22/10/2009 13:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας καλεί Χρυσοχοΐδη να απαντήσει



Ο Αλέξης Τσίπρας υπέβαλε προς τον υπουργό Προστασίας του Πολίτη την κάτωθι ερώτηση:

Θέμα « Εισβολή αστυνομικών δυνάμεων σε χώρο που γινότανε παρουσίαση βιβλίου»

 Λίγο μετά το τέλος παρουσίασης του βιβλίου του Χριστόφορου Κάσδαγλη σε βιβλιοχώρο των Εξαρχείων, με συντονιστή τον δημοσιογράφο Σ. Θεοδωράκη και ομιλητή εμένα, που μόλις είχα αποχωρήσει, αστυνομικές δυνάμεις εισέβαλαν στον χώρο.

Με προκλητικό τρόπο, με ενέργειες που παραβιάζουν κάθε έννοια νομιμότητας, ζήτησαν τα στοιχεία των παρευρισκομένων και μετά
προέβησαν αναίτια σε προπηλακισμούς και συλλήψεις στελεχών του ΣΥΡΙΖΑ και δημοσιογράφων.

Συγκεκριμένα συνελήφθηκαν οι Δ. Παπαχρήστος, Σ. Ελληνιάδης και Σ. Δαματόπουλος οι οποίοι αφέθηκαν ελεύθεροι όπως πληροφορηθήκαμε, μόνο μετά από δική σας παρέμβαση.

Το κλίμα τρομοκρατίας που έχει επιβληθεί στα Εξάρχεια το τελευταίο διάστημα, έχει προκαλέσει την αντίδραση των κατοίκων, αφού μέχρι
στιγμής 2.500 πολίτες και επιχειρηματίες έχουν υπογράψει κείμενο όπου ζητούν να σταματήσει αυτή η κατάσταση.

Ερωτάται ο κ. Υπουργός

· Τι μέτρα θα λάβετε ώστε να σταματήσει αυτή η απαράδεκτη και προκλητική συμπεριφορά των αστυνομικών δυνάμεων;

· Σε τι αποσκοπεί αυτή η προσπάθεια μόνιμου κλίματος αστυνομοκρατίας στα Εξάρχεια από τις 4 Οκτωβρίου και μετά;

-  Τι μέτρα θα λάβετε ώστε να υπάρξουν συνέπειες για όσους αστυνομικούς προχώρησαν σε αυτές τις ενέργειες, αφού εσείς ο ίδιος
έχετε δεσμευτεί πως δεν θα επιτρέψετε φαινόμενα αυταρχισμού από τις αστυνομικές δυνάμεις;»

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βανζέτι avatar
    Βανζέτι 22/10/2009 14:10:22

    http://www.youtube.com/watch?v=AE4H6BLCQ_0&feature=player_embedded το βίντεο με τον παπαχρήστο...

  2. kanis avatar
    kanis 22/10/2009 14:18:33

    Το κλίμα τρομοκρατίας που έχουν επιβάλει οι κρανοφόροι-λοστοφέροντες, σε τυχαίους επισκέπτες των Εξαρχείων, γιατί δεν ανησυχεί τον κ Τσίπρα;

    • Vachus avatar
      Vachus @ kanis 22/10/2009 15:33:48

      Γιατί οταν η τρομοκρατία είναι από αριστερούς είναι προοδευτισμός, παρέμβαση, ακύρωση και γενικά είναι καλό για την κοινωνία.

      • kanis avatar
        kanis @ Vachus 22/10/2009 15:41:33

        Δεν έχω πρόβλημα με τους "προοδευτικούς" , εχω πρόβλημα με τους αλητήριους έμμισθους τραμπούκους.

        • Πονοκέφαλος avatar
          Πονοκέφαλος @ kanis 22/10/2009 17:21:28

          Εμείς έχουμε πρόβλημα και με τους δύο, έμμισθους και άμισθους.

  3. περαστικός avatar
    περαστικός 22/10/2009 16:06:29

    Τα Εξάρχεια είναι η καρδιά του αριστερού παρακράτους. Αν αυτό το έκανε η ΝΔ σήμερα θα είχαμε τα Δεκεμβριανά του 2008 σε επανάληψη. Τώρα που το έκανε το ΠΑΣΟΚ έχουμε μία απλή γραπτή ερώτηση στον Υπουργό. Έχει και τα καλά του η ανάληψη της εξουσίας από το ΠΑΣΟΚ. Αυξήθηκε η πιθανότητα να παταχθεί το αριστερό αυτό παρακράτος από το κέντρο της πρωτεύουσας χωρίς να ανοίξουν πολλές μύτες. Θα έχει ενδιαφέρον το ματς

  4. zorro avatar
    zorro 22/10/2009 16:11:30

    kanis thn eipes thn exupnada sou.

    • kanis avatar
      kanis @ zorro 22/10/2009 16:14:59

      οι πόντιοι ζορρό έχουν μπέσα και δεν προδίδουν !

      • aporia psaltou avatar
        aporia psaltou @ kanis 22/10/2009 16:38:02

        Στους αληθινούς πόντιους αναφέρομαι...όχι στους ντεμεκ!

  5. Μάρκος avatar
    Μάρκος 22/10/2009 16:12:06

    Δηλαδή για να καταλάβω, στην Ελλάδα το “ακαταδίωκτο” έχουν μόνο όσοι είναι στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ; Και ο υπουργός από που κι ως που “με παρέμβασή του” απελευθερώνει συλληφθέντες; Αρκεί η επίδειξη της ταυτότητας μέλους του ΣΥΡΙΖΑ για να μπινελικώνει όποιον θέλει και να μη συλαμβάνεται κανείς;

    • ataktos avatar
      ataktos @ Μάρκος 22/10/2009 16:36:21

      καλα αυτο καταλαβες. Κριμα σου

    • ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ @ Μάρκος 23/10/2009 22:16:03

      ΜΑΡΚΟ, ΜΑΛΛΟΝ ΝΟΜΙΣΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΛΥΠΑΜΑΙ!!

      • tiramola avatar
        tiramola @ ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΠΑΣ 23/10/2009 22:37:50

        Πέτρο πάλι φωνάζεις?

  6. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 22/10/2009 16:17:49

    Ενστολοι κρανοφοροι χωρις διακριτικα πουλανε νταϊλικι σε κατι παππουδες που μαζευτηκαν για την παρουσιαση ενος βιβλιου στα Εξαρχεια.
    Ειμαι σιγουρος πως εφταιγαν οι παππουδες που ...δηλωνουν αριστεροι,
    ξανα εφταιγαν οι παππουδες που μαζευτηκαν στα ... Εξαρχεια,
    και βεβαια εφταιγε και το βιβλιο που ειχε τιτλο ...αριστερο.

    Τωρα που το ξανασκεφτομαι ...ισως να εφταιγε ...η κακια στιγμη.

    Παντως οι λεβεντες με τα ασπρα κρανη σιγουρα δεν εφταιγαν.
    Εκαναν τη ... δουλεια τους.

    Μπραβο τους, και απο αυριο να μαζευουν στη ΓΑΔΑ και ...γριουλες...

  7. Πονοκέφαλος avatar
    Πονοκέφαλος 22/10/2009 17:25:09

    Από τις εκλογές και μετά, έχω βρεθεί πάνω από δέκα φορες στα Εξάρχεια και τη γύρω περιοχή, καθημερινές, Σ/Κ και σε διαφορετικές ώρες. Ποτέ δεν έχω αισθανθεί "τρομοκρατημένος" από αστυνομικούς και ποτέ δεν με έχει σταματήσει κάποιος για έλεγχο.

  8. parsifal avatar
    parsifal 22/10/2009 23:09:25

    Φτάνει με τον Τσίπρα, τον ΣΥΡΙΖΑ, το "Πολυτεχνείο" και τους εμπόρους μνήμης !
    Μιχάλη βάστα γερά !

  9. yiannisk avatar
    yiannisk 22/10/2009 23:23:11

    Τρομοκρατια αισ8ανονται μονο μια χουφτα αεργοι, τσαμπα μαγκες που η επαναστατικη τους δια8εση εξαντλειται σε φ8ορα Ιδιωτικης και Δημοσιας περιουσιας, πλιατσικα και επαναστατικες κορωνες

    Στο εξωτερικο, που ζω και εργαζομαι, κατι τετοια ανδρεικελα (και οι προστατες των) αποτελουν μουσειακα εκ8εματα. Εδω, εχουν αυτοκλητα ανακυρηχ8ει προστατες της δικη μου(σας) ελευθεριας, προοδου κοκ.

    Αν η κυβερνηση ΠΑΣΟΚ, απαλλαγει απο τους γραφικους αυτους τυπους, 8α βρει συμμαχους της την πλειονοτητα, 8ελω να πιστευω, των Ελληνων

  10. sakiiis avatar
    sakiiis 23/10/2009 01:59:43

    ρε ελληναραδες,εξωτερικου κι εσωτερικου,εχετε παει,σε κανεναν ψυχικο,ελεγκτη????????ε????????????????γραφετε κι γραφετε κι ξαναγραφετε εκ του ασφαλους,κι οχι μοναχα αυτο,κρινετε κι δικαζεται,κιολας...........ωσαν να τα γνωριζετε ολα.........κυτταχτειτε βαθια μεσα σας....δειτε οτι ανω των 50 ετων σας εξουσιαζουν 3 ονοματα επιθετα,οταν το πραξετε αυτο,αφηστε κι το δικαιωμα στους αλλουσ ,να μην θελουν,να πιστευουν στα τοσο μιζερα ιδεωδη μιας ανεξοφλητης κι καταχρεωμενης δημοκρατιας,ετσι,δεν το λετε??????????????????????κι μεπειτα οταν το κανετε αυτο,αρχιστε να διαμαρτυρεστε σε ολλους οσους σας κοροιδευουν.δεν σε φταινε τα οι φθορες περισσοτερο,απο την ληστεια του χρηματιστηριου,των ομολογων,των ασφαλιστηκων ταμειων που ειναι αδεια,της καταχρεωμενης κι εν πτωχευση οικονομιας.......αυτα οι αποκαλουμενοι κι ανδρεικελα τα κανανε?????????????????????????????????κι μυριαδες αλλα.........αλλα εκει αν παει η καραμελα της μιντιακης δημοκρατιας στο μυαλο,δεν φευγει,ποτε.τζαμπα συνομιλω.

    • mbiker avatar
      mbiker @ sakiiis 23/10/2009 10:27:23

      Σωστόοοςςςς. Είναι απ αυτούς που είναι ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ αλεύρι!
      Είναι ακριβώς αυτοί που περιγράφει ο Τζαβέλας στο τραγούδι του.
      "Έντιμοι άνθρωποι κυρ Παντελήδες..."