#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/09/2010 11:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τόμσεν λέει τώρα αυτά που υποστηρίζει από την αρχή ο Σαμαράς;



Γράφει σήμερα η «Ελευθεροτυπία»: «Το πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι τόσο το δημόσιο χρέος και το έλλειμμά της, αλλά κυρίως οι διαρθρωτικές αδυναμίες που παρουσιάζει η οικονομία. Με την παραδοχή αυτή ο εκπρόσωπος του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου στην τρόικα, Πολ Τόμσεν, αναγνώρισε εμμέσως πλην σαφώς ότι η θεραπεία –σοκ που εφαρμόζεται στην ελληνική οικονομία μετά την υπογραφή του Μνημονίου δεν είναι η ενδεικνυόμενη».



Δηλαδή σε λίγο ο «σκληρός» της Τρόϊκας θα βγει και μας πεί ότι απαιτείται ένα άλλο μίγμα μέτρων, όπως προτείνει τόσον καιρό ο Σαμαράς;

Ημεροδήκτης

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ειναι πολλά τα λεφτά ΑΡΗ avatar
    ειναι πολλά τα λεφτά ΑΡΗ 17/09/2010 12:10:12

    αρα,τωρα ο ΓΑΠ κάνει αντίσταση στη τρόϊκα

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ ειναι πολλά τα λεφτά ΑΡΗ 17/09/2010 12:51:20

      Πόσο ξεφτιλισμένοι μπορεί να είστε, υπαλληλίσκοι της Νέας Τάξης και της πρωθυπουργάρας;

  2. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 17/09/2010 12:22:04

    Άξελ Βέμπερ, Πρόεδρος της Κεντρικής Τράπεζας της Γερμανίας
    (φερόμενος και ως πιθανός διάδοχος του Ζαν Κλόντ Τρισέ στην ηγεσία της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας):
    «Κρατική χρεοκοπία δεν θα υπάρξει στην Ευρωζώνη».
    Να το πάρουμε απόφαση, λοιπόν. Όλοι.
    Και να πράττουμε αναλόγως. Σε εποχές κρίσεων, τιμόνι, φρένο, γκάζι και συμπλέκτης είναι (και πρέπει να είναι) στα χέρια και στα πόδια της πολιτικής. Όχι των ακριδο-καζινοκαπιταλιστών και των οικονομικών ψευδοεπιστημόνων από το Χάρβαρντ. Η Ευρωζώνη συσπειρώνεται, για λόγους πολιτικούς κυρίως. Η κρίση τελικά την ενισχύει.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Ο Θείος 17/09/2010 12:28:35

      Η Μέρκελ πάντως, άλλα λέει:

      h**p://www.sofokleous10.gr/portal2/toprotothema/toprotothema/2010-09-17-00-52-56-2010091727558/

      Συμπέρασμα από τα παραπάνω για... "συσπείρωση της Ευρώπης", προφανώς μόνο στο μυαλό ακραιφνών ευρωπαϊστών σαν τους Κυρκοκουβέληδες θα μπορούσε να εξαχθεί.

      Όταν, λοιπόν, οι νεοφιλελεύθεροι τρομοκράτες αποφασίσουν τι τελικά θέλουν να συμβεί, ας μας το πουν κι εμάς για να ξέρουμε τι μέτρα φέρετρων θα πρέπει να (τους) πάρουμε.

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 17/09/2010 12:32:47

        Το Θείο ζει στη δεκαετία του Ντε Γκώλ και του Ντ Εσταίν.
        Για τον Στρος Καν, τον «ευρωπαϊστή» επικεφαλής του αμερικάνικου ΔΝΤ δεν έχει ακούσει και δεν έχει δει τίποτσι.
        Θα τον πάρει χαμπάρι μετά το 2030.

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 17/09/2010 12:35:38

        Ο Ντε Γκωλ πέθανε, ο Ντ' Εσταίν συνταξιοδοτήθηκε, κι ο Σαρκοζί δεν αισθάνεται και πολύ καλά τελευταία...

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 17/09/2010 12:37:31

        Ντε Γκώλ, hurra, δόξα, γ*μησε Χίτλερ, Στάλιν και Αιζενχάουερ μαζί και ταυτοχρόνως. Γουστάρω!
        Προσέχετε τώρα, μην έλθει ο Στρός Κάν μαζί με τίποτα παλιόφιλους του Χέλμουτ Κόλ. Βλέπω ήδη τον Σαμαρά γεμάτο "κουμπότρυπες"!
        Φοβού τους "νεκραναστημένους" από το παρελθόν!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 17/09/2010 12:41:41

        Χα χα, η Ωμπρύ, κόρη του Ντελόρ από τη μιά πλευρά του Ρήνου (ή και ο Στροσκανίξ, δεν με χαλάει), και ο Τριττίν, ο Πράσινος φίλος του Κόλ, από την άλλη!
        Δείτε με την ησυχία σας τον Ευρωπαιστικό εφιάλτη από τώρα, πρίν γίνει πραγματικότητα: Θα βλέπετε τότε τα περασμένα του Σαρκοζίξ και της Μέρκελ σαν εποχή του παραδείσου!

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 17/09/2010 12:42:34

        Ο Χέλμουτ ήταν ένας χοντρός ευρωπαϊσταράς, σε στυλ Πάγκαλου, που διέλυσε δια του Γκένσερ (γνωστού δημοκράτου και φιλελευθεριάζοντος φίλου των κροατων νεοναζί Ουστάσα) την Γιουγκοσλαβία;

        Πω πω δειμοκρατία!!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 17/09/2010 12:45:56

        Δεν πειράζει, όσο ζεί ο Τσάβες, ο Νιούτ Γκρίνγριτς, η Σάρα Πέιλιν και ο Βορειοκορεάτης "θεός-ήλιος" (λυπάμαι δεν θυμάμαι τ' όνομα), εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν για όλους:
        Ότι γουστάρει ο καθένας, δημοκρατίαν έχουμε!

      • aengus avatar
        aengus @ Αυριανιστής 17/09/2010 12:51:03

        Θείο, παρ ‘όλη την εκτίμηση που σου έχω (όχι για τις πολιτικές σου απόψεις…), ώρες-ώρες μου δίνεις την εντύπωση ότι παραληρείς ακαταπάυστως !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Αυριανιστής 17/09/2010 12:51:30

        Βρε Θείο, ειλικρινά πες μου: είναι δυνατόν μέσα από όσα λέει η Μέρκελ, εσύ να φαντασιώνεσαι "ευρωπαϊστικούς εφιάλτες";

        Εκτός κι αν επίτηδες χρησιμοποιείς τη λέξη εφιάλτης, για να τονίσεις εμφατικότερα τι πραγματικά είναι ο "ευρωπαϊσμός".

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Αυριανιστής 17/09/2010 12:53:37

        Θείο, σόρρυ, δεν είσαι τίποτε άλλο παρά ένας προκλητικός εξυπνάκιας, που το μόνο που τον νοιάζει είναι να αυτοθαυμάζεται για τις κοτσάνες που ώρες-ώρες γράφεις.

        Άσε λοιπόν το ύφος και πες μας την άποψή σου χωρίς εξυπναδίστικα φρου-φρου κι αρώματα.

        Αν υπάρχει βέβαια.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 17/09/2010 12:59:11

        Φίλε μου Αυριανιστή, είπα απλά να περιμένετε και να πάρετε τα μέτρα σας (και να πάρουμε τα μέτρα μας όλοι): Αυτό, που κατά τη γνώμη μου έρχεται. Σ' άλλους θ' αρέσει, σ' άλλους όχι, δικαίωμά τους.
        Φίλε aengus, άν τυχόν έχεις προσέξει μερικά απ' όσα γράφω, από την έναρξη της κρίσης χρέους, την ταλάντευση της Μέρκελ και την Ευρωπαική λύση που δόθηκε, είλικρινά, πές μου, σε πόσα πράγματα έχει "πέσει έξω" το "παραλήρημά μου";
        Μη παρασύρεσαι πάντως φίλε, από την μορφή που τα διατυπώνω: Άν η ειρωνεία είναι ελάττωμα, ναι το δέχομαι, ο γραπτός μου λόγος έχει σοβαρά ελαττώματα.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 17/09/2010 13:01:29

        Φίλε Επώνυμε, αυτά τα έχουμε ξαναπεί. Και ισχύει η ανωτέρω απάντησή μου στον aengus.

      • Misha avatar
        Misha @ Αυριανιστής 17/09/2010 13:03:06

        Αυτό που έρχεται Θείο, με μαθηματική βεβαιότητα, είναι το τέλος της ΕΕ. Πλίνθοι και κέραμοι ατάκτων εριμμένοι...
        Εδώ θα είμαστε, πρώτα ο Θεός, και θα τα δούμε.
        Κράτα το ως υποσημείωση στην άκρη του μυαλού σου, έστω κι αν δε σ αρέσει ως προοπτική.

      • aengus avatar
        aengus @ Αυριανιστής 17/09/2010 13:15:21

        Θείο: Για να αποφύγουμε τις επικαλύψεις—ισχύουν όλες οι απαντήσεις του Misha.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Αυριανιστής 17/09/2010 13:19:49

        ΟΚ, περί ορέξεως κολοκυθόπιττα,

    • Misha avatar
      Misha @ Ο Θείος 17/09/2010 13:04:39

      διορθωση : πλίνθοι και κέραμοι ατάκτως ερριμμένοι

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 17/09/2010 13:07:45

        Το κρατώ, Misha. Ή μάλλον "το βλέπω"! Και ποντάρω τα "διπλά"!

    • Enzo avatar
      Enzo @ Ο Θείος 17/09/2010 15:59:56

      "η ευρωπαικη ενωση θα διαλυθει γιατι χωριό δεν κανουν."

      Πατερ Παϊσιος

      • Misha avatar
        Misha @ Enzo 17/09/2010 16:05:46

        χα! με το νι και με το σίγμα τα είχε πεί τα μελλούμενα ο παππούλης...

      • mitsosms avatar
        mitsosms @ Enzo 17/09/2010 21:13:28

        Και στις ΗΠΑ στην αρχή δεν κάνανε χωριό. Διαρκούν όμως πάνω από 1 αιώνα.

      • Enzo avatar
        Enzo @ Enzo 18/09/2010 01:16:00

        μονο που μιτσομ πρασινοφρουρακο εγω τον ειχα γνωρισει τον παππουλη και με ειχε παρει μεσα στην καλυβα του να με ευλογησει και ειχα ακουσει πολλα.
        θα ελθει καποια στιγμη το ποθουμενο.

  3. zackii avatar
    zackii 17/09/2010 12:24:38

    Γιατί όταν μας λένε κάτι κολλάμε και το επαναλαμβάνουμε σαν παπαγάλοι?
    -διαρθρωτικές αδυναμίες,γραφειοκρατία- και ότι άλλο τους έρθει γιά να κρύψουν την πραγματικότητα. Αφου κατάφεραν από το 1974 και μετά να αποβιομηχανίσουν τη χώρα, τώρα τι ψάχνουν? Επενδύσεις? Από ποιόν? Από κανένα τρελλό?
    Ποιός ηλίθιος θα κάνει επένδυση στην Ελλάδα -πραγματική γιά να κερδίσει από επιχειρηματική δραστηριότητα, και όχι μουσαντένια από αυτή που πρώτα τα καταθέτεις στη swiss credit ...ξέρετε γιά ποιούς και μετά προχωράς- με φορολογία σχεδόν 45%, και με ετήσια αλλαγή φορολογικού νομοσχεδίου, έκτακτες εισφορές κλπ?
    Το ξέρετε ότι στα Σκόπια υπογράφεις 10ετές συμφωνητικό γιά το πόσα θα πληρώνεις κάθε χρόνο -είναι λίγα το έχει κάνει γνωστός μου-και έχεις και χίλιες άλλες διευκολύνσεις?
    Ποιούς νομίζουν ότι δουλεύουν λοιπόν?
    Εκτός αν εννοούν επενδύσειςτο ξεπούλημα ΔΕΚΟ φιλέτων - αχ αυτή η swiss credit και ο Nikos τι μας κάνουν- γιά όσο χρειάζεται να τα πάρουν και μετά να τις αφήσουν -ναυπηγεία style- με μας να τρέχουμε πίσω τους και να τους παρακαλάμε..Αμήν

  4. victoria avatar
    victoria 17/09/2010 12:34:45

    Βγάλτε το Σαμαρά στην Ελευθεροτυπία που φαίνεται να ρίχνει λίγο φως με κύρα αδάμ κλπ.
    Είπαμε καταλαβαίνουμε το να μη θέλει κανείς να αναμιχθεί στη σαπίλα των μμε, αλλά δεν πάει άλλο, πρέπει *κάπου* να βγούμε μπροστά, να περάσουν νέα μηνύματα στον κόσμο.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ victoria 17/09/2010 18:31:20

      έχει ήδη δώσει σημαντικές συνεντεύξεις στα κυριακάτικα φύλλα του "Ελεύθερου Τύπου" και του "Έθνους"

  5. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 17/09/2010 12:44:37

    Περίμεναν να βεβαιωθούν ότι ξεψύχησε και φέρνουν τον απινιδωτή.

    Αποκλείεται να μην γνώριζε ο Τόμσεν τα προβλήματα της ελληνικής οικονομίας.
    Κατέφθασαν με τη χαρτογράφηση των επιχειρήσεων μέχρι κεραίας.

    Επομένως;

    Ο στόχος εξ αρχής ήταν η διάλυση του ο,τιδήποτε είχε κατορθώσει να υπάρχει ως σήμερα και η συγκέντρωση του παραγόμενου ΑΕΠ στα χέρια του 10% των δοσιλόγων επιχειρηματιών και καστών που στηρίζουν το Μνημόνιο μέσα από τα κανάλια... .

    Στο πλαίσιο αυτό δρομολογήθηκε και η εξόντωση των "νεότερων" επιχειρηματικών τζακιών της εικοσαετίας 1990 - 2010, ΟΠΩΣ ΜΑΡΤΥΡΑ Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΧΑΑ ΚΑΙ Η ΥΠΑΓΩΓΗ ΠΛΗΘΟΥΣ ΕΞ ΑΥΤΩΝ ΣΤΟ ΝΟΜΟ 99, διότι πάλιωσαν, διότι γνωρίζουν πολλά, διότι διαπλέκονται σε σημείο ασφυξίας με τους πολιτικούς, άρα είναι καιρός να παραμεριστούν για βγούν τα καινούργια τζάκια.

    ΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΑ, ΤΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΛΕΟΝ!!

    Η ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΜΟΙΡΑΣΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ ΕΛΑΒΕ ΤΕΛΟΣ!

  6. antekales avatar
    antekales 17/09/2010 13:05:41

    Νομίζω οτι ----> Ηρθε η ώρα του Καραμανλή!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ antekales 17/09/2010 13:16:56

      Λάθος. Η δικιά σας έρχεται. Ούτε φαντάζεστε τι σας έρχεται.

  7. vassilis avatar
    vassilis 17/09/2010 15:16:06

    Πονηρος ο Σαμαρας, ηξερε το μιγμα πολιτικης αλλα το κραταγε κρυφο απο τον Καραμανλη!Καποιοι νομιζουν οτι δεν εχουμε μνημη,οτι ξεχασαμε τα λαμογια της πολιτικης σκηνης οποιουδηποτε πολιτικου κοματος.

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ vassilis 17/09/2010 18:32:49

      γιατί, είχες κανένα πρόβλημα επί Καραμανλή?

  8. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 17/09/2010 15:57:40

    Θα καταλήξω μονότονος, αλλά να που και ο Τόμσεν με επιβεβαιώνει. Η πτώχευση (αναδιάρθρωση, για όσους τρομάζουν με την λέξη) είναι αναπόφευκτη, λόγω πλήρους ελλείψεως ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΟΣ. Οι "τρόϊκες" δεν μπορεί να μας συντηρούν επ'αόριστον. Το τελευταίο εργαλείο της Οικονομίας μας, η νομισματική πολιτική, παραδόθηκε στην ΕΚΤ μαζί με την Δραχμή. Τώρα η Ελλάδα θα αποσυναρμολογηθεί (οικονομικά και εθνοτικά) και το νέο σημείο ισορροπίας θα βρεθεί εκεί που οι αποδόσεις των περιουσιών μας, που εξ'ανάγκης θα πουλήσουμε (ή πουλήσαμε ήδη) σε άνευ εθνικού χρώματος επενδυτές (περιλαμβάνονται και Έλληνες στην καταγωγή, αν όχι στην ψυχή) και οι επιδόσεις των τεχνοκρατών, που θα κυβερνάνε, θα παράξουν αρκετά κρατικά έσοδα για να συντηρούν την πρόθυμα μίζερη ζωή των υπολοίπων.
    Και η Γαλανόλευκη; Αυτή θα κυματίζει όπως και πριν παντού (πλην των απαραιτήτων "παραχωρήσεων για να έχουμε την ησυχία μας" όπως, περίπου, είπε ο ΓΑΠ παλαιότερα) αλλά πάνω από τα κεφάλια μιας πανσπερμίας επενδυτών και υπηκόων, που θα καμαρώνουν, ότι κατοικούν και νέμονται την γή των Αρχαίων Ελλήνων.
    Μην αγανακτείτε: ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΑΣ ΗΤΑΝ, ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ (από άγνοια ή μοιρολατρία)!

    • Enzo avatar
      Enzo @ ΠΗΛΕΑΣ 17/09/2010 16:02:59

      εγω δεν ημουνα μεσα στα 3.000.000 χαϊβανια που ψηφισαν τον γιωργακη παντως. αρα δεν ηταν επιλογη μου.

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Enzo 17/09/2010 16:07:59

        Από τα γραφόμενα, λογικά υποθέτω ψήφο στο ΚΚΕ.
        Δεν είναι και τραγικό, στη δημοκρατία όλα χωρούν.
        Άς έλειπε μόνον ο Στάλιν.

    • Misha avatar
      Misha @ ΠΗΛΕΑΣ 17/09/2010 16:03:25

      Μας την φέραν οι βάρβαροι
      μας πλακώσαν με δώρα
      με χαντρούλες πολύχρωμες
      και κουτιά κόκα κόλα
      Μας την φέραν οι βάρβαροι
      μας φλομώσαν στο ψέμα
      μας τρελάναν στα πέναλτι
      και δεν έχουμε τέρμα

      Δεν μπορώ, δεν μπορώ
      δεν μπορώ να τη βρω
      με κομπιούτερ
      και με κουμπάκια
      New Wave, Jazz, Rock,
      Sex, Drugs, Rock 'n' Roll
      με τζατζίκι
      και με σουβλάκια

      Γερμανίδες τουρίστριες
      που διψάνε για σπέρμα
      Γιαπωνέζοι βρυκόλακες
      με καλώδια στο αίμα
      ξεχυθήκαν στο Σύνταγμα
      από Δούρειο Ίππο
      με καπνούς και με λέιζερ
      και μας πιάσαν στον ύπνο

      • (A)θανάσης avatar
        (A)θανάσης @ Misha 17/09/2010 16:08:42

        Φεγγαράκι μου μισό
        λύσε το Κυπριακό
        Και τη γαλανόλευκη
        κάν' τη μου ολόλευκη

        Φέξε μου να δικαστώ
        κι όταν θα παραδοθώ
        Βρέξε με μάνικα
        με σάλια Αμερικάνικα


        Η εκπόρθηση του Μανχάταν
        Όταν θα πάρουμε το Βερολίνο
        ζωσμένοι αντάρτες με μπειμπιλίνο
        στα χαρακώματα με τη Βαλέρια
        πριν να μας πνίξουν ρώσικα αέρια
        θα ξεδιπλώσω πάνα βρακάκι
        από της Μάινχοφ της το μυαλουδάκι
        Με το γονίδιο τρομοκρατίας
        θα κάνω εμβόλιο δημοκρατίας
        Όλα θα αλλάξουνε μέσα στη γυάλα
        εγώ το ψάρι και εσύ η μπουκάλα


        Ελένη όπως Ελλάδα

        Δέκα Μαίρυλιν Μονρόε
        η κοπέλα που αγαπώ
        εκατό βασιλοπούλες
        σαν αυτές του Μονακό

        Την αγάπη μου τη λεν' Ελένη
        μου την έχουνε ξελογιασμένη
        ένα ζιγκολό, ένα παπάρι
        που χαϊδευτικά το λένε Πάρι

        Την πλανέψανε με λούσα,
        όταν έλειπα εγώ,
        επειδή δεν είχα κούρσα
        και καλό τηλεκοντρόλ

        Μου την έχουνε μπαγλαρωμένη
        και με σίριαλ μαστουρωμένη
        Αχ θα μου τη δώσει κάνα βράδυ
        και θ' αρχίσω μπίζνες με τον 'Αδη

        Πότε Σπάρτη, πότε Τροία
        σ' ένα χάος εθνικό
        μπρος Ευρώπη πίσω Ασία
        έχεις πάθει πανικό

        Για την πάρτη σου θα γίνω Ράμπο
        Ρόκυ δυο χιλιάδες και κομάντο
        να σου φέρω την Αγιά Σοφία
        την Κυρήνεια και τη Λευκωσία


        ΟΛΑ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ!
        SURPRISE!!

      • Ο Θείος avatar
        Ο Θείος @ Misha 17/09/2010 16:13:42

        Ζάβαρα κατρανέμια, ίλεως, ίλεως.
        (άλλου παπά Ευαγγέλιο)

      • petros avatar
        petros @ Misha 18/09/2010 23:27:16

        τζιμακος!

    • ΠΗΛΕΑΣ avatar
      ΠΗΛΕΑΣ @ ΠΗΛΕΑΣ 17/09/2010 17:28:13

      Με εξαίρεση τον Ενζο, που μάλλον δεν κατάλαβε ότι η επιλογή έγινε πολύ πριν και ωρίμασε επί δεκαετίες (με εξαίρεση το Ευρώ, για το οποίο, όπως ξαναέγραψα, ο Σημίτης και οι περί αυτόν πρέπει να καταδικαστούν βαρύτατα), τα λοιπά θυμίζουν "των οικιών υμών εμπιπραμένων, υμείς άδετε".
      Απλά να προσθέσω και την φωτεινή πλευρά: Μάλλον αυτοί που θα αγοράσουν θα είναι καλύτεροι από αυτούς που θα πουλήσουν. Και έτσι θα αποκτήσουμε ενδιαφέροντες γείτονες στα γεράματά μας.
      Τώρα, ως προς τα Ελληνικά, το antinews νάναι καλά, να τα εξασκούμε!

  9. Orestios avatar
    Orestios 17/09/2010 16:44:17

    Πόσο κομψά αναγνωρίζει το λάθος.
    Και πόσο κομψά μιλά για διαρθρωτικές αλλαγές. Τέτοιες που κάνει τα τελευταία 20 χρόνια η ΕΕ και πάντα χρειάζεται περισσότερες.
    Ο πειραματισμός των ανώτερων κλιμακίων αυτής της Ένωσης μαζί με την εκ του αποτελέσματος ήδη αποτυχημένη πολιτική τους δείχνει πως η ΕΕ πλέον είναι ένας οπισθοδρομικ΄πος μηχανισμός, που δεν προσφέρει τίποτα στους λαούς της.
    Καιρός είναι να τελειώνουμε με αυτήν την δυστοπία.

    • michal avatar
      michal @ Orestios 17/09/2010 18:52:01

      O Orestios mallon pros KKE paei pleon.

      • Orestios avatar
        Orestios @ michal 17/09/2010 20:47:23

        Εσύ πάλι πάς μόνο στο ΠΑΣΟΚ και με τα λαμόγια.

    • Y. avatar
      Y. @ Orestios 17/09/2010 19:31:50

      Εγώ κρυφοκαρατζαφερικό τον θυμάμαι
      “Οβιδίου Μεταμορφώσεις”.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Orestios 17/09/2010 20:48:50

      Καημένα παιδάκια.
      Λαλήσατε.
      Για το μόνο που μπορεί να είναι σίγουρος διαβάζοντάς σας είναι πως στηρίζετε μόνο τα λαμόγια.

      • michal avatar
        michal @ Orestios 17/09/2010 20:52:57

        Sosializoume Orestako, twra sta blok tou KKE 8a se blepw.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 17/09/2010 21:00:36

        Όχι όσο το GAP και η Ντόρα, που λατρεύεις.
        Αυτοί ψήφισαν το σοσιαλιστικό μνημόνιο.

      • michal avatar
        michal @ Orestios 17/09/2010 21:04:31

        Mpa piperi sto stoma, sosialismo 8elete kai sto KKE,

  10. michal avatar
    michal 17/09/2010 19:34:07

    Oti dhlwseis eisai sthn Ellada opws eipe kai o Tsarouxhs. Apla o Karatzaferhs me to mnhmoniou xalase pollous LAOutzikous kai hr8an sthn ND.

  11. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 17/09/2010 20:15:46

    Kαι για να μη ξεχναμε : ο Σαμαρας εχει ταχθει υπερ της Ευρωπαικης Ομοσπονδιας.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ψυχραιμια 17/09/2010 20:51:19

      Οι καιροί αλλάζουν ψυχραιμία.
      Κοίτα μπροστά και δες τί έρχεται.
      Η Ευρωπαϊκή Ολοκλήρωση αποτυγχάνει καθημερινά.
      Είναι εχθρική προς τους Ευρωπαϊκούς λαούς πια.

      • michal avatar
        michal @ Orestios 17/09/2010 20:53:29

        E nai bre Orestako dikio exeis, ante fuge apo thn ND phgaine sto komma sou to KKE.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 17/09/2010 20:58:48

        χαχαχαχαχαχαχα
        Σε είχα για βλάκα αλλά αποδεικνύεσαι τελικά βλάκας με περικεφαλαία.

      • michal avatar
        michal @ Orestios 17/09/2010 21:03:48

        Thn karta melous apo to spiti tou laou thn parelabes? Pantws ela me panw eksw apo thn Rhgillhs eksw apo thn EE, fwtia ston Karamanlh ton A pou mas ebale sthn EOK. Telika eseis oi opsimoi neodhmokrates eiste ta megalutera noumera.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 17/09/2010 21:06:24

        Είμαστε η επόμενη γενειά μιχάλ.
        Αυτή που θα σας βάλει φυλακή.

      • michal avatar
        michal @ Orestios 18/09/2010 01:20:44

        Sugkinh8hka bre Orestie, ela me thn opis8en omws na mas baleis fulakh.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Orestios 18/09/2010 01:30:50

        Η φίλη σου η βάλλι σου τα μαθαίνει αυτά τα έξυπνα?

  12. Vangelis avatar
    Vangelis 17/09/2010 22:14:31

    Telika pio itan to lathos paidia? Diafonei kaneis oti Ean simera midenisoume to xreos mas ean den ginoume antagonistikoi pali tha xrostame 300 dis se 15 xronia? Den vriskw kamia spoudaia anakalipdi h lathos suntagi. Mipos h dilosi ermineuetai opos mas sunferei analoga ton xoro pou stirizoume?