29/03/2013 18:24
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ο Τσίπρας θα σώσει και τους στρατιωτικούς...

Έγινε κι αυτό. Μετά τους αστυνομικούς που πήρε υπό την «προστασία» του ο κ. Τσίπρας, σειρά έχουν και οι στρατιωτικοί, εν ενεργεία και συνταξιούχοι. Μας έκανε και δακρύσαμε ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ με τα όμορφα λόγια και τις υποσχέσεις που τους έδωσε:

Ο κ. Τσίπρας επισήμανε ότι το κόμμα του «από θέση αρχής εναντιώνεται στις περικοπές μισθών και συντάξεων, που επιβάλλουν οι μνημονιακές πολιτικές και θεωρεί απαραίτητη την άμεση απεμπλοκή από αυτές».

Ο ΣΥΡΙΖΑ, πρόσθεσε ο κ. Τσίπρας, αναγνωρίζει ότι μέσα στο πλαίσιο αυτό, οι απόστρατοι και οι εν ενεργεία αξιωματικοί έχουν υποστεί δυσανάλογα μεγάλες περικοπές και τόνισε ότι οι ρυθμίσεις αυτές πρέπει να ανατραπούν και να αποτραπεί κάθε νέα περικοπή.

«Δεσμευόμαστε ότι, με στοχευμένες παρεμβάσεις, θα διεκδικήσουμε την αποκατάσταση όλων των αδικιών και προσβλέπουμε στη συνεργασία με όλες τις Ενώσεις των Αποστράτων και των εν ενεργεία στελεχών των Ενόπλων Δυνάμεων» κατέληξε ο κ. Τσίπρας.

«Αγκαλιά» και με τους στρατιωτικούς, λοιπόν, και θα αποκαταστήσει τις αδικίες που τους έγιναν. Άραγε έχει μετρήσει ο κ. Τσίπρας σε πόσους έχει δεσμευτεί ότι θα αυξήσει μισθούς και συντάξεις; Μήπως έχει καμιά μηχανή που κόβει χρήμα στην Κουμουνδούρου;

Όλα αυτά είναι πονηριές από έναν «ψευτοεπαναστάτη» που ενώ δεν έχει καμιά σχέση με τους στρατιωτικούς θέλει να τους προσεγγίσει και να κάνει εμπόριο ελπίδας πάνω στην απόγνωσή τους.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Βούρδουλας avatar
    Βούρδουλας 29/03/2013 18:42:54

    Ελα ρε παίχτη, επιτέλους, παίζεις σε γνώριμο γήπεδο. Πήγες να πιαστείς με την Κύπρο και έμπλεξες τα μπούτιά σου. Ελα ρε παιχταρά μου, πες αυτά που ξέρεις καλά και άσε τα άλλα τα νερόβραστα. 'με στοχευμένες παρεμβάσεις'. Αυτό είναι παλίκαρε, "στοχευμένες", ωραία λέξη, πιασάρικη, δείχνει ανάλυση και βάθος σκέψης.

  2. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 29/03/2013 19:09:20

    Προς "άγραν ψήφων" κι' ότι νάναι. Λαοπλάνοι, υποσχεσιολόγοι, γραφικοί μα κι επικίνδυνοι ταυτόχρονα, ντυμένοι με το μανδύα του "εξ ουρανών σωτήρος", περιφέρονται ασκόπως, προσφέροντας "γη και ουρανό", συντηρώντας ένα εξοφλημένο πολιτικό σύστημα. Μπλα, μπλα, μπλα...........χορτάσαμε υποσχέσεις απ' όλους. Δεν σας πιστεύει πια ούτε η μάνα σας......Καλή σας νύχτα...

  3. Γεώργιος Τ. avatar
    Γεώργιος Τ. 29/03/2013 20:50:32

    Υπόσχονται παντού τα πάντα! Επικίνδυνοι τυχοδιώκτες. Περισσότερο πεθαίνεις...

  4. ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ avatar
    ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ 29/03/2013 21:28:35

    ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΙ Η ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΨΗΦΙΖΑΝ.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΒΑΛΛΟΜΕΝΟΣ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΣ 29/03/2013 23:09:29

      Η μπάλα στην εξέδρα πάλι; Καταλάβαμε...

  5. kostas.k avatar
    kostas.k 29/03/2013 23:23:25

    κάνει ότι μπορεί -κι αυτή- όλους στην αγκαλιά του αλέξη να τους ρίξει..είναι κι αυτή η εμμηνόπαυση που έρχεται....?

  6. Ενας Έλληνας avatar
    Ενας Έλληνας 30/03/2013 07:32:03

    ...κ.Αθανασίου ακόμα περιμένουμε τον ..νέο νόμο για την Ιθαγένεια σε αντικατάσταση του εγκληματικού, εθνοκτόνου λαθρονόμου του Ραγκούση...όμως φάινεται ότι θα περιμένουμε πάάάάάρααα πολύ..καταλαβαίνουμε βέβαια τον λόγο για μια ακόμη φορά είναι οι Κουρέλης, Χοντρομπένυ συγκυβερνήτες σας που σας ζητούν όχι μόνον μην καταργήσετε τον λαθρονόμο Ραγκούση αλλά και να τον .."διευρύνετε" ώστε να.... απονέμουμε Ελληνική Ιθαγένεια όχι μόνο στα λαθροπαιδιά των εγκλημαστιών λαθροεισβολέων-εποίκων που καθημερινά κατά εκατοντάδεςε μπουκάρουν ανενόχλητες έγκυες ισλαμοφασίστριες και γεννοβοιλάνε στην Ελλάδα με ανεξέλεγκτους ρυθμούς, αλλά και στις "οικογένειες" τους (βλ.συμμορίες τους) μετά την ....επανένωση τους...Παιδιά της τρικοματικής-κυβέρνησης βάλτε λίγο μυαλό, λίγο, γιατί δεν σας βλέπουμε καλά...καθόλου καλά..Ακούς Αντωνάκη Σαμαρά;;;;

  7. submarine avatar