Ο Τσίπρας να ζητήσει άμεσα την παραίτηση του Βαρουφάκη
24/05/2015 14:56
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας να ζητήσει άμεσα την παραίτηση του Βαρουφάκη

Ήξεις-αφήξεις για το αν ηχογράφησε τις συζητήσεις στη Ρίγα

Η χώρα δεν μπορεί να ισορροπεί στο τεντωμένο σκοινί της δημιουργικής ασάφειας του Γιάνη Βαρουφάκη. Γιατί πλέον, έχει ξεπεράσει κάθε όριο.

Στους New York Times και στο BBC ομολογεί πως ηχογράφησε τις συζητήσεις της συνόδου στη Ρίγα, μετά το διαψεύδει σε δημοσιογράφους και σήμερα, με ανάρτησή στο προσωπικό του blog, παραδέχεται και πάλι, πως τις ηχογράφησε. Άλλα το πρωί και άλλα το βράδυ.

Στο άρθρο του, με τίτλο «Η αλήθεια για τη Ρίγα», ο υπουργός Οικονομικών σημειώνει ότι το έκανε για πρακτικούς λόγους και επαναλαμβάνει ότι κανείς δεν έχει τηρήσει την εμπιστευτικότητα των συναντήσεων αυτών περισσότερο από τον ίδιο.

Στο ίδιο άρθρο λέει: «όπως είπα στον Άντριου Μαρ (σ.σ τον δημοσιογράφο το BBC στον οποίο παραχώρησε συνέντευξη), με εξαίρεση λεπτών, συχνά καταγράφω τις παρεμβάσεις και απαντήσεις στο κινητό μου τηλέφωνο, ειδικά όταν αυτοσχεδιάζω. Ο σκοπός είναι, φυσικά, να μπορώ να ανακαλώ τις ακριβείς μου φράσεις, και συνακόλουθα, να ενημερώνω τον πρωθυπουργό, το υπουργικό συμβούλιο, τη Βουλή κτλ. για ό,τι ακριβώς είπα».

Ο κόμπος έφτασε στο χτένι. Ο Πρωθυπουργός έχει υποχρέωση, άμεσα, να ζητήσει την παραίτησή του.

Στην ουσία τι ομολογεί ο Γιάνης; Πως δεν έχει γραπτό κείμενο και μιλάει «από καρδιάς» στις συναντήσεις.

Άρα, με λίγα λόγια ομολογεί την δημιουργική ασάφεια και την έλλειψη συγκεκριμένων κοστολογημένων μέτρων από την πλευρά της ελληνικής κυβέρνησης. Ο Γιάννης ηχογραφεί τον εαυτό του για να μεταφέρει αυτά που είπε στον Πρωθυπουργό και το Υπουργικό Συμβούλιο. Άρα, κανείς δεν έχει ιδέα τι πρόκειται να κατεβάσει η «κούτρα του Γιάνη» στις πιο κρίσιμες διαπραγματεύσεις της χώρας. Και έχουμε αφήσει σε έναν τυχοδιώκτη τις τύχες των θυσιών του ελληνικού λαού!

Ένας εξόχως επικίνδυνος Υπουργός και μια ακόμη πιο ανεύθυνη κυβέρνηση.

Είναι σε κάθε περίπτωση σαφές πως η κυβέρνηση, σπαταλά αποθέματα πολιτικού χρόνου με πειράματα παραπληροφόρησης και δημιουργία εντυπώσεων. Η αξιοπιστία του αρμόδιου υπουργού Οικονομικών πλήττεται και παίρνει μαζί στο γκρεμό και την –όποια- αξιοπιστία της χώρας.

Είναι ώρα να τελειώνουμε με αυτό το παραμύθι.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Νικήτας avatar
    Νικήτας 24/05/2015 17:50:34

    Ο Βαρουφάκης πάνω απο όλα πάσχει απο ναρκισσισμό.

  2. Than avatar
    Than 24/05/2015 20:52:03

    Σωστά. Επίσης πάσχει απο ερασιτεχνισμό και δεν έχει ούτε στο ελάχιστο συναίσθηση της ευθύνης που τον βαρύνει.Αυτά βεβαια χαρακτηρίζουν και ολόκληρη την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ.

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 24/05/2015 21:38:01

    Θα έδειχνα απόλυτη κατανόηση στον Βαρουφάκη, αν αυτοσχεδίαζε απαγγέλοντας ποίηση σε λογοτεχνική εσπερίδα ... Αλλά αυτοσχεδιασμοί όταν διακυβεύεται το μέλλον της Ελλάδας ΔΕΝ επιτρέπονται. Ακόμη και ένα παιδί θα καταλάβαινε μετά από αυτή τη δήλωση περί αυτοσχεδιασμού, ότι οι κυβέρνηση των Συριζα-ΑΝΕΛ κινήθηκε χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ΣΧΕΔΙΟ, άφησε τη χώρα ακυβέρνητη, προσποιούμενη στους ιθαγενείς ότι διαπραγματεύεται...εξελίσσονται πολύ πιο επικίνδυνοι ακόμη και από τον ΓΑΠ !

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ roadrunner 24/05/2015 23:51:16

      Ο σοφός λαός θα το καταλάβει, αλλά κατόπιν εορτής , όπως πάντα ( ή μήπως , ούτε τότε ; ) Προς το παρόν χειροκροτεί , μέσα στη μακαριότητά του , τη διαπραγμάτευση , την επάνοδο της δημοκρατίας , την αξιοπρέπεια και λοιπές , ερμηνευόμενες κατά το δοκούν , έννοιες . Και να σκεφτεί κανείς ,ότι ήταν τόσο κοντινό το παρελθόν ΓΑΠ ....

  4. οδυσσεύς Κ. avatar
    οδυσσεύς Κ. 24/05/2015 22:15:31

    .Είναι προφανές οτι ο Βαρουφάκης είναι επικίνδυνος για τους αντιπάλους μας...Αλήθεια ποιόν προτείνουν στη θέση του?

    • πΔπ avatar
      πΔπ @ οδυσσεύς Κ. 25/05/2015 07:17:44

      Ναι σίγουρα! Η δημιουργική ασάφεια είναι το Υπερόπλο της νέας δεκαετίας. Τρολλάρεις ασύστολα τους συνομιλητές σου(καλή ώρα) μέχρι να έρθει η ώρα να επιβιβαστής στο ελικόπτερο!

    • Γεωργία Βασιλειάδου avatar
      Γεωργία Βασιλειάδου @ οδυσσεύς Κ. 25/05/2015 11:24:04

      (Αφιερωμένο στον πΔπ) που ενοχλείται από το χιούμορ και ονειρεύεται. Έχουμε ...παρακαταθήκη από άξιους, ικανούς, βολικούς, συγκαταβατικούς και φυσικά αποδεκτούς από τον Σόϊμπλε Σημιτανθρώπους. Κάποιον θα βρούμε να ...τακτοποιήσει τις εκκρεμότητες. Το ζήτημα είναι οτι ο κόσμος τον πάει με χίλια αυτόν με το 1 Ν και μας χαλάει τα σχέδια ρε μαμώτο !! :-)

  5. Tessa avatar
    Tessa 24/05/2015 23:09:24

    Φοβάμαι ότι δεν θα το κάνει. Είναι σαν να παραδέχεται ότι έκανε λάθος επιλογή, που όντως έκανε, και όχι μόνο μία (βλ. Ζωή). Μάλλον εξώθηση σε παραίτηση θα γίνει, με κάποια βαρουφάκεια δήλωση του τύπου "βαρέθηκα, πάω γι' άλλα"

    • ΔΗΜΗΤΡΗΣ Κ. avatar