#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/10/2013 22:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας ως συνήγορος και υπερασπιστής της ... Χρυσής Αυγής



Ο Νίκος Μιχαλολιάκος… απέλυσε φαίνεται τον συνήγορο και αδερφό του Τάκη Μιχαλόλια. Τι να τον κάνει το δικηγόρο αφού έχει ως καλύτερο συνήγορο τον Αλέξη Τσίπρα; Μόνο στη Χρυσή Αυγή δεν έχει πάει να γραφτεί ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ αφού από την αρχή της υπόθεσης βγάζει μια μιζέρια και δυσφορία για τις συλλήψεις. Αλλά πώς αλλιώς θα αντιδράσει. Δεν τις έκανε μια αριστερή κυβέρνηση αλλά ο… δεξιός Σαμαράς.

Τώρα, όμως, ξέφυγε από κάθε έλεγχο και μάλιστα εκτός Ελλάδας, εκεί που υποτίθεται ότι τον ακούνε με μεγάλη προσοχή οι ξένοι. Ο κ. Τσίπρας, μη αντιλαμβανόμενος το ρόλο του, αντί να στηρίξει την ελληνική κυβέρνηση που κάνει τιτάνια προσπάθεια να εξαλείψει τη ναζιστική – εγκληματική οργάνωση, την κατηγορεί κι από πάνω γιατί καθυστέρησε να αντιμετωπίσει τη Χρυσή Αυγή. Εδώ λέμε τόσες μέρες ότι το κατηγορητήριο μπορεί να μην είναι τόσο «δεμένο» και ο Τσίπρας ήθελε να ανοίξει ο φάκελος εδώ κι ένα χρόνο. Με τι στοιχεία άραγε; Αν δεν υπήρχε το αίμα του Φύσσα δε θα μπορούσε κανείς να αγγίξει τους Χρυσαυγίτες.

Όμως, δε σταμάτησε εκεί. Από τις Βρυξέλλες που βρίσκεται και σε συνέντευξη που έδωσε στο Euronews ούτε λίγο ούτε πολύ λέει ότι η υπόθεση με τις συλλήψεις και ο αγώνας της κυβέρνησης προσβάλλει το περί δικαίου αίσθημα (!!!)

Είπε ότι δε θέλει να σχολιάσει την απόφαση του ανακριτή σχετικά με τις αποφυλακίσεις κορυφαίων στελεχών της Χρυσής Αυγής. Πρόσθεσε όμως ότι υπάρχουν πολιτικές ευθύνες της κυβέρνησης, αλλά δεν υπάρχουν για τις αποφάσεις των δικαστών.

Για την κυβέρνηση, σημείωσε, υπάρχουν ακριβώς γιατί επί μακρό χρονικό διάστημα ο κ. Δένδιας και η κυβέρνηση δεν ανταποκρίθηκαν στην υποχρέωσή τους να στείλουν τους φακέλους που είχαν στα χέρια τους στον εισαγγελέα.

Ο κ. Δένδιας, τόνισε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ, είχε 32 φακέλους, έπρεπε να περιμένει να γίνουν 33, με τον 33ο φάκελο να είναι αυτός που αφορά τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα; Αναρωτήθηκε επίσης, αν έπρεπε να χυθεί αθώο αίμα προκειμένου να ενεργοποιηθεί η κυβέρνηση και να στείλει τους φακέλους στη Δικαιοσύνη.

«Η σπουδή της κυβέρνησης να κάνει στροφή 180 μοιρών και να δείξει ότι παίρνει την πολιτική πρωτοβουλία να ανοίξει το θέμα στη Δικαιοσύνη, υπογράμμισε ο κ. Τσίπρας, δημιούργησε την πεποίθηση στην κοινή γνώμη ότι εδώ πρόκειται για μία πολιτική απόφαση, την πεποίθηση δηλαδή ότι η κυβέρνηση έχει την πρωτοβουλία. Συνεπώς, συμπλήρωσε, είναι απολύτως δικαιολογημένο το αίσθημα στην κοινή γνώμη ότι αυτή η δικαστική απόφαση δεν συνάδει με το περί δικαίου αίσθημα».

Άμεση και σκληρή ήταν η απάντηση που επιφύλαξε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος στον Αλέξη. «Σύμφωνα με τον κ. Τσίπρα η απόφαση της κυβέρνησης να πάρει την πρωτοβουλία να ανοίξει το θέμα της Χρυσής Αυγής στη Δικαιοσύνη, δικαιολογημένα δημιούργησε στην κοινή γνώμη το αίσθημα ότι η δικαστική απόφαση για τη σύλληψη του κ. Μιχαλολιάκου δεν συνάδει με το περί δικαίου αίσθημα. Ο κ. Μιχαλολιάκος και η Χρυσή Αυγή βρήκαν στο πρόσωπο του κ. Τσίπρα τον καλύτερο συνήγορο και υπερασπιστή τους. Θερμά συγχαρητήρια», σχολίασε ειρωνικά ο κ. Κεδίκογλου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 03/10/2013 23:35:11

    συριζαυγίτες...

  2. Ενας κάποιος avatar
    Ενας κάποιος 03/10/2013 23:42:19

    Ο Συριζα δεν υποστηρίζει τιποτε παραπάνω απο ότι υποστηρίζει ένα μεγαλο(και σοβαρό)κομάτι του Ευρωπαικού τύπου..οτι δηλαδή η κυβέρνηση άφησε(σκοπιμα) να φουντώσει το φαινόμενο χρυσή Αυγή .

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ Ενας κάποιος 04/10/2013 00:06:51

      γιατί για να τις κόβει ψήφους;

      • Hawk avatar
        Hawk @ μεταρρυθμιστής 04/10/2013 09:46:05

        Οχι για να κρατάει μαντρωμένο το δεξιό πόπολο. Είδες εσύ καμία αντίδραση από τους χρυσαυγίτες για τα μέτρα λιτότητας όλο αυτό το διάστημα? Κάτι φανφάρες εντός κοινοβουλίου και μετά σιωπή.

      • mara M. avatar
        mara M. @ μεταρρυθμιστής 04/10/2013 16:31:09

        Για να φαίνονται δημοκράτες.

    • firiki2010 avatar
      firiki2010 @ Ενας κάποιος 04/10/2013 00:29:34

      Mάλλον δεν κατάλαβες τι είπε ο Τσίπρας "... είναι απολύτως δικαιολογημένο το αίσθημα στην κοινή γνώμη ότι αυτή η δικαστική απόφαση δεν συνάδει με το περί δικαίου αίσθημα..."
      Οσο για το ότι άφησε η ΝΔ σκόπιμα να "γιγαντωθεί" η ΧΑ είναι προφανής παραλογισμός. Με ποιο κίνητρο;

  3. G. K avatar
    G. K 04/10/2013 00:59:47

    Είναι δυνατόν να επιχειρηματολογείτε σοβαρά, υποστηρίζοντας ότι ο ΣΥΡΙΖΑ κάνει αβάντα στη Χρυσαυγή; Δε σας πιστεύει κανείς. Και ξέρετε το χοντροκομμένο ψέμα έχει πολύ κοντά πόδια.
    Στον κρατικό μηχανισμό είχε η ΧΑ τα δεκανίκια. Δείτε τι ψηφίζουν τα ειδικά εκλογικά τμήματα. Στην κυβέρνηση είχε και έχει άκρες. Μέχρι και την ΕΥΠ έφτασε η χάρη της! Εθνικιστής δηλώνει ο φίλος και σύμβουλος του πρωθυπουργού, ο Κρανιδιώτης, όπως και οι Χρυσαυγίτες.

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ G. K 04/10/2013 01:23:47

      1) συνεταιράκια ήταν στους αγανακτισμένους και συνεταιράκια είναι και σήμερα. Αν η ΝΔ επαναπατρίσει ψηφοφόρους από τη ΧΑ, το...όνειρο να δουμε συγκυβέρνηση λαθρομεταναστών, αναρχομπαχαλάκηδων και πράσινων συνδικαλισταράδων (κυβέρνηση σύριζα) θα αποτελέσει παρελθόν.
      2) Ο εθνικισμός έχει πολλά είδη. Υπάρχει και αριστερός εθνικισμός άλλωστε. Με την αστεία λογική σου πάντως για συσχέτιση Κρανιδιώτη-ΧΑ (μ'αρέσει που μετά σας ενοχλεί μερικούς η θεωρία των 2 άκρων), η απάντηση θα ήταν ότι η 17Ν ή ο Πολ Ποτ ή ο Κιμ ιλ Σούνγκ αριστεροί δήλωναν ότι ήταν, όπως ακριβώς και ο σύριζα. Τρομερή λογική φτιαγμένη μέσα από τα εργαστήρια...πολιτικής σκέψης του Σκουρλέτη!

      • mara M. avatar
        mara M. @ μεταρρυθμιστής 04/10/2013 19:18:04

        Tρομερή λογική. Δηλαδή όσοι ήταν στους αγανακτισμένους ήταν συνεταιράκια με τους χρυσαυγίτες. Περαστικά.

    • Νίκη avatar
      Νίκη @ G. K 04/10/2013 08:35:11

      Λες την μισή αλήθεια γιατί δεν δηλώνουν μόνο εθνικιστές αλλά είναι εθνικό-σοσιαλιστές. Το σοσιαλιστές δεν σε ενοχλεί! Όσο για το Εθνικιστής για μένα σημαίνει απλά ότι δεν θέλω ένα πλανήτη γκρίζο και ότι θέλω μιά οικουμενικότητα που θα σέβεται το διαφορετικό και την πολυχρωμία που της δίνουν τα έθνη της οι ξεχωριστοί πολιτισμοί και οι θρησκείες της. Κάποιοι θέλουν να κάνουν τον πλανήτη Έναν ...αχταρμά και την Ανθρωπότητα χυλό.

      • greekfournaris avatar
        greekfournaris @ Νίκη 04/10/2013 11:50:22

        ειστε λαθος γιατι ο κασιδιαρης δηλωσε οτι ειναι εθνικιστης κι οχι εθνικοσοσιαλιστης! Α, και προφανως εθνικοσοσιαλισμος και σοσιαλισμος εχουν τεραστιες διαφορες κι ας ειναι η μια λεξη συνθετη της αλλης!

        • Νίκη avatar
          Νίκη @ greekfournaris 04/10/2013 16:44:01

          Ο Κασιδιάρης το έχει κάνει τατουάζ το τί πιστεύει και δεν με νοιάζει αν κοσμεί με αυτό το δεξί ή το αριστερό του μπράτσο. Το αριστερό δουλεύει με το δεξί και είναι της λογικής και μιλώ για το εγκεφαλικό ημισφαίριο. Ας επικρατήσει επιτέλους η λογική σε αυτόν τον τόπο και όχι η δεξιόστροφη ή η αριστερόστροφη σβάστικα.

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ G. K 04/10/2013 08:51:44

      ''Συντροφια '' ξεθαρεψατε και παραλογιζοσαστε ακομη και ''ξυπνιοι''.Παρτε το χαμπαρι & χωνεψτε το οτι το χασατε το παιχνιδι της συσχετισης ΝΔ με ΧΑ.Παραλογιζοσαστε ντοπαρισμενοι απο συριζοτσιπρεικες ατακες της πλακας.Αυτο που φοβωσαστε πραγματικα ειναι οτι τωρα πια η μπαλα εκατσε στην αυλη σας των αναρχοαπλυτων κατσαπλιαδων μπαχαλακηδων κουκουλοφορων της ΑΝΤΑΡΣΥΑ ,ΚΟΑ κλπ των οποιων ερχεται η ωρα του λογαριασμου μολις ξεμυτηξουνε παλι για πλιατσικο και καταστροφες με μολοτωφ και στυλιαρια.Τοτε θα δουμε ποσα απιδια παιρνει ο σακκος για τους συριζαυγητες που θα αναγκαστουν ειτε να στηριξουν οπως εκαναν με την 17 Ν ,τις καταστροφες του 2008 ,τις καταληψεις ,τις Σκουριες ,την Κερατεα ,τα κλεφτρονια κλπ κλπ ειτε να αποκηρυξουν οποτε θα αρχισουν τα οργανα της ενδοαμφισβητησης του συριζοτσιπρεικου συρφετου .Ιδωμεν !

      • Hawk avatar
        Hawk @ Ραβινος 04/10/2013 16:20:47

        Ο Μπόμπολας είσαι? Σκουριές, Κερατέα και πάλι Σκουριές.
        Για τα κλεφτρόνια & ψευτρόνια του πολιτικού συστήματος τζιζ κακό, για τους εθνικούς εργολάβους που αφυδάτωσαν την χώρα δεν βγάζουμε ούτε κιχ.
        Εντάξει λοιπόν, ας βάλει το επίσημο κράτος στην θέση τους τους κάθε λογής μπαχαλάκηδες να τελειώνουμε, γιατί δεν το κάνει? Και δεν θα το κάνει, πολύ απλά γιατί δεν το βολεύει, γιατί τότε θα φανεί η απόλυτη γύμνια του, η υποκρισία του και η καταστρατήγηση νόμων και θεσμών από το ίδιο.

    • Νικος avatar
      Νικος @ G. K 04/10/2013 09:08:15

      Ο εθνικισμός είναι κάτι κατακριτέο;

  4. δημης avatar
    δημης 04/10/2013 02:32:45

    Τούβλα σύριζα είπατε;;;;

  5. giorgos avatar
    giorgos 04/10/2013 08:03:35

    Προς μεταρρυθμιστη.
    Αν η ΝΔ συνεχισει αυτη την πολιτικη,αν συνεχισει να εκφραζεται απο βενιζελους,αδωνι,δενδια,στουρναρα,χρυσανθο,μουρουτη,και θεοχαρη, τοτε αυτο που λες ονειρο -εφιαλτης ειναι-θα γινει πραγματικοτιτα.και τοτε θα δω που θα κρυφτουν οι παραπανω.γιατι καταλαβαινω οτι η επαφη σας με τον κοσμακη δεν υπαρχει.ξυπνατε

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ giorgos 04/10/2013 20:34:38

      καλύτερα να βγει ο σύριζα για να καταλάβετε και οι τελευταίοι ότι άλλος δρόμος δεν υπάρχει και ότι το κρατικίστικο μοντέλο του δανεισμού τελείωσε. Η χώρα θα πάει μπροστά άλλωστε μόνο με μεταρρυθμίσεις που η κυβέρνηση διστάζει και ο σύριζα δε θέλει

  6. alex avatar
    alex 04/10/2013 09:34:04

    δεν γινεται τιποτα οργανωμενο εναντιον της εγκληματικης οργανωσης που εχει κομματικη σφραγιδα, φταιει ο σαμαρας, γινεται κατι, παλι φταιει ο σαμαρας

    ή η μιζερια ειναι στο dna τους ή στα πιο κρυφα τους ονειρα ειχαν κατι αλλο στο μυαλο τους για τον ρολο ή την αντιμετωπιση της Χ.Α. που το βλεπουν να απομακρυνεται..

  7. G. K avatar
    G. K 04/10/2013 09:34:42

    'Οσο για τον Ραβίνο, ΑΝΤΑΡΣΥΑ ήταν το θύμα και όχι ο θύτης, ο Φύσσας και όχι ο Ρουπακιάς. Αλλά φανερώνει ο...φιλοεβραίος σχολιαστής το στόχο της θεωρίας των δύο άκρων. Ήλθε η ώρα της Αριστεράς, στο όνομα της πάταξης των "κατσαπλιάδων μπαχαλάκηδων", που βέβαια δεν είναι αριστεροί, αλλά παιδιά του δεξιού συστήματος. Σειρά έχουν οι κοινωνικοί αγώνες. Η συντηρικοποίηση του θεσμικού πλαισίου. Η συκοφάντηση των λαϊκών κινητοποιήσεων. Η πολιτική του φόβου και της πυγμής της εξουσίας.
    No passaran!

    • Ραβινος avatar
      Ραβινος @ G. K 04/10/2013 10:08:28

      Τα θυματα μετρωνται με ιστορικα στοιχεια και οχι κατα το δοκουν!Ειναι τα θυματα της Marfin,οι καταστηματαρχες που εχασαν τα μαγαζια τους ,οι κατοικοι στις Σκουριες & Κερατεα,οι ληστευμενες Τραπεζες των υιων στελεχων της συριζαυτικης παρεας κλπ Η Δημοκρατια με την συριζοτσιπρεικη ''λογικη '' οτι υπαρχουν μονο δικαιωματα και οχι υποχρεωσεις για ολον αυτον τον συμφερτο της συριζοπαρεας που εκτρεφει ετσι τα νεοναζιστικα φαινομενα τυπου ΧΑ δεν θα χαριστει σε ΚΑΝΕΝΑΝ απο δω και περα .Η αριστεστικη γιαλαντζι φρασεολογια της δηθεν κατατρεχαμενης αριστερας και της αναζητησης προστασιας στο φουσατα της ΑΝΤΑΡΣΥΑ ,ΚΟΑ ,Αριστερη λαφαζανεικη πλατφορμα τελειωσε παρτε το χαμπαρι εξουσια γιοκ {δημοκρατικα εννοειται}, εαν τωρα θελετε παλι καμια επιδρομη στα ανακτορα εδω ειμαστε για να τα πουμε για αλλη μια φορα !Αποδειξη της συριζαυγητικης υποστηριξης της ΧΑ ειναι η κατηγορια ..'' φιλοεβραιος σχολιαστης ''που μου αποδιδετε {που να ξερατε απο που κραταει η σκουφια μου !} ταιριαζοντας γαντι με την φρασεολογια της ΧΑ !Φευ !

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ G. K 04/10/2013 10:36:36

      Σιγά ρε πασιονάρια! Πού πας στο χωράφι, μέσα στις λάσπες με τις γόβες;

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ G. K 04/10/2013 10:44:38

      Λες ψέματα. Ο Παύλος Φύσσας δεν ήταν Ανταρσύα, είχε μιλήσει επανειλημμένα μαζί του φίλος μου που ανήκει στον ίδιο καλλιτεχνικό χώρο, αλλά αντίθετος ιδεολογικά. Αν ο Φύσσας ήταν Ανταρσύα (με τους ισλαμιστές μουσάτους υποψήφιους στην Αθήνα...) δεν θα είχε πάει να βρει 3-4 φορές τον ιδεολογικό του αντίπαλο για να μιλήσουν. Ο Παύλος Φύσσας ήταν ανένταχτος αριστερός και μάλιστα οι καλά δικτυωμένοι αριστεροί συστημικοί Active members τον είχαν κάνει στην άκρη, καθότι ο "χοντρός" τα τσεπώνει από παντού και δεν θέλει ανθρώπους με ελεύθερη σκέψη...
      Κάποιος έγραψε στην αρχή ότι ήταν Ανταρσύα, μετά το διέψευσαν οι δικοί του και εσείς συνεχίζετε. Το πρακτορίστικο ισλαμιστικό γκρουπούσκουλο του Ανταρσύα έπρεπε κανονικά να έχει την τύχη της ΧΑ. Αν και εκεί είχε δοθεί εντολή να δοθούν φόρα παρτίδα οι συνομιλίες στα κινητά, οι συνομιλίες των μπράβων της ΧΑ θα φαίνονταν αθώες σαν παιδάκι του κατηχητικού. Χώρια που θα μαθαίναμε και για δεσμούς του Ανταρσύα με κάτι Κουβέιτ και δεν συμμαζεύεται...

      • mara M. avatar
        mara M. @ ΒΙΣ 04/10/2013 19:27:10

        Πάντως στην κηδεία του μόνο βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ παρευρέθησαν. Ενας ακροδεξιός σκότωσε έναν αριστερο. Τι δεν καταλαβαίνεις;

        • μεταρρυθμιστής avatar
          μεταρρυθμιστής @ mara M. 04/10/2013 23:27:15

          πόσο ελεεινό πράγμα είναι κάποιοι να κομματικοποιούν δολοφονιές; Δε νομίζω ότι διαφέρουν και πολύ από τον Ρουπακιά!!

          • mara.M avatar
            mara.M @ μεταρρυθμιστής 04/10/2013 23:40:16

            Το πιο ελεεινό είναι να εξισώνεις το δολοφόνο με το φονευθέντα,

      • Τα δύο άκρα μάδησαν... avatar
        Τα δύο άκρα μάδησαν... @ ΒΙΣ 04/10/2013 21:01:59

        ''Aν και εκεί είχε δοθεί εντολή να δοθούν φόρα παρτίδα οι συνομιλίες στα κινητά, οι συνομιλίες των μπράβων της ΧΑ θα φαίνονταν αθώες σαν παιδάκι του κατηχητικού. ''
        'Η λες ανοησίες ή είσαι ανόητος Κυπατζής. Διάλεξε.

  8. G. K avatar
    G. K 04/10/2013 10:42:22

    Όντως, φευ! Δεν καταλαβαίνεις ούτε το ειρωνικό "φιλοεβραίος". Ασφαλώς και είσαι το αντίθετο.
    Μη μιλάς για την ιστορία, γιατί αυτή ξέρει καλύτερα από σένα και τεκμηριωμένα ποιοι πολέμησαν το ναζισμό διαχρονικά και ποιοι ήταν οι συνεργάτες και τα θύματά του.

  9. Hawk avatar
    Hawk 04/10/2013 12:08:12

    Τελικά ο Τσίπρας ήταν πιό προσεκτικός, μίλησε για καθυστερήσεις στο θέμα της ΧΑ, ο Ρουπακιώτης όμως τα είπε χύμα και τσουβαλάτα, οι κινήσεις για την ΧΑ έγιναν κατόπιν έξωθεν εντολών....... ακόμη είπε κάτι πολύ καλό, ότι η Ελλάδα θα πληρώνει πρόστιμο από τις αρχές του 2014 γιατί δεν έχει ψηφίσει ακόμη το αντιρατσιστικό νομοσχέδιο για το οποίο τώρα η κυβέρνηση τρέχει να προλάβει...

    • ΘΥΜΙΟΣ avatar
      ΘΥΜΙΟΣ @ Hawk 04/10/2013 14:06:57

      To αντιρατσιστικό νομοσχέδιο που καταδικάζει όποιον αμφισβητεί το ολοκαύτωμα των Εβραίων αλλά όχι εκείνο των Ποντίων ή των Ιώνων της Σμύρνης...

    • Αντίθεσις avatar
      Αντίθεσις @ Hawk 04/10/2013 15:25:40

      Αν αληθεύουν οι ισχυρισμοί του κ. Ρουπακιώτη, επαληθεύεται για άλλη μια φορά ότι ο πολίτης μαθαίνει όσα τον αφορούν τελευταίος και ότι η ανεξήγητη σπουδή της κυβέρνησης για κάποια θέματα οφείλεται όντως σε εξωτερικές διαταγές. Τα δημοψηφίσματα όμως ακόμη κρίνεται ότι είναι για άλλες χώρες...

      • nikos avatar
        nikos @ Αντίθεσις 04/10/2013 17:27:59

        Νά ρωτήσουμε τόν Μανώλη αυτός θά ξέρει από πρώτο χέρι αν αληθεύουν...............

  10. Σύνθεσις avatar
    Σύνθεσις 04/10/2013 16:11:18

    Το Πασοκ ζήτησε να ληφθούν πρωτοβουλίες ώστε:

    α) οι εκδηλώσεις της επετείου της 28ης Οκτωβρίου να λάβουν σαφή αντιναζιστικό και αντιφασιστικό χαρακτήρα προτάσσοντας το μήνυμα της ενότητας και καταδίκης της βίας,

    β) να λαμβάνονται πρωτοβουλίες καθ’όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών όσον αφορά τις ολέθριες συνέπειες της ανόδου του ναζισμού και την υποστήριξη των καθηγητών για την αντιμετώπιση νεοναζιστικών ενδοσχολικών κρουσμάτων, αλλά και γενικότερα της ενδοσχολικής βίας,

    γ) να συγκροτηθεί ομάδα εργασίας από επιστήμονες και ειδικούς που θα διαμορφώσει το κατάλληλο εκπαιδευτικό διδακτικό υλικό, ώστε να ενσωματωθούν στο νέο τυπικό σχολικό πρόγραμμα ενισχυτικά μαθήματα Ιστορίας όσον αφορά το Ολοκαύτωμα, τον ναζισμό και τον φασισμό, και εν γένει τις θηριωδίες του Β’ Παγκοσμίου Πολέμου καθώς και μαθήματα που αφορούν το σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της Δημοκρατίας,

    δ) να στηριχθούν και να επεκταθούν οι δράσεις του Παρατηρητηρίου για την πρόληψη της σχολικής βίας.
    Για να δούμε τι θα πει και τι θα κάνει ο συνέταιρος. Βέβαια, καλύτερα να τα υπεδείκνυε αυτά η τρόικα, γιατί μόνο τότε θα είμαστε σίγουροι ότι θα υιοθετούνταν.

  11. t.z. avatar
    t.z. 04/10/2013 18:56:19

    Είναι άκρως ανησυχητικό ότι τις τελευταίες ημέρες η Χρυσή Αυγή αρχίζει και υιοθετεί φρασεολογία της Νέας Δημοκρατίας.
    Μετά την εκμετάλλευση της θεωρίας των δύο άκρων στη Βουλή, για να εμφανίσει εαυτήν πολιτικά διωκόμενη και στο ίδιο τσουβάλι με την Αριστερά, ο Νίκος Μιχαλολιάκος έκλεψε την ιδέα του «καταδικάζω τη βία από όπου και εάν προέρχεται».
    Εκείνοι που θα έπρεπε σε κομματικό επίπεδο να ανησυχούν πρώτοι από όλους είναι στο Μαξίμου. Γιατί μαζί με τις ιδέες, μπορεί να «δανειστούν» και ψηφοφόρους. Και να προσέχουν, γιατί τελικά μπορεί να ωφεληθούν τα κατά Μαξίμου «δύο άκρα» και στη μέση να μείνει μόνος κι έρημος ο κ. Σαμαράς.

  12. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 04/10/2013 20:23:25

    το κκε πάντως δεν ήταν στην απολίτικη φιέστα των...αγανακτισμένων ούτε έκανε πολιτική προπηλακίζοντας στελέχη του πασόκ όπως ο σύριζα (πεταλωτής κ.α.) και η ΧΑ (βλ. Ευθυμίου). Σύριζα και ΧΑ από την ίδια γούρνα πίνουνε νερό! Γι'αυτό οι συριζαίοι ενοχλούνται που ο Σαμαράς εξάρθρωσε τη ΧΑ. Περαστικά!

    • mara M. avatar
      mara M. @ μεταρρυθμιστής 04/10/2013 22:15:16

      Μαλλον εσενα ψεκαζουν.

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ mara M. 04/10/2013 23:25:05

        τρομερή επιχειρηματολογία...επιπέδου Σκουρλέτη και Πάντζα!!!!

  13. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 04/10/2013 20:23:48

    μάλλον σας ψεκάζουν...

    • mara.M avatar
      mara.M @ μεταρρυθμιστής 04/10/2013 22:33:40

      Στη δημοκρατία δεν υπάρχουν πράξεις νομοθετικού περιεχομένου, ψηφοφορίες στη βουλή χωρίς πλειοψηφία, απιστία στο σύνταγμα, αδιαφορία για τη δικαιοσύνη.
      Βεβαια απέναντι σε¨φασίστες'' αυτά και άλλα πολλά που έχουν συμβεί στη χώρα μας τα τελευτία 3 χρόνια μπορούν να πείσουν κάποιους ότι είναι δημοκρατικά και απαραίτητα για το καλό του τόπου. Αν δεν υπήρχαν όμως οι "φασίστες"......

      • μεταρρυθμιστής avatar
        μεταρρυθμιστής @ mara.M 04/10/2013 23:24:10

        Θα μας τρελάνεις; Οι π.ν.π. προβλέπονται από το σύνταγμα, πώς μας λες ότι δεν επιτρέπονται στη δημοκρατία; Ποιά ψηφοφορία πέρασε από τη Βουλή χωρίς πλειοψηφία ή λες κατι απλώς για να το πεις; Η δικαιοσύνη δεν έκρινε όλα τα προγράμματα διάσωσης συνταγματικά; Και μετά απορείς που λέω ότι σας ψεκάζουν;

  14. μεταρρυθμιστής avatar
    μεταρρυθμιστής 04/10/2013 20:28:30

    Το 40% των ψηφοφόρων της ΧΑ ήταν από το πασόκ και την αριστερά σύμφωνα με exit polls και τις μετέπειτα δημοσκοπήσεις. Οσο για την αντίδραση που λες, στην πάνω πλατεία στους αγανακτισμένους η ΧΑ έδινε τον τόνο!

  15. παραμεθόριος avatar
    παραμεθόριος 04/10/2013 21:13:50

    Με το να λέι η Νδ αυτά για τον Σύριζα, είναι σαν να ισχυρίζεται ο Σκουρλέτης πως η ΝΔ βάζει πλάτες στους μπαχαλάκηδες και αναρχικούς, είπε ο Σ. Λυγερός απόψε.
    Περίργες μέρες που θέλουν σοβαρότητα.

  16. mara.M avatar
    mara.M 04/10/2013 23:32:32

    Η είσαι άσχετος ή κάνεις τον άσχετο, Αν είσαι, μπορείς να ενημερωθείς και να βρείς τις απαντήσεις γι αυτά που ρωτάς. Σε ποιες περιπτώσεις προβλέπονται οι πράξεις νομοθετικού περιεχομένου, ποιος εγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων του το ΣτΕ και ποτε έγινε ψηφοφορία με τρείς βουλευτές, και σε πόστες περιπτώσεις έχει αγνοηθεί το σύνταγμα.

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ mara.M 05/10/2013 00:35:19

      Το σύνταγμα γράφει για π.ν.π. σε έκτακτες περιπτώσεις επείγουσας ανάγκης, όλες τέτοιες ήταν. Στη Βουλή υπάρχει δεδηλωμένη στις ψηφοφορίες. Ποιά απόφαση του ΣτΕ; Στην ΕΡΤ αναφέρεσαι που επικύρωνε το κλείσιμο με απόφασή του; Όσο για το σύνταγμα την αντισυνταγματικότητα στη χώρα μας την κρίνουν κατασταλτικά μόνο τα δικαστήρια όχι η Κουμουνδούρου! Μάλλον εσύ παριστάνεις την άσχετη!

  17. mara.M avatar
    mara.M 04/10/2013 23:34:53

    Το σε ψεκάζουν είναι δική σου ατάκα. Εσενα αντιγράφω. Αν νομίζεις ότι είσαι επιπέδου Σκουρλέτη ή Πάντζα.....

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ mara.M 05/10/2013 00:37:23

      εσύ είσαι μάλλον επιπέδου Σκουρλέτη και Πάντζα, από αυτά που γράφεις όπου δεις να λένε κάτι για τους...ψεκασμένους της αριστεράς!