Ο Τσίπρας και ο Μαρκεζίνης
29/06/2014 06:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας και ο Μαρκεζίνης

Μαθαίνω ότι τακτική επικοινωνία έχει ο σερ Βασίλης Μαρκεζίνης με τον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα…Ο νεαρός που θέλει να γίνει πρωθυπουργός έχει ρίξει γέφυρες στον Μαρκεζίνη, τον οποίο θεωρεί «σοφό» και «γκουρού» επί διεθνών και διπλωματικών θεμάτων…

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Λακης avatar
    Λακης 29/06/2014 09:48:45

    Ο νεαρος που συντομα θα γινει πρωθυπουργος πολυ καλα κανει και εχει επαφες με τον Μαρκεζινη. Οποιος τον εχει ακουσει διαπιστωνει οτι προκειται για ενα πολυ μορφωμενο και σωφρονα ανθρωπο, για ενα πραγματικο ευρωπαιο αστο με δημοκρατικο φρονημα και με ρεαλιστικες αποψεις. Θα ηταν λοιπον ευτυχημα για τη χωρα εαν ο Τσιπρας αρχισει να περιστοιχιζεται κι απο τετοιους συμβουλους που δεν παπαγαλιζουν μαρξιστικα τσιτατα και δεν φαντασιωνουν επαναστατικες ανατροπες, ερημην του ελληνικου λαου.

    • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Λακης 30/06/2014 10:36:53

      ΤΟΤΕ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΦΑΡΜΟΣΕΙ ΝΕΟΦΙΛΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΕΙ ΚΙΟΛΑΣ .

  2. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 29/06/2014 10:11:25

    αποδεικνύεται έξυπνος ο τσίπρας. για να δούμε...

    • franc avatar
      franc @ Νίκος Αργεάδης 29/06/2014 11:13:49

      Mην ξεχνάς αγαπητέ Νίκο οτι ο Τσίπρας είναι Σουλιώτης την καταγωγήν, όπως και το δεξί του χέρι ο Στέλιος Παππάς πατήρ και Νίκος, ο υιός , απόγονοι του ήρωα του Σουλίου Σπύρου Παππά που ήταν ο φόβος και ο τρόμος του Αλή πασσά. Ο πατέρας του κάθε άλλο παρά Αριστερός ήταν. Και είναι ο πρώτος Ελληνας υποψήφιος Πρωθυπουργός, που δεν προέρχεται απο το Κολλέγιο ούτε είναι ξενοσπούδαστος, είχε δε κάτι που ελάχιστοι πολιτικοί μας έχουν, ήτοι επαρκή δείκτη IQ ώστε να πετύχει να μπει χωρίς μέσον στο ΕΜΠ. Αρα η ευφυία του, καθώς και ο πατριωτισμός του είναι και δεδομένα και αποδεδειγμένα. Τι πιο φυσιολογικό απ' το να "ακούει" τους καλύτεους Ελληνες συμβούλους, όπως π.χ. τον Μαρκεζίνη, αλλά και τον Δημήτρη Κωνσταντακόπουλο, ή τον Βαρουφάκη? Αν μάλιστα συγκρίνεις την ευφυία του κυβερνητικού του επιτελείου με εκείνην του αντιστοίχου επιτελείου του Σαμαρά, θα καταλάβεις οτι πολύ αργήσαμε να τον δοκιμάσουμε ...

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ franc 29/06/2014 14:31:39

        Τι να πώ βρε παιδί μου,αφού του έφτασε ο δείκτης για να μπεί στο ΕΜΠ χωρίς μέσο,τότε είναι άξιος! Δηλαδή αν έμπαινε στην ιατρική θα πήγαινε για πλανητάρχης;...

      • Κράντωρ avatar
        Κράντωρ @ franc 29/06/2014 16:54:27

        Ο Τσίπρας κατάγεται εκ πατρός από Αθαμάνιον των Αθαμανικών Ορέων και όχι από Σούλι. Ο κομμουνιστής Στέλιος Παππάς και ο υιός του Νίκος δεν έχουν σχέση με τους Σουλιώτες του τότε, αλλά με τον Αλή Τεπενλί και τους Αλβανούς του, του τότε και του σήμερα. Αναφέρεσθε μετ΄επιτάσεως για την ευφυία του Τσίπρα Το απλοϊκό ιδεολήγημα σας προβάλλει την άποψη ότι όλες οι φυλές διαθέτουν το αυτό IQ. Ένας παπούα είναι ισότιμος του Αριστοτέλους, δύο παπούα συναποτελούν ανωτέρα αξία. Δύο χαχόλοι υπερβαίνουν τον Πλάτωνα! Πόσοι πρωθυπουργοί ήσαν απόφοιτοι των αμερικανικών κολλεγίων Αθηνών κ΄Θεσσαλονίκης;

        • franc avatar
          franc @ Κράντωρ 30/06/2014 01:23:03

          Oταν λέμε καταγωγή δεν εννοούμε μόνον εκ του πατρός αλλά και εκ του προπάππου του Τσίπρα και του Νίκου Παππά που ήταν Σουλιώτες. Οταν ο Αλής κατέλαβε το Σούλι ο αρχικλέφτης Σπύρος Παππάς με την ομάδα του του ξέφυγε και εγκταστάθηκαν στο Βουργαρέλι και τα γύρω χωριά, απ' όπου μετά την απελευθέρωση σκορπίστηκαν σε όλη την Ελλάδα. Εν πάσει περιπτώσει ο Τσίπρας είναι "μισο-Αθηναίος" πρώτης γενιάς. Ούτε καν τρίτης. Τα παιδιά του ναι, θα είναι Αθηναίοι...Το δικό σας ευφυολόγημα δεν το κατάλαβα, παρ' όλο που και γώ είμαι του ΕΜΠ... Η σύγκριση του IQ του Τσίπρα που έκανα είναι σε σχέση με εκείνο των υπολοίπων βουλευτών μας και είμαι απόλυτα βέβαιος οτι δεν κάνω λάθος. Φαίνεται απο τα έργα όσων εξ αυτών μετείχαν σε κυβερνήσεις τα τελευταία 40 χρόνια.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ franc 29/06/2014 18:04:22

        "Και είναι ο πρώτος Ελληνας υποψήφιος Πρωθυπουργός, που δεν προέρχεται απο το Κολλέγιο ούτε είναι ξενοσπούδαστος, είχε δε κάτι που ελάχιστοι πολιτικοί μας έχουν, ήτοι επαρκή δείκτη IQ ώστε να πετύχει να μπει χωρίς μέσον στο ΕΜΠ" Δεν μπορεί να εννοείς αυτό το περί ευφυίας του Τσίπρα! Μιλάς για αυτόν που παραδέχθηκε σε συνέντευξη ότι με σκονάκια περνούσε τα μαθήματα και στο στρατό ήταν βύσμα του πασόκ; Πόσο τρελοί καταντήσαμε οι Έλληνες να εξυμνούμε αυτόν που μοιάζει ως κλώνος του ΓΑΠ με το στύλ του ΑΓΠ...

      • Fotini avatar
        Fotini @ franc 29/06/2014 18:36:40

        franc, μποροῦσε ὁ πατήρ νά ἦταν ἀριστερός ὅταν ἡ χούντα τοῦ ἀνέθετε δημ. ἔργα;; :)

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ franc 29/06/2014 19:03:33

        αγαπητέ φράνκ, πάντα το έλεγα, δεν υπάρχουν αριστεροί ή δεξιοί, αλλά μόνο συμφεροντολόγοι. και η αλήθεια είναι πως πολλοί ξενοσπούδαστοι αποδείχθηκαν ξενόδουλοι, αραιωμένες συνειδήσεις ή απλά ανίσχυροι. αν ήμουν τσίπρας θα έιχα συμβούλους σαν τον μαρκεζίνη και τον βαρουφάκη. Ίδωμεν...

      • Tassos avatar
        Tassos @ franc 29/06/2014 20:25:36

        Γέλασα ρε αδερφέ με τους τρομερούς Σουλιώτες που κάναν τον Αλή πασά να ...κατουριέται. Σου διαφεύγει μάλλον ότι το 1803 τους έκανε ίσωμα, ενώ όταν του επιτέθηκαν οι Τούρκοι πολέμησαν υπό τις διαταγές του.

        • Uncle Stgm avatar
          Uncle Stgm @ Tassos 29/06/2014 20:40:42

          Άχ, Σουλιώτες, 1903, ρομαντισμοί... Chercher de Napoléon

          • franc avatar
            franc @ Uncle Stgm 30/06/2014 01:27:19

            Θείε το Γαλλικό δεν το κατέχεις καλά. Mάλλον θες να πεις cherchez Napoleon. Πες καλύτερα αυτό που είπε ο Κολοκωτρώνης : «Η φρουρά του βασιλέως μας είναι οι λεγόμενοι κλέφτες, τα φρούρια η Μάνη και το Σούλι και τα βουνά».

          • Uncle Stgm avatar
            Uncle Stgm @ franc 30/06/2014 02:52:21

            Απο "γαλλικόν" είμαι για ξύλο... Μάλλον για σκότωμα. Σαν τον Ροβεσπιέρο στη γκιγιοτινα.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ franc 30/06/2014 14:18:40

        ΤΣΙΠΡΑΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ...... ΟΠΩΣ ΤΟ 2009 ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ,ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΠΟΥ ΣΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ . ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ. ΤΟ ΑΚΡΟΑΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΣΟΣΙΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΚΡΑΤΙΚΙΣΜΟΥ,ΤΗΣ ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΑΡΝΗΣΗΣ ΚΑΘΕ ΜΕΤΑΡΥΘΜΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΜΙΑΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ franc 01/07/2014 01:54:22

        κομμουνιστής και πατριώτης; Σύνελθε, υπάρχει ασυμβίβαστο._

  3. Νέστωρ avatar
    Νέστωρ 29/06/2014 11:37:29

    Ο σερ Μαρκεζίνης είναι άνθρωπος των Άγγλων, ή όχι; Αυτωνών που θέλουν να βγουν από την Ε.Ε. και να την διαλύσουν, έτσι; Οπότε ο Τσίπρας πάει να πάρει γραμμή για να βοηθήσει και αυτός αν έρθει στα πράγματα, ε; Κάπως έτσι...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Νέστωρ 29/06/2014 18:04:53

      Συνεχίζουν τη γραμμή ΓΑΠ στα πάντα...

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ Νέστωρ 29/06/2014 21:53:04

      Οι Έλληνες πολιτικοί είναι πολυσυλλεκτικοί, υπερκινητικοί, πολύφερνοι, πολύπλαγκτοι, πολυτάραχοι και πολυμήχανοι. Το ίδιο και ο κ. Τσίπρας. Έτσι ήταν άλλωστε και ο Παπαντρέας, πατήρ και υιός, Σημίτης, έτσι και ο Σαμαράς (do you remember Zappion?), έτσι και ο Καραμανλής "θείος". Ο άλλος Καραμανλής βέβαια, ο "ανεψιός" δεν ήταν ακριβώς πολυσυλλεκτικός και υπερκινητικός. Αλλά τις έκανε τις πρόωρες εκλογές του για ψύλλου πήδημα - όπως ακριβώς τις ζητά Τρίτη Πέμπτη και Σάββατο ο κ. Τσίπρας.

  4. sender avatar
    sender 29/06/2014 11:51:05

    Σιγά το νέο.Εδώ και πολύ καιρό είχαμε αναφέρει,ότι ο κύριος αυτός δείχνει να βρίσκεται στην αναμονή,προκειμένου να αναλάβει κάποιον ρόλο(πιθανότατα του Προέδρου της Δημοκρατίας).Αν γίνει κι'αυτό,αποδεικνύεται ότι όλα είναι προσχεδιασμένα.

  5. Σιωπηλός avatar
    Σιωπηλός 29/06/2014 12:23:34

    Γυρολόγος και ερημοσπίτης έχει καταντήσει ο Μαρκεζίνης. Κληρονομικό χάρισμα.

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ Σιωπηλός 29/06/2014 22:34:09

      να τα μας, ξεκίνησε η κομματογενής και άρρωστη λάσπη. ελπίζω να σας πληρώνουν καλά οι κομματικές συμμορίες που ρημάξαν την ελλάδα. άκου γυρολόγος ο μαρκεζίνης.

      • Σιωπηλός avatar
        Σιωπηλός @ Νίκος Αργεάδης 30/06/2014 13:54:26

        Οι ύβρεις και οι συκοφαντίες σας δείχνουν το επίπεδό σας. Δεν θα σας κάνω τη χάρη να σας ακολουθήσω.

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Σιωπηλός 30/06/2014 15:42:37

          δεν σας έβρισε κανένας αγαπητέ σιωπηλέ. αποκαλέσατε τον μαρκεζίνη γυρολόγο. ανοίξτε το λεξικό να δείτε τι σημαίνει η λέξη "γυρολόγος".

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Νίκος Αργεάδης 30/06/2014 14:21:51

        ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΣ , ΕΣΩΚΟΜΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΤΙΦΡΟΝΟΥΝΤΕΣ ΤΟΥ ΤΣΙΠΡΑ ΕΙΝΑΙ.

  6. κοινός νούς avatar
    κοινός νούς 29/06/2014 12:32:06

    Πάντως ΕΕ σαν την σημερινή που είναι υπό την γερμανική κυριαρχία και με μιά γραφειοκρατία στις Βρυξέλλες που δεν ενδιαφέρεται παρά μόνο γιά την καλοπέραση της , μάλλον με την ΕΕΣΣΔ μοιάζει . Ετσι πολλοί δεν θα στεναχωρούνταν αν αυτή η ΕΕΣΣΔ έκανε μερικά βήματα πίσω .

    • Franc- avatar
      Franc- @ κοινός νούς 29/06/2014 13:22:13

      .ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ!!! Ομως, για να γυρίσει ο ήλιος, θέλει δουλειά πολλή, φίλε Κοινέ Νού...

    • Νέστωρ avatar
      Νέστωρ @ κοινός νούς 29/06/2014 13:31:09

      Εγώ αντίθετα θα προτιμούσα να κάνει ένα μεγάλο βήμα προς τα εμπρός, να προχωρήσει στην πολιτική της ενοποίηση και να πάψει να είναι ένα τίποτα που παριστάνει το κάτι... Το μόνο που μπορεί να μας σώσει από την καταστροφή είναι μια Ευρωπαϊκή κυβέρνηση. Από εκείνους που ξέρουν να κυβερνούν τις χώρες τους και να προκόβουν...

      • Franc- avatar
        Franc- @ Νέστωρ 29/06/2014 13:46:11

        Δυστυχώς θα πρέπει να αναλάβουν ο Χέλμουτ Σμίτ και ο Ζακ Ντελόρ για να γίνει αυτό που λες φίλε Νέστωρ. Όμως είναι και οι δύο άνω των 90 ετών και δεν είναι Γλέζοι...

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ Franc- 30/06/2014 14:23:54

          ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΜΙΤΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΝΤΕΛΟΡΛΑΝΔΡΕΟΥ ΟΠΩΣ Ο ΟΛΑΝΔΡΕΟΥ ΤΟΥ ΤΣΙΠΡΑ ?

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 29/06/2014 16:16:36

    Όσοι μιλούν για φόβο και τρόμο του Αλή Πασά, έχουν μήπως ακουστά για τη Σουλιώτισσα Μόσχω Τζαβέλα; http://youtu.be/9PGr7Ib7phQ Γυναίκα του Αρχηγού των Σουλιωτών, Λάμπρου και μάνα του λεβέντη Φώτου; Για τη (Kακιά) Σκάλα της Τζαβέλαινας που οδηγούσε στις Πύλες του Άδη; Εκεί, στη Γλυκή, από Αχέροντα μεριά; Kαι μόνο στο άκουσμα του ονόματος της Μόσχως και του χθόνιου θορύβου των Πηγών, ο τζούφιος αλή-πασάς, έντρομος πετούσε τ’ άρματα και καθώς έτρεχε.. γλιστρούσε και ΔΕΝ προλάβαινε να του αλλάξουν καθ’ οδόν, τις.. λερωμένες βράκες. Τέτοια ξεφτίλα ο πολύς. Παράκληση όσοι έχουν το διαθέσιμο μέτρο σύγκρισης της ευφυΐας του κυβερνητικού του επιτελείου με εκείνη του αντίστοιχου επιτελείου του Πρωθυπουργού, να το γνωστοποιήσουν. Εξ όσων γνωρίζουμε η πολιτική, δεν προσφέρεται για δοκιμές, κυρίως, για δοκιμές αρχάριες, άσχετες και αλλοπρόσαλλες. Να κυβερνήσουμε δηλαδή, και έχει ο Θεός! Όμως, ο Θεός Δεν είναι Fund για να χρηματοδοτεί πολιτικές δοκιμές. Η πολιτική καθορίζεται από τις συνειδητοποιημένες επιλογές του ενεργού εκλογικού σώματος. 'Ομως και πάλι η πρόσφατη, η εκκωφαντική εκλογική αποχή των θυμωμένων-τιμωρών, άλλα υπαγόρευσε. Και όσοι μπόρεσαν με ειλικρίνεια και θάρρος το εκλογικό μήνυμα, πίσω από τις γραμμές να διαβάσουν, Εύγε τους.

  8. airman avatar
    airman 29/06/2014 16:58:19

    Καλώς επικοινωνεί ο Αλέξης με το Μαρκεζίνη. Και καλώς ο Μαρκεζίνης δέχεται αυτή την κίνηση. Θα ήταν άλλωστε αγένεια να αρνηθει ο Sir. Η άποψη του Αλέξη για το Μαρκεζίνη και αυτή του Μαρκεζίνη για τον Αλέξη μάλλον απέχουν διακριτά, αλλά στην πολιτική όλα επιτρέπονται!

  9. giorgos avatar
    giorgos 29/06/2014 18:25:30

    Αυτή η ανάρτηση έγινε με στόχο να μας κάνει να ψηφίσουμε τον Τσίπρα???? γιατί ο Μαρκεζίνης είναι πάνω απ' όλα Έλληνας ......

  10. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 29/06/2014 20:18:24

    Πιστεύω ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι το όχημα για την περαιτέρω κατρακύλα της Ελλάδας! Πάντοτε πίστευα ότι ο Μαρκεζίνης είναι από τους εξέχοντες σύγχρονους διανοητές! Συνεπώς μόνο σε καλό μπορεί να οδηγήσει μια τέτοια σύζευξη και ίσως συγκρατήσει τον Τσίπρα από καταστρεπτικές για το Έθνος ενέργειες. Ο Μαρκεζίνης χαίρει απεριόριστης εκτίμησης σε όλο τον κόσμο, είναι μέλος πολλών Ακαδημιών, καθηγητής πολλών διεθνούς φήμης Πανεπιστημίων, συγγραφέας ευάριθμων Επιστημονικών έργων, Παγκοσμίου φήμης Νομικός και Οικονομολόγος, οπαδός της λελογισμένης ελεύθερης Οικονομίας, αποδεδειγμένα αντιμνημονιακός, που από την πρώτη στιγμή επισήμανε τα τρωτά και τα τραγικά αποτελέσματα της επιβληθείσας Τροικανής πολιτικής! Μέτρ των διεθνών ανοιγμάτων και προσεγγίσεων κλπ. Θεωρώ ότι μία από τις σπουδαιότερες διακρίσεις του είναι , η αρμοδιότητα που του εμπιστεύθηκε η Κινεζική Κυβέρνηση, ως σύμβουλό της επί θεμάτων εξωτερικής πολιτικής!! Στην Ελλάδα δε, ως συμβαίνει σε παρόμοιες περιπτώσεις, αγνοείται παντελώς και τα πάντα γύρο του σκεπάζονται από ένα ανεξήγητο πέπλο σιωπής! Η μόνη αναφορά που γίνεται είναι, ότι είναι ο Υιός του ...δωσίλογου Β Μαρκεζίνη, ξεχνώντας ότι έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια απεμπλοκής της Ελλάδος, από τη Χούντα και τη επαναφορά της Δημοκρατίας, που παραλίγο να πετύχαινε αν δεν ανατρέπονταν από την χειρότερη Δικτατορία του Ιωαννίδη!

    • Petronius avatar
      Petronius @ ΝΤΙΝΟΣ 30/06/2014 01:29:01

      "Στην Ελλάδα δε, ως συμβαίνει σε παρόμοιες περιπτώσεις, αγνοείται παντελώς και τα πάντα γύρο του σκεπάζονται από ένα ανεξήγητο πέπλο σιωπής!"
      Σας παρακαλώ πολύ, τι τον χρειάζεται η Ελλάδα όταν διαθέτει ΥΠΕΞ του διαμετρήματος του Μπένι σήμερα ή της Ντόρας παλιότερα;

  11. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 29/06/2014 20:48:45

    Βασίλης "City" Μαρκεζίνης και Σλάβοϊ "Αirbus" Ζίζεκ. Το αχτύπητο δίδυμο των συμβούλων. Μπροστά τους, το δίδυμο του Παπαντρέα (Νικολάκης "Polit-tourist" Κοτζιάς και Τζών "Alamo-Texas" Βαρουφάκης) ωχριά. Ήταν απλώς οδοντόκρεμες.

    • franc avatar
      franc @ Uncle Stgm 30/06/2014 01:33:18

      Eνώ το δίδυμο "ΚΚΕ εσ. " Χρύσ. Λαζαρίδης και " Χ.Α." Μπαλτάκος τους κάνους όλους αυτούς που αναφέρεις σκόνη αγαπητέ θείε. Ο ένας με το "Αριστερό" κι ο άλλος με το "Δεξιό" άκρο θείε, πήγαν το Σαμαρά στο 22% και ασε που θα τον πάνε αν συνεχίσει να τους ακούει...

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ franc 30/06/2014 02:58:30

        Μάλλον πάνε αυτοί, απ' ότι βλέπω τους έφαγε η ΧΧΑ και η ΝΕΡΙΤ (με τη Χάνουκα, κατά τον ψεκαστή απο τη Λωζάνη). Τώρα βλέπετε, "καθαρίζουν" ο Αργύρης ο "αντιλαικιστής", η Κατερίνα η "αντιδημαγωγική" και ο Γεράσιμος ο "ψυχο-θεραπευτής". Πάμε γι' άλλα, ο μπαξές έχει για όλα τα γούστα...

  12. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 29/06/2014 21:56:26

    Κάποτε κάποιοι Έλληνες με την ίδια εγκεφαλική ουσία σαν των σημερινών, κατά τον ίδιο τρόπο ειρωνεύονταν και κάποιον Καραθεοδωρή, αν τον ...έχετε ακουστά !!!

  13. EVANGELOS avatar
    EVANGELOS 29/06/2014 23:59:56

    " Ο ΒΜ εκπληρώνει σήμερα,κατά την ταπεινή μου άποψη,τον ρόλο του οργανικού διανοόύμενου της αστικής τάξης στην οποία αναμφισβήτητα ανήκει.Αλλά μιάς αστικής τάξης με στέρεες εθνικές καταβολές,όχι αεριτζήδικης ,κομπιναδόρικης ,μεταπρατικής.Δεν τα πάει καλά ο ΒΜ μ‘ αυτούς που μιά ζωή έβγαζαν τα λεφτά στην Ελβετία.Ούτε μ‘ αυτούς που άρχισαν να βγάζουν λεφτά μετά το ‘81 καί να τα βγάζουν επίσης στην Ελβετία καί αλλαχού. (Αμείλικτη η σύγκρουσή του με τους εθελόδουλους εκσυγχρονιστές—μερικοί των οποίων υπήρξαν καί περιστασιακοί μαθητές του).Ίσως ,θα πουν κάποιοι,τέτοια αστική τάξη δεν υπάρχει,δεν υπήρξε ποτέ στην Ελλάδα. Ίσως, μα ο οργανικός της διανοούμενος είναι εδώ καί την απαιτεί..."

    έγραφε τότε το αντινιούζ http://www.antinews.gr/POLITIKE/o-b-markezinis-kai-o-apoixos-mias-astikis-taksis-pou-den-upirkse/

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ EVANGELOS 30/06/2014 07:46:03

      Αυτά είναι αοριστίες.Ο Μαρκεζίνης δεν μας είπε ποτέ εάν θέλει να μείνει η Ελλάδα στην ευρωζώνη ή στην ΕΟΚ ή να φύγει. Εάν θέλει να μείνει οι όροι και οι κανόνες είναι συγκεκριμένοι.Για όλους,ακόμη και για τη χώρα που μένει και κάποτε ήταν παγκόσμια δύναμη.Ο Κάμερον δεν κατόρθωσε να μην αναλάβει ο Γιούνκερ πρόεδρος. Λοιπόν θέλει να είναι η Ελλάδα μέσα ή έξω; Είναι θεμιτότατο να θέλει να είναι έξω και ο δρόμος είναι ανοιχτός αλλά ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ.Εκείνο που είναι μπαρούφα είναι να λέει αοριστίες περί ξενόδουλων για όσους προσπαθούν να εφαρμόσουν αυτούς τους υποχρεωτικούς για την παραμονή κανόνες ενώ αυτός αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο - εδώ η ομοιότητά του με τον Αλέξη - να μπορεί να μείνει παραβιάζοντάς τους,πράγμα που δεν γίνεται,ούτε η Αγγλία του Κάμερον δεν μπορεί να το κάνει. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για το ΝΑΤΟ.Και η αποχώρηση από το ΝΑΤΟ είναι θεμιτή κίνηση.ΝΑ ΤΟ ΠΕΙ ΟΜΩΣ. Και για όσους συγκρίνουν με τον Καραμανλή,ο Καραμανλής ουδέποτε έθεσε θέμα ΝΑΤΟ και ΕΕ.Αντίθετα έβαλε βέτο για να μη μπουν στο ΝΑΤΟ άλλοι όπως τα Σκόπια,όχι να φύγει αυτός. Κατά τα άλλα ο Μαρκεζίνης και στο Μέγαρο Μουσικής έχει προσκληθεί και συνεντεύξεις σε πολλές εφημερίδες έχει δώσει και καθόλου δεν αγνοείται. Απλά πέραν μιας γκρίνιας δεν έχει προτείνει τίποτα στα συγκεκριμένα διλήμματα της ελληνικής πολιτικής. Ο Βαρουφάκης αντίθετα έχει προτείνει : Χρεωκοπία. Και νομίζει ότι θα μείνουμε στο ευρώ παρά τη χρεωκοπία.Εάν δεν γίνει βέβαια δεν θα το μάθουμε.

      • franc avatar
        franc @ ψυχραιμια 30/06/2014 09:06:45

        Aγαπητέ Ψυχραιμία όταν μας ρωτήσουν, όποιοι κι αν είναι αυτοί, ειδοποίησέ μας για να το σκεφτούμε και να απαντήσουμε. Προς το παρόν μόνο ο ΓΑΠ τόλμησε λόγω βλακείας να το ψελλίσει αυτό το ερώτημα και είδες τι έπαθε. Δεν πρόλαβε κάν να μας το κάνει... Δεν έχεις καταλάβει οτι το ερώτημα τίθεται αλλοιώς. Θέλει η ΕΕ την Ελλάδα μέσα, πληρώνοντας το αντίστοιχο τίμημα, όπως κάνει π.χ. για την Ουκρανία, ή θέλει να την βγάλει, αλλά 5 χρόνια τώρα είναι ανίκανη να το κάνει? Oταν πας σε διαπραγμάτευση, δεν ανοίγεις πρώτος τα χαρτιά σου. Οσο πιο αόριστος και μη προβλέψιμος είσαι, τόσο καλύτερος διαπραγματευτής γίνεσαι. Βέβαια ο Σόιμπλε θέλει και προσπαθεί επανειλλημένα να μας εκβιάσει να ανοίξουμε τα χαρτιά μας βάζοντάς μα ακριβώς το ερώτημα που μας βάζεις και σύ. Αλλά αυτός τα συμφέροντα του αντιπάλου εκπροσωπεί, όχι τα δικά μας.

        • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
          ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ franc 30/06/2014 14:29:51

          ΜΗΝ ΛΕΣ ΒΛΑΚΑ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΑΚΗ , ΟΛΟΙ ΟΙ ΨΗΦΟΦΟΡΟΙ ΤΟΥ ΤΩΡΑ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΣΥΡΙΖΑ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ "ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΝΤΩΣ " ΑΠΛΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ....ΜΕΡΙΚΑ ΧΑΣΤΟΥΚΙΑ ΣΤΗ ΜΕΡΚΕΛ ΚΑΙ ΣΕ 20 ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ.

      • Ισόνομος  Πολίτης avatar
        Ισόνομος Πολίτης @ ψυχραιμια 30/06/2014 09:48:43

        Ναι συμφωνώ! Μπορεί να έχει δίκιο ο "ser" Markezinis σε γενικά και αξιακά θέματα, όπως για παράδειγμα ότι στη Διοίκηση και στην πολιτική, πρέπει να προωθούνται επιτυχημένα και καταξιωμένα στελέχη. Στελέχη δηλαδή με περγαμενές από τον οικονομικό, επαγγελματικό και επιστημονικό στίβο. Όμως σε ότι αφορά τους διεθνούς προσανατολισμούς της Χώρας, μέχρι στιγμής ο εν λόγω χάσκει και αν παίρνει αμυδρά κάποια θέση λόγω του αγγλοσαξονικού του προσανατολισμού, διαψεύδεται ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ… Και επί του προκειμένου τώρα που βρισκόμαστε στη δύσκολη αυτή φάση, τι έχει να μας προτείνει ο "ser"? Τώρα αν είναι μέντορας ή όχι του Τσίπρα δεν το γνωρίζω… Γνωρίζω όμως ότι ο Τσίπρας για να γίνει πρωθυπουργός της Ελλάδας, χρειάζεται τόσους Μαρκεζίνηδες, όσες είναι οι αριστερές και αριστερίστικες συνιστώσες που συνθέτουν το πολιτικό μόρφωμα του σημερινού ΣΥΡΙΖΑ..

  14. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/06/2014 10:22:53

    Δεν νομίζω ότι ο Σόιμπλε προσπαθεί να μας αναγκάσει να ανοίξουμε τα χαρτιά μας.Έχει βρει τη λύση με τις δόσεις. Παίρνεις μέτρα και ικανοποιείς τα προαπαιτούμενα,παίρνεις λεφτά.Δεν παίρνεις μέτρα,δεν έχει λεφτά.Βρες δικά σου. Απλά μια φορά για να τελειώσει το σήριαλ πρότεινε στον Βενιζέλο να δώσει και μπόνους για να φύγουμε από την ευρωζώνη και να ησυχάσουν όλοι.Ο Βενιζέλος το απέρριψε και από τότε η θέση Σόιμπλε είναι ότι όσο ο ελληνικός λαός (προσοχή στη διατύπωση,ελληνικός λαός = οποιαδήποτε ελληνική κυβέρνηση) θέλει να είναι στην ευρωζώνη (δηλαδή να ακολουθεί την οικονομική πολιτικη περιορισμού των ελλειμματων) αυτός θα δίνει. Επομένως οι εκρήξεις θυμού,ο αδιέξοδος εσωτερικός διάλογος,τα μεγάλα λόγια για δωσίλογους,προδότες ,ξενόδουλους κτλ είναι άνευ αντικειμένου. Ξένος στρατός δεν υπάρχει στη χώρα,η βουλή λειτουργεί,κατεβαίνεις στις εκλογές με συγκεκριμένο πρόγραμμα αποχώρησης από την ΕΖ εάν θέλεις και εφ όσον κερδίσεις φεύγεις και παίρνεις και μπόνους εάν ισχύουν τα δηλωθεντα από Σόιμπλε στον Βενιζέλο. Εάν από την άλλη πιστεύεις ότι μπορείς να αλλάξεις τους κανόνες εξαγγέλλεις ότι εσύ θα κάνεις στάση πληρωμών όπως ζητάει ο Βαρουφάκης και περιμένεις να δεις τι θα κάνει ο Ντράγκι και η ΕΕ. Τι το ζορίζουμε με ιστορίες για ξενόδουλους και μαχητικούς; Tώρα εάν θέλεις να σου πω το αδύνατο σημείο του Σερ είναι το εξής : Απαιτεί επιθετική (εθνικά υπερήφανη θα έλεγε ο Ανδρέας) πολιτική έναντι της Τουρκίας.Την ίδια στιγμή ελεεινολογεί την τρόικα και ζητάει και εκεί υπερήφανα πράγματα,δηλαδή φέσωμα των δανειστών. Μόνο που η σύγκρουση με την ΕΕ οδηγεί κατευθείαν στην αγκαλιά της Τουρκίας γιατί ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ γεωοικονομικά.Κάθε χώρα πρέπει πρώτα απ όλα να έχει να φάει για να ζήσει και η γεωγραφία και η γεωοικονομία είναι τέτοια που εάν η Ελλάδα τα σπάσει με τις Βρυξέλλες θα γίνει συμπληρωματική οικονομία της Τουρκίας.Να δούμε πόσο μάγκας θα είναι εάν έχει και οικονομική εξάρτηση. Ο Τσίπρας είναι πιο λογικός στο σημείο αυτό με όσα έδειξε στο επεισόδιο Σαμπιχά.Άλλωστε και ο "αντιεθνικισμός" της ροζ αριστεράς βολεύει.Τα σπάμε με τις Βρυξέλλες και κάνουμε τα χατίρια της Τουρκίας. Ο Σερ που ζει την εποχή της Ελλάδος των 5 θαλασσών είναι εξωπραγματικός.

    • franc avatar
      franc @ ψυχραιμια 30/06/2014 12:31:16

      Φίλε Ψυχραιμία, δεν έχω καμμία ιδιαίτερη προτίμηση για τον Μαρκεζίνη, ούτε καν τον γνωρίζω, αλλά απ' ότι διβάζω εδώ στο antinews είναι άνθρωπος με καλές γνώσεις περι πολιτικής. Αρα το να τον έχει συμπεριλάβει ο Τσίπρας στον κατάλογο των ανθρώπων των οποίων "ακούει" τη γνώμη, παρότι Δεξιός και γιός του χουντικού Μαρκεζίνη, είναι δείγμα ευφυίας, όπως διαπιστώνει και ο φίλος Νίκος Αργεάδης. Δεν σημαίανει οτι ο Τσίπρας θα κάνει ό,τι του πεί ο sir. Εχει και άλλους πιό σημαντικούς συμβούλους. Τους ακούει όλους αλλά αυτός αποφασίζει. Ο, τι κάνει κάθε σωστός ηγέτης δηλαδή. Οσον αφορά τον Σόιμπλε, ούτε εγώ είπα οτι προσπαθεί συνεχώς να μας αναγκάσει να ανοίξουμε τα χαρτιά μας. Δυό-τρείς φορές το έκανε μόνο και κατάλαβε οτι ούτε κι ο Σαμαράς θα του κάνει ποτέ το χατήρι. Ο δε Τσίπρας του έχει αποκλείσει κατηγορηματικά την αποχώρησή μας με τη θέλησή μας απο το Ευρώ και την ΕΕ, θέση την οποία έχει αναλυτικά παρουσιάσει ο Δημ. Κωνσταντακόπουλος εδώ και πολύ καιρό. Θα πρέπει να μας πετάξουν έξω παρά την θέλησή μας και να παραβιάσουν κατάφωρα ΟΛΗ την Ευρωπαική νομοθεσία, και το Ευρωπαικό κεκτημένο, πράγμα που πέρα απο το ρίσκο των αγορών, θα τους κοστίσει τελικά ακριβώτερα απο το να μην το κάνουν...Θα αντελήφθεις φαντάζομαι οτι η τελική μόνη κόκκινη γραμμή του Τσίπρα θα είναι, όπως εισηγούνται οι Βαρουφάκης, Κωνσταντακόπουλος, Μητροπολίτης Άνθιμος και άλλοι, η ρήτρα ανάπτυξης για την αποπληρωμή του όποιου χρέους απομείνει. Να πληρώνουμε μόνο όταν έχουμε πλεόνασμα λόγω ανάπτυξης δηλαδή, κάτι που εφαρμόζουν πλέον και οι τράπεζες για τα "κόκκινα" χρέη.

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ franc 30/06/2014 14:32:10

        ΣΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΣ ΥΠΗΡΧΕ Ο ΟΡΟΣ "ΑΡΡΙΒΙΣΤΑΣ" ,Ο ΑΛΕΞΗΣ ΑΠΛΑ ΤΟΝ ΑΝΑΒΙΩΝΕΙ ΣΑΝ ΓΝΗΣΙΟ ΤΕΚΝΟ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ.

        • αμαρτωλός αθηναίος avatar
          αμαρτωλός αθηναίος @ ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ 30/06/2014 17:08:16

          το οπορτουνιστής (για τον "ουδείς αναμάρτητος") σας λέει κάτι?

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ψυχραιμια 30/06/2014 13:39:33

      "Ξένος στρατός δεν υπάρχει στη χώρα,η βουλή λειτουργεί,κατεβαίνεις στις εκλογές με συγκεκριμένο πρόγραμμα αποχώρησης..." χα, χα, χα! έλα βρε ψυχραιμία, μπα σε καλό σου. σε λίγο θα μας κάνεις να πιστέψουμε πως έχουμε και κράτος και δικαιοσύνη. μ' αρέσει που ΟΛΟΙ οι απολογητές του φαυλοκρατούμενου συστήματος/αποστήματος (που μας πεθαίνει σαν κοινωνία) βάζουν το ΄ζητημα ως άσπρο-μαυρο, ή 1+(-1)=0. είτε, είτε. ακριβώς γι' αυτό καταντήσατε την χωρα περίγελω, πένητα και έρημο, άθλιοι, και έχετε το θράσος να κρίνετε...

  15. ελενη avatar
    ελενη 30/06/2014 11:09:28

    και που το κακό μια σοβαρή ΕΘΝΙΚΗ αστική τάξη να συναργαστεί με την αριστερά,ώστε να αποτρέψουν την συνεχιζόμενη υποβάθμιση της χώρας και την μετατροπή της σε Γερμανική banana republic.Ισα ίσα που είναι απαραίτητο

  16. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/06/2014 15:04:27

    Από τα παραπάνω σχόλια διαπιστώνω ότι οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν και πολλά περί Μαρκεζίνη. Άλλοι τον κατηγορούν ότι δεν έχει σαφείς θέσεις, άλλοι ότι δεν έχει καν θέσεις. Επίσης φέρουν αντιρρήσεις για το ότι έχει αποκλεισθεί θετικά ή ακόμα και αρνητικά (και αυτό είναι ακριβώς που λέει πολλά), από όλα σχεδόν τα ΜΜΕ. Αλήθεια εσείς που τα λέτε όλα αυτά, τον έχετε δει και ακούσει ποτέ από κάποιο κανάλι των διαπλεκομένων και της μεγάλης εμβέλιας; Σποραδικά έχει κάνει μερικές ομιλίες χωρίς ευρεία δημοσιότητα και μια παρουσίαση δυο νέων βιβλίων του, στην Αίγλη του Ζαππείου με συντονιστή τον Δημοσιογράφο Μ Κοττάκη, όπου μάλιστα αναφέρθηκε ευμενώς και στον κύριο Β. Ζήση !!

  17. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/06/2014 16:50:45

    Φυσικά και τον έχω ακούσει.Τον έχω ακούσει να επικρίνει πολλούς και πολλά και να έχει μια τάση για "άλλες συμμαχίες" χωρίς να διευκρινίζει όμως τίποτα συγκεκριμένο και αυτό έγραψα.Η δημοφιλία του οφείλεται και στην αοριστία του.

  18. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 30/06/2014 22:08:43

    Σίγουρα θα είσαι ...κρυφός θαυμαστής του, γιατί κανένα ΜΜΕ δεν αναμετάδωσε ούτε απόσπασμα από τις ομιλίες του!!!