρακτηριστικά στην ίδια Πανελλαδική Συνδιάσκεψη-παραβίασε την κομματική πειθαρχία, καθώς και ότι αξιοποίησε τη φήμη και τον σεβασμό που είχε κατακτήσει την προηγούμενη περίοδο ως καπετάνιος του ΕΛΑΣ και στέλεχος του ΚΚΕ. Η στάση του αυτή, που αποτέλεσε ρήξη με τη θεμελιώδη αρχή του δημοκρατικού συγκεντρωτισμού, δεν καθιστά δυνατή τη μετά θάνατο αποκατάσταση και της κομματικής του ιδιότητας. Η επίσημη τελετή πραγματοποιήθηκε στη Λαμία, στις 9 Οκτωβρίου 2011.

  41. Μπροστα και Δεξια avatar
    Μπροστα και Δεξια 30/05/2012 19:20:00

    Απενταρε Δεξιε , οκ ειναι καλα παιδια ολοι αυτοι...Χανεις και εσυ την ουσια , κακως ασχολουμε τελικα...

  42. Θ.Β. avatar
    Θ.Β. 31/05/2012 09:18:27

    Ας μιλήσουμε για τον σύγχρονο διεθνισμό...
    Το σύστημα της κομματοκρατίας οδήγησε τις μάζες κατά τις επιθυμίες της παγκοσμιοποίησης. Όταν η παγκοσμιοποίηση απέτυχε -και τα αποτελέσματα αυτής της αποτυχίας τα ζούμε στο πετσί μας σήμερα- τότε κλονίστηκαν και τα φερέφωνά της, τα κομματοκρατικά καθεστώτα.
    Μέχρι σήμερα τι βιώναμε; Μια προπαγάνδα τρομοκρατίας εναντίον των εθνικών κρατών και οτιδήποτε πατριωτικού, τη δαιμονοποίηση των εθνικιστών κι ένα συντονισμένο διεθνιστικό παραλήρημα δεξιών κι αριστερών αποχρώσεων.
    Για να χτυπηθεί το εθνικό κράτος, ο πατριωτισμός και κάθε παράγωγό του καλλιεργήθηκε στο λαό ο μικροαστικός τρόπος σκέψης, δημιουργήθηκε το παρακράτος των προπαγανδιστών, δημιουργήθηκε το παρακράτος των "γνωστών αγνώστων", δημιουργήθηκε το παρακράτος των «συνδικαλιστών», δημιουργήθηκε το παρακράτος των ΜΚΟ κι όλα αυτά μέσα σ’ ένα ασθενικό κράτος, διαβρωμένο από τους κομματικούς μηχανισμούς.
    Όλα αυτά αποτελούσαν την εικονική πραγματικότητα, την πλάνη των τελευταίων δεκαετιών και τώρα καταρρέουν μαζί με το ανίκανο να διαχειριστεί την Κρίση του σύστημα. Πολλοί θα ήθελαν κάθε τι χρόνια καταπλακωμένο που τώρα ξεπηδάει από τα ερείπια του συστήματος να το εξαφανίσουν ξορκίζοντάς το αλλά με ξόρκια δεν γράφεται η ιστορία.

  43. Κατερίνα avatar
    Κατερίνα 31/05/2012 09:40:16

    Έχω μείνει κάγκελο :)
    Δε θα μπω καν στη διαδικασία να απαντήσω στην παράνοια που αραδιάζει ο παραπάνω που φτάνει να βάζει στα θύματα τους ένοπλους στρατιώτες. Μάλλον έπρεπε κατά τη διάρκεια των μαχών να τους στρώνουν ροδοπέταλα. Ακόμη χειρότερα παρουσιάζει τα θύματα των αμερικανόδουλων, τους αμάχους και τα παιδιά που σώθηκαν από τους βομβαρδισμούς ως θύματα του ΔΣΕ.
    Απαραίτητο high light η αντιστροφή των ρόλων αφού εδώ μας ενημερώνει οτι οι κουκουλοφόροι ήταν οι κομμουνιστές κι όχι οι συνεργάτες των γερμανών. Πώς γίνεται βέβαια τα θύματα στην Κοκκινιά την Καισαριανή κλπ κλπ να είναι οι ίδιοι οι κομμουνιστές δεν έχει σημασία για το άτομο.
    Θέλω να πιστεύω οτι αυτοί οι αλαλαγμοί δεν εκφράζουν την πλειοψηφία στη ΝΔ.

    • Μπροστα και Δεξια avatar
      Μπροστα και Δεξια @ Κατερίνα 31/05/2012 15:18:02

      "Θέλω να πιστεύω οτι αυτοί οι αλαλαγμοί δεν εκφράζουν την πλειοψηφία στη ΝΔ."

      Τελικα εχεις πλακα... :)

  44. ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 31/05/2012 19:19:16

    @@@
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ agn
    ------------------
    ###Από κατάστασιν πού κατετέθη στόν ΟΗΕ,οί σφαγιασθέντες από τούς συμμοριτοδολοφόνους-συντρόφους σου είναι :##
    -------------------------------------------------------------------

    1.-Nά σού συμπληρώσω λοιπόν τήν πρόταση διά νά τό αντιληφθής ΠΛΗΡΩΣ,διότι εσύ έχεις υποστή ΒΑΘΕΙΑ ΛΟΒΟΤΟΜΗ στά χειρουργεία τού Περισσού καί τής Κουμουνδούρου.

    ## Από κατάστασιν πού κατετέθη στόν ΟΗΕ,οί σφαγιασθέντες από τούς συμμοριτοδολοφόνους συντρόφους σoυ,AΠO 12 ΟKΤΩΒΡΙΟΥ 1944 ΜΕΧΡΙ 26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 1947, είναι : ...............................##
    (σ.σ. : όπως αντιλαμβάνεσαι στόν αριθμόν τών σφαγιασθέντων θυμάτων δέν συμπεριλαμβάνονται τά 2.000 θύματα τού Μελιγαλά,αφού τό μαζικό έγκλημα αυτό τό διεπράξατε από 12 έως 16 Σεπτεμβρίου 1944.
    Καί πόσα χιλιάδες άλλα εγκλήματα,δέν έχουν καταγραφεί!!!!!).

    2.-Είς τό εσωτερικόν τής Ελλάδος 700.000 άτομα ηναγκάσθηκαν νά εγκαταλείψουν τά οικίας των.Τήν περίθαλψίν των,τήν ανέλαβε τό Κράτος,καθ΄ όλην ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΜΟΡΙΤΟΠΟΛΕΜΟΥ καί διά πολλούς έξ αυτών,επί μακρόν διάστημα μετά τήν λήξιν τούτου.

    3.-Έκ τής συνολικής έκ 440 εκατ.δολ/ΗΠΑ συμβολής τού Σχεδίου Μάρσαλ 1948-1952,είς τό πρόγραμμα ανασυγκροτήσεως ΤΑ 85% ΔΙΕΤΕΘΗΣΑΝ ΔΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΙΝ ΤΩΝ ΕΚ ΤΟΥ ΣΥΜΜΟΡΙΤΟΠΟΛΕΜΟΥ ΖΗΜΙΩΝ.........



    Όσον αφορά διά τούς κουκουλοφόρους-δοσίλογους,καλό θά είναι νά ενημερωθής,πώς καί διατί υπέγραψε ό Λένιν μέ τούς Γερμανούς τήν ανακωχή καί μετά συνθήκη τού Μπρέστ-Λιτόσφκ καί τότε ΙΣΩΣ ΑΝΤΙΛΗΦΘΗΣ ΟΤΙ Η ΡΟΥΦΙΑΝΙΑ ΚΑΙ Η ΕΘΝΙΚΗ/ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΕΙΑ ΡΙΖΟΜΕΝΕΣ,ΜΕΣΑ ΣΤΟ DNA ΤΗΣ ΘΕΩΡΙΑΣ/ΧΑΡΑΚΑΤΗΡΑ ΣΑΣ.


    ΕΝΑ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΟΣ ΤΟΥ DNA ΣΑΣ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟΥ ΑΡΗ ΒΕΛΟΥΧΙΩΤΗ,ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΕΠΡΟΔΩΣΑΤΕ.

    4.-Στήν σφαγή τού Μελιγαλά,από τόν Αρχιδολοφόνον Άρη καί τά μπουλούκια του,μεταξύ τών ενήλικων θυμάτων,υπήρξαν καί γυναίκες μέ τά παιδιά/βρέφη στήν αγκαλιά,'εφηβοι καί υπερήλικες (80χρονοι +)!!!!!!!

    Όλα αυτά τά σφαγιασθέντα από τούς συμμοριτοδολοφόνους τραγικά θύματα,τά κατηγορήσατε ώς ΤΑΓΜΑΤΑΣΦΑΛΙΤΕΣ καί τά κατακρεουργήσατε,διά νά δικαιολογήσετε ΚΙ ΑΥΤΟ τό αποτρόπαιο Εθνικό Έγκλημά σας!!!!

    Είσθε ##μαννούλες στήν παραπληροφόρηση/παραχάραξη/προπαγάνδα ιστορικών γεγονότων.

    Υ.Γ.

    Διά τά εγκλήματα έπι Λένιν καί Στάλιν (23 + εκατ),έχεις νά μάς απαντήσης???

    • juliet avatar
      juliet @ ex-lamogios zivagos laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 31/05/2012 19:53:23

      Εγώ μεγάλωσα κοντα σ'έναν άνθρωπο που επιβίωσε από τη επανάσταση της Βασοραβίας το 49.Εφυγαδεύτει από τους εργάτες του και ο φίλος του ,το άλλο μισό του όπως συνήθιζε να λέει αυτοκτόνησε μπροστά στα μάτιά του.
      Επιπλοποιούς μέσα στο νερό από τη μέση και κάτω μέχρι ν'ομολογήσουν αν είχανε φτιάξει ειδικές κατασκευές και είχανε τοποθετήσει λίρες .
      Σφάξανε μέχρι και εγγόνια ..για να μην υπάρχει τίποτε ,να μη μείνει κανείς.
      Τον έβλεπα πολλές φορές και έκλαιγε ...η φρίκη τον ακολουθούσε .Το βιός του, το σπίτι του ,τα ζώα του η ζωή του όλη ρημαδι ..γιατί ;
      Μια ζωή οι αριστεροί τα θύματα ...όχι είναι οι ΘΥΤΕΣ.Κάποτε αυτό θα πρέπει να τελειώνει.Αλλα βρε ,φίλε πως θα τελείωνει όταν έχεις ένα κράτος ελεεινό που έδινε αντιστασιακές συντάξεις ,επιβράβευσε τον διχασμό και τους πλήρωσε ...γιατί; οι δεξιοι δεν πολέμησαν ,δεν πέθαναν στα βουνα'της Αλβανίας ;Ο Μεταξάς που μας έβαλε στην Ιστορία η χούφτα που αντιστάθηκε ΔΕΝ ήτανε αριστερός .....ήτανε δεξιός!και μάλιστα είπανε δικτάκτορας!

  45. ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! avatar
    ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 31/05/2012 20:16:48

    Juliet
    ______

    Εμείς τούς έχουμε δώσει τό διαχρονικό δικαίωμα νά αισθάνονται θύματα καί ήρωες,μέ τήν αδιαφορία/απάθεια αλλά καί μεγαλοψυχία πού μάς διακρίνει.

    Ακόμη καί μία από τίς αρχές τού Μάρξ ##νά πιστεύης τό σωστό## τό έχουν προσαρμόσει στήν ιδική τους φασιστική φιλοσοφία,ισχυριζόμενοι πλέον ότι ##ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ Ο,ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΗ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ##!!!!!!!!
    Όποιοσδήποτε δέ ,δέν συμφωνεί,θεωρείται ΕΧΘΡΟΣ κι αν οί συγκυρίες είναι κατάλληλες τόν αποκεφαλίζουν κιόλας!!!

    Υπήρξαν κι είναι έν δυνάμει, οί πιό στυγνοί δολοφόνοι κι έτσι τούς έχει καταγράψει ή Ιστορία.
    Όποιος σήμερα δέν τό αντιλαμβάνεται,πλανάται πλάνην οικτράν.
    Ίσως τό διαπιστώσει μετά τήν 17η Ιουνίου,εάν ό διάβολος θελήσει,νά είναι πρωθυπουργός, τό διαβολόπαιδό του,ό Τσίπρας!!!!!!!

    • ΑΠΕΝΤΑΡΟΣ ΔΕΞΙΟΣ avatar
      ΑΠΕΝΤΑΡΟΣ ΔΕΞΙΟΣ @ ex-zivagos lamogios laliotius gapomalakius pasokus-pasokus!! 01/06/2012 18:19:42

      μεχρι και τον βεγγο εστειλε η κλικα του ξενου βασιλια στη μακρονησο απο την μεγαλοψυχια της...εκει βρηκε ενα αλλο "στυγνο δολοφονο" τον κουνδουρο!!!!