#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/09/2010 21:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσοχατζόπουλος στην Εξεταστική και ο Βερελής στον …Κουρή



Καταθέτοντας σήμερα στην Εξεταστική για την Ζήμενς, ο Άκης Τσοχατζόπουλος είπε ότι υπάρχει σκάνδαλο Siemens και παραδέχτηκε ότι είχε κοινωνικές σχέσεις με τον Μ. Χριστοφοράκο, Είπε επίσης ότι η κόρη του ως Πρόεδρος του ΠΙΚΠΑ είχε ζητήσει από τον Μ. Χριστοφοράκο να της δοθεί χορηγία, αλλά οι προσωπικές επιθέσεις που δέχεται  είναι άδικες και συκοφαντικές και έχουν ως στόχο την πολιτική του εξόντωση.

«Πρέπει να προστατεύουμε το συμφέρον του κράτους. Το θέμα είναι πολύ σοβαρό. Πρέπει να βρούμε ποιοι τα πήραν από τη Ζήμενς. Αυτό είναι το έργο σας» είπε στην αρχή της συνεδρίασης απευθυνόμενος προς τα μέλη της επιτροπής. Αλλά δεν έπεσε κανείς κάτω από το έδρανο από τα γέλια.

Σε σχετικό ερώτημα απάντησε  ότι πούλησε τα Ναυπηγεία Σκαραμαγκά στη γερμανική εταιρεία για να μην χάσουν την δουλειά τους 1500 εργαζόμενοι… και διέψευσε τον πρώην συνάδελφό του Υπουργό Χρ. Βερελή λέγοντας ότι «εγώ δεν είχα καμία σχέση στην τροποποιητική σύμβαση για τροχαίο υλικό»…

(Ο Χρ. Βερελής φέρεται να έχει πάρει εκπομπή στον ΚΟΝΤΡΑ στο νέο τηλεοπτικό σταθμό του Γ. Κουρή)

Ο κ. Τσοχατζόπουλος αρνήθηκε τέλος ότι ήταν ο παραλήπτης του non paper που του είχε στείλει ο Χριστοφοράκος πριν από την περιβόητη σύσκεψη του ΚΥΣΕΑ στην οποία αποφασίστηκε η προμήθεια του C4i, ισχυρίστηκε ότι ο ίδιος δεν είχε καμία συμμετοχή στο C4I, αλλά πρόσθεσε ότι «έπρεπε να προχωρήσουμε λόγω ολυμπιακών αγώνων». Είπε επίσης  πως μόνο ένα μικρό κομμάτι 25 εκ. ευρώ από τα Patriot δόθηκε στη Siemens Θεσσαλονίκης ως αντισταθμιστικό και ότι ο ίδιος είχε σχέση με την προμήθεια για τους ηλεκτρονικούς πίνακες στα υποβρύχια και για το Πρόγραμμα «Ερμής» ως υπουργός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Vass avatar
    Vass 01/09/2010 22:40:05

    Ας τον χαίρεται η παράταξη του και εμείς που δεν τον έχουμε παλουκώσει στο Σύνταγμα. Επίσης να τον χαίρεται και η νέα φουρνιά του Πασοκ που έχει πάθει αμνησία για το "ένδοξο" παρελθόν.

    • Roulis avatar
      Roulis @ Vass 02/09/2010 16:25:35

      Επισης να τον χαιρονται και ολοι οι Αιτωλοακαρνανες που τον ψηφιζαν τοσα χρονια τον εβγαζαν βουλευτη και υπουργο...

  2. xrhxa65 avatar
    xrhxa65 01/09/2010 22:45:04

    όταν ένας πρώην υπουργός κάνει γάμο στο four seasons με κόστος περί το ενάμισι εκκατομύριο ευρώ και δεν είναι γόνος του Ωνάση, κάποιος πρέπει να τον βάλει να απολογηθεί....

    Και δεν ενοώ αυτό το πανυγυράκι με τις εξεταστικές που γίνεται τώρα....καθαρή κοροϊδία αφού όλοοι οι εξεταζόμενοι έχουν παραγράψει όλες τις βρωμιές τους με το αίσχος του νόμου "περί ευθύνης υπουργών" όπως την κάνανε έτσι ώστε να είναι όλοι ανέυθυνοι ευθυνών και συνεπειών....

    Κάποιος πρέπει να διαγράψει αυτόν τον νόμο.....οι εμπλεκόμενοι στην πολιτική πρέπει να έχουν ακεραία την ευθύνη των πεπραγμένων τους ....πρέπει να ΜΗΝ παραγράφονται ΠΟΤΕ οι απιστίες και οι κλοπές έναντι του δημοσίου συμφέροντος ΠΟΤΕ....

    ΤΩΡΑ να περάσει ο νόμος ότι όσοι έχουν διαπράξει απιστία προς το δημόσιο δεν παραγράφεται ποτέ....ΠΟΤΕ....

    ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΣΟΥ ΑΚΗ ΤΟΤΕ

    • Vass avatar
      Vass @ xrhxa65 01/09/2010 23:04:36

      Ο Άκης θα σκούξει αν του πάρουν τα φράγκα που έκλεψε, όσα φυσικά καταφέρουν να βρουν. Χαλάλι του ο γάμος στο FourSeasons αφού ούτως ή άλλως το κέρατο προδιαγράφεται. Εγώ πάντως τον πέτυχα καμαρωτό με τη φόρμα του σκι πέρσι στην Αράχωβα, παρέα με τη σύζυγο και το εγγονάκι τους. Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι που είδα αυτό το Ιερό Τέρας της μίζας και τον μπινελίκωσα δεόντος όμως το αυτί του δεν ίδρωσε. Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα αρχίσουν να πέφτουν και οι σφαλίαρες.

  3. η Dimi avatar
    η Dimi 01/09/2010 23:55:42

    Εκ του Ζευς και μπέκος
    (=άρτος) > Ζεϊμπέκος
    Και Ζεϊμπέκικος ο Χορός

    «Η Ψυχή συναλγούσα
    τον ουράνιον ποθεί
    και σύμφυλον Αιθέρα
    και διψά τις εκείσε
    διαίτης και χορείας
    οριγνωμένη» (Αξίοχος)


    ΩΣ ΒΗΤΑΡΜΩΝ ΗΛΙΟΣ
    Ο ΧΟΡΕΥΤΗΣ,
    ΒΑΙΝΕΙ ΕΝ ΑΡΜΟΝΙΑ
    ΣΕ ΡΥΘΜΟ
    ΕΝΝΕΑ ΟΓΔΟΑ..

    Εκστασιαζόμενος,
    Γεωμετρείται
    Και Γεωμετρούμενος
    Εκστασιάζεται..

    Τρέφοντας
    Τον Αετό-Πνεύμα
    Εντός Του..

    Ανα-Πτερώνεται
    Η Ψυχή και
    Ανα-Μιμνήσκεται
    Τις Ουράνιες
    Περιφορές της..

    Ο Το Εν Νοών, Νοείτω!

    ~Το Θεϊκο Ζεϊμπέκικο της Ευδοκίας (Μάνος Λοϊζος)
    (Του Ακη ο αγαπημένος χορός)

    • xrhxa65 avatar
      xrhxa65 @ η Dimi 02/09/2010 10:12:39

      ναι το ξέρουμε...το νόημα του σχολίου ποιό είναι;
      (γιατί το ζεϊμπέκικο το διάλεξε από μαγκιά....αν καθόταν να σκευτεί όλα αυτά ......)

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ xrhxa65 02/09/2010 23:33:51

        xrhxa65

        To νόημα του σχολίου είναι: Συμπύκνωση μνήμης και διηγώντας τη να κλαίς.

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 02/09/2010 08:43:51

    Η μπαλλα στην κερκιδα... δε μασαμε Ακη... φερε τα $$ πιω απ τις οφσορ και μπες μεσα μονος σου. ΔΩσε και τους συναδελφους να τελειωνουμε. Κορη σου στο ΠΙΚΠΑ? μπες εκει εστω...

    ΠΠ

  5. παπαδοπαιδι avatar
    παπαδοπαιδι 02/09/2010 09:18:33

    ΑΚΗ: τι ασχημο να φτανεις στο τελος της ζωης-διαδρομης και να εχεις χασει την προσωπική σου τιμη....τι να σου κανουν τα 200 σπιτια?.επειδη εισαι και ΠΑΟΚ και εραστης κανε την κινηση ΜΑΤ.ΧΑΡΙΣΕ ΤΑ ΣΕ ΙΔΡΥΜΑΤΑ..Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΙΚΑΙΩΘΕΙΣ, ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΣΟΥ ΤΙΜΗ

    • παπαδοπαιδι avatar
      παπαδοπαιδι @ παπαδοπαιδι 02/09/2010 09:28:32

      ..σιγα μη δικαιωθεις..νιαου-νιαου κανει οτι τα αρπαξες

    • klausevitz avatar
      klausevitz @ παπαδοπαιδι 02/09/2010 09:44:46

      Nά μιά πρόταση! Τουλάχιστον, αυτή!
      Σώσε τις καλές σου στιγμές, γιατί είχες και τέτοιες!
      Μήν αφήσεις αυτήν την παρέα της "νεοδεξιάς" να σε
      χειρίζεται ως σάκκο του μπόξ και εύκολο θύμα, την ώρα που
      υπογράφει....μνημόνια! Εάν σού'μεινε μπέσα!
      Αύριο είναι η 3η του Σεπτέμβρη!

      • xrhxa65 avatar
        xrhxa65 @ klausevitz 02/09/2010 10:07:40

        ναι είχε καλές στιγμές όταν μάζευε συνδρομές για το ΠΑΚ στην Γερμανία για να μπορέσει πιεί κανένα ούζο με την παρέα του...πόσο νερό πέρασε στο αυλάκι απ'τις τοτινές απενταρίες .........

  6. Tasos Dedes avatar
    Tasos Dedes 02/09/2010 11:01:12

    Απορώ με το κράτος μας που δεν τους βάζει φυλακή απευθείας και περιμένουμε να καταθέσει...This is Greece!

    10 διαμερίσματα η κόρη του παντού, γάμος στο four seasons...δηλαδή τι άλλο να περιμένουμε για να τον χώσουμε φυλακή? Γιατί όλα όσα ανέφερα δεν γίνονται με το μισθό του ως υπουργός? Γιατί αν γίνονται να γίνουμε όλοι υπουργοί, να μη σπουδάζουμε χρόνια με δάνεια κάποιοι...ξεφτίλας!!!

  7. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 02/09/2010 11:04:37

    Πολιτική εξόντωση;

    Ποια πολιτική δύναμη αισθάνεται δηλαδή ότι απειλείται από τον "πολιτική παρουσία" του κ. Τζοχατζόπουλου, και μάλιστα σε βαθμό που να επιθυμεί την πολιτική του εξόντωση;

    Θραξ Αναρμόδιος

  8. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 02/09/2010 11:31:48

    ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΤΩΝ ΠΥΡΟΒΟΛΩΝ SUZANA(ΤΣΕΧΙΚΑ)ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΚΗ Ο ΤΣΟΧΑΤΖΟ ΜΑΖΙ ΚΑΙ Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΠΟΥ ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΝΑΘΕΣΗ,ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ ΓΕΣ(Ο ΤΟΤΕ ΑΡΧΗΓΟΣ ΓΕΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ-ΠΡΟΣ ΤΙΜΗΝ ΤΟΥ-ΑΡΝΗΘΗΚΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΗ)ΚΑΙ 'ΔΩΘΗΚΑΝ ΣΑΝ ΔΩΡΟ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΜΑΣ.