#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2014 09:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας κοιμήθηκε αρχηγός ΣΥΡΙΖΑ, ξύπνησε πρωθυπουργός και ξανάνοιξε την ΕΡΤ



Καθρεπτάκια σε Ινδιάνους αρχίζει να δείχνει στο «πόπολο» ο αρχηγός του ΣΥΡΙΖΑ. Εθισμένος στα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα, άλλωστε τζάμπα είναι δεν κοστίζουν τίποτα, τάζει τώρα και στους πονεμένους «ΕΡΤικούς» επαναπρόσληψη και επαναλειτουργία της ΕΡΤ τις πρώτες 100 ημέρες της ανάληψης της πρωθυπουργίας του.

Αν λοιπόν και όποτε γίνουν εθνικές εκλογές και συγκροτηθεί η κυβέρνηση, ο Αλέξης Τσίπρας ονειρεύεται, μεταξύ άλλων, να επαναφέρει την ΕΡΤ στην κατάσταση πριν το λουκέτο της 11ης Ιουνίου 2013. Μάλιστα οι καλοθελητές του ΣΥΡΙΖΑ διατείνονται ότι είναι περίπου έτοιμο το νομοσχέδιο για την ανασύστασή της δημόσιας ραδιοτηλεόρασης.

Το σύνολο των εργαζομένων που θα απασχολήσει η νέα συριζέϊκη ΕΡΤ εκτιμώνται σε 2.300 εκ των οποίων οι 2.000 θα είναι μόνιμοι, ενώ οι υπόλοιποι 300 θα είναι συμβασιούχοι για τις ανάγκες παραγωγής των ενημερωτικών εκπομπών.

Θα δοθεί προτεραιότητα στο ελληνικό πρόγραμμα, με την άμεση πληρωμή των οφειλών και την ανάθεση νέων τηλεοπτικών εκπομπών, μέσα σε ελάχιστο χρονικό διάστημα. Στη νέα ΕΡΤ, η οποία  θα αποτελεί συνέχεια της ΕΡΤ ΑΕ, θα έχουν θέση όλοι οι εργαζόμενοι της, πλην των στελεχών που έλαβαν τομείς ευθύνης  στη ΔΤ και τη ΝΕΡΙΤ, συμπεριλαμβανομένων εκείνων που συνεργάστηκαν για να κατέβουν οι πομποί  και οι αναμεταδότες και να διακοπεί το σήμα της.

Θα υπάρξουν συμψηφισμοί για τα χρήματα που πήραν οι εργαζόμενοι του υπουργείου οικονομικών  (ΔΤ) που θα θελήσουν να συνεχίσουν να  εργάζονται στην ΕΡΤ, ενώ προς το παρόν δεν υπάρχουν σκέψεις για τις αποζημιώσεις.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 28/01/2014 11:15:45

    Aυτο δεν ειναι δυσκολο εαν βγει κυβερνηση.Το εκανε και ο Παπανδρεου με τον Κολλα στα ΕΑΣ.

  2. Megaliora avatar
    Megaliora 28/01/2014 11:53:49

    Η πικρή αλήθεια πάντως είναι οτι καμία από τις καταπληκτικές εκπομπές της ΕΡΤ δεν ...θεωρήθηκε άξια να συνεχιστεί και το επίπεδο της ΔΤ, είναι απελπιστικά χαμηλό. Οτι κάτι πρέπει να γίνει, πρέπει. Όταν σπεύδεις να γκρεμίσεις, οφείλεις το νέο που κτίζεις να είναι σύντομα ανώτερο από το ισοπεδωμένο. Διαφορετικά, χρεώνεσαι την αστοχία.

  3. Marsal avatar
    Marsal 28/01/2014 12:45:54

    Την περίπτωση να είναι εθισμένοι σε καμιά περίεργη ουσία βενεζουελάνικης προέλευσης εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ, την έχουμε κοιτάξει; Η κατάσταση μ'αυτούς είναι εντελώς τραγική τελικά....

  4. Vivi avatar
    Vivi 28/01/2014 12:50:35

    Ναι μπράβοοοοοοο! Αφού πρώτα έχουμε διορίσει όλους στο δημόσιο, έχουμε καταργήσει τον στρατό και την αστυνομία, έχουμε βγει απο το μνημόνιο κι έχουμε τυπώσει δραχμή! Έχουνε και γι'αυτά έτοιμα τα νομοσχέδια εκεί στον ΣΥΡΙΖΑ, είμαι σίγουρη!

  5. Leyla avatar
    Leyla 28/01/2014 12:55:42

    Α, πάρα πολύ ωραία! Όταν θ'ανοίγει το πρωί το πρόγραμμα αντί για τον εθνικό ύμνο θα παίζει μια παντιέρα ρόσα για να έρθουμε στα ίσα μας και μετά θα έχουμε τον πρωινό λόγο του φωτισμένου η γέτη στο πόπολο. Νομίζω ότι το τηλεοπτικό πρόγραμμα της Βορείου Κορέας είναι μια καλή πυξίδα για την αναβάθμιση του τελικού προϊόντος.

  6. ρων avatar
    ρων 28/01/2014 13:00:59

    Διαφημίσεις θα παίζει το πρόγραμμα της Τσιπροτηλεόρασης; Γιατί αν παίζει, οι εταιρείες που πόνταραν λεφτά οι συντρόφοι με τα εκατομμύρια πρέπει να πάρουν και εκείνες το μερτικό τους! Και έχω την εντύπωση ότι η ασφαλιστική εταιρεία του Τσουκαλά θα πρέπει να ασφαλίσει όλους τους εργαζομένους!

  7. Avariel avatar
    Avariel 28/01/2014 13:04:39

    Έχω μια μικρή απορία... Τα δελτία ειδήσεων θα εκφωνούνται κανονικά από τα στούντιο με μικρόφωνα κτλ η προβλέπεται να βγαίνουν από το πεζοδρόμιο με ντουντούκα και βουβουζέλα άμα λάχει;

    • Μπόλεκ Λόλεκ avatar
      Μπόλεκ Λόλεκ @ Avariel 28/01/2014 15:16:14

      Θα ακολουθηθεί με ευλάβεια μάλλον, το υπάρχον πρωτοποριακό-επαναστατικό-απαράμιλλο-ανεξάρτητο πρόγραμμα της απολύτως επιτυχημένης ΔΤ. Για να μη ζαλίζεσαι κι εσύ βρε Αβαριέλ ή Λεϊλά ή Μάρσαλ ή Βιβή, ή ρων, ή με ό,τι άλλο θες, αφού δεν έχεις υπομονή να γράφεις με λίγη χρονική απόσταση για να μην καρφώνεσαι τόοοοσο!!!!

  8. Ο θεωρητικός avatar
    Ο θεωρητικός 28/01/2014 13:13:09

    Δεν είναι η μοναδική δέσμευση του ΣΥΡΙΖΑ. 'Εχει τάξει τα πάντα στους πάντες, δίχως να μπαίνει στον κόπο να μας πει από που θα βρει τα δις του απαιτούνται, για να δημιουργηθεί και πάλι το μοντέλο που προϋπήρχε και ήταν υπεύθυνο για όλα τα δεινά του τόπου. Ας ρίξουν μια ματιά στην επίθεση του όχλου εναντίον των τραπεζών στην Αργεντινή, για να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα από το πλιάτσικο που ονειρεύεται να κάνει ο ΖΥΡΙΖΑ εναντίον των αποταμιεύσεων των πολιτών.

  9. Γιαννης- Αναστασια avatar
    Γιαννης- Αναστασια 28/01/2014 13:59:27

    Aυτο το παγκοσμιας πρωτοποριας εγχειρημα των απολυμενων -εργαζομενων της ΕΡΤ που για κοντα οκτω μηνες δινουν εναν απαραμιλλο αγωνα δειχνει τον δρομο και τον τροπο των αγωνων. Ο Αγωνας αυτος εχει ηδη κερδηθει. Το πρακτικο αποτελεσμα αυτου του αγωνα θα φανει πολυ συντομα. Αυτο φοβουνται ολοι αυτοι που λοιδωρουν αυτον τον αγωνα. Δεν φταινε αυτοι αλλα η μιζερη ζωη που διαλεξαν να ζησουν . Αλλα ''θελει αρετη και τολμη η ελευθερια''. Αλλα το κυριοτερο πρεπει να εχεις μαθει να ζεις λευτερος. Αλλωστε παραφραζοντας την ατακα της αξεχαστης Γεωργιας Βασιλειαδου στην ταινια ''Οι γαμπροι της Ευτυχιας'' ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. Αντε και περαστικα.

  10. Κυριακή avatar
    Κυριακή 28/01/2014 14:34:08

    Δεν είναι λίγο υποτιμητικό για τους ανθρώπους της ΕΡΤ να μιλάτε για καθρεφτάκια και ινδιάνους; Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει. Εκτός εάν υιοθετείτε το ήθος των κυρίων Καψή και Κεδίκογλου.

  11. ΚΑΚΑΡΑΚΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ avatar
    ΚΑΚΑΡΑΚΑΣ ΜΑΝΩΛΗΣ 28/01/2014 15:58:25

    Θα θα θα λέει ο Τσιπροπαπαντρέου Αλέξης.

  12. liberal queer avatar
    liberal queer 28/01/2014 16:55:55

    Λίγη σημασία έχει τι θα κάνει για την ΕΡΤ ο Τσίπρας αν γίνει Πρωθυπουργός, το μόνο που μας ενδιαφέρει εμάς τους φανατικούς της ερτατζίδικης καλτίλας είναι να βλέπουμε 5-6 ώρες καθημερινά τον Κώστα τον Αρβανίτη να μας ενημερώνει αντικειμενικά όπως μόνο αυτός ξέρει... Αν μας κάνει αυτή τη χάρη ο Αλέξης θα κυβερνάει για 500 χρόνια...

  13. katalana cristin avatar
    katalana cristin 28/01/2014 19:18:50

    Εσείς δεν έχετε ανάγκη από καθρεπτάκια , έχετε το πρωτογενές νεόπλασμα που μ' αυτό θα ταϊσετε τους εκατοντάδες χιλιάδες πεινασμένους, θα δώσετε δουλειά σε ενάμιση εκατομμύριο δύσμοιρους άνεργους, θα ξανά δώσετε στους ομολογειούχους τα κλεμένα του κουρέματος, στους όμοιρους της δολοφονικής πολιτικής τα κλεμένα μισθών και συντάξεων και με τα υπόλοιπα θα αναστήσετε και τις μερικές χιλιάδες αυτοκτονημένους... Πρωτογενές νεόπλασμα είναι αυτό δεν είναι μίζα μάσησε!!!