#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/09/2013 08:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας θα φέρει τη θάλασσα στα Γιάννενα



Έχει μοιράσει αυξήσεις στους μισθούς, έχει δώσει αυξήσεις στις συντάξεις. Έχει πει ότι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι που τέθηκαν σε διαθεσιμότητα ή απολύθηκαν θα επαναπροσληφθούν στο δημόσιο.

Έχει τάξει εθνικοποίηση των τραπεζών και άλλων επιχειρήσεων δημοσίου συμφέροντος. Έχει πει ότι θα παγώσει για τέσσερα χρόνια την αποπληρωμή τόκων κι ότι θα παγώσει τους πλειστηριασμούς πρώτης κατοικίας.

Βέβαια, τον κατώτατο μισθό θα τον αυξήσει, θα δώσει μεγαλύτερο επίδομα ανεργίας ή θα δώσει επιδόματα και σε ανέργους…μετανάστες.

Τώρα, ανακοίνωσε ότι θα δώσει δωρεάν ρεύμα σε 300.000 νοικοκυριά που είναι κάτω από το όριο της φτώχειας, ενώ η ΔΕΗ θα τεθεί υπό δημόσιο έλεγχο.

Φυσικά για να τα κάνει όλα αυτά ζητά εκλογές (η ψυχή του το ξέρει) ώστε να βγει πρώτο κόμμα και αυτοδύναμο. Και μόλις το καταφέρει αυτό ξαφνικά θα ανοίξουν τα ποτάμια που θα φέρνουν ευρώ και θα πληρώνει ο Αλέξης τις υποσχέσεις του.

Πλέον έχει καταντήσει γραφικός κι όσο πάει μοιάζει στον Γ. Παπανδρέου που έβλεπε ότι «λεφτά υπάρχουν». Θυμίζει ακόμη εκείνη την περίφημη ιστορία που έγινε τη δεκαετία του ’60. Γινόταν λοιπόν τότε μια διαδήλωση που είχαν οργανώσει οι μαίες της εποχής ζητώντας κάτι. Πήγαν λοιπόν στο Καστρί και άρχισαν να φωνάζουν «Γάμα Παπανδρέου – Γάμα Παπανδρέου», θέλοντας να φέρουν έξω τον Γεώργιο Παπανδρέου. Τότε αυτός, ακούγοντας το σύνθημα και με το χιούμορ που τον διέκρινε είπε στους συνεργάτες του: «Μα το υπεσχέθημεν κι αυτό;»

Κάπως έτσι και ο Τσίπρας, σε λίγο θα τάξει του σπανού γένια, του άκληρου παιδιά ενώ θα φέρει τη θάλασσα στα Γιάννενα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Στυλιανός Παπαδόπουλος avatar
    Στυλιανός Παπαδόπουλος 30/09/2013 09:25:37

    Είστε κύριοι συμμέτοχοι στη συνωμοσία των συστημικών δυνάμεων, για την ανακοπή της ανόδου στην εξουσία του λαοφιλούς Τσύριζα και του χαρισματικού ηγέτη του του Τσιπραφέντη.
    Και τούτο αποδεικνύεται από το γεγονός ότι αποκρύπτετε τις κυριότερες παροχές τις οποίες εξήγγειλε ο τελευταίος στην εμπνευσμένη ομιλία του.
    Ήτοι την αποστολή από το Δημόσιο Ταμείο κάθε Δευτέρα πρωί € 500 σε κάθε ψηφοφόρο και μιας Ρωσίδας κάθε Σάββατο απόγευμα εάν είναι άρρην.
    Για τις γυναίκες, θα κληρώνονται ραντεβού με τον celebrity της επιλογής τους.
    Σας έχουμε καταλάβει και δεν μας κοροϊδεύετε πλέον !

  2. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 30/09/2013 10:15:56

    XA!XA!XA! Που το θυμήθηκες αυτό;
    Ήταν ο ίδιος που έταζε πως θα έκανε μεταγραφή το Μαραντόνα στον ΠΑΣ Γιάννενα...
    Πλάκα-πλάκα όμως, θα πρέπει να δικαιολογήσουν και οι διοικούντες την Ήπειρο (γνωστές φαμίλιες: η ολιγαρχική ελίτ της Ηπείρου) τα τελευταία 50 χρόνια ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΗ Η ΗΠΕΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΙΟ ΦΤΩΧΕΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ...
    Σε τί διαφέρει δηλαδή ο ΨΕΥΤΗΣ Τσίπρας από αυτούς;

    • Τί να λέμε; avatar
      Τί να λέμε; @ Τί να λέμε; 30/09/2013 12:00:25

      Και βέβαια όταν ο άλλος είναι φτωχός και άνεργος, πέφτει εύκολα θύμα της κάθε ΧΑ...έτσι συνδέεται έμμεσα (;) η ολιγαρχική ελίτ με την άνοδο της ΧΑ...ας μην αναρωτιούνται λοιπόν κάποιοι αιώνιοι πολιτικοί της Ηπείρου πως στράτευε μικρά παιδιά στην Ήπειρο η ΧΑ...

  3. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 30/09/2013 10:33:28

    ΘΛΙΨΗ

  4. ο εμπεσών εις τους ληστάς avatar
    ο εμπεσών εις τους ληστάς 30/09/2013 11:49:04

    Ως ένθερμος οπαδός του ΣΥΡΙΖΑ και φανατικός υποστηρικτής του Αλέξη, έχω να προτείνω ένα οικονομικό πρόγραμμα, που θα λύσει όλα τα προβλήματα:

    1) Θα γίνει κατάσχεση των κερμάτων από τα παγκάρια των εκκλησιών. Με τον τρόπο αυτό θα συμβάλλει και η Εκκλησία στην ανόρθωση της χώρας.
    2) Θα γίνει επίταξη για ένα μήνα όλων των τρακτέρ των αγροτών μαζί και των ιδιοκτητων τους.
    3) Θα απαλλοτριωθούν οι ακαλιέργητες γεωργικές εκτάσεις, και εκεί θα σπαρούν τα κέρματα.
    Είναι γνωστό πως οι καλλιέργιες αποδίδουν το σπόρο στο εκατονταπλάσιο. ΄Ετσι, από κάθε κέρμα θα φυτρώσει ένα φυτό που θα έχει πάνω του 50ευρα, 100ευρα και 500ευρα. Με το θερισμό που είναι λαϊκή γιορτή, τα χρήματα που θα θεριστούν θα αποδοθούν στο λαό που θα γεμίσει χρήματα, οι πένητες θα γίνουν πλούσιοι και οι πεινασμένοι θα χορτάσουν. Οι κατατρεγμένοι μετανάστες από την Ανατολή θα μας ευλογούν και το κυριώτερο, θα αποδείξουμε πως όλα τα σχέδια της τροϊκανής κυβέρνησης είναι φούμαρα.
    (εδώ μπορεί κανείς να συμπληρώσει ό,τι θέλει ...)

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ ο εμπεσών εις τους ληστάς 30/09/2013 15:00:24

      Κι ἄν δέν πάρουμε τήν ἐπιδότηση γιά τή συγκομιδή;
      Θά σαπίσει ἡ σοδειά στό χωράφι..

  5. Hawk avatar
    Hawk 30/09/2013 11:59:29

    Μιά χαρά το σχόλιο, με την σημερινή ζέστη και υγρασία το χρειαζόμαστε!

  6. manosK. avatar
    manosK. 30/09/2013 17:00:54

    Αντρε......συγνωμη, Αλεξη ζεις εσυ μας οδηγεις!!!!!!!!!!

  7. GJ avatar
    GJ 30/09/2013 19:45:50

    Το θέμα δεν είναι τι λέει ο μεσιέ? Το θεμα είναι οτι έχει από κάτω μερικούς που ακόμη πιστευουν σε παραμύθια και στο ότι ο Αγιος Βασίλης βάζει δώρα κάτω από το έλατο κάθε Χριστούγεννα, αλλά δεν τους απασχολεί πως μπαινει στο σπίτι τους, αφού δεν έχουν καπνοδόχο αλλά ουτε και τζάκι. Βγηκε κανενας να τους πει οτι το παραμύθι των εθνικοποιησεων το είδαμε, είδαμε τις κλαδικές, τους πρασινοφρουρούς και ειδαμε και την χρεωκοπία. Να δοκιμάσουμε παλι την ίδια συνταγή??? Κοιτάξτε, αν κάποιος θελει να πεθάνει, μπορεί να χρησιμοποιησει πιο γρηγορους και λιγοτερο επωδυνους τροπους, δεν χρειάζεται να "βουτάει" απο το σκαμνι, προσδοκώντας να σκοτωθει κάποια στιγμη... Τι να πω, καποιοι οντως κρατουσαν ομπρελες οταν εβρεχε μυαλα ο Θεός..

  8. ΑΙΑΣ avatar
    ΑΙΑΣ 30/09/2013 20:30:49

    Εκτός από το ηλεκτρικο ρεύμα , δεν μοιραζει κ το πετρελαιο που μας εταξε οταν πηγε στον μακαριτη τον Τσάβες.,η μας το φυλαει για επομενη εξαγγελία ??