#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/11/2013 07:16
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας ντύθηκε ... Νεοδημοκράτης



Σε μια τεράστια και με μεγάλη δεξιοτεχνία που θα τη ζήλευε και ο Ιωάννης Μελισσανίδης, ο πρωταθλητής, προχώρησε από τις Ηνωμένες Πολιτείες ο Αλέξης Τσίπρας. Μιλώντας στο Οστιν του Τέξας, ουσιαστικά ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ «απαρνήθηκε» όλα όσα έλεγε μέχρι τώρα κι έγινε πιο φανατικός οπαδός της Ευρωζώνης κι από τον… Μπαρόζο. Για να μην πούμε ότι ντύθηκε… Νεοδημοκράτης αφού τόσο προωθημένες απόψεις για το ευρώ δεν έχουν στη δεξιά παράταξη.

Ο κ. Τσίπρας ξέχασε ότι πρέπει να σκίσει τα μνημόνια, ότι θα τα καταργήσει με ένα νόμο κι ένα άρθρο, ότι δεν αποκλείεται να πάει σε μονομερείς ενέργειες κι άλλες τέτοιες «μαγκιές» που έκανε τόσους μήνες και που φυσικά ήταν αστειότητες. Είτε γιατί τον… άλλαξε η υποψηφιότητά του να διαδεχθεί τον Μπαρόζο είτε γιατί ο αμερικανικός άνεμος του φιλελευθερισμού παρέσυρε κι αυτόν, ένα αριστερό αγόρι που μέχρι σήμερα δε απέκλειε την έξοδο της Ελλάδας από το ευρώ, ο κ. Τσίπρας είπε όλα όσα… δεν λέει στην Ελλάδα, επιβεβαιώνοντας ότι πρόκειται περί διχασμένης προσωπικότητας.

Χαρακτήρισε καταστροφή την έξοδο από το ευρώ της Ελλάδας ή άλλης χώρας.  Είπε ότι η Ελλάδα δεν θα εξέλθει εθελοντικά από την ευρωζώνη, δεν πρέπει και δεν θα το κάνει. Παράλληλα τόνισε ότι μια τέτοια επιλογή της Ελλάδας ή οποιασδήποτε άλλης χώρας σε κρίση θα ήταν καταστροφή για την Ευρώπη.

«Μια έξοδος δεν θα ωφελήσει κανέναν» τόνισε χαρακτηριστικά ο κ.Τσίπρας για να προσθέσει ότι «αντίθετα, θα πυροδοτήσει σοβαρά νέα προβλήματα - διαχείριση ενός ασταθούς νέου νομίσματος, φαινόμενα bank run, πληθωρισμός, φυγή κεφαλαίων και ανθρώπων».

Αναφερόμενος στο ενδεχόμενο εξόδου της Ελλάδας ή άλλης χώρας που είναι σε κρίση από την ευρωζώνη, ο κ.Τσίπρας είπε ότι αυτό θα ήταν μια καταστροφή της Ευρώπης, κάτι που όλοι γνωρίζουν.

«Προς το παρόν αν μία χώρα φύγει, οι αγορές και οι κερδοσκόποι θα αρχίσουν να ρωτούν ποιος είναι ο επόμενος; Θα λένε ο ένας στον άλλο, όπως λέτε εδώ στο Τέξας, game on. Είναι μια διαδικασία που, έτσι και ξεκινήσει, δεν μπορεί να σταματήσει. Δεν έχει σημασία πόσο μικρή είναι η χώρα που αποχωρεί. Δεν έχει σημασία αν αποχωρεί εθελοντικά, ή την πετάνε εκτός» είπε.

Παράλληλα, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ μίλησε και για τις ευθύνες της τρόικας στην διαχείριση της κρίσης στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες και καλωσόρισε την απόφαση της αρμόδιας επιτροπής του ευρωκοινοβουλίου για τη σύσταση εξεταστικής επιτροπής που θα ερευνήσει το θέμα αυτό.

«Γνωρίζουμε την απόφαση της Επιτροπής Οικονομικών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου να διερευνήσει τις ενέργειες της τρόικας στις χώρες της κρίσης. Αναμένουμε τη συγκρότηση μιας Εξεταστικής Επιτροπής ή Υποεπιτροπής με ισχυρή και διευρυμένη πολιτική εντολή, καθώς και δυνατότητα κλήσης όλων των εμπλεκομένων μερών, περιλαμβανομένων τέως και νυν Πρωθυπουργών και υπουργών Οικονομικών στις χώρες της κρίσης, κεντρικών τραπεζιτών, εταιρειών παροχής συμβουλευτικών υπηρεσιών και στελεχών της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

» Ο πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου ανέφερε ότι κάποιος πρέπει να αναλάβει την ευθύνη για αυτό που έχει συμβεί στις χώρες που ακολούθησαν τις πολιτικές της τρόικα. Είμαστε σύμφωνοι με αυτή τη θέση και θα συμβάλλουμε προς αυτή την κατεύθυνση. Όμως ο Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου πρέπει επίσης να απαντήσει στα παρακάτω ερωτήματα.

» Εάν κάποιος, όπως αναφέρει, πρέπει να αναλάβει την ευθύνη και γιατί θα πρέπει να συνεχιστεί η εφαρμογή του προγράμματος.

Μα κι εμείς δε λέγαμε όλα τα παραπάνω κ. Τσίπρα;

Πάντως, η ομιλία του στο Οστιν αναμένεται να προκαλέσει σφοδρές εσωκομματικές αντιδράσεις καθώς το 30% του ΣΥΡΙΖΑ με αρχηγό τον κ. Λαφαζάνη είναι υπέρ μιας σύγκρουσης με την ευρωζώνη κι εξόδου της χώρας αν χρειαστεί. Ο κ. Τσίπρας θα πρέπει να εξηγήσει στις συνιστώσες του αυτή τη στροφή προς το ρεαλισμό και την πιο… κεντροδεξιά προσέγγιση της οικονομίας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ραβινος avatar
    Ραβινος 05/11/2013 08:16:20

    Eυσεβης προσκυνητης στην Μεκκα του φιλελευθερισμου .Αλλη μια αποδειξη της αλλοπροσαλλης συριζαυγητικης πολιτικης των ετεροκλητων συνιστωσων του αριστερου ακρου .Ο,τι και να κανει δεν πειθει παρα μονο τους φανατικους πασοκογενεις συριζοπαδους της λαμογιας και της τεμπελιας που δυστυχως ειναι αρκετοι για ενδεχομενο ατυχημα εξοβελισμου της Ελλαδας προς την σφαιρα της Βορειας Κορεας και των ακολουθων της .

    • yannis d. avatar
      yannis d. @ Ραβινος 05/11/2013 10:48:46

      Οτι και να λεει ο Τσιπρας και καθε αλλος το ποταμι δε γυριζει πισω.
      Και τα μαγαζια θα ανοιγουν τις Κυριακες,και κανεις δε θα συνταξιοδοτειται πριν τα 60,και οι αναπηροι μαιμουδες και οι συνταξιουχοι φαντασματα θα λειψουν,και ο διορισμος στο δημοσιο θα μετατραπει σε ξεφτιλα,και τα πανεπιστημια θα λειτουργησουν ,και οι καταληψεις θα σταματησουν ,και η Ελλαδα θα αρχισει να παραγει και να εξαγει.
      Ολα αυτα ειναι αποτελεσμα της αποφασης υπογραφης του πρωτου μνημονιου και εκχωρησης τμηματος της κυριαρχιας στην τροικα.
      Εκτος αν φανταζεται κανεις οτι το γελοιο πολιτικο συστημα θα επαιρνε μονο του πρωτοβουλιες.
      Γι αυτο ολοι βριζουν το ΓΑΠ και εγω τον ευχαριστω.

  2. Βούλα Ελευθεριάδου avatar
    Βούλα Ελευθεριάδου 05/11/2013 08:30:41

    μήπως δίνει διαπιστευτήρια;

  3. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 05/11/2013 08:54:21

    Θα ήταν υπερβολή αν έλεγα ότι ο Αλέξης μπορεί να είναι και ο μελοντικός πρόεδρος της συντηρητικής παράταξης?

    • Σοφιστής avatar
      Σοφιστής @ εναςάσχετος 05/11/2013 17:17:43

      Έχετε καλπάζουσα φαντασία εσείς και να το προσέξετε.

  4. Dimos avatar
    Dimos 05/11/2013 09:39:18

    Σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να δει κανείς σε ποιούς απευθύνεται ο ομιλών, στη συγκεκριμένη περίπτωση ο Πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ. Στις ΗΠΑ σαν κράτος; Όχι βέβαια γιατί ούτε η προσκόλληση στο ευρώ αρέσει στις ΗΠΑ αλλά και ούτε οι ΗΠΑ μπορούν πια να εφαρμόζουν σχεδια Μάρσαλ, αν υποθέσει κανείς ότι ο Τσίπρας διαβεβαίωσε του Αμερικανούς με αυτή του τη δήλωση ότι είναι δυτικός, "δικός τους" δηλαδή και δεν βλέπει προς Μόσχα ή Πεκίνο, προκειμένου να εξασφαλίσει οικονομική βοήθεια και εύνοια. Το μηχανάκι που κόβει λεφτά, οι αμερικανοί το έχουν πια μόνο για τον εαυτό τους για να καλύπτουν την ουσιαστική πτώχευσή τους. Στην ΕΕ και ειδικότερα στην ηγεσία της; Και βέβαια όχι, γιατί είναι γνωστό ότι όσοι κυβερνούν χώρες γνωρίζουν πολύ καλά ότι διαβεβαιώσεις τέτοιου τύπου δεν έχουν καμμιά αξία. Με άλλα λόγια η Μέρκελ ή ο Σόϊμπλε δεν πρόκειται βέβαια να αρκεστούν σε αυτές τις δηλώσεις του Τσίπρα για να τον δουν με καλύτερο μάτι, και τέλος πάντων να μη θεωρούν ότι ενδεχόμενη άνοδος ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία θα είναι το τέλος της ΕΕ.
    Τότε σε ποιόν απευθύνεται ο πρόεδρος της αξ/κής αντιπολίτευσης; Μάλλον στους εκπροσώπους της ντόπιας οικονομικής ελίτ, προσπαθώντας να τους διαβεβαιώσει ότι δεν κινδυνεύουν από μια πιθανή νίκη του ΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές. Η συγκεκριμένη δήλωση απαντάει ουσιαστικά στον κύριο φόβο αυτής της ελίτ που δεν είναι άλλος από την επιστροφή στη δρχ αφού η συνδεση των δραστηριοτήτων της κυρίως με το γερμανικό αλλά και το γαλλικό κεφάλαιο δεν αφήνει περιθώρια για τέτοια πειράματα. Άλλωστε, αυτοί που έλεγαν ότι το ντόπιο κεφάλαιο ήθελε την δρχ για να τα πάρει όλα τσάμπα, διαψεύστηκαν από τη ζωή, αφού τα πήραν όλα τσάμπα και με το ευρώ. Η πρόσδεση της χώρας με το ευρώ είναι ζωτκής σημασίας για αυτούς, και σε αυτούς μιλάει ο Τσίπρας και τους λέει να μην ανησυχούν. Άλλωστε, οι περισσότεροι από αυτούς ελέγχουν τα μεγάλα κανάλια με ότι σημαίνει αυτό για τις ελληνικές εκλογές...

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Dimos 05/11/2013 10:41:50

      Πολύ σωστό το σχόλιο σου φίλε Dimos . Ομως επίτρεψέ μου να προσθέσω οτι κατα τη δική μου γνώμη ο Τσίπρας πέρα απο τους εκπροσώπους της ντόπιας οικονομικής ελίτ, απευθύνεται και σε όλους εκείνους τους μη αριστερούς ψηφοφόρους που θα ήθελαν να τον ψηφίσουν, αλλά φοβούνται τον μπαμπούλα της δραχμής, όπως τους τον έχουν μετά μανίας παρουσιάσει τα ΜΜΕ...Κατα πόσο θα πετύχει να τους καθησυχάσει θα φανεί βεβαίως στις κάλπες.

  5. Hawk avatar
    Hawk 05/11/2013 10:07:44

    Το κακό με αυτό το παιδί - πρόεδρος δεκαπενταμελούς & συναφών συνιστωσών - είναι ότι μαθαίνει γρήγορα, πολύ γρήγορα ....

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Hawk 05/11/2013 12:19:04

      Γιατί βρέ Hawk είναι κακό αυτό? Θα μπορούσε να είναι γιός μας...

      • Κοτών κλαμπ avatar
        Κοτών κλαμπ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/11/2013 13:27:45

        Το κακό δεν είναι οτι μαθαίνει γρήγορα, αλλά ΤΙ μαθαίνει γρήγορα ο ....υιός σας κύριε!

        • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
          ΝΙΚΟΛΑΣ @ Κοτών κλαμπ 05/11/2013 18:52:35

          Ας είχα την ηλικία του κι ας μάθαινα και τα κακά...

          • Κοτών κλαμπ avatar
            Κοτών κλαμπ @ ΝΙΚΟΛΑΣ 05/11/2013 19:51:33

            Σε προσωπικό επίπεδο, μπορεί να έχει ο καθένας τον πόνο του. Αρκεί να μην κάνει πειράματα -και αυτός- στου ….πτωχευμένου την πλάτη!

  6. Kriton avatar
    Kriton 05/11/2013 10:13:43

    ''Ανάγκα και Θεοί πείθονται''.
    Στο προτεκτοράτο Ελλαδιστάν χωρίς χρίσμα, δε γίνεται ούτε ...γίνεσαι.

  7. alex avatar
    alex 05/11/2013 10:46:41

    να δεις που στο τελος θα αφησει και μουστακι..

  8. Ευρωκαϊκι avatar
    Ευρωκαϊκι 05/11/2013 11:12:59

    Tο θέμα είναι και πόσοι καταλαβαίνουν τα.... αγγλικά Τσίπρα.
    Πόσοι αμερικάνοι καταλαβαίνουν την λεξη Kleptocracy ?
    Eκει που ήταν το γέλιο της αρκούδας που πήγε να πει
    on these matters και είπε on these mothers ?
    Mε αγγλικά 3ης κανονικής θέλει να γίνει και πρόεδρος της ευρω-καϊκής
    κομισιόν ?

    • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
      ΝΙΚΟΛΑΣ @ Ευρωκαϊκι 05/11/2013 14:07:42

      Ξέρεις κανέναν πχ. Γάλλο πολιτικό που να μην έζησε σε Αγγλόφωνη χώρα, που να ξέρει καλύτερα Αγγλικά απο τον Τσίπρα, ή και απο οιονδήποτε Ελληνα με Lower?
      Kι αυτοί που ξέρουν πολύ καλά Αγγλικά βάζουν πάντα διερμηνέα, εκτός αν ο συνομιλητής τους μιλάει Γαλλικά...Στο κάτω κάτω γιατί ξοδεύουμε τόσους μισθούς σε διερμηνείς?

      • Ευρωκαϊκι avatar
        Ευρωκαϊκι @ ΝΙΚΟΛΑΣ 06/11/2013 06:22:03

        Nαι αλλά όταν δεν ξέρεις αγγλικά γιατί πας και δίνεις διάλεξη σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο στα αγγλικά ?
        Θέλει να δείξει κάτι που δεν το χει.
        Ένας αρχοντοχωριατισμός μια κακέκτυπη απομίμηση
        του ΓΑΠ που μια ζωή τον έβριζε ενώ
        στην πραγματικότητα θέλει να τον αντικαταστήσει
        και να τον μιμηθεί σε όλες του τις εκφάσεις ?
        Όλα αυτά δείχνουν έλλειψη σοβαρότητας και ωριμότητας.

      • Ευρωκαϊκι avatar
        Ευρωκαϊκι @ ΝΙΚΟΛΑΣ 06/11/2013 06:39:16

        Το πρόβλημα με τον Τσίπρα είναι ότι υποδύεται ρόλους που δεν μπορεί να τους παίξει.

  9. ορεσέιβιος avatar
    ορεσέιβιος 05/11/2013 11:22:46

    Ο αλέξης επανήλθε στην πραγματικότητα...Καιρός να το κάνουν και οι....θαυμαστές του.

  10. Arktiki avatar
    Arktiki 05/11/2013 12:07:21

    Έπιασαν τόπο τα ταχύρρυθμα!

    • Ανταρκτική avatar
      Ανταρκτική @ Arktiki 05/11/2013 12:15:10

      Γεια!

  11. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 05/11/2013 12:26:32

    Γεννημένος πολιτικός και αυτός. Μέχρι και την ψυχή του θα πούλαγε για την εξουσία.

    • ΑντιΠρόεδρας avatar
      ΑντιΠρόεδρας @ Χαζούλης 05/11/2013 13:19:01

      ...Υπερβολές τώρα. Την ψυχή του!
      Μερικές φυκο-μεταξωτές κορδέλες όμως, που τις τραβάει και ο οργανισμός σας, γιατί όχι;

  12. Ευρωκαϊκι avatar
    Ευρωκαϊκι 05/11/2013 12:45:10

    Πόσο γρήγορα δηλαδή? Έδωσε για Lower ?

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 05/11/2013 14:46:51

    Τα καλά του φρέσκου Τεξανού αέρα.. που ευωδιάζοντας αναθυμιάσεις από τις διάσπαρτες πετρελαιοπηγές,...,αποδείχθηκε οτι,
    αυξάνει τις εγκεφαλικές συνάψεις, και τις τροποποιεί, επί το νεοδημοκρατικότερον και συντηρητικότερον :-)

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 05/11/2013 15:22:06

    Μια χαρά τα είπε. Μια χαρά τα λέει πάντα εκτός συνόρων.
    Να γινει υπόδειγμα για άλλους η ομιλία Τσίπρα στο Τέξας
    Καιρός να αρχισουν να λένε οι πολιτικοί μας την αλήθεια και εντός Ελλάδος.
    Αριστεροί, δεξιοί, κεντρώοι οι άλλοι.
    Και να μη κοροιδεύουν τον κόσμο με παραμύθια.
    Οι πολίτες δεν είμαστε όλοι ανεγκέφαλοι, κάποιοι τους επιτηρουμε.

  15. Arktiki avatar
    Arktiki 05/11/2013 16:43:23

    Μειοψηφίες Θείε......

  16. θεσσαλονικιος avatar
    θεσσαλονικιος 05/11/2013 22:15:10

    ΜΕΤΑ ΑΠ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΙΟΥ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΡΓΑΣΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΑΥΤΟΝ , ΜΕΤΑ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΡΤΩΛΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ .ΤΕΤΟΙΑ ΒΟΥΛΙΜΙΑ ΓΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ, Η ,ΕΝΤΟΛΗ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ ΜΗ ΧΑΘΕΙ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ .ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΣ ΧΑΣΕΙ.

  17. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 06/11/2013 08:04:13

    Αν αυτό μόνο βρίσκεις να του προσάψεις, σε σχέση με αυτά που του ψέλνουν άλλοι, μαλλον δεν αποκλείεται και να τον ψηφίσεις...
    Ξεχνάς πόσοι "φίλοι" μας ξένοι πολιτικοί μας μιλάνε Ελληνικά για να μας κολακέψουν?
    Εκείνο το "κοράγκιο" του Ολι Ρεν που ακόμα μου ακούγεται σαν επικήδειος το ξέχασες?
    Η τις Ελληνικούρες του Σαρκοζί στην Βουλή των Ελλήνων?...