#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/09/2012 19:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας ... καλεί στην Ελλάδα χιλιάδες Σύρους πρόσφυγες!!!



«Η Ελλάδα θα πρέπει να παρέμβει για να υπάρξει βοήθεια από την ΕΕ και να διερευνηθεί η δυνατότητα φιλοξενίας από την Ελλάδα προσφύγων και να τους δοθεί η δυνατότητα επαναπατρισμού όταν τελειώσει η κρίση στην περιοχή».

Ποιος το είπε αυτό; Μα το παιδί του 15μελούς, ο Αλέξης Τσίπρας στον υπουργό Εξωτερικών, Δ. Αβραμόπουλο. Προέτρεψε δηλαδή την ελληνική κυβέρνηση να δεχθεί μερικές χιλιάδες Σύριους, να τους φιλοξενήσει και μετά να τους στείλει στα σπίτια τους, όταν περάσει η κρίση.

Ας πούμε ότι είμαστε στο πλευρό του αγαπητού Αλέξη για λόγους ανθρωπισμού. Πράγματι, όλος ο κόσμος πρέπει να βοηθά σε τέτοιες τραγωδίες. Αλλά μπορεί να μας εξηγήσει ο κ. Τσίπρας:

1.Η Ελλάδα έχει πάνω από 1 εκατ. παράνομους μετανάστες τους οποίους δε μπορεί να ελέγξει ούτε καν με τις επιχειρήσεις σαν τον Ξένιο Δία. Πώς θα ελέγξει ακόμη μερικές χιλιάδες;

2.Ο ΣΥΡΙΖΑ είναι αντίθετος στα κέντρα φιλοξενίας μεταναστών καθώς τα χαρακτηρίζει αποθήκες ψυχών και άλλα τέτοια «αριστερά» τσιτάτα. Μήπως να μας πει που θα βάλει τους φιλοξενούμενους Σύριους η Ελλάδα; Εχουμε χώρους για να το κάνουμε; Εχουμε λεφτά, υποδομές; Μήπως όταν ο Αλέξης γίνει πρωθυπουργός θα φέρει την κότα με το χρυσό αυγό;

3.Αυτή είναι η λύση του ΣΥΡΙΖΑ για το μεταναστευτικό; Να φέρουμε κι άλλους, να σφαχτούνε με τους υπόλοιπους και να γλιτώσουμε;

Μιλάμε ο άνθρωπος δεν παίζεται. Αν νομίζει ότι με τέτοιες αριστερές ευαισθησίες θα δείξει ανθρωπισμό, την ίδια ώρα μάλιστα που η χώρα περνά η ίδια μεγάλη ανθρωπιστική κρίση, τότε είναι σε άλλο πλανήτη. Και είναι επικίνδυνος για την Ελλάδα.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. new age avatar
    new age 12/09/2012 19:28:45

    προσοχή στα ληγμένα....

  2. Ανιψιός avatar
    Ανιψιός 12/09/2012 19:52:28

    Έχετε δίκιο. Είναι σαφώς καλύτερο να αφήσουμε τη Τουρκία να κάνει μόνη της παιχνίδι με τους Σύρους πρόσφυγες. Άλλωστε, αποκλείεται να υπάρξει ευρωπαϊκή χρηματοδότηση για τη παραμονή ενός εκάστου πρόσφυγα στις χώρες υποδοχής.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Ανιψιός 12/09/2012 22:37:38

      Ναι, προ παντός, ευρωπαϊκή χρηματοδότηση για της ΜΚΟ σας, συριζαίοι! Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα!

    • kostas.k. avatar
      kostas.k. @ Ανιψιός 13/09/2012 00:14:43

      Δεν εχουμε καμμιά δουλειά ν αφήσουμε την τουρκιά να κάνει μόνη της παιχνίδι με Συρία..που είναι εστία ελληνισμού..Μην παρεξηγήτε αβασάνιστα τον Τσιπρα..και τον Υπουργό επι των Εξωτερικών...που δοξασοι ο κύριος δεν είναι επι της Υγείας...

  3. 586 μικτά avatar
    586 μικτά 12/09/2012 19:52:49

    ok θα ψηφίσω ΝΔ για να γίνω εγώ πρόσφυγας, με τους Λυβιους που ήταν στα ξενοδοχεία έγινε τίποτα? και συν της άλλης έπεσαν και μερικά εκατομμύρια για την φιλοξενεία στα Ξενοδοχεία (μμμμμμμ)

  4. kat avatar
    kat 12/09/2012 20:35:40

    Όταν θα ΦΥΓΟΥΝ οι πρώτοι 10.000 λαθρομετανάστες μπορουμε να φιλοξενήσουμε 100 γυναικόπαιδα (μόνο)

  5. Kώστας ΜΠ avatar
    Kώστας ΜΠ 12/09/2012 20:42:49

    Kολλημένος με τους λαθρομετανάστες.
    Να τον χαίρονται οι δραχμοτσολιάδες.

  6. Enzo avatar
    Enzo 12/09/2012 20:52:12

    Έχει ξεφύγει το άτομο .

  7. Κώστας ο Μακεδόνας avatar
    Κώστας ο Μακεδόνας 12/09/2012 20:57:33

    .....Όταν ο λαός σου είναι καταχρεωμένος ,πεινάει, δεν έχεις την πολυτέλεια να ανοίγεις πληγές .Η πολιτεία έχει χρέος να προστατέψει το λαό της όπως το Σύνταγμά της ορίζει .Πρώτα διορθώνεις τα του οίκου σου και μετά κάνεις πολιτικές προς τρίτους . Τα πάντα γύρω μας είναι ρευστά και αν δει κανείς την παγκόσμια οικονομία τίποτα δεν είναι δεδομένο .Δυστυχώς δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει .Αυτή είναι η πραγματικότητα .Η παγκόσμια κοινότητα πρέπει να βρει το βήμα της ώστε να αποφευχθούν τα χειρότερα , Όλα τα άλλα είναι για εσωτερική κατανάλωση άνευ αντικρίσματος .Κοιτάξτε που πήγε το πετρέλαιο και ο χρυσός .

  8. xp avatar
    xp 12/09/2012 21:05:45

    Επειδή και ο Αβραμόπουλος έκανε δήλωση υποστήριξης των ανταρτών που διαλύουν τον Χριστιανισμό,μήμπως η δήλωση του Τσίπρα ήταν καθ'επιβολή ισορροπίας? Σαν το βυθίσατε το Χωρα ,ας πουμε..............

  9. o apotetoios avatar
    o apotetoios 12/09/2012 21:12:54

    αν χωράνε στο σπίτι του,ας τους βάλει

  10. Παύλος avatar
    Παύλος 12/09/2012 21:18:33

    Διερωτάται κανείς για τέτοια άτομα και τέτοιες συμπεριφορές, πόσο μισελληνισμό μπορεί πιθανώς να κουκουλώνει η υποκριτική φιλανθρωπία ;;!!;;

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ Παύλος 12/09/2012 21:34:53

      !!!!!!!

  11. Πηνελόπη avatar
    Πηνελόπη 12/09/2012 21:33:56

    Ας τα δούν αυτοί που έδωσαν τη θέση του αρχηγού αξιωματικής αντιπολίτευσης

  12. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/09/2012 21:40:20

    Γιατί πάντα τόν ἀνθρωπισμό του ὁ Τσίπρας τόν ἐξαντλεῖ μόνο γιά τούς (λαθρο)μετανάστες;Ἐκεῖνος πού εἶναι κατά τῶν ρατσιστικῶν καί ἐθνοτικῶν διακρίσεων,γιατί εἶναι ρατσιστής;

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 12/09/2012 23:46:16

      Eπειδή, ως γνήσιος συνεχιστής του εθνοκτόνου καταστροφέα ΚΑΙ αυτός φαντασιώνεται (λαθρο)ψηφοθηρική ισόβια σοβιετία. Για να μας κάτσει δίχαλο στο σβέρκο, για τα επόμενα 30,40 και βάλε χρόνια, μέχρις ότου η Ελλάδα γίνει μια απέραντη μπούρκα χρώματος τουρκουάζ. Με πλήρη επίγνωση των λόγων μου το επικίνδυνα αλλοπρόσαλλο αυτό άτομο είναι για δέσιμο.

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ η Dimi 13/09/2012 09:39:58

        !!!

  13. roadrunner avatar
    roadrunner 12/09/2012 21:52:56

    Στρώνει το δρόμο για το μέλλον: ποιος είπε, ότι το λόμπυ της δραχμής δεν θα στηρίξει την κερδοσκοπία του (μεταξύ άλλων) και σε περισσότερα "μαύρα" μεροκάματα, ακόμη περισσότερων μεταναστών ;

  14. χανια avatar
    χανια 12/09/2012 21:55:04

    Οικονομικους πορους να τους συντηρισουμε σαφως και δεν εχουμε,παντως χιλιαδες καθε εβδομαδα περνανε στη χωρα μας απο τα συνορα με τη Τουρκια,μην εθελοτυφλουμε

  15. nik avatar
    nik 12/09/2012 22:11:23

    Ο Τσίπρας δεν τα λέει τυχαία όλα αυτά ούτε παίρνει ληγμένα. Λέει "να τους δοθει η δυνατότητα να γυρίσουν στη χώρα τους μετά τη λήξη της κρίσης" που σημαίνει επίσης "να τους δοθει η δυνατότητα να παραμείνουν εδώ." Προφανώς τα όργανα της Νέας Τάξης, από τα οποία κατευθύνεται ο Τσίπρας ( βλέπε Σόρος και cia) θέλουν να παραμείνει -προς το παρόν- στην "αριστερή" αντιπολίτευση του συστήματος.

    • Αναρχικός Κύων avatar
      Αναρχικός Κύων @ nik 13/09/2012 13:59:48

      Μάλλον να τους δοθεί η δυνατότητα να γίνουν ψηφοφόροι του θέλει. Ξέρεις πολλούς που επέστρεψαν από τον παράδεισο στην κόλαση;

  16. alex23 avatar
    alex23 13/09/2012 00:04:27

    παντως σε λιγες μερες ληγει η προσωρινη βιζα που ειχαν υποκλεψει μεσω του συριζα οι λαθρομεταναστες της υπατειας..

    πολυ θελω να δω πως θα κινηθει επικοινωνιακα ο κ.τσιπρας, ειδικα μετα τις αποκαλυψεις της εποχης που ειχαν να κανουν με τις συλληψεις μερικων απο αυτους για παρανομιες..

  17. ιέραξ avatar
    ιέραξ 13/09/2012 00:30:52

    Προσοχή στα λεγόμενα,στον τρόπο, στο timing, στη σκοπιμότητα και στη στόχευση του Alexis. Δεν αντιμετωπίζεται με αφορισμούς δένδρου που αγνοούν το δάσος.Οχι στην επιδερμική αντιμετώπισή του εν οίδει ΠΑΣΟΚ των 70΄ς με τον γνωστό αφελή πολιτικά δεξιό τρόπο. Η ξενοκρατία στην Ελλάδα πάντα βρίσκει μπροστινούς (΄αντιαμερικανικό΄ΠΑΣΟΚ τότε, αντιευρωπαικός ΣΥΡΙΖΑ σήμερα), για σκεφτείτε λίγο προχωρημένα....Οι αχυράνθρωποι, οι πονηροί, οι ύπουλοι,οι φιλάργυροι, οι εθνομηδενιστές πού βρίσκουν έκφραση σήμερα? Και εμείς πώς πολεμάμε τις τρομακτικές παγκόσμιες δυνάμεις που πατρονάρουν αριστερίστικα δάχτυλα που μας τα κουνούν κατάμουτρα? Βρίζοντας το..... Στρατούλη?

  18. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 13/09/2012 00:34:42

    Να συζητησουμε το θεμα εαν κι εφοσων:

    - φιλοξενηθουν οι προσφυγες σε ενοικιαζομενα δωματια με καταβολη ημερησιου μισθωματος ανα ατομο απο διεθνεις οργανισμους
    - πραγματοποιηθει διασπορα του ογκου των προσφυγων καρα τετοιο τροπο ωστε να συντελειται ικανοποιητικος ελεγχος (π.χ. Νησια)
    - καταβαλλεται απο διεθνεις οργανισμους στους προσφυγες μηνιαιου επιδοματος διατροφης και ενδυσης σε καθε προσφυγα
    - πραγματοποιουνται απαραιτητως τακτικοι ιατρικοι ελεγχοι απο Ελληνες γιατρους και περιθαλψης εαν ειναι απαραιτητη εναντι αμοιβης καταβαλλομενη απο διεθνεις οργανισμους
    - θα πραγματοποιειται διακοπη του μισθωματος διαμονης μονον επειτα απο επισημο επαναπατρισμο των προσφυγων επικυρωμενο απο τον αντιστοιχο διεθνη οργανισμο υπευθυνο για τους προσφυγες
    - δεν θα τους εξασφαλιζεται δικαιωμα παραμονης επειτα απο μακροχρονια διαμονη

    Εαν υπαρχουν καποιοι τετοιοι οροι, ισως το δραμα της προσφυγιας των Συριων που αποφασισανε καποιοι να τους ξεριζωσουν απο τα σπιτια τους, μπορεσει και συναντησει το δραμα των συμπατριωτων μας, που επισης καποιοι αλλοι αποφασισανε να ζησει στη φτωχεια...

    • ιέραξ avatar
      ιέραξ @ ΝΕΚΚ 13/09/2012 01:42:44

      ΝΕΚΚ περιμένεις να απαντήσουν οι πονηροί, ύπουλοι Κτου συστήματος συριζαίοι

    • marina avatar
      marina @ ΝΕΚΚ 13/09/2012 15:02:46

      αυτα μπορουν να γινουν, αλλα σε αλλο πλανητη

  19. ΝΕΚΚ avatar
    ΝΕΚΚ 13/09/2012 00:37:00

    Αλλα αν ο Τσιπρας θελει Υπατιες να μας το πει...

  20. Igor Rasputin avatar
    Igor Rasputin 13/09/2012 00:46:29

    Θυμάστε όταν ήμασταν παιδιά το Σκρούτζ στα κόμικς που όταν σκεφτόταν δολάρια τα μάτια του γύριζαν σαν ταμειακή μηχανή?
    Ε και αυτός ο τύπος το ίδιο κάνει, βλέπει ευρουλάκια!!! Μπίζνα είναι, πελατάκια θέλει το παιντι!!!

  21. Χαλκιδέος avatar
    Χαλκιδέος 13/09/2012 01:01:16

    Τι του λείπει του ψωριάρη; Φούντα με μαργαριτάρι!

    Μπράβο βρε Alexis. Αποδυκνείεις ακόμα μια φορά ότι είσαι εκτός τόπου και χρόνου. Όχι ηθελημένα βέβαια.

    Άκου Alexis, εμείς λεφτά για τέτοιες φιλανθρωπίες δεν έχουμε. Εσύ, που σου κάνουν δωράκια όπως η γέννα του παιδιού σου, πάρτους σπίτι σου να σου κρατάνε και το παιδί όταν δεν μπορεί η γυναίκα.

    Επίσης, όσοι ψηφίσατε τέτοια ...υπόλοιπα δήθεν Αριστεράς, να τους χαίρεστε!

  22. http://chomatery.blogspot.com avatar
    http://chomatery.blogspot.com 13/09/2012 01:45:10

    Το αντιμνημονιακό μέτωπο του ΔΟΛ-ALPHA BANK-ΣΥΡΙΖΑ (είναι αξιοσημείωτος ο έρωτας ΔΟΛ-Αλέξη) ενισχύεται ώρα μετά την ώρα και με αφορμή την ανακοίνωση για την πώληση ποσοστού 29% του ΟΠΑΠ.

  23. Ha dybbuk avatar
    Ha dybbuk 13/09/2012 03:27:08

    Καλα τα λεει για τους Σειριους. Θα ανησυχουσα μονον αν τα ελεγε και για τους Ανδρομεδιους και για τους Δρακονιανους.

  24. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 13/09/2012 11:02:23

    Ναι ,αλλα βγήκε η Ν.Δ να το εκμεταλευτεί και να τον ξεφωνήσει δημόσια στον υψηλότερο δυνατό τόνο??

    Είπαμε ,απο επικοινωνιακή πλευρά , ασε...

  25. ματσουκάμπος avatar
    ματσουκάμπος 13/09/2012 19:52:46

    ο Τσίπρας ολοφάνερα είναι κάτι σαν τον ΓΑΠ